De besprekingen Seeei Benelux-ministers Duitsland te Bonn en de conferentie Washington in an satijn! De beprekingen der Onzekerheid en wreve m Ongeval op terrein van een Oosiduitse mijn WEERSVERWACHTING Nederland ontvangt een nieuwe bestelling ter waarde van 712.500 dollar MOORD EN ZELFMOORD? Duizenden jeugdigen uit het rampgebied krijgen KOSTELOZE VACANTIE Houding van Rhee brengt de vrede sn gevaar HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KARDINAAL STEPINAC DE AMERIKAANSE OLIE-EXPORT Egypte en het communisme Peper en thee voor het Rampenfonds CAMBODJA Nederlandse bond van varkenshandelaren BRITS PROTEST AAI TI HFP LIMONADESIROOP mULl/Lll GOUOMERX tl 1.65 Geallieerden en Moordelijken heden bijeen Handel in broodgranen in September vrij Prijsdaling te wachten? DE STRIJD De M. S. A, varvangen door nieuw Orgaan Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 N& 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1.75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 10 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2889. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 tKtr Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur In Bonn verwacht men, dat de hereniging van Duitsland het kernpunt van de vandaag in Wa shington beginnende kleine Eer- muda-conferentie zal vormen. Men spreekt de hoop uit, dat de westelijke landen ertoe zullen be sluiten in deze kwestie zelf het diplomatieke offensief te openen. Er zijn de laatste dagen steeds meer stemmen opgegaan, die vre zen, dat de westelijke politiek be zig is de kansen ongebruikt te laten, die haar door de Russische moeilijkheden in Oost-Duitsland geboden schenen. De overtuiging leeft, dat de Russen de draad van het gesprek over de Duitse een heid weer zullen opnemen, zodra zij deze moeilijkheden te boven zijn gekomen. Vele politici in Bonn hellen meer en meer over tot het standpunt, dat de weste lijke regeringen niet langer een afwachtende houding mogen in nemen en zelf het initiatief moe ten nemen. Dit alleen reeds om de voor de regering-Adenauer in de komende verkiezingsstrijd wel licht fatale indruk te kunnen wegnemen, dat niets wordt ge daan om naar Duitse eenheid te streven. Alle berichten uit de westelijke hoofdsteden hebben in Bonn de overtuiging veld doen winnen, dat men meer en meer de tijd gekomen acht om de Rus sen door middel van een confe rentie te dwingen kleur te beken nen. Het officiële Bonn doet ver twijfelde pogingen om nog vóór zulk een conferentie te kunnen bewijzen, dat de Europese verdra gen nog verre van „dood" zijn. In regeringskringen heeft men dan ook met voldoening kennis genomen van berichten, volgens welke de verdragen in Nederland en België nog vóór het aanbre- Bij een ongeval op het terrein van een potas-mijn bij Stadt- lengsfeld in O-Duitsland zijn 3 mijnwerkers omgekomen en 10 andere vergiftigd, aldus deelde het Oostduitse persbureau A.D. N mede. De mijnwerkers waren alle boven de grond toen na 'n ont ploffing in de schacht een gif tig gas naar boven kwam. De arbeiders namen de wijk naar heuvels in de omgeving. Een van hen was door een steen die door de kracht van de ontploffing werd weggeslingerd, dodelijk getroffen. Twee ande. ren werden door het gas be dwelmd en kwamen om het le ven. HEEM VAR u gewend behj te gébruiken medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Plaatselijk enkele buien. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien en een kans op onweer. Matige, af en toe vrij krachtige wind aanvankelijk tussen Z.W. en W„ later tusseir W. en N.W. Koel \Veer. ken van het parlementaire recès aan de orde komen. Van officiële zijde in Bonn wordt de hoop geuit dat, welk initiatief de westelijke drie na de conferentie in Washington ook mogen nemen, in elk geval geen twijfel zal worden gelaten aan de vaste wil Duitsland binnen de westelijke integratie te houden. Zulk een integratie zou naar het in de bondskanselarij gehuldigde inzicht voor de Sowjet-Unie de beste garantie bieden tegen een mogelijk herstel van de Duitse aanvalslust. Want een binnen de westelijke gemeenschap bewa pend Duitsland, zo zegt men, zou automatisch onder controle der partnerlanden staan, zodat mili taristische escapades niet meer gevreesd kunnen worden. Prof. Hallstein heeft in zijn jongste rede weer eens over „de echte Russische behoefte aan vei ligheid" gesproken en de weste lijke integratie als de beste ga rantie jegens de Russen bestem peld. Overigens blijft men in de bondskanselarij van mening, dat het een beetje onwerkelijk zou aandoen, wanneer een eerste rangs militaire mogendheid als de Sowjet-Unie inderdaad vrees zou koesteren voor Duitsland. De ze mening wordt van officiële zij de uitgesproken naar aanleiding van in de Duitse pers verschenen berichten, als zou de Amerikaan se regering willen ijveren voor een niet-aanvalsgarantie jegens Rusland. Ambassadeur Conant zou vol gens deze berichten enkele dagen geleden dr Adenauer op de hoog te van dit plan hebben gebracht. Wat de Russen tot het toelaten van een opneming van geheel .Duitsland in het westelijke blok zou moeten brengen, zou een ga rantieverklaring door Amerika, Engeland en Frankrijk zijn. Daar mee zou men dan kunnen voldoen aan de Russische eis van veilig heid tegen Duitse agressie, ter wijl anderzijds de westelijke inte gratie niet gestoord zou behoeven te worden. In elk geval verwacht men in Bonn, dat de conferentie zal trachten het initiatief over te ne men, voordat de Sowjet-Unie de Duitse verkiezingsstrijd zou kun nen doorkruisen met een nieuw aanbod voor verkiezingen in ge heel Duitsland. Woordvoerders van de regeringscoalitie hebben laten verluiden, dat zij het zouden toejuichen, indien zulk een initia tief van de Russen zou eisen, dat ■zij zouden beginnen met vrije ver kiezingen in hun gebied toe te la ten. Alles bijeen wachten de politici te Bonn de resultaten van Wa shington af met veel onzekerheid en met veel wrevel over het feit, dat de Duitse regering zelf niet aan de conferentietafel is verte genwoordigd. I In het kader van Offshore Procurement Program is ten be hoeve van het Amerikaanse le ger aan Nederland de levering opgedragen van reserve-onder delen voor bepaalde wapens ter waarde van 712.500 dollar. Dr F. F. Kranenburg, staats secretaris van Oorlog, heeft het contract voor dje Nederlandse regering ondertekend. Donderdagmorgen vroeg is de vrouw van H. W. te Franeker zwaar gewond in haar woning te Franeker aangetroffen en kort daarop overleden. Geneeskundi ge hulp mocht niet meer baten. Uit de aard der verwondingen bleek, dat misdrijf in het spel moest zijn. De echtgenoot (zij was voor de tweede maal ge huwd) was spoorloos verdwe nen. Er werd aan zelfmoord ge dacht en te ongeveer half twaalf In samenwerking met de af deling vorming buiten school verband van het ministerie van O., K. W. heeft de Neder landse Jeugdgemeenschap va- cantiemogelijkheden georgani seerd voor jeugdigen uit de rampgebieden. Dank zij financiële steun van het Nat. Rampenfonds kunnen 3000 kinderen worden opgeno men in kampen die speciaal voor hen zijn opgezet, met in schakeling van de stichting Va- cantiekampen voor lagere schooljeugd. Daarnaast zullen vermoedelijk 1000 jongens en meisjes kunnen deelnemen aan kampen van de verschillende is zijn lijk uit het kanaal vlak jeugdorganisaties, bij de woning opgevist. j Tenslotte nemen enkele hon- Omtrent de reden van deze derden kinderen deel aan dag moordaanslag tast men in het vacantiescholen met medewer- duister, daar de man en de vrouw goed met elkaar schenen te kunnen opschieten. De vrouw had 6 kinderen uit haar eerste huwelijk en 2 uit haar huwelijk met haar tweede man. king van de plaatselijke vacan- tiecomité's. In groten getale hebben jeugdigen uit de ramp gebieden zich reeds voor deze kosteloze vacantiemogelijkheden aangemeld. Generaal Mark Clark, V. N- opperbevelhebber in Korea, heeft in Seoel een kort onder houd gehad met president Rhee. Bij dit onderhoud waren aan wezig Clarks politieke raads man Murphy, Eisenhowers spe ciale afgezant Robertson en de Amerikaanse ambassadeur Briggs. Na afloop van het gesprek wilde Clark geen commentaar geven, doch in bepaalde krin gen meent men te weten, dat hij Rhee meedeelde, dat het V. N- opperbevel heeft besloten des noods zonder Zuid-Korea een bestand te ondertekenen. Tevoren had Clark besprekin gen gevoerd met Robertson. Öok voerde Robertson zijn elfde Het ligt in de lijn der verwach tingen, dat in September de han del in alle granen vrij zal komen, aldus verneemt het A.N.P., dit na 14 jaar handelsbeperkingen door de overheid. Reeds werd officieel bekendge maakt, dat invoer van een han del in voedergranen per Septem ber zal worden vrijgelaten. Hoe wel in verband met de internatio nale tarwe-overeenkomst nog enige administratieve vraagstuk ken zijn op te lossen, zal het er wel van komen, dat de Neder landse graanimporteurs in of kort na September weer vrijelijk in de gelegenheid zullen zijn broodgranen van elke gewenste leverancier te betrekken. bespreking met president Rhee, welke ruim een uur duurde. Na afloop werd geen verklaring uitgegeven. Generaal Clark verklaarde op vragen van journalisten, dat de bestandsbesprekingen binnen kort zullen worden hervat. Hij zei naar Seoel te zijn gekomen voor besprekingen met generaal Taylor, commandant van het 8e leger en generaal Harrison, lei der van de V. N.-bestandsdele- gatie. Hij sprak berichten tegen, volgens welke hij uit Washing ton instructies had ontvangen in verband met het antwoord der communisten op zijn bood schap van 29 Juni. Van gezaghebbende Zuidko- reaanse zijde is verklaard dat generaal Clark Rhee een brief overhandigd heeft. De inhoud kon nog niet worden onthuld. Clark en Robertson hadden Rhee gevraagd, „zo spoedig mogelijk" te antwoorden. In een door de Amerikaanse ambassade te Seoel gepubliceerd communiqué heeft Robertson categorisch een mededeling te gengesproken volgens welke aan Rhee een ultimatum zou zijn overhandigd, tijdens het gevoer de onderhoud, om de wapen stilstandsvoorwaarden te aan vaarden. Rhee heeft na de besprekin gen zijn ministers van Buiten landse Zaken en Defensie ont boden. HEDEN BIJEEN. De geallieerde en Noordelijke onderhandelaars zullen heden in Panmoendjon tezamenkomen, aldus is door de V. N. in Tokio bekendgemaakt. 25 cent per pak Dubbel pak 45 cent ZATERDAG 11 JULI. v.m. n.m. Breskens 1.56 2.20 Terneuzen 2.31 2.55 Hansweert 3.11 3.35 Walsoorden 3.21 3.45 Senator Alexander Wiley, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft als zijn mening te kennen gegeven dat de vredie door de „halsstarrige, roekeloze hou ding" van president Rhee in ge vaar wordt gebracht en dat hij hiermede niet alleen zijn land, zijn bondgenoten en de Ver. Naties, maar die gehele wereld een slechte dienst bewijst. „De persoonlijke offers, die president Rhee zich gedurende zijn lange leven ten bate van zijn land heeft getroost", zo zei- de Wiley, „roepen bij ons allen de grootste bewondering op, maar wat hij onder schending van zijn beloften aan het op perbevel van de Ver. Naties ten opzichte van die vrijlating van de Noordkoreaanse krijgsgevan genen heeft gedaan, is hem als leider en woordvoerder van een vrij volk onwaardig. „Het is thans zover met hem gekomen, dat zijn idealen hem tot het verrichten van zo ex treme en onlogische daden heb ben gebracht, dat hij daarmede de inspanning van de vrije we reld ter bescherming van zijn land ernstig in gevaar brengt. „Door zijn obstinate houding worden de levens van 300.000 Amerikanen in Zuid-Korea be dreigd en ik mag niet verzwij gen, dat wanneer de situatie nog ernstiger vormen aanneemt, het offer dat 25.000 Amerikanen met hun leven hebben gebracht, vol komen vergeefs zal zijn ge weest. ZON MAAN Juli. 11 4.33 20.57 4.36 21.20 12 4.34 20.57 5.52 21.40 13 4.35 20.56 7.06 21.56 14 4.36 20.55 8.19 22.10 15 4.37 20.54 9.29 22.21 16 4.39 20.53 10.38 22.32 17 4.40 20.52 11.47 22.44 18 4.41 20.51 12.57 22.58 Een woordvoerder van de Joe goslavische regering heeft ver klaard, dat d,e toestand van kardinaal Stepinac, die aan een bloedziekte lijdt, verbeterd is. De kardinaal behoeft niet het bed te houden en bevindt zich ook niet in een ziekenhuis. Hij verblijft in het dorp Krasic. „Een militaire ramp in Korea zou een politieke ramp voor de Verenigde Naties betekenen, waarvan zij zich nimmer meer zouden herstellen. Dit zou de kans op vrede In de wereld wel haast vernietigen". De Petroleum Administration for Defence heeft Maandag aan gekondigd, dat dit bureau voor taan het wekelijks rapport over de Amerikaanse export van de voornaamste olieproducten niet meer zal publiceren. Dit rapport werd in October 1951 voor het eerst gepubliceerd. Volgens het bureau maakt het vrijwel volko men herstel van de invloed van het uitvallen van de productie in Perzië van Juni 1951 de cijfers, die van recentere datum waren dan alle andere beschikbare, van minder betekenis voor de werk zaamheden der industrie, dan destijds het geval was. Het lidmaatschap van een communistische beweging vormt geen politiek vergrijp, doch is een tegen de gemeenschap ge richt misdrijf, zo heeft het Egyptische hof van cassatie uitgemaakt naar aanleiding van het verzoek van 19 gevangenen, die beschuldigd worden van ccmmunistische agitatie, om te profiteren van de wet inzake amnestie aan personen, die om politieke redenen zijn veroor deeld. De betrokkenen zullen zich de komende weken moeten verant woorden voor 'n speciale krijgs raad. Hun wordt ten laste ge legd, dat zij in de afgelopen 3 jaar een geheime groep hebben gevormd, die o m. het blad „Ra- ja al Sjaab" heeft uitgegeven, dat zich „het officiële orgaan van de Egyptische communisti sche partij" noemde. Met de Lloydschepen „Kota Agoeng" en „Kota Baroe", die resp. Zaterdagmorgen en Zon dagavond a.s. te Rotterdam wor den verwacht, komen uit Indo nesië 55.000 ons peper en 550.000 ons thee naar Nederland, die hier zullen worden verkocht ten bate van het Rampenfonds De peper is een geschenk van het in Indonesië opgerichte co mité „Watersnood '53". De thee wterd door de Indonesische rege ring beschikbaar gesteld. De premier van Cambodja, heeft te Siemreap in het Westen van het land verklaard dat de Franse nota, waarin aan de drie staten in Indo-China grotere onafhankelijkheid wordt toege zegd, een nieuwe basis voor be sprekingen vormt. „Maar de no ta bevredigt de Cambodjanen niet volledig", zeide hij. De premier is in Siemreap voor besprekingen met koning Norodom Sinhanoek over een antwoord aan Frankrijk. De ko ning verliet de vorige maand zijn hoofdstad om een campag ne voor onafhankelijkheid te kunnen voeren. De voorzitter van de Neder landse bond van varkenshandela- ren, de heer J. Lok uit Bodegra ven, heeft tijdens het bondscon- gres te Nijmegen de ontwikke lingsgang van de organisatie ge schetst. Hij legde er de nadruk op, d,at de export moet worden opgevoerd in het belang van on ze deviezenpositie en van de Ne derlandse veeteelt. De prijzen zakken, aldus spre ker. De handel in varkens is wei nig of niet winstgevend meer. De veeartsenijkundige dienst zorgt er echter voor, dat de kwaliteit van het Nederlandse exportvlees op peil blijft. De vakopleiding van de handelaren zou bevorderd kun nen worden door oprichting van een veehandelsvakschool. Ten slotte pleitte de voorzitter voor internationale samenwerking op handelsgebied. Hier is de eis, al dus spreker: samenwerken of sa men ondergaan. Aanvaard werd het" voorste! Zuid-Holland om in overleg met de veeartsenijkundige dienst de veewagens op de veemarkten na gebruik direct te ontsmetten. Voorts worden maatregelen ge troffen om strenger te kunnen optreden tegen hen, die willens en wetens met varkenspest be smette varkens op de markt brengen. De heer Joh. de Veer, voorzit ter van het bedrijfschap voor vee en vlees, wees er in een rede over „De huidige vleespositie" op, dat in 1953 'over 3.000.000 varkens kan worden beschikt; dit is bijna 500.000 meer dan vorig jaar. Er is 35.000 ton varkensvlees be schikbaar voor export, waarvan reeds 25.000 ton weg is. Tevens is 8.000 ton voor bacon beschikbaar. Er is een tendens tot prijsdaling, vooral voor vet spek. Spr. wees er op, dat bij de thans gewijzigde economische internationale ver houdingen en na opheffing van de veevoederdistributie de Neder landse veehandel zich moet rich ten naar de wereldmarktprijzen voor veevoeders en vlees. Meer dan ooit moet de handel thans gericht zijn op bijzondere kwaliteitsproducten, vooral voor bacon. Men zal zich moeten hou den aan de richtlijnen van het landbouwtechnisch bureau, die de richtprijzen regelt naar de we reldmarkt van voedingsartikelen voor vee. De regering waarborgt dan bij uitvoer een lonende prijs. GEEN AMERIKAANSE HULP MEER AAN PERZIË. President Eisenhower heeft de Perzische premier Mossadeq mee gedeeld, dat Amerika geen econo mische hulp meer aan Perzië zal geven en geen olie van Perzië zal kopen, omdat geen overeen stemming met Engeland over de oliekwestie is bereikt. Dit werd door het Witte Huis medegedeeld. In de brief aan Mossadeq, die 29 Juni is gedateerd, zegt de Amerikaanse president: „Zelfs die Amerikaanse bur gers, die sympathiek tegenover Perzië staan, zijn thans sterk van gevoelen, dat het niet billijk is tegenover de Amerikaanse belas tingbetalers als de regering hulp aan Perzië blijft geven, terwijl Perzië zichzelf middelen zou kun nen verschaffen door de verkoop van zijn olieproducten indien een redelijke overeenkomst met En geland zou zijn bereikt over de schadeloosstelling voor genatio naliseerde eigendommen. Ook zouden vele Amerikanen diep teleurgesteld zijn als de re gering thans olie van Perzië ging kopen." BEROEP VAN „NIEUW CHINA" OP V. S. Het Chinese communistische persbureau „Nieuw China", heeft aangedrongen op „daden", die moeten aantonen, dat de V. S. pres. Rhee van Zuid-Korea er toe kunnen brengen, de wa penstilstandsovereenkomst vol ledig na te leven. Verklaard wordt, dat de com munisten de oprechtheid van hun verlangen naar vrede heb ben bewezen door in te stemmen met een hervatting van de on derhandelingen en een bespre king van de uitvoering van de wapenstilstand. De Amerikanen zouden thans hun oprechtheid moeten bewijzen door overtui gende maatregelen en moeten verzekeren, dat wanneer de wa penstilstand eenmaal is gete kend, hij niet geschonden zal worden. Aan het front in Korea zijn zware gevechten aan de gang rondom de voorposten „Berlijn" en „Oost-Berlijn" aan het Wes telijk front, bij de „Varkensco- teletten"-heuvel en de nabijge legen „Pijlpuntkam" aan het Westelijk deel van het centrale front en in de vallei van Moen- doengni aan het Oostelijke front. Van vliegdekschepen opgeste gen marinevliegtuigen hebben, een krachtinstallatie te Tsjosia in Noord-Korea bestookt en vol gens het communiqué van de marineluchtmacht geheel bul ten werking gesteld. Ook wer den communistische stellingen langs het front aangevallen," De M. S. A„ hef bureau voor wederzijdse beveiliging, is opge heven en vervangen door een or gaan, dat de naam draagt „Ame rikaanse missie bij de Navo en de regionale Europese organisaties", zo heeft het bureau voor de we derzijdse beveiliging bekendge maakt. De „Amerikaanse missie", die de M.S.A. zal vervangen, zal ge leid worden door John Hughes, opvolger van de bijzondere ver tegenwoordiger van de M.S.A. la Europa. Hughes is benoemd door pre sident Eisenhower en staat recht streeks onder het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken. Hij oefent ook de functies uit van vertegenwoordiger der Verenigde Staten bij de Navo en bij de O.E.E.S. Plij kriigt een me dewerker voor de politieke aan gelegenheden van de „Ameri kaanse missie", die benoemd wordt door de minister van Bui tenlandse Zaken, en een raadge ver voor militaire zaken, be noemd door de minister van De fensie. De nieuwe organisatie zal tot taak hebben aanbevelingen op te stellen over velerlei problemen. Deze aanbevelingen zullen wor den toegezonden aan de betrok ken instanties te Washington. Naar te Cairo wordt gemeld, heeft Engeland te Washington geprotesteerd tegen het Ameri kaanse voornemen om wapens aan Egypte te leveren. Engeland zou dbze kwestie ter sprake willen brengen op de conferentie van drie te Was hington. Over de Beneluxbesprekingen, Woensdag te Luxemburg gehou den, wórdt aan Belgische zowel als aan Nederlandse zijde het diepste stilzwijgen bewaard. Men mag echter aannemen, dat de onderhandelingen voor een be langrijk deel gewijd waren aan het verkleinen van al te grote te genstellingen in de standpunten der Nederlandse en Belgische re geringen teneinde een algemene bespreking op 24 Juli mogelijk te maken. De Belgische pers beperkt zich tot het publiceren van het korte Luxemburgse communiqué, met uitzondering van „Het Laatste Nieuws", dat zegt de indruk te hebben, dat de besprekingen nog al vlot verliepen. De Nederlan ders, aldus dit blad, waren ver schenen met een formule, die te genover het Belgische voorstel werd geplaatst. Men had goede hoop op een overeenkomst tot het ontwerpen van een algemene maatregel, die de Belgische rege ring in staat zou stellen de door Nederlandse concurrentie be dreigde bedrijfstakken te be schermen. De beginselen, waarover de mi nisters het volgens het officiële communiqué eens waren gewor den, komen in beperkte mate te gemoet aan het Belgische verlan gen tot bescherming van bedrijfs takken, die tengevolge van het lagere Nederlandse loonpeil de concurrentie in sommige produc ten niet kunnen volhouden. De verdere uitwerking zal door amb tenaren geschieden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1