Verhoging van de Schouwense dijk In Amerika puilt het graan de pakhuizen uit!! Engeland verbiedt de invoer van tomaten Galstenen en kwakzalvers Japanse handelsconcurrentie groeit met de dag IJsel Stormvloedkering in Hollandse Delta-commissie brengt advies uit "5r Onderhandelingen op hoog niveau mislukt Naar de dokter luisteren is beter! Naar schatting 3000 doden in Pakistan Besturen christelijke vak beweging over de Benelux TWEEDE BLAD Zaterdag 10 Juli 1953 8e Jaargang No. 2390 DE KWESTIE KASHMIR NADERT EEN OPLOSSING CHINA *unn INDIA Pakista Als in de jaren vóór de oorlog MEDISCHE RUBRIEK Onverkoopbare voorraden Waarde 4 milliard dollar De man die televisie haatte „De problemen waarvoor de deltacommissie zich geplaatst ziet, zijn gecompliceerd, zo heet het in de inleiding tot het eerste rapport, dat deze commissie heeft uitgebracht. Maatregelen tot afsluiting van de zeearmen tussen de Rotterdamse Waterweg en de Westerschelde, zo deze uit voerbaar zou blijken, zijn van grote invloed op de levens mogelijkheden in het te beschermen gebied. Een verantwoord advies over deze maatregelen, waarbij men zich rekenschap moet geven van alle consequenties en waarbij men de mogelijkheden moet onderzoeken op hun waarde voor de gemeenschap, zal geruimen tijd vorderen. Dit eerste rapport betreft de verhoging van de Schouwense dijk. De commissie is van oordeel, dat met spoed dient te worden overgegaan tot de verhoging en verzwaring van deze dijk tot een deugdelijke waterkering. De overwegingen, die tot dit oordeel hebben geleid, betreffen de thans bestaande toestand op het overstroomde Schouwen-Dui- veland, waarbij de Schouwense dijk moet fungeren als hoofdwa terkering voor Duiveland, welke kering zeer ongunstig ten op zichte van de stormrichting is gelegen. In geval in de toekomst de afsluiting der zeearmen tot stand komt, zal de Schouwense dijk als eerste slaperdijk in het stelsel van hoofdwaterkeringen moeten fungeren. Ook indien een afsluiting der zeearmen achter wege zou blijven, zal de Schou wense dijk als slaperdijk dienst baar zijn ter beperking van mo gelijke overstromingen en mede als vluchtplaats voor mensen en vee. BESTAANDE TOESTAND. De Schouwense dijk, in vroeger tijden hoofdwaterkering van het eiland Schouwen, loopt van Zie- rikzee in Noordelijke richting naar Brouwershaven. Deze dijk, waarvan de kruishoogte geleide lijk afnam tot hoogten variëren de tusen 1,5 en 3,9 m N.A.P., vormt thans de scheiding tussen het laaggelegen waterschap Schouwen en de minder lage polders en waterschappen ten O. daarvan. Tevens zijn de dijkdoorbraken en de overstromingen aangege ven, die zich tengevolge van de stormvloed op 1 Februari hebben voorgedaan. Bij de herstelwerk zaamheden zal het enorme gat oij Schelphoek tot een der laatste stroomgaten behoren, die ge dicht worden. Dit gat is 300 m breed, terwijl er diepten gemeten worden tot 35 m N.A.P. Het getijvermogen bedraagt gemid deld 250.000.000 kub. m per getij, hetgeen 1% maal zo groot is als in de mond van de Rotterdamse Waterweg. A«n Pakltfan AC AD A DA/CH KASHMIR rif and» •IJ Aan India KARGIL SRtNAGAR mm// KASHMIR VAL LCI. JAMMU Onaf hankflijk gebl» d 300km Kashmir r SPINAGAR Tibet LAHORE QUETTA LUCKNOW Sedert 1947 bestaat tussen In dia en Pakistan onenigheid over het bezit van Kashmir. Aanvan kelijk werd getracht het conflict met de legers van beide landen uit te vechten. Na verloop van tijd heeft men 't vuren gestaakt en een oplossing gezocht in lang durige besprekingen, die echter nooit tot enig resultaat hebben geleid. Thans zijn beide partijen be reid de nog steeds bestaande be standslijn als scheidingslijn te accepteren, temeer daar hiermede ongeveer de scheiding tussen Hindoes en Mohammedanen in Kashmir is aangegeven. Het gebied rond Sriganar, de z.g. Kashmir-vallei, dat door de bijzonder vruchtbare bodem een geheel aparte plaats inneemt in Kashmir, zal een zekere mate van onafhankelijkheid verkrij gen. Het ligt in de bedoeling dat in de loop van de komende maand de regering van India en Paki stan in deze geest tot overeen stemming komen. Zolang het stroomgat bij Schelp- hoek niet gedicht is en de getij beweging in het waterschap Schouwen vrij spel heeft, moet de Schouwense dijk de beveili ging vormen van het totaal rond 9600 ha metende gebied ten O. van de dijk. Hiervan is nog on geveer de helft overstroomd, maar het droogvallen van deze gronden is eerder te verwachten dan de dichting van het stroom gat bij Schelphoek. Bovendien liggen vlak achter de dijk enkele waterschappen en polders met 'n oppervlakte van circa 2500 ha, die tot heden voor overstroming gevrijwaard bleven. Tenslotte zou een doorbraak van de Schou- Wffise dijk de grote stroomgaten bij Schelphoek en Ouderkerk met elkaar in verbinding kunnen brengen, waardoor de herstel werkzaamheden belangrijk zou den worden vertraagd. De waterstanden in de over stroomde gebieden zijn bij de stormvloed van 1 Februari niet bijzonder hoog geweest. Nadat de dijken overliepen of doorbraken, moesten eerst de achterliggende gebieden vollopen en toen dit geschied was, was de storm reeds voorbij. Dit is de reden, dat de Schouwense dijk behou den kon blijven. Later werd dit anders. Mede doordat de stroom gaten zich door uitschuring sterk hebben uitgebreid, loopt de vloed in de polders hoger op. Dit pro ces is nog niet tot stilstand ge komen. Bij de lichte storm van 12 April 1953 werd aan de Schou wense dijk bij Kakkersweel de tot heden hoogste hoogwater - stnad waargenomen van 1,75 m 4- N.A.P. De hoogwaterstand bij Zierikzee bedroeg toen 2,04 4- N.A.P. Dit is nog belangrijk lager dan het grenspeil (Zierik zee 2,30 m boven welk peil men eerst de hoogwaterstanden als stormvloedstanden pleegt te kwalificeren. Aangezien de dijk ongunstig ten opzichte van de N.W. tot Z. W. stormrichtingen is gelegen en by storm golfhoogten van een m. kunnen voorkomen, moet een behoorlijke waakhoogte aanwezig zijn om de 2 a 2'/2 m hoge golf- uitlopers op de kruin te weren. In dit verband dient de gewenste kruinhoogte van de Schouwense dijk te worden gesteld op 5 m N.A.P. TOEKOMSTIGE TOESTAND. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat de oorspronke lijke waterstaatkundige toestand van het eiland na de voltooiing der herstelwerkzaamheden nog lange tijd gehandhaafd zal moe ten blijven Mochten de plannen tot afslui ting van de zeearmen tot uitvoe ring komen, waarbij ook Schou- wen-Duiveland is betrokken, dan veranderen de functies van de dijken op dit eiland geheel. De buitendijken, die zeewaarts van de afsluitingen komen te liggen, zullen met de afsluitingen zelf de eerste hoogwaterkeringen vor men. De buitendijken, die binnen de afsluiting zullen liggen, vor men de eerste kering van het water op het afgesloten bekken der zeearmen, maar tevens de tweede kering voor het buiten water. In deze keten van twee keringen ontbreekt er een, die Duiveland aan de Westzijde kan beschermen. Van de bestaande dijken is de Schouwense dijk de aangewezen dijk om deze functie te vervullen. De verhoging van deze dijk past dus niet alleen in de vorenbeschreven toestanden, maar ook geheel in de plannen tot afsluiting der zeearmen. DE KOSTEN DER VERHOGING. De kosten voor verhoging van de Schouwense dijk tot 5 m N.A.P, en haar verzwaring tot 'n deugdelijke waterkering worden geraamd op 3 a 4 millioen. Ge meend wordt, dat deeze kosten verantwoord zijn. My dient im- mers in het oog te houden, dat de dijk een onderdeel vormt van de huidige en toekomstige beveili ging van het 9600 ha metende gebied ten O. van de dijk, waar 12.000 mensen wonen. Dit gebied bestaat voo 78 procent uit bouw land, 16 procent uit grasland en voor 6 procent uit tuinbouwgron- den. De veestapel bestond o.m. uit circa 5000 runderen. Ook kan die dijk dienen als vluchtoord en hooggelegen weg verbinding voor het geval een overstromingsramp zich zou her halen. Tot de gebieden ten W. van de Schouwense dijk, die dan op deze dijk zijn aangewezen, be horen delen van de gemeenten Brouwershaven, Duivendijke, Kerkwerve en Zierikzee. Vooral de beide laatstgenoemde ge meenten bezaten naast een groot inwonertal een rijke runder stapel. STORMVLOEDKERING HOLLANDSE IJSEL. In haar rapport zegt de com missie, dat zo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan tot het maken van een stormvloed kering in de Hollandse IJsel bij de mond. De dreiging, die bestaat door de mogelijkheid van doorbraak van de IJseldijken, is uitermate ernstig. Bij een doorbraak loopt een sterk geïndustrialiseerd land met meer dan anderhalf millioen inwoners gevaar. Voorts is de vraag onder de ogen gezien, of een dam met sluis moet worden gemaakt, dan wel een beweegbare kering die uit sluitend wordt gesloten als een stormvloed dreigt, doch die Je normale waterbeweging in de rivier in stand houdt. De keus is gevallen op de laatste, omdat dan: 1. De scheepvaartbelangen wei nig of niet worden geschaad. 2. De waterhuishouding in het gebied van de Hollandse IJsel nauwelijks wordt beïnvloed. De eisen waaraan de storm vloedkering behoort te voldoen, zijn in hoofdzaak de volgende: a. de kering reikt tot zes m boven N.A.P.; b. de afsluiting moet bestaan uit twee achter elkaar gelegen keringen op zodanige afstand, dat de veiligheid onder alle om standigheden zo goed mogelijk wordt gewaarborgd; c. het werkzame doorstro mingsprofiel is zo ruim, dat het getij zich vrijwel ongestoord in de Hollandse IJsel kan voortplan ten en de stroomsnelheden ter plaatse van de afsluitingen niet te groot worden; d. de kering wordt zo inge richt, dat de normale scheep vaart bij open stormvloedkering zo weinig mogelijk hinder onder vindt en dat ook bij gesloten stormvloedkering vaartuigen van tenminste de grootste afmetin gen, die thans op de belangrijke vaarweg AmsterdamRotterdam worden toegelaten, kunnen pas seren. Volgens door de rijkswater staat verstrekte gegevens zullen de kosten van een kunstwerk, dat aan deze eisen voldoet, het bedrag van twintig millioen gul den niet geheel bereiken. De commissie geeft de minister in overweging het uitwerken van een ontwerp, dat aan de hiervoor genoemde richtlijnen beantwoordt, op te dragen aan de-rijkswaterstaat. Al meer dan een maand lang vervoeren de Amerikaanse spoor wegen iedere dag weer enorme hoeveelheden graan van het mid den-westen naar het oosten. En dat, terwijl met het binnenhalen van de nieuwe oogst nog maar een bescheiden begin is gemaakt! De pakhuizen in het midden-wes ten waren zó - volgepropt met voorraden uit de oude oogst, dat er voor de nieuwe oogst geen plaats was. Verreweg het grootste deel der onverkochte voorraden behoort aan de regering, die in de komen de weken, wanneer de boeren hun nieuwe oogst komen aanbie den, de beschikking moet hebben over voldoende opslagruimte. Er was daarom geen andere uitweg dan alle in de graangebieden van het midden-westen aanwezige voorraden naar het oosten van het land te transporteren. Daar ligt het nu opgeslagen in alle denkbare en ondenkbare ruimten: in oude, stilgelegde fa brieken, in aftandse loodsen, in opgelegde schepen. En daar wacht het nu op verscheping naar gebieden, waar men er gro te behoefte aan heeft, maar er niet voor kan betalen. Zo is aan het door hongersnood bedreigde Pakistan graan tot een waarde van 10 millioen dollar ge schonken, waardoor overigens de aanwezige voorraden niet noe menswaard zijn geslonken! Eenzelfde overvloed heerst aan katoen. De Verenigde Staten be zitten reusachtige voorraden uit vroegere jaren en reeds wacht weer een oogst van naar schat ting zestien millioen balen. GEMAKKELIJKE LENING. De Amerikaanse boeren heb ben het recht graan en katoen aan de regering te verpanden. Op het ogenblik krijgen de boe ren een lening op graan, die hoger is dan de marktprijs. De boer is echter niet verplicht de lening terug te betalen; ook be taalt hij er geen rente voor. Naar schatting liggen 300 ton Nederlandse tomaten tot een waarde van 200.000 gulden aan boord van schepen in Engelse havens en mogen niet worden ingevoerd. Dit is het gevolg van een plotselinge maatregel van 't Engelse ministerie van voedsel voorziening, dat Dinsdagavond onverwacht de invoer van toma ten stopzette. En dit, terwijl Nederland Maan dag voorstellen had gedaan om de invoer aan minimumprijzen te binden teneinde de Engelse toma- tenkwekers niet te „dumpen". Deze voorstellen werden Maan dag met grote sympathie ontvan gen, zowel door de administra tieve organen als door de kwe kersorganisatie, de „Tomato Marketting Board". Ondanks dit voorstel tot markt ordening is het plotselinge in voerverbod Dinsdagavond laat afgekomen. De Nederlandse ambassade hoorde het via de radio. Toen het bericht in Neder land doordrong; waren nog En gelse orders normaal binnenge komen, veilingen gehouden en de schepen met de bestelde tomaten, liefst 300 ton, reeds onderweg. De Engelse importeurs, die in de loop van Woensdag, met expressebrieven van de maat- Galsteenlijders zijn mensen, die gemakkelijk in de handen van kwakzalvers terechtkomen. Vaak wordt het door deze wonderge- nezers zó voorgesteld en het publiek accepteert zulke praatjes maar al te graag alsof stenen, die zich in de galblaas bevinden, te vergruizen zouden zijn. Jammer genoeg is dit niet mo gelijk, maar het spreekt vanzelf, dat dergelijke verhalen ontelbare patiënten als muziek in de oren klinken ende wereld wil nu eenmaal bedrogen zijn! Ook het z.g. afdrijven van gal stenen is een vanouds geliefde bezigheid in de kwakzalverij. Helaas, een middel, dat er spe ciaal voor zou kunnen dienen gal stenen uit het lichaam te verwij deren, bestaat er niet. Het ligt niet in de bedoeling alle boerenbedrog op dit gebied aan de kaak te stellen. In medi sche vaklitteratuur kan men daarover een eindeloze hoeveel heid bijzonderheden vinden. Vaak zijn daar gevallen bij, die men grappig zou kunnen noe men, wanneer het daarbij met de lichtgelovigheid van de patiën ten en hun familieleden niet zo treurig gesteld was. Galstenen kunnen door de chi rurg natuurlijk worden verwij derd. Toch is het aantal galsteen lijders, dat daadwerkelijk geope reerd wordt, zeer klein. Dat komt vooral, omdat bij tal van mensen de galstenen geen klachten veroorzaken, zodat deze lieden niet eens weten dat zij in het gelukkige bezit van deze dingen zijn. Voorts is de galsteenziekte over het algemeen geen ernstige aan doening. Wanneer de patiënten, die wel klachten hebben, de le venswijze op het diëet dat hun dokter heeft voorgeschreven, nauwkeurig opvolgen, komt het herhaaldelijk voor dat zij nergens meer last van hebben. KOLIEKPIJNEN. Een dof gevoel in de rechter- bovenbuik of af en toe eens wat scheuten en steken op die plaats zijn nog wel te verdragen. De grote aanvallen van de al lerheftigste pijn, die soms optre den, zijn daarentegen bijna on overkomelijk. Deze galsteenlijders dienen daarom te zorgen voor geregelde lichaamsbeweging in de buiten lucht, voor het vermijden van al te grote lichamelijke en geeste lijke inspanning. Zij doen er goed aan zich te hoeden voor grote afkoeling; na elke maaltijd be hoort een korte rustpoos te wor den ingelast. Wanneer men bovendien voor een regelmatige stoelgang zorgt en niet zondigt tegen de ontvan gen diëetvoorschriften, kan men het vaak een heel eind brengen, maarwe worden zo gauw overmoedig en dat heeft dan nogal eens onprettige gevolgen. Dr. A. BRIEDE. regel op de hoogte waren ge steld, konden hun bestellingen niet annuleren, omdat de toma ten reeds onderweg waren. De Engelse douane kreeg bevel geen buitenlandse tomaten binnen te laten. En zo liggen dan enkele schepen voor de Engelse wal met een inhoud, die met het uur in waarde vermindert. Nu de Engelse maatregel goed en wel in de Nederlandse tuin bouw is doorgedrongen, is een storm van verontwaardiging op gegaan. Men acht de maatregel „in strijd met iedere fatsoen norm". Men vraagt zich af, of bij een reeds gereglementeerde handel nog gesproken kan worden van goede trouw en eerlijk koopman schap. Niemand zal de Engelse regering het recht ontzetten de eigen kwekers te beschermen, aldus de Nederlandse tuinbou wers, „en niemand zal een in voerverbod op redelijke gronden en op een redelijke termijn kwa lijk kunnen nemen. Maar om binnen enkele uren de grenzen te sluiten en een handelspartner op die manier een strop te be zorgen, heeft het vertrouwen in de Engelse overheid diep ge schokt". In officiële kringen te Den Haag hult men zich over deze affaire in stilzwijgen. De indruk wordt gewekt als zouden bin nenskamers te Londen op hoog niveau besprekingen over deze aangelegenheid worden gevoerd, zodat men hangende deze bespre kingen geen commentaar kan geven. Kwekers en exporteurs echter bespreken de maatregel met grote bitterheid. Het enige punt van voldoening is slechts, dat hun Engelse relaties de maat regel evenzeer betreuren als zij zelf. ENGELAND VOLHARDT IN WEIGERING OM 150 TON T03IATEN BINNEN TE LATEN Onderhandelingen te Londen op hoog niveau tussen Neder landse en Engelse autoriteiten over het toelaten van 150 ton to maten, die aan boord van kust vaartuigen in de haven van Boston liggen, zijn mislukt. De Engelsen blijven volharden in hun weigering om deze zendin gen, die een waarde van ongeveer 100.000 gulden vertegenwoordi gen, binnen te laten. Deze tomaten werden Woens- dogmiddag naar Engeland ge zonden. Dinsdagmiddag laat werd het Stijgt de prijs van de beleende voorraden, dan kan de boer de lening aflossen en zijn graan op de vrije markt verkopen. Daalt echter de prijs, dan wordt de re gering eigenares van het graan. Met andere woorden: de winst is voor de boer, het verlies voor de staat Reeds 4 milliard dollar is door de regering in de oogsten gesto ken en aan het einde van het jaar zal dit bedrag waarschijnlijk zijn verdubbeld. Want niemand kan van de boer verlangen, dat hij graan op de vrije markt ver koopt, wanneer de regering hem 10 tot 15 meer leent, zonder dat een verplichting bestaat om de lening terug te betalen. VERKIEZINGEN IN ZICHT! De situatie is zeer moeilijk voor de regering-Eisenhower. Zij heeft het theoretische recht de boer tot beperking van verbouw te dwingen of de leningen te ver- minderen. Maar de regering kan dit recht niet goed uitoefenen, wanneer er verkiezingen voor de deur staan, waarin de stemmen van de boeren de doorslag geven- In het komende jaar worden er verkiezingen voor het congres gehouden. Wanneer de regering de boeren zou dwingen volgend jaar de verbouw van graan en katoen en de productie van boter met 20 tot 30 procent te beper ken; zouden de boeren tegen de regering stemmen. Wordt echter deze dwang niet toegepast, dan "feullen de prijzen op de vrije markt verder dalen en zal de re gering niet eens meer oude sche pen genoeg hebben om de reus achtige oogsten te bergen die de Amerikaanse bodem met behulp van de moderne chemie voort brengt De Britse handelsmissie in Tokio heeft dezer dagen een rap port ingediend, aldus de „Man chester Guardian", waaruit dui delijk blijkt, dat de Japanse con currentie ontzaglijk toeneemt. De textielindustrie is na de oorlog heel snel weer op de been gebracht, maar heeft nog niet de omvang van vóór de oorlog terug. Hetzelfde is het geval met de zware industrie, de machine bouw en tal van andere consu mentengoederen. Maar als de oorlog op Korea eindigt, zal Japan gedwongen worden z'n export van burgelijke goederen uit te breiden. Daar de lonen in Japan ongeveer een der de van de Britse bedragen en Japan uitgerust is met moderne machines, zal het ongetwijfeld 'n concurrent van grote afmetingen worden. Daarbij komt, dat de Chinese markt, die vóór de oor log 40 procent van de Japanse goederen afnam, thans gesloten is. Daardoor zal Japan zich nog met meer energie op de andere afzetgebieden werpen. Het rapport, dat gedateerd is Augustus 1952 en dat om onbe grijpelijke redenen eerst thans is geplubiceerd, wijst erop, dat zelfs het opheffen van de specia- Een man, die in elke hand een keukenmes klemde, drong dezer dagen in New York een televisiestudio binnen van de Columbia Broadcasting Sy stem. Er was net een repetitie aan de gang. De man stak de cameraman een mes in de borst en bracht de hele studio in paniek. De man, die door ongeveer 40 man de straat wera opge jaagd, werd tenslotte door de politie gegrepen. Naderhand deelde de poli tie mee, dat de man geïnden- tificeerd was als een oud soldaat, die had verteld, dat hij televisie haatte en dat hij „behoefte had een televisie operateur te vermoorden". Ie besprekingen, die tijdens de Koreaanse oorlog werden opge legd, de vooroorlogse verhoudin gen niet zal herstellen. Meer dan de helft van China's handel wordt thans met Oost- Europese landen gedreven. China is bovendien bezig zijn eigen in- dustriën te ontwikkelen en heeft het ijzererts en de steenkool no dig, die eens een basis waren van de Japanse metaalindustrie Engelse besluit bekend gemaakt om met ingang van middennacht de grens voor Nederlandse to maten te sluiten. De Engelse importeurs werden Woensdag op de hoogte gesteld, hetgeen tot gevolg had, dat de bestellingen van die dag niet meer konden worden herroepen. De zendingen waren reeds onder weg, toen het bevel tot sluiting Woensdag in Nederland door drong. Gelukkig werden de 150 ton tomaten, die aan boord van de Engelse dagboot verzonden wer den nog ingeklaard, zij het na vrij veel moeilijkheden. De zendingen die iets later werden verscheept, mogen echter niet gelost worden. De Nederlandse exporteurs be raden zich op het ogenblik, wat zij met de geweigerde 150 ton, die met het uur waardelozer wordt, moeten beginnen. Deze strop van honderdduizend gulden ligt hen zwaar op de maag. De hitttegolf, die het noord westen van Pakistan geteisterd heeft en die gevolgd werd door zware regenval, heeft naar schat ting aan 3000 mensen het leven gekost. 5000 Mensen hebben een ernstige zonnesteek opgelopen. Uit twee districten, Pesjawar en Attock, worden officieel 1121 do den gemeld. Van zeven andere districten zijn nog geen cijfers ontvangen. Op de eerste dagen van Juk schommelde de temperatuur tus sen 42 en 45 graden Celsius. Ie de nacht daalde de temperatuur niet. De 7e Juli begon het te re genen. Rivieren en beken trades buiten de oevers. Bij de over stromingen gingen, dank zij de snelle hulpverlening geen men senlevens verloren. Wel kwam er vee om en werd schade toege bracht aan woningen en gewas sen. De besturen van de drie chris telijke vakbewegingen van Bel gië en Nederland (A.C.V., KA. B. en C.N.V.) hebben te Utrecht een periodiek Benelux-overleg gevoerd. Na elkander volledig te heb- benjngelicht over de ontwikke ling in de beide landen bleek aan de 3 besturen dat er voor hen geen enkele aanleiding be staat enige wijziging te brengen in het vroeger door hen ingeno men standpunt, noch ten aan zien van het loonpeil, het sy steem van loonvorming en de gemeente-classificatie in Ne derland, noch ten aanzien van de indirecte belastingen, her ziening van het landbouwproto- col en de rationalisatie van het distributie-apparaat in België. Hetzelfde geldt met betrekking tot de eenmaking van hun po tentieel op het gebied van de nijverheid, de landbouw en de handel. De besturen constateerden overigens, dat er met betrek king tot enkele van deze punten niet onbelangrijke vorderingen worden gemaakt. Naar hun oordeel is er dan ook geen enkele reden om de Benelux-accoorden op te zeg gen, doch moet het integendeel voor de Beneluxlanden van overwegend belang geacht wor den verder te gaan in de rich ting van een volledige, econo mische unie met werkelijke ge zagsorganen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5