DE BAZAR Mil Am Sffi»©wtmcï« Begroting van Maatschappelijk Werk ten bate van de Stichting Protestantse Ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen asïi St. Jansteen heeft dringend industrie-woningen nodig TSJECHO-SLOWAKIJE De voorraad atoombommen in Rusland AGENDA: Het Egyptische wapenschandaal De zone van het SUEZ-KANAAL i»ie wouwen» GROTE BELANGSTELLING OP DE OPENINGSDAG Moeilijkheden door gebrek aan bouwvolume TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. CADZAND. EEDE. HENGSTDIJK. HOOFDPLAAT RETRANCHEMENT. EERSTE KAMER Reeds lang vóór het tijdstip van de officiële opening van de foazar, welke tot Zaterdagavond in het souterrain van het in aan bouw zijnde ziekenhuis wordt ge houden, was het hiervoor inge richte thee-paviljoen geheel ge vuld met genodigden en heerste er direct een opgewekte stem ming De opening. De presidente van het bazar- comité, mevr. KlaassenTim merman, heette de overtalrijke belangstellenden namens het co mité hartelijk welkom. Allereerst bracht zij dank aan de velen, die hetzij door het schenken van goe- veldt, de aannemers, opzichters, schilders, electriëns, timmerlie den, die belangeloos hun kennis en arbeid hebben aangeboden bij het inrichten van deze bazar. Ook het bestuur der veilingvereni ging, waarin oorspronkelijk deze bazar zou worden gehouden en waarin de plannen zijn uitge werkt, wordt dank gebracht voor haar op zo hoge prijs gestelde steunverlening. Zeer zeker mag niet verzuimd worden dank te brengen aan alle dames en heren, die tijdens deze bazar hun krachten zullen geven opdat alles een vlot verloop zal hebben. De hoop uitsprekend dat het bazarplan ten bate van de stichting „Protestantse zieken zorg Zeeuwsch-Vlaanderen" bin nenkort besproken zal kunnen worden met onze buurgemeenten Zaamslag, Axel en Hoek voor het t.z.t. inrichten van een bazar, ver zocht de presidente de aanwezi gen thans de bazar te gaan be zichtigen, waarmede zij de bazar voor geopend verklaarde. De voorzitter van de Stichting Prot. ziekenzorg Zeeuwsch-Vlaan deren, Ds. Van der Vlugt, dankte hierop 't bazar-comité, in het bij zonder de presidente en de heer G. Klaassen, voor het vele werk dat het comité heeft verricht om deze bazar op zulk een schitterende wijze in te richten. Spreker hoop- UIHUIU HET IN AANBOUW ZIJNDE ZIEKENHUIS. te, dat zij de voldoening zal mo gen smaken, dat haar arbeid met succes zal worden bekroond en de gestelde verwachtingen nog zullen worden overtroffen. De rondgang. Hierna werd een rondgang door de verschillende afdelingen in het ruime souterrain gemaakt en aanstonds bleek dat de bazar in derdaad groots is opgezet en de verwachte stroom van bezoek sters en bezoekers uren zullen nodig hebben om alles te bezich tigen. Reeds op deze openingsavond was er bij de verschillende stands geen doorkomen aan en de dames van de textiel-afdeling hadden het druk bij de verkoop van de prach tige handwerken, die nijvere han den hadden vervaardigd. In een speciale stand is de col lectie poppen tentoon gesteld, die H. M. de Koningin welwillend het bazar-comité ter beschikking heeft gesteld, hetgeen zeer zeker tot een druk bezoek zal uitnodi gen. In de theeschenkerij werd om extra wafelijzers verzocht, daar er niet voldoende bleken te zijn om de talrijke gegadigden van de heerlijke wafels te doen genieten bij een geurig kopje koffie of thee, welwillend door de firma Niemeijer te Groningen beschik baar gesteld. De Hoekse medewerkers met hun rad van avontuur wisten van wanten en droegen reeds op de openingsavond een flink steentje bij in het financieel resultaat. krachtmensen konden hun lus ten botvieren en de schiettent werd aan de lopende band bevolkt, terwijl de paardenrensport even min te klagen had. Het is dan ook een bijzondere attractie, even als de lichtsport, waar men voor één kwartje een prijs kan win nen, waarmede men een hele maand een kinderschaar zoet mee kan houden. Er is zóveel te zien en te genie ten, dat het ongemerkt laat zal zijn geworden als men hoogst vol daan de bazar zal verlaten. De balans van de eerste dag kan uitstekend genoemd worden en het bazar-comité zal met vertrou wen de komende dagen tegemoet kunnen zien, jeren, hetzij door geldelijke bij dragen of door het op zo sponta ne wijze aanbieden van hun ar beid hebben medegewerkt om de bazar op zulk een grootse wijze te kunnen samenstellen. Die ve lerlei steun is uit zeer vele ge meenten uit Zeeuws-Vlaanderen ontvangen, waaruit overduidelijk blijkt dat de bevolking in al haar geledingen sympathiek staat ten opzichte van het streven van de Stichting „Protestantse zieken zorg Zeeuwsch-Vlaanderen" om in ons gewest een hoogst modern Protestants ziekenhuis te doen verrijzen. Vorig jaar werd met de voor bereiding van deze bazar begon nen onder het devies Christen plicht, naastenliefde en verdraag zaamheid, en hierop zal verder worden gebouwd met opzijzetting van het eigen-ik en, aldus de pre sidente, alzo ons in dienst stel lend van onze naaste. Eveneens gaat onze dank uit aan de heren Kloos en Van Baer- Naar radio-Praag heeft be kendgemaakt, is de onlangs aangenomen wet, op grond waarvan arbeiders werden ge straft, die een andere betrekking hadden gekozen of zonder toe stemming van hun werk waren weggebleven, ingetrokken. Het bestuur van het Tsjecho- slowaakse vakverbond had de regering om deze maatregel verzocht. Volgens radio-Praag heeft de Tsjechoslowaakse regering in 'n buitengewone vergadering be sloten de wet geheel op te hef fen. Zij voorzag in straffen va riërend van scherpe terechtwij zing voor één keer wegblijven tot vervolging ingeval de be trokkene vier keer zonder toe stemming niet op zijn werk was verschenen. Het bestuur van de vakbond heeft de regering dank gezegd en haar verzekerd, dat de ar beiders al het mogelijke zullen doen om ongeoorloofd arbeids verzuim te voorkomen. Amerikaanse regeringsfunctio narissen geloven, dat de Sowjet- Unie voldoende atoombommen heeft om twee atoombommen te werpen op ongeveer 67 gebieden in de Verenigde Staten, aldus heeft een deskundige op het ge bied van bescherming der bur gerbevolking in Fort Worth (Texas) verklaard. Voorts is bekend, zo zei hij, dat de Sowjet-Unie over bom menwerpers beschikt, die elk pont in de Verenigde Staten kun nen bereiken en daarna terug vliegen naar de Sowjet-Unie door onderweg brandstof in te nemen. MINISTER ZIJLSTRA NAAR ZEELAND. Wij vernemen dat minister Zijlstra, de minister van Econo mische Zaken, op Vrijdag 17 Juli a.s. een werkbezoek aan Zeeland hoopt te brengen. Ook Zeeuws-Vlaanderen staat op het program dat de minister zal afwerken. Hij zal o.m. de spie- gelglasfabriek te Sas van Gent bezoeken. Pe voorbereidingen zijn getroffen door drs M. C. Verburg, de directeur van het E.T.I. te Middelburg. M.U.L.O. EXAMEN. Bij de te Goes gehouden M.U.L.O..examens slaagden voor diploma B. o.m.: E. Haak, J. Blakker, C. A. Mieras, M. J. Quaak, C. M. Scheele en C. C. Wieles, allen te Axel, en T. C. Rosseel te Aardenburg. Voor het A-diploma slaagde P. M. Faas te Cadzand. i HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Van een brui loft komt een bruiloft. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. De avonturen van ka pitein Clark. Jaarvergadering Reddingsbrigade. Onder een zomerse tempera tuur hield de Terneuzense red dingsbrigade haar jaarvergade ring. De opkomst was bevredi gend. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereniging er goed voor staat. Het aantal werkende leden is betrekkelijk klein voor een wa terrijke gemeente als Terneuzen. Tijdens de vergadering werden enkele leden en donateurs geno teerd. De oefenavonden zijn vastge steld op Maandag- en Vrijdag avond. De technische leider van de vereniging zal zich weer met de oefeningen belasten. Uit de vergadering gingen stemmen op om over te gaan tot het voeren van een reclamecam pagne voor de werving van leden en donateurs. Hiertoe zal worden overgegaan. De actie van vorig jaar het plaatsen van reddingsmateriaal langs het kanaal had 1244 aan contanten opgebracht, terwijl in goederen een bedrag van onge veer 370 werd bijeengebracht. Daardoor kon op 17 plaatsen langs kanaal en zeedijk reddings materiaal worden geplaatst. Ver scheidene keren werd reeds van dat materiaal gebruik gemaakt bij het redden van drenkelingen. Door medewerking van het Roo- de Kruis konden de reddingskas- ten worden voorzien van een ver- bandtrommel. Het streven van de brigade is om in de toekomst nog meer red dingsmateriaal te plaatsen. Bevestiging Ds. C. J. Breen. Men deelt ons mede, dat de bevestiging en intrede van cand. C. J. Breen, beroepen predikant bij de geref. kerk (onderh. art. 31 K.O) te Terneuzen, is vast gesteld op Zondag 23 Augustus a.s. De bevestiging zal geschie den door ds C. Trimp te Twijzel. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de maand Juni door 2795 personen bezocht. Eerste H. Mis opgedragen. Onze dorpsgenoot, de weleerw. heer Boudewijn Fermont, droeg in onze parochiekerk zijn eerste plechtige mis op. Voor deze plechtigheid bestoifd veel belang stelling. Het ouderlijk huis en de Dorpsstraat waren feestelijk ver sierd. Door een stoet van bruid jes, het kerk- en armbestuur en de assisterende geestelijken werd pater Fermont afgehaald. In een lange stoet, waarbij zich steeds meer gelovigen aansloten, ging men ter kerke. Na de plechtigheid werd in het parochiehuis een receptie gehou den, waar velen de pater en zijn familie gelukwensen kwamen aanbieden. Namens het feestco mité voerde de voorzitter, de heer C. van Damme, het woord. Als geschenk van de parochie bood hij pater Fermont een fiets aan. Vismijn In de week van 29 Juni tot 4 Juli werd op de vismijn alhier aangevoerd: 2069 kg bot 21—16 ct; 2354 kg schar 43—16 ct; 1509 kg schol 25—16 ct; 1023 kg tong 6881 ct; 375 kg rog 51—16 ct; 4067 kg ex port garnalen 256275 ct en 679 kg binnl. garnalen 18174 ct. Politiediploma. Bij de te Amersfoort gehouden examens voor het politiediploma slaagde o.m. de wachtmeester der rijkspolitie te Cadzand, de heer H. v. d. Berg. Aanbesteding. Door de architecten Van Zand beek en Schoonis werd aanbe steed het bouwen van een winkel huis voor rekening van de heer A. de Taaije aan de rijksweg te Eede. Hoogste inschrijver was de fa A Standaert en Zn te Eede voor ƒ38.970; laagste fa Strijdonck uit Oostburg voor 37.660. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijver. Diploma tabakswinkelier. Mej. E. van Ruijten en de heer E. van Deursen, beiden te Hengstdijk, behaalden dezer da gen het diploma voor tabakswin kelier. Benoemd. Aan de R.K. school te Slijk- plaat werd tot onderwijzer be noemd de heer R. Hamers, thans in gelijke functie te 's-Heeren- berg. Dodelijk ongeval. Dinsdagochtend werd de 78-ja rige W. van H„ die per fiets uit een zijweg bij Terhofstede kwam, door een bus van de S.B.M. aan gereden. Van H. is in de loop van de dag aan de bekomen verwon dingen overleden. Volgens de verkeerspolitie treft de chauffeur van de bus geen schuld. Wie St. Jansteen bezoekt, krijgt aanstonds een indruk van de welvaart, die in deze gemeente heerst. De vlasbewerking, de textiel- en tapijtindustrie en de landbouw verschaffen er aan vele handen werk. De industrie wordt steeds belangrijker; naast de nieuwe toffeefabriek is er ook een schoenfabriek, die 35 a 40 man werk verschaft. Zodoende is deze gemeente het hart van de sterk geïndustria liseerde grensstreek door de noeste arbeid der bewoners één der welvarendste plaatsen van onze provincie geworden. Dit welvaartspeil was mede aanleiding tot modernisering in de gemeente. Zo is dezer dagen een groot rioleringsplan aanbe steed van de Tragel (nabij Hulst) naar Kapellebrug. De kosten van dit meer dan 3100 meter lange object zullen ca. 250.000,be dragen. Het is een onderdeel van het plan voor een grote nieuwe verkeersweg met rijwiel- en wan delpaden van Hulst naar Kapel lebrug, waarover reeds overeen stemming is bereikt met diverse instanties en waarmee inmiddels een begin yan uitvoering is ge maakt. Het gereedkomen van dit werk zal de kroon zetten op de ambtelijke loopbaan van burge meester P. H. Geirnaerdt. WONINGBOUW EN RECREATIE. Het spreekt vanzelf, dat St. Jansteen ook aan uitbreiding doet. Na de oorlog zijn er 170 wo ningen bijgebouwd, waarvan veel in de vrije sector; slechts 35 zijn met overheidssteun gebouwd. Tussen de Hemelstraat en de Wilhelminastraat is een moderne wijk verrezen met de Prins Hen drikstraat, Jos. Everaarsstraat, Burg. IJsebaertstraat, Pastoor Schetsstraat, enz. Een wijk die volkomen de geest ademt van deze tijd door de ruime wonin gen met brede trottoirs, gazons en plantsoenen. Hier is ook de nieuwe brand weerkazerne verrezen met droog- toren en een garage voor de ge meentereiniging, welke gebou wen de wijk een apart cachet verlenen. De recreatie werd evenmin ver geten. Er werd een voetbal-, hockey- en tennisveld aangelegd en bij deze sportterreinen is een fraai bad- en clubhuis gebouwd. Voorts is vlak bij de grens in het waterwingebied der waterlei dingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen" in een bosrijke om geving een fraaie nieuwe buurt met open bebouwing tot stand gekomen, de Van Hogendorplaan genoemd naar de laatste der heren van St. Jansteen. Tenslot te zijn ook op de buurtschap Hei kant veel woningen gebouwd. ENORM WONINGTEKORT. Ondanks deze nieuwbouw is het woningvraagstuk lang niet opgelost. Integendeel, het wordt steeds nijpender en baart burge meester Geirnaerdt de grootste zorg, mede door de consequen ties, welke uit het woningtekort voortvloeien voor deze 4300 zie len tellende grensgemeente. Deze zaak wordt nog nijpender door uitbreiding van de textiel sector, De nieuwe confiserie en andere industrieën hebben om woonruimte gevraagd, maar er is helaas geen bouwvolume. Het is te hopen dat aan deze toestand spoedig een eind komt, want de woningnood en haar consequenties zijn sterk remmen de factoren voor onze welvaart, zo besloot burgemeester Geir naerdt. Het hoge militaire tribunaal te Caïro stelt ex-koning Faroek en leden van zijn vroegere entou rage verantwoordelijk voor het feit, dat de Egyptische troepen in de oorlog tegen Palestina onvol waardige wapens hadden. Het tribunaal heeft voorgesteld, dat Faroek bij verstek wordt berecht en voorts, dat de beulen die in zijn dienst hebben gestaan voor het gerecht komen. Het tribunaal maakte bekend, dat de toenmalige politieke lei ders hadden besloten de strijd in Palestina te beginnen, ondanks het feit, dat militaire autoriteiten Door bet enorme Pehrek aan herhaaldelijk hadden gewaar- Door net enorme geareK aan scduwd d£d det leger nog met bouwvolume - vooral voor in- gereed was V0Qr een dergelijke dustriewoningen zijn er nog veel samenwoningen. Dit tekort is een reden dat vele arbeiders zich hier niet kunnen vestigen en daarom vaak bij familie in België zijn gehuisvest, waar zij dus het grootste deel van loon besteden. Dit is een groot nadeel voor de economie van de streek. Het loon van deze arbeiders moet nl. volkomen zijn aangepast aan het Belgische loonniveau. Bovendien behoeven deze arbeiders slechts 10 van hun loon in Nederland uit te geven. De gehele midden stand in de streek is dus mede de dupe van deze toestand, zowel van werkgevers als neringdoenden! veldtocht. Voorts bleek uit het bewijs materiaal, dat de ondeugdelijke wapenen nooit naar het front zijn gezonden en nog steeds in een hun waPen°Psla§Plaats in Egypte worden bewaard. VOORLOPIG 150 WO NINGEN Het zal ieder duidelijk zijn, al dus burgemeester Geirnaerdt, dat deze toestand om een oplossing Een Egyptische regerings woordvoerder heeft te Washing ton verklaard, dat slechts de Britse bezetting van de zone het Suez-kanaal Egypte weerhoudt van toetreding tot 'n overeenkomst tegen mogelijke agressie. Als de Britten eenmaal zijn vertrokken, kan Egypte met het Westen de plannen bestuderen om na te gaan, welk plan het beste de vrije'wereld dient, zo schreeuwt, daar zij om tal van de hy hieraan toe. redenen ongezond is. Daarom zou EvacuatJie der Britse troepen minste ^O wonZgen^nodig |zou TOl&ens hem betekenen, dat hebben, alleen al om aan de reeds lang lopende aanvragen van par ticulieren en industrie te voldoen. De gemeente zelf zou dan nog niet hoeven te bouwen en het bouwterrein zou riet ongeëxploi teerd blijven liggen, zoals thans het geval is. niet slechts de Kanaal-zone, doch het gehele Midden-Oosten in tijd van oorlog de geallieer de strijdkrachten bases zou ver schaffen, en niet alleen bases, doch ook arbeiders en meer dan 16 divisies voor de verdediging van het gebied. De Eerste Kamer heeft giste ren in behandeling genomen de begroting van het departement van Maatschappelijk werk. De heer Diepenhorst (A. R.) had geen behoefte aan een ge- dachtenwisseling over uitbrei ding of inkrimping van het de partement. Wel gaf hij in bloem rijke taal uiting aan een zekere ongerustheid over het zeer be daagde tempo, waarmee sommi ge aspecten van het werk van het departement worden uitgevoerd. Beslissend is de vraag hoe de staat zich zal bezighouden met alle problemen, die in het maat schappelijk vlak liggen. Men moet zich er volgens spr. voor hoeden staatsbemoeiingen niet te doen overgaan in staatsalmacht. Daarnaast moet de overheids- rompslomp, speciaal bij dit depar tement, zoveel mogelijk worden vermeden. Snelle beslissingen zijn hier vaak noodzakelijk in het belang van een groep die hulp nodig heeft. Woningbouw, kin derspeeltuinen, buurthuizen en wat niet al zijn problemen, die dit departement ten nauwste ra ken en elk uitstel van een beslis sing zou hier nadelig kunnen werken. Verlies aan persoonlijkheid en massificatie zijn andere proble men, waarop deze minister zijn krachten kan beproeven. Ten slotte is er de opgave snel orde te brengen in de subsidiechaos. Voor een door de minister be oogde inzamelingswet voelde spr. niet veel. Hij is n.l. niet overtuigd van de noodzaak van ordening op dit gebied. Van verplichte verze kering van de gezinsverzorging is hij geen voorstander. De zorg voor de bejaarden zal tot bijzondere voorzieningen moe ten leiden. Hij drong aan op bouw van won'ngen voor grote gezin nen en op bevredigende arbeids bemiddeling. Speciaal vestigde de heer Diepenhorst aandacht op de groep gerepatrieerden, die vóór 1948 in ons land zijn aangekomen en over wier lot men nog maar weinig weet. Door W. KERREMANS 59) (Nadruk verboden). „Neen, neen", lachte Venkel, „dat is niet nodig. Maar wel is bijvoorbeeld nodig, dat die open mestvaalten verdwijnen en er ge sloten mestputten komen. De mest blijft beter en er zijn veel minder vliegen en zulk ongedier te. Dan staan de paarden in de stal aan kettingen met contrage wicht, zodat de hoofden zonder ophouden naar één kant worden getrokken, de ruiven zijn te hoog de paarden moeten een vermoei ende houding aannemen om te eten en daarbij valt stof en vuil in hun ogen en neuzen. Dan is er..." Venkel kreeg een stevige slag op zijn schouder en zag in het haast verheerlijkte gelaat van Kortcbss „Venkel", riep hij, „jou moet ik hebben. Als jij een rapport maakt over de boel hier, zoals je dat bij Van Deurne gedaan hebt, zal je er meer plezier aan beleven. Ga mee jong. We zullen zien dat we nog voor het eten tot overeen stemming komen." Zij keerden terug naar de ka mer van Kortebas en zij kwamen tot overeenstemming. Met het oog op de bijzondere voorwaarde die deze moest stellen, in ver- band met de terugkeer van zijn vrouw wandelen, maar 'n regen zoon en de taak, die Venkel 1 bui bracht hen al spoedig terug, wachtte, zegde Kortebas hem een 1 Men dronk gezamenlijk thee en salaris toe van 100 per maand, met vrij inwoning, kost enz. Venkel was opgetogen en be loofde Van Deurne te zullen be wegen hem zo spoedig mogelijk ontslag te geven. Opgewekt begaven zij zich naar de eetkamer waar de beide da mes hen wachtten. „Ik heb jullie straks meneer Venkel al voorgesteld", zei Kor tebas, „maar nou moet ik het nog eens doen en wel als... hoe zal ik 't zeggen. Ja, welke titel moet je hebben? Enfin, als directeur zal ik maar zeggen. Meneer Ven kel komt hier en zal de zaak re organiseren en in orde brengen tot Gerrit terugkomt". Mevrouw Kortebas en Mien wensten Venkel geluk en spra ken beiden de hoop uit, dat hij een prettige tijd bij hen zou heb ben. Onder het diner vernam Ven kei, dat Mien verloofd was met een candidaat-notaris, Wessels genaamd, dat Gerrit even dol op paarden was als zijn vader, dat Mien wel reed, maar zich verder van de dieren niets aantrok en dat mevrouw de paarden zoveel mogelijk uit de weg bleef. Na het eten verscheen Wessels en ging met zijn aanstaande daarna wijn, sprak veel over paarden en op zeker ogenblik vroeg Kortebas: „Venkel, nu moet je mij toch eens precies vertellen hoe dat is geweest, toen je op een hollend paard bent gesprongen". „Hoe weet u dat?" riep hij ten uiterste verbaasd. „Och man, in de paardenwereld hoor je die dingen altijd van el kaar. Je ontmoet telkens men sen, die ze gehoord of er bij zijn geweest en zulke stukjes als jij daar hebt uitgehaald gaan vlug rond. Daar hebben ze smaak in. Je moet niet denken dat je be roemd bent geworden door die sprong. Vertel het ons eens". Venkel deed zijn verhaal. Hij vertelde zonder enige ophef, be scheiden en kort, zonder opsier- sels, alsof hij iets verhaalde, waarover hij verlegen was en won daarmede de harten der hoorders. Kortebas zei: „Man, je moet wel zo onver schrokken zijn als een samen zweerder", zei hij, zich tot Wes sels wendend, „wat Venkel ge daan heeft is wat anders dan in hooiberg gaan liggen". Wessels knikte en zei: „Ja, ja". Veel meer dan zulke korte uit latingen gaf hij niet te horen. Hij had tweeërlei soort uiting om zijn instemming te betuigen. „Ja, ja" en „zo, zo" en overigens een blijkbaar zeer beperkte woorden keuze. Toen Venkel hem vroeg of hij ook reed was 't antwoord: „Neen, ik rijd niet". „Voelt u er niets voor?" vroeg Venkel nog om het gesprek met hem gaande te houden. „Neen, dat niet". Punt. Toen later op de avond Korte bas Venkel naar zijn kamer ge leidde en hij nog even bleef pra ten, zei hij: „Die schoonzoon van mij is wat stil hè? 't Is een beste jongen, maar hij is altijd zo in zich zelf gekeerd als een evangelist". „Ja", antwoordde Venkel, „heel vrolijk lijkt hij me niet". „Vrolijk?" riep Kortebas, „man hij heeft evenveel gevoel voor humor als een schildpad. Je zult eerder een kameel aan 't lachen maken dan hem. Maar Mien is dol op hem en hij op haar. Die kerel zit er altijd zo bij, ernstig als een kerkklok en onverstoor baar als een aanplakzuil. Mien zegt, dat hij met haar alleen heel anders is, dat hij dan wel ernstig maar toch zeer onderhoudend spreekt en dat hij veel op een normaal mens moet lijken". Het deed de man goed, zijn ge moed eens te kunnen luchten, zodat zijn stoute beelden als' van zelf in hem oprezen. Venkel vond Kortebas een ronde, hartelijke kerel, een man op wie hij ver trouwen kon en bij wie "hij blijk baar zeer in de smaak was ge vallen. Zijn vrouw had praat- en zwijgperioden. Als zij sprak was het alsof zij een pennetje weg trok, de spreekmachine begon rusteloos als een aflopende wek ker, maar minder driftig, t£ rate len. Zij sprak volkomen toonloos op de wijze van mensen bij geza menlijk bidden. Daarna stak zij het pennetje weer in de machine en bleef zwijgen tot een volgen de aanval. (Wordt vervolgd). De heer Reijers (C.H.U.) had geen onverdeelde bewondering voor het tot stand komen van dit departement, dat volgens hem te veel een politiek karakter droeg. Het gevaar lijkt hem niet denk beeldig, dat competentiekwesties tussen de ministers onderling remmend zullen werken op het maatschappelijk werk. Dit geldt in het bijzonder bij die kwestie, waar b.v. de scheidingslijn tussen het departement van Sociale Za ken en dat van Maatschappelijk Werk niet scherp te trekken is. Spr. drong er op aan, dat alle maatschappelijk werk in de ruim ste zin in één hand komt en niet over meerdere departementen wordt verdeeld. De taak van de overheid ligt meer in de aspecten van de maat schappijvorming en dat is het punt, waarop dit ministerie zich allereerst moet werpen. De gevolgen van de waters nood zijn een arbeidsterrein voor dit ministerie en hij wees er in dit verband op, dat de uitkerin gen van het rampenfonds de rijks uitkeringen aan de slachtoffers niet ongunstig mogen beïnvloe den. Het handhaven van het verbod, dat vrienden van de Ambonnezen uit de kampen weert, zoals b.v. dr Nikulujuw en de stichting „Door de eeuwen trouw", achtte de heer Reijers niet houdbaar. De heer Van Lieshout (K.V.P.) zegde de minister gaarne de steun van zijn fractie toe bij de uitvoering van zijn moeilijke De opzet van het departement kan men volgens spr. moeilijk te groots noemen, omdat er thans nog diverse departementen zijn, wier werk voor een deel valt over of aanleunt tegen dat van maat schappelijk werk. Spr. drong aan op een commissie van deskundi gen op het terrein van het maat schappelijk werk, die advies zal moeten uitbrengen over de vraag, of de taak van het departement wel voldoende is voor het doel treffend en harmonisch bestrij ken van zijn arbeidsterrein. Bij het 'maatschappelijk werk gaat het niet om tonnen maar om millioenen, wil men er iets goeds van maken, zo zeide spr. Hij zag gaarne dat van de gelden, die vrij komen uit de tegenwaarde fondsen, een belangrijk deel voor maatschappelijk werk wordt aan gewend. Maatschappelijke facto ren toch kunnen grote invloed hebben op de productie. Bijzondere aandacht vroeg hij voor de arbeid van de Ambonne zen. Inschakeling in het arbeids proces moet zoveel mogelijk wor den bevorderd. Met scholing en cultureel contact alleen komt men er niet. De vergadering werd hierna ge sloten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2