v« rSrss™-» «U i De herstelwerkzaamheden op Schouwen-Duiveland Sit-down-staking te Bergen op Zoom «•OttllftCl® Herbegrafenis van slachtoffers van de ramp Stavenisse AGENDA: Gevluchte Poolse piloot als gast naar Amerika GEVONDEN VOORWERPEN in DOMBURG HEEFT WEER STRANDPAVILJOEN. TERNEUZEN. AXEL. HULST. OVERSLAG. Wijzigingen in Hongaarse Regering WINSTON SALEM FIELDS USA iWt BRESKENS. Pilootloze fuchtverdedigingsjagers IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. De watersnood heeft, zoals be kend, het eiland Schouwen-Duive land zwaar getroffen. Van de ca 19.200 ha werden ongeveer 16.000 ha overstroomd. Door de dichting van een aantal kleinere gaten vielen in de afgelopen vijf maanden o.a. droog: de polder Dreischor, het waterschap „Brui- nisse en Westland" alsmede klei nere gebieden nabij Brouwersha ven met een gezamenlijke opper vlakte van circa 3.000 ha. zodat thans nog ongeveer ca 13.000 ha onder water staan. Dit nog niet drooggevallen gebied is in twee delen te splitsen: de polder Schouwen, en de op het vroegere eiland Duiveland gelegen Vier- bannenpolder en het waterschap Oosterland en Sir Jansland. Op 1 Februari werden 54 gaten geslagen in de dijken van het eiland. Van de nog resterende ga ten zijn de drie ,,stroomgaten" oij Schelphoek, Ouwerkerk en Stevenssluis de belangrijkste. Vooral eerstgenoemd gat levert grote moeilijkheden op bij het dichten. Door dit gat wordt de la ge en 9356 ha grote polder Schou wen geïnundeerd. Bij het opko men van de vloed stroomt hier door 130.000.000 m3 water de pol der binnen. Deze hoeveelheid ver laat de polder weer bij eb. Door de geweldige stroming is een uit gebreid geulenstelsel ontstaan. De diepte van dit gat bedraagt 37 m en de lengte 425 m. In de geu len achter het gat werd een diep te van 5 tot 10 meter gepeild. Het sluitingsplan voor het gat bij Schelphoek. Het sluitingsplan, dat nu ont worpen is, hoopt men in vijf etap pes te kunnen uitvoeren. Het ligt in de bedoeling om achter het gat over het geulengebied heen een ringrijk te leggen van 4 km leng te. Deze kering zal bestaan uit 2 landhoofden van ongeveer 700 m aan de kant van Burghsluis, en een van circa 200 m lengte aan de zijde van Zierikzee. In het midden van het gat voor het dorp Seroos- Kerke zal in het ondergelopen land een dijk worden gebouwd van p.l.m. 40Ó m. lengte. De open gebleven stukken tussen de uit einden van de landingshoofden en het nieuwe te bouwen dijkvak voor Serooskerke zal met behulp van caissons worden gedicht. Hiervoor heeft men de beschik- king gekregen over de 62 m leng te en 19 m breedte en 18 m hoge caissons, die gebruikt zijn bij de landingshaven in Normandië tij dens de invasie. In Augustus zullen de landingshoofden en het dijkvak voor Serooskerke het water gekeerd door de bin nendijk, die loopt van Zierikzee naar Brouwershaven. Deze dijk was zwaar beschadigd. Thans is men bezig met de versterking en verzwaring van de waterkering, die er voor zorgt dat er een droge corridor op 't eiland is ontstaan. Het werk op het vroegere eiland Duiveland maakt goede vorderingen. Hier moeten alleen nog de gaten bij Stevensluis en Ouwerkerk worden gedicht. Door deze gaten stroomt het water in de Vierbannenpolder (2.500 ha groot) en het waterschap Ooster en Sir Jansland (1700 ha groot). Mocht men er in slagen de Ram paertsedijk, die de scheiding vormt tussen deze twee polders te dichten dan zal de „vloedkom" aanmerkelijk worden verkleind_ Door het gat van Stevensluis vloeit per tij 8.00.000 m3 water en door het gat bij Ouwerkerk 40 millioen m3 water. Nabij Steven sluis zijn de voorbereidingen voor het dichten in volle gang. Men zet thans zinkstukken van 800 m2 waarop binnen drie tot vier weken de caissons zullen worden geplaatst. Bij Ouwerkerk is men bezig een ringdijk van cir ca 2 km aan te leggen. Op het gehele eiland Schoilwen Duiveland werken 3.225 mensen aan het herstel van de dijkeit: De aanvoer van klei en zand is over land haast onmogelijk. Daarom heeft men in tegenstelling met Goeree en Overflakkee hier de beschikking over een vloot van 90 bakken en zolderschuiten. 75 Sleepboten zorgen voor het ver voer van deze logge schuiten, die vanuit de werkhaven bij Zijpe en Heertjesinlaag opereren. Op Schouwen en Duiveland zijn tot en met eind Juni gebruikt: 29 millioen m3 zand; 95.000 ton stortsteen en 490.000 bossen rijs hout. Vrijdag zijn 60 van de 68 le den van het personeel van de afdeling ijzergieterij van P. J. van Mechelens machinefabriek en ijzergieterij in sit-down-sta king gegaan. De reden van deze staking was gelegen in het feit dat de directie had meegedeeld dat er dit jaar geen z.g. winstverde ling zal zijn, omdat er over het jaar 1952 geen winst is ge maakt. De gehele dag heerste grote drukte rond de aan de Zuidsin gel gelegen ijzergieterij, waar de politie post had gevat. u;t jc s Zaterdagmiddag zijn te Stave nisse vrijwel alle uit Stavenisse afkomstige slachtoffers van de watersnood 1953 herbegraven. Kort na het middaguur ving in het Ned. Herv. kerkgebouw de herdenkingsdienst aan, welke on der leiding stond van de consu lent der Ned. Herv. gemeente, ds J. J. van Dijk van St Annaland. Het kerkgebouw was stampvol. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: de minister vap Binnen landse Zaken prof. dr L. J. Beel, de wnd Commissaris der Konin gin in Zeeland, de heer C. Philip- se, de officier van justitie in Zee land, burgemeester en mevr. Ver burg en vele andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Om omstreeks kwart voor 2 vertrokken de autoriteiten, bege leid door een lange stoet van ver wanten van de slachtoffers en kele particulieren gelegd. Na mens de nabestaanden werd ge sproken door A. van 't Veer, die zijn grote dank betuigde voor het feit dat de slachtoffers op de eigen dodenakker ter ruste zijn gelegd. Ds Genkelaar, tot voor kort Ned. Herv. predikant te Sta venisse, sprak het slotwoord en eindigde de herdenking met een dankgebed. BEZOEK PREMIEK VAN NIEUW-ZEELAND AAN DE BEVELANDEN. Zaterdag heeft de premier van Nieuw-Zeeland, de heer R. Hol land, met zijn staf een bezoek gebracht aan de Bevelanden. 's Ochtends werd hij aan 'tWol- faartsdijkse veer begroet door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, waar na een bezoek werd gebracht aan Kortgene en omgeving. In het gemeentehuis aldaar werd de premier door B. W. verwel komd en kreeg hij aan de hand van kaarten een inzicht in de door de ramp ontstane situatie. Hierna volgde een rit langs de drooggemaakte polders en de meest getroffen wijken. In Goes wachtte de heer Hol land een verrassing. De harmo nie van de Gentse-politie, die samen met het politie-elftal de Goese collega's een bezoek bracht, stond op de Markt aan getreden, juist toen 't gezelschap van de heer Holland daar arri veerde. De premier hoorde toen de volksliederen van N.-Zeeland, Nederland en België aan. Na deze welluidende surprise richtte de heer R. Holland zich tot de Bel gen. Hij zag hierin een symptoom van de verbondenheid der vrije volken. In Goes werd in hotel „De Ko renbeurs" de maaltijd gebruikt, waar jhr mr de Casembroot de hoge gasten dankte voor hun be langstelling en burgemeester Ten Cate van Goes bood de Nw.-Zee- landse premier het boekwerk „Holland so it is" aan. De pre mier dankte hiervoor. Hierna werd een bezoek aan Kruiningen gebracht en vandaar vertrok de heer R. Holland met de zijnen naar Eindhoven. De badcabines en het strandpa viljoen te Domburg, die bij de stormramp van 1 Februari j.l. ge heel werden verwoest, zijn her bouwd en weer in gebruik geno men. De burgemeester R. W. J E. Cromelin, heeft een korte toe spraak gehouden als voorzitter van de stichting „Badplaatsbe- langen". Hij bracht dank aan het gemeentebestuur en aan het be stuur van de polder-Walcheren voor de ondervonden medewer king. Ook van de zijde van het provinciale bestuur werd alle mo gelijke steun verleend, terwijl van het rijk reeds een voorschot werd ontvangen om de herbouw te financieren. Evenals vóór de ramp heeft Domburg weer 26 badcabines. Het nieuwe strandpaviljoen, dat minder luxueus is uitgevoerd dan het vorige, is ongeveer één meter hoger gebouwd, terwijl de fun dering veel zwaarder is gemaakt dan vroeger het geval was. Afscheid van de heer Veldhuijzen In het Concertgebouw werd Vrijdagavond een bijeenkomst be legd, waar genodigden en oud leerlingen afscheid namen van de heer J. E. J. Veldhuijzen, hoofd van de openbare school voor U.L.O. te Terneuzen, die in ver band met zijn benoeming te Apel doorn straks Terneuzen gaat ver laten. De heer J. C. Leunis sprak een welkomstwoord, waarin hij in het bijzonder het college van B. W. begroette, de schoolarts dokter Pels en de hoofden der Chr. en R.K. U.L.O.-scholen, de heren De Vast en Verwilghen. Vóór de aanvang van het meer formele gedeelte konden de aan wezigen genieten van het optre den van het symphonie-orkest „Onder Ons" en van de opvoering van het „Spel der Vergissingen" door leerlingen der school, inge studeerd door mej. Cavalier en de heer Goedhart. Daarna volgde het eigenlijke afscheid van de heer Veldhuijzen. Burgemeester Teilegen zeide blij te zijn dit afscheid te kunnen bijwonen. Dit afscheid is niet zo gemakkelijk, aldus de burgemees ter, want wij weten dat u er geen prijs op stelt in de hoogte te wor den gestoken. Alles wat u deed is samen te vatten in deze woor den: Leven in het licht van de ge- Ere wie ere toekomt. Gisteravond omstreeks kwart over acht keerde een viertal kin deren van de familie De R., wo nende in de Korte Kerkstraat, na het spelen aan de Oostpier, huiswaarts. Twee kinderen, de 3- jarige Freddy en de 4-jarige Cor- rie waren in een oude kinderwa gen gezeten, die door twee zusjes, resp. 11 en 13 jaar, werd voort geduwd. Toen de kinderen nabij het wachtlokaal van het sluisperso- neel waren gekomen, struikelde een van de beide meisjes, waar door zij kwam te vallen. In hun verbouwereerdheid lieten zij de kinderwagen los, met het gevolg, dat deze van de hellende weg recht de Oostkolk inreed, waar op de beide oudere zusjes naar huis holden. De heer M. J. van de Wege, chauffeur bij de gemeentelijke reinigingsdienst, die het ongeluk zag gebeuren, aarzelde geen ogen blik en sprong geheel gekleed de twee in het water spartelende kleinen achterna, waarbij hij de voldoening mocht smaken de bei de kinderen van een wisse dood te redden. Coureur" met muzikale hobby. Dezer dagen wist de Rijkspolitie alhier een tijdens de Pinksterda gen gepleegde diefstal van een tiental gramofoonplaten op te hel deren. Het spoor leidde naar Bre da, waar de hand werd gelegd op de Breda'se „coureur" V., die be kende de diefstal te hebben ge pleegd ten nadele van de café houder T. alhier. De leerlingen der landbouw- huislioudschool op tournée. In het afgelopen weekend maakten de leerlingen van de landbouwhuishoudschool alhier een geslaagde ééndaagse trip per autobus naar de residentie o.l.v. het onderwijzend personeel. De heenreis ging via Antwer pen. In Den Haag werd allereerst een bezoek gebracht aan de na tionale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in de Houtrust Diefstal. Donderdag werd de veehande laar W. uit Rockanje, die in een hotel alhier logeerde en in het café vertoefde, aan de telefoon geroepen. Door de haast liet hij ondoor dacht zijn portefeuille op een ta feltje liggen. Toen hij terugkeerde bemerkte hij, dat hieruit tijdens zijn afwezigheid een bankbiljet van 1000 was ontvreemd, waar van aangifte werd gedaan bij de rijkspolitie, die in verband hier mede twee personen aan een ver hoor onderwierp. Door de veehandelaar werd nog een telepaath in de arm genomen, doch ook deze kon geen licht in de zaak brengen. Vrijdag ontdekte de hoteleige naar 'onder een kleedje van een tafeltje in zijn café, waaraan de veehandelaar echter niet had ge zeten, het vermiste bankbiljet. Door de rijkspolitie wordt het onderzoek voortgezet. Benoeming. In de vergadering van stem bevoegde ingelanden van de Varempépolder alhier werd de heer Omèr de Cock met alge mene stemmen benoemd tot ge zworene in de vacature P. J. de Clerck. Noodweer. Tijdens het onweer dat boven de gemeente Overslag losbarstte werden in het dorp verscheidene woningen door de bliksem ge troffen. In een woning van de heer Ferket werd er duchtig huis gehouden, waarbij o.a. ga ten in de schoorsteen en het plafond werden geslagen. In twee woningen vielen de lam pen van het plafond. Voor het douanekantoor werden de straatstenen uit de weg geslin gerd. Als door een wonder ont stonden er geen branden. meenschap. Zo zag u de opvat- - instructieve wijze werd het gezelschap ingelicht klaar zijn en de bezinkingen in de honderden belangstellenden, naar opengebleven stukken zijn ge- de begraafplaats, waar de slacht- braefit. Daarna zal met het plaat- offers deze week waren herbe- sen van de caissons een aanvang graven. Zij waren^ter ruste^ ge worden gemaakt. legd in een buitengewoon goed Mocht alles naar wens verlopen verzorgd graf, waarop witte ifan zal zo vernamen wij van des- bordjes met de namen der slacht- kundigè zijde, vóór de winter het offers. Naar schatting waren op Jat van Schelphoek gedicht zijn. de begraafplaats meer dan dui- ?fpt ördDrogramma is echter zend personen aanwezig, krap gemeten en telkens zal aan Burgemeester L A. Verburg henaalde onderdelen intensief sprak namens het gemeentebe- >ten worden gewerkt. Vooral stuur en de bevolking van Stave- aarr de aanvoer van klei, die uit nisse. Hij betuigde zijn dank je- het Hollands Diep moet komen, gens de autoriteiten, die van hun SfSsief worden gewerkt, langstellingblijk gavem Woor- -moeten worden gewerkt. Vooral stuur en de bevolking van Stave- rr de aanvoer van klei, die uit nisse. Hij betuigde zijn dank je- t Hollands Diep moet komen, gens de autoriteiten, die van hun oet intensief worden gewerkt, belangstelling blijk gaven. Woor- Aan de oostzijde van de grote den van troost richtte hij tot de natjestaanden. Met het begraven van een der slachtoffers is vervolgens symbo lisch de herbegrafenis van alle 128 slachtoffers geschied. Hierna werden enige ogenblikken stilte betracht ter nagedachtenis der omgekomenen. Burgemeester Schouwense watervlakte wordt Mathyas Rakosi is als premier Verburg legde daarna namens vervangen door Irem Nagy, lid het gemeentebestuur van Stave- van het Hongaarse communisti- nisse een krans. Daarna werd het sche politieke bureau, aldus wordt in betrouwbare berichten woord gevoerd door Beel, die namens de minister regering en die Zaterdag te Parijs zijn ont- J woorden van herdenking vangen, gemeld. troost sprak. De wnd Commissa- De minister van Buitenlandse ris der Koningin, de heer C. Fhi- Zaken. Erik Molnar, is vervan-1 lipse, voerde hierna he t woord gen hoor de huidige ambassadeur uit naam van het provinciaal be stuur van Z^land. Hij deelde mede, dat de Commissaris der in Praag, Baldocky, aldus deze Kpi*l tp tl I .11VMVJ Het aftreden van de Hongaar- Koningin tot zijn grote spijt door se regering, krachtens de grond- dringende ambsbezigheden ver wet ingevolge de jongste verkie- hinderd was, aanwezig te zijn. De rfngmftó *vee dagen geleden'-- .^p namen, het door radio-Boedapest bekend ge maakt, twee dagen geleden heer Philipse legde namens het - provinciale bestuur een krans. Ds Van Rooyen sprak namens de ambachtsvrouwen van Stave nisse en legde eveneens een krans. Voor de adopterende ge meenten sprak burgemeester Wy- tema van Alkmaar. Daarna legde ook hij een krans op het graf. Verder werden bloemen door en- in iedere RICHM0HD zijn verwerkt de edele "SLOW-SMOKE" VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde jammer dat u heengaat, maar wij hopen dat uw opvolger in uw sfeer zal weten te werken. Tenslotte dankte burgemeester Teilegen het scheidende hoofd voor wat deze in het belang van de school, de leerlingen en de ge meente had verricht. over de melkwinning, die voor onze volksgezondheid en econo mie van zo groot belang is. Op ruime schaal werd gelegenheid geboden „de proef op de som" te nemen, want reeds bij de ingang stonden jongedames gereed om eenre naa ven win. hp7f,pkprs +p laten genieten De heer De Vast sprak mede zuivelproducten, de heer Verwilghen. Hij va" «mi een namens stelde het op prijs bij dit afscheid aanwezig te kunnen zijn. De on derlinge samenwerking is steeds goed geweest. Spr. wenste zijn scheidende collega en diens gezin het beste in de toekomst. Nadat de heren Weststrate, Horstman en Van Acker Jr de heer Veldhuijzen eveneens in har telijke bewoordingen hadden toe In de namiddag werd een be zoek gebracht aan de miniatuur stad Madurodam. Deze tentoon stelling was een dusdanige at tractie, dat daarop ook door ouderen best een halve dag kon worden verwijld. Na een autotocht over de Sche- veningse boulevard bracht men nog een bezoek aan het museum renjKe Dewuuruiiigeii Meesdag. Andere deelnemers van gesproken, schetste de heer Va uiterst leerzame excursie be- derling We weten, zo zei hij, dat Te g uur verzamelden allen uw werk in Terneuzen goed was. weer V00r de terugreis, die Mevr. Veldhuijzen deelde in de thans via het rampgebied in Zee eer, die haar echtgenoot werd ge-1 werd ondernomen. De direc- bracht. Zij mocht een bloemen- mej. Zweedijk gaf bij het hulde in ontvangst nemen, ter- ™r™ejva~ het Jrond Kruinin- wiii de heer Veldhuijzen een foto- overstroomde gebied een uit voerige reportage die niet naliet diepe indruk te maken op de huishoudscholieren die ongeveer te 11 uur allen monter en wel in de ouderlijke woning terugkeer den. Een natte kermisvierder. In Amerika is een pilootloze luchtverdedigingsjager vervaar digd, de F.-99 Bomarco, een pro duct van de Boeing-fabrieken. Het is een straaljager met KNOEIERIJ MET VLEES? De Dordtse recherche is over- gegaan tot de arrestatie van de driehoeksvleugel, die aan de tips siiedrechtenaren C. O. en M„ fir- gekortwiekt is. manten van de vleeswarenfabriek De F.-99 wordt van de grond Meijco, die gevestigd is op het af naar het doel geleid. Een Vèn terrein van de gemeentelijke de voornaamste eisen van een slachtplaats in Dordrecht Ook is iuchtverdedigingsjager is, dat hij aangehouden de Dordrechtenaar over een grote stijgsnelheid be- l. S., die bedrijfsleider is van de schikt en men neemt aan, hoe- fabriek. De gearresteerden wor- wel nadere gegevens over het den ervan verdacht voorwaarde- toestel nog niet bekend zijn, dat ujk goedgekeurd vlees, dat be- dit met de F.-99 het geval is. stemd was om na sterilisatie m In Nederland worden de Me-1 hun fabriek te worden verwerkt teors als luchtverdedigingsjagers gebruikt. HEDEN TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Het zevende kruis. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Van een brui loft komt een bruiloft. wijl de heer Veldhuijzen een toestel als herinnering aan Ter- néuzen ontving. Tenslotte dankte de heer Veld huijzen allen voor de hem ge brachte hulde. Hij hoopte dat de school zou mogen groeien en bloeien en de mensen van het openbaar onderwijs zouden voort gaan hun zaak te dienen in het belang van de Terneuzense ge meenschap. Scheepswerfpersoneel op reis. De reisclub „Onder Ons" van de Terneuzensche scheepsbouw maatschappij maakte het jaarlijk se uitstapje naar België. Brussel, Waterloo en Dinant was de reis route. Des avonds bij de terugreis werd nog in de lichtstad Brussel getoefd, waarna allen tevreden weer huiswaarts keerden. Zaterdagavond omstreeks half negen, toen de kermis in volle gang was, geraakte de vissers knecht J. R„ die te veel aan Bac chus had geofferd, van de rechte weg af en liep pardoes in de Westhaven. Tot zijn geluk was dit door an dere kermisvierders gezien, zodat men hem weldra op het droge had en R. met een nat pak en enigszins ontnuchterd huiswaarts koerste. In kelder gevallen. De bakkersknecht J. B„ werk zaam in de bakkerij Sturm had het ongeluk met een emmer wa ter in de kelder te vallen. Nadat hij door dokter Rozemeij- er ter plaatse werd onderzocht en liggende op een ladder uit de kel der werd gedragen, werd B„ die inwendige kneuzingen had opge lopen, naar 't ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Benoeming. Met ingang van 15 Juli a.s. is tot besteller bij de P. T. T. alhier benoemd de heer P. van de Broec- ke, thans hulpbesteller te Water landkerkje. Klein Festival. Zaterdagavond werd alhier door de muziekverenigingen „De Vol harding" van Zaamslag en „Con cordia" uit Axel een klein festival gehouden, waaraan de drumband van de „Harmonie Terneuzen" haar medewerking verleende, ter wijl het muziekgezelschap van Stoppeldijk door omstandigheden verhinderd was hieraan deel te nemen. Te 5 uur werd, voorafgegaan door de drumband, door de beide gezelschappen een muzikale wan deling door de straten in de kom der gemeente gemaakt, waarna te 7 uur door de gezelschappen op de kiosk een concert werd ge geven, dat door zeer velen werd bijgewoond. Dat het concert werd gewaar deerd, bleek overduidelijk uit het hartelijk applaus na elk ten ge hore gebracht nummer. Na afloop der concerten werd nogmaals een stoet geformeerd en vergezeld van de opgetogen jeugd, werd onder het spelen van marsmuziek een ommegang door de gemeente gemaakt. Het was een alleszins geslaag de avond. Door W. KERREMANS 57) Nadruk verboden. tot worst en andere vleeswaren in de handel te hebben gebracht in hun slagerijen te Sliedrecht en Zwijndrecht. Zij zouden ook z.g. V.G.T.-vlees dat voorwaardelijk is goedgekeurd en dat alleen on der toezicht bij kleine hoeveelhe den mag worden verkocht, aan de consument hebben geleverd. De Dordtse politie stelt een uit gebreid onderzoek in. RUIM ƒ22.000 VOOR T.B.C.-BESTRIJDING. De opbrengst van de op 20 Juni te Amsterdam gehouden collecte van vier sanatoria voor de t.b.c.- bestrijding heeft in totaal opge bracht een bedrag van 22.500. Het bijzondere bleek te zijn, dat aan het andere eind van de draad een man stond, die zich bekend maakte als Kortebas, de steller van de advertentie. Hij vroeg of Venkel eens kon komen praten en noemde een plaatsje in Groningen. Venkel antwoord de verheugd, dat hij 't njet wist, maar 't vragen zou en hem be richt geven. Van de telefoon ging hij naai de secretaris en verzocht hem, aan mijnheer Van Deurne twee dagen verlof te vragen. „Verlof?" zei Grip, op een toon alsof het een vies woord was, „en waarom, welk motief, om welke reden?" voegde hij er bij omdat zo'n man het woord mo tief wel niet zou begrijpen. Zijn toon en houding sloegen de vonk, die er bij yenkel nog nodig was om de lading in hem tot explosie te brengen. Al die laatdunkendheid, die vernederin gen, die behandeling alsof hij een lager staand wezen was, minder dan een hond, waarvoor zij, die hogen, nog vriendelijker woor den en aanhalingen hadden, la gen in hem opgestapeld als een ontplofbare stof en Grip had de lont ontstoken. Op een bijna ruwe en uitdagende toon voegde hij de secretaris toe: „Om te solliciteren". Mr. Grip van Overzij keek een beetje ontsteld maar verbolgen. Zonder een woord verder ging hij naar de kamer van de onge naakbare Van Deurne, en kwam heel gauw terug: ,,'t Is goedeh... Venkel... maar je moet er geen gewoonte van maken." „Neen meneer, daar zal ik voor zorgen", antwoordde Venkel met overtuiging. Hij moest die nieuwe betrek king hebben, al zou 't zijn als stalknecht, maar hier wilde hij weg, moest hij weg. Hij zond een telegram aan Kortebas en reisde de volgende dag naar Groningen. Voor het station zag hij een dog- car staan met een man, kenne lijk een paardenman. Zij hebben allen iets ondefinieersbaars, een zekere overeenkomst met de die ren, waarmee zij dag aan dag omgaan, dat onmiskenbaar is. Ook zonder de Manchester jas en de pet zou Venkel hem als de paardenhandelaar hebben her kend. Hij zag er uit als iemand die slecht is opgevuld, wat slap in het vlees, maar met een goe dig, hartelijk gezicht. Toen hij Venkel op zich zag toekomen, stak hij hem de hand toe en zijn gezicht glansde, de eerste indruk van de sollicitant was blijkbaar gunstig. „U bent meneer Venkel, niet waar en ik ben Kortebas", riep hij wat overluid. „Je hebt hoge en lage bassen, maar ik ben een kortebas en die zijn even zeld zaam als een zonsverduistering. Wat zeg je van dit peerd?" Venkel antwoordde, dat hij zeer verplicht was dat meneer Kortebas zoveel moeite had ge nomen om hem te komen afha len en bezichtigde onderwijl het paard. „Een knap diertje", zei hij goedkeurend. „Niet veel ouder dan 6 jaar, schat ik. Een beetje jolig nog, denk ik". „Jolig", lachte Kortebas. „Dat is een goed woord voor hem. Hij is meer dan dat, dartel, kijkerig. Hij stelt zich graag aan. Niet waar Saartje?" Zij bestegen de wagen en het paard stoof vooruit. Nadat ze 'n eind gereden hadden vroeg Kor tebas: „Wil je 'm eens overnemen?" Venkel nam de leidsels over en het paard voelde onmiddellijk dat een ander het bestuurde. Het probeerde hoever het gaan kon en versnelde zijn gang. „Neen, neen Saartje", riep Venkel, „niet zo haastig jong" en met gemak hield hij het paard in het verlangde tempo. Het schrik te, of deed alsof het schrikte van haast elk bewegend voorwerp, maar dan vermaande Venkel Saartje zich niet zo aan te stel len, streek het paard zacht met de zweep over de rug en hield het goed in de hand. Kortebas zag het met genoegen en begon zijn uiteenzetting. „We zullen straks als we thuis zijn wel eens rustig praten", zei hij, „maar ik zal u voorlopig vast 't een en ander mededelen". Hij vertelde Venkel, dat hij een tamelijk grote fokkerij en handel in paarden had. Op het ogenblik waren er niet zoveel, negen maar, doch er waren tijden dat hij er meer dan 20 op stal had staan. Hij had een zoon en een dochter. De zoon was nu in het buitenland om de handel en de paarden te leren kennen, maar als hij terugkeerde zou hij in het bedrijf werkzaam worden ge steld! Zijn dochter was verloofd en zou binnenkort trouwen, dacht hij wel, maar zij deed niets in de zaak. Zijn vrouw moest helemaal niets van paarden heb ben. Hij zelf was veel afwezig en het was nodig dat er een deskun dige kwam om de leiding te nemen, want zoals u wel zult zien, ontbreekt er veel aan de verzorging van het geheel. (Wordt vervolgd.) De Amerikaanse proc.-jgene- raal heeft meegedeeld, dat de tweede Poolse piloot, die on langs met een straaljager uit Polen is gevlucht, luitenant Jaz- winsky, naar Washington zal komen, als gast van de Ameri kaanse luchtmacht. De korpschef der gemeentepo litie te 'Terneuzen maakt be kend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen nadere inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen Donkerblauw windjack, Donze Visserstraat 109; dasspeld, Sluis- polder P 90; grote bruine gummi bal, Donze-Visserstr. 7; kinder jasje, Kazernestr. 31; werphen gel met molen, Kazernestr. 19; grijze jongensjas, Schoollaan 8; 2 paar witte sokjes, Rozenstraat 3; vistuig 2e Verbindingstr. 15; kinderarmband, Kozernestr. 28; zilveren halsketting met kruisje, Tuinstr. 12; zilverbon, Tholens- straat 12; benzinetank van brom fiets, Tramstr. 11; wit kousje, Tholensstr. 16; oorbel, Axelsestr. 190; kinderportemonnaie, Lie- vensstr. 2; rode kinderstep met luchtbanden, Geraniumstr. 14; grote gele bal, Axelsestraat 45; wrikriem, sloepriem en boot haakje, Kerkhoflaan 3; bril, paar dameshandschoenen; kinderzon nebril, kinderbeursje, kniptang van een conducteur, witte wind jack, zwarte damesparapluie, grijs-blauwe mantelband, das, jockeypet, padvindersriem, pad- vindersfluit, lipssleutel no. 10, en huissleutel, Bureau van poli tie.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2