Onrust aan de Pools-Duitse grens De toestand in Korea Het gaat beter in Malakka Ds Van den terug Blink uit Korea Turkije antwoordt op Russische nota WEERSVERWACHTING HOOGWATER Een gele paling in de fuik ZON-en MAANSTANDEN Maar de leiders zijn nog niet gevat Schipbreukelingen van „Cornelis B" behouden thuis De fatale vergissing der Zuidkoreanen MAANDAG 6 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2885. De vrijlating van gevangenen in Oost-Duitsland Aan de ketting gelegd De overstroming in Japan De ramp mei de Amerikaanse Giobemasier bij Tokio Grootscheepse razzia in Kenya Frankering bij Aucnnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uetr In berichten, die Zaterdag uit het Oosten in West-Berlijn zijn ontvangen, wordt gezegd, dat Poolse verzetsstrijders spoorweg verbindingen tussen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie hebben verbroken. Treinen, op weg naar Brest-Litowsk met herstelbeta lingsgoederen, zouden dagen zijn opgehouden. Omgekeerd zouden Sowjet-tanks en kanonnen niet naar de grote oefenterreinen in Oost-Duitsland kunnen worden overgebracht, aldus mededelingen van ondergrondse koeriers. Volgens de Noordwestduitse radio heeft de opperbevelhebber der Russische strijdkrachten in O.-Duitsland, gen. Gretsjko, de order, dat Russische militairen geen verlof krijgen, voor onbe paalde tijd verlengd. Het genoemde radiostation deel- de voorts mee, dat de herstelbe talingsgoederen naar Lzczecin (Stettin) zullen gaan en vandaar per schip naar Leningrad zullen worden overgebracht. Uit Oost-Duitsland wordt ge meld, dat talrijke arbeiders uit de onder communistische leiding staande vakorganisaties treden. Volgens de „Neue Zeitung", het orgaan van de Amerikaanse hoge commissie, hebben 30.000 arbei ders reeds voor het lidmaatschap bedankt, omdat zij de vakbewe ging verwijten, dat zij zich als machtsinstrument heeft laten ge bruiken door hen, die de presta tienormen steeds willen opvoe ren en dat zij de belangen der ar beiders niet heeft beschermd. Volgens de Noordwestduitse ra dio bevinden 2.000 Duitsers, die op 17 en 18 Juni werden aange houden, zich nog steeds in een kamp te Schwerin aan de Bal- tische kust. Het Westberlijnse blad de „Te- legraf" heeft in zijn editie van Zondag gemeld, dat in W archau de staat van beleg is afgekondigd. Voorts maakt het blad op sensa tionele wijze melding van een volksopstand, die Zaterdag in Van betrouwbare diplomatie ke zijde te Athene wordt verno men dat de Turkse regering heeft geantwoord op de jongste Sowjet-nota, waarin de Sowjet- Unie afziet van haar aanspra ken op delen van het Turkse grondgebied en speciale voor rechten in de Dardanelles Turkije zegt in zijn ant woordnota, dat de gebieden van Kars en Ardanan, waarop Rusland aanspraak had ge maakt, altijd, aan Turkije heb ben toebehoord. Met betrekking tot de Russische voorstellen om het verdrag van Montreux te herzien, merkt de Turkse rege ring op, dat er geen besluit kan worden genomen, zonder dat alle ondertekenaars hiermee instemmen. Het genoemde ver drag regelt het gezag over de zeeëngten naar de Zwarte Zee. Naar verluidt had de Sowjet- regering in haar nota van be gin Juni haar bereidheid te kennen gegeven om menings verschillen over deze kwestie te regelen. medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelijk toenemende bewol king, met later op de dag in het N. van het land kans op lichte regen of motregen. Matige en aan de kust tijdelijk wellicht vrij krachtige Z. W.-wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. MAANDAG 6 JULI. Pools-Silezië zou zijn uitgebro ken. De opstandelingen zouden de Sowjetrussische tanks hebben aangevallen en de Poolse soldaten zouden zich aan de zijde van de opstandelingen hebben ge schaard. Studenten en eenheden van het Poolse leger waren sedert 29 Ju ni een openlijke revolutie begon nen, naar het voorbeeld van de Oostenrijkse arbeiders op 17 Juni. Op 29 Juni zouden 30.000 arbei ders te Krakau hebben gedemon streerd tegen de regering. De vol gende dag zouden zij het raad huis en de gevangenis hebben be stormd. Verscheidene raadsleden zouden door hen zijn opgehangen. Te Koeningshütte zouden arbei ders 17 Sowjetrussische tanks hebben vernield en 'n kleine een heid van de infanterie hebben vernietigd. Een voorlopig ge rechtshof, dat door de anti-com munisten was ingesteld, zou reeds 180 regerings- en partijfunctio narissen hebben veroordeeld tot gevangenisstraf fe n. Waarnemers in Berlijn zeiden, dat niets in de geruchten over on rust in Polen duidt op een revo lutie. Zij noemden het bericht in de „Teiegraf" onwaarschijnlijk, daar een eventuele afkondiging van de staat van beleg wel door officiële Poolse kringen zou zijn bekendgemaakt. Ook geallieerde diplomatieke kringen in Berlijn zeiden dat zij geen inlichtingen hadden ontvangen, die de berich ten in het Westberlijnse onder steunden. Volgens gewoonlijk welinge lichte bronnen te Stockholm heb ben zioh de laatste dagen ongere geldheden voorgedaan in ver scheidene steden in Polen, o.a. in Warchau, Gdansk en Gdynia. In deze kringen is men echter van mening, dat de berichten in de Westduitse pers, als zou het Pool se volk in opstand zijn, overdre ven zijn. Wel zijn er maatregelen genomen door de Poolse autori teiten. Zo zijn nieuwe gebieden langs de Oostzeekust afgezet met prikkeldraad, en geldt voor de streek langs de grens met Duits land van 21.00 uur af de avond klok. Te Nieuwkoop bij Alphen aan den Rijn heeft de heer N. van der Weiden een gele paling gevangen. De heer Van der Weiden, die reeds tientallen jaren beroepsvisser Is, had nog nooit een dergelijk exem plaar gezien. Het dier is ongeveer 40 cm lang. Avifauna toon de belangstelling voor deze bijzondere vangst. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9; terneuzen moderne kapsels, vereisen mo derne coupe, de natuurlijkste dus.... de mooiste permanent, betere toiletartikelen. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.20 9.55 10.35 10.45 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DINSDAG 7 JULI. v.m. 10.37 11.12 11.52 0.02 n.m. 9.46 10.21 11.01 11.11 n.m. 11.07 11.42 12.22 12.32 ZON MAAN Juli. 6 7 4.28 4.29 21.01 21.00 0.22 0.50 16.55 18.14 8 9 10 4.30 4.31 4.32 21.00 20.59 20.58 2.20 3.24 20.14 20.52 De vrijgelaten of ontsnapte krijgsgevangenen. Sohn Won, de Zuid-Koreaanse minister van Defensie, heeft Zon dag verklaard, dat zijn ministerie anti-communistische vrijgelaten of ontsnapte krijgsgevangenen, die dienst genomen mochten heb ben in het Zuid-Koreaanse leger, uit de dienst wil ontslaan. De minister zeide, geen mede deling te hebben ontvangen, dat voormalige Noord-Koreaanse krijgsgevangenen tot het Zuid- Koreaanse leger waren toegetre den. Op een persconferentie ver klaarde Sohn Vrijdag opdracht ge kregen te hebben om geen vrij gelaten krijgsgevangenen tot het Zuid-Koreaanse leger toe te la ten. Toen een journalist opmerk te, dat het een „vastgesteld feit" was, dat voormalige krijgsgevan genen waren gerecruteerd, ant woordde de minister, dat het mi nisterie van Binnenlandse Zaken hiervoor verantwoordelijk was. Het ministerie van Binnenlandse Zaken was met de recrutering belast. De Chinese krijgsgevangenen. Een woordvoerder van de am bassade van nationalistisch Chi na in Zuid-Korea heeft Zondag verklaard, dat de ambassade ver zoeken van Chinese krijgsgevan genen in Zuid-Korea om naar For mosa gezonden te worden heeft ontvangen. De woordvoerder zei- de echter, dat zijn regering geen „onafhankelijke stappen" in deze kwestie kon nemen. Het opper bevel der Verenigde Naties zou goedkeuring en medewerking moeten verlenen. Op 17 Juni was een petitie van 14.176 Chinese krijgsgevangenen ontvangen. Een officiële woordvoerder heeft Zondag medegedeeld, dat alle Noordkoreaanse krijgsgevan genen thans zijn ondergebracht in acht kampen. Twee dezer kam pen, te Poesan en Nonmsan, be vinden zich op het vasteland van Korea. Zij staan onder Ameri- kanse bewaking. De andere kam pen zijn gevestigd op eilandjes langs de Koreaanse kust. Deze worden door Amerikaanse en Zuidkoreaanse troepen bewaakt. In totaal zijn ongeveer 81.500 krijgsgevangenen in de acht kampen ondergebracht. •De Zuid-Koreaanse militaire politie en het leger. Een woordvoerder van het com mando van de Zuid-Koreaanse militaire politie heeft gisteren tegengesproken, dat president Syngman Rhee zou trachten het bevel over de Zuid-Koreaanse strijdkrachten aan het comman do over te dragen. De militaire politie, aldus de woordvoerder, is een onderdeel van het Zuid-Kore aanse leger en staat als zodanig onder 't bevel van de opperbevel hebber der Verenigde Naties, ge neraal Mark Clark. „Tenzij de Verenigde Naties en de commu nisten op het punt schijnen te staan opnieuw tot overeenstem ming te komen, zoals op 8 Juni, over de uitwisseling van krijgs gevangenen, zullen er geen dras tische maatregelen, als het vrij laten van anti-communistische krijgsgevangenen, meer worden genomen," voegde de woordvoer der er aan toe. Op de vraag, zijn verklaring nader toe te lichten, herinnerde de woordvoerder er aan, dat pre sident Rhee had verklaard, zich, desnoods met geweld, te zullen verzetten tegen de landing van Indische troepen in Korea. Amerikaans hooggerechtshof over de krijgstucht in Korea Het te Washington zetelende Amerikaanse hooggerechtshof heeft Vrijdag beslist, dat Ameri kaanse militairen in Korea, die in diensttijd slapen, tot de dood straf kunnen worden veroordeeld. Het hof was van mening, dat een Amerikaanse marinier, die wegens genoemde overtreding tot drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld, door een hoger hof had moeten worden berecht. Dr. Ernst Elsheimer, de Oost- Duitse procureur-generaal, heeft Zondag medegedeeld, dat tot dus ver 7753 personen zijn vrijgela ten op grond van de drie weken geleden door de regering afge kondigde amnestie, die geldt voor degenen veroordeeld van 11 tot 3 jaar gevangenisstraf. De vrijla ting van gevangenen was volgens Elsheimer vertraagd door de „on geregeldheden in Juni." In som mige districten, b.v. Maagden burg, waren dossiers vernietigd. De West-Berlijnse politie heeft medegedeeld, dat de Oost-Duitse politie Zondag nog vijf grenspos ten heeft opengesteld om West- Berlijners in de gelegenheid te stellen naar Oost-Berlijn te gaan. Tot nu toe konden zij de laatste tijd slechts op drie plaatsen ële grens overschrijden. De gemeenteraad van Schie dam heeft Vrijdagavond een voorstel aangenomen om een eis tot schadevergoeding in te stellen tegen de reders van het Russi sche schip „Korsakov". Dit heeft in de rampnacht van 1 Fe bruari in de Wilhelminahaven aanzienlijke schade veroorzaakt, toen het op drift raakte. Vastge steld kon worden, dat het op on voldoende wijze gemeerd lag. Het schip werd nadien naar Am sterdam verhaald, waar het voor het vervoer van bevroren vlees zal worden ingericht, maar het is thans aan de ketting gelegd. Uit recente berichten uit Ma lakka kunnen wij opmaken, dat de campagne tegen de commu nistische terroristen een goede uitwerking heeft. Doch men kan nog niet te optimist zijn, daar de communisten nog steeds gewel dig veel kwaad kunnen stichten. De Hoge Commissaris, generaal Sir Gerald Templer heeft dan ook gewaarschuwd, dat men nu niet moet denken, dat het verder wel los zal lopen, zoals men nu al in sommige delen van Malak ka meent. Er is inderdaad het afgelopen jaar een verbetering in de toe stand gekomen; honderden ter roristen zijn gevangen genomen of gedood, doch de leiders heeft men nog niet te pakken kunnen krijgen. Er opereren nog steeds vijf a zeven duizend terroristen in de rimboe en deze zijn er op uit recruten te winnen, terwijl de Min Yuen organisatie nog een groot aantal aanhangers heeft in alle delen van het land. Verder trachten de communis ten door penetratie hun invloed onder „de grotesmassa" te ver spreiden. Daarom is het winnen van de harten van de bevolking van het gouvernement een even belangrijke taak als de daad werkelijke strijd tegen terroris ten. Er wordt veel aandacht ge wijd aan de economische, sociale en politieke vooruitgang, on danks de hoge kosten, die de mi litaire actie reeds meebrengt. Er zijn b.v. honderden nieuwe dorpen aangelegd, waar de be volking uit gevaarlijke gebieden ondergebracht worden. Deze dor pen worden door eigen mensen bewaakt tegen eventuele bedrei gingen en aanvallen van de ter roristen. Zij hebben hun eigen wettelijk gekozen bestuursraden en leven daar onder zeer goede condities. NAAR DEMOCRATIE. In verschillende grote plaatsen zijn reeds verkiezingen gehou den en men hoopt, dat de eerste verkiezingen voor Raad van State volgend jaar zullen plaats vinden. Een belangrijke stap om tot een „Verenigde Natie van Malakka" te komen, werd in Sep tember 1952 ondernomen door een vergroting van de mogelijk heid om federaal staatsburger te worden. Het probleem van de opvoe ding is energiek ter hand geno men. Vele jonge onderwijzers werden naar Engeland gezonden voor hun opleiding op een kweek school. Deze school is nu door de federale regering van Malakka overgenomen. Er is een begin gemaakt om sociale zekerheid te krijgen door middel van het Arbeiders Fonds en de Hoge Commissaris heeft persoonlijk de stichting van vak verenigingen aangemoedigd, zo dat de arbeidersbeweging op het ogenblik op Malakka sterker is dan in enig ander land, dat de zelfde graad van ontwikkeling heeft. De waarde hiervan is reeds bewezen bij onderhande lingen over een herziening van de lonen op de rubberplantages. De oplossing van het probleem op Malakka ligt echter hoofdza kelijk op economisch terrein. Vandaar dat generaal Templer plannen heeft ontworpen voor een grotere rijstproductie en voor het aanplanten van een nieuw soort rubberbomen met een hogere productie op kleine ondernemingen. Veertig procent van de rubberexport van Malak ka is n.l. van dergelijke rubber plantages afkomstig. MEER ONTWIKKELING. Deze plannen voor verhoogde plaatselijke productie komen voort uit het besef, dat men het lot van de landelijke bevolking moet verbeteren. Het gouverne ment riep daarom een gezagsli- chaam voor Landelijke Indus triële Ontwikkeling in het leven dat reeds een begin heeft ge maakt met vele waardevolle ob jecten, die een belangrijke beleg ging voor de ontwikkeling van het land betekenen en die in de toekomst behoorlijke dividenden zullen kunnen uitkeren. Zo worden de betrekkingen tussen de verschillende staten in Malakka verbeterd en men komt dichter bij een verwezenlijking van de Britse politiek om Malak ka tot een zelfbesturende natie in 't Britse gemenebest te maken. Een verdere stap in deze richting was de samenkomst, die kortge leden in Kuala Lumpur werd ge houden; hierbij waren de meeste Maleise staten door hun minia- ters vertegenwoordigd en men besloot om in April een conferen tie te beleggen, waarbij alle po litieke partijen en organisaties ia de federatie vertegenwoordigd zouden zijn om dan een vast omlijnd plan op te stellen voor zelfbestuur in Malakka. Hieruit blijkt de nieuwe geest, die in Malakka ontwaakt is, niet alleen om het communisme te vernietigen maar om een vaste basis te leggen voor de politieke toekomst van het land. Zolang deze geest onder de bevolking van Malakka heerst, zijn de voor uitzichten, dat de communisti sche terreur meer en meer zal afnemen, gunstig. De Nederlandse ambassadeur te Tokio, jhr O. Reuchliti, heeft dezer dagen bij de Japanse rege ring namens de Nederlandse re gering medeleven betuigd met de overstromingsramp welke het eiland Kioesjoe heeft getroffen. De Nederlandse kolonie in Ja pan is voorts met een hulpactie begonnen. „Wij voeren niet snel en gaven jWaar de ambassadeur ons op- „Het mag een wonder heten, dat er niet meer Nederlanders bij zijn omgekomen of gewond", zei de vlootpredikant ds Van den Blink, die aan boord van Hr Ms fregat „Johan Mauritt van Nas sau" in de Koreaanse wateren het drama op de avond van de 26e Februari j.l. van zeer nabij heeft meegemaakt. Ds Van den Blink, die gedurende zeven maan den als geestelijk verzorger aan boord van de „Johan Maurits van Nassau" heeft vertoefd en dezer dagen per vliegtuig in ons land is teruggekeerd, heeft in een on derhoud met een A.N.P.-verslag- gever iets over zijn ervaringen op het water verteld. Vanzelfspre kend gingen zijn gedachten in de eerste plaats terug naar die rampavond van 26 Februari, toen de Zuidkoreanen het vuur open den op een met tien Nederlanders bemande sloep, in de mening dat zij met de vijand hadden te doen. De telegrafist Kees van Vliet uit 's-Gravenhage werd dodelijk ge troffen, toen hij met de seinlamp de Zuidkoreaanse soldaten van de vergissing op de hoogte trachtte te brengen. Hef onverwachtse vuur. De mannen in de sloep, onder leiding van de luitenant-ter-zee Brands, hadden opdracht gekre gen van een der eilanden een zie ke Zuid-Koreaan op te halen en verkeerde in de mening, dat de Zuidkoreanen van de komst van de sloep op de hoogte waren. Rustig voeren de Nederlandse jongens tussen de vele eilanden door, totdat de avondstilte plot seling werd verbroken door ge weervuur uit de hoogte der ber gen op en in het weerloze bootje. De consternatie was groot. Er werd geschreeuwd en geseind. De motor werd stil gezet en de zich aan boord van de sloep be vindende Zuidkoreaanse verbin dingsofficier schreeuwde in zijn taal naar de wal, waarna het vu ren werd gestaakt. Men besloot aan wal te gaan. Nauwelijks was de motor aangezet of weer werd gevuurd. Het was bij dit tweede salvo, dat Van Vliet viel. Ook de Zuidkoreaanse officier was ge raakt. Een schot dwars door de borst. Toen de sloep het strand op dreef, kwamen de schutters te voorschijn. De matroos Sala Pes- sy, een Ambonees, maakte in de Japanse taal de soldaten hun fa tale vergissing duidelijk. De sloep kwam aan boord van Hr Ms fre gat terug met een droeve last, zo vertelde ds Van den Brink. In de hospitalen. Omstreeks Pasen bezocht de vlootpredikant de vier boordevol le hospitalen in Tokio, waar de voortreffelijke verzorging het on beschrijfelijke leed niet vermocht weg te nemen. Zijn bezoek gold voornamelijk de zich daar bevin dende 27 zwaar gewonde Neder landers en als gevolg daarvan be zit de predikant thans een groot aantal adressen van familieleden in het vaderland, die bezocht moeten worden. Veelomvattende taak. Langzaam maar zeker komt de geestelijke verzorging in goede banen onder de actieve leiding van de hoofdvlootpredikant, ds J. H. Sillevis, zo vertelde ds Van den Blink nog. De jongens van de marine zijn zeer toegankelijk voor de hoofdzaken van het Christendom en voor de vraag of dit Christendom zin heeft beleden te worden. Hen daarop te wijzen is een mooie, doch veelomvatten de taak. Veel slechter is het gesteld met de geestelijke verzorging van de opvarenden ter koopvaardij, zei ds Van den Blink, die op zijn reis 1 naar Korea voor Nederlandse ko lonies in Oosterse steden heeft j gepreekt o.m. in Singapore, in i Hongkong en Bangkok, waar in de dienst drie kinderen zijn ge doopt. Voor deze plaatsen is heel hard een ambulante en actieve predikant nodig, die de geestelij ke verzorging dezer Nederlanders van de grote scheepvaart, han dels- en bankkantoren in die plaatsen, alsmede van de zeelie den der koopvaardij ter hand kan nemen. Gelukkig hebben de synoden der Ned. Herv. Kerk en der Geref. Kerken op dit punt overleg gepleegd, zodat naar men hoopt binnen niet al te lange tijd in dit hiaat zal worden voorzien, zo besloot ds Van den Blink, die zelf gedurende enkele jaren pre dikant van de Indische kerk in Singapore is geweest en vele rei zen in de omgeving heeft ge maakt om overal het Woord te kunnen bedienen. DE WERVELSTORM OP FORMOSA. De wervelstorm, die Vrijdag avond Formosa heeft geteisterd, heeft 71 slachtoffers geëist en 334 huizen vernield. Hoea Tien, 'n havenstad aan de oostkust is vol komen vernield, aldus is officieel gemeld. De stroomvoorziening in Hoea Tien werd gestoord en de verbindingsmiddelen werden ver broken. De wervelstorm ging ge paard met hevige regenval. Naar tot dusver bekend is, heeft de wervelstormen in Taipeh 7 doden geëist en werden ongeveer 100 personen gewond. In de havenstad Hoea Tien is 'n groot deel van de schade veroor zaakt door binnenstromend zee water als gevolg van dijkdoor braak. De wervelstorm heeft ook het Japanse eiland Honsjoe getrof fen, waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. signalen. Het Italiaanse schip van 17.000 ton, dat ons in die dichte mist ramde lag bijna stil, als wij de beweringen mogen ge loven. De zee was kalm. Toch kon er een roeiboot door het gat, dat ongeveer midscheeps in onze Cornelis B werd geslagen. Ieder een bleef zijn kalmte bewaren en wij hebben nog uit alle macht ge pompt. Maar binnen tien minu ten ging de schuit onder. Het was een treurig gezicht. Wij hebben ons alle acht kunnen redden en wij zijn er droog bij gebleven ook. Alleen in de sloep liepen wij natte voeten op, maar wij zijn alles kwijt, dat spreekt vanzelf". In deze trant verhaalde de oudste opvarende van de Corne lis B (500 ton, rederij Gebr. Broe- re, Dordrecht), de 33-jarige ma troos J. W. van I#)orlo, Vrijdag avond zijn belevenissen bij Ques- sant in het kanaal op 26 Juni j.l. Hij was zo juist met zijn mede schipbreukelingen in de „Prinses Beatrix", de K.L.M.-lijn DC 6 uit Istanboel, veilig van Rome naar Schiphol vervoerd. Wij seinden: „Alle man van boord", vervolgde de heer Van Noorlo „en de Italianen ant woordden, dat zij ons zouden op halen. Zes dagen lang waren wij hun gasten. In Napels werden wij door het consulaat verder ge holpen. De Italiaanse rederij heeft niet eens naar onze wel stand laten informeren. Wij ble ven zoals wij waren, schipbreu kelingen zonder have of goed, zo zijn wij nog, in werktenue. Gelukkig konden wij in Rome, Volgens de waarnemende in specteur- generaal van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Vic tor Bertrandias, is het veronge lukken van de Amerikaanse Glo- bemaster op 18 Juni bij Tokio te wijten aan een technische storing. Eén van de motoren van het toe stel werkte niet meer. Bij de te rugkeer naar de basis werden de kleppen van het landingsgestel te vroeg geopend om een landing met drie functionnerende moto ren te kunnen uitvoeren. Hier door brak een drijfas. Bij het ongeluk hebben 128 per sonen het leven verloren het grootste aantal doden, dat. een vliegramp tot dusver heeft geëist. wachtte, tijdig naar het vliegveld worden gebracht voor de thuis reis door de lucht, anders zaten wij nu nog in de trein". Voor de jongste opvarende, de 15-jarige koksmaat, is de Corne lis B zijn „eerste schip" geweest. Hij heeft er drie maanden op doorgebracht. De anderen zijn min of meer ervaren zeelui. Een hunner had al eerder schipbreu ken beleefd, maar hij verkoos er niet over te praten. „Nou willen ze wel" verklaarde hij, „maar toen ik uit Indië kwam, zeiden ze niks". Ook de 26-jarige kapi tein bewaarde een hardnekkig stilzwijgen. De namen van de leden der bemanning zijn: Bexterman, Kraaiveld, Van Noorlo, Dubbel dam, Stuy, Van Vliet, Verschuur en Visser. Bij de uitgang wacht ten vertegenwoordigers van hun rederij hen op om op de behou den terugkeer te klinken. De familieleden waren nog onkun dig van hun onverwacht snelle terugkeer. Meer dan duizend militairen politiemannen en inheemse bur gerwachten hebben Zondag, ge steund door pantserwagens, een grote razzia uitgevoerd in Nakoe- roe in de Riftvallei. Ongeveer 10.000 inheemsen werden onder vraagd en ruim duizend van hen naar een speciaal kamp nabij Na- koeroe overgebracht voor nadere ondervraging door groepen tol ken. Ongeveer 300 mannelijke leden van de Kikoejoestam zou den hebben bekend onder bedrei ging met de dood de eed op de Mau Mau te hebben afgelegd. De razzia werd uitgevoerd naar aanleiding van berichten, vol gens welke Mau Mau-opstandelbi- gen uit het gebied van Aberdare gewoon waren gedurende her weekeinde naar Nakoeroe qp twee na de grootste stad in Ke nya te komen om te rusten. DOEL BEREIKT De 3 meisjes uit Wolverhamp ton, die haar school in brand sta ken, nadat één van haar had ge zegd dat dit „wel leuk" zou zijn, zullen niet meer op die school terugkomen. Het curatorium van de meisjesschool heeft tenminste besloten, de ouders te vragen hun kinderen van school te nemen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1