HET GORDIJN GING OP! Amerikaanse plattelandsjongeren bezoeken Nederland De onderhandelingen in Korea DAMP0 DE BRITSE DELEGATIE NAAR WASHINGTON Ook Lenin voer reeds een zig-zagkoers ZEEPOST Uitwisseling in antwoord op reis van vijf Nederlanders naar Amerika WEERSVERWACHTING HOOGWATER Wijziging subsidieregeling gezinsverzorging ZON-en MAANSTANDEN Nieuw type gebruiks- paarden op proef? PRAWDA OVER DE POLITIEK VAN HET WESTEN Inenting tegen kinder verlamming m de V. S. De financiële maatregel eo van Frankrijk DINSDAG 7 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2886. DE STRIJD Bezoek van Oostenrijkse criminoloog aan Spanje Jeugdherbergen in Zuid-Af rika Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uar Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De opstand van de werkende klasse, die oversloeg van Oost- Berlijn naar vele grote steden achter het IJzeren Gordijn, moet voor velen een dramatische ont hulling van het werkelijke karak ter van het regime in de satelliet staten zijn geweest. De communistische regering vertoonde zich plotseling in haar ware gedaante. Haar voorman nen kunnen nu niet langer voor wenden, dat zij de werkelijke voorvechters en leiders van de arbeidende klasse zijn. Want hier verklaarden de arbeiders zelf, dat zij de communistische oligarchie als hun vijand be schouwden en de communistische regering als een systeem van onderdrukking en uitbuiting. Deze „opstand tegen armoede en onderdrukking" is eveneens een overtuigend bewijs van de economische toestand in de Sow- jetgebieden en de groeiende on tevredenheid onder het volk. En dit verklaart ons weer de rede nen voor de verandering in de communistische politiek. Het is veelzeggend, dat de Sowjetpers en -radio tijdens deze gebeurtenissen een volkomen stilzwijgen bewaarden en ook nu slechts heel weinig over het voortdurend verzet publiceren. Men zit natuurlijk volkomen verlegen met de hele situatie. De nieuwe maatregelen, die afge kondigd zijn, kunnen niet als een eerlijke en blijvende politieke om mekeer voorgesteld worden en als een afzien van de poging om Oost-Duitsland tot een Sowjet- staat te maken, zonder onder de communisten onrust en twijfel te zaaien; want dit zou gelijk staan met een bekentenis, dat het communisme gefaald heeft. Aan de andere kant kan men de communisten ook niet verze keren, dat dit slechts een tijde lijke en tactische manoeuvre is (volgens het beproefde leninis tische schema) zonder het pro paganda-effect daarom is het ook niet te verwonderen, dat er maar liefst zo weinig mogelijk over gezegd wordt. Maar zo kunnen wij er helaas ook niet achter komen, wat de werkelijke betekenis van de ver andering is noch de oorzaak of het doel ervan. ZIG ZAG KOERS. Om dit te weten te komen, kunnen wij het best eens kijken naar analoge gevallen in het ver leden. Een politieke ommekeer komt meer voor in de Sowjet- geschiedenis. Lenin leerde reeds de behoefte om af en toe: zig-zag te gaan, zelfs op onze schreden terug te keren en de gekozen richting op te geven". De twee bekendste gevallen, waarin dit gebeurd is was de Nieuwe Economische Politiek van 1921 en het stopzetten van de landbouw collectivisatie in 1930, De nieuwe politiek in Oost- Duitsland heeft van beide iets weg- si Beide veranderingen werden veroorzaakt door een ernstige economische crisis en een daar uit voortvloeiende gevaarlijk toe nemende ontevredenheid. Dwangmaatregelen hadden geen uitwerking. In plaats daar van nam men toen zijn toevlucht tot een ommezwaai in de poli tiek. Bij beide gevallen dacht men toen algemeen, dat het het begin was van een nieuw en vrijer tijd perk. Doch deze verwachting bleek ongegrond. De nieuwe politiek bleek slechts een tijdelijke maat regel om onmiddellijke gevaren het hoofd te bieden. Zodra de regering zich weer veilig voelde werden alle concessies weer in getrokken. Dit stemt overeen met Stalin's zegswijze „het gaat slechts om één ding: de macht te behouden en te consolideren". Hieruit kunnen wij dus opmaken dat de voornaamste reden voor de verandering in politiek in O. Duitsland ook een interne kwes tie is. .CRISIS WAS IN ZICHT. Er is voldoende bewijsmate riaal, dat, nog afgezien van de gebeurtenissen in Berlijn, zo'n crisis zich al IV2 jaar aan het ontwikkelen was. De industriële productie ging meer naar omlaag; de verbruiks- artikelen werden steeds schaar ser, de bebouwing van het land ging achteruit. Zowel in de steden als op het land werd de ontevre denheid groter en ontwikkelde zich in een soort passieve tegen stand. Het was zo langzamerhand precies een situatie geworden, waarvoor, Volgens Lenin zowel als Stalin, een „zig-zag" manoeu vre nodig was; doch voor een „zig-zag", waarbij de partij er voor zorgt haar absolute macht intact te houden. En nu ging er iets verkeerd, want deze manoeuvre, werd op een te kleine schaal ondernomen en was net iets te laat. Toch heeft zij een zekere propagan distische waarde, die dan ook ten volle wordt uitgebuit. Men stelt haar voor als een vriendsthap- pelijk gebaar tegenover West- Duitsland, als een bewijs van de onzelfzuchtige wens van de Oost- Duitse communisten naar een hereniging met het Westen. Men hoopt hierdoor meteen de aan dacht af te leiden van de werke lijke situatie in Oost-Duitsland. HET DILEMMA. De communistiche propagan disten zitten nu met een vreselijk dilemma. Ze moeten de West- Duitsers (en de vrije wereld in het algemeen) ervan overtuigen, dat Oost-Duitsland werkelijk ge heel van politiek veranderd is, dat het zich snel van een dicta tuur in een democratie aan het ontwikkelen is, dat de deur naar een hereniging op democratische basis wijd open staat en dat er nu dus niets gedaan mag wor den wat dit proces zou verstoren. In het bijzonder moet er na tuurlijk meteen een eind gemaakt worden aan elke verdere integra tie van West-Duitsland met West-Europa en aan een aan sluiting bij de West-Europese verdediging. De West-Duitsers moeten dit doen, zonder dat er in O.-Duitsland iets gedaan wordt, dat een werkelijke stap naar de democratie is of dat de ijzeren greep van de Duitse commu nisten en hun Russische mees ters in de Sowjet-zone ook maar iets losser maakt. Doch het communistische re gime in Oost-Duitsland staat nu tegenover een nog moeilijker probleem hoe zijn dictatuur te handhaven tegenover de open lijke tegenstand van de arbeiders zelf Beproefd# WppB I »erkoodh«H WOOI.V®- 1 dn. MoeJn Hnd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Oranje" (22 Juli). Ned. Nw Guinea: m.s. „Per seus" (10 Juli). Ned. Antillen s.s. „Baarn" (21 Juli). Suriname: m.s. „Stentor" (22 Juli). Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (11 Juli). Canada: s.s. „Nieuw Amster dam" Cll Juli); s.s. „Groote Beer" (15 Juli). Zuid-Amerika: m.s. „Uruguay Star" (13 Juli). Brazilië: m.s. Aldabi" (15 Juli). Australië: m.s. „Orantes" (13 Juli). Nieuw-Zeeland: via Engeland (11 Juli). Vijf Amerikaanse plattelands jongeren, drie meisjes en twee jongens arriveerden gisteren in Hoek van Holland om gedurende vier maanden als gasten van een aantal Nederlandse boerenfami lies te worden opgenomen in ons plattelandsleven. Hun bezoek vormt het antwoord op de reis, die evenzovele Neder landers op 13 April met de „Niéuw Amsterdam" aanvaardden. De Amerikaanse gasten, die ieder op drie of vier verschillen de boerenbedrijven zullen worden ondergebracht, zullen na hun te rugkeer in de Verenigde Staten medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Aanvankelijk opklaringen. Aanvankelijk opklaringen, maar later op de dag weer toenemen de bewolking met op de meeste plaatsen lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuidwest. Iets hogere tempe raturen. WOENSDAG 8 JULI. De Zuidkoreaanse president Syngman Rhee is, zo werd giste ren verklaard, nog altijd tegen een wapenstilstand. De president zou, er op vertrouwend dat de Amerikanen hem wel zullen red den als dat nodig mocht zijn, nog altijd zijn soldaten bevel willen geven naar het Noorden op te rukken. Wat het redden aangaat, in alle gezaghebbende militaire kringen te Tokio is men van oordeel, dat hij stellig gered zal moeten worden in geval van een opmars naar het Noorden. Medewerkers van Syngman Rhee zeiden, dat Zudi-Korea misschien wel een paar divisies zou verliezen in het eerste sta dium van de veldtocht. Volgens deze medewerkers zouden de strijdkrachten van de Ver. Naties geen gelegenheid hebben om tij dig het land te verlaten. Deze strijdkrachten zouden dan met de Zuid-Koreanen meestrijden en tezelfder tijd zou de publieke opinie in de Ver. Staten en de wereld zich ten gunste van de Zuid-Koreanen wijzigen, aldus de medewerkers van de Zuidko reaanse president. In communistische radio-uit zendingen werd de idee geop perd, dat de communisten de laatste voorstellen van de Ver. Naties niet dienen te beantwoor den, voordat de verhouding tus sen president Rhee en de Ameri- De minister van Maatschappe lijk Werk heeft enige aanvullin gen op de voorlopige regeling der subsidiëring van het werk der gezinsverzorging bekendge maakt. Zij zijn ingegaan op 1 Ja nuari 1953 en gelden tot 1 Janua ri 1955. De wijzigingen en aanvul lingen hebben betrekking op de navolgende punten: Het voor schrift, dat slechts overheidssub sidie wordt verleend tot maxi maal het bedrag van het nadelig saldo, komt te vervallen. Een overheidssubsidie wordt verleend in de kosten, verbonden aan de tewerkstelling van een maat schappelijk werkster, welke lei ding geeft aan gezinsverzorg sters, werkzaam bij een van rijks wege gesubsidieerde instelling voor gezinsverzorging. Van kracht blijft de bepaling, dat naast het subsidie in de sala riskosten van de gezinsverzorg sters ook een subsidie wordt ge geven in de kosten van leiding ad 100 per jaar per gezinsver zorgster, doch zij wordt in deze zin aangevuld, dat het voor het ontvangen van een overheidsbij drage in de kosten, verbonden aan de tewerkstelling van een maatschappelijk werkster een aantal bepalingen zullen gelden. O.a. wordt ten aanzien van de op leiding bepaald, dat de maat schappelijke werkster als boven genoemd in het bezit dient te zijn van een diploma van een der van rijkswege gesubsidieerde scholen voor maatschappelijk werk, of wel van een schooi voor maat schappelijk werk, welke naar het oordeel van de minister van On derwijs voor een subsidie in aan merking zou kunnen komen. Wat het dienstverband aan gaat wordt bepaald, dat de maat schappelijke werkster in dienst dient te zijn bij een van rijkswege gesubsidieerde instelling voor ge zinsverzorging of bij een kerke lijke c.q. particuliere instelling voor maatschappelijke zorg en leiding dient te geven aan gezins verzorgsters, werkzaam bij een van rijkswege gesubsidieerde in stelling voor gezinsverzorging. kaanse onderhandelaar Robert son duidelijker wordt. DE BESPREKINGEN RHEE— ROBERTSON VOORTGEZET. De perschef van generaal Tay lor, bevelhebber van het achtste leger, heeft gisteren medege deeld, dat generaal Taylor niet gelooft, dat er een breuk zal ko men tussen het opperbevel van de V. N. en de Zuid-Koreanen. Generaal Taylor was er van over tuigd, dat, als dit moest gebeu ren, de troepen van de V. N. van het front weggehaald zouden kunnen worden indien de Zuid- Koreanen een wapenstilstand ne geren. Van gezaghebbende Zuidko reaanse zijde is vernomen, dat de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken bezig is ge weest met het opstellen van een stuk, dat Maandagmorgen aan Robertson, tijdens zijn onder houd met Rhee, zou worden aan geboden. Het document zou een compromisvoorstel bevatten, waartoe president Rhee het ini tiatief genomen zou hebben. NOORD KOREAANSE MINIS TER VAN DEFENSIE TOT VICE-PREMIER BENOEMD Naar het persbureau van com munistisch China „Nieuw China" Maandag uit de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang meldt, is de Noordkoreaanse minister van Defensie, vice-maarschalk Tsjoi Jong Koen, tot vice-premier be noemd. GEEN VRIJGELATEN NOORD-KOREANEN IN ZUID-KOREAANSE LEGER. De Zuidkoreaanse minister van Voorlichting, Hongkee, heeft Maandag verklaard, dat talrijke vrijgelaten anti-communistische Noordkoreaanse krijgsgevange nen zich hadden gemeld voor het Zuidkoreaanse dat zij waren afge- v.m. n.m. Breskens 11.25 11.48 Terneuzen 12.23 Hansweert 0.40 1.03 Walsoorden 0.50 1.13 ZON MAAN Juli. 7 4.29 21.00 0.50 18.14 8 4.30 21.00 1.28 19.21 9 4.31 20.59 2.20 20.14 10 4.32 20.58 3.24 20.52 11 4.33 20.57 4.36 21.20 12 4.34 20.57 5.52 21.40 De landelijke commissie voor kleine boerenvraagstukken van de Stichting voor de landbouw acht het gewenst proeven te ne men met Noorse fjordenpaarden op kleine proefbedrijven. Deze kleine Noorse gebruiks paarden zijn met succes in De nemarken ingevoerd. Men wil bezien hoe de kwaliteit dezer werkpaarden voor Nederlandse kleine bedrijven is en of zij in ae bedrijfsvoering passen. CHINEES en NOORD- KOREAANS COMMENTAAR. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft Zondag verklaard, dat elke Amerikaanse belofte van militaire steun aan Zuid-Korea, zoals b.v. een „ver drag van wederzijdse verdedi ging", ondersteuning van presi dent Rhee's plannen voortzet ting van de oorlog zou beteke nen. De communisten zien nauw lettend toe, of de Ver. Staten doelmatige maatregelen nemen ter voorkoming van uitvoering van de plannen van president Rhee, meldt „Nieuw China". Het officiële Noord-Koreaanse persbureau leverde Zondag cri- tiek op het schrijven van gene raal Clark, de V. N.-opperbevel- hebber aan de bevelhebber van het Koreaanse volksleger en de commandant van de Chinese troepen in Korea. Dit schrijven kon volgens het persbureau slechts worden beschouwd als een nieuwe poging om de ver antwoordelijkheid voor onder steuning van Rhee's provocatie te ontgaan. DE VERPLICHTINGEN VAN INDIA IN KOREA. De Indische eerste-minister Nehroe heeft te Agra in India verklaard, dat India zijn verplich tingen in Korea zal nakomen, ook al zou de mogelijkheid be staan om aan deze verplichtin gen te ontkomen. India zou deel uitmaken van een commissie, die de repatrië ring van Koreaanse krijgsgevan genen zal leiden en het zou bo vendien militairen verschaffen voor .de bewaking van krijgsge vangenen. Een in San Francisco opgevan gen radiobericht uit communis tisch China zegt, dat een Noord koreaanse kustbatterij de vorige magnd „verscheidene vijandelij ke torpedoboot jagers en mijnen vegers" tot zinken heeft ge bracht. Dit gebeurde op 14 Juni. Drie dagen later zond dezelfde batterij een geallieerd transport vaartuig naar de zeebodem. Nog twee torpedobootjagers werden ernstig beschadigd. zij blijven tot 27 October in Nederland, maken vervolgens een korte vacantiereis door West- Europa en schepen zich ten slot te op 6 November te Cherbourg voor de terugreis in een groot gedeelte van hun vrije tijd beste den aan de verbreiding van hun ervaringen om aldus het hunne bij te dragen tot een beter begrip tussen de volkeren onderling. Vorig jaar hebben de Ameri kaanse deelnemers aan het uit wisselingsprogramma ieder ge middeld 10.000 mensen in 90 le zingen over hun reis ingelicht. Bovendien heeft iedere uitverko rene aan gemiddeld 13 radio- en televisie-uitzendingen meege werkt, terwijl er 47 artikelen in kranten en tijdschriften over of van iedere deelnemer in druk zijn verschenen. De uitvoering van het reispro gramma der vijf gasten berust aan Amerikaanse zijde bij het ministerie van buitenlandse za ken. In Nederland is met betrek king tot de uitwisseling veel voor bereidend werk verricht door de afdeling landbouw van de Ameri kaanse ambassade en het „Cen traal Comité voor Uitwisseling van Jonge Boeren en Tuinders" in Den Haag. Amerikaanse gast te Zaam- slag. De 21-jarige Mary Margaret Copeland uit Jonesboro (Craig head County) in de staat Arkan sas verblijft tot en met 10 Augus tus op het bedrijf van de heer M. Dieleman, D 155a te Zaamslag- Daarna zal zij tot en met 15 Sep tember het bedrijf van de familie LeussRijss, Bovenstraat, Lim- bricht (L.) bezoeken en vervol gens tot en met 23 October op het bedrijf van de heer A. vsn Leeuwen, Kromme Aarweg 1 ie Alphen a/d Rijn te gast zijn. BOERDERIJBOUW IN HET RAMPGEBIED. De eerste boerderij te Oude Tonge na de ramp wordt thans, opgebouwd. Het betreft de boer derij van N. J. van Es aan de Blauwpannenweg aldaar. Otto Skindelka, directeur van de strafrechtelijke dienst van het Oostenrijkse ministerie van justi tie en lid van de commissie voor criminologie daar te lande, heeft een bezoek aan Spanje gebracht om het strafstelsel in deze staat te bestuderen. Hij bracht daarbij een bezoek aan verscheidene ge vangenissen. In Zuid-Afrika bestaan geen jeugdherbergen zoals in Europa. Onlangs is op een vergadering van een groot aantal jeugdver enigingen een regionaal comité van Noord-Transvaal opgericht- dat de mogelijkheden van jeugd herbergen in Zuid-Afrika zal on derzoeken. De heer J. J. Erwee. gewezen Zuid-Afrikaans kam pioen over de kwart mijl, is tot voorzitter van het regionaal co mité gekozen. De eerste jeugdherberg zaï waarschijnlijk uit een paar hut ten bestaan bij de Hartebees poortdam, nabij Pretoria. Even als in Europa zal het gebruik van de herberg beperkt worden tot mensen die lopen of fietsen. Volgens de statuten mogen leden niet met een motorvoertuig bij de herberg aankomen. In het district Caldwell in de Amerikaanse staat N.-Carolina worden alle ruim 10.000 kinde. ren onder de 9 jaar ingeënt te gen kinderverlamming. Tot dus verre zijn in dit gebied 84 ge vallen geconstateerd, waarvan twee met dodelijke afloop. Vorige week werden in het ge bied van Montgomery (Alaba ma) 32.000 kinderen ingeënt, nadat zich daar 86 gevallen van de gevreesde ziekte hadden voorgedaan. Sindsdien zijn geen nieuwe gevallen gesignaleerd. dienst in leger, doch wezen. Uit betrouwbare bron is ver nomen, dat deze gevangenen geen toestemming voor dienst neming zullen krijgen, zolang zij zich niet in Zuid-Korea hebben gevestigd en van plaatselijke autoriteiten een „certificaat van betrouwbaarheid" hebben ge kregen. De leiding van de geallieerde krijgsgevangenkampen heeft be kend gemaakt, dat vier Noord koreaanse gevangenen zijn ge wond bij ongeregeldheden in een kamp op het eiland Koje. Voorts was een Chinese krijgs gevangene, die zich tegen repa- j trieëring verzette, opgehangen gevonden in een barak in het kamp bij Poesan. HEVIGE REGENVAL IN ZUID-KOREA. Het Zuidkoreaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat 40 personen vermist worden en wellicht ver dronken zijn. 3000 Woningen zijn overstroomd of door het water meegevoerd. 37 Bruggen zijn ver- woest en spoorlijnen in Zuid- Korea op 140 plaatsen verbro- ken. Het aantal daklozen be- uitmaakt, betekent, aldus Reu- draagt tot dusver 10.000. ter, dat de ministers van buiten- De laatste dagen heeft het in landse zaken van de „grote drie" Zuid-Korea hevig geregend. Per van gedachten zullen wisselen radio zijn de troepen van de V. over het Brits-Egyptische geschil N. gewaarschuwd voor de moge- over de Suez-kanaalzöne. Het zal lijkheid van overstromingen in de eerste maal zijn, sinds de het gebied van Seoel in de dalen Brits-Egyptische onderhandelin- van de zijrivieren van de Han. gen te Cairo in Mei werden afge- Een wervelstorm uit het N.-O. broken, dat Engeland en de V. S. China heeft thans Korea over deze kwestie zullen spreken. Het orgaan van de Russische communistische partij, Prawda, schrijft in een hoofdartikel ge titeld „Internationale avontu ren en de verdediging van de vrede", dat „de meningsver schillen tussen de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk zó groot zijn geworden, dat zij niet op een periodieke bijeenkomst van regeringsleiders uit de weg kun nen worden geruimd". Het blad trekt het overigens in twijfel, of de Bermuda-conferentie nog wel ooit zal worden gehouden. De Ver. Staten wordt verwe ten, dat zij een „politiek van geweld" nastreven en pogen „onder de mom van het vormen van een verenigd front tegen de Sowjet-Unie, zich te bemoeien met de buitenlandse politiek van de Westeuropese staten". De betrokken landen verzetten zich echter hiertegen, aldus het blad. „Amerikaanse diplomaten trachten hun Westeuropese bondgenoten er van te overtui gen, dat het organiseren van sabotage en ondermijnende ac ties een doeltreffender manier is om met de Sowjet-Unie om te springen dan het voeren van vreedzame onderhandelingen". De Prawda verklaart verder, dat minister Dulles en congres leden en de pers in de Ver. Sta ten, na de gebeurtenissen in Oost-Berlijn „een campagne voor een versterkte inmenging in de aangelegenheden van de democratische staten" zijn be gonnen. Het Russische blad ziet als oorzaak van deze actie „de duidelijke ongerustheid van de heersende kringen in de V. S. over het falen van hun buiten landse politiek." Generaal Sir Brian Robert son, de voormalige Britse opper bevelhebber in het Midden-Oos ten, zal de markies van Salisbury de waarnemende Britse minister van buitenlandse zaken, deze week naar Washington vergezel len. Verder zullen deskundigen op het gebied van Duitse aange legenheden en die van het Verre Oosten naar Washington gaan. Het feit, dat generaal Robert son van de Britse delegatie deel van bereikt. Volgens gezaghebbende zijde te Londen wil dit nog niet zeggen dat Engeland nieuwe voorstellen ter regeling van het conflict zal doen. Men verwacht, dat lord Salis bury over de algemene toestand in het Midden-Oosten uitvoerig zal spreken met minister Dulles, die onlangs een rondreis in dit gebied heeft gemaakt. De Oostenrijkse ambassadeur te Londen heeft Maandag een onderhoud gehad met lord Salis bury. Zoals bekend zal te Was hington ook worden gesproken over de kwestie van het Oosten rijkse staatsverdrag. De Weste lijke mogendheden beschouwen eventuele Russische medewer king aan een spoedig tot stand komen van een dergelijk verdrag als een belangrijke aanwijzing voor de oprechtheid van het „vredesoffensief" van de Sowjet- Unie. De Franse ministerraad heeft financiële voorstellen goedge keurd, welke ondermeer inhou den nieuwe belastingen, welfe per jaar een bedrag van 60 mil liard francs moeten opleveren; het toekennen van speciale rech ten aan de regering; de oprich ting van een fonds ten behoeve van verbeteringen in de land bouw en voor economische uit breiding tot verhoging met 118 milliard francs van het bedrag der voorschotten van de Banque de France aan de staat. In de toelichting op deze voor stellen is er van officiële zijde op gewezen, dat eerst nadat het par lement deze voorstellen zullen hebben goedgekeurd, de regering aan de Banque de France nieuwe voorschotten zal kunnen vragen. Wat het ten behoeve van de landbouw opgerichte fonds be treft werd verklaard, dat dit fonds tot doel zal hebben een uitbreiding zonder inflatie. Tenslotte is er van offici«3e zijde nog op gewezen, dat da maatregelen een onafscheidelijk geheel vormen en dat de presi dent gemachtigd is bij het indie nen van deze plannen in het par lement de vertrouwenskwestie te stellen. Het parlement kan eventueel de voorgestelde belas tingen wijzigen. De nieuwe belastingvoorstellen houden in een verhoging met 30 procent van de belasting op al cohol, verhoging van de heffing op benzine met 5 franc per liter en van 3,10 franc per liter gas- olie. De prijs voor benzine te Parijs zal hierdoor 64,1 franc per liter gaan bedragen. Voorts zul len de zegelrechten worden ver hoogd en worden de kosten voor een paspoort verdubbeld van 1.000 tot 2.000 francs.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1