Alarmtoestand in geheel Egypte n CASTELLA OOK UW IDEAAL! Prins Bernhard sprak te Amsterdam Beschuldigingen tegen de Verenigde Naties Verklaring van Selwyn Lloyd in het Lagerhuis WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Engeland zal steenkool uit West-Europa invoeren Ambonnese leiders naar de Antillen? Keus uit drie soorten Castella Zilveren anjers uitgereikt Arrestaties in zaak- verband Finaly met Cambodjaanse tegenvoor stellen aan Frankrijk Westberlijns plan voor voedselhulp OVEREENKOMST KARENS-COMMUNISTEN Off-shore-orders voor Frankrijk Bloemenzeep wint aller harten De besprekingen te Panmoendjon Overleg over het stelsel van aanbestedingen Birmese leger Prinses Margarei hersteld Frankering bij Accnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks DINSDAG 14 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2892. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In geheel Egypte is de alarm- toestand afgekondigd, zo meldt AFP. Generaal Naguib heeft gewei gerd Robert Hankey te ontvan gen, de Britse zaakgelastigde, die om een onderhoud verzocht had. Dit is meegedeeld door majoor Salah Salem, de Egyptische mi nister van voorlichting. Majoor Salem heeft in een radiorede tot het volk gezegd, dat het uur van de strijd nog niet gekomen is. Hij verzocht 't publiek te gehoorzamen aan de bevelen van de opperbevelheb ber, generaal Naguib en geen ongeorganiseerde strijd tegen de Britten te beginnen. Majoor Salem zei in zijn toe spraak nog, dat de regering af wacht welke maatregelen de Britten zullen nemen. „Als de tijd daar is zijn wij bereid dui zenden levens op te offeren" zei hij, daaraan toevoegend: „Van daag wordt te Washington een conferentie gehouden om mid delen te vinden ter oplossing van de Egyptische kwestie. De Britten trachten deze conferen tie te beïnvloeden door ons te bedreigen". De politie te Cairo is Maan dagochtend versterkt. Motorpo litie patrouilleert door de stra ten en op de belangrijkste plei nen zijn manschappen gesta- tionneerd. Een Britse woordvoerder te Cairo heeft verklaard dat de vermiste Britse soldaat, een te lexist te Cairo, door een Britse wachtcommandant te Ismailia gezien is terwijl hij in een auto werd weggevoerd door een „be kende schurk". De Britse troepen hebben het cordon rondom Ismailia ver sterkt. Op de wegen van Cairo naar Ismailia zijn nieuwe con troleposten ingericht. Alle ver keer wordt streng gecontroleerd. Een Britse militaire woord voerder -zei dat de Britten een van te voren opgesteld plan gaan uitvoeren. Dit hield in het controleren van alle verkeer, dat Ismailia verlaat, ook per spoor. Uit Egyptische bron verluidt, dat Naguib de Britse zaakgelas tigde Hankey heeft willen ont vangen. Hij verwees hem naar de minister van Buitenlandse Zaken, met wie Hankey sprak over de ontwikkeling te Ismailia. Volgens een Britse woordvoer der hebben de Britse maatrege len slechts ten doel de verdwij ning van nog meer Britten te voorkomen. Ismailia is nu voor de Britse militairen tot verbo den gebied verklaard. De Britse minister van staal voor buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft Maandag op vragen in het Lagerhuis verklaard, dat er gegronde redenen zijn om te geloven dat een Egyptische offi cier heeft deelgenomen aan de ontvoering van de Britse militair Rigden. Daarom menen de Britse autoriteiten, aldus Lloyd, dat de Egyptische autoriteiten van het voorval op de hoogte waren. Aangezien de ontvoerde mili tair Maandagochtend niet terecht was, zijn maatregelen genomen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Koel weer. Wisselende bewolking met en kele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuid-west en west. Koel weer. WOENSDAG 15 JULI. v.m. n.m. Breskens 4.28 4.40 Terneuzen 5.03 5.15 Hansweert 5.43 5.55 Walsoorden 5.53 6.05 ZON MAAN Juli. 14 4.36 20.55 8.19 22.10 15 4.37 20.54 9.29 22.21 16 4.39 20.53 10.38 22.32 17 4.40 20.52 11.47 22.44 19 4.42 20.49 14.09 23.14 18 4.41 20.51 12.57 22.58 20 4.44 20.48 15.23 23.36 21 4.45 20.47 16.38 om alle verkeer van en naar Is mailia te onderzoeken. De Britse ambassade heeft krachtig bij de Egyptische regering geprotes teerd, zo voegde Lloyd hieraan toe. In Londense politieke kringen meent men te weten, dat het Britse kabinet Maandagochtend de volgende besluiten heeft ge nomen met het oog op de toe stand in Egypte: 1. Maatregelen zouden worden getroffen om de kanaalzone, in clusief Ismailia, geheel te isole ren; 2. Generaal sir Francis Fes- ting, Brits bevelhebber in Egyp te, zou opgedragen zijn tegen alle aanvallen van Egyptenaren in de zone met geweld van wa penen op te treden; 3. De Britse militaire politie zou opdracht hebben gekregen huiszoekingen te verrichten om de vermiste soldaat op te spo ren. DE TOESTAND IN DE KANAALZONE. De Egyptische politie heeft te Ismailia de voormalige senator Atallah aangehouden. Atallah wordt verdacht van samenwer king met de Britten. Hij is een van de grote Egyptische aanne mers, die voor Britse rekening werken uitvoeren. De Britse strijdkrachten heb ben Maandag een aantal perso nen aangehouden, die zij ervan verdenken agenten van de Egyp tische geheime politie te zijn. De gearresteerden zijn in Britse kampen geïnterneerd. HET EGYPTISCHE STANDPUNT. Majoor Salem, de Egyptische minister van voorlichting, heeft Maandagmiddag na een spoedver gadering van het Egyptische ka binet verklaard, dat aan de minis ters bijzonderheden waren mee gedeeld over de „strijd, die door het Britse rijk wordt gevoerd" Hij noemde de gebeurtenissen „een duidelijke list" van de Brit se ambasadeur Hankey „om de conferentie te Washington voor een voldongen feit te plaatsen". In de afgelopen maanden wa ren verscheidene Britse militai ren verdwenen, zonder dat de Britten maatregelen namen als deze maal en verscheidene Egyp tenaren waren verdwenen, zonder dat Egypte zich kwaad had ge maakt, zo verklaarde hij. De Britse maatregelen om het verkeer te controleren zullen vol gens hem slechts tot gevolg heb ben, dat het Egyptische volk wordt aangespoord zelf „ernstige maatregelen te nemen tegen hen, die onze souvereiniteit schenden" Majoor Salem zou Maandag avond per vliegtuig uit Cairo naar Soedan vertrekken. Hij heeft zijn reis echter met oog op de toestand uitgesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Caffery, die enige da gen in Alexandrië verbleef, is naar Cairo gereisd voor een be spreking met de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken. De Egyptische ambassadeur in Washington, Hoessein, heeft een telefonisch onderhoud gehad met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Foster Dul les. Hij deelde Dulles mede, dht volgens de Egyptische regering de gebeurtenissen een opzettelij ke Britse poging waren om de be sprekingen in Washington over de kwestie der kanaalzone te sa boteren. De chefs van de Britse strijd krachten hebben Maandag bij de Britse regering verslag uitge bracht over de paraatheid van de 70.000 Britse militairen in de ka naalzone. In diplomatieke kringen in Londen vreesde men Maandag avond, dat Egypte en Engeland wellicht op het punt stonden te rug te keren tot de strijd, die ver leden jaar oplaaide tussen het Britse garnizoen en Egyptische guerillastrijders. De Engelse minister van Brandstoffen, heeft in het La gerhuis bekendgemaakt, dat Engeland kolen uit W.-Europa zal invoeren, daar de voorraden grote kolen, die in het bijzonder voor huisbrand worden gebruikt, onvoldoende zijn. In 1951 heeft Engeland voor het laatste kolen ingevoerd. De invoerbehoeften werden toen in de Ver. Staten gedekt. Om het verbruik van de grote kolen als huisbrand tegen te gaan werd de prijs de vorige week met ongeveer 8 shilling per ton verhoogd. Naar wij vernemen, overweegt de Nederlandse regering de lei ders der republiek Zuid-Moluk- ken, die indertijd op Nieuw- Guinea werden aangehouden, naar elders over te brengen. Hierbij gaan de gedachten uit naar de Nederlandse Antillen. De landsregering van de Antil len heeft zich bereid verklaard, de betrokkenen toegang tot haar gebied te verlenen. Het wachten is thans op de beslis sing van de gouverneur van Nieuw-Guinea. Het betreft hier o,a. enige Ambonese leiders van de repu bliek der Zuid-Molukken, n.l. de minister van Defensie Manusa- ir.a, de min.-president Warisa en de minister zonder porte feuille Nanlohy. (Advertentie). Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genieten van een echte merk- zeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onverpakte Castella Bloe menzeep immers slechts20 ct. per stuk. Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffe lijke Castellazeep. Vooral op war me dagen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geurig, schuimend stuk Castella. Degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, gebruiken het best de overvloedig schui mende Castella Spécial (32 ct.) terwijl de liefhebsters van de klassieke Castella natuurlijk blij ven genieten van de heerlijke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) Cm nog eens algemeen de aan dacht te vestigen op de voortref felijke kwaliteit van deze Schoonheidszeep levert Uw win kelier U tijdelijk TWEE stukken voor slechts 50 ct. Laat dit bij zonder aanbod vooral niet onge bruikt voorbijgaan! Iedere vrouw kan mooi zijn, nu Castella bovendien met de nieuw ste aanwinst, de onverpakte Bloe menzeep, een echte merkzeep binnen Uw bereik brengt voor de zéér bescheiden prijs van slechts 20 ct. per stuk! Geniet van de zachte geuren en de fijne tinten! school in het De directiezaal van de Neder- landsche handelmaatschappij te Amsterdam was gisteren het to neel ener plechtige uitreiking door Prins Bernhard, als regent van het Prins Bernhardfonds, van zilveren anjers aan de heren I. de Bruyn, mr. B. de Gaay Fort man, A. 31. J. Gregoire en L. W. Linssen. In een nis vol portretten van het vorstenhuis bevond zich een tafel met witte anjers, waaraan de Prins en het fondsbestuur waren gezeten, toen prof. G. J. Wiarda de bijeenkomst opende. Daarop sprak de Prins een rede uit. Wij leven, zo begon de Prins, in 'n tijd van organisatie. Steeds meer zien wij allerlei maatschap pelijke processen in hecht orga nisatorisch verband verlopen. Dat geldt voor de voorziening in allerlei stoffelijke behoeften tot aan de besteding van de vrije tijd toe. Op elk gebied verrijzen organisaties en instituten als paddestoelen uit de grond. Karakteriserend zou men onze tijd als het tijdperk van het „in- stitutionalisme" kunnen aandui den. Ik denk o.a. aan de „kolen- en staalgemeenschap". Er is ook een sterke stroming in de bewe ging voor een verenigd Europa, die consequent deze weg van het institutionalisme wil bewandelen, omdat zij daarmede de eenheid van Europa het beste denkt te dienen. Dit complex van instituten is er om de gewone mens te dienen. Het komt hem tegemoet in zijn drang naar militaire veiligheid, in zijn behoefte aan werk, in zijn streven naar een behoorlijk loon. Het geeft hem bescherming tegen en hulp bij ziekte. Nu kan men van mening ver schillen over de vraag, of dit al les een gelukkige ontwikkeling is. Moet men het bevorderen of trachten te remmen, zoals zij wil len die elke „planning", ook als het een „planning for freedom" is, schadelijk achten voor het menselijk geluk. In beide gevallen echter zal men zich hebben af te vragen: „Waar blijft de individuele mens bij dit hele proces? Waar ligt zijn verantwoordelijkheid?" Via de organisaties, waarover ik sprak, wordt gestreefd naar sociale rechtvaardigheid en so ciale doelmatigheid. Maar het grote probleem, waarvoor wij ko men te staan, is het vraagstuk van de sociale volwaardigheid, van de individuele mens, ook bin nen de grote organisatie. Wij zien vaak een waarheid pas in het juiste licht door afstand te nemen. Is het bijv. niet typerend, dat de hulp, die het westen aan de z.g. onontwikkelde gebieden wil geven, dikwijls afstuit op een felle manifestatie van „mondig heid" bij die volkeren? Ik geloof, dat men dankbaar kan zijn voor dergelijke reacties op onze goede bedoelingen. Zij zijn een bewijs van eigen karak ter, van een gevoel van sociale volwaardigheid. Het is hier natuurlijk niet de plaats om van alle culturele in stituten na te gaan, in hoeverre zij aan de uiteengezette voor waarde voldoen. Wel kan ik iets zeggen over het Prins Bernhard fonds. Zoals bekend heeft dit fonds van het begin af een grote decen tralisatie doorgevoerd in de vorm van de elf provinciale anjerfond sen in de grootste steden. Tevens is de mogelijkheid van verder gaande decentralisatie openge houden. Deze organisatie heeft de culturele zelfwerkzaamheid van streek en gewest krachtig bevorderd. Het is typerend, dat gedurende de laatste jaren rond 50 procent van het totaal der be stedingen door de regionale afde lingen van ons fonds zijn ver richt. Vervolgens heeft het Prins Bernhardfonds voor financiering van culturele objecten contact ge zocht met het bedrijfsleven. Daar bij zat de gedachte voor een vrij maeconaat langs deze weg op te bouwen. In 1952 is mede dank zij het toen nog voor het fonds geldende belastingvoorrecht voor vennoot schappen tezamen met het be drijfsleven voor een bedrag van ruim 600.000 aan culturele ob jecten gefinancierd. Als voor beelden noem ik: 'n nieuw jeugd- gebouw; aankoop van een be langrijke collectie ethnografica; een Nederlandse buitenland, enz. Het bestuur betreurt het, dat de van medio 1952 daterende be lastingherziening voor giften voor kerkelijke, sociale en cultu rele instellingen niet beschouwd kan worden als een wezenlijke stap tot versterking van de mo gelijkheid van zelfwerkzaamheid. Ook ons voorstel ten aanzien van de winsten der staatsloterij is helaas niet aanvaard. Dat er materieel nog veel ont breekt, blijkt uit de cijfers. On danks grote inspanning liep de totale opbrengst voor de vrije culturele en sociale arbeid be langrijk terug. Dat valt ook niet te verwonde ren, als men bedenkt, dat sinds 1900 het gedwongen, langs col lectieve weg bestede deel van het nationale inkomen steeg van 20 tot 50 procent. Ook bedenke men, dat er de laatste decennia een enorme ega lisatie van inkomen en vermogen heeft plaats gevonden. Het is daarom, dat het Prins Bernhardfonds volk èn overheid, particulieren èrf bedrijfsleven steeds weer wijst op hun verant woordelijkheid. Het bestuur is dankbaar dat het bij zijn voorstellen in toene mende mate steun mag ondervin den zowel bij het bedrijfsleven als bij leden van de Staten-Generaal, bij de pers, de kunstenaars, de jeugdbeweging en bij de ontwik kelingsorganisaties. Wij zullen dan ook voortgaan onze stem te doen horen in zo positief mogelijke zin. Want zo ergens, dan ligt in de vrije par ticuliere organisaties van ons volk, van stad en gewest, de bes te waarborg om de maatschap pelijke instituten „lengthened shadows of men" te doen zijn. „Tua res agitur", het gaat om uw aller zaak! De algemeen-secretaris, de heer J. Henrick Mulder, las de oor konden voor en de gronden van verlening. Als „paranymphen" van de gehuldigden traden op: Jhr. D. C. Roëll, hoofddirecteur van het Rijksmuseum (bij de heer De Bruyn), mej. M. E. Kluit, secre taresse van de „De West-Indische Gids" (bij mr. De Gaay Fort man), prof. dr. H. van de Waal, directeur van het prentenkabi net van de rijksuniversiteit te Leiden en dr J. J. M. van San ten, voorzitter van de Haagse amateurfotografenvereniging (bij de heer Gregoire), en de heren Bernard Verhoeven, directeur van de Jan van Eijck-academie te Maastricht en dr. E. Batta, secretaris van het bestuur dezer academie (bij de heer Linssen). De uitgereikte onderscheidings tekenen bestaan uit een zilveren schild met een citaat uit Hora- tius: „Tua res agitur" (het gaat om uw aller zaak) en een anjer waarvan de steel met een B is versierd. Er is een geel lint met twee rode banen aan bevestigd. NIEUW FRANS GELDSTUK Het Franse ministerie van fi nanciën heeft bekendgemaakt, dat er binnenkort geldstukken van 100 francs in omloop zullen worden gebracht. De bestaande nikkelen munten van 10 francs zullen op 1 Augustus a.s. uit de circulatie worden genomen. Frankrijk had tot dusver geen geldstukken met een hogere waarde dan 50 francs. De communistische verbin dingsofficieren te Panmoendjon hebben Maandag op een voltal lige bijeenkomst een brief aan de verbindingsofficieren van de Ver. Naties overhandigd, waar in de Ver. Naties er van worden beschuldigd op 10 Juli een ver zamelpunt voor krijgsgevange nen te Soean in Noord-Korea te hebben gebombardeerd. Na een half uur te hebben be raadslaagd, werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. In de overhandigde brief wordt nog gezegd, dat vijf ge allieerde krijgsgevangenen om het leven zijn gekomen en 15 andere gewond. Ook werden 4 communistische soldaten ge dood of gewond, aldus de brief. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft verklaard, dat enkele kwesties nog nader moe ten worden onderzocht op an dere gouvernementeel plan. Hij was niet voornemens vóór die tijd iets te zeggen of te doen dat moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. „Zolang de han gende kwesties niet definitief geregeld zijn, móeten onze vrienden tevreden zijn met de De ministers van Wederop bouw, van Economische Zaken en van Waterstaat hebben een oriënterende bespreking gevoerd met vertegenwoordigers van de raad van bestuur bouwbedrijf over het stelsel van aanbestedin gen. Het ligt in het voornemen van de regering een studiecommissie in te stellen, waarin vertegen woordigers der ondernemingen zetels zouden krijgen, Deze commissie zou tot taak krijgen een aanvaardbare rege ling voor aanbestedingen te ma ken. Leden van de raad van bestuur stelden de ministers op de hoog te van een concept-reglement. Het werd in samenwerking met de bond van Ned. architecten (B.N.A.) opgesteld. In dit concept heeft men een oplossing trachten te vinden voor een aanbestedingssysteem, voor een nauw daarop aanslui tende uniforme regeling voor aanbestedingsbescheiden en voorts voor een beroepssplitsing (architect-bouwpatroons en ar chitect-bouwvakondernemers inhoud van het gemeenschap pelijke communiqué", zei hij. In dit communiqué, dat Zon dag is uitgegeven, over de be sprekingen Robertson-Rhee werd gezegd, dat grote voort gang was gemaakt op de weg naar wederzijds begrip. Later zou Rhee hieraan toegevoegd hebben, dat hij zijn medewer king niet langer wilde verlenen dan tot 90 dagen na het begin van de politieke conferentie, die na de totstandkoming van een wapenstilstand gehouden zal worden. Wat de gevechtsactiviteit be treft: Voornamelijk geallieerde marine was actief. Zij voerde aanvallen uit op doelen aan de Oost. en Westkust van Korea. Aan het front te land is de ac tiviteit gering als gevolg van 'n vochtige hitte. De New York Times meldt in een bericht uit Seoel, dat presi dent Rhee „verstrekkende con cessies" aan Amerika heeft ge daan bij de besprekingen met Robertson. Volgens dit bericht is men overeengekomen, dat deze con cessies niet zullen worden be kendgemaakt „omdat Rhee daardoor in verlegenheid zou kunnen komen". RADIO PJONGJANG VRAAGT A3IERIKAANSE GARANTIES. Radio-Pjongjang heeft Maan dag verklaard, dat de onderteke ning van een bestand vertraagd zou kunnen worden, ais het V. N. opperbevel geen absoluut bevre digende verzekering geeft, da- president Rhee de uitvoering van het bestand niet zal belemmeren. Grootscheepse Chinese aanval. Volgens te Seoel ontvangen be richten zijn meer dan 25.000 Chi nezen ten oosten van de siuip- schuttersbergkam en ten wester, van de rivier van de Poekhan een grootscheepse aanval begonnen. Van de zijde van de V.N. werd verklaard, dat de toestand in het genoemde gebied nog niet duide lijk is. Prinses Margaret, die wegens een verkoudheid de reis door Zuid-Rhodesië moest onderbre ken, is hersteld en heeft zich weer bij koningin-moeder Elisa beth gevoegd om het reispro gramma te vervolgen, aldus de Britse pers. De Franse politie heeft te Bor deaux vijf Baskische geestelijken aangehouden, die ervan beschul digd worden te hebben meege werkt aan de „ontvoering" van de Joodse oorlogswezen Robert en Gerald Finaly naar Spanje. De kindenen Finaly waren Katholiek opgevoed door hun pleegmoeder, nadat hun ouders waren weggevoerd naar 'n Duits concentratiekamp, waar zij om het leven kwamen. De pleegmoe der weigerde verleden jaar ge hoor te geven aan een gerechte lijk bevel om de kinderen over te dragen aan hun Joodse tante. Premier Penn Noeth van Cam bodja heeft de Franse hoge commissaris te Battambang een nota overhandigd, waarin de Cambodjaanse tegenvoorstellen naar aanleiding van de Franse verklaring inzake besprekingen over grotere souvereiniteit voor de Indo-Chinese staten waren vervat. Penn Noeth zei, dat Cambod ja op deze tegenvoorstellen „al zijn hoop" had gevestigd. De jongens verdwenen in Fe bruari en werden verleden maand na een overeenkomst tussen Katholieke en Joodse autoritei ten uit Spanje naar Frankrijk teruggebracht. In totaal worden 12 personen van medeplichtigheid aan de „ontvoering" verdacht; 23 perso nen zijn in verband met deze kwestie ondervraagd, o.a. ver scheidene geestelijken en kloos terzusters uit Grenoble. Burgemeester Reuter van W. Berlijn heeft verklaard dat het Amerikaanse voedselaanbod dat door O.-Duitsland is afgewezen, nog eens door W.-Berlijn zal worden gedaan in zodanige vorm dat het niet kan worden verworpen. Reuter wil de Oostberlijners in de gelegenheid stellen in het Westelijke stadsdeel „de pro ducten te kopen, die zij al zo lang hebben moeten ontberen". Een voorstel in deze zin is gedaan aan de Westduitse bondsregering die het volgens de burgemeester zeker zal goed keuren. Het Birmese leger heeft ver klaard dat het documenten iD beslag heeft genomen, waaruit blijkt, dat de Karen-opstande lingen, die sedert 1948 tegen de regering strijden voor 'n onaf hankelijke staat binnen de Bir mese unie, een overeenkomst hebben getekend, waarin zij het communistische leiderschap aanvaarden. Men gelooft, dat de Karens, die in de afgelopen 6 maanden bloot stonden aan geconcen treerde aanvallen van de rege ringstroepen, communistische hulp hebben aanvaard, omdat zij het alleen niet meer konden bolwerken. Uit de documenten blijkt, al dus het Birmese leger, dat de Karens hun strijd thans noe men een „klasse-oorlog ter be vrijding van de Karens, die eco nomisch en politiek onderdrukt worden". De overeenkomst zou ook voor zien in het onderwijzen van de communistische leerstellingen aan de Karen-soldaten. In de loop van vorige week zijn, volgens mededelingen van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse landstrijdkrachten te Heidelberg, aan Frankrijk zes Amerikaanse off-shore orders tot een bedrag van tezamen 6t millioen dollar gegeven. Daarvan hadden 12 milKoen betrekking op opdrachten voor de levering van onderdelen voor- wapens en voertuigen en 28,75 millioen dollar op overeenkom sten voor de levering van mu nitie. De contracten voor do overige 23 millioen dollar, even eens betrekking hebbend op munitie, zijn te Parijs geplaatst. Naar verder verluidt zijn bo vendien nog off-shore con tracten gesloten met Portugal voor de levering van onderdelen van wapens tot een bedrag van 186.000 dollar.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1