Binnenlands nieuws Uit de Provincie 12e Benelux-Klompenbeurs Voor huidgezondheid steeds PUR0L! AGENDA: Voor de Zondag Foor Clinge wachten belangrijke dagen Doel Kwaliteitsproduct en grotere omzet TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. DRIEWEGEN. HOEK. HULST. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. is Van 29 Juli tot de eerste dagen van Augustus a.s. zal de grens gemeente Clinge het centrum der Zeeuwse klompenindustrie in het teken van de Benelux- klompenbeurs staan, welke geor ganiseerd wordt door de beurs- commissie en de R.K. klompen- tnakersbond „St Gummarus". Voor deze beurs, welke geopend zal worden door de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr mr A. F. C. de Casembroot, wordt grote belangstelling verwacht uit binnen- en buitenland. Motief voor deze beurs, een voortzetting van een vóóroorlog se traditie, is: de aandacht te ves tigen op de klomp als kwaliteits- en luxeproduct, het aankweken van handelsrelaties, teneinde de positie der klompenmakersbedrij- ven, die door een complex rem mende factoren danig is ver zwakt, zoveel mogelijk te consoli deren. De heer C. J. Seghers te Clin ge, voorzitter van „St Gumma rus", van het beursbestuur en ijverig propagandist voor de be langen der klompenmakerswe reld, gaf ons het volgende beeld van de ups en downs in deze be drijfstak. Historisch overzicht. Dit is de eerste maal na 14 jaar, dat een klompenbeurs wordt ge organiseerd. In de vooroorlogse jaren werden reeds elf beurzen gehouden, alle te Clinge, het mid delpunt van deze industrie. Zij openden steeds nieuwe perspec tieven, eerstens omdat zij een kwaliteitskeuring inhielden en voorts omdat met belanghebben den handelsconnecties werden aangeknoopt, hetgeen tot gunsti ge financiële resultaten leidde. De oorlog werd ook hier de grote spelbreker, want de laatste beurs werd op de mobilisatiedag van 1939 besloten met een feestavond. Van baisse naar hausse. Wereldoorlog II leidde tot steeds toenemende schaarste aan schoeisel, hetgeen stimulerend werkte op de klompenmarkt. Tij dens de wereldoorlog werd de hautdistributie -in het leven ge roepen, zodat de schaarste aan klompen permanent was en een afzet van 10Ö gegarandeerd, daar de vraag het aanbod verre overtrof en wel in zodanige mate, dat het kwaliteitsproduct ten dele verdrongen werd door de omstan digheden des tijds. Het getij keert. De houtdistributie werd in 1947 opgeheven, zodat ieder naar har telust kon produceren, waarvan dan ook een dankbaar gebruik werd gemaakt, zodat er spoedig een overschot ontstond. De schoenindustrie propageerde het luxe en modieuze schoeisel met Kracht en de gevolgen bleven voor de klompenindustrie niet uit. Door al die factoren is deze in dustrie opnieuw in het gedrang geraakt. Over heel Nederland waren in de oorlogsjaren 1800 klompenmakersbedrijven, waar van 102 in Zeeland. Van die 1800 zijn er nog slechts 900 over, waarvan in Zeeland nog 50 en daarvan het grootste deel in Clin ge. De hier gevestigde bedrijven, die de grootste in hun soort zijn, verschaften een bestaan aan 1 a 500 werknemers. Zonder twijfel zullen nog veel bedrijven van het toneel verdwijnen, omdat de winstmarge te gering is in ver houding tot de onkosten. Waarlijk, tevergeefs ver wacht men het van de heu velen en de menigte der ber gen; waarlijk, in de Here onze God is Israëls heil! Jeremia 3 23. Probleem van houtimport. Een moeilijk vraagstuk blijft nog steeds de noodzakelijke in voer der gewenste houtsoorten uit België. Het is n.l. zó, dat ook diverse andere en meer rendabele bedrijfstakken dezelfde houtsoort verwerken als de klompenma kerijen. De klompenmakers zijn meestal afhankelijk van de Bel gische groothandelaren en de ho gere prijs is voor de Nederlandse klompenfabrikant een ernstige handicap. j Met voldoening kon de heer Seghers constateren, dat het werkbezoek van prins Bernhard in October 1952 een kentering had bewerkstelligd, hoewel die nog lang niet doorslaggevend is. Wanneer b.v. schoenen door hun afwerking en type niet als luxe worden beschouwd, zijn zij vrijge steld van deze belasting. Daarom is destijds aan de prins verzocht, dat de klomp eveneens als schoei sel zal worden beschouwd en als de voortekenen niet bedriegen, zal de omzetbelasting voor klom pen reeds dit jaar worden afge schaft, „een succes voor de sa menwerking en het verenigings leven in de klompenmakerswe reld", aldus de heer Seghers. De komende klompenbeurs. „St Gummarus" heeft nu, ge zien de successen met soortgelij ke beurzen in andere delen des lands, besloten de vooroorlogse traditie in ere te herstellen. Aan gezien dit de eerste beurs is, wel ke dit jaar in ons land wordt 'ge houden en het aankopen van win terprovisie voor de deur staat, koestert men begrijpelijkerwijs grote verwachtingen. Niet alleen wordt een grote toeloop van afnemers verwacht, doch ook het gewone publiek, te meer omdat deze beurs in Rene- lux-verband wordt gehouden1, zo dat niet alleen uit Zeeland en ove rig Nederland, maar eveneens uit België de belangstelling groot zal zijn. Het aantal toegezegde stands uit de klompenbranche is reeds gestegen tot 40 a 50, alle met kwaliteits- enluxeproducten; men kan tot 8 Juli inzenden. Tevens zullen een 12-tal stands van ne ringdoenden aanwezig zijn (krui deniers, bakkers, textielzaken, huishoudelijke artikelen e.a.). Ge demonstreerd zal worden met een 25 jaar oude klomp, die een leng te heeft van 1.05 m en binnen werks 83 cm meet en zou passen voor een persoon van 5 m. Behalve de officiële opening wordt die dag te Clinge ook een vergadering van burgemeesters en secretarissen uit heel Zeeuws- Vlaanderen gehouden en tot slot van die dag zal op het nabijgele gen sportterrein een vuurwerk worden afgestoken, dat wordt aangeboden door de beurscorp- missie. De lage entrée-prijg "hoeft voor niemand een bezwaar te zijn, temeer daar een entrée-kaart recht geeft op een prijs bij-loting en op een gereserveerde plaats voor het vuurwerk. Al met al wachten Clinge eind Juli belangrijke dagen. Belang rijk om de strijd voor het bestaan van de klompenindustrie. De klomp en haar producent zijn sy noniem met de eenvoudige mens, die hard werkend een eerlijk stuk brood verdient. Moge dit ook mede door de klompenbeurs de noeste grensbewoners beschoren blijven! Wij menen toch niet, dat dit woord ons niet geldt? Wij menen toch niet, omdat wij het geleerd en zo vaak nagezegd hebben, dat bij de Here alleen heil is, dat de klaagtoon der Profeten niet op ons toepasselijk is? Wie durft een blik slaan in zich zelf en God met een ootmoedig hart vragen hem de spiegel recht voor te houden? Die ontdekt daar met verbazing wellicht, met beschaming voorzeker, hoezeer wij allen geneigd zijn onze ver wachting te bouwen op machten der aarde. Op invloeden buiten God. Op mensen, wier doen en helpen ijdelheid is, als de daad en de hulp niet hun oorsprong hebben in de kracht Gods. „Waarlijk", roept de Here ons heden toe, als wilde Hij het onze ziel door de drang Zijner ontfer mende liefde doen aannemen, om ons er voor te behoeden, dat wij, eigenwijze kinderen, door schade en moeite zouden moeten wijs worden: „Ik alleen ben uw Heer en Heiland. Ik alleen heb een arm met macht. Bij Mij alleen is vrede. Door Mij alleen is zaligheid. Zie dan af, doe het van heden af voor eens en voor al, van mensenhulp en aardse macht. Zie, bij Mij alleen is uw heil." De rots bezwijk', het hoog [gebergte schudde, Onwankelbaar, o God, is Uw gena. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) BEJAARDE MESSENSTEKER. Donderdagavond is in de ar- beidskolonie „Het Hoogeland" te Beekbergen de ambtenaar Van der W. aangevallen door de 79- jarige verpleegde J. F. K., die Van der W. met zijn zakmes ernstige verwondingen aan beide polsen toebracht. Het slachtoffer is in het Julianazeikenhuis ter verpleging opgenomen. De dader werd in arrest gesteld. Men ver moedt dat hij in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. DODELIJKE VAL. In de Plantage Middenlaan te Amsterdam is een 53-jarige tim merman, die werkzaamheden verrichtte in 'de Hervormde kweekschool, over een plank ge struikeld. De man viel achter over en kwam met zijn hoofd op de eerste trede van een trap terecht. Hij overleed ter plaatse. BRAND IN VERFFABRIEK TE AMSTERDAM. In de opslagplaats van de N.V. de Gooische verffabriek, geves tigd in een 40 meter lange en 25 m brede stenen loods in de Plan- ciusstraat te Amsterdam, heeft Vrijdagmorgenvroeg een kleine, met aanzienlijke rookontwikke ling gepaard gaande brand ge woed. Kort vóór 5 uur werd de brand ontdekt, die ontstaan was in de achterzijde van het magazijn, dat grenst aan de Houtmankade. De hevige rookontwikkeling in het vol met vaten verf staande ma gazijn, vormde een belemmering bij het blussingswerk. Brand weerlieden voorzien van zuurstof- en rookmaskers drongen het ma gazijn binnen. Na een kwartier was men het vuur meester. De schade bleef beperkt tot wat verbrand houtwerk en het dak, dat over de gehele breedte aan de achterzijde is doorge brand. Er was niemand in de fabriek aanwezig toen de brand uitbrak. GOEDERENTREIN TE ZWOLLE ONTSPOORD. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is op het rangeerterrein van de Nederlandse Spoorwegen te Zwolle een goederentrein ont spoord bij het overtrekken van het ene spoor naar het andere. Een electrische locomotief schoot van de rails en enige goederen wagens werden in elkaar ge drukt. Vijf stel rails werden tengevolge hiervan geblokkeerd, waardoor grote vertraging in het goederenverkeer ontstond. Het passagiersverkeer onder vond geen hinder1 van het. ge beurde. Waarschijnlijk heeft men bij het overtrekken te ver door getrokken en heeft men het stop sein niet opgemerkt. Een goede renwagon werd finaal door een ijzeren paal'in tweeën gesneden. Van de N. S. verneemt het ANP nog over het spoorweg ongeluk te Zwolle, dat het ran gerende treindeel, doordat het te ver is doorgereden, de binnenko mende goederentrein in de flank heeft aangereden. Het achterste deel van de binnenkomende goe derentrein is ontspoord, terwijl enkele wagens werden vernield. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. De electrische bovenleiding is niet noemenswaard beschadigd. Nader delen de N. S. mede, dat het spoorwegongeluk om 4 minu ten over 2 Vrijdagmorgen is ge beurd. Het rangerende treindeel raakte, achteruit rijdende, de bin nenkomende trein in de flank aan. De achterste wagens van het rangerende treindeel werden vernield; terwijl de ontspoorde locomotief die van de binnenko mende trein is. COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN. Terneuzen, 26 Juni. Groenten. Per 100 stuks in centen: Sla 250—290; Bloemkool A 9—18; id. B 911; id. C 8; Groene komkom mers A 23, id. B 21; Witte kom kommers A 1316; id. B 1011; id. C 12—13. Per bos in centen: Selderij 10; Peen II 10—17; Kroten 7—10; Uien 10—12. Per kg in centen: Eerstelingen I 20—29; id. II 17—21; id. kriel 11—13; Andijvie 14—15; Asper ges 81109; Princ. bonen 159; Wagenaars 140; Saxa 151; Dop erwten 1021Peulen 3847 Sav. kool 510; Rabarber 17; Spinazie 1214. Aardbeien: Madame Moutót 88111; Rode bessen: Prolific 30 —52. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Muiterij op het goudschip. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Een zomer slechts heeft zij gedanst. 3, 4, 5 en 6 uur: Elizabeth is Koningin. Parochiehuis, 7.30 uur: Prijskaarting. AXEL- Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Kikvorsmannen. 2.30, 3.30 en 4.30 uur Repor tage van de kroningsplech tigheid Koningin Elizabeth. SLUISKIL: Villapark, 13.30 u.: Prov. Sportdag L.J.G. 1953. PHILIPPINE: Boomgaard A. Barbé, 7 uur: Muziek- en tuin-'' feest. BOSCHKAPELLE: Terrein v.v. Vogelwaarde, 4 uur: Voetbalwedstrijd Zaamslag- Wolfaartsdijk. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 2 uur: Middagvoorstelling. Een zomer slechts heeft zij gedanst; 4.30 uur: Muiterij op het goudschip; 8 uur: Muiterij op het goudschip. Concertgebouw, 8 uurt Biosc. Een zomer slechts heeft zij gedanst. PHILIPPINE: Boomgaard A. Barbé, 4 uur: Muziek- en tuinfeest. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Kikvorsmariifen; 8 uur: De piratenkoningin; 6.3Q uur: Reportage kronings plechtigheden Koninigin Eli zabeth. BUSDIENST SLUISKIL-HULST ANTWERPEN—BREDA. Deze door de Z.V.T.M. in sa menwerking met de B.B.A ge- exploiteerde buslijn zal op de zelfde wijze als tot nu toe wor den gereden, waarbij dus geen grenspapieren nodig zijn en ook van douaneformalitetien geen sprake is. In Den Haag heeft men be grip van de moeilijkheden, waarin Zeeuws-Vlaanderen door het uitvallen van het veer Perk- polder-Kruiningen is komen te verkeren en zolang dit vee niet normaal in gebruik is, vindt de vreemdelingendienst goed, dat reizigers, die van deze busdienst gebruik maken, geen paspoort of bewijs van Nederlanderschap nodig hebben. Het is verheugend, dat de stappen door het provinciaal bestuur, vereniging van burge meesters en secretarissen in Oost Zeeuws-Vlaanderen, Ka mer van Koophandel enz. tot 'n goed resultaat hebben geleid. De reis met de busdienst is geriefelijk en snel. ONDERWIJZERSEXAMENS. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagden voor de on derwijzersakte de heren J. Jan sen te Kloosterzande en P. A. Beun te Aardenburg. SCHOUWEN-DUIVELAND EN GOEREE-OVERFLAKKEE WEER RECHTSTREEKS VERBONDEN. De veerdienst van Schouwen- Duiveland naar Goeree-Overflak- kee (van de firma Maas West broek) wordt Maandag a.s. her vat. De diensten zijn des mor gens v.m. 9 uur van Zijpe en om 10 uur van de Hoek van Sint Jacob. Des namiddags van Zijpe om 13.30 uur en van de Hoek van Sint Jacob om 14.30 uur. De dienst werd na de ramp gestaakt. Geslaagden eindexamen Afd. H. B. S. B. Bij het van 23 tot en met 26 Juni gehouden mondeling eind examen aan het openbaar ly ceum voor de afdeling H. B. S. B zijn geslaagd: L. W. de Bruijne, Terneuzen; C. J. Cijsouw, Biervliet; J. A. L. van Dixhoorn, Walsoorden; mej. Mia A. van Eek, Terneuzen; R. van den Eeckhout, Sas van Gent; D. J. ten Haaft, Hoek; A. van Harn, Spui (Zaamslag)M. Neeteson, Kloosterzande; P. E. R. Rhemrev, Zaamslag; J. J. Smit, Terneuzen; mej. Anni van de Velde, Biervliet; A. K. Ver schelling, Terneuzen en P. de Visser, Zaamslag. Chinees restaurant „Shang Hai". In tegenwoordigheid van vele genodigden, w.o. de heer en mevr. Teilegen, opende gisternamiddag de heer Chen leu Chang zijn Chi nees restaurant aan de Westkolk- straat alhier. Het restaurant, dat sober maar keurig is ingericht, biedt voor velen plaats om zich te goed te doen aan een Chinees of In disch gerecht. Bovendien bevat de spijskaart tal van gevarieerde Europese gerechten. In een hoek van de eetzaal be vindt zich een keurig verzorgde bar, waar de gasten vóór de maal tijd een apératief kunnen gebrui ken. De heer Chang vertelde ons dat dit eethuis een primeur in Zeeland is, want als men alhier reeds enige weken van een ver maard Chinees gerecht zal heb ben kunnen genieten, zal te Vlis- singen een Chinees restaurant worden geopend. Vanaf heden zal het restaurant „Shang Hai" voor het publiek zijn geopend van 's morgens 10 tot des avonds 10 uur. Concert op de Markt. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard zal de Harmonie a.s. Maandagavond een concert geven op de Markt. Teneinde de muziekliefhebbers in staat te stellen ongehinderd van het concert te genieten, heeft de politie een bijzondere maat regel getroffen. Kinderen tot ongeveer elf jaar, die niet onder geleide zijn van volwassenen, zullen n.l. tijdens het concert niet tot de markt worden toegelaten Tegen rustverstoorders in het algemeen zal streng worden op getreden. Het is jammer, dat men deze maatregelen heeft moeten nemen maar de ervaring heeft geleerd, dat ze nodig zijn. Bij vorige ge legenheden was onze krijgertje spelende en lawaai makende jeugd vaak erg hinderlijk. Wij willen een beroep doen op de ouders om ervoor te zorgen dat hun kinderen niet zonder toezicht de markt opgaan en dat ze zich ook onder geleide rustig houden. De markt is tijdens een concert nu eenmaal geen openbare speel plaats. Vergadering jeugdraad. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Terneuzense jeugdraad werden de middelen besproken, die kunnen worden aangewend ter aflossftig van de nog bestaande schuld. Behoudens medewerking van B. en W. zal op een nader vast te stellen datum een kinderfeestdag worden georganiseerd voor de Terneuzense jeugd. Bij de rondvraag werd gewezen op de behoefte aan kampeerter rein in Terneuzen en omgeving en aan vergaderruimte. Besloten werd zich hiervoor tot de gemeen teraad te wenden. De voorzitter sprak aan het eind van de vergadering mej. Oostindie toe, die wegens vertrek uit de gemeente als secretaresse van de jeugdraad heeft bedankt. Spreker wenste haar het beste toe in haar nieuwe werkkring. Voor candidaat-emigranten. Men deelt ons mede dat in onze gemeente een afdeling is geves tigd van de algemene emigratie centrale. Deze plaatselijke cen trale bestaat uit de heren J. M. Hamelink, IJsbaanstraat 2 te Terneuzen; J. v. d. Peijl, Maurits- fort 24, Hoek en mevr. G. Span- jerSpeerstra, Margrietstraat 36 te Terneuzen. De commissie is voornemens de laatste Woensdagavond van elke maand zitting te houden ten ge rieve van candidaat-emigranten. Het nieuwe tracé van het kanaal GentTerneuzen. Volgens het Brusselse dagblad „Le Soir" hebben Belgische be langhebbenden onlangs bespre kingen gevoerd over het nieuwe tracé van het kanaal Gent—Ter neuzen, zowel op Belgisch als op Nederlands gebied, alsmede over de nieuwe sluis, die in dit kanaal moet worden gebouwd. Tijdens déze besprekingen zou, aldus het blad, voorgesteld zijn, indien de onderhandelingen met Nederland over het complex der waterwegen niet op korte termijn tot een resultaat zouden leiden, de kwestie Terneuzen, die tech nisch reeds geregeld zou zijn, apart te behandelen. Agenda gemeenteraad. Op de agenda voor de op 30 Juni a.s. te houden vergadering van de gemeenteraad komen o.a. de volgende punten voor: Verzoek van de kerkeraad der Geref. kerk tot aankoop van ge meentegrond; id. van de Z.L.M. te Goes; voorstel om in principe te besluiten tot aankoop van grond aan de Axelse Sassing, als industrieterrein; vaststelling van een verordening tot heffing van rioolbelasting; verzoek van het bestuur van de Chr. Nat. school vereniging om gelden beschik baar te stellen voor centrale ver warming van diverse schoolge bouwen verzoek van de St. Elisa beth stichting te Sluiskil om een subsidie tot dekking van het te kort op de exploitatie van het zie kenhuis. Onderscheiding. Bij K. B. van 24 April 1953 is aan onze ex-stadgenoot, de on derluitenant der artillerie R. van van den Berg te Djakarta, de gouden eremedaille verleend, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau met de zwaarden. Schoolreizen. De leerlingen der drie laagste klassen van de Chr. U.L.O. school maakten een trip naar Utrecht, Grebbeberg en Elten via Antwer pen. Verder werd ook nog een be zoek gebracht aan Ouwehands dierenpark te Rhenen. Ook de leerlingen van de Chr. Nat. school in de Nieuwstraat maakten een schoolreis naar Loon op Zand. Daar werd giste ren een bezoek gebracht aan „De Efteling". Beide reizen hadden een vlot en prettig verloop. Voor de Ouden van Dagen. De Donderdagavond alhier ge speelde voetbalwedstrijd tussen een elftal van de Axelse kappers en een van de Eerste Zeeuwse Vlasspinnerij alhier, heeft opge bracht 138, welk bedrag aan het comité voor de reis van de ouden van dagen is overhandigd. De korfbalsport herleeft. De vóór de oorlog ter ziele ge- gane korfbalvereniging „Rapide" is thans opnieuw opgericht onder voorzitterschap van de heer P. J. Olijslager. Het voorlopig bestuur bestaat uit mej. I. Marijs en de heren A. de Ruijter, J. de Visser en W. van Doeselaar. Het V.V.Z.F.-terrein is voorlo pig beschikbaar gesteld voor de nieuwe vereniging als trainings veld. Er wordt reeds enthousiast ge oefend, terwijl het voornemen be staat binnenkort 'n adspiranten- vereniging te vormen. Gevonden voorwerpen. Bruin lederen portemonnaie, Prins Hendrikstraat 44; muntbil jet van 1 gulden, Emmastraat 94; bruin jasje, Crijnssenstraat 8; grijskinderbaretje, Pr. Hendrik straat 65; doosje met 10 sigaret ten, Julianastraat 23; bandbe schermer met dop van auto, Bern- hardstraat 9; rood kinder jasje, Polenstraat 28; witte gymnastiek schoen, Pr. Hendrikstraat 45; bol- hamer, Julianastraat 49; kinder jakje, Wilhelminastraat 70; huis sleutel, rijkspolitie; poppenwa gen, Pr. Hendrikstraat 64; gym schoentje, Walraven, Ruijterstr.; bjuine alpino muts,, Schapenbout 0)27; bruine kinderschoen, Prins Hendrikstraat 56; motorkap rijkspolitie; paar kinderkousen en snoer kralen, K. Dieleman, no. L 3; duimstok, Oudewijk 30; zak doek, Bylocquestraat 1. Schoolreisje. Onder geleide van het onderwij zend personeel en vele ouders maakten de leerlingen van de hoogste klassen der openb. lagere school A gisteren een uitstapje naar Rotterdam. Begunstigd door fraai weer ver trokken de bussen te half zeven en na een voorspoedige reis arri veerde men te Rotterdam, alwaar een bezoek gebracht werd aan de diergaarde Blij dorp en een rond vaart werd gemaakt door de ha vens, zodat allen zeer genoten. Onder vrolijk gezang van de kinderen keerden de bussen te ongeveer 10 uur in de gemeente terug. Diamanten feest. Zondag a.s. hoopt het echtpaar P. Nolietvan Daalen alhier haar 60jarig huwelijksfeest te herden ken. Het zal de krasse oudjes deze dag zeker niet aan belang stelling ontbreken. Schoolreisje. Onder leiding van het perso neel hebben de kinderen van de Chr. school te Driewegen giste ren 'n uitstapje naar Walcheren gemaakt. Na op de heenreis het herten kamp in Groede en de boulevard in Vlissingen bezichtigd te heb ben, ging het vol moed naar het doel: het strand en de speeltuin in Domburg, waar, begunstigd door heerlijk zomerweer, naar hartelust gebaad en gespeeld werd. De terugreis ging over Middel burg, waar in het museum nog veel aardigs en leerzaams te zien was. Tevreden en blij om al het ge- notene, werd zingende de terug tocht gemaakt. Inwijding Geref. kerk. Gisteravond werd het prachtige en in moderne stijl opgetrokken nieuwe kerkgebouw der Geref. Kerk, staande in de Dr Leen- houtsstraat, plechtig ingewijd. Het kerkgebouw is zeer stijlvol en doet met haar mooi interieur en ruime ingang zeer rustig aan. De ruime zitplaatsen en de fraaie preekstoel zijn smaakvol uitge voerd, terwijl voor de verlichting twee electrische kronen zijn aan gebracht. Toen te 7 uur de voorzitter van het kerkbestuur, de heer F. Die leman, de dienst opende, was het kerkgebouw overvol en moesten nog stoelen worden bijgezet om alle belangstellenden een plaatsje te geven. Na het zingen van Ps 100 3 en 4, las de heer Dieleman uit Je- hemia 8 de verzen 413, waarop hij dit Schriftgedeelte uitvoerig behandelde. Acht jaar geleden had wel nie mand gedacht, dat alhier zulk een modern kerkgebouw zou verrij zen. Thans is dit werk voltqoid en het boek Jehemia waarin 'zoveel over herbouw wordt gesproken, is opengeslagen. Na het interieur van het kerk gebouw te hebben besproken, bracht spreker dank aan allen, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan de tot standko- ming van het kerkgebouw. Als afgevaardigde der bouw commissie sprak de heer P. Scheele, die een overzicht gaf van het verloop der werkzaamheden vanaf de aanvang op 18 Juni 1952 tot heden. Hij besloot: Wij heb ben thans een nieuw kerkgebouw met pastorie, het wachten is thans op het „ja"-woord van een nieuwe predikant. Als afgevaardigde van de gene rale deputaten sprak ds Hommes uit Nieuwdorp, die er aan herin nerde dat de nood der verschil lende kerken nog groot is, het geen de taak van de deputaten aanzienlijk verzwaart en hulp van de zusterkerken nodig is ge weest om ook deze kerk te bou wen. Bidden wij God, dat Hij Zijn zegen zal schenken aan dit ge bouw, waarin tot in lengte van jaren Gods Woord zal worden verkondigd. Als afgevaardigde van de clas sis Axel der Geref. Kerk sprak ds H. Pestman uit Terneuzen, die namens de classis zijn gelukwen sen aanbood, het een groot voor recht noemend, dat God allen hier in dit nieuwe bedehuis heeft doen samenkomen. Hij sprak zijn bewondering er over uit dat de gemeente het zo lang in het schoolgebouw heeft uitgehouden doch tevens bleek er uit dat het houden van een eredienst niet af hankelijk is van het gebouw zelf. Ónze voorouders kwamen zelfs in de open lucht bijeen. Gode zij dank is thans weer een fraai kerkgebouw verrezen, waarin de gemeente zal kunnen samenko men en uw herder Gods Woord zal verkondigen. Wegens ongesteldheid van de burgemeester sprak de heer P. Scheele als waarnemend burge meester zijn vreugde uit over de totstandkoming van dit fraaie kerkgebouw, dat een sieraad voor de gemeente is. Hierna sprak nog de architect van het kerkgebouw, die de ker keraad, mede namens de aanne mers, dank bracht voor de pretti ge samenwerking, waardoor de werkzaamheden zo'n vlot verloop hadden. Tot slot bracht de voorzitter van het kerkbestuur de heer F. Dieleman dank aan de sprekers van deze avond, de bouwcommis sie, het bestuur der Chr. lagere school aan de Molendijk voor het ingebruikgeven van het schoolge bouw, de architect en de bouwers van het kerkgebouw, de Zeeuws- Vlaamse meubelfabriek te Bres- kens voor het ontworpen smaak volle interieur, aan hen die de bouw financieel steunden, het geschenk van de kanselbijbel op welks band het jaar 1870 staat aangebracht, aan mevr. wed. Van de Walle, wier echtgenoot een 30-tal jaren geleden op Hoek de dienst leidde, voor de door haar geschonken prachtige kan senzetel. Hierop werd een korte kerk dienst gehouden waarin voorging ds Rings uit Schoondijke, die sprak naar aanleiding van Corin- then 6 421. Tot slotzang van deze eredienst werd gezongen Ps 103 1. Eindexamen Rotterdams conservatorium. Het eindexamen van het Rot terdams toonkunstconservatori um is afgelegd door 16 candi dates van wie aan 15 het eind diploma *kon worden uitgereikt Het einddiploma koordirectie werd behaald door de heer J. F. Ivens te Hulst, die eveneens het einddiploma schoolmuziek C II verkreeg. Benoemd. Tot onderwijzeres aan de R. K. meisjesschool te Sas van Gent is benoemd mej. M. Maes te Graauw. Reis Ouden van Dagen. Begunstigd door goed weer hebben de ouden van dagen voor de 27-ste maal hun jaarlijkse trip gemaakt. Rond half acht zochten 116 oudjes een gemakkelijk plaatsje in een 5-tal bussen. Er werd gestart richting Terneuzen om met de provinciale boot via Kruiningen Brabant in te trek ken. Van deze gelegenheid heeft men gebruik gemaakt, voor zo ver mogelijk een kijkje te nemen rond Kruiningen waar het ge vreesde water de zwaarste tol voor Zuid-Beveland heeft opge ëist. Diep onder de indruk van deze ravage reed men Brabant in. Genietend van Brabants na tuurschoon kwam men tegen de middag in Oosterhout, waar de bekende Warande het einddoel van de trip was. In dit prachtige natuur-oord met bossen, sportvel den en vijvers heeft men koste lijk genoten. De koffietafel deden de oudjes alle eer aan. In de namiddag toog men weer huiswaarts. Tegen 9 uur wachtte hen een blijde intocht. Namens de bevolking heette de fanfare hen in de vorm van muzikale klanken hartelijk welkom. Óok het toevallig daar aanwezige Mondaccordeola-ensemble uit Axel liet zich niet onbetuigd. De leider, de heer H. J. Colsen, bracht namens de oudjes dank aan allen, die hadden bijgedragen tot het slagen van deze dag. Evenals voorgaande jaren werd op zijn voorstel een collecte ge houden voor een reisje voor de kleuters van de 3 kleuterscholen. De belofte van de heer Colsen om zolang het hem mogelijk was de oudjes op hun reis te leiden werd met een hartelijk applaus be groet. De heer Bosschaert bracht na mens de ouden van dagen aan de heer Colsen dank voor het vele werk, dat hij ook dit jaar weer had verzet. Muzikale uitvoering. Het „Mondaccordeola"-ensem- ble uit Axel heeft in zaal Meert een uitvoering gegeven. Het was jammer, dat het aangekondigde toneelstuk „Er was laatst een meisje loos" geen doorgang kon vinden door de verwelkoming van de ouden van dagen in de hotels. Onder leiding van de heer W. Meulemeester uit Terneuzen kon men een uurtje genieten van po pulaire schlagers. Na het muzikaal programma volgde een geanimeerd bal. Serenade. Gisteravond bracht de muziek vereniging „De Volharding" on der grote belangstelling der buurtbewoners een serenade aan haar donateur, de heer A. de Put ter, wonende op het Zaamslag- Veer, die Vrijdag zijn 75e jaardag vierde. Nadat het gezelschap voor de woning een nummer had ten beste gegeven, sprak de voorzit ter van de „De Volharding", de heer R. J. van de Veke, de jubi laris, die in Oost Zeeuws-Vlaan deren een grote bekendheid heeft en een populaire figuur is, op hartelijke wijze toe, daarbij wij zend op zijn langdurige dona teurschap, de hoop uit sprekend dat „De Volharding" nog tal van jaren op zijn steun zal mogen re kenen. Nadat de heer De Putter het ge zelschap dank had gebracht voor de hem gebrachte hulde, werd de leden een verversing aangebo den en verzocht de heer De Put ter „De Volharding" een muzi kale wandeling over „het Veer" te maken, waaraan, nadat nog enige populaire nummers waren gespeeld, door het gezelschap gaarne werd voldaan, waarop nogmaals een verversing werd aangeboden. De heer De Putter mocht in de loop van de dag vele bloemstuk ken en andere geschenken in ont vangst nemen, w.o. een taart van bijna 6 kg.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2