Mobilisatieplan Norodo van koning Staking bij de Brusselse tram Radiotoespraak van Prins Bernhard voor getroffenen in de noodgebieden Kinderen uit rampgebied naar Ital ië Vergoeding van de huisraadschade De nieuwetroonopvolger Tunis De toestand in Korea in CAMBODJA Prins Bernhard ontving herdenkingsbord van koninklijke luchtmacht Lamel voltooit zijn regering Gevechten met de Darul Islam Eisenhower over O.-Europa Clarence E. Hunter grootkruis Oranje-Nassau Officiële mededeling van het Rampenfonds Westduitse boeren protesteren MULDER Knowland over Korea WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 3 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2383. DRIE PERSONEN ONTVOERD IN MAKASSAR. Hongaarse regering afgetreden Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uw Gisteravond heeft Prins Bern- hard in zijn kwaliteit van voor zitter van het nationale rampen fonds een radiotoespraak gehou den. De Prins zeide o.m.: „Wat ik te zeggen heb is in de eerste plaats bestemd voor de ge troffenen in de noodgebieden, die natuurlijk willen weten op welke wijze en wanneer zij hun aandeel zullen krijgen van het grote be drag, dat voor hen werd ingeza meld. Maar ook spreek ik tot de velen, die aan het rampenfonds hebben bijgedragen. Zij hebben er recht op te weten wat er met dit geld zal gebeuren, hoe wij het denken te besteden en in welke vorm het aan de getroffenen zal worden uitgekeerd. Zo zal ik U dan in de eerste plaats zeggen, dat er een uitke ringsregeling komt voor de we duwen en wezen van hen, die omgekomen zijn als slachtoffer van de watersnood, alsmede voor hen, die door of tengevolge van de ramp invalide zijn geworden. Deze regeling zal ook gelden voor de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het reddingswerk de dood hebben gevonden. Over de hoogte van de uitkeringen kan ik U nog geen mededelingen doen, omdat deze o.a. afhankelijk zijn van het vroegere levenspeil en van eventuële andere inkom sten en pensioenen. DE HUISRAADSCHADE. Ook over de vergoeding van de huisraadschade heb ik iets te vertellen. Vele getroffenen heb ben al een eerste uitkering ont vangen, terwijl anderen voor schotten hebben gekregen. Die eerste uitkering is berekend vol gens een schema, dat van goede ren, die verloren zijn gegaan, al- leen vergoed wordt, wat als verwezenlijkt. Wij hebben beslo ten, dat de getroffenen voor het totaal van wat verloren ging een vergoeding krijgen. Dat geldt voor wandversiering, voor boe ken en tuingereedschap, voor kippen en voor één varken, als men dat bezat. Het geldt ook voor voorraden van kolen, van aardappelen en voor de weck. Om de verschillen in milieu tot hun recht te laten komen, heb ben wij een stelsel ontworpen, waarbij de inboedels in prijsklas sen worden ingedeeld. In elk van deze klassen wordt een opslag percentage boven de prijzen van de oude regeling uitgekeerd. CHèQUES. Wij geven de uitkeringen in chèques en niet in de vorm van een wasmachine heeft gehad, zal zich dat nuttige voorwerp wil len aanschaffen. Wij zouden tenslotte willen vragen niet ongeduldig te zijn en niet bevreesd, dat men niet eer der aan de beurt komt. Wij heb ben voldoende rekening gehou den met het feit, dat velen van de ergst getroffenen nog niet aan de schade-opgave konden toekomen, omdat zij nog niet in hun woonplaats zijn terugge keerd en niet eens weten, wat er verloren is gegaan. Wij kunnen per dag 1000 chèques verzenden en er zijn ongeveer 45.000 ge troffen gezinnen. Iedereen, die een schade-opgave heeft inge diend en die weer zelfstandig woont, kan dus uitrekenen, dat hij binnen niet te lange tijd zijn uitkering tot 100 volgens de oude regeling tegemoet kan zien. Wij hopen, dat men later van het rampenfonds zal kunnen zeggen, dat het een rechtvaardi ge verdeling tot stand heeft ge bracht en dat het met voldoende snelheid, maar ook met omzich tigheid zijn taak heeft verricht. Koning Norodo Sihanoek van Cambodja is van plan binnen kort een mobilisatie te beginnen om de Cambodjaanse strijd krachten te versterken met het oog op de strijd tegen het com munisme en de verdediging van Cambodja's onafhankelijkheid „in geval van crisis", aldus heeft de Cambodjaanse ambassadeur in Washington meegedeeld. Dit mobilisatieplan was ver vat in een boodschap van de ko ning aan zijn volk. De ambas sadeur zei door zijn regering met de inhoud van deze bood- De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt mede: De chef van de luchtmacht staf, de luit.-generaal-vlieger I. A. Aler, heeft aan Z. K. H. Prins Bernhard op diens verjaardag namens de koninklijke lucht macht een herdenkingsbord aangeboden, dat ter ere van het 4G-jarig bestaan van de lucht macht vervaardigd is. Van dit bord bestaat slechts één exemplaar. Voorts heeft de chef van de luchtmachtstaf op 1 Juli, de geboortedag van de luchtmacht, aan de minister van Oorlog en de staatssecreta ris eveneens een herdenkings bord overhandigd. De gematigd conservatieve Franse premier, Joseph Laniel, heeft thans de samenstelling van zijn regering voltooid door de benoeming van 16 staats secretarissen, onder wie 3 leden van de R. P., 2 Gaullisten, 2 dis sidente Gaullisten, 5 gematigd conservatieven en 4 radicalen. 19 Leden van de Darul Islam zijn gedood tijdens gevechten tussen een bende van de Darul Islam en een legerbataljon in Midden-Java. Het batljon werd gesteund door politie en de be volking. De bende was ongeveer 150 man sterk. Bij de gevechten zijn tevens 3 dorpelingen om het leven ge komen. President Eisenhower heeft het op een persconferentie onre delijk genoemd, dat de door de Sowjet-Unie beheerste landen niet hun eigen leven kunnen leven. Amerika is voorstander van vrije verkiezingen in die lan den. Aan enig optreden dat als interventie kan worden aange merkt, denkt Amerika echter niet, aldus de president. AA Ah cent per pak Dubbel pak 45 cent noodzakelijk wordt beschouwd en dat voor elk artikel een vaste prijs wordt betaald. Er wordt dus niet gevraagd, of men een dure stoel kwijt is of een goedkope en er wordt geen vergoeding gege ven, voor alles, wat maar enigs zins naar luxe zweemt. Wij hebben intussen rekening willen houden met milieu-ver schillen, die meestal in een kost baarder inboedel tot uitdrukking komen en we hebben ons ook steeds ten doel gesteld binnen redelijke grenzen het woonmilieu te herstellen. In de regeling, die we nu heb ben ontworpen, is dit streven waardebonnen. Men kan op deze chèques bij ieder postkantoor en elke bank baar geld opnemen. Men kan dit geld ook voorlopig op een spaarbankboekje of een bank- of girorekening plaatsen. In de meeste gevallen zal dat verstandig zijn, want velen krij gen nu opeens een som geld in handen, die groter is dan ze mis schien ooit bij elkaar hebben ge zien, Niet iedereen kan dan de verleiding weerstaan iets te ko pen, waarnaar hij altijd heeft verlangd. Een huisvader, die postduiven houdt, zal er mis schien een duivenklok van willen kopen; een huismoeder die nooit schap op de hoogte te zijn ge bracht. Uit gezaghebbende Franse bron is vernomen, dat koning Norodo generaal Odaniël, bevel hebber van de Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oce aan, een audiëntie geweigerd heeft. Odaniël staat aan het hoofd van een Amerikaanse mi litaire missie, die een onderzoek instelt naar het gebruik van Amerikaans materiaal door de Franse en Indochinese strijd krachten. Hij heeft besprekin gen gevoerd met de Franse op perbevelhebber, Navarre, waar bij militaire leiders uit Cam bodja, Laos en Vietnam aanwe zig waren. Koning Norodo zei in zijn boodschap, dat de enige reden voor Frankrijks weigering om Cambodja onafhankelijkheid te vei lenen Cambodja's militaire zwakheid was. Mobilisatieplan zou deze belemmering wegnemen en „zodoende zal een argument worden geschapen dat kan wor den ingediend bij de grote lan den die aan het hoofd van de strijd tegen het communisme staan". Mijn opzet is, zo verklaarde c-e koning, het verkrijgen van onafhankelijkheid voor het land en een dienst te bewijzen aan Frankrijk en de vrije wereld. Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede: Het heeft Koningin Juliana behaagd de heer Clarence Hunter, het scheidende hoofd van de missie in Nederland van het Amerikaanse bureau voor wederzijdse beveiliging, te be giftigen met het grootkruis in de orde van Oranje-Nassau. Op 7 Juli a.s. vertrekt uit Eindhoven een groep van onge veer 100 kinderen van 9 tot 14 jaar, allen afkomstig uit het rampgebied, naar Italië. Zij zul len gedurende vijf weken de gasten zijn van het Italiaanse Jeugd-Rode Kruis. De kinderen zullen worden ondergebracht in Zoals bekend is tot nu toe voor hen, die weer tot wonen in ge zinsverband konden overgaan, volstaan met een eerste uitke ring van 50 van het bedrag, berekend aan de hand van de verloren gegane huisraadartike- len voor zover die voorkwamen op voor gezinnen van verschil lende samenstelling gespecifi ceerde lijsten. Het rampenfonds heeft zich nader beraden over een systeem, hetwelk binnen redelijke gren zen het herstel van de huisraad schade zou verzekeren en het heeft gemeend dit te verkrijgen door een aanvullende regeling, neerkomende op een verfijning van het oude stelsel. Omtrent de -grondslagen van deze regeling is reeds een beslis sing genomen, maar de practi- sche uitwerking is nog niet ge heel gereed. Aangezien het, vaststaat, dat onder de nieuwe* regeling geen der getroffenen minder zal ont vangen dan 100 van de oude regeling, zal het rampenfonds reeds thans overgaan tot een tweede uitkering van 50 op Gevolg gevend aan een op roep van de socialistische vak bond heeft het Brusselse tram personeel Donderdag voor de tweede keer in één maand het werk voor 24 uur neergelegd. De katholieke vakbond had zijn le den verzocht dit keer niet aan de waarschuwingsstaking deel te nemen. Daardoor rijden op de grote boulevards nog enkele trams. Het trampersoneel eist een verhoging van de lonen met 3 procent, zoals dit enige tijd geleden ook is geschied te Ant werpen. De vakbonden zijn van oordeel dat deze verhoging al leszins gerechtvaardigd is daar de financiële toestand van de Brusselse tramwegen na de laatste tariefverhogingen een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan. De directie der tramwegen houdt echter vast aan haar opvatting dat de lo nen, welke op grond van een collectieve overeenkomst ge koppeld zijn aan het indexcijfer der kleinhandelsprijzen, slechts verhoogd mogen worden indien dit gewettigd wordt door een stijging van bedoeld indexcijfer boven 415. Een verhoging der lonen zou waarschijnlijk met zich meebrengen dat de prijs van een tramrit (zonder recht op overstappen) in Brussel in plaats van 25 ongeveer 30 cent zou worden, hetgeen 100 pro cent duurder zou zijn dan in '46. Intussen hebben de 900.000 be woners der Brusselse agglome ratie, die dagelijks van de tram gebruik maken, zich Donder dagochtend maar weer te voet naar hun werk begeven. basis van de oude regeling. Hoewel zich bewust van het feit, dat slechts een taxatie van alle verloren gegane inboedels tot een zuivere waardering der geleden schade kan leiden, heeft het rampenfonds gemeend deze tijdrovende weg niet te moeten bewandelen, doch het voor ogen staande doel, n.l. „het herstel binnen redelijke grenzen van het vroegere woonmilieu" op snel lere wijze te benaderen. Alle ge troffenen, die daarvoor in aan merking komen, zullen een slot- uitkering ontvangen, welke be rekend zal worden aan de hand van de volgende factoren: le. Een op te stellen aanvullen de normatieve lijst (met een heidsprijzen) van practisch alle goederen, welke in de oorspron kelijke lijst ontbraken. 2e. Een waardering van het ver loren gegane huisraad naar en kele prijsklassen, gebaseerd op woonmilieu. De waardering naar prijsklas sen zal geschieden door plaatse lijke commissies. Aan de hand van classificatie rapporten zal aan de getroffenen die daarvoor in aanmerking ko men, een slotuitkering worden gedaan. Aangezien rekening moet wor den gehouden met de mogelijk heid, dat enkele getroffenen van mening blijven, dat zij ook na ontvangst van de slotuitkering onvoldoende zijn schadeloos ge steld, is besloten tot de instelling van een beroepinstantie, welke los van het rampenfonds zal staan. Verder heeft het N.R.F. zich beraden over de vraag, of de nieuwe uitkeringen in contanten of door middel van waardebon nen dienen te geschieden. Op grond van de overtuiging, dat de getroffenen recht hebben zelf te beslissen, wat zij nodig hebben, heeft het rampenfonds besloten ook de nieuwe uitkeringen ge heel in contanten te doen plaats hebben. Wel heeft men het nuttig geacht een circulaire te ontwer pen, waarin de aandacht van de getroffenen wordt gevraagd voor het nut van aandachtige over weging alvorens tot aankoop wordt overgegaan. Tenslotte kan ter geruststel ling van al degenen, die eerst over geruime tijd in de gelegen heid zullen zijn weer tot wonen in gezinsverband over te gaan, worden verklaard, dat het ram penfonds voldoende middelen zal afzonderen om uitkeringen te doen op dezelfde basis als die, welke thans wordt aangelegd. Een tweede belangrijk besluit is genomen inzake de verzorging van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers en van hen, die door de ramp invalide zijn geworden. In principe is besloten over te gaan tot periodieke uitkeringen de vacantiekolonie van het Ita liaanse Rode Kruis voor de kin deren van de watersnood uit Italië en Noord-Europa. Sinds de watersnood in de Povlakte organiseert het Italiaanse Jeugd- Rode Kruis zesweekse zomer kampen voor kinderen van de getroffenen. Dit jaar zijn via de liga van Rode Kruisverenigingen 250 plaatsen in deze kampen be schikbaar gesteld aan België, Nederland en Engeland. Aange zien Engeland van de uitnodi ging geen gebruik heeft ge maakt, zal Nederland een gro ter contingent watersnood slachtoffertjes kunnen uitzenden. De eerste groep, die op 7 Juli vertrekt, staat onder leiding van mej. M. Pauptit, maatschappe lijk werkster in dienst van het hoofdbestuur van het Neder- Jandsche Rode Kruis. De deel- nemertjes zijn allen uit gezinnen die door de watersnood werden getroffen. Wanneer het tweede contin gent vertrekt is nog niet bekend. De reis uit Nederland tot de Ita- Woensdag zijn in Makassar 3 personen, waaronder twee Ne derlanders, door een bende ont voerd. De ontvoering had plaats, toen de slachtoffers, die van het kantoor van de Javasche Bank kwamen, de beruchte stadskam- pong Beroanging passeerden. De slachtoffers van de ontvoe ring, welke om half 11 's morgens geschiedde, zijn de directeur van de constructiewerkplaats „Tello", de heer Muller; de bedrijfsleider de heer Van Aalst en de kassier de heer Thio. Hun auto werd la ter teruggevonden. Het lag voor de hand, dat het gezelschap, dat op de laatste dag van de maand van de Bank terug kwam, geld bij zich zou hebben voor uitbetaling van lonen. Het Hongaarse kabinet is afge treden, zo beeft radio-Boedapest Donderdagavond bekendgemaakt Het radio-station meldde, dat de presidentiële raad het ontslag heeft aanvaard, doch de minis ters verzocht heeft de lopende zaken af te doen totdat een nieu we regering is gevormd. De nationale vergadering zal zich heden uitspreken over desa menstelling van een nieuw kab> net. Dinsdag j.l. werden ingrij pende wijzigingen in de samen stelling van het Hongaarse poli tieke bureau bekend gemaakt. Volgens reizigers, die Woens dag uit Boedapest te Wenen aan kwamen, hebben deze wijzigingen aanleiding gegeven tot vele ge ruchten omtrent verdere belang rijke veranderingen in de Hon gaarse regering zelf. In het omgeroepen bericht, dat afkomstig was van het Hongaar se persbureau, werd gezegd, dat de regering van Matyas Rakosi is afgetreden overeenkomstig de bepalingen van de grondwet. EX KONING VAN JORDANIB HAD AUTO ONGELUK. Ex-koning Talal van Jordanië heeft Donderdag op de weg van Alexandrië naar Cairo een auto ongeluk gehad. De ex-monarch, die met grote snelheid reed, kou op een gegeven ogenblik zijn auto niet meer houden, waardoor zij over de kop sloeg en in een sloot terechtkwam. De adjudant van de ex-koning, luitenant Ibrahim Asfour, kwam hierbij om het leven, terwijl hij zelf met een hersenschudding naar een ziekenhuis in Cairo is vervoerd. ïeKe uiiKciiiigcii aan personen, wier echtgenoot l'aanse S^ns worot gefinanaerd vader, verzorger of kostwinner door het nationaal rampenfonds. ,1I Sn «nnkanil ninf (lo Alioctp X 1_ A. 1.11 J, Ulnr]/-, door of in verband met de jongste natuurramp het leven heeft ver loren of invalide is geworden, alsmede aan die invaliden zelf. Een daartoe in het leven geroe pen commissie is doende de ver eiste gegevens te verzamelen. Zo spoedig mogelijk zullen omtrent dit belangrijke onderwerp bijzon derheden worden gegeven. In het kamp zullen de kinde ren samen zijn met enige hon derden lotgenoten uit de Povlak te. De vacantiekolonie van het Italiaanse Rode Kruis is een groot kamp, gelegen op de Mont Amiata (820 meter hoog). Deze plaats bevindt zich in Toscana. Door de dood van Sidi Azze- dine Bey, die Woensdag werd vermoord, wordt prins Ohaed Sadok, de 63-jarige broeder van de vermoorde, waarschijnlijk troonopvolger in Tunesië. Prins Sadok staat bekend om 700 Boeren uit het district Düren, niet ver van de Lim burgse grens, hebben een pro testmars ondernomen naar de bondskanselarij in Bonn om hun bezwaren in te brengen te gen de aanleg van een vliegveld voor straaljagers. De boeren van het dorp Noer- venig verliezen door deze aan leg, waarmee Donderdag is be gonnen, een belangrijk deel van hun landerijen. Een delegatie van de betogers werd ontvangen door de staatssecretaris Lenz en door de president van de bonds dag Ehlers. zijn uitgesproken pro-Franse gezindheid. De Tunesische nationalistische nieuwegrondswetpartij heeft op Donderdag een verklaring uitge geven waarin de moord op de Tunesische troonopvolger, Azed- dine Bey „een verfoeilijke daad" wordt genoemd, waarvan slechts de tegenstanders der partij voor deel zullen hebben. Zoals gemeld stond de troonopvolger bekend als pro-Frans. De jongere broer van de over ledene, prins Mohammed Zadok, zal Zondag a.s. in het paleis van de bey te Carthage officieel tot troonopvolger worden aangewe zen. Aantal vrijgelaten Noord- Koreanen wil dienst nemen. Ongeveer 300 vrijgelaten anti communistische gevangenen hebben Donderdag openlijk op vrachtauto's door de straten van Poesan gereden. Zij hadden zich gehuld in Zuidkoreaanse vlaggen en voerden borden mee, waarop stond: „Wij melden ons als vrijwilligers voor militaire GIFT VAN FRANSE BEZETTINGSTROEPEN IN DUITSLAND. Aan de Nederlandse ambassa de te Bonn is een bedrag van 45.000 Duitse mark aangeboden als gift voor de watersnood slachtoffers, bijeengebracht door de Franse bezettingstroepen in Duitsland. GEHEIM WAPEN VAN PEKING CHINA? Volgens het nationalistisch-Chi- nese persbureau zal op één Au gustus in de Chinese provincie Sinkiang, die aan de Sowjet-Unie grenst, een geheim wapen war den beproefd. Het persbureau verklaart, -dat dit onlangs te Peking is onthuld wiiiiscis vuur muiiaiic door generaal Tsjoe Teh, opper- dienst". De vrachtwagens wa-1 bevelhebber van de strijdkrach- ren op weg naar Zuidkoreaanse ten. 1 Augustus is de dag van het kampen te Rongnae bij Poesan. leger in communistisch China. Velen van hen hadden de1 Zuidkoreaanse minister van De fensie met bloed geschreven verzoeken gezonden, waarin zij verzochten dienst te mogen ne men. Officieel wilde men niet meedelen, of de verzoeken wa ren ingewilligd. j Een geallieerde woordvoerder te Poesan verklaarde, dat „niets kan worden gedaan" om 57 Chi nese krijgsgevangenen terug te voeren, die op 21 Juni uit een kamp bij Poesan zijn ontvlucht. De waarnemende republikein se leider van de senaat, senator Knowland, heeft in een radio uitzending verklaard, dat de weg uit de Koreaanse impasse zou zijn, Korea te verenigen en zijn neutraliteit te doen waarborgen door de grote mogendheden en de Ver. Naties. „Het Koreaanse volk wil en moet een verenigd Korea heb ben", aldus de senator, die van mening was, dat de Sowjet- Unie en China hierin zouden toestemmen als de neutraliteit van Korea verzekerd zou zijn. De Sowjet-tUnie zou door op standen in communistische lan den wellicht tot 'n regering in Korea willen komen en ais de Sowjet-Unie vrede zou wensen, zou zij China er toe kunnen dwingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Weinig verandering. Over het algemeen veel bewol king met voornamelijk in de mid dag enkele verspreide regenbuien en een kans op onweer. Zwakke tot matige wind, in de kustpro vincies uit noordelijke richtinges, elders veranderlijk. Ongeveer de zelfde temperaturen. VRIJDAG 3 JULL v.m. srum. Breskens 6.18 6138 Terneuzen 6.53 7.13 Hansweert 7.33 7.53 Walsoorden 7.43 8.60 ZON MAAN Juli. 3 4.25 21.02 23.43 12.41 4 4.26 21.02 0.20 14.06 5 4.27 21.02 15.31

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1