H.M. de Koningin bezoekt Noordwesthoek van Overijssel De toestand in Cambodja Rede van minister Zijlstra Nog steeds zware gevechten „NIEUW CHINA" over de impasse in Korea Schaduw over jubileum der Koninklijke Luchtmacht Aanslag op troonopvolger van Tunesische Bey Ambassadeurs naar Moskou DEVOEDSELZENDINGEN NAAR RAMPGEBIEDEN Een puntertocht te Giethoorn Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland Stakingen in India Incident in Teheran Eden herkozen als voorzitter van de O.E.E.S. De Chinees-nationalistische troepen in Birma Nationaal inkomen 17 milliard KOREA Tuee Thunderjets neergestort ZON-en MAANSTANDEN Margaret en haar moeder in Salisbury WEERSVERWACHTING KOOGWATER MINDER STANDVASTIG WEER Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 2 JULI 1953. 8e Jaargang No. 2382. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adnea Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 President Eisenhower heeft 't congres om een algemene vol macht verzocht voor 't zenden van overtollige (door de regering aangekochte) landbouwproduc ten naar bevriende landen, waar men te kampen heeft met hongersnood, of in andere drin gende behoeften van het volk moet worden voorzien. Eisenhower deed dit verzoek in een speciale boodschap, waarin hij voorstelt de volmacht tot de eerstkomende 2 jaar te beperken. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,2 mil- lioen mark beschikbaar gesteld voor invoer uit Nederland, waarvan 1 millioen mark voor slachtafval, 350.000 mark voor binnen- en buitenbanden voor vrachtauto's, 200.000 mark voor plakmiddelen op stijf selbasis, 125.000 mark voor reinigings middelen, 100.000 mark voor vuurwerk, 100.000 mark voor lijm, gelatine e.d. en voorts nog diverse kleinere posten. Ruim 90 procent van de 200.000 burger-arbeiders in voor de defensie werkende bedrijven in India hebben gestaakt, om kracht bij te zetten aan hun eis voor nieuwe werkgelegenheid voor werknemers, die uit bezui nigingsoogpunt zijn ontslagen. In Bombay hebben 6000 Indi sche arbeiders van de marine werf uit sympathie meegestaakt. Een 100-tal aanhangers van premier Mossadeq van Perzië heeft het hoofdbureau van de monarchistische partij „Arya" in Teheran aangevallen. Er ontstond een gevecht met stokken en messen. Flessen met brandende petroleum werden ook gebruikt. Het aantal gewon den wordt op ongeveer 20 ge schat. De politie heeft verschei dene arrestaties verricht. De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, is herkozen als voorzitter van de organisatie voor Europese economische samenwerking (O.E.E.S.) Evenals verleden jaar zal hij worden bijgestaan door de Engelse minister van Finan ciën, Butler. De permanente raad herkoos de Italiaan Attilio Cattani als voorzitter van de uitvoerende commissie, de Duitser Von Man- goldt als voorzitter van de be stuurscommissie van de Euro pese betalings-unie (E-B.U.) en de Belg Baron Snoy als voorzit ter van de commissie voor de handel. Onder grote belangstelling van de streekbevolking bracht H. M. Koningin Juliana gisteren een bezoek aan de N.W.-hoek van Overijssel. De tocht begon bij het nabij de Drents-Overijsselse grens ge legen gehucht Leenderts. H.M. werd daar om tien voor elf door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel en de dis trictscommandant der rijkspolitie begroet. Als eerste Overijsselse gemeen te werd Wanneperveen bezocht. Bij het midden in dit lange streekdorp gelegen gemeentehuis juichten de daar opgestelde schoolkinderen en de toege stroomde volwassenen de Konin gin hartelijk toe. De Koningin reed vervolgens door de buurtschappen St. Jans klooster en Kleine en Grote Leeuwte, vandaar werd gereden maar Stad Vollenhove, waar H.M. op de stoep van het gemeente huis werd ontvangen door de burgemeester, mr. R. W. baron Van Boetzelaer. In de raadszaal sprak de burgemeester een kort welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde dat Vollenhove voor de laatste maal koninklijk bezoek heeft ontvangen op 28 Mei 1921. Om vijf minuten voor half één vertrok H.M. van het gemeente huis te Vollenhove naar Blok zijl, waar zij omstreeks kwart voor één werd verwelkomd door de burgemeester, de heer W. H. van den Berg. Nadat de wethou ders en raadsleden aan de Ko ningin waren voorgesteld, bood de oudste inwoonster van Blok zijl H.M. een Blokzijler brok (een soort koek) aan. Hierna wandel de het gezelschap naar de boot van de provinciale waterstaat, om hiermede een boottocht over het Giethoornse meer te maken. Na de tocht over het Giethoorn- se meer, die ongeveer drie kwar tier duurde, kwam de Koningin omstreeks kwart voor twee te Scheerwolde aan. H.M. begaf zich vervolgens naar de pas gereedgekomen eer ste zestien woningen van Scheer wolde, het dorp dat wordt ge sticht in het centrum van het in gepolderde gebied in het Land van Vollenhove. In de eerste wo- inng onthulde de Koningin een gevelsteen. Tegen twee uur vertrok het gezelschap naar de buurtschap Gelderingen, waar gestopt werd bij het R.K.-gesticht „De Voor zienigheid". Vervolgens begaf de Koningin zich naar de nabijgele gen kerkbuurt. Omstreeks kwart voor drie kon de burgemeester van Steenwijk, de heer J. Voetelink, H.M. aan de grens van zijn gemeente be groeten. Omstreeks half vier werd de Koningin bij het nieuwe kam peerterrein in de Kruumte ont vangen door de burgemeester van Giethoorn, de heer H. van der Goot. Het gezelschap maakte vervolgens een puntertocht naar 't gemeentehuis, waar de school jeugd op vlotten langs de Konin gin voer, onder het varen het dorpslied zingende. Tegen half vijf vertrok de Ko ningin, waarmede haar bezoek aan de N.W.-hoek van Overijssel was geëindigd. De regering van Birma zal nooit goedvinden, dat haar ge bied als basis zal dienen voor 'n militaire actie tegen de Chinese communisten. Dit heeft de chef van de Birmese delegatie kolo nel Aoeng Gyi, verklaard op de conferentie van de 4 landen over de evacuatie van de Chine se nationalistische troepen uit Birma. Hij voegde hier aan toe, dat Birma de Chinezen zal be strijden tot zij zijn vernietigd, indien zij Birma niet verlaten, zoals in de resolutie van de Ver. Naties is vastgelegd. Voorts zal Birma in dat geval eisen, dat Thailand de grenzen sluit, om het smokkelen van le vensmiddelen voor de Chinese nationalistische troepen, die op i2 000 man worden geschat, te verhinderen. Een woordvoerder van de re gering van Cambodja heeft te Bangkok verklaard, dat de toe stand in zijn land zich tenge volge van de Franse troepenbe wegingen en de Cambodjaanse tegenmaatregelen heeft ontwik keld tot een koude oorlog. In dien de Fransen hun troepen bewegingen niet staken, kan het tot een werkelijke oorlog komen, aldus de woordvoerder. Het feit, dat de Fransen stra tegische punten in het land hebben bezet, noemde hij een tweede schending van het tus- ,,Het economisch beleid en de betekenis daarvan voor de han del in landbouwproducten en levensmiddelen", zo luidde de titel van een rede, uitgesproken door de minister van Economi sche Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, op de vierde jaarvergadering van het algemeen orgaan voed selvoorziening. Spr. merkte op, dat de minis ter van Economische Zaken ten Volgens een communique van het 8e leger hebben Zuidkore- aanse troepen 3 strategisch be langrijke heuvelstellingen op de Chinezen veroverd. De laatste berichten zeggen, dat de Zuid-Koreanen na ver woede Chinese tegenaanvallen weer van 2 dezer heuvels zijn verdreven. Zij zouden zich nu op de hun overgebleven heuvel in allerijl ingraven. De heuvel ligt ten Westen van de rivier de Poekhan. 15 Superforten hebben bom men geworpen op Noordelijke stellingen aan het centrale front. Er waren bommen onder waarvan werd verwacht, dat zij in de lucht zouden ontploffen. Aan de Westkust van Korea beschoot de Britse kruiser Bir mingham Noordelijke stellin gen bij Tsjinganpoo, bijgestaan door de Amerikaanse torpedo boot jager Preston en de Britse torpedobootjager Cockade. Geallieerde oorlogsschepen, waaronder de Amerikaanse zwa re kruiser Bremerton, bombar deerden aan de Oostkust Noor delijke frontpcsities. Het communistische persbureau „Nieuw China" verklaarde gis teren, dat de berichten uit Seoel de hoop op een wapenstilstand in Korea niet vergroten, daar er hoe langer hoe meer tekenen zijn dat president Rhee zijn „misda dige activiteit" om de wapen stilstand te beletten uitbreidt. Volgens het persbureau weet Rhee maar al te goed, dat de Ko- reanen en Chinezen nimmer zul- BEIDE PILOTEN KWAMEN OM HET LEVEN. De luchtmacht voorlichtings dienst deelt mede: Bij het formatievliegen tijdens de rondvlucht ter gelegenheid van de luchtmacht-jubileumfeesten, zijn Woensdagmiddag omstreeks kwart vóór vijf boven Belgisch grondgebied twee „Thunderjets" van de vliegbasis Volkel, met el kaar in botsing gekomen en neer gestort in de buurt van Maasdijk, nabij het militaire vliegveld Klein Breugel te Genk. Beide vliegers zijn hierbij om het leven gekomen.. De slachtoffers zijn de 28-jarige gehuwde eerste luitenant-vlieger G. Voorman uit Amsterdam en de 25-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger J. Lemstra uit Witmarsum (Fr.). De Brusselse correspondent van GEEN AMERIKAANSE CON CESSIES MEER AAN ZUID- KOREA. Walter Robertson, Eisenhowers speciale vertegenwoordiger, heeft Rhee van onrechte wel eens werd verweten dat te veel aandacht werd ge schonken aan de belangen van de industrie en te weinig aan die van de. handel. Het economisch beleid dient gericht te zijn op de bevordering van de industriële productie, maar dit betekent niet, dat de belangen van de handel naar de achtergrond worden geschoven. Voor spr. heeft steeds vastge staan, dat de industrialisatie on verbrekelijk is verbonden met een gezonde ontwikkeling van de handel. Naarmate evenwel de schaarste-verschijnselen afna men, keerden de normale vraag- en aanbodverhoudingen terug en ging de concurrentie wederom een rol spelen, waardoor het de regering mogelijk was haar in grijpen op menig gebied te be perken. Gezien de noodzaak van een toenemende export voor het handhaven van ons welvaarts peil en het verzekeren van een bevredigende werkgelegenheid in ons land, is 't van grote beteke nis, dat Nederland de beschik king heeft over een kundige handelsstand. De regering streeft president Syngman Zuid-Korea laten weten, dat Ame - rika hem geen concessies meer naar zo gunstige mogelijke con- A**AAWiTTnnTi/lnn M04- "«O \70 *1 zal doen. Amerika zal voortgaan het A. N. P. meldt: Ooggetuigen beweren te hebben gezien, dat twee „Thunderjets", die met 28 andere in formatie vlogen, elkaar hebben geraakt. Eén der toestellen vloog na de aanraking in brand, het andere kwam in tolvlucht naar beneden en ontplofte, toen het met de grond in aanraking kwam. Beide vliegers moeten op slag dood zijn geweest. De stoffelijke resten der slacht offers zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Leopoldsburg. ZON MAAN Juli. 2 4.25 21.03 23.28 11.17 3 4.25 21.02 23.43 12.41 4 4.26 21.02 0.20 14.06 len instemmen met de „onrede lijke en gewetenloze wijzigingen" van de bestandsovereenkomst waar hij om vraagt. Naar het Chinese persbureau zegt, wei gert Rhee niet alleen meer dan 27.000 „vrijgelaten" krijgsgevan genen terug te zenden, maar eist hij ook dat de overige krijgsge vangenen met geweld vastgehou den worden. De Zuidkoreaanse president zou voorts eisen, dat een politie ke conferentie binnen drie maan den overeenstemming moet be reiken over maatregelen die hem aanstaan voor het regelen van de kwestie van de hereniging van Korea. Als de conferentie hier niet in zou slagen, zou de wapenstilstand als geëindigd worden beschouwd, aldus „Nieuw China". Verder zegt het persbureau, dat er een plan-Rhee zou be staan om een einde te maken aan de oorlog. De Zuidkoreaanse troepen zouden het front moeten houden, terwijl de Amerikaanse luchtmacht de Noordelijke aan- voerwegen over het smalste deel van Noord-Korea zou moeten af snijden. Zuidkoreaanse troepen zouden van zee uit aan de oost kust, ten Z. van Wonsan, aan land gezet worden. Het plan zou ook voorzien in het gebruik van 250 atoombommen. Rhee durfde alles op één kaart te zetten en een wanhopige strijd te beginnen omdat president Eisenhower hem een militair bondgenootschap had beloofd. „Rhee's steeds wildere en bru talere eisen en plannen, die het beletten van een wapenstilstand beogen, zijn het onvermijdelijke gevolg van de Amerikaanse po litiek van door-de-vingers-zien", aldus besluit „Nieuw China". te onderhandelen over een wa penstilstand, of Rhee het er mee eens is of niet. Amerikaanse diplomaten bestu deren thans een brief van Rhee als antwoord op deze aanzeg ging. Amerikaanse congresleden tegen vérgaande verplich tingen. Volgens berichten uit Was hington heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, le den van het Amerikaanse con gres op de hoogte gebracht van öe toestand in Korea en ver klaard, dat president Rhee een nauwe verbintenis tussen de Ver. Staten en Zuid-Korea wenste. Dit zou echter de Ver. Staten verplichten tot grootscheepse aanvallen op de communisten, indien op de politieke conferen tie na een bestand in Korea niet binnen 3 maanden over eenstemming zou zijn bereikt. Congresleden waren het over 't algemeen eens met Dulles, dat een verdrag met een dergelijke verplichting geen kans op goed keuring in de Amerikaanse se naat zou hebben. Twee senatoren verklaarden zelfs, dat de Ver. Staten wel licht gedwongen zouden worden tot militair optreden tegen Z. Korea, indien de communisten de verzekeringen van generaal Clark omtrent naleving van een bestand zouden aanvaarden. currentievoorwaarden. Het is van groot gewicht dat de lonen niet tot een onverantwoord peil stij gen. Mede dank zij de doeltref fende wijze, waarop de handel in het algemeen en de handel in landbouwproducten in het bijzon der zijn taak vervult, was men in ons land in staat een in ver houding tot andere landen laag prijspeil te handhaven. Men dient te beseffen dat de regering vaak gedwongen is het ene belang tegen het andere af te wegen. Volgens spr. stelt de handel in agrarische producten, dat zij minder vrijheid geniet dan de handel in industriële produc ten, maar het landbouwbeleid in ons land moet uiteraard conse quenties hebben voor de handel in agrarische producten. Volgens spr. heeft de regering steeds ge tracht zoveel mogelijk steun te verlenen aan het streven tot libe ralisatie van de invoer, zoals dit is aanvaard door de O.E.E.S. te Parijs. SITUATIE ONBEVREDIGEND Ook op agrarisch gebied heeft Nederland het zijne gedaan om de totstandkoming van een Euro pese markt te bevorderen. Voor een land als het onze, waarvan de export voor een belangrijk deel uit agrarische producten en waarvan de invoer voor meer dan 80 pet is samengesteld uit goederen, die men tot de indus triële sector rekent, is het drin gend gewenst, dat vooruitgang wordt gemaakt. Hoe onbevredigend de situatie voor ons land is, blijkt wel uit het feit, dat in 1952 slechts onge veer 4 pet. van de agrarische ex port en circa 60 pet. van de in dustriële sector viel onder de li beralisatie van andere deelne mende landen. Spr. kan niet onverdeeld opti mistisch oordelen over de ont wikkeling, die het streven naar op gezonde grondslagen rustende internationale samenwerking heeft aangenomen. In Nederland bedroeg in 1951 het nationaal inkomen rond 17 milliard gulden. De buitenlandse handel van ons land, waaronder te verstaan de in- en uitvoer en nog niet eens de transitohandel, was eveneens rond 17 milliard gulden. In procenten uitgedrukt betekent dit, dat de buitenlandse handel even groot was als het nationaal inkomen. In Frankrijk was de buitenlandse handel in hetzelfde jaar 33 pet. van het na tionaal inkomen. In Engeland was het 56 pet. en in de Verenig de Staten 9% pet. Het is verheugend te constate ren, dat de Nederlandse handela ren het grote nut van een sa mengaan inzien en dat men zich in toenemende mate bewust wordt van de talrijke mogelijkhe den, die samenwerking biedt. De handel, die vanouds één van de belangrijkste pijlers van de welvaart van ons land is, heeft onder de huidige omstandighe den een belangrijke en veelzijdi ge taak te vervullen bij het stre ven naar grotere welvaart. sen Frankrijk en Cambodja be staande accoord. Ook de deva luatie van de piaster betekende, volgens de woordvoerder, eec inbreuk op deze overeenkomst, aangezien de regering van Cam bodja niet van tevoren over de- deze maatregel was geraad pleegd. De toestand in Cambodja ss „gespannen, doch kalm". Dj voornaamste gebouwen in de hoofdstad, Phom Penh, worden bewaakt door Cambodjaanse troepen en Franse militairen bewaken sleutelposities, aldus heeft de Franse hoge commissa ris in Cambodja, Woensdag ver klaard. Hij zei, dat 4 dagen geleden was besloten Franse versterkin gen aan te voeren en de 380$ Franse burgers in Cambodja, die „wonen te midden van 2B.0ÖC gewapende Cambodjanen", te bewapenen om voor „eigen per soonlijke veiligheid" te kunner zorgen ingeval er iets zou ge beuren. De hoge commissaris ver klaarde voorts, dat koning No rodom Sihanoek zich had gï- vestigd in de verwoeste stad Siem Reap, 225 km ten Noord westen van Phom Penh en h; achtte het waarschijnlijk, dat de koning daar een persoonlijke staf zou inrichten voor het on derhouden van verbindingen met zijn regering in de hoofd stad. Ongeveer 3000 ambtenaren it geheel Indo-China hebben be sloten Vrijdag a-s. te staken uii protest tegen de gevolgen van de devaluatie van de piaster. Zij eisen een betere aanpassing van hun salarissen. Koningin-moeder Elizadefei. van Engeland en prinses Marga ret zijn Woensdagmorgen met het Comet-lijnvliegtuig op het vliegveld van Salisbury in Zuïd- Rhodesië aangekomen. Duizen den mensen begroeten de vor stelijke bezoeksters hartelijk. De koningin-moeder en de prinses zuilen een reis van 16 dagen per auto en trein, door de kolonit maken. Zij zullen aanwezig zijn bii de opening van de Cecil Rhodes Eeuwfeest-tentoanstèl- ling in Boelawayo op Vrijdag a.s De Russische ambassadeur te Parijs, Alexei Pavolov, heeft 'n „afscheidsbezoek" gebracht aan president Auriol. Het is niet bekend, of Pavo lov tijdelijk of voof goed uit zijn huidige standplaats vertrekt. Ook de Sowjetrussische am bassadeur te Londen en Was hington, Malik en Zarubin, zijn als gemeld, naar Moskou ver trekken, voor overleg met hun regering. Desgevraagd verklaarde Zaru bin, dat hij o.m. besprekingen met de Sowjetrussische minis ter van Buitenlandse Zaken, Molotof, zou voeren. Het besluit om naar Moskou te reizen was niet plotseling genomen. Hij wist niet hoe lang hij in Moskou zou blijven. Op verdere vragen wilde hij geen antwoord geven. Later verklaarde de ambassa deur nog, dat hij spoedig weer naar de Ver. Staten zal terug keren. Uit gezaghebbende bron te Parijs is vernomen, dat de Rus sische ambassadeur in Frank rijk, definitief zijn post zal ver laten. Hij zal waarschijnlijk he den per vliegtuig naar Moskou vertrekken. Azzedine Bey, troonopvolger in Tunis, is Woensdagochtend door een man in de maag geschoten. Later maakte de politie be kend, dat de pleger van de aan slag is aangehouden. Azzedine Bey, die 70 jaar is, staat bekend als Frans gezind. (Volgens de Tunesische opvol- gingwetten volgt het oudste lid van de regerende familie een overleden heerser op en wordt niet de oudste zoon van de re gerende vorst als opvolger be schouwd). In 1951 verklaarde hij, dat hij afstand zou doen ten behoeve van zijn broer prins Sadok Bey die herhaalde ma len zijn trouw aan Frankrijk betuigde indien hij tot de troon geroepen zou worden. Verleden jaar weigerde Azze dine Bey een verklaring, opge steld door andere leden van de vorstelijke familie, te onderte- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Kans op onweer. Veranderlijke bewolking met plaatselijk een regenbui of on weer. Zwakke tot matige wind, in de kustprovincies hoofdzake lijk uit noordelijke richtingen, el ders veranderlijk. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets la gere. DONDERDAG 2 JULI. kenen, waarin de bey van Tu nis steun werd toegezegd bij diens streven naar een grotere mate van zelfstandigheid voor zijn land. AZZEDINE BEY OVERLEDEN. Azzedine Bey, troonopvolger in Tunis, op wie Woensdag-eek- tend een aansïag is gepleegd, aan zijn verwondingen overlede». v.m. n.m. Breskens 5.30 5.50 Terneuzen 6.05 6.25 Hansweert 6.45 7.05 Walsoorden 6.55 7.15 Het K.N.M.I. deelt mede: In bijna geheel Europa is het warm zomerweer, maar slechts hier en daar komt de tempera tuur boven 30 graden. Langs de Engelse Oostkust waait echter een koude oplandige wind waar mede mist- en wolkenbanken van de Noordzee het land wor den binnengedreven. Sommige Engelse kustplaat sen meldden geen hogere tem peraturen dan 15 graden. De neerslag activiteit is sinds Zondag in geheel Eurcrpa be langrijk afgenomen. De ^bie den met regenbuien of onweer zijn nu van beperkte omvang. Het weer in ons land hlrjft morgen onder invloed wan een lagedrukgebied waarvan het centrum boven Frankrijk is ge legen. Dit lagedrukgebied ver plaatst zich langzaam naai Jhet Noordoosten en daarmede sa menhangend zullen er in de ko mende dagen in ons land enkele regen- of onweersbuien voor komen. Voor het binnenland wordt nog weinig verandering in tem peratuur verwacht maar in de kustgebieden kan wind van zee enige afkoeling brengen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1