1121 de> Sa® PANG nd OPENBAAR LYCEUM TERNEUZEN Ve tMs/utpei/na. van cfemsklana. BEGROTING VAN MAATSCHAPPELIJK WERK ik §!C2 „Confiserie de Bie" officieel geope ©want«8«2 De toekomstige Duitse luchtmacht WISSELEND WEER Amerikaans plan voor defensiemobilisatie Eerste stuurman van de „Poseidon" overleden VEILING TERNEUZEN 3C5 rat vrouiveaiiM NIEUWE ZEEUWSE INDUSTRIE MET VREUGDE BEGROET PLEIDOOIEN VOOR VERDERE INDUSTRIALISATIE DER STREEK TERNEUZEN. SAS VAN GENT. SLUIS. IJZENDIJKE. EERSTE KAMER MIDDELBURG. ZUIDZANDE. ZAAMSLAG. In tegenwoordigheid van vele genodigden is Woensdagmiddag de „Confiserie De Bie" te Sint Jansteen officieel geopend met 'n lange reeks van toespraken, waaruit bleek dat deze nieuwe" industrie in de grensstreek met enthousiasme wordt begroet en gerechtvaardigde toekomstver wachtingen worden gekoesterd voor dit bedrijf. Tevens wezen diverse sprekers op de dringen de noodzaak van meerdere indu strialisatie in dit gebied. Te 11 uur verenigde men zich in een der kantoorlokalen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op het lid van Gedep. Staten, de heer A. L. S. Lockefeer; de heer G. Decleene, arrondisements- commissaris te Sint Niklaas; de heer Aimée de Poortere, direc teur der „Confiserie De Bie" te Lokeren; de heer W. Bartz, di recteur van het bedrijf te Sint Jansteen; drs M. C. Verburg, di recteur van het E. T. I., de heren ïr C. A. L. Horstmann en F. A. Hendrikse, resp. voorzitter en secretaris der Kamer van Koop handel voor Zeeuws-Vlaanderen, en het gemeentebestuur van Sint Jansteen. Als eerste in de rij van spre kers nam de heer Aimée de Poor- Sere het woord. Na allen welkom te hebben geheten, dankte hij de Nederlandse autoriteiten, het E.T.I. en het gemeentebestuur van Sint Jansteen voor de mede werking, waardoor de vestiging voor dit bedrijf kon worden ge realiseerd. Spr. zeide er trots op te zijn dit bedrijf te mogen ope nen in Nederland, dat zich na ae catostrofe van 1940,45 er 't hardst heeft weten bovenop te werken van heel West-Europa. Hij hoopte dat de fabriek van De Bie een waardige plaats zou mogen innemen in het industriële léven in Nederland en dat de naam van het bedrijf een klank zou mogen hebben tot ver over Je grenzen. Spr. eindigde met 'n dronk op H. M. Koningin Juliana en op de fabriek, waarna hij de heer Bartz gelukwenste met zijn benoeming als directeur. De heer A. L. S. Lockefeer, de vertegenwoordiger van de Com missaris der Koningin, zeide dat Je overheid in Nederland door irongen is van de noodzaak van industrialisatie en daarvan is dan aok de medewerking van het pro vinciaal bestuur, voor het E.T.I. en van het gemeentebestuur een uitvloeisel. Het is geen eenvoudi ge taak in een zo bij uitstek agra rische provincie tot industrialisa tie over te gaan. Toch is dit nood zakelijk, omdat jammer genoeg dé Zeeuwse bevoking de laatste tientallen jaren achteruitgaat en de jeugd genoodzaakt wordt el ders emplooi te zoeken. Daarom zijn wij verheugd, aldus spr., met déze nieuwe industrie en felicite ren ook het gemeentebestuur met deze aanwinst. Gezien het bevolkingsoverschot zijn in de laatste tijd grote plan- jnen op het gebied der vlasindu strie, n.l. de oprichting van een bouwplaten-industrie, die, de van het linnen ontdane vlasstengel als grondstof zal gebruiken. Deze zaak heeft ook de aandacht van drs Verburg. Spr. drukt de vlas sers op het hart om mede te wer ken, dat deze nieuwe industrie 'n Zeeuwse industrie zal worden. Bedenkt zo zei spr. dat 40% van alle vlas in Nederland in on ze provincie wordt verwerkt. Samenwerking met België acht te hij een noodzaak; de Benelux moet een feit worden. Spr. wen ste de heer De Poortere geluk met de benoeming van een dyna mische figuur als de heer Bartz tot directeur en eindigde met een dronk op het welzijn van de heer De Poortere en diens bedrijf. Burgemeester P. H. Geimaerdt was verheugd, dat eindelijk de of ficiële opening een feit is gewor den. De industrie in Sint Jan steen gaat vooruit, doch helaas is er lang geen voldoende woon ruimte en de daarmede samen hangende industrialisatie is een streekbelang van de eerste orde. Ir C. A. L. Horstmann, zeide deze industrie met enthousiasme te begroeten. In Vlissingen zien wij de dominatie van de scheeps bouw, in de kanaalzone domi neert de zware chemische indu strie en rondom Sint Jansteen de textiel. Spr. zeide voor deze in dustrie-sectoren wel eens een ge vaar te zien in verband met een eventuele crisis en was daarom dankbaar voor deze nieuwe indu strie. Tot slot sprak drs M. C. Ver burg. Hij zeide dat het departe ment van Economische Zaken na de oorlog herhaaldelijk is gewe zen op de grote industriële ople ving in de kanaalzone en in de omgeving van Hulst. In Zeeuws- Vlaanderen bepaalde zich 60 a 70% der economisch-technologi- sche activiteit. Er werd een po ging gedaan tot stichting van 'n confectie-industrie in Breskens en Biervliet, een konijnhaar-indu- strie in Terneuzen, die evenwel nog maar matig floreert; er werd een vlasspinnerij gesticht in Axel als afronding van de vlasbe werking en tenslotte kwam dit bedrijf tot stand. Het geboorte overschot plaatst ons in de toe komst voor grote opgaven. De Zeeuwen moeten aan Zeeland ge bonden blijven. Spr. hoopte dat ook dit bedrijf daartoe zou mogen bijdragen. Hierna maakte het gezelschap een rondgang door het bedrijf en werd het hele productieproces met grote aandacht gadegesla gen onder deskundige voorlich ting van de heer De Poortere. De toekomstige Duitse lucht macht in het Europese leger zal 86.000 man en 1400 vliegtuigen, waarvan 90 procent straalvlieg tuigen, omvatten. Dit heeft oud-kolonel Johan nes Steinhoff verklaard bij een onderhoud met de „Soldaten- zeitung". Steinhoff is belast met luchtvaartaangelegenheden bij het commissariaat voor de beveiliging. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in Z. en Z. O-Europa het zomerse warme weer met maximum temperaturen van 25 tot 30 graden onverminderd voortduurt, is het weer in onze omgeving steeds meer onder in vloed van Oceaanstoringen ge komen. Ten N. en N. O. van Schotland treffen we thans een lagedruk gebied aan, waarin twee afzon derlijke depressies voorkomen. De afgelopen dagen passeerde het koudfront van een dezer depressies ons land, hetgeen op verschillende plaatsen, in hoofdzaak in het binnenland, wat regen veroorzaakte. 'Aangezien de luchtdruk op het midden van de Oceaan hoog bleef, kwam er boven de Britse eilanden 'n krachtige Westelij ke luchtstroming tot ontwikke ling, die koele en onstabiele lucht naar ons land voert. Het ziet er naar uit, dat deze stroming zich de eerst komende dagen zal weten te handhaven. In verband hiermede moet wor den gerekend op tamelijk koel weer met af en toe zonneschijn, maar met voornamelijk in het binnenland ook buien. De Amerikaanse regering heeft een plan voor industriële mobilisatie in geval van oorlog opgesteld. Het plan is uitgewerkt door het bureau voor defensiemobili satie en volgt is grote lijnen 'n soortgelijk plan, dat was opge steld door de regering van Tru man. Men heeft in dit mobilisatie plan een aantal voorzieningen opgenomen om te voorkomen, dat het, evenals in de tweede wereldoorlog, 2 jaar zal duren vóór na het uitbreken van een oorlog de industrie op oorlogs productie is overgeschakeld. Bij de overgangsexamens zijn bevorderd Van Voorbereidingsklasse naar le Klasse H.B.S.: P. R. Baert, Ma Le Coone, He Me Denie, E. Dingemanse, P. H. Esselbrugge te Axel, T. Gruis- sen, C. H. Heijboer te Zaam- slag, Oa Ja Hoed te Axel, H. Hofstee te Hoek, J. J. W. Hofwe gen, C. P. Kaan, L. T. H. Klaas- sen te Hoek, K. M. Kuiper te Axel, Me Lentze te Sluiskil, J. A. Neels, E. C. Oggel te Axel, Ae Ca van der Peijl, W. van der Peijl, W. P. Rammelo te Axel, A. A. Risseeuw, J. Simons, R. J. Spaas en Si Verlinde. Van Klasse 1 naar Klasse 2: Ma Ja Ca du Bois, H. J. van der Boom, Ma Aa Ha van Cam- pen, W. B. de Clerq te Sas van Gent, Ma Ja Dhaeze, L. van Dixhoorn te Walzoorden, Ma Ma Ta de Doelder, Ga van Eenen- naam te Axel, Ia Esser te Axel, J. J. de Fouw te Hoek, C. J. Francke te Axel, J. Geensen te Axel, T. Heideman, Wa Je He Hofstee te Hoek, H. J. Houg te Zaamslag, C. J. Klaassen te Axel, M. de Koster, M. M. van Leemput te Sas van Gent, P. L. Meert te Sluiskil, R. P. Meijer te Axel, W. Muller, Ca Ma Numan, A. L. de Putter te Zaamslag, P. Simons, Ia de Smet te Axel, Ja Ja Tjalleman te Axel, Ca Tous- saint, D. Versluijs, Ma Vink te Axel, J. C. Visser te Axel, M. P. Visser te Axel, Ca Voorhans, J. J. M. van de Winckel en Ie Ca Wolfert te Hoek. Toegelaten tot klasse 2, Ha de Haas. Van Klasse 2 naar Klasse 3: Ke Ne v. d. Berge, P. van Bre da Vriesman, W. F. Denie, M. Dieleman, Zaamslag; G. J. D. Dorrepaal; He Dorrepaal, J. J. van Dijke te Sas van Gent, H. D. J. van den Eeckhout te Sas van Gent, A. Eekman, B. Esser te Axel, J. M. de Feijter, P. L. de Feijter, B. R. J. Hoving, J. A. Jansen, J. W. G. Jansen, P. C- Mazure, C. C. Neeteson te Kloos- terzande, J. F. Orlebeke, Ma Ja Aa Pladet te Westdorpe, C. A. H. du Puij te Vogelwaarde, J. Ramondt te Sas van Gent, J. Stoffels, Jo Ae Tiersen te Axel, H. Titulaer te Sas van Gent, Ma Toussaint, P. R. Verplanke te Sas van Gent, J. J. M. de Vijl- der en W. de Zeeuw. Van Klasse 3 naar Klasse 4: W. H. A. van Alphen, P. Bak ker, L. Boersma, C. J. Deij, J. de Die *e Sas van Gent, P. H. Eijs- ackers, J. P. de Feijter te Axel, J. P. L. Franken, T. M. W. Ha- rinck, J. F. Jongepier, K. D. C. Lijppens, K. M. Martens, te Sas van Gent, W. A. Mieras te Axel, Ma Je Orlebeeke te Hoek, Ge Aa Overbeeke, J. van de Ree, J. P. A. Remerij, P. J. J. Roelandts, P. Scheele te Zaamslag, Wi Too- renman en Ja Fa Verwer te Axel. Van Gym. 3 naar Gym. 4: F. van Binsbergen te Sas van Gent, Fa Ja van Heumen, P. de Jong te Zaamslag en J. W. Mar- silje. Van Gym. 4 naar Gym. 5: A. A. Jurriëns, J. G. Teunis- sen te Axel en J. J. Vinke te Axel. Van Gym. 5 naar Gym. 6: Ha Ja van Altena te Sluiskil, Eh. Ga Buter, J. A. Drok en W. F. J. de Jager. Waar geen woonplaats is ver meld, wonen de leerlingen te Ter- neuzen. M.U.L.O.-EXAMENS TE GOES. Voor het M.U.LO.-diploma B slaagden te Goes: L. M. de Doel der en M. P. Haak te Terneuzen; C. F. Snakenburg te Sas van Gent; J. Schoonakker te Zaam slag. Voor het diploma A slaagde A. J. H. Vijgeboom te Zuidzande. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT. Aan de technische hogeschool te Delft slaagden voor het inge nieursexamen voor werktuig kundig ingenieur de heren U. P. •Rijk (met lof) te Kloosterzande en J. de Feijter te Waterland kerkje. Voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig in genieur de heer J. de Kloe te Vlissingen. ZEEUWSE MEISJES IN ENGELAND. Vijftien Nederlandse meisjes wier ouderlijke woningen in Zee land tijdens de watersnood wer den vernield, zijn Dinsdagavond in Engeland aangekomen. De meisjes, die tussen de 12 en 14 jaar oud zijn, zijn onderge bracht in een landhuis in het centrum van het fruitgebied van Kent in Z.-O. Engeland. Gast heer van de Nederlandse meisjes is de „Time en Talents"- vereni ging van Bermondsey in het ge bied van de Londense dokken. Twee jaar geleden heeft een deel van de meisjes van Ber mondsey een vacantie in Neder land doorgebracht en de vereni ging beantwoordt thans de Hol landse gastvrijheid. Goed afgelopen. Het is nog goed afgelopen met de autobestuurder P. D., die gis teravond niet in staat bleek in de Blokken het muurtje van de op rit naar de Voetbrug over het binnenhoofd van de Oostkolk te ontwijken, met het gevolg dat de auto zwaar beschadigd werd. Dit was voor hem echter geen belet sel om toch nog verder te rijden. Het mag een geluk worden ge noemd, dat de Axelse brug juist voor het verkeer was afgesloten, waardoor de politie een eind aan de rit kon maken en verdere on heilen zijn uitgebleven. zijn pensionnering in 1951. Boven dien was hij van 1933 tot 1938 di recteur van de zuivelcontrole in Zeeland. Ook in diverse andere functies heeft de overledene zich verdienstelijk gemaakt voor de Zeeuwse zuivelbedrijven en de Zeeuwse landbouw en veeteelt. De heer Zwagerman, die zijn ver diensten erkend zag door zijn be noeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau, was in Zee land, vooral in agrarische krin gen, een alom bekende en zeer ge waardeerde figuur, die men niet spoedig zal vergeten. De teraardebestelling zal Zater dag a.s. plaats hebben. Vergadering Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Na een jarenlange periode van non-activiteit werd Maandag avond een vergadering gehouden om te bereiken dat de V. V. V. nieuw leven zou worden ingebla zen. De opkomst was slecht. Er werd een nieuw voorlopig he- stuur gekozen, bestaande uit de heren J. Ranschaert, J. Renique, A. de Smit, J. Berkhout en R. Hoefmans. Dit bestuur zal trach ten de vereniging weer op een gezonde basis te brengen, zodat men tot activiteiten kan over gaan. De -heer Verhelst, die sedert 1945 bestuurslid was, trad af en stelde zich niet meer herkies baar. Overgeplaatst. De wachtmeester der rijkspoli tie, de heer J. de Rechter, werd uit deze gemeente overgeplaatst naar Philippine. Visclub „Jantje van Sluis". In de vergadering van de vis club „Jantje van Sluis" we^d be sloten deel te nemen aan de in België bij Oostkerk (Syphons) te houden grote viswedstrijden. In deze wedstrijd, waaraan vele Belgische clubs deelnemen, zal gestreden worden om de titel „ere-visser". Overgeplaatst. De wachtmeester le klas der rijkspolitie tevens postcomman- dant G. Vennix te Sluiskil is over geplaatst in gelijke functie naar IJzendijke. opnieuw enige versterking kreeg. Rond acht uur 's avonds arri veerde men gezond en wel op Zaamslag na een vermoeiende, maar prachtige reis, die de deel nemers nog lang stof tot praten zal opleveren. Het muziekgezel schap „De Volharding" speelde bij aankomst een opgewekt „Lang zullen ze leven", waarna allen zich onder de vrolijke tonen der muziek naar het marktplein begaven, waar een grote menigte de oudjes opwachtte. Namens de ouden van dagen dankte de heer J. C. Kaijser hier van de trap van het gemeente huis de Oranjevereniging voor het organiseren dezer geslaagde 7e reis. Ook burgemeester Trimpe stak een pluim op de hoed der orga nisatoren. De voorzitter der Oranjever eniging, de heer F. C. Jansen Verplanke, sprak een slotwoord, waarna de muziek ten afscheid nogmaals een „Lang zullen ze leven" speelde en allen ten hoog ste voldaan huiswaarts keerden. Gevonden voorwerpen. Een badmuts, Val C 54f; een portemonnaie met inhoud, Zaag- straat 7; een ceintuur, Axelse- straat 42; een gummilaars, Zaamslagveer B 20e; een verre kijker, postcommandant rijkspo litie. Op de eerste stuurman van het m.s. „Poseidon" de heer Th. P. Kuiper, is in de haven van Laguira (Venezuela) bij onge luk door de nationale garde ge schoten. Hij is aan zijn verwon dingen overleden. De heer Kui per was 43 jaar oud en onge huwd. De reden van het schie ten is niet bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH VLAANDEREN." TERNEUZEN. Veiling van 8 Juli. Per 100 stuks: Sla 4—10. Per stuk: Bloemkool A 2350 ct, idem B 15—39 ct, idem C 917 ct; Groene komkommers A 23 ct, idem B 2021 ct, idem C 18 ct; Witte komkommers A 2223 ct, idem B 20 ct, idem C 18 ct; Meloenen 70 80 ct. Per bos: Selderij 810 ct; Peen II 1020 ct; Kroten 510 ct. Per kg: Eerstelingen I 1318 ct, idem II 812 ct, idem kriel 5 ct; Andijvie 1520 ct; Tuinbonen 21 ct; Saxa 1,47—1,54; Doperw ten 1943 ct; Postelein 35 ct; Kro ten 59 ct; Rode kool 715 ct; Savoye kool 46 ct; Rabarber 4 6 ct; Tomaten A 4350 ct, idem B 4452 ct, idem C 3032 ct; Zilver uien 31 ct. Aardbeien: Madame Moutót 1 1,08, Climax 96 ct; Rode bes sen: Prolofic 3061 ct, Duitse zure 30 ct; Witte bessen 34 ct; Kruis bessen (rijp) 11—27 ct; Zwarte bes sen 5965 ct, idem afwijkend 55 ct; Frambozen 1,—; Kersen (af wijkend) 48 ct. DODELIJK ONGEVAL IN GASFABRIEK. Door het springen van een klei ne luchtketel in de gasfabriek te Franeker is gistermiddag om 4 uur de arbeider A. Beuker om het leven gekomen. B. was met nog drie arbeiders bezig met het nazien van een luchtketeltje, waarmede een bepaald cement in de retorten wordt gespoten om deze te dichten. Tijdens deze werkzaamheden ontplofte plotse ling de luchtketel. Het boven stuk vloog eraf en trof B. tegen de kin. Hij was op slag dood. B. was ongeveer 35 jaar oud en laat een vrouw en twee kinderen ach ter. C. Zwagerman t Te Middelburg is op 69-jarige leeftijd overleden de heer C. Zwa german, oud-rijksveeteeltconsu- lent en zuivelconsulent voor Zee land. Op 22-jarige leeftijd (in 1906) is de heer Zwagerman in Zeeland gekomen als zuivelconsulent van de Z.L.M. In 1913 volgde zijn be noeming tot rijksveeteelt- en zui velconsulent in Zeeland, in welke functie hij werkzaam bleef tot Vraagt eens RANG Cristal fruits a 32 ct. perlOOgram. U vindt in RANG Cristal fruits diverse fijne smaken, citroen, frambozen, sinaasappel enz. Uw winkelier heeft ze. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Ranget|e" Schoolreis. De kinderen der openbare school maakten dezer dagen hun jaarlijkse schoolreis. De klassen 1 en 2 bezochten het bijenpaleis annex speeltuin en vogelverza- meling „Meli" te Adinkerke in België, terwijl de klassen 3 tot en met 6 naar Kaatsheuvel reisden en zich vermaakten in de speel tuin „De Efteling" aldaar. Ouden van dagen maakten mooie reis door België. De Zaamslagse ouden van da gen hebben Dinsdag onder ideale weersomstandigheden een reis gemaakt door België. Om 8 uur startten twee grote autobussen van de Z.V.T.M. met 96 mensen „aan boord" naar de eerste pleis terplaats Gent, waar een koffie maaltijd werd aangeboden. Via Oudenaerde en Geerards- bergen ging het vervolgens naar de steengroeven van Lessines. Hier kon men het werk der ar beiders enige ogenblikken gade slaan. In Kortrijk werd wederom een maaltijd opgediend, die uiter aard goed smaakte. Aan de Franse grens bij Mee- nen stapte het hele gezelschap uit om een korte wandeling op Frans grondgebied te maken. Zo doende hebben vele Zaamslagse ingezetenen, waaronder de bijna 89-jarige mej. R. Frederiks, op hun oude dag voor de eerste-keer een bezoek aan Frankrijk ge bracht. De terugreis leidde weer over Gent, waar de inwendige mens DE POSITIE DER AMBONEZEN. Bij de voortgezette behandeling van de "begroting van maatschap pelijk werk bepaalde de heer De Ruys de Beerenbrouek (KVP) zich tot de situatie der Ambonezen in Nederland, die hij critiek noemde. Spreken in dezen noemde hij plicht, in het belang van de betrok kenen en in het belang van het Nederlandse volk. De groep van 14.000 Ambonezen zal binnen tien jaar, gezien het geboortecijfer, ver dubbeld zijn en daarom is het on verantwoordelijk ze „in zalig niets doen" in de kampen te laten. Meer dan voorheen zal de overheid in schakeling in het arbeidsproces moeten stimuleren. Het wonen in kampen wordt on houdbaar en daarom betreurt hij het, dat de minister in de memorie van antwoord niet is ingegaan op door spr. gegeven suggesties voor een oplossing van dit netelige vraagstuk. Hoe wil de regering de terugkeer van de Ambonezen naar Indonesië afdwingen? Hoe lang denkt dit ka binet te wachten op dit fata mor gana en wie denkt dat de gehele groep Ambonezen door de repu bliek Indonesië zal worden toegela ten? Spr. noemde dit alles struisvogel politiek. Voor een grote groep is de terugkeer menselijkerwijs uitge sloten en voor allen geldt dit gedu rende de eerste jaren. Hij drong er op aan dit geheele probleem nog eens in de ministerraad aan de or de te stellen. Bedroevend noemde spr. het, dat voormalig Ambonees beroepskader van het K.N.I.L. geen plaats kan vinden in de K.L., omdat de over heid denkt over terugzending naar een vaderland, dat door een deel der kampbewoners niet wordt er kend en anderzijds internationaal niet wordt erkend. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) kan de oprichting van dit nieuwe departement niet met on vermengde vreugde aanschouwen. Het werk van het departement had door andere departementen kun nen worden overgenomen. Door W. KERREMANS 60) (Nadruk verboden). Van Klasse A 4 naar Klasse A 5: Ha Ne Houtzager te Sluiskil, L. J. Koster te Axel, A. van Luijk te Axel en H. Wieringa te Sas van Gent. Van Klasse B 4 naar Klasse B 5: J. E. W. Bliek, P. A. Deurloo te Sluiskil, J. M. Hamerlinck, K. A. J. Nelen te Sas van Gent, C. F. van Overbeeke en A. M. A. de Vries te Sluiskil. Mien was geheel en al 't tegen deel van haar verloofde. Zij sprak levendig en veel, en toch verstan dig. Zij had een helder en scherp oordeel en een tamelijk brede ontwikkeling, die zij echter niet etaleerde. Zij was iets beneden de middelmaat wat lengte be treft, had bruine, tintelende ogen, een goed gevormde mond, waar van de bovenlip iets te kort was, zodat haar tanden zichtbaar wa ren en om die mond een wegge scholen lachje, dat het gehele ge laat bijzonder levendig maakte. Wessels zat haar bijna onafge broken aan te zien en nu en dan keek zij eens naar hem, knikte hem toe, of streek hem over zijn haar, wat hem zichtbaar geluk kig maakte. „Albert", hoorde Venkel haar eens fluisteren, „nu moet je een ander ook eens aan het woord laten komen, hoor jongen. Neem nu eens wat rust". „Och Mien", zei hij, „jij spot maar". „Vervolg je gedachten maar" zei ze. „Weet je", vervolgde Mien, zich tot het gezelschap kerend, „ik vind dat gedachten bij je opko men zoals herfstdraden in Sep tember. Je denkt aan niets en in eens heb je zo'n draad in je ge zicht. Zo is het bij gedachten ook. Ineens zonder enige aanleiding of wat ook krijg je een gedachte, dat je soms denken moet; hoe kom ik daar nu aan". Albert kuchte en sprak als een notaris die een moeilijk ad vies geeft: „Dat is mijn mening ook. Ik geloof dat de wil en de gedachten geèn rechtstreeks ver band met elkaar hebben, of dat althans de wil niet volstrekt in vlöed heeft op het denken. Je kunt wel een gedachte oproepen, maar die niet verdrijven en even min beletten dat er eén bij je binnenkomt". Hij zweeg, verbaasd dat hij zo veel had gezegd. Mevrouw Kortebas trok de pen uit en liep af: „Neen, dat vind ik helemaal niet. Er is altijd een of ander waardoor je op een gedachte komt, de ene gedachte staat al tijd op de schouders van een an dere en als je niet weet waar een gedachte vandaan komt, dan is dat alleen omdat je jezelf niet de moeite geeft of de tijd gunt, om na te zoeken, wat de vorige ge dachte is geweest, waaruit die nieuwe is voortgekomen, maar uit zichzelf komen ze je zo maar niet aanwaaien, net als herfst draden. Ik begrijp niet, kind, hoe je er aan komt, dat heb je vast en zeker van je vader, die heeft ook altijd van die rare vergelij kingen. Wat zei hij ook gisteren nog? Oh ik weet 't al, dat Nelis, dat is een van de stalknechten, weet u, dat ie zijn eigen gedroeg als een humeurige wasbeer en ik weet zeker dat hij van zijn leven nog nooit een wasbeer ge zien heeft en zeker geen humeu rige". Zonder enige onderbreking, zonder verheffing of daling van de stem, zonder interpunctie had de stem gesproken en nu was de veer afgelopen. Mevrouw liet zich achterover zakken in haar stoel en luisterde met welgevallen naar het gesprek, naar aanlei ding van het betoog van haar en Mien. Venkel sleet een zeer genoege lijke avond en hij vergeleek de ontvangst hier met die bij Van Deurne. Zou hij hier regelmatig zo in de familiekring ontvangen worden en met die beschaafde en ontwikkelde mensen praten, zijn opvoeding verder voltooien? Hi. hoopte en geloofde het ook. Men ging vroeg naar bed en Kortebas stelde Venkel voor, de volgende ochtend één der paar den onder de man te nemen, zo dat hij zien kon hoe hij reed. „Niet uit wantrouwen, want ik weet uit wat ik over je gehoord heb, dat je een prima ruiter bent, maar ik zou dat volmaakte rij den zo graag eens zien". „Ja, ja", voegde Mien er bij, doet u dat eens, meneer Venkel, ik wil u ook graag zien rijden en springen misschien ook". Venkel beloofde dat hij de vol gende ochtend zou optreden zo als hij zei. o Nadat Kortebas hem verlaten had en Venkel zijn keurige, hel dere kamer nog eens rondliep, gevoelde hij zich als iemand, die vlak voor het doel staat, dat hij lang en onder zware voorwaar den heeft nagestreefd. Nu was het zover: een heer, behandeld als een heer, sprekend met be schaafde mensen, met een meis je, zoals dat-van-toen, zich met haar op zijn gemak gevoelend en met haar schertsend. Ja, nu was hij zover. Als hij nu het meisje- van-toen eens ontmoette, hoe ge heel anders zou zijn verhouding tot haar zijn. Acht jaar was het geleden, dat hij daar stond om de sloot te baggeren en hoe was hij in die 8 jaren uiterlijk en in nerlijk veranderd. Was hij geluk kiger? O ja, zonder enig spoor van twijfel. Nu was hij tevreden, nu stond hij op de plaats die hij had willen bereiken en het zag er naar uit, dat hij nog niet zijn hoogste punt had bereikt. Van een soort bediende, niet beter be handeld dan een lakei, was hij nu huisgenoot geworden, huisgenoot van mensen van zekere standing, met wie ook zijn vroegere offi cieren omgang hadden. (Wordt vervolgd). Overigens gaan zijn bezwaren niet tegen de minister. DE MINISTER SPREEKT. De minister verzekerde dat hij de opmerking dat zijn departement geen richtingsdepartement is, ter harte zal nemen, hoewel hij zich voorbehoudt te koersen in een door hem goed geachte richting. Uitkering op bijzondere gronden aan slachtoffers van de watersnood zal hoofdzakelijk liggen in de sfeer van levensonderhoud. Wat de ge- repatrieerden uit Indonesië betreft zeide de minister dat de huisves ting in woonoorden zo kort moge lijk moet zijn. Per 1 Juli j.l. waren er 426 gezinnen die 3 jaar en lan ger onder deze condities leefden en 548 woonden er van 23 jaar. In de komende weken hoopt men 1600 woningen voor gerepatrieer- den ter beschikking te krijgen, waarbij men er rekening mee moet houden, dat er ook 400 gezinnen van leden der militaire missie te rugkeren. Volgend jaar zullen daardoor nog ongeveer 1300 gere patrieerde gezinnen in minder ge wenste huisvesting moeten ver- bliiven. Thans komen er gemiddeld 90 gezinnen per maand uit Indonesië naar Nederland, ongeacht de mili taire missie. Massaal overbrengen van de in Indonesië levende Indische Neder landers naar ons land zou een slechte oplossing zijn. Hierna behandelde de minister het probleem der Ambonezen. Over het juridische en internatio nale aspect ervan is al veel gezegd en spr. vond het niet op zijn weg liggen hier nogmaals in te treden. Wat de zorg voor de Ambonezen betreft, daarvoor is opgericht een commissariaat voor Ambonezen- zorg. Tussen dit commissariaat en de leiders der Ambonezen is een goed contact gegroeid. De voorwaarden, waaronder de Ambonezen terug willen, zijn nooit bekendgemaakt, maar misschien kan men er naar gissen. Spr. wil er zijn beleid niet op richten, tegen stellingen tussen de Ambonezen te scheppen. Gezien de huidige toestand op de arbeidsmarkt bestaat er geen be zwaar tegen Ambonezen op te ne men in het arbeidsproces. Vakop leiding is daarom gewenst. Bij de Ambonezen zelf bestaat geen be langstelling voor opneming in de K L., zo betoogde de minister. Tenslotte drukte hij zijn respect uit voor de houding, die de Ambo nezen de laatste tijd hebben aange nomen en hij gaf hun de verzeke ring van zijn volle medeleven en medewerking. Bij de replieken kwam de heer Diepenhorst terug op het teveel aan enquêtes, aan commissies enz. De huisvesting van gerepatrieer de Indische Nederlanders baarde hem nog steeds zorg. Zal de regering voor de Indische Nederlanders in Indonesië, die in de republiek gevaar lopen, de over tocht betalen, zo stelde hij een con crete vraag. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) vroeg de minister soepel te zijn in de eisen voor terugkeer naar Nederland van Indische Ne derlanders. De heer Brandenburg (CPN) stelde het belang van een goede woningpolitiek in het daglicht. De minister in tweede termvjn antwoordend, voelde zich een vrq practisch man en hoopte bij de heer Diepenhorst de vrees weg te nemen, dat zijn departement zich zou verliezen in commissies, en quêtes enz. Spr zegde een onderzoek toe naar de mogelijkheid voor de ge- repatrieerden tot woningbouw te komen en speciaal voor de grote gezinnen. Het criterium van zoveel moge lijk vrije keuze voor terugkeer van Indische Nederlanders naar Neder land wordt mede bepaald door het hoge commissariaat. Vrije over tocht voor ieder is moeilijk te ver wezenlijken en zou ook niet ver antwoord zijn. De begroting van het departe ment van maatschappelijk werk werd hierna z.h.s. aangenomen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2