NIET ALLES NAAR WENS De besprekingen tussen Rhee Robertson en Felle verkiezingsstrijd in Duitsland te wachten De vorderingen bij het dijkherstel Azzedine Bey ter aarde besteld RUST IN OOST-BERLIJN STORM EN ONWEER BOVEN FRANKRIJK Onbevredigende debatten De belastingregelingen Duitse eenheid staat voorop! WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Ir Maris voor de radio De fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnoodramp HAAGSE BRIEF krijgsgevangenen"némèn Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks ZATERDAG 4 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2884. Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Donderdagmiddag is het stof felijk overschot van de ver moorde Tunesische troonopvol ger, prins Azzedine Bey, in Tu nis ter aarde besteld. Een gro te menigte was op de begraaf plaats aanwezig. De lijkstoet werd geleid door de afgevaardigde van de bey van Tunis, prins Sadok, die Zondag officieel als troonopvol ger zal worden aangewezen. Een afgevaardigde van de Franse resident-generaal woon de de plechtigheid bij. TANKS TERUGGETROKKEN. De Russische tanks zijn uit O. Berlijn teruggetrokken en ge concentreerd op bepaalde pun ten rond de stad. Op 25 Juni werd gemeld, dat ongeveer 100 tanks de stad ver laten hadden en nadien werden iedere avond groepen pantser wagens en troepen teruggetrok ken, aldus hebben vertegen woordigers van de Westduitse regering in Berlijn meegedeeld. Geruchten in W.-Berlijn leg gen verband tussen het terug trekken van de tanks en be richten over onrust aan de Pool se grens. De „Neue Zeitung", het blad van de Amerikaanse hoge com missie, schreef, dat de tanks met spoed op weg waren naar de grens. Geallieerde functiona rissen in Berlijn hebben berich ten over moeilijkheden langs de Foolse grens niet kunnen beves tigen. Reizigers verklaren, dat in O. Berlijn en de Oostduitse steden de rust geheel is hersteld. Volgens een bericht van de Noordwestduitse radio-omroep van Vrijdag hebben zich ernsti ge botsingen voorgedaan tussen de Poolse bevolking en Russi sche troepen in het gebied langs de Poolse grens met O.-Duits land. Poolse demonstranten zou den een bioscoop, waar een Russische film werd vertoond, hebben vernield. Voorts maakte de radio mel ding van onlusten in Küstrin, waar Poolse demonstranten te rugtrekking van Russische troe pen eisten. Voor de derde achtereenvol gende dag worden verscheidene gebieden in Frankrijk doorstorm en onweders geteisterd. Vier personen zijn dodelijk getroffen door de bliksem. In het plaatsje Bailmeul, na bij Rijssel, werden 2500 eenden en 1500 jonge ganzen door de bliksem geroosterd. Op vele plaatsen is 't land overstroomd en schade toegebracht aan te lefoonverbindingen, electrische installaties en gasbedrijven. De schade wordt op 1 millioen francs geschat. De Hagenaars vinden het erg en blijven het erg vinden, dat de koninlijke familie niet meer in Den Haag is gevestigd. Maar er werd in uitzicht gesteld dat het Huis ten Bosch zou worden ge restaureerd en dat dit aan de koningin de gelegenheid zou bie den wat langer dan een enkele dag in Den Haag te verblijven. Er werd zelfs al gezegd, dat de stoet ter opening van de zitting der Staten-Generaal dan jaarlijks de vrij lange weg van het Huis ten Bosch naar 't Binnenhof zou afleggen en velen waren daar mede verblijd, omdat het op de betrekkelijke korte weg, die tot dusver wordt gevolgd, altijd moeilijk is een plaatsje te krij gen. Nu horen wij echter, dat in September a.s. het Huis ten Bosch nog geenszins geschikt zal zijn om een vorstin te ontvangen. H. M. zal dan vertrekken van het kleine paleisje in het Lange Voorhout, dat koningin-moeder Emma bewoonde. Zij rijdt dan langs het gehele Voorhout, de Kneuterdijk, de Lange en Korte Vijverberg naar het Binnenhof en zij komt langs dezelfde weg bieden, terug. Haar weg wordt dus iets langer en de vrij nauwe Heul- straat wordt vervangen door Kneuterdijk en Lange Vijverberg, wat zeker een voordeel is. Maar waarom breidt men die route nog niet Wat uit? Dat zou voor de tallozen, die nu eenmaal op Prinsjesdag koningin en gouden koets willen zien, een voordeel zijn. dit lijntje in zoverre heeft, dat het voor een spoorwegaansluiting naar deze internationale bad plaats zorgt, terwijl nu voortaan badgasten uit alle delen der we reld het van Den Haag af, maar met een taxi of een tram moeten doen! IN FEESTSTEMMING. Dat lijkt niet in overeenstem ming met de moeite, die men zich geeft voor het welslagen van het festival, dat er dit jaar laten wij het constateren ze ker mag zijn. Niet alleen de ope ra-avonden, niet alleen de con certen, maar ook „De Storm" met medewerking van Van Dal- sum door de Haagse Comédie ten tonele gebracht, was uitstekend. Overigens tooit de oude hofstad zich zo goed zij kan. In verband met het zuivelcongres is er „De Melkweg" in Houtrust, de ten toonstelling, waarop iedereen kan zien hoe het met melk, boter en kaas gaat. Zelfs is een melk meisje en 'n knap melkmeisje in een sjees naar het stadhuis gereden om burgemeester Schok king een Edammertje aan te TEVREDEN? Gaat de koningin dit jaar de Staten-Generaal openen, dan zou men zich kunnen afvragen, of zij in haar innerlijk wel zo tevreden is over haar regering, die toch in haar naam optreedt. Onbelangrijke, maar ook be langrijke wetsontwerpen worden op het laatste ogenblik inge diend. De met werk overladen Kamerleden hebben nauwelijks tijd de stukken te bestuderen, hetgeen zich in de discussie wreekt. Dan worden verontschul digingen gemaakt en wordt be terschap beloofd, hetgeen de po sitie van de ministers niet kan versterken. Eigenlijk was in de laatste weken het debat in de Eerste Kamer over het lijntje van Loo- laan naar Scheveningen het beste, dat wij hadden. Prof. Mo lenaar zette het op een ietwat hoger plan door geheel het spoor wegbedrijf, waarover hij weinig tevreden blijkt, er in te betrek ken en minister Algera, al bleef hij negatief, volgde zijn voor beeld. Het was verheugend, dat de stemming gemengd was door de partijen heen; dat dus blijkbaar het behoud van dit lijntje een zakelijk en niet een partijbelang vertegenwoordigt. Slechts met 2 stemmen meerderheid ontkwam de minister aan een nederlaag. En merkwaardig is het bovenal dat met geen enkel woord is ge sproken over de betekenis, die MOEILIJKHEDEN IN ZICHT. Dait de eenheid in de regering nogal wat te wensen overlaat, blijkt uit het naspel der ingedien de belastingregelingen. Nu moet in de eerste plaats worden ge- moniëel was verbonden. zegd, dat deze regelingen op de keper beschouwd, niet meevallen. Het bedrijfsleven moet het doen mét de nog dit jaar op te heffen belasting op de speculatie en met de weinige concessies, die nu worden gedaan. Er Is echter gebleken, dat niet, gelijk men uit de regeringsnota meende te kunnen lezen, met de vakverenigingen reeds overleg is gepleegd over de compensatie, die daar in te vinden is voor de voor genomen huurverhoging. De vak verenigingen staan op een stand punt van tenminste 6 loons verhoging. Het standpunt van de Stichting voor de Arbeid moet nog blijken; in de regering schij nen de meningen verdeeld. En dan weten wij nu, dat de beide oudste prinsesjes in Ame rika een kijkje gaan nemen. Dat lijkt verstandig gezien: Amerika, of men er van houdt of niet, is nu eenmaal de nieuwe wereld, waaruit nieuwe denkbeelden tot ons komen. Het aardige is, dat de prinsesjes nu eens niet offi cieel ergens gaan logeren, maar een onderdak vinden bij het Ca nadese echtpaar Feaver te Otta wa. Mevrouw Feavpr is een Was- senaarse, eerst getrouwd met jhr Roëll (in de oorlog door de Duitsers gefusilleerd)toen zij prinses Juliana vergezelde in de Canadese ballingschap. Het echt paar is hier enkele jaren aan de Canadese lega,tie verbonden ge weest en beiden kennen dus Hol land door en door. Op een on officiële, maar uiteraard buiten gewoon effectieve manier zullen de prinsesjes dus Canada en van daaruit ook Amerika zien. Generaal Eisenhower is al in Soestdijk geweest en zij zullen vermoedelijk graag geziene gas ten in Washington zijn. Het moet voor de prinsesjes toch een heel wat aangenamer en ook betere wijze zijn om de wereld te leren kennen dan koningin Juliana het als prinses meemaakte, toen aan haar bezoeken altijd zeker cere- Terwijl machtige graafmachi nes bezig waren de fundamen ten van het parlementsgebouw bloot te leggen, heeft de eerste Westduitse bondsdag Vrijdag zijn laatste bijeenkomst gehouden. Werklieden met slopershamers deden hun intrede in de parle- mentszaal op hetzelfde ogenblik, waarop de 400 afgevaardigden vertrokken voor een naar het zich laat aanzien felle verkie zingscampagne. De nieuwe bondsdag zal 484 in plaats van 402 afgevaardigden tellen, met de Berlijnse advi seurs mee zelfs meer dan 500. Daartoe zal de grote zittingszaal aan de oever van de Rijn worden uitgebreid en daar men voor dit werk slechts twee maanden ter beschikking heeft, kon men geen minuut verloren laten gaan. De draglines, de betonmolens en de transportbanden reden bij het licht van schijnwerpers aan, terwijl de afgevaardigden zich door de laatste der 700 wetten werkten, die in vier jaren zijn behandeld. De bondsdag gaat uiteen in een periode van groeiende onzeker heid over de toekomst van Duitsland. Veel groot werk, dat de poli tieke hartstochten heeft doen op vlammen, is sedert 7 September 1949 in de bondsdag verricht. Het werd bepaald door de ge volgen van de verloren oorlog. De maatregelen om de tien mil lioen uit het Oosten gevluchte Duitsers in het normale leven in schakelen en om de vele andere millioenen oorlogsslachtoffers uit Blijkens de memorie van ant woord van de minister van Fi nanciën op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Fiscale tegemoet komingen in verband met de wa tersnoodramp" acht de minis ter het niet wenselijk de facili teiten uit te breiden tot giften, welke buiten het rampenfonds f het Nederlandse Roode Kruis om aan personen of instelling zijn gedaan. Voor giften van landbou wers en vakverenigingen kan geen uitzondering worden ge maakt. Giften in de vorm van uurloon zullen veelal op het loon zijn in gehouden en door de werkgever aan 't rampenfonds afgedragen. Op het bedrag van een derge lijke gift behoefde geen loonbe lasting te worden ingehouden. Mocht bij de heffing van loonbe lasting hiermee geen rekening zijn gehouden, dan kan belang hebbende bij de inspecteur der belastingen teruggaaf vragen van de te veel ingehouden belas ting. Wat het denkbeeld van enige leden betreft om de aftrek des gewenst over de jaren 1952 en 1953 te verdelen, merkt de minis ter op, dat deze tegemoetkoming ten doel heeft belanghebbende zo spoedig mogelijk in het genot te stellen van de belastingvermin deringen, waartoe de fiscale tege moetkomingen leiden. Bovendien strekt de bepaling er toe tege moet te komen aan hen, die niet een jaarlijks gelijkmatig vloeiend inkomen genieten en derhalve bij het bepalen van hun gift wel re kening konden houden met het in 1952 genoten inkomen, maar niet met de nog onbekende uit komsten over het jaar 1953. De faciliteit heeft echter niet ten doel belanghebbenden gelegen heid te geven uit te rekenen voor welk jaar de aftrek tot de groot ste belastingvermindering leidt. Het verdelen van de aftrek over de jaren 1952 en 1953 komt der halve in strijd met de bedoeling van deze bijzondere tegemoetko ming en zou ten opzichte van anderen dan ondernemers discri minerend werken. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, en president Eisenhowers speciale afgezant Walter Robertson hebben weder een bespreking gehouden waarbij ook de politieke adviseur van de geallieerde opperbevelhebber, Ro bert Murphy, en de Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Korea te genwoordig zijn geweest. Het onderhoud heeft ongeveer een uur geduurd. Robertson weigerde iets te zeggen over het besprokene, daar de besprekingen werden voortgezet. Volgens een hooggeplaatste Zuidkoreaanse functionaris, die zijn naam niet wilde noemen, hebben Robertson en Rhee over eenstemming bereikt over twee van de drie door Rhee gestelde voorwaarden. Deze twee voor waarden zijn: het beginsel van een veiligheidsverdrag tussen de Ver. Staten en Zuid-Korea en te rugtrekking van alle buitenland se troepen na ondertekening van een bestand. Over de derde voor waarde, beperking van de politie ke conferentie tot drie maanden na het bestand, zouden de bespre kingen nog gaande zijn. De func tionaris geloofde in de mogelijk heid dat Robertson als compro mis had aangeboden de belofte dat de Verenigde Staten de confe rentie zouden boycotten, als deze slepende gehouden zou worden. De Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoeng Joeng Taj, verklaarde, dat het enige obstakel bij de besprekin gen RobertsonRhee was de Amerikaanse weigering om de eenheid van Korea te garande ren. Hij voegde hieraan toe, dat president Rhee uiteindelijk Ro bertsons tegenvoorstellen, be staande uit zes punten, naar aan leiding van een ontwerp van ne gen artikelen voor een veilig heidsverdrag had aanvaard. DIENST IN ZUID-KOREAANSE LEGER. Honderden ontsnapte Noordko- reaanse gevangenen hebben Vrij dag dienst genomen in het Zuid koreaanse leger. Ook Donderdag heeft een aantal zich laten in schrijven. Autoriteiten van het Zuidko reaanse ministerie van defensie hebben thans bevestigd, dat de nieuwe ingeschrevenen voorma lige krijgsgevangenen zijn. Driehonderd in Poesan woon achtige Noordkoreanen hebben Vrijdag voor de kantoren van de democratisch-nationalistische (oppositie) partij een betoging gehouden. Een aantal van hen drong het gebouw binnen en sloeg het meubilair, de ruiten en schrijfmachines kort en klein, zonder dat de politie, die het ge bouw bewaakte, ingreep. Twee employé's van het kantoor wer den- gewond. De secretaris-generaal van de partij, Tsjoegh Poyngmok, werd de vorige maand gearresteerd, nadat hij verklaringen had afge legd, waarin hij president Syng man Rhee's oppositie tegen een wapenstilstand op de overeenge komen voorwaarden becritiseer- de. De partij zelf distancieerde zich van zijn standpunt. VAN HET FRONT. Het achtste leger heeft mede gedeeld, dat aan het grootste deel van het front weinig ge vechtsactiviteit heerst. Aan het centrale front hebben Zuidkoreaanse troepen heuvel stellingen heroverd. Geallieerde vliegtuigen hebben Donderdag 1005 vluchten ge maakt en stellingen aan het front aangevallen. Dertien superfor ten bombardeerden opslagplaat sen aan de kust. Lichte toestellen bestookten communistische con- vooien op weg naar het front en straaljagers voerden een aanval uit op een regiment communisti sche tanks, dat stond opgesteld in een vallei achter het westelijke front. Amerikaanse slagschepen heb ben treinen en gebouwen aan de Koreaanse oostkust beschoten. EISENHOWER OPTIMISTISCH GESTEMD TEN AANZIEN VAN EEN WAPENSTILSTAND IN KOREA. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie te kennen gegeven dat de kansen op een bevredigende afloop van de wapenstilstandsbesprekingen in Korea zijns inziens goed zijn. Naar hij zeide is de situatie met betrekking tot de bespre kingen enigszins verward maar hij voegde er aan toe dat het sluiten van overeenkomsten vaak met moeilijkheden gepaard gaat, wanneer partijen hun be ginselen en ideeën op 'n bepaald probleem willen zien toegepast. Volgens president Eisenhower behoeven de vredelievende men sen echter niet ontmoedigd te zijn, want wanneer men zich door zijn emoties laat meeslepen is men vaak geneigd de aspecten van een bepaalde situatie niet in het juiste licht te zien. Het meningsverschil met Zuid- Korea voor de Ver. Naties? De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robert son, die als speciale afgezant van president Eisenhower, president Syngman Rhee tracht te bewe gen zijn verzet tegen een bestand op te geven, heeft de Zuidko reaanse president laten weten, dat de V. S. bereid zijn de kwes tie aan de vergadering der V. N. voor te leggen. De Amerikaanse onderhandelaars hopen, dat Rhee zal inzien, dat het oordeel der algemene vergadering in zijn na deel zal uitvallen, wanneer hij het tot stand komen van een bestand blijft belemmeren. hun nood te helpen, hebben de bondsdag gedwongen veertig pet. van de federale begroting voor sociale zorg uit te trekken. Een harde strijd is gevoerd om de medezeggenschap van de ar beiders in de kolen- en staalin dustrie, ingevoerd door de Britse bezettingsautoriteiten, in de Duitse wetgeving te verankeren. Daarnaast heeft de bondsdag het gehele complex van verdragen moeten behandelen, dat West- Duitsland geleidelijk uit zijn sta tus van bezet land heeft gevoerd t_ot op de drempel van een ge lijkgerechtigde in de westelijke gemeenschap. Vlak vóór het scheiden heeft de bondsdag ten slotte zijn fiat moeten geven aan de ruim veertien milliard dollar bedragende schuldenrekening, welker voldoening de Duitsers weer credietwaardig zal maken. Dat van de in 1949 gekozen af gevaardigden 65 °/o is overleden, wordt gaarne toegeschreven aan de overmaat van werkkracht, die van de parlementsleden is ge vergd. De behandeling van zo vele ingrijpende zaken is geka rakteriseerd door een voortdu rend slechter worden der betrek kingen tussen de regerings-coa- litie en de socialistische opposi tie. Ook de dood van de vroegere socialistische leider dr. Kurt Schumacher heeft daarin geen wijziging gebracht. Vaak is het, vooral als het om Duitslands mi litaire bijdrage ging tot woeden de taferelen gekomen. Slechts waar het ging over één der grote nationale vraag stukken hebben coalitie en op positie het soms tot een gemeen schappelijke lijn kunnen bren gen; zo bijv. over het veel be sproken vraagstuk der Duitse eenheid. Het laatste grote debat van de bondsdag was onder de indruk van de Berlijnse opstand weer aan dit thema gewijd. Tot een laatste demonstratie van eenheid hebben de partijen het echter niet kunnen brengen. De socialisten hebben opoffe ring van de Europese verdragen ten behoeve van Duitslands een heid geëist. Adenauer en zijn meerderheid zijn daar niet op ingegaan en zij hebben demon stratief de socialistische eis tot een conferentie der vier verwor pen. Tal van bladen hebben de over tuiging uitgesproken, dat dr. Adenauer een gevaarlijk spel heeft gespeeld, toen hij zijn coa litie het sein gaf tegen de eis van een conferentie van vier te stemmen, hoewel hij zelf had verklaard voorstander van zulk een bijeenkomst te zijn, indie® deze de geringste kans op succw zou bieden. Zij vrezen dat de sodalisier; de afwijzing als een machtig wa pen in de komende strijd om de gunst van het volk zullen ge bruiken. Uiteraard kan geen der par tijen zich veroorloven de indruk te wekken het met de eenheids ijver niet zo ernstig te nemen. Reeds hebben de socialist®! het afwijzende besluit van de re geringscoalitie aangediend als „breuk van trouw aan de slacht offers van 17 Juni". Niet alleen tegen aantijgingen van deze kant zal dr. Adenauer zich hebben, te verdedigen, maar evenzeer tegen die van een deel van de libera len, die bij monde van de Wür- tenbergse dr. Reinhold Maier fe! van leer zijn getrokken tegen 'n Adenauer aangewreven lauw heid jegens Oost-Duitsland. De C.D.U. spreekt reeds van beledigingen en van een schaam teloze inzet der verkiezingscam pagne en het lijdt geen twijfel of er zal in West-Duitsland een tomeloze strijd ontbranden. Daarbij gaat het er voor alle par tijen om zich het best te warme» aan de vlammende eenheidswi) van het grootste deel van hei Duitse volk. medegedeeld door het K.N.M.T. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING. Half tot zwaar bewolkt met slechts enkele verspreide buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen N. en N. YV. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets lagere. ZATERDAG 4 JULI. v.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZONDAG 5 JULI V.TTl. 8.10 8.45 9.25 9.35 nun. 7.29 8.04 8.44 85# nnt 833 9.08 9.48 938 ZON MAAN Juli. 4 4.26 21.02 0.20 14.0& 5 4.27 21.02 15.31 6 4.28 21.01 0.22 1655 7 4.29 21.00 0.50 18.14 8 4.30 21.00 1.28 1931 9 4.31 20.59 2.20 20.14 In de regeringsuitzending „Verklaring en toelichting" heeft ir Maris, directeur-generaal van de rijkswaterstaat voor de radio gesproken over „de vorderingen bij het dijkherstel". „Wij dat zijn dan de water schappen, de provinciale water staat en het rijk met ik mag wel zeggen de bloem der natie op het gebied van de aannemers in de waterbouw, de baggeraars en de rijswerkers; wij zijn tezamen aan de gang", aldus ir Maris. ,We zijn begonnen met rond 150.000 ha verdronken land en we hebben er nu na vijf maanden nog 15.000 ha van over. We zijn begonnen met 67 stroomgaten en we heb ben er nu nog vier, maar dat zijn dan ook niet de kleinste: Schelp- hoek op Schouwen; Ouwerkerk op Duiveland aan de zuidzijde; Stevensluis op de Vierbannen in het noorden en dan als vierde het grote gat in de veerhaven van Kruiningen. Voor de mensen, die hun land droog hebben zien vallen, is er ondanks alle narigheid weer per spectief, maar voor de mensen in de Kruiningerpolder en die van Schouwen-Duiveland, die nog da gelijks de restanten v«pi hun be zit in het water zien verdwijnen, is het moeilijk de kop op te hou den, in het vertrouwen dat er toch nog wel iets van terecht zal komen. Wat zijn de gedachten van de boer, die aan de ene zijde van zijn uit het water oprijzende zwaar gehavende boerderij een van de grootste zandzuigers bezig ziet uit wat eens vruchtbare grond en vaderlijk erfdeel was, tot grote diepte zand te zuigen en dit op een ander deel van zijn land op te spuiten tot een zware dijk en een werkterrein? Ik weet het niet. Hij laat het niet merken, maar verslagen is hij zeker niet. DE STAND VAN ZAKEN. In Zuid-Holland is het dijkher stel teruggebracht tot het maken en afmaken van dijken. Die van de Alblasserwaard, de Krimpe- nerwaard, Schieland, Rozenburg, Voorne-Putten, Hoekschewaard zijn een heel eind klaar; IJsel- monde en Dordrecht voor 75 pet. Op Goeree en Overflakkee con centreert zich de bedrijvigheid. Hier wordt aan de zuidoever tus sen Herkingen en de Galathese haven over een lengte van 22 km een nieuwe dijk gemaakt. De be staande dijk was op basis van goed werk niet te herstellen. Ge brek aan klei tot afdekking van het zandlichaam heeft ertoe ge leid hier asphaltbekleding toe te passen en dat doet men ook aan de noordoever tussen Middelhar- nis en Stadsehoek. Om een indruk te geven van wat hier aan dijkherstel wordt verricht het Volgende: er werken 15 zuigers en baggermolens, 50 draglines, 35 bulldozers, 6 as- phaltinstallaties en er zijn ruim 2000 arbeiders bij betrokken. In Noord-Brabant is men nu ook in het stadium van het af werken van de dijken. In de maand September is het werk grotendeels gereed. In Zeeland vragen Kruiningen en in het bijzonder Schouwen Duiveland de aandacht. De overi ge dijken in Zeeland zijn dicht Voor Schouwen-Duiveland en Kruiningen rijst de steeds terug kerende vraagKrijgen jullie hél vóór de winter dicht? En dan het antwoord met de noodzakelijke slag om de arm: „Als het weer ons geen parten speelt „ja" en met de toevoeging: ,,En hopelijk zodanig dat we een normale win ter kunnen doorstaan. Droog komt Schouwen-Duiveland dit jaar niet meer; reken daar niet op. Er is een verschil van dag es nacht tussen de toestand op het werk een paar maanden geleden en nu. We verkeren nu in de ge zonde toestand, dat iedereen op het werk weet, wat er gaat ge beuren en een paar maanden ge leden waren de plannen nog in opbouw. Nu is er zekerheid om trent het plan en volgens dit plan voor elk gat apart, dus volgens deze plannen zijn alle gaten in September dicht. Maar dit spe4 met de natuurkrachten of beter gezegd deze strijd heeft zijn rM co's. De elementen heeft men rüei in de hand en de tegenvaller hg Zierikzee-west betekende tw.ee maanden vertraging. KOSTEN 10 PER SECONDE. Een vraag, die ook nog wel eens gesteld wordt en dan fluiste rend, is deze: Wat kost dit rui? Om u een indruk te geven: op het ogenblik kost dit 10 gulden per seconde, dag en nacht. Re kent u nu maar eens uit "wat dat per dag, per week en per maantf is. Voor ons reden te meer om er spoed mee te maken", zo besloot ir Maris.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1