Minister Mansholt opende bakkerscongres 3 Salariëring burgerlijk rijkspersoneel De Franse begrotingskwestie Gevechten van man tegen man Het compromi Robertson splan Broodprijzen ïn Europa m sterk uiteen iopei van Nieuwe regeling geldt van 1 Januari 1953 De overval op de Amsterdamse taxichauffeur KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM President Ibanez in Argentinië Nog maar 25.000 Joden in Nederland WEERSVERWACHTING HOOGWATER NOODWEER IN SPANJE De strijd in Korea ZON- en MAANSTANDEN De benzineprijs in Frankrijk Hittegolf in Pakistan eist groot aantal slachtoffers Ontvoerden teruggekeerd Oproer in Amerikaans verbeteringsgesticht yoor vrouwen WOENSDAG 8 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2887. Nieuwe onrust in Oost-Berlijn De nieuwe kruisers De Regeringscrisis in Italië Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 utar Maandagmiddag heeft minister Mansholt het congres van de „Union Internationale des Mai- tres Boulangerfe", de internatio nale bakkersorganisatie, te Den Haag geopend. De minister hield een toespraak waarin hij o.m. zeide, dat hij voor dit congres van bakkers grote belangstelling heeft, omdat brood één der voornaamste volksvoed- sels is. Er is welhaast geen artikel, al dus de minister, waarmee de re geringen zich x zo intensief be moeien als juist brood. Behalve het toezicht op de kwaliteit be staat ook interesse voor de prijs. In vrijwel alle Westeuropese lan den wordt de broodprijs vastge steld en worden soms subsidies gegeven. De minister begrijpt, dat deze maatregelen niet altijd met vreugde door de bakkers worden begroet, omdat zij een vrije bedrijfsvoering verhinderen. Het grote nut van dergelijke maatregelen voor een goede ont wikkeling van de volkshuishou ding zal niemand echter kunnen ontkennen. Een rationele broodvoorziening is van groot belang, evenals de internationale tarwe-overeen- komst, die stabilisatie op een re delijk niveau van de tarweprijzen beoogt. Dit is ook voor de bak kers van betekenis, omdat deze stabiliteit ook een stabiliteit van de broodprijzen waarborgt, waar door een gunstige werking op het verbruik ontstaat. De belangen van boeren, bak kers en consumenten lopen hier parallel, omdat de overeenkomst beoogt de prijzen te houden op een zodanig punt, dat een rede lijke graanvoorziening op de wereldmarkt is gewaarborgd. Ten aanzien van de molenaars meende de minister te kunnen constateren, dat in de laatste tientallen jaren door groter doel matigheid van de maalbedrijven een goede meelvoorziening tegen de laagst mogelijke kostprijs is gewaarborgd. Minister Mansholt juichte het toe, dat tijdens het bakkerscon gres technische en economische vraagstukken over de broodbe reiding, zoals de bloemkwaliteit, het uitmalingspercentage, bij menging met andere producten etc., zullen worden besproken. Op technisch gebied is in de bak kerij nog veel te verbeteren. Voorts zijn besprekingen op sociaal-economisch gebied ten aanzien van arbeidsduur en ar beidstijden, distributie, transport en opleiding van belang. Van 9 tot 14 September zullen de Koningin en de Prins een officieel bezoek brengen aan Amsterdam. In verband met het koninklijk bezoek zal het paleis op de Dam tot 1 September in plaats van tot 15 September a.s. voor be zichtiging voor het publiek zijn opengesteld. Volgens het communistische persbureau Nieuw-China heeft cnder-minister Robertson aan president Rhee van Z.-Korea 'n op de verklaring van gen. Tay lor commentaar, volgens welke hij in staat zou zijn Amerikaan se troepen van 't front terug te compromis-plan voorgelegd, trekken en te vervangen door Deze zijn in diverse landen ver schillend, hetgeen van invloed is op de kostprijzen van het brood. Indien men de Westeuropese broodprijzen beschouwt, Frank rijk met 77 cent per kg; West- Duitsland met 62 cent; Engeland met 52; België met 57 en Neder land met 45 cent per kg, dan ziet men dat hoewel er een wereld markt voor tarwe is, de nationale graanprijs van invloed blijft. De kostprijsverschillen in de bakke rijen spelen een belangrijke rol, nu de noodzaak bestaat om spoe dig tot nauwere internationale samenwerking te komen, alsook tot een grotere mate van vrijhan del. Dit vereist een naar elkaar toegroeien van economieën, al dus minister Mansholt, hetgeen slechts mogelijk is, indien ten aanzien van de belangrijkste kos tenfactoren van het gezinsbudget (brood is daarbij één der belang rijkste) een zekere harmonie ont staat. Fresident Carlos Ibanez van Chili is Maandag voor een bezoek aan Argentinië in Buenos Aires aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door zijn Ar gentijnse collega, president Peron. De arbeiders in Buenos Aires hadden zes uur vrijaf gekregen om de Chileense president te kunnen gaan begroeten. Woensdag zullen de beide pre sidenten een „buitengewoon ver drag van Argentijns-Chileense economische unie" tekenen, het hoogtepunt van het bezoek van president Ibanez. De inhoud van het verdrag is nog niet bekend gemaakt, doch naar verluidt streeft het naar samensmelting van de economieën van Argen tinië en Chili. Bij het 100-jarig bestaan van de synagoge te Arnhem is mede gedeeld, dat er een tekort aan rabbijnen en voorgangers der joodse gemeenten in ons land is. Het joodse seminarium wordt momenteel slechts bezocht door drie leerlingen, zodat er meer leerkrachten dan leerlingen zijn. Dit is voornamelijk een gevolg van emigratie van joden naar Is raël, Amerika en andere landen. Het aantal joden in Nederland bedraagt momenteel ongeveer 25.0C0 tegen ongeveer 120.000 vóór 1940. volgens hetwelk de Ver. Staten zouden toezeggen een politieke conferentie na een bestand te verlaten als na 90 dagen geen vorderingen waren gemaakt in de richting van een vreedzame hereniging van Korea. Daarna zouden de Ver. Staten op diplo matiek niveau besprekingen voeren over hervatting van de Koreaanse oorlog. Dit compromisplan noemde Nieuw China een „nieuwe sa menzwering" en de jongste van de vele „tijdbommen", die op weg naar een vrede in Korea zijn geplaatst. Het zou „Rhee's misdadige pogingen om een be stand te doen mislukken" aan moedigen en „belichaamde in feite" het gevaar, dat het be stand zou mislukken. Robert sons plan trachtte de politieke conferentie bij voorbaat tot mis lukken te doemen, zo voegde 't persbureau hieraan toe. Voorts leverde Nieuw China medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Lagere temperaturen. Wisselende bewolking met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen west en zuid-west. Voornamelijk in het binnenland kouder. DONDERDAG 9 JULI. Zuidkoreaanse, als Z.-Korea zou besluiten alleen de oorlog voort te zetten. Als de Amerikanen hiertoe zouden overgaan, aldus deze commentaar, zou „de be standsovereenkomst slechts een vodje papier worden", aange zien „in feite de Ver. Staten nog aan de oorlog zouden deelne men, zij het met gebruikmaking van Zuidkoreaanse troepen als vooruitgeschoven eenheden". De Noord-West-Duitse radio meldt dat volgens ooggetuigen zich gisteren te Oost-Berlijn nieu we botsingen hebben voorgedaan tussen arbeiders en politie. De bouwvakarbeiders in de Sta- linallee, waar de opstand van 17 Juni begon, zijn gisteren bijeen gekomen om de onmiddellijke vrij lating te eisen van hun gearres teerde collega's, aldus de radio. Zij dreigden de politie en partij functionarissen met een nieuwe „mars naar de regeringsgebou wen". Soortgelijke botsingen wa ren gemeld uit staatsfabrieken te Lichtenberg en Koepenick. Op het Alexanderplein, in het hart van Berlijn, waren weer Russi sche tanks gezien. Deze berichten zijn nog niet van Oost- of Westberlijnse zijde bevestigd. De Westberlijnse poli tie zei, dat zij niets weet van nieu we ongeregeldheden. Zware onweersbuien hebben in verscheidene delen van Spanje slachtoffers geëist en grote schade aangericht. Te Villahermosa in de provin cie Ciudad Real zijn 2 personen, die schuilden onder een boom, door de bliksem getroffen en ge dood. Twee anderen liepen zeer ernstige brandwonden op. Te Sabadell in de provincie Barcelona zijn enige grotten, die bewoond werden, ingestort en kinderen levend begraven. Tussen Elda en Monovarr in de provincie Alicante deden zich overstromingen voor, die een spoorlijn hebben vernield. Bij de Tweede Kamer is inge- gen door een percentage van 10. diend wetsontwerp to, wUzt- ging van de rijksbegroting 1953 opgebouwd: van Binnenlandse Zaken ter ver- basissalaris 1948 (basissalaris hoging van de salariëring van het 1936 25 ƒ240) 10 Verwezenlijking van het boven- burgerlijk rijkspersoneel. De minister acht nu het ogen blik aangebroken om de nodige gelden te vragen teneinde de voorgenomen verbetering te kunnen financieren. Het beno digde bedrag wordt geraamd op 23.600.000. In aanmerking nemende, dat de nivellering zich vooral ma nifesteert in de salarissen van de middelbare en hogere ambte naren, ligt het voor de hand, een zodanig percentage te kie zen, dat de salarissen van de genoemde categorieën een rede lijke verbetering ondergaan. De regering is van mening, dat dit doel zal worden bereikt, indien in de huidige opbouw van de salarissen der middelbare en hogere ambtenaren de over bruggingstoelage wordt vervan- Mogelijk zal de pas 9 dagen oude regering van Laniel haar voortbestaan afhankelijk stel len van een vertrouwensvotum ever haar belastingvoorstellen, die bij de nationale vergadering in debat komen. Het regeringsontwerp is ge richt op het verkrijgen van 30 ONDEUGDELIJK GIETWERK GECONSTATEERD. Bij het dokken van de kruisers „De Ruyter" en „De Zeven Pro vinciën" voor onderzoek na af loop van de proeftochten, is ge bleken, dat zich aan de achterste vens onder de waterlijn, ondeug delijk gietwerk van buitenlandse oorsprong bevindt. Dit zal moe ten worden vervangen. De indienststelling zal niette min vóór het einde van 1953 kun nen geschieden. v.m. n.m. Breskens 0.13 12.46 Terneuzen 0.48 1.21 Hansweert 1.28 2.01 Walsoorden 1.38 2.11 ZON MAAN Juli. 9 4.31 20.59 2.20 20.14 10 4.32 20.58 3.24 20.52 11 4.33 20.57 4.36 21.20 12 4.34 20.57 5.52 21.40 13 4.35 20.56 7.06 21.56 14 4.36 20.55 8.19 22.10 15 4.37 20.54 9.29 22.21 In het Westelijk deel van het centrale front in Korea zijn Maandagavond ruim 2000 Chine zen zware aanvallen begonnen op geallieerde voorposten. De gevechten van man tegen man, die gevoerd worden in een verblindende regenstorm, duur den Dinsdagochtend nog voort. Van beide zijden voert men versterkingen aan. Lichte en zware bommenwer pers hebben het Oostelijke ge deelte van de gevechtslinies en enkele Opslagplaatsen in Noord- West-Korea aangevallen. Aan de Oostkust werden doe len beschoten door Amerikaanse oorlogschepen. De kruiser „Be- merton" wist een radar- en radiostation nabij Koje te tref fen. Aan de Westkust werden communistische troepen bescho ten door de Britse torpedojager „Cassaclc". De geallieerde luchtmacht heeft Dinsdag haar aanvallen op de communistische stellingen aan het front hervat, nadat de hevige regenval, die bijna 60 uur duur de, had opgehouden. Ook de toe voerwegen naar het front wer den weer aangevallen. Aan het Westelijke centrale front duurt de strijd van man tegen man, waarbij de soldaten tot hun knieën in de modder staan, nog onverwoed voort. De krijgsgevangenen in Zuid-Korea. De krijgsgevangenencommissie van de Verenigde Naties heeft Dinsdag bekendgemaakt, dat bij het krijgsgevangenentransport op 4 Juli vijf anti-communistische krijgsgevangenen uit een trein wisten te ontsnappen. Drie hun- r werden spoedig weer inge rekend, doch de andere twee zijn nog in vrijheid. Maandagnacht wisten 26 anti communistische krijgsgevangenen tijdens de hevige storm en regen val uit het kamp te Poesan te ontsnappen, aldus heeft de krijgsgevangenencommissie van de Ver. Naties Dinsdag bekend gemaakt. Twee andere gevangenen zagen hun poging om 'te ontsnappen verijdeld. Te Seoel hebben studenten hun demonstraties tegen het onder tekenen van een overeenkomst betreffende de uitwisseling van de krijgsgevangenen hervat. Ruim een half uur stond er voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade een luidspreker op gesteld, waardoor leuzen zoals „Eenheid of de dood" en „Een heid van gedachte en liquidatie van de anti-Rhee politici" wer den omgeroepen. De krijgsgevangenencommissie verklaarde, dat de gevangenen hadden kunnen ontsnappen, doordat het zicht slecht was ge weest. Verscheidene gevangenen had men zien ontsnappen, doch de wachtposten durfden niet te schieten, uit angst dat zij Ameri kaans personeel, dat in een aan grenzende hut sliep, zouden tref fen. milliard frank nieuwe belasting gelden over 't tweede halfjaar van 1953. De financiële commissie van de nationale vergadering heeft een gedeelte der voorstellen, voor ongeveer twee-derden van 't beoogde bedrag, van de hand gewezen. De commissie aan vaardde namelijk wel het voor stel tot verhoging van de be lasting op alcohol maar ver wierp verhoging van belasting op benzine en dieselolie. De beslissing van de commis sie houdt slechts een aanbeve ling in en de nationale vergade ring kan anders besluiten. staande leidt tot de formule: ba sissalaris 1953 (bassissalaris 1936 25 10 10 De na 1945 voor de ambtena- renwerklieden getroffen maat regelen hebben niet voorkomen, dat de lonen van de vaklie den te laag zijn in verge lijking met die van de onge schoolden en geoefenden in de rijkssector enerzijds en ander zijds met die van de vaklieden in de particuliere sector. Deze omstandigheden waren voor de 3 samenwerkende vakcentrales aanleiding tot het indienen van een voorstel tot verhoging van de vaklieden-lonen met 3 cent per uur, gepaard gaande met 'n verkorting van de looptijd der loonschalen voor de ambtena ren-werklieden. In het georganiseerd overleg is overeenstemming bereikt om trent het volgende complex maatregelen. Gerekend van 1 Januari 1953 worden 1. De lonen van de vaklieden, bijzondere vaklieden en voorlie den-vaklieden, alsmede van de met hen in bezoldiging gelijk staande ambtenaren op week loon (de toongroepen 4 tot en met 6e van het bezoldigingsbe sluit burgerlijke rijksambtena ren) verhoogd met 1,44 per week (-ƒ 6,24 per maand). 2. De lonen van halfvaklieden en de daarmee gelijkgestelden (loongroepen 3 en 3a) verhoogd met 76 cent per week 4,16 per maand). 3. De lonen van de ongeschool den en geroutineerden (loon groepen 1 tot en met 2a) ver hoogd met 48 cent per week 2,08 per maand). 4. De looptijd van de loon schalen voor alle hierbovenge- noemde groepen ingekort van 6 tot 4 jaar. 5. Als gevolg van de onder 1 tot en met 3 vermelde maatre gelen de basiswedden van de laagste en lagere ambtenaren verhoogd met: 2,08 per maand voor wedden van 120 tot en met 200; 4,16 per maand voor wedden van 201 tot en met 240 sa met 6,24 per maand voor wed den van 241 tot en met 304. 6. De basiswedden van 305 en hoger verhoogd conform het resultaat van de vervanging van de in 1945 verleende over bruggingstoelage door een ver. hoging met 10 procent van de in 1945 geldende salarissen. Minister Beel merkt tenslotte, op, dat de voornemens der re gering consequenties zullen hebben voor: a. De leden van de hoge colle ges van staat; b. De leden van de rechterlijke macht; c. De onderwijzers, leraren- en hoogleraren d. De ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie; e. De militaire ambtenaren. Naar aanleiding van een be richt o 'er het voorstel tot ver. hoging v? n de benzineprijs in Frankrijk met 5 francs per liter waardoor de prijs francs 64,10 per liter zou bedragen, merkt de K.N.A.C. op dat dit de toekom stige prijs voor de gewone ben zine zou worden. De prijs voor de super-carbn- rant, waarop de buitenlanders practisch zijn aangewezen, zaE indien het voorstel wordt aan genomen, komen op fres 68,50. Uit eén later onderzoek" bleek, dat de gevangenen gaten in de cmheinig hebben gemaakt om te ontsnappen. Maatregelen van de Zuid koreaanse politie. De Zuidkoreaanse politie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van berichten, volgens welke communistische spionnen gedurende de nacht lichtsignalen zouden geven aan Noordkoreaan- se vliegtuigen, aldus heeft de Zuidkoreaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Tsjin Hewon Sjik Dinsdag verklaard. De minister zeide nog geen en kel bewijs voor de juistheid der berichten te hebben ontvangen. Tsjin Hewon deelde voorts mede, dat vijf personen zijn ge arresteerd, die Vrijdag j.l. de demonstratie tegen het hoofd kwartier van de nationalistisch- democratische partij te Poesan hebben geleid. De besprekingen tussen Rhee en Robertson. Het bureau van de Zuidko-, reaanse president heeft bekend gemaakt, dat president Syngman Rhee en de Amerikaanse onder minister Robertson gisteren niet bijeen zijn geweest. Robertson heeft Dinsdag be zoek gehad van de bevelhebber van het achtste leger, generaal Maxwell Taylor, met wie hij ge durende een half uur besprekin gen voerde. Een hittegolf in het N. W.-deel van Pakistan heeft alleen al in het district van Pes ja war aan 621 personen het leven gekost, zo heeft een hoge politiefunc tionaris meegedeeld. In berich ten van de plaatselijk pers wordt van 1000 doden gespro ken. In Pesjawar zelf, een stad van 15.000 inwoners, zijn volgens de politie 11 personen bezweken. In ae districtsziekenhuizen zijn 500 personen met een zonne steek opgenomen. De ijsprijzen zijn tot fabel achtige hoogte gestegen. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben moesonregens verkoeling gebracht. Blijkens een vertraagd be richt uit Makassar zijn de drie personen, die de vorige week werden ontvoerd, in goede wel stand in Makassar terugge keerd. Tot hen behoorden twee Nederlanders, n.l. de heren Mul ler en Van Aelst. Dinsdagmorgen hebben man schappen van de Amerikaanse militaire politie in Frankfort gearresteerd de Amerikaanse soldaat Neace, die er van wordt verdacht met 2 zijner landgeno ten de aanslag te hebben ge pleegd op de Amsterdamse taxi chauffeur Olij. Zoals men weet waren reeds 2 der 3 Amerikaan se militairen in ons land ge arresteerd. De Amerikaanse autoriteiten in Duitsland hebben de Neder- Alcide de Gasperi, de christen democratische premier van het oude Italiaanse kabinet, heeft president Einaudi meegedeeld, dat hij niet in staat is een nieu we regering te vormen. Einaudi heeft de weigering echter naast zich neergelegd en De Gasperi wederom opgedragen een regering te vormen. Vóórdat De Gasperi zijn op dracht teruggaf, had hij overleg gepleegd met alle fractieleiders van het nieuwe parlement. Sinds December 1945 heeft De Gasperi aan het hoofd van zeven regerin gen gestaan. De meerderheid van zijn partij in het parlement is door de laatste verkiezingen ver kleind. landse autoriteiten 'aangeboden de 2 in Nederland in arrest be vindende Amerikaanse militai ren naar Duitsland over te brengen, teneinde ze daar door een Amerikaanse krijgsraad te kunnen berechten. De namen der gearresteerden. De drie Amerikaanse militai ren, die Vrijdagavond nabij Schiphol de taxichauffeur Oiij hebben overvallen, waren sinds Woensdag j.l. in ons land. Ze wa ren zonder toestemming met ver lof gegaan en verbleven ongeoor loofd in Nederland. Ze zullen in dien ze door de Nederlandse auto riteiten naar Duitsland worden overgebracht, door een Ameri kaanse krijgsraad worden be recht, in de eerste plaats wegens desertie. De namen van de in Amster dam gearresteerde militairen zijn: Alpheus Thompson, oud 22 jaar en James Rolston, 21 jaar. De in Frankfort gepakte militair is de 22-jarige David Nease. Ze waren allen gewoon soldaat en komen uit de staat Texas. Ze be hoorden tot de tankdivisie „Heii on wheels", gelegerd in Mainz. van de Amerikaanse bezettings troepen. Ongeveer 50 gevangenen van een verbeteringsgesticht voor vrouwen te Jessup in de Ameri kaanse staat Maryland zijn in opstand gekomen. De opstandige vrouwen op één na allen negerinnen hadden zich gewapend met mes sen en stukken van kapotgesla- slagen meubelen. Bij het oproer, dat 4 uur duur de, werd 1 politieman gewond. Ook Maandagavond hadden zich reeds ongeregeldheden in de inrichting voorgedaan. Bewa kers uit een gevangenis voor mannen die zich in de omgeving bevonden, grepen toen met traan gas in. De orde werd Dinsdag her steld met gebruikmaking van brandslangen en sjokken. De oproerige vrouwen hadden zich verschanst in een bijgebouw. De eerste aanval op het bijge- de oproerlingen Twee vrouwe lijke bewakers, die door de vrou wen gevangen waren gezet, wer. den door de politie bevrijd. De eeste aanval op het bijge bouw werd door de hevig tekeer gaande vrouwen afgeslagen. SIT-DOWN STAKING IN BERGEN OP ZOOM GEËINDIGD. De sit-down staking, die Vrijdag in de ijzergieterij van P. J. v. Me- chelens machinefabriek, stoort smederij en ijzergieterij te Ber gen op Zoom was uitgebroken, k geëindigd. Onmiddellijk nadat het werk was hervat, heeft de directie zich bereid verklaard tot een bespre king, waarom de bestuursleden van de vakorganisaties hadden gevraagd. In deze bespreking is men tot overeenstemming gekomen. De directie deelde mee, dat zg de niet gewerkte uren strikt ge nomen niet behoeft uit te beta len, doch dat zij bereid is de ver lette uren te laten inhalen. Ver der werd meegedeeld, dat over het boekjaar 1952 geen winst is gemaakt, hetgeen aan de vakbon den zal worden aangetoond.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1