Conferentie westelijke drie in aards paradijs Churchill overwerkt Armoede heerst in Spanje (WRIGLEYÓ D Omgeving van grote luxe i*ie «rcunien»»* Politieke ziekte De guerilla in Columbia Britse Conservatieven behouden zetel bij tussentijdse verkiezing Als bij de Amerikaanse marine een hond of kat overlijdt Oplossing voor economische problemen nog niet in zicht Verzoek tot vrijlating van gevangen Argentijnse socialisten Von Neurath stervende? m SPAARKAS-KLIMOP Prinsessen Beatrix en Irene bezochten Adurodam PRIJZEN VAN SCHEPEN DE RAMP IN JAPAN DE BIJEENKOMST DER BENELUX-MINISTERS Vele doden bij brand in Beira TWEEDE BLAD Zaterdag 4 Juli 1953 i Bevolking neemt sterk toe... en de honger ook... DE VRIJE ZEEUW 8« Jaargang No. 2384 „De reiziger, wiens goede ster hem naar deze gelukzalige eilan den voert, zal zichzelf gelukkig prijzen, want hun rust en hun vrede zijn weldadig voor geest en lichaam tegelijk", heeft sir Alexander Hood, de gouverneur van de Bermuda's, in de inleiding van een brochure voor toeristen geschreven. Misschien zal hij deze woorden ook citeren, wan neer hij straks president Eisen hower, premier Churchill en de leider van de Franse delegatie in de kleine Britse kolonie, die in feite een dominion is zal begroe ten. Voorlopig heeft sir Alexander minder poëtische zorgen aan het hoofd. Twee beroemde gebouwen zijn voor de gasten gereserveerd: de Midocean Club met zijn fraaie golflinks, waarop de Amerikaan se president zijn lievelingssport zal kunnen beoefenen, en het luxueuse Castle Harbour Hotel, dat een groot aantal van zijn zes honderd kamers aan de deelne mers aan de conferentie zal af staan. De keuze van de Midocean Club berustte in hoofdzaak op overwegingen van veiligheid, d.w.z. de sfeer van intimiteit en de bewaking, die nodig zijn, kun nen hier het gemakkelijkst wor den bewerkstelligd. Het bewa kingsprobleem,'bestaat uit vrien delijke inheemse agenten en enige blanke officieren en is weinig ge schikt om diensten te verlenen bij een gebeurtenis van interna tionale betekenis. Engelse troepen zijn er niet meer, nadat het garnizoen enige tijd geleden door Londen om be zuinigingsredenen is terugge trokken. De militaire bescher ming van de Bermuda's berust sindsdien bij de Amerikaanse manschappen van het reusach tige vliegveld. Maar natuurlijk kan Engeland geen „vreemde" troepen buiten het aan Amerika verpachte gebied gebruiken en daarom heeft het troepen uit zijn dichtbij gelegen kolonie Jamaica laten overkomen. IN DE GEVANGENIS. Bermuda is altijd een eigen zinnige kolonie geweest, die in de loop van haar geschiedenis reeds tweemaal een door de kroon ge stuurde gouverneur in de gevan genis heeft geworpen. Maar te genwoordig kunnen Londen en Hamilton goed met elkaar over weg. Londen heeft geleerd de po litieke vrijheden van het kleine eilandenrijk te ontzien en daar voor zijn de Bermudianen trouwe onderdanen van de kroon en het gemenebest geworden. Sir Ale xander Hood, die de officiële titel draagt van „Zijne Excellentie, de gouverneur en opperbevelhebber van de Bermuda's of Samer-eilan- den", richt zich meestal naar de wensen van „Zijner Majesteits Executieve Raad" en regeert vrijwel zonder wrijving met de beide huizen van het koloniale parlement. In tegenstelling met de overige 'in het Westindische gebied lig gende Britse bezittingen hebben de Bermuda's nooit financiële steun van Engeland genoten en de Britten zelfs in de tweede wereldoorlog 'n renteloze lening van 8 milioen gulden verstrekt. ALLEEN BANANEN. Het leven is er duur, in het bij zonder omdat vrijwel alle inge voerde levensmiddelen op de Bermuda's zelve worden bijna uitsluitend bananen geteeld uit de Verenigde Staten komen en aan hoge invoerrechten on derworpen zijn. Invoerrechten zijn de voornaamste bron van in komsten van de kolonie die haar begroting zonder heffing van directe belastingen in evenwicht houdt. Maar ziet men van het dure leven af, dan zijn de Bermuda's inderdaad een waar paradijs. Bloemen, vogels en strand alles is gedompeld in de rijk ge schakeerde kleurenpracht van de sub-tropen. De Bermuda's zijn daarom een echt land voor botanici, vissers en schilders Sir Winston, die hier reeds vele malen is geweest, schrijft enthou siast over de mogelijkheden, die de Bermuda's de schilder bieden. De conferentie zal een grote dag betekenen voor Bermuda's ,,FFB's" (First Families of Ber muda). Zo noemen zij zichzelve de Butterfields, de Trimming- hams, de Trotts, de Tuckers, die sinds generaties de Bermuda's beheersen. De „FFB's" zijn de geld-aristocraten van de eilan den, die er ijverig over waken, dat de macht, de privileges en de landerijen, voor zover dat in mo derne tijden mogelijk is, in hun handen blijven. GEEN DEMOCRATIE Het is meer dan 'n grap, wan neer men in Hamilton vertelt, dat de meeste beslissingen, die het „House of Assembly" neemt, vooraf in de Royal Bermuda Yacht Club" zijn goedgekeurd. Daarbij komt, dat de verkiezin gen weinig democratisch zijn. Slechts de oorspronkelijke „free holders" (vrije ingezetenen) van de eilanden en de bewoners, die eigen grondbezit ter waarde van ongeveer 2500 gulden hebben, mogen stemmen. Bovendien kunnen deze lieden in vele gevallen meer dan één stem uitbrengen.Zij hebben recht in elk district, waarin zij grond hebben liggen, een stembiljet in te leveren. Bezit men grond in elk der „parishes" (Hamilton, St. George, Warwick, Paget, Southampton en Somerset), dan heeft men negen stemmen. De vrouwen bezitten sinds 1944 stemrecht. Deze hebben de gelijk berechtiging afgedwongen. Maar de inheemsen, die door bovenge noemde bepalingen bijna allen zonder stemrecht zijn, zetten hun strijd voort In sommige Amerikaanse krin gen vatte men het bericht, dat de Britse premier een maand rust zou moeten houden, heel anders op dan in de overige wereld. Churchill heeft thans, zo oor deelde men daar, ingezien dat het nog te vroeg is voor een con ferentie van de grote drie op Bermuda. Hij hóudt zich nu ziek, öf hij heeft zich ziek laten verklaren. In ieder geval laat hij de op 8 Juli vastgestelde samenkomst om vermeende gezondheidsrede nen niet doorgaan. Hoewel wij moeten toegeven, dat het bij vooraanstaande staatslieden altijd moeilijk uit te maken is, of zij zich in bepaalde situaties achter hun gezondheids toestand verbergen, toch geloven wij in dit geval, dat de heer Chur chill lijdende is aan een algemene uitputting. Het ligt werkelijk heel wat meer voor de hand om te veron derstellen dat de 78-jarige politi cus teveel van zichzelf heeft ge vergd en dat hij het een hele tijd kalmer aan zal moeten doen, wil hij een algehele ineenstorting van geest en lichaam voorkomen. In deze geest hebben Lord Mo- ran, Churchills lijfarts en de ge consulteerde neuroloog dr. Rus sell Brain zich ook uitgelaten in het door hen ondertekende bulle tin: „De eerste minister heeft in lange tijd niet kunnen uitrusten van zijn vermoeiende bezigheden en hij heeft nu behoefte aan een periode van volkomen rust." Steeds meer werk. Nu is het waar dat, als men eenmaal een zekere leeftijd in goede gezondheid heeft bereikt, men blijkbaar nog jarenlang door kan gaan met het verzetten van bergen werk. Maar het is toch ook weer niet zo, dat men steeds meer werk kan gaan ver richten, naarmate men de zeven tig verder is gepasseerd. Churchill heeft niet alleen de talrijke plichten moeten vervul len, die het ambt van eerste mi nister meebrengt; de laatste maanden zijn daar nog bijgeko men de beslommeringen van de kroning, de conferentie van de premiers van het Gemenebest, de voorbereiding van de bespreking op de Bermuda-eilanden, de com plicaties op Korea, enz. Sedert 1 April trad Churchill door ziekte van Anthony Eden ook nog op als minister van Bui tenlandse Zaken. De bezoeken van dr. Adenauer en De Gasperi gingen daardoor allereerst hem aan. Neemt men bij dit alles in aan merking, dat de grijze staatsman allerlei beslissingen, die anders door lagere ambtenaren werden genomen, aan zich heeft getrok ken, dan is het duidelijk, dat Churchill aan het eind van zijn krachten was gekomen en dat de „politieke ziekte" niet meer dan een onwaarschijnlijk veronder stelling is. De Columbiaanse minister van Oorlog, heeft bekendge maakt, dat in het gebied van Saragossa 200 guerilla's zich hebben overgegeven. Voorts is vernomen, dat te Buga 23 guerilla's zijn vrijgela ten. De Britse conservatieven heb ben bij een tussentijdse verkie zing voor het Lagerhuis in het district Edgbaston in Birming ham hun zetel behouden. De uitslag was: Edith Pitt (Conservatief) 20.124 stemmen, Frederic Wamtson (Labour) 9635 stemmen. Als op een schip van de Amerikaanse vloot de scheepshond of kat over lijdt, moet de gezagvoerder dit onmiddellijk telegra fisch melden aan het hoofdkwartier van de ma rine. De hond of de kat moet verpakt in een koelhuis ruimte worden beivaard tot een haven wordt aange daan en een commissie van 3 officieren moet een on derzoek instellen naar de omstandigheden, waaron der het beestje is omgeko men, en hierover verslag uitbrengen. De Amerikaanse republi keinse afgevaardigde Gross heeft dit meegedeeld in een redevoering in het huis van afgevaardigden, waar in hij voorbeelden aan haalde van vermeende ver spilling van belastinggeld den. fc- vy Woensdag heeft Koningin een bezoek gebracht aan de Noord westhoek van de de provincie Overijsel. Giethoorn, de punter, tijdens de Deze foto toont de Koningin, tocht door dit schilderachtige gezeten in het vervoermiddel van plaatsje. Foto ANP/Gff/HMr. Ruim 200 leden van de socia listische splintergroep, die de zijde van Peron heeft gekozen, hebben zich tot de Argentijnse minister van Binnenandse Za ken gewend, met het verzoek alle gearresteerde socialisten in vrijheid te stellen. Een speciale correspondent van de liberale Britse „Manchester Guardian" heeft een bezoek ge bracht aan Spanje. Hij schrijft: Het productiepeil van de land bouw en de industrie in Spanje is nog altijd beneden het peil, zo als het in de jaren vóór de bur geroorlog was. De betrekkelijk kleine hoeveelheid goederen Volgens het te Düsseldorf ver-i schijnende onafhankelijke blad „Der Mittag" is de voormalige Duitse minister van Buitenland se Zaken baron Von Neurath, die thans in de internationale gevan genis van Spandau (Berlijn) zit, stervende. Het blad zegt van geallieerde zijde te Berlijn te hebben verno men, dat de 80-jarige Von Neu rath, die in 1946 te Neurenberg wegens oorlogsmisdaden tot 15 jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, bijna blind is en in ern stige mate aan rheumatiek lijdt. Door W. KERREMANS 56) Nadruk verboden. Venkel bedwong met moeite een glimlach. „Andere plannen". Hij begreep wel wat dat beteken de, al wist hij niet, dat Charles geweigerd had mee te gaan als Venkel het vierspan móest rijden en dat Jeanne en Govert niet wil den dat Charles weer op de bok ging zitten. „Morgenochtend kom ik weer rijden, meneer Venkel, om 9 uur, schikt u dat?" „Zeker freule. Welk paard wenst u te rijden?" „Gipsy, die draaft zo heerlijk." „Ik zal er voor zorgen freule." De enveloppe bleek een biljet van 100 te bevatten en Venkel was er tenslotte mee in zijn schik. De rijlessen aan Jeanne vond hij heerlijk. Zij was een gewil lige, intelligente leerlinge en nam zijn wenken en aanmerkingen dankbaar aan. Nu had hij dan omgang met een meisje als die, waarnaar hij had uitgezien. Hij was wel niet als een vriend, als een van ge lijke stand, maar haar houding jegens hem gaf toch de schijn alsof het wel zo was „Zegt u mij nu eens ronduit, en zo cru als u maar wilt, wat er aan mijn rijden hapert", had zij bij de eerste les gevraagd. „Cru behoef ik niet te zijn, freule, en dat zou ik niet graag zijn tegenover u, maar als ik het duidelijk mag zeggen, dan zijn uw voornaamste fouten, dat u niet zit op het paard maar er op hangt, dat u op de teugels steunt en dat u te veel afzet van de beu gels." „Daar kan ik het voorlopig mee doen", antwoordde ze lachend en dat zijn dan nog maar de voornaamste fouten". „Het is niet uw schuld, maar die van uw instructeur, die had er op moeten letten." Jeanne lachte hartelijk: „Zeg dat nooit waar Charles bij is", proestte zij, „hij heeft mij leren rijden". „O zo", antwoordde Venkel met een stil lachje. „Hoe vindt u dat hij rijdt?" „De leerlinge heeft haar mees ter verre overtroffen." „Vindt u dat werkelijk? Dat ik beter rijd dan hij?" „Ongetwijfeld. Stukken en stukken beter. Jonker Charles zal nooit een behoorlijk ruiter worden, als hij niet van voor af aan wil beginnen." „Hij zou uit zijn vel springen als iemand hem dat zei". „Dat is zijn grootste fout." Na de tweede les zei Jeanne hem, dat zij nooit had durven springen, maar dat zij het nu van hem wel wilde leren. Venkel had er geen bezwaar tegen en hij leerde haar hoe zij het paard moest aandrijven tot de hinder nis, hoe het er over heen te bren gen en waar zij op moest letten. Zij sprong eerst over een lage boom, toen wat hoger, daarna over een heg. Zij viel nu en dan, wat een uitstekend middel is om de angst voor een val kwijt te raken en na enige weken ver klaarde zij in de familiekring, dat zij nu oneindig veel beter reed dan vóór haar lessen en dat zij met gemak de paarden kon laten springen. Toen de gasten gingen vertrek ken kwam zij Venkel met een lief toespraakje danken voor zijn lessen en ze liet er op volgen: „Ik heb u iets willen geven om als aandenken voor deze prettige lessen, die ik van u heb gehad, te bewaren, en waarin ik mijn dank kon leggen, maar ik vond het een nare gedachte, dat te doen in geld..." Venkel knikte hevig. „Daarom heb ik hier een ca deautje voor u, dat u niet moogt weigeren". Het bleek een gouden dasspeld wordt geconsumeerd door een volk, dat sedert 1935 met twee en een half millioen zielen is toege nomen. De gemiddelde Spanjaard ver dient 500,per jaar. In ronde woorden betekent dat, dat grote aantallen Spanjaarden sedert de burgeroorlog hongerig zijn ge worden en zeer slecht gekleed gaan. Het landbouwprobleem, waar mede Spanje door alle tijden heen te kampen heeft gehad, werd aanzienlijk verergerd door de vernielingen tijdens de burger oorlog. Toen de vrede eindelijk voor dit geteisterde land kwam, geraakte de rest van de wereld in oorlog. En thans zijn de om standigheden voor de wereldhan del zeer ongunstig voor de Spaanse landbouw. De grondoor zaak van de huidige kritieke toestand is gelegen in de hoge kosten van levensonderhoud en het te lage pei] van de landbouw productie. In het begin van de dertiger jaren importeerde Span je weinig voedsel, maar deze schijnbare zelf-voorziening was gebaseerd op een lage levens standaard. De grote, permanente handicaps, die zowel toen als nu de uitbreiding van Spanje's land bouw verhinderen, zijn: de schraalheid van een groot deel van de in cultuur gebrachte grond en de lange periodes van droogte, waaronder grote delen van het land te lijden hebben. In de groene, bevloeide provincie Valencia, waar de productie ge concentreerd is op fruit en groente voor de export en eigen te zijn: een paardehoofd in een hoefijzer, fijn en rank van bewer king en sierlijk van uitvoering. Venkel dankte en voegde er hoffelijk bij, dat hij zo'n souvenir niet nodig zou hebben om zich deze lessen te blijven herinneren. Jeanne kreeg een diepe kleur en gaf hem zwijgend de hand, waarna zij heenging. Nu kwam de oude sleur weer van weinig handeling en gebrek aan omgang met anderen, stille vijandschap en voornaamheid. 10 Maanden was hij bij Van Deurne en hij achtte nu de tijd gekomen, heen te gaan. Hij nam zich voor, de eerste gelegenheid die zich voordeed aan te grijpen om er gens anders geplaatst te worden en elke week zocht hij *le adver tenties in „Het Paard" na. Einde lijk vond hij er een die hem leek. Hij schreef er op. Een week later kwam de butler hem met een misnoegd gezicht roepen, omdat er per telefoon naar hem was gevraagd. „Je moet wel begrijpen, Ven kel", zei hij, terwij] zij samen naar het huis gingen, „dat dit geen gewoonte mag worden. Je moet je vrienden zeggen, dat ze een andere wijze van conversatie moeten zoeken". „Het kan niet zijn voor een praatje", antwoordde Venkel driftig, „er moet iets bijzonders zijn gebeurd". (Wordt vervolgd.) gebruik, zijn de oogsten betrek kelijk groot; maar de opbrengst van de grote gebieden niet- bevloeid land, waarop voor het grootste deel graan staat, is laag. Het voor de hand liggende ant woord isirrigatie op grote schaal. Maar 't gebrek aan hulp bronnen heeft de vooruitgang op dit gebied hopeloos belemmerd. De landbouwmethoden zijn pri mitief. Op één onzer tochten door het land, aldus de corres pondent, zagen wij muilezels en ossen met ongelooflijke traag heid een houten ploeg over de gebarsten, droge aarde trekken. De regering Jieeft getracht de gang van zaken te verbeteren door de zo broodnodige machi nerieën eii kunstmest tegen beta ling ter beschikking te stelien, maar de meeste Spaanse boeren kunnen niet eens een paar muil ezels betalen, Iaat staan een trac tor. Dit is het grote probleem van de Spaanse economie. Spanje is van zijn landbouw- export afhankelijk voor zijn in komsten in buitenlandse valuta, maar de hoge kosten van de landbouwproductie maken het moeilijk om op de wereldmarkt te concurreren. De reserves aan buitenlandse valuta zijn daardoor klein en on voldoende om kunstmest en tractoren aan te kopen, die de boeren zo nodig hebben en om de grondstoffen te kopen, zonder welke de industrie verlamd ligt. De kwesties van lonen, prijzen, werkgelegenheid en interne in flatie schreeuwen om een oplos sing. Senor Suances, die tot vóór twee jaar minister van industrie en handel was, heeft getracht de oplossing door 'n aantal strenge maatregelen te vinden. Hij oefen de vele soorten van controle uit en richtte de I.N.I. op (Nationaal Instituut voor de Industrie). Zijn onpopulariteit bracht hem ten val en in 1951 gaf de regering de industrie meer vrijheid en startte een politiek van „gecontroleerde inflatie". De inflatie staat thans niet meer onder „controle" en neemt een steeds groter vlucht. De arbeiders vragen hogere lo nen en de prijzen vliegen om hoogDoordat de werk gevers geen arbeiders moger, ontslaan, als er geen werk meer voor hen is, worden niet gauw nieuwe arbeiders aangenomen. Daarom is er weinig uitzicht op een toeneming van de werkge legenheid of van de productie in de privé-industrie. Ik koop als regel iedere week een zegel'. (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. De dependance van het Baarns lyceum heeft met alle leerlingen onder wie de prinsessen Bea trix en Irene en een aantal le- ïalessen en leraren Vrijdag ochtend een bezoek gebracht aan de miniatuurstad Aduro- dam. Met de leraren en leraressen en het gemeentebestuur van Adprodam gebruikten zij daarna gemeenschappelijk de koffie maaltijd. Prinses Beatrix werd ontvan gen door de gemeenteraad- waarbij het raadslid 'n Ambone- se jongeman haar bloemen aanbood. De loco-burgemeester, Roll Simon van Leeuwen verwelkom de Adurodams eerste burgeres met enige hartelijke woorden. De prinsessen wandelden hierna onder leiding van de loco-bur gemeester door het stadje. De bouwkosten van zeesche pen zijn volgens het jaarverslag van de kamer van Koophandel te Rotterdam in de loop van '52 met meer dan 10 procent verder gestegen. De prijzen van tweedehands schepen zijn echter belangrijk lager geworden onder de"^ in vloed van een sterke daling der vrachten. Aan 't einde van het jaar lag de marktwaarde van nieuwe vrachtschepen zelfs iets beneden de door de scheepsbou wers genoteerde prijzen voor eerst over enige jaren te leveren schepen. Door hun geringe lonen zijn de arbeiders gedwongen twee of drie baantjes tegelijk uit te oefenen. In Madrid zijn er, die overdag klerk zijn en na acht uur dienst kranten gaan verko pen of in de nachtploegen van de ondergrondse werken. De oplossing van Spanje's el lende zal niet over rozen gaan... Volgens het Japanse Roode Kruis zijn er bij de overstro mingsramp op Kioesjioe 1202 doden en 1104 gewonden; 1868 weningen volkomen verwoest- 6688 ernstig beschadigd en 2332 woningen door het water mee gevoerd. Het aantal getroffenen overschrijdt het millioen. De dysenterie-epidemie, die na de ramp is uitgebroken, heeft reeds 53 slachtoffers geëist. Men vreest, dat meer dan 1000 personen aan dysenterie lijden. Naar „Le Soir" met betrekking tot de te Brussel gehouden bi> eenkomst der Benelux-ministers meldt, verwacht men in Belgiscne kringen, dat de Nederlandse mi nisters het in principe eens zul len worden over een verhoging der lonen in hun land. In geval ondanks deze verhoging prijsver schillen blijven bestaan, zouden de betreffende artikelen met een zeker vereveningspercentage worden belast bij de invoer in België. De opbrengst van deze heffing zou worden aangewend om de industrieën die niet wel varen bij de vóór-unie te steunen. De toepassingsmodaliteiten, aldus het blad, moeten echter nog gere geld worden. 41 Inheemsen zijn hij een brand in de haven Beira (Mo-_ zambique) om hét leven geko men.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5