Financiering stormvloedschade nc vrcnwcn Grote zuiveringsoperatie in Kenya Dat is ook niet alles TERNEUZEN. GOES. HENGSTDIJK. SCHOONDIJKE. BIERVLIET. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. ZAAMSLAG. De tweede overstroming van Bruinisse Last van zenuwen? VLISSINGEN. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. Gew. arbeidsbureau breidt uit. In verband met de reorganisa tie van de gewestelijke arbeids- bureaux zijn de heren D. J. Ma rijs en K. C. Hamelink, thans resp. te Zierikzee en te Oostburg, overgeplaatst naar het geweste lijk arbeidsbureau te Terneuzen. Rectificatie. Abusievelijk is in ons blad van Zaterdag j.l. bij de geslaagden H.B.S.-B vermeld P. E. R. Rhem- rev. Deze echter heeft door om standigheden niet aan het gehou den schriftelijk gedeelte kunnen deelnemen en zal nu het examen op een latere datum afleggen De ambachtsschool op reis. In de maand Juni worden voor de leerlingen van de school de ex cursies gehouden. Het bezoeken van een bij het vak van de leer lingen aansluitend bedrijf wordt daarbij gecombineerd met het maken van een ontspannings- tocht. Zo zijn dit jaar 2 klassen op 2- daagse excursie geweest, waarbi; een autoreparatiebedrijf in Bre da en een transformatorenfabriek in Nijmegen werden bezocht, Twee andere klagen maakten een reis naar Tegelen, waar de IJzer- en Metaalgieterij „De Glo be" werd bezichtigd. Beide reizen hadden een vlot verloop en vielen bij de jongens zeer in de smaak. „Paolo Soprani" op reis. „In het schone Klein-Brabant zo verhaalt ons de brochure der Toeristische Federatie der provin cie Antwerpen grendelen de Schelde, de Rupel en de Vliet, met hun eeuwenoude dijken, de streek af van water en bomen, meestal hoge populieren, als eigenaardige faktoren van een aanlokkend landschap." Aldus vangt het voorwoord aan van het programma, uitgegeven voor de grote muziekwedstrijd uitgeschreven door de koninklij ke fanfare van EikevlietHin- gene (België) ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan. Het was aan dit concours, dat Paolo Soprani" voor de eerste maal sedert haar oprichting in de vierde afdeling accordeon-muziek deelnam. De heer Emiel Eeckhout, de di rigent van „Paolo Soprani," kan met voldoening op deze dag te rugzien, daar hij erin is geslaagd deze jonge vereniging met een eerste prijs, met 339 punten, naar Terneuzen te doen terugkeren. Zeer zeker een goed begin en wij hopen dat dit voor velen een stimulans zal zijn het corps te versterken en voor de werkende leden een aanmoediging tot vol harden. „Pholo Soprani" gefeliciteerd met het behaalde succes. Jaarverg. Wit-Gele Kruis. Op de jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, afd. Terneuzen, werd tot voorzitter gekozen mr F. W. C. C. M. van Meerwijk en mt vice-voorzitter herkozen de heer C C A Heeffer. De heer A. W J. van Tiel, tot dusver voor zitter, had zich niet herkiesbaar gesteld. Bij de vorige jaarvergadering had men als streefgetal 500 leden gesteld. Dit aantal bleek per 31 December 1952 ook te zijn be reikt Het 30-jarig bestaan van de afdeling zal in October a.s. fees telijk worden herdacht. Een com missie, die een programma hier voor zal ontwerpen, is bereids ge vormd. Een bibliotheek, bestaande uit werken over kinderopvoeding, sexuele vraagstukken, enz., zal Worden gevormd. Door de wijkzuster werden in 1952 1990 bezoeken bij 98 patiën ten afgelegd, 108 zuigelingen werden bezocht, waarvoor 54y be zoeken nodigd waren, ook 86 kleuters met 143 bezoeken. Op het consultatiebureau werden 51 nieuwe zuigelingen ingeschreven en 551 consulten genoteerd. Voor het kleuterbureau zijn deze cij fers 117 en 208. officieel geopend. In z'n openings rede liet de burgemeester uitko men dat het zeer veel moeite heeft gekost vergunning te krij gen om de nieuwe vismijn op de Oostelijke havendam te doen ver rijzen. Hij sprak de wens uit, dat de exploitatie van de vismijn tot meerdere bloei van Breskens zou leiden en wenste de visserijver eniging, die de bouw geheel uit eigen middelen financierde, alle succes toe. De vismijn, die zeer modern is ingericht, bevat een zestal boxen met elk een eigen uitgang op de openbare weg. Politiediploma. De wachtmeesters der rijkspoli tie H. B. Mulder te Breskens, J. de Man en F. Picavet te Schoon- dijke, W. van den Berg te Cad- zand en de marechaussee J. B. Schuurman te Breskens slaagden voor het politiediploma, terwijl de wachtmeester der Kon. mare chaussee C. van den Hove te Breskens het politiediploma met aantekening verwierf. Nieuw medisch centrum Door het hijsen van de drie uit Wolphaartsdijk; de heer A. J. van Heel, namens de afdeling Zuid-Beveland West van het Ne derlandse Roode Kruis en mede namens het hoofdbestuur en het kringcommissariaat. Hierna volgde de bezichtiging van het gebouw, dat uiterst doel matig is ingericht. Het badhuis heeft 22 douchecellen en twee kuipbaden. Het is geheel „air conditioned". In het centrum kun nen alle mogelijke onderzoekin gen worden gedaan. Er is een consultatiebureau voor zuigelin genzorg, een aparte ruimte voor bevolkingsonderzoek op t.b.c., een ruimte voor medische sportkeu ring. Voorts is er een oefenlokaal voor het Roode Kruis en een voor de vereniging voor E.H.B.O. Op de bovenverdiepingen zijn wonin gen voor twee leidstersdocen ten van kraamzorg en een zuster van de wijkverpleging, alsmede voor de „badmeesterportier concierge", een functie, die men in weinig gemeenten zal vinden. Benoemd. Onze dorpsgenote, mej. G. van den Bulck, is benoemd tot onder wijzeres aan de R.K. lagere school te Graauw. toe, waar allereerst het woord werd gevoerd door dr Puylaert, die nogmaals allen hartelijk dank te, die aan het welslagen van de reis hadden medegewerkt. De burgemeester richtte een speciaal woord van dank tot de heren Cleymaet en Gijselinck. Als laatste spreker was het de beurt aan mr Cleymaet uit Gent, die de organisatoren van de reis hulde bracht en ook de ingezete nen in zijn huidewoorden betrok, nu zij het mogelijk maakten, dat elk jaar de ouden van dagen iets dergelijks werd gegund. Na de jongeren te hebben aangespoord eerbied voor hun ouders te heb ben en te blijven hebben, eindigde de heer Cleymaet zijn rede. Met het spelen van het „Wil helmus" en de „Brabangonne" werd deze prachtige en in alle op zichten uitstekend geslaagde dag besloten. Brits sportvliegtuig maakt noodlanding. kleur heeft Zaterdagmiddag de echtgenote van dr A. Looyen te Goes, het nieuwe medisch cen trum aan de Beatrixlaan officieel geopend. Dr Looyen, de geeste lijke vader van dit centrum, dat door een unieke samenwerking tussen Roode en Groene Kruis, wijkverpleging, centrum kraam zorg en de gemeente tot stand is gekomen, is reeds geruime tijd ziek en kon zelf bij deze opening niet aanwezig zijn. In de vele toespraken die ge houden zijn noemde men dit nieu we gebouw de basis voor een ver dere ontplooiing van de praeven- tieve gezondheidszorg, niet alleen in Goes, maar ook in Zuid- en Noord-Beveland. Dr P. Staver- man uit Heinkenszand, de voor zitter van het bestuur van het medisch centrum, schetste in zijn openingswoord de vele moeilijk heden, waarmee men gedurende drie jaar te kampen heeft gehad. De directeur van gemeentewer ken, de heer J. Oranje, de archi tect van het gebouw, heeft niet minder dan twaalf tekeningen moeten maken, eer de diverse deelnemende verenigingen het eens waren met de indeling. Toen moest nog eens een nieuwe teke ning gemaakt worden, omdat Den Haag aan deze bouw geen goedkeuring kon hechten. Dr Staverman dankte de in specteur voor de volksgezondheid in Zeeland, dr J. M. van der Borgh, voor zijn medewerking en de Commissaris der Koningin voor de steun bij de bespoediging van de bouw. Nadat mevr. Looyen het cen trum had geopend voerden ach tereenvolgens het woord dr J. M. van der Borgh namens de staats secretaris voor de volksgezond heid, mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, na mens het provinciaal bestuur; burgemeester W. C. ten Kate van Goes; dr G. H. C. Cath, secreta ris-generaal van het Groene Kruis, mede namens de provin ciale verenigingen deze noem de het centrum een voorbeeld voor heel Nederland de direc teur van het centraal bureau voor het Oranje Groene Kruis de heer P. Smit. De secretaris van de bedrijfsorganisatie van bad- en zweminrichtingen in Nederland de heer P. Wissenraet, vertelde dat van de 1015 gemeenten in ons land er slechts honderd een bad huis hebben waarvan er in Zee land acht k tien staan. Hij belicht te tevens de financiële moeilijk heden, waarmede de badhuizen hebben te kampen en het ver heugde hem daarom, dat in het voorlopig verslag van de Tweede Kamer gepleit wordt voor onthef fing van omzetbelastingen in bad inrichtingen. Voorts voerden het woord dr H. Doeleman, voorzitter van de fede ratieve commissie voor de hygië ne van het kind in Zeeland; de voorzitter van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de koninklij ke maatschappij ter bevordering Reis ouden van dagen. Dat er in onze gemeente iets speciaals te doen was, bleek Don derdagmorgen al vroeg, want verschillende auto's, versierd met vlaggetjes en wimpels reden door de straten en zetten koers naar de Westdam. Inderdaad was het een bijzondere dag, ditmaal ech ter alleen voor de ouden van da gen, die voor de zesde maal na de bevrijding hun jaarlijkse reis gingen maken. Onder geleide van de verkeers politie uit Terneuzen werd om tien uur gestart met 28 auto's en een grote bus van de Z.V.T.M.: 130 personen waren van de par tij. Ónder het gezelschap bevon den zich o.m. de burgemeester van Sas van Gent, de heer R. A. J. den Boer, en de heren Hector Gijselinck en G. Cleymaet uit Gent, resp. vertegenwoordiger van de V.T.B. en de V.A.B. Na een kort oponthoud aan „De Tromp" waar de lusthof „De Wal" werd bezocht, ging het naar Waasmunster waar in het beken de spijshuis „De Lekkerbek" een heerlijke maaltijd gereed stond en de burgemeesteres met haar secretaris het gezelschap kwam begroeten. Tijdens deze maaltijd werd het woord gevoerd door de voorzitter van het comité voor ouden van dagen, dr J. H. B. Puylaert, die mevr. de burgemeester hartelijk dankte en de eigenares van „De Lekkerbek" hulde bracht voor het vorstelijk onthaal. Mevr. wed. C. van Aerde-Du- carmon richtte hierna, namens alle ouden van dagen, een dank woord aan het adres van allen, die aan het welslagen van deze reis hadden medegewerkt. Ook de burgemeester van Sas van Gent liet zich niet onbetuigd tegenover zijn vrouwelijke colle ga uit Waasmunster. In zijn kor te speech sprak hij de hoop uit dat door een en ander de band zou worden gelegd tot een blij vende vriendschap. Van Waasmunster werd de tocht voortgezet naar Overmere Donk, waar onder de kundige leiding van de heer Gijselinck enkele bezienswaardigheden werden bezocht, o.a. een kapel uit de 15e eeuw. Toen was Gent aan de beurt. Hier werd het gezelschap door de directie van de brouwerij „Meire- Sonne" ontvangen. Dat de oudjes dit op prijs stelden bleek wel uit het feit, dat men hen met zachte drang moest bewegen weer in de auto's plaats te nemen om de te rugtocht naar Sas van Gent te beginnen. I Met meer dan een uur vertra ging arriveerde men weer in Sas van Gent, waar, zoals telkenjare gebruikelijk is, het harmoniege zelschap „De Verenigde Vrien den" stond opgesteld. Achter het muziekgezelschap, waarbij zich tal van ingezetenen hadden ge- Een Engels vliegtuig gemerkt G.-A.I.S.M., bestuurd door de 46-jarige heer Vernon R. Gregg, uit Nottingham, fabrikant aldaar maakte Zaterdagmiddag rond half vijf nabij de hofstede van de heer Risseeuw-Risseeuw te Schoondijke aan de rijksweg een noodlanding. Het toestel, een 4-persoons twee motorig sportvliegtuig, was om kwart voor twee uit Nottingham vertrokken met bestemming Ypenburg, waar de heer Gregg zijn zoon, die daar werkzaam is wilde bezoeken. In de Zuidhoek van Engeland, South End, werd nog een tussenlanding gemaakt om enige douaneformaliteiten te vervullen. Onderweg werd het zicht zeer slecht door 'n dikke mist en raak te de heer Gregg de koers kwijt Zo nu en dan zag hij een groot water onder zich. Dit was de Schelde, maar denkende, dat hi; zich weer boven de Noordzee be vond besloot de vlieger tot de noodlanding. Hiertoe kruiste de heer Gregg eerst 20 minuten rond om een geschikt terrein te vinden wat wel zeer moeilijk was bij het laaghangend wolkendek. De keus viel op een smal stuk land, wat uit de lucht gezien onbebouwd moet hebben geleken, maar be zaaid was met uien. De noodlanding slaagde goed en met enige schade aan het gewas had de heer Gregg weer vaste grond onder de voeten. De heer Gregg verzekerde ons, dat het terrein voldoende lengte had om een opstijgingspoging te ondernemen, als althans de wind uit de gewenste hoek wil komen waaien. Dat de opstijging uiter aard weer gepaard zal gaan met schade aan de uien is vanzelf sprekend. Nadat de rijkspolitie te Schoon dijke een en ander over de nood landing had Vastgelegd, reisde de heer Gregg af naar Bergen op Zoom teneinde daar de nacht door te brengen en Zondag verder naar zijn plaats van bestemming te reizen. De rijkspolitie heeft de bewa king van het vliegtuig op zich genomen om de vele nieuwsgie rigen op een afstand te houden. Zondagmiddag te 2 uur is de heer R. Gregg, na een tweetal pogingen, erin geslaagd zijn vlieg tuig het luchtruim te doen kiezen, waarna hij de reis naar het vlieg veld „Ypenburg," bij Den Haag heeft voortgezet. delen van deze ziekte met daar naast het onontbeerlijk tegenmid- del de uitvinding van de insuline. Hierna gaf dr Dorrepaal een medische uiteenzetting aangaan de deze ziekte met daaropvol gend de bespreking van de diver se diëten. Na een korte pauze besprak de heer Van Heuckelom het werk van de N.V.S. In grote trekken behandelde hij het werk voor kinder uitzending; het aan schaffen van diverse preparaten; de nodige stappen die men had ondernomen bij de verschillende ziekenfondsen. Dank zij de ver eniging is het ook gelukt te be werkstelligen dat rijksambtena ren, die door deze ziekte werden overvallen, hun rijksbetrekking kunnen blijven behouden en deze kwaal niet meer oorzaak kan 'zijn voor een eventuele afkeuring. Resumerend heeft de N.V.S. be reikt dat suikerzieken hun nor male taak in het maatschappelijk leven kunnen blijven vervullen. Het grote belang van toetreding tot de vereniging werd duidelijk onderstreept. Met een propagan distisch woord en aanwerving van nieuwe leden werd deze eer ste geslaagde regionale bijeen komst in Zeeuws-Vlaanderen ge sloten. Propaganda vergadering N.V.S, In het kader van de propaganda actie die de Nederlandse vereni ging van Suikerzieken in het ge hele land voert, werd er in hotel Meert alhier een regionale propa- gandamiddag gehouden voor O. Zeeuws-Vlaanderen. De bijeen komst stond onder leiding van de voorzitter de heer J. F. v. Heucke lom uit Hulst, die bij zijn inlei ding een bevredigend aantal be langstellenden welkom mocht he ten. Met behulp van een docu mentaire film verzorgd door mej. Van Puyvelde zag men de ont wikkeling van de bestrijdingsmid- Jaarvergadering Wit-Gele Kruis Onder voorzitterschap van de heer K. de Rooy werd Zondag middag de jaarvergadering ge houden van het Wit-Gele Kruis, welke matig werd bezocht. Na het gebruikelijke welkomst woord liet de secr.-penn. het wel en wee der vereniging de revue passeren. Ten opzichte van voor gaand jaar kreeg het W.G.K. een ledenstijging van 12 gezinnen zo dat momenteel 645 gezinnen zijn ingeschreven. Evenals voorgaan de jaren heeft de wijkverpleeg ster de eerw. zuster Nicoleta heel wat werk verzet. Ook de instel lingen onder het W.G.K. resor- terend hebben tot aller bevredi ging gewerkt. Er werden 52 kin deren ingeschreven op het con sultatiebureau dat onder leiding staat van de dr Niehuser met 469 consulten. Het kleuterbureau dat maandelijks wordt gehouden en onder leiding stzat van dr Wechgelaar had 65 inschrijvin gen met 102 consulten. Voor her stel werd 1 kind naar Heersel uitgezonden. Het financiële gedeelte was niet zo optimistisch. Met norma le eigen middelen heeft men geen kans gezien het jaar rond te ko men. Dank zij de schuttersmaat- schappij „De Brug" heeft men dit tekort kunnen oplossen. Deze vereniging heeft een liefdadig- heidsschieting georganiseerd welke een opbrengst had van 730. Hierdoor is het mogelijk geweest een batig saldo te krij gen van 484,14. Voor deze sym pathieke geste werd aan de schut tersvereniging hartelijke dank gezegd. De gemeente Terneuzen heeft de subsidie, die gesteld was op 350 verhoogd tot 650. Men betreurde het dat de gemeente Axel, onder welke gemeente tal rijke aangesloten gezinnen wo nen, geen subsidie verleende. De aftredende bestuursleden de he ren K. de Rooy en J. Eggermont werden bij acclamatie herkozen. Geslaagd. Voor het te Amersfoot gehou den examen voor het politie-di ploma slaagde de wachtmeester der rijkspolitie A. T. van Kruijs- sen te Sluis. Benoeming. Tot lerares aan de landbouw- huishoudschool te Andel (N.-Br.) werd benoemd mej. S. A. Lako te Sluis. maatschappij „De Schelde" de on derzeeboot jager „Zeeland" te wa ter gelaten door de echtgenote van de secretaris-generaal van het departement van marine, me vrouw H. A. S. van Houten-Hen- drikse. Onder de aanwezigen be vonden zich vele autoriteiten, o.a. de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, de secretaris generaal van dit ministerie de heer J. J. van Houten, de schout bij nacht T. R. Deelder, hoofdin tendant van de zeemacht, com mandeur H. Bos, plaatsvervan gend chef van de marinestaf en voorts de wnd Commissaris der Koningin, de heer C. Philipse. De tewaterlating had een vlot verloop. Om precies 11.27 uur gleed de boot in haar element, terwijl het muziekcorps van de koninklijke harmonie „Ons Ge noegen" uit Vlissingen o.l.v. Piet de Rooij, het Wilhelmus speelde. Nadat het schip gracieus te water was gelaten, begaven de genodigden zich naar het Schel- dekwartier, waar een receptie werd gehouden. Hierbij werd het woord gevoerd door het oudste lid van de directie van de konink lijke maatschappij „De Schelde", ir H. W. van Tijen. Deze zei, dat deze tewaterlating een belangrijk evenement betekende in de ge schiedenis van „De Schelde". Voor het eerst sinds dertien jaar ging er weer een marineschip te water op deze werf. In 1940 ge beurde dit voor het laatst, toen de „Isaac Zweers" te water werd ge laten. Spr. wees op de relatie, die tussen de maatschappij „De Schelde" en de koninklijke mari ne bestond sinds 1878 en vertelde enige bijzonderheden van het eer ste marineschip, dat op deze werf werd gebouwd. Onder grote hilariteit verklaarde de heer Van Tijen, dat deze cijfers nu vrijge geven waren. Voorts zei hij, dat er meer dan vijftig marinesche pen in totaal door de maatschap pij De Schelde waren gebouwd. Met eerbied herdacht hij diege nen, die gevallen waren op deze schepen in dienst van het vader land. Tenslotte richtte hij zich tot mevr. Van Houten-Hendrikse, aan wie hij een souvenir overhandig de ter gelegenheid van deze te waterlating. De volgende spreker was de heer Van Houten, secretaris-gene raal van het ministerie van Mari ne, die dankte voor de gastvrij heid, die de maatschappij ver leende, en namens hem en zijn echtgenote en de vele genodigden wees op de relatie, tussen de pro vincie Zeeland en de marine. Hij bracht de rampperiode in herin nering. Tussen de bevolking en de ma rine bestaat een onderling groot vertrouwen. Dit vertrouwen be staat ook tussen de marine en de industrie. Spr. herinnerde eraan, dat tijdens de dagen van de laat ste oorlog het materiaal van de koninklijke marine uitstekend had voldaan. In de rapporten van de Britse admiraliteit werd meer malen gewag gemaakt van de deugdelijkheid en de kwaliteit van het materiaal, waardoor er weinig reparatie nodig was. Er was in die dagen algemene waar dering voor het Nederlandse pro duct. Tenslotte werd het woord ge voerd door de waarnemend Com missaris der Koningin der pro vincie Zeeland, de heer C. Philip se, die eveneens op de band tus sen marine en Zeeland wees, en er zijn dankbaarheid over uit sprak, dat H.M. de Koningin het goed had gevonden, dat deze nieu we onderzeebootjager de naam „Zeeland" mocht dragen. Spreker herinnerde aan het Zeeuwse de vies en hoopte ook dat dit schip tot in lengte van dagen een sie raad voor de marine zou zijn. Schoolreisje. De' leerlingen van de Geref. school Riemensstraat en van de school voor C.V.O. Polderstraat hebben gezamenlijk, onder lei ding van het onderwijzend perso neel, een mooie schoolreis ge maakt door België met als doel een bezoek aan de Kluisberg en Waterloo. Te 8 uur stapten de ongeveer 100 kinderen in de gereedstaande bussen van de Z.V.T.M. en via Gent, Oudenaarde, Ronse was 't eerste doel een bezoek aan de Kluisberg, alwaar in een speel tuin de kinderen volop genoten en tevens een kijkje hadden op het mooie Belgische heuvelland schap. Over Lessines, Geraardsbergen, Ninove werd naar het alom be kende Waterloo gereden. Hier beklommen de kinderen de Py- ramide en werd het panorama bezichtigd. De kinderen genoten zó, dat het sein van vertrek voor allen véél te vroeg klonk. De terugreis leidde over Ter- vueren en Brussel, waarbij de prachtige gebouwen en monu menten en natuurlijk ook het alom bekende „Manneke" de aandacht trokken. Dan ging het huiswaarts via Dendermonde en St. Nicolaas en te kwart over negen keerden de kinderen opgewonden en dank baar voor het genotene op het Marktplein terug. Mijnhardt'i Zennwtablectca helpen U er overheen. van de geneeskunst, dr A. I. Vos voegd, ging het naar de Markt Tanker uit Noorwegen gestrand en weer vlot gekomen. De Noorse tankboot „Brajara" is Vrijdagavond in de Wester- schelde aan de grond gelopen. Zaterdagmorgen is de boot ech ter, dank zij de hulp van 6 sleep boten, veilig in Antwerpen aange komen. De schade is nog onbe kend. De „Brajara" is een nieuw schip van 15.645 ton. Onderzeebootjager „Zeeland" te water gelaten. Alhier is Zaterdagmorgen on der grote belangstelling op de werven van de N.V. Koninklijke Serenade. Onder grote belangstelling werd Zondagavond door de kon. Har monie een serenade gebracht aan het diamanten echtpaar P. Mol- let-van Daalen, dat zich, omringd door familie, vóór de feestzaal Maas-Mollet in de Noordstraat had opgesteld. De heer P. Mollet is 82 jaar en zijn echtgenote M. van Daalen 81 jaar. Vooral de heer Mollet ge niet nog een uitstekende gezond heid. Na het bekende „Lang zul len ze leven," gaf de Harmonie enige nummers ten beste, waar bij door de talrijke familie een rondedans werd gemaakt en het muziekgezelschap op milde wijze werd getracteerd. Na afloop der serenade werd nog 'n muzikale wandeling door de gemeente gemaakt. Benoemd. De heer H. Ducheine, alhier, le raar Nederlands M. O., is met in gang van 1 September a.s. be noemd tot leraar aan het R.K. ly ceum „Sancta Magdalena Sophia/' te Vaals en aan de R.K. H.B.S. „St Jan" te Hoensbroek. Officiële opening Vismyn. Zaterdagmiddag werd door burgemeester J. A. Eekhout het nieuwe gebouw van de vismijn Door W. KERREMANS 51) (Nadruk verboden). „Die vent", zei ze, „denkt, dat ie heel wat meer is dan ik en jullie, Hij haalt zijn neus voor jullie op en verbeeldt zijn eigen dat hij te voornaam is voor ons soort mensen. Zo'n huzaar." De positie van Venkel werd meer en meer onaangenaam. Van Deurne en zijn zoons behandel den hem met een hautaine wre veligheid, het personeel ontweek hem en gedroeg zich onvriende lijk. Jonker Frans had hem nog eens naar zijn rapport gevraagd en het meegenomen. De volgende dag gaf hij het aan Venkel terug en zei laatdunkend: Er staan misschien wel enkele dingen in, die bruikbaar zouden zijn, maar geen enkel dat nodig is. Iedereen kan wel allerlei nieuwigheden uit de hoek zoe ken". „Zeer juist, jonker", antwoord de Venkel met lichte spot. Neen, dat was geen leven hier Hij wilde weg, maar dwong zich zelf om niet zo laf en zo gemak zuchtig te zijn en bij de eerste moeilijkheden weg te lopen. Hoe snakte hij er naar zijn werk te doen, de stalling en verzorging, de voeding en de training der paarden ter hand te nemen, de rijkunst van de jonkers, vooral van jonker Charles te verbete ren en zoveel andere dingen, die hem dagelijks als noodzakelijk opvielen en die hem belet wer den te doen of zelfs er over te spreken. Als alle minder dan middelmatige ruiters hadden de jonkers een hoge dunk van hun paardrijden en Venkel, die hun opvallende fouten met ergernis moest aanschouwen, had te zwij gen. Hij had het eenmaal gepro beerd toen hij met Frans op de kleine brik, bespannen met twee paarden, uitreed. Frans mende en Venkel zat naast hem. Venkel zag dat zijn wijze van mennen de paarden hinderde en zei kalm: „Zoudt u ze niet wat meer teu gel geven?" „Als ik je advies nodig heb, zal ik je dat vragen", was het antwoord en het waren de enige woorden, die op de tocht tussen hen gewisseld werden. Venkel was 3 maanden bij Van Deurne in dienst toen er gasten kwamen, de heer en mevrouw Van Duivenoord, met een doch ter en een zoon, de twee laatste liefhebbers van de hippische sport en Venkel kreeg nu pret tiger werk. Na enige malen met hen gereden te hebben vroeg het meisje hem: „Meneer Venkel, u rijdt zo prachtig, wilt u mijn rijden eens wat verbeteren? Of is het hope loos?" „Zeker niet, freule. Niemand rijdt zonder fouten, maar die u maakt zijn gemakkelijk weg te nemen". „Goed, dan kom ik morgen ochtend al om 8 uur bij u en geeft u mij les." Dat gebeurde en na het ontbijt kwam jonker Charles in de ma nege. „Jij hebt toch geen rij-onder richt meer nodig, Jeanne?" riep hij. Het meisje bracht het paard naar hem toe en antwoordde: „Niet nodig? Maar Charles, hoe kan je toch zulke dwaze dingen zeggen. Mijnheer Venkel heeft mij op heel wat fouten gewezen en ik voel heel goed, dat hij ge lijk heeft gehad. Ik wil elke dag les van hem hebben, dan zal ik heel wat beter rijden dan toen ik hier kwam". „Mag ik dan die prettige taak van Venkel niet overnemen en jou onderrichten?" Jeanne lachte klaterend en zei wat al te duidelijk en te nadruk kelijk: „Neen Charles, nu over schat je jezelf. Ik geloof dat we eerder de rollen kunnen omke ren en dat ik jou les kan geven". Charles wendde zich boos om en liep weg. Jeanne haalde haar schouders op, maar na enig be raad sprong zij van het paard, bedankte Venkel en zei dat het voor die dag genoeg was, waar na zij vertrok. De volgende ochtend verscheen Jeanne niet, maar Charles liet Venkel bij zich roepen. Hij ver wachtte, dat de jonker hem zou verbieden verder les te geven aan Jeanne, maar het was iets geheel anders wat hij te horen kreeg, iets wat hem deed schrik ken. „Venkel", zei Charles kort, „je moet vanmiddag om 2 uur zorgen met twee paarden te zijn aan het kasteel van baron Weidenstein. Daar span je de paarden voor d coach, die gereed zal staan en je brengt dat rijtuig naar hier." „Een coach, jonker? Voor vier paarden?" „Ja, we gaan morgen four-in- hand rijden". „Morgen!", riep Venkel ont steld, „maar jonker, dat is niet mogelijk. Als u four-in-hand wilt rijden, dan dient u toch ze ker eerst een paar maal te oefenen!" (Wordt vervolgd). In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de financie ring van stormvloedschade wordt in de definitie van het begrip „stormvloedschade" de beper king gelegd, dat de schade een gevolg moet zyn van overstro mingen. Het is niet aan twijfel onder hevig, dat een geval als dat van het badpaviljoen te Domburg onder die omschrijving valt. De tweede beperking zou vol gens het voorlopig verslag gele gen zijn in de eis, dat de over stromingen veroorzaakt moeten zijn door de stormvloed in de nacht van 31 Januari op 1 Febr. 1953. Dit is niet juist. De definitie spreekt van over stromingen ten gevolge van de plaats gehad hebbende storm vloed. Het is van het begin af de be doeling geweest om goederen, welke weliswaar niet zijn ge troffen in de rampnacht, doch aan welke op een later tijdstip schade werd toegebracht, onder de vergoedingsregeling te bren gen, althans voor zover de scha de geacht kan worden een recht streeks gevolg te zijn van over stromingen. De schade, welke werd ver oorzaakt door de tweede over stroming van Bruinisse, is geen direct gevolg van de stormvloed van 31 Januari 1953, doch van de hoge waterstand, welke op 13 Maart 1953 voorkwam. Dit neemt niet weg, dat de schade wel een rechtstreeks gevolg is van de stormvloed en derhalve in begin sel zal worden vergoed. De regering staat afwijzend tegenover de gedachte om voor de vergoeding van de materieel schade ten gevolge van de storm vloed, welke bestaat uit de meest uiteenlopende soorten schade tot veelal kleine bedragen, een van de wet afwijkende regeling te treffen. Op de in het voorlopig verslag gestelde vraag of het tijdstip, na hetwelk geen schade zal worden vergoed, zodanig zal worden ge kozen, dat de z.g. na-schade vol ledig aan de dag kan treden antwoordt de regering, dat hier een ruime termijn wordt gesteld. Het is niet de bedoeling de z.g. naschade van een vergoeding uit te sluiten. Deze zal evenzeer wor den vergoed als de stormvloed schade, welke zich terstond heeft geopenbaard. De regering acht het echter gewenst een eenvou dige methode te scheppen, met behulp waarvan schade-claims kunnen worden afgewezen, wel ke in een zo ver verwijderd ver schiet zouden worden ingediend, dat bezwaarlijk nog verband kan worden ingediend, dat bezwaar lijk nog verband kan worden ge legd met de stormvloed. Zij is ter tegemoetkoming aan de gerezen bezwaren bereid in de wet te doen vastleggen, dat het door de kroon vast te stellen tijdstip niet zal liggen binnen 5 jaar na het droogvallen van het desbetreffende gebied. Naar aanleiding van de op merking, dat moeilijk zal zijn uit te maken, welke kosten uit gaan boven die, welke zouden zijn gemaakt om te komen tot herstel in de oorspronkelijke toestand, moge er de aandacht op worden gevestigd, dat het uit gangspunt „herstel in de oor spronkelijke toestand" goed han teerbaar is gebleken. Een beter en toch objectief uitgangspunt is nauwelijks denkbaar. Britse en inheemse troepen hebben in de afgelopen 3 dagen 100 Mau Mau-leden gedood in het bosgebied van Aberdare ten Westen van Fort Hall. De meeste opstandelingen sneuvelden tijdens grote zuive ringsoperaties, die werden uit gevoerd op Kikoejoe-posten in het afgelopen weekeinde. Voorts werd gemeld, dat ben den in het Zuiden van het Nje- ri-reservaat aanvallen onderna men en 3 bruggen hebben ver nield. Britse vliegtuigen hebben doelen in het gebied van Aber dare aangevallen en beschoten. De grootste militaire operatie tegen de Mau Mau in Keya, de operatie-„Buttercup", is Zater dag begonnen. Deze militaire onderneming, die onder bevel staat van gene raal Erskine, zal tien dagen du ren en wordt uitgevoerd door 'n Britse infanteriebrigade en een bataljon inheemse infanteristen. Deze strijdkrachten worden on dersteund door vliegtuigen van de Britse luchtmacht en eenheden van gezagsgetrouwe Kikoejoes. Ongeveer 85 procent van de bekeerde dronkaards verbeelden zich allerlei ge luiden te horen, zoals hondengeblafmotorge ronk en muziek, nadat zij met drinken zijn opgehou den, Dit is meegedeeld door dr Maurice Victor van het algemene ziekenhuis van Massachusetts. Hij zei dat bekeerde drankzuchtigen door die geluiden soms zo van streek raken, dat zij zich in een kamer opsluiten en om politiebescherming vragen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2