Brandmeester Schroder verliet de brandweer Cirque Géant in Z.-Ylaanderen Binnenlands Nieuws KERKDIENSTEN De vleermuis de de zoogdieren „vogel" onder spert en spel Het Sasse korps ten voorbeeld gesteld Voor de Zondag Brand bij Superfosfaatfabriek te Pernis Geen zelfoverschatting bij Leven en gezondheid in het geding Wij zijn hulpbehoevend Speciale bussen na afloop der voorstellingen om: Bed. H Avondmaal). Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. NOORS STUDENT ZAG WONING VOOR HOTEL AAN. Nsguib maant aan tol soberheid Kardinaal Stepinac leidend aan bloedziekte? DE DOKTER AAN HET WOORD Ernstige waarschuwing voor de vacantietijd Boekenhoekje De brandweer te Sas van Gent nerde deze week gedenkwaardi ge feiten, waarvan het voor naamste wel was, dat brand- jneester Schroder de dienst ging verlaten wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd. Juist op deze dag vierde de heer Schroder zijn 65ste ver jaardag, zodat er dubbel reden bestond hem tot het middelpunt van de belangstelling te maken. De Sasse brandweer heeft tevens de nieuw benoemde brandmeester J. P. Renique ver welkomd. Laatsgenoemde heeft al meer dan 25 dienstjaren bij de brandweer zodat hij voor het corps geen onbekende is. Hij vervulde de laatste jaren de functie van chauffeur-mon teur bij de brandweer, zodat ook hij weer een leegte achterliet. Deze werd gevuld door de be noeming van de heer A. David. Tot slot kon het nog gebeuren, Ik ben wel ellendig en nood druftig, maar de Here denkt aan mij. Ps. 40 18. De man, die hier spreekt, toont in deze woorden zich zelf te ken nen en niet vreemd te zijn aan de kennis des Heren. Hoe staan wij tegenover deze mede reiziger naar de eeuwigheid? Er kennen wij met hem, dat wij ellendig en nooddruftig, d.i. hulp behoevend zijn? Wij bedoelen niet voor het aardse leven Ach, wij zijn maar al te geneigd ons besef van hulpbehoevendheid tot ■lit tijdelijke te beperken, en in de zorgen van het stoffelijke leven al onze ellende te zien. Maar daartoe beperkt zich de klacht van de psalmist niet. Hij weet bet, en och, of wij het wisten, dat wij verre zijn van het beeld Gods, dat wij op aarde hebben te dra gen. Dat wij verre leven van Zijn gemeenschap. Dat wij niet vol doen aan de heilige eisen Zijner gerechtigheid en daarom hulp behoevende zijn tegenover onze God. Erkennen wij reeds onze ellen de en nooddruftigheid Vragen wij toch ernstig, elke dag opnieuw, dat Gods Geest ons hart verlichte. Opdat wij het zien mogen, dat in ons dat is in ons vlees geen goed woont. Dat wij niets hebben en niets vermo gen, tenzij het ons van boven gegeven worde. God zij eeuwiglijk gedankt De zekerheid dat God aan ons denkt en van eeuwigheid gedach ten des vredes over ons gehad heeft, richt ons op. Die maakt mis tot Zijn geliefde kinderen. Als mijn God maar voor mij is, Wie is dan mij tegen? Hij is alle macht te sterk, En een bron van zegen. „Nieuw Bijbels Dagboekje".) dat op de 1ste Juli de heer A. J. Inghels de dag herdacht, waarop hij vóór 12V2 jaar bij de brand weer in dienst kwam. Op het gemeentehuis was des avonds een bijeenkomst belegd, waarbij tevens aanwezig was het college van B. en W. Verder wa ren aanwezig de inspecteur van het brandweerwezen, de heer G. Schoonheim en de adjunct-in specteur, de heer G. Kortus. De burgemeester richtte zich allereerst tot brandmeester Schroder die alle lof kreeg toe gezwaaid voor de lange diensttijd en de vele goede diensten aan de Sasse gemeenschap bewezen. De burgemeester achtte het een voorrecht te kunnen mededelen, dat de heer Schroder door de Koningin werd onderscheiden met de zilveren eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau. Vervolgens werden de heren Renique en David geïnstalleerd, waarbij de hoop werd uitgespro ken dat zij vele jaren hun krach ten zouden geven aan de brand weer. t atniS'iBa» Tenslotte had de burgemeester nog een onderscheiding uit te rei ken en wel aan de heer A. J, Inghels. Hij werd onderscheiden met de bronzen eremedaille, uit gereikt door de Nederlandse vereniging van brandweercom mandanten. Tevens werd hem daarbij de bijbehorende oorkon de overhandigd. Daarna sprak de inspecteur van de brandweer de jubilarissen toe en voegde aan de gelukwensen van het gemeentebestuur de feli citaties toe van de rijksinspectie. Hij prees de heren Schroder en Inghels en stelde het Sas van Gentse brandweercorps als voor beeld' voor de vele andere om de goede geest die er heerst. Tot slot werd het woord ver leend aan de commandant de heer A. Snelleman, die namens de manschappen gelukwensen aanbood, met de verworven on derscheidingen, terwijl de nieu we chauffeur als eerste consigne kreeg de brandweerwagen steeds snel maar veilig daarheen te brengen, waar nood de aanwezig heid noodzakelijk maakt. Tegenover de heer Schroder wilde de brandweer vanavond niet met lege handen verschij nen. Daarom werd hem een pols horloge overhandigd waarin aan de keerzijde een inscriptie was aangebracht, waaruit blijkt, dat dit uurwerk een herinnering is aan de lange tijd die de heer Schroder bij de brandweer heeft doorgebracht. Aan mevr. Schro der en mevr. Inghels werd een bouquet anjers aangeboden. Omdat de heer Schroder niet alleen lid van de brandweer was maar ook al vele jaren 'n trouw lid is van de plaatselijke harmo nie en hij bovendien een konink lijke onderscheiding had gekre gen, behoeft het geen verwonde ring te wekken dat op een afge sproken tijdstip „De Verenigde Vrienden" voor het gemeente huis zijn verschenen om een mu zikale hulde te komen aanbie den. De verdere avond werd in gezellig samenzijn doorgebracht in de zaak van de heer Haarsma- De Roeck. EVEREST-EXPEDITIE IN LONDEN AANGEKOMEN. De leden van de Everest-expe- ditie, onder wie kolonel Hunt, de leider, de Sjerpa Tensing en de Nieuw Zeelander Hillary, die de top van 's werelds hoogste berg bereikten, zijn Vrijdag per vlieg tuig in Londen aangekomen. Vooral de beide voorlaatsten werden door de duizenden, die ton waren ter begroeting aan- toegejuicht. De klimmers werden ontvan gen door de minister van oorlog, Anthony Head, als vertegenwoor diger van de regering. Vertegenwoordigers van vier landen Engeland, India, Nw.- Zeeland en Nepal en de leider van vorige expedities Eric Ship- ton waren ter beroeting aan wezig. In de komende week zullen de liefhebbers van het echt-ouder- wetse circus weer naar hartelust kunnen genieten van een spe ciaal jubileumprogramma, dat het „Circus Géant" de Zeeuws- Vlaamse bevolking presenteert. Terecht heeft de directeur, de heer Jos. Mullens, er bij de sa menstelling van dit waarlijk rij ke programma naar gestreefd zuivere „circuskunst" te brengen Vrijdagmorgen tegen 9 uur werd brand ontdekt in een hoe veelheid kalisalpeter, die was op geslagen in de hoek van een loods op het terrein van de N.V. Albatros-superphosfaatf abrieken op de Vondelingenplaat te Per nis. De brand die in het begin met veel rookontwikkeling ge paard ging, is vermoedelijk door broeiing ontstaan. Na de ontdekking van de brand begon de bedrijfsbrand weer met het blussen, weldra ge assisteerd door de brandweer uit Rotterdam, die met groot ma terieel uitrukte, en de brand weer van het in de nabijgelegen bedrijf van de B.P.M. Ook werd water gegeven door de blusboot „Havendienst 6". De dampen, die door de brand BRAND BIJ DE N.V. CHAMOTTA-UNIE. Vrijdagmorgen is brand ont staan in de modelmakerij van de N.V. Chamotta-unie aan de Tie- lerweg te Geldermalsen. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Naar het A.N.P. van de direc tie der N.V. Chamotta-unie ver neemt betreft het een kleine fa brieksbrand in de modelmakerij. De brand was omstreeks 11 uur vrijwel bedwongen en was van beperkte omvang. De brandweren van Culemborg, Geldermalsen en Deil namen deel aan het blussingswerk. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf kan zijn werkzaamheden voortzetten. De brandweer van Geldermal sen was spoedig ter plaatse, maar kon door onvoldoende wa tervoorziening aanvankelijk wei nig uitrichten. Later verschenen de brandweren van Culemborg en Deil en twee nieuwe spuiten van de Bea-sproeimachines, waar na met 12 stralen de brand werd bestreden. De modelmakerij brandde uit; een grote hoeveelheid hout ging verloren en kostbare modellen gingen in de vlammen op. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 5 JULI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris Wisse (voor- ber. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. P J. Pennings (Bed. H. D.); 1 uur Ds. Mulder (Jeugddienst). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse9.30 uur Ds. K. Ver- beek (Bed. H. Doop). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Honders. Philippine2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Temeuzen: 10 uur Ds. J. Scholten, 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt (Bed. H. Doop). 10 uur Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar in „Bethel" de heer D. van Es. Driewegen7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Eerw. heer C. H Heijboer (Voorber. H. Avond maal); 2.30 uur Ds. G. Jansma. Othene: 7 uur Eerw. heer C. H. Heijboer. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 4 JULI. Seboondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 5 JULI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Hom. St, Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Doop); 6.30 «ur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Caie. Groede: 9.30 uur Ds. K. A. Oskam, van Den Bosch. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eggen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Bed. H. Doop). Retranchementuur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10.30 uur Ds. H. Kuijlman. IJzendijke: 9.30 u. Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 9 uur Ds. H. Kuglman. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. M. de Wit van Rotterdam. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. J. H. de Boer, van Nijverdal. Zaamslag: 9.30 uur Ds. H. Pest man, van Terneuzen (bev. van Ds. D. Middelkoop)5 uur Ds. D. Middelkoop (Intrede). GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 9 uur Ds. C. v. d. Jagt, van Zoute Spui; 2.30 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur en 3 uur Ds. J. de Feijter, van Valthermond (Bed. H. Avondmaal). CHR. GEREFORMEERDE KERK. Ds. J. C. van Ravenswaaij. Axel: Geen opgaaf. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEELS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. De schade kon nog niet worden geschat. Het bedrijf ondervindt slechts geringe vertraging, doordat de electriciteitsvoorziening stagneer de. Een Noorse student had in Groningen met enkele andere Noren een fuif gehad. Het di recte resultaat van dit festijn was, dat de Noor na afloop op weg naar zijn hotel de kluts en de weg kwijt raakte. Hij passeer de een woning, waarvan vermoe delijk terwille van de frisse lucht een raam openstond. Denkende dat hij reeds bij zijn hotel was gearriveerd, klom hij het raam binnen en legde zich op de grond naast een bed, niet begrijpend waarom dit reeds werd beslapen. Op een gegeven ogenblik schijnt hij het koud gekregen te hebben, waarom hij aan de dekens trok, die op het bed lagen. Een gil volgde en ook de Noor schrok wakker en realiseerde zich toen, dat hij verkeerd was. Hij sprong het raam uit en zette het op een lopen. De politie, die ijlings gealar meerd werd, trof hem later in een der zijstraten aan. Hij wist niet wat er gebeurd was en gaf toe misschien in de war te zijn geweest. De politie nam het geval spor tief op en bracht de Noor naar zijn hotel terug, waar hij spoedig weer in diepe rust verzonken lag. 2-JARIG MEISJE DODELIJK VERONGELUKT. Tengevolge van een ongeval op de spoorweghavenbrug te Rotter dam is een 2-jarig meisje om het leven gekomen. Op deze brug fietste mevr. Vryenhoek met voor en achter op haar fiets haar 2 dochtertjes. Zij slipte in de rails, viel en het 2-jarig meisje, dat voor haar op de fiets zat, kwam zó ongelukkig terecht, dat zij door het wiel van een auto werd overreden. Het kindje was vrijwel op slag dood. De moeder en het andere meisje bleven ongedeerd. WIELRIJDER NA BOTSING MET TRAM OVERLEDEN. Op de hoek van de Laan van Meerdervoort en de Trompstraat te Den Haag is de 72-jarige wiel rijder P. de J. uit Den Haag in botsing gekomen met een tram van lijn 7 en tér plaatse overle den. De wielrijder wilde voor een naderende tram linksaf de Trompstraat inrijden. Een aan rijding was onvermijdelijk. Het stoffelijk overschot van de wielrijder is door de G.G.D. naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd. NEDERLANDSE HULP AAN JAPAN. Het hoofdbestuur van het Ne derlandse Roode Kruis heeft besloten een bedrag van 5.000 uit eigen middelen voor eerste hulpverlening aan de slacht offers der overstromingsramp in Japan ter beschikking te stellen. Verdere giften voor dit doel kan men storten op de speciale reke ning no 777 ten name van het hoofdbestuur van het Neder landse Roode Kruis onder ver melding „Hulp aan Japan." werden ontwikkeld, zijn schade lijk voor de gezondheid en daar er stikstof-zuurstofgassen in de richting van een aantal woonhui zen waaiden, werden de bewo ners geadviseerd tijdelijk te ont ruimen. Bij het blussingswerk stapte de 44jarige-jarige beroepsbrand weerman W. Propsma in een put, die met water was gevuld. Daar dit bluswater kokend was, liep de brandweerman verwondingen op aan zijn rechterbeen. Spoedig was men met circa 30 slangen aan het blussen, maar de brand, die in een hoek van een naar schatting 100 bij 300 meter metende stenen met asbest af gedekte loods woedde, kon door de brandweer worden gelocali- seerd. Er bestond toen geen ge vaar voor uitbreiding meer. Naar wordt vernomen lag de partij kalisalpeter er al enkele jaren. Verder lag in de loods nog pyriet en fosfaat, maar deze che micaliën zijn onbrandbaar. De directie deelde mede, dat het bedrijf door de brand geen stagnatie ondervindt. De omvang van de schade is nog niet be kend. GEVOLGEN VAN DE BRAND. Ten gevolge van het inademen van de dampen, die zich hebben ontwikkeld bij de brand bij de Albatros-superfosfaatfabrieken te Pernis, moesten in het Zuiderzie kenhuis worden opgenomen de 28-jarige timmerman Geerling uit Vlaardingen, de 49-jarige koopman G. Spaan, onderbrand meester te Rotterdam en de 45- jarige technicus A. C. Alphenaar uit Vlaardingen, die door de dam pen last van zijn ogen had gekre gen. met vermijding van alle Holly- wood-show. Want welke sensa ties directeur Mullens in de loop der jaren moge gebracht hebben, zijn grote verdienste blijft toch, dat hij de voorvechter is geble ven van het klassieke „cirque equestre", het echte paardencir- cus. Een kroon op deze in een ver verleden wortelende circus kunst vormt het optreden van mevr. José Strassburger-Mullens, de dochter van de directeur, die in haar creatie van „Diana, de godin der jacht" in de afgelopen winter in het Cirque d'Hiver te Parijs ware triomfen heeft ge vierd. Ook de nieuwe „paardenglorie" van Willy Mullens is waard in het volle licht der schijnwerpers te worden geplaatst. De komische noot van de avond vormt het optreden van „Napo leon", de onberijdbare Corsi- kaanse ezel, die reeds menige sportieve jongeling in het zaag sel heeft doen bijten. Verder treft men in het pro gramma nog tal van topnum- mers aan. Dit reuzencircus, dat op zijn tournée in totaal tachtig paarden meevoert, heeft een dagonkos- ten-gemiddelde van 4000. Aan belastingen, sociale lasten en as suranties moet per seizoen meer dan 700.000 worden opgebracht. Aan materiaal beschikt het „Cirque Géant" o.a. over 4200 m2 zeil voor het chapiteau, 5 km electrische kabel voor de verlich ting en niet minder dan 90 woon-, slaap- en verdere wagens. Het „Cirque Géant" is dus met recht een reuzen-circus. Het trekt overal, waar het optreedt, geweldige belangstelling. Voor Zeeuws-Vlaanderen is dit circus geen onbekende. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat het zowel in Terneuzen als in St. Jansteen weer storm zal lopen, want de publieke belangstelling voor de waarachtige circuskunst is altijd groot geweest in onze streek. Extra bussen in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Voor de voorstellingen te Ter neuzen op 6 en 7 Juli en te Sint Jansteen op 8 Juli zal door de Z. V. T. M. voor de heenreis een extra dienst worden ingelegd, vertrekkende om 19.20 uit Phi lippine via Hoek voor de voor stellingen te Terneuzen, en voor de voorstelling te St. Jansteen vertrekkende om 19.20 uit Kloos- terzande. Na afloop der voorstellingen staan nabij het circusterrein ex tra bussen gereed voor de terug reis. NIEUWE BEHANDELING VAN MAAGZWEREN. Door een Amerikaanse phar- maceutische fabriek, de Upjohn Company, is dezer dagen bekend gemaakt dat zij er in is geslaagd een geneesmiddel te bereiden waarmede bij de behandeling van maagzweren opmerkelijke resul taten zijn bereikt. Volgens Dr. Upjohn verwacht men dat het middel, pamine genaamd, waar mede de afscheiding van maag zuur geheel of gedeeltelijk kan worden opgeheven, een belang rijke rol zal gaan spelen bij de genezing van maagzweren. President Naguib heeft het Egyptische volk gewaarschuwd, dat het zich moet gewennen aan soberheid, teneinde de moeilijke economische toestand te kunnen overwinnen. Hij legde in een redevoering de nadruk op de noodzaak van bezuiniging en in dustrialisatie en verklaarde, dat de nieuwe begrotingsplannen wa ren gericht op het scheppen van een welvaart, welke voor allen een beter leven mogelijk zou 1 maken. Maurice Dejean, ambassadeur in Japan, is benoemd tot com missaris-generaal van Frankrijk in Indo-China. Blijkens mededelingen van be trouwbare zijde zou kardinaal Stepinac van Zagreb aan een bloedziekte lijden (overmatige aanwas van rode bloedlichaam pjes) en zijn toestand zou zorg wekkend dreigen te worden. Vol gens personen, die hem onlangs hebben bezocht, is het gelaat van de kardinaal overdekt met rode vlekken. Mogelijk, aldus werd gezegd, is er in Joego-Slavië geen specialist voorhanden, die deze kwaal zou kunnen behandelen. Mgr. Stepinac verblijft in af zondering in het dorp Krasic bij Zagreb. De pers krijgt geen toe gang tot hem. Hij zou geweigerd hebben Krasic te verlaten, of schoon de artsen hem hebben aangeraden naar een andere plaats te gaan, waar behande ling met röntgenstralen toege past zou kunnen worden. Als in het prille voorjaar de insecten hun schuilhoeken heb ben verlaten en de nog spaar zame muggen hun eindeloze dans zijn begonnen, verschijnt ook steêvast de vleermuis weer in de lucht. Meer fladderend dan vlie gend weet zij zich zo behendig te bewegen, dat haar maar zelden een prooi ontsnapt. Krijgt men de gelegenheid een vleermuis van dichtbij te bekij ken, dan ziet tnen al dadelijk, waarmee dit diertje zich zo be hendig door de lucht weet te ver plaatsen, want direct vallen dan de tot vliegwerktuigen ingerichte voorpoten op, die in verhouding tot de overige afmetingen van de vleermuis reusachtig groot zijn. Tussen een stelsel van lichte, maar sterke beentjes plooit zich de vlieghuid, die bij gezonde exemplaren altijd soepel en zacht is. Een door huidklieren afge scheiden stof zorgt voor de regel matige „smering" van dit voor de vleermuis zo belangrijke orgaan. Ook kan men met het dier in de hand gemakkelijk constateren, dat men met een zoogdier en niet met een vogel te doen heeft. Ty pisch is, dat men ondanks dit duidelijk waarneembaar verschil eeuwenlang dit dier toch voor een vogel heeft versleten! Onder de zintuigen, die de vleermuis tot zijn beschikking heeft, speelt de tastzin de hoofd rol. Deze is zó fijn, dat iedere be weging van de lucht, elke lucht- golf wordt waargenomen. Dit sterke „gevoel" hebben deze met een over het algemeen slecht ge zichtsvermogen uitgeruste dieren nodig om bij hun nachtelijke vluchten vaste obstakels te kun nen ontwijken! Ook het gehoor is bijzonder scherp. Het brommen van vlie gende insecten wijst de vleer muis feilloos de weg en bij het zoeken naar hun prooi laten zij zich dan ook leiden door hun ge hoor. Meerdere onderzoekingen hebben dit uitgewezen. Voor hun start in de ruimte hangen de vleermuizen aan de nagels van hun achterpoten aan een hoog punt. Als zij weg wil len vliegen, heffen zij de kop op, spannen de vlieghuid en laten zich los. Van de grond opvliegen kunnen ze moeilijk. Zij moeten dan hun lichamen wat opheffen en springend en fladderend „los" zien te komen. Lopen kunnen zij vrijwel niet, hoogstens strompe len. De achterpoten dienen in hoofdzaak om zich op te hangen, hetzij voor rust gedurende de dag of voor de meerdere maan den durende winterslaap. Nog is de legende, dat een vleermuis bloed zou zuigen bij mens en dier niet helemaal ge storven; evenmin, dat een flad derende vleermuis de mens in de haren zou vliegen! Ook hebben nog steeds vele mensen een af keer van vleermuizen. In de oud heid was dat reeds het geval. Ondanks deze afkeer was dit dier echter een geliefkoosd slachtoffer van de middeleeuwse wonder dokters, die bij het bereiden van heel veel „medicijnen" de vleer muis nodig hadden! De vampier, een woord dat ook in onze taal niet een bepaald prettige klank heeft, werd eeuwenlang be schouwd als de bloedzuiger bij uitstek. Een feit, is, dat het uiter lijk van deze grote Zuid-Ameri kaanse vleermuis met een vlucht van wel 70 cm afschrikwekkend lelijk en bloeddorstig is, maar recente onderzoekingen hebben uitgewezen dat het dier leeft van vruchten en insecten en helemaal niet van bloed van wie of wat ook. Ondanks het feit, dat ook bnze vleermuizen een enigszins afsto tend uiterlijk hebben, is en blijft het dom deze dieren te doden zo als nog maar al te vaak gebeurt, want gedurende de meer mildere maanden verdelgen zij geweldige hoeveelheden muggen, kevers, enz. Ze zijn dus uitgesproken nuttig! Maar ook hier geldt het bekende „onbekend maakt onbe mind"! Iedereen denkt wel eens, dat hij meer kan dan in werkelijk heid het geval is. Het gevolg daarvan is meestal een misluk king, een enkele keer zelfs een blessure. De teleurstelling die hierbij wordt ondervonden, zou men een natuurlijke correctie op de over moed kunnen noemen. De uit werking heeft soms een zeer heilzame invloed. Wanneer zelfoverschatting ech ter de dood tengevolge heeft, worden er bepaalde grenzen overschreden en de geleden schade is dan onherstelbaar. De wel zeer treurige gebeurte nis in deze voorzomer bij de Hol- landiaroeiwedstrijden houdt voor ons allen een ernstige waarschu wing in. Kolonel ir. P. H. van der Trappen werd na zijn deel neming aan een wedstrijd voor achten, die door oud-roeiers ge vormd werden, getroffen door een hartverlamming. De 58-jarige heer Van der Trappen, een bekende figuur van de K.M.A. te Breda, heeft dertig jaar geleden in de roeiwereld triomfen gevierd. Bij dit traditio nele nummer van de Hollandia heeft hij zijn krachten blijkbaar overschat. Hij heeft er niet bij stilgestaan, dat deze „race der prominenten" op zijn leeftijd te zwaar voor hem zou kunnen zijn. Nog niet zo lang geleden ver scheen er ook een bokser van zekere bekendheid in de ring, die zijn deelname aan de wedstrijd met het leven moest bekopen. Deze man was lang ziek geweest en er wordt algemeen aangeno men, dat dit ernstige sportonge- val moet worden toegeschreven aan het feit, dat zijn lichamelijke conditie nog te wensen overliet. Lichamelijke conditie. Zulke dramatische voorvallen zijn niet alleen van betekenis voor de wedstrijdsport; zij kun nen elk onzer tot nadenken stem men. Iedereen moet zich name lijk, vooral bij de naderende va- cantie, terdege afvragen wat hij wel en wat hij niet kan. Vacantiegangers en dagjes mensen zijn meestal ongetraind. Misschien hebben zij vroeger wel uitgeblonken in de één of andere, tak van sport. Zij dienen echter te beseffen, dat er met het ouder worden wel iets van hun lenig heid en kracht verloren is ge gaan. Allereerst is het zwemmen in zee onder die omstandigheden zeer gevaarlijk, daar het hierbij maar al te vaak gaat om een kwestie van leven of dood. Maar ook met fiets- en wandeltochten moet men zich hoeden voor zelf overschatting, opdat de gezond heid geen nadelige invloed van het vacantievermaak ondervindt. Een bijzondere waarschuwing moet ons van het hart voor de sportvelden en speeltuinen. Voor al als vader en moeder hun kin deren „eens iets zullen laten zien", gebeuren er vaak meer of minder ernstige ongelukken. Men dient zich bij alle ont spanningen, die men niet meer gewend is, goed af te vragen of het nog wel zal gaan; anders haalt men zich in een onbezon nen ogenblik de grootste narig heden op de hals. Dr. A. BRIEDé. „Govert" door Dignate Rob- bertz. Uitg. Callenbach, Nijkerk. Prijs geb. 5,40. Een rijke Zeeuwse polderboer wil in zijn honger naar nog meer land en ter afronding van zijn bezit langs slinkse wegen het in vergelijking schamel bezit van een klein boertje inpalmen, het geen niet gelukt. Om dit gegeven schreef de bekende schrijfster van o.a. „Jikkemien" een boeien de, gemakkelijk te lezen roman. De sfeer in haar boek heeft de schrijfster bijzonder goed weten te treffen. „Europa mijn Vaderland" door R. Blijstra. Uitg. Arbeiderspers, Amsterdam. Prijs geb. 7,90. Een reisboek, dat de lezer kris-kras door West-Europa en Italië voert. Niet met de gebrui kelijke snelheid' van de heden daagse toerist, maar op een lange culturele reis, waarbij voldoende tijd is uitgestippeld voor het rus tig bewonderen van schilder- en bouwkunst en het bezoeken van schouwburgen en theaters, maar ook voor het mediteren over het vele schoons, dat gedurende de laatste oorlog is Verwoest. Zeeuws-Vlaanderen is in deze uit gave vertegenwoordigd met een beschouwing over de oude St. Baaf te Aardenburg. ,,De roman van Lucas, heel meester en apostel" door Frank G. Slaughter. Uitg. Meulenhof, Amsterdam. Prijs geb. 8,90, ing. 6,90. Een boek met een christelijk karakter, waarin de overgave van de ontwikkelde Griek Lucas, aanvankelijk evenals vele ande ren wantrouwend aan Jezus' Goddelijke zending aan de leer van Christus en het geloof in Diens zending, ernstig speurend en tastend wordt beschreven. Ook de figuur van de altijd strijd bare Paulus wordt scherp gete kend en het boek verdient dan ook de belangstelling van ieder ernstig mens. Dat Slaughter naast schrijver ook chirurg is, komt het boek ten goede waar de studietijd van Lucas wordt beschreven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2