Spanning in Bonn toegenomen Zware Chinese aanvallen Verenigd Duitsland in een verre toekomst Frankrijk heeft eindelijk een kabinetsformateur Oost-Duitsland Indonesië WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Aanval van Chinese nationalisten CHRISTIE CHURCH1LLS REIS NAAR BERMUDA ZATERDAG 27 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2378. GRENSINCIDENTEN Aanzienlijke meerderheid voor Laniel ndonesische nota aan Vlirsister Beyen over handigd Buitenlanders en Noodwet-Ouderdoms- voorziening De Koreaanse kwestie in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele "SLOW-SMOKE" VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA dui vovï Het proceM Frankering bij Abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Opnieuw heeft de Duitse bonds dag het door de socialisten ge vraagde debat over dr Adenauers buitenlandse politiek uitgesteld. Vorige week kon het debat niet doorgaan in verband met de op stand in Oost-Duitsland; thans werd het tot Woensdag uitge steld, daar de liberale afgevaar digden hun partijdag in Lübeck wilden laten voorgaan. De socialisten hebben tegen het uitstel geprotesteerd en zien er een poging van de regerings coalitie in een botsing der menin gen in de bondsdag te voorko men. Aan het uitstel is een bespre king tussen Adenauer en de so cialistische leiders voorafgegaan, waarin de kanselier vergeefs heeft getracht de oppositie te winnen voor een gemeenschappe lijke verklaring. De socialisten verlangen, dat de bondsdag de wens zal uitspreken, dat de con ferentie van Bermuda zal worden gevolgd door een conferentie met de Sowjet-Unie en dat inmiddels de vier hoge commissarissen contact zullen opnemen over een herstel van normale betrekkin gen tussen beide helften van Duitsland. Dr Adenauer heeft getracht de socialisten te winnen voor een besluit, waarin de bekende Duitse voorwaarden voor een herstel van de eenheid worden opgesomd. Het houden van vrije verkiezin gen staat daarbij voorop. De so cialisten achten na de gebeurte nissen in Oost-Duitsland deze punten niet meer toereikend en willen trachten de kanselier er toe te brengen te erkennen, dat wijzigingen van de bestaande Europese concepties in overwe ging moeten worden genomen, indien dit voor de Duitse eenheid nodig zou zijn. Met grote spanning wacht men in Bonn af, welke richtlijnen de Russische hoge commissaris Semjonof mee zal brengen uit Moskou, waarheen hij vertrokken is om verslag uit te brengen. Men blijft de overtuiging toegedaan, dat Semjonof zijn politiek van ontspanning zal blijven voortzet ten. Dit Wordt afgeleid uit de mededelingen, waarover officiële instanties beschikken, die alle wijzen op een gereserveerde hou ding van de Russische troepen tij dens de opstand. De berichten, die Bonn recht streeks uit de Sowjet-zöne heeft ontvangen, geven te kennen, dat deze voorzichtige houding van de Sowjet-troepen door de bevolking wordt erkend. Dat deze haar woede voorna melijk tegen de Duitse commu nisten en niet tegen de leiders der bezetting richt, leidt men af uit het feit, dat de bevolking der Sowjet-zöne resoluties en verzoe ken om vrijlating van gevange nen nu uitsluitend aan de Russi sche instanties richt met voorbij gaan van de regering-Grotewohl. Niettemin meent men in Bonn ook aanwijzingen te hebben, dat de Russen de ontspanning beogen als middel om de indruk te ves tigen, dat zij een oplossing van het vraagstuk der Duitse eenheid zouden wensen. In dit verband wijst men op een rede, welke mi nister-president Grotewohl Don derdag in een bruinkoolfabriek in de Saksische stad Boehle heeft gehouden. De economische poli tiek, die gericht was op de bouw van een eigen zware industrie in Oost-Duitsland, was volgens Gro tewohl fout geweest omdat de re gering ervan was uitgegaan, dat het herstel van Duitslands een heid in een zó verre toekomst zou liggen, dat de Sowjet-zöne zich economisch onafhankelijk zou moeten maken. Dit was een ver keerde instelling geweest, daar Duitsland in het Ruhrgebied over voldoende zware industrie be schikte, aldus Grotewohl. Met het oog op dergelijke aan wijzingen voor een voortzetting van de koers van ontspanning in Het socialistische Westberlijn- se blad „Telegraf" heeft Vrijdag gemeld, dat volgens een geheim rapport van de Oostduitse rege ring aan de Russische hoge com missie, 826 leden der Oostduitse volkspolitie zich hij de onge regeldheden van 17 Juni aan de zijde der demonstranten hebben geschaard. Russische krijgs raden hebben enige van hen ter dood veroordeeld en het meren deel tot langdurige gevangenis straffen, aldus „Telegraf". Voorts hebben 134 politie-offi- eieren hun rang verloren, omdat zij geweigerd hadden bevelen op te volgen. Uit de politiemannen, die niet „voldoende actief" tegen de betogers zijn opgetreden, of geweigerd hebben., op hen te schieten, zijn 72 strafcompag nieën gevormd, zo besluit het blad. Volgens mededeling der West- berlijnse politie zijn Donderdag 41 leden der volkspolitie, onder wie een officier, naar West-Ber- lijn uitgeweken. Tot dusverre hebben deze maand 377 politie mannen, onder wie 20 officieren Een Zuidslavische grenswacht is Donderdagavond bij Strumica in Macedonië door een Bulgaarse patrouille vanuit een hinderlaag beschoten en later aan zijn ver wondingen overleden, aldus heeft radio-Belgrado gemeld. De radio voegde hieraan toe, dat te Pec in Z. W.-Servië een de monstratie is gehouden uit pro test tegen het vermoorden van een Zuidslavische grenswacht door Albanese provocateurs. De Zuidslavische regering heeft bij Bulgarije en Albanië tegen de Oo'stODidtsland w or dt ""het debat Incidenten geprotesteerdlen be- in de bondsdag met nog groter straffing van de schuldige g belangstelling tegemoetgezien. eist. Bij de Vrijdagmiddag gehou den stemming is Laniel met gro te meerderheid aanvaard als ka binetsformateur. Hij wist 398 stemmen op zich te verenigen, d.i 84 meer dan het vereiste aan tal' van 314. Slechts 206 afgevaar digden stemden tegen. De nieuwe formateur zal de 19e Franse regering sedert de oorlog vormen De kabinetscrisis, ver oorzaakt door het aftreden van de regering-Mayer, heeft vijf we ken geduurd. Tegen stemden de communis ten en socialisten. De meeste Gaullisten stemden vóór Laniel. Men verwacht, dat voor de eerste maal Gaullisten in de regering zullen komen. Laniel hoopt Zaterdagavond n lijst van ministers gereed te heb ben. Verwacht wordt, dat Bi- dault minister van Buitenlandse Zaken zal blijven en dat hij La niel zal vergezellen naar de con ferentie van Bermuda. De G3-jarige gematigde-conser- vatieve politicus Joseph Laniel Is Vrijdag voor de nationale ver gadering verschenen om beves tiging van zijn benoeming tot ka binetsformateur te verkrijgen. Laniel was de zesde politicus in de huidige regeringscrisis, die zich met een dergelijk verzoek tot de vergadering wendde. Zijn vijf voorgangers waren er niet in geslaagd de vereiste 314 stem men te behalen. SPOORARBEIDERS BETOGEN TEGEN DE ONVEILIGHEID. Bestrijding van de Darul Islam. Vierduizend spoorarbeiders zijn Vrijdagochtend in optocht naar het paleis-Merdeka van president Soekarno getogen om maat regelen te eisen tegen de onvei ligheid, waarvan sommigen hun ner collega's het slachtoffer zijn geworden. Op de spandoeken, die zij mee voerden, werden straffe maat regelen gevraagd tegen de ben den van de Darul Islam. Een deel van de demonstranten droeg een zwarte band aan de linkermouw of om de linkerhand als teken medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Plaatselijk buien. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien, voornamelijk in het binnenland. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG 28 JUNI. van rouw. Aan president Soe karno werd een open brief over handigd. In deze brief wordt er aan herinnerd, dat de jongste treinaanslag tussen Bandoeng en Djokja op 21 Juni j.l. de dertig ste in één jaar was, die veroor zaakt werd door de Darul Islam. ,Vele malen is de aandacht van de regering gevraagd voor de kwestie van de veiligheid, doch de terreur is niet afgeno men, hetgeen een bewijs is van het niet strenge optreden van de vorige regeringen", aldus het schrijven. President Soekarno beloofde, dat de regering en de leiding van de strijdkrachten nog meer hun best zullen doen om de terreur te bestrijden. „Dat is niet alleen de taak van de regering en de strijdkrachten, maar van het ge hele volk". De voorzitter van de organisa tie van de spoorwegarbeiders, Rono Sudarmo, verklaarde aan de pers, dat de meeste demon stranten arbeiders van de con structiewerkplaats Manggari wa ren. Hij zei, dat in het Uabinets- programma op de eerste plaats de bestrijding van de Darul-Islam en andere benden moet worden opgenomen en voorts de nationa lisatie van de spoorwegen en de oliebronnen, invoeging van Wes telijk Nïeuw-Guinea in het Indo nesische gebied en opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie. in het westelijke stadsdeel hun toevlucht gezocht. Onder de Oost duitse vluchtelingen, die de laat ste tijd zijn aangekomen, bevindt zich dr Walther Rothe, de ont dekker van xanthocilline, een met penicilline verwant antibio ticum. Dr Rothe is inmiddels per vliegtuig naar West-Duitsland overgebracht, waar hij de pro ductie van het genoemde genees middel zal voortzetten. Het Oostduitse kabinet beeft bekend gemaakt dat 25 personen bij de ongeregeldheden in Oost- Berlijn en Oost-Duitsland zijn ge dood en 378 gewond, aldus het Oostduitse nieuwsbureau A.DJN. Volgens A.DJW. waren de ge tallen door de minister van staatsveiligheid, Zaisser, aan het kabinet verschaft. Volgens het overzicht van de minister waren onder de slacht offers vier politiemannen en twee burgers die niet aan de be togingen hadden meegedaan. De anderen waren betogers. Het aantal gewonden bedroeg 378, onder wie 191 politiemannen en 61 burgers die niet aan de beto gingen deelnamen. Volgens A.D.N. gaf het kabi net uiting aan zijn dankbaarheid jegens de politie voer haar „moe dig gedrag". Het kabinet maakte bekend, „dat het door zal gaan met wer ken voor de vreedzame weder opbouw en betere levensomstan digheden voor het volk, nu het misdadige complot tegen de Oostduitse regering is mislukt". Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Naar het A.N.P. van officiële zijde verneemt, heeft de waarne mend hoge commissaris van In donesië, mr Susanto Tirtoprodjo, Vrijdagmiddag namens de Indo nesische regering aan minister Beyen een nota overhandigd. In deze nota wordt gezegd, dat iedere poging om zonder vooraf gaand overleg met Indonesië tot 'n accoord te komen met Austra lië over West-Nieuw-Guinea als een onvriendelijke daad zal wor den beschouwd, omdat de status van Nieuw-Guinea nog steeds 'n betwist punt vormt. Minister Beyen heeft daarbij aan de wnd hoge commissaris medegedeeld, dat Nederland niet overweegt 'n verdrag met Austra lië te sluiten met betrekking tot Westelijk Nieuw-Guinea. Een algemene maatregel van bestuur op grond van de nood wet-ouderdomsvoorziening be paalt, dat ook buitenlanders in aanmerking kunnen komen voor een uitkering volgens deze wét indien zij van hun 45-jarige leef tijd af onafgebroken in Neder land hebben gewoond. Aangezien deze bepaling onbillijkheden met zich heeft meegebracht, wordt bij het departement van Sociale Za ken een wijziging voorbereid, volgens welke buitenlanders van deze wet kunnen profiteren, in dien zij gedurende 20 jaren on afgebroken in Nederland hebben gewoond. Maandag a~s. zal Prins Bernhard zijn 42-ste verjaardag vieren. (Foto Paul Huf.) Chinese strijdkrachten ter sterkte van een divisie zijn Don- dernacht een aanval begonnen op geallieerde stellingen in de Westelijke sector van het cen trale front, aan beide zijden van de rivier de Imdjin. De sterkte van de Chinese aanvallers wordt geschat op 11.000 man. Het is de tweede maal in enige weken dat de Noordelijken een krachtige po ging doen om op te rukken in ae richting van de traditionele invalswegen naar Seoel. Volgens het Amerikaanse leger zijn berichten, dat de Chinezen zouden pogen Seoel te bereiken, echter „overdreven, daar zij veel meer mensen nodig zouden heb ben voor een doorbraak". Beide partijen maken een grootscheeps gebruik van artil lerie en machinegeweren. De v.m. 2.27 3.02 3.42 3.52 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 29 JUNI. v.m. Breskens 3.12 Terneuzen 3.47 Hansweert 4..27 Walsoorden 4.37 n.m. 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.35 4.10 4.50 5.00 ZON MAAN Juni. 27 4.22 21.04 28 4.22 21.04 29 4.23 21.04 21.47 22.17 22.40 4.09 5.29 6.56 De Chinese nationalisten heb ben meegedeeld, dat nationalis tische guerillastrijders op 19 Juni bij verrassing een aanval hebben gedaan op 3 eilanden voor de kust van Tsjekiang. Zij doodden 1200 communisti sche soldaten en trokken zich de volgende dag terug met me deneming van 97 gevangenen en een hoeveelheid wapens, zo deelt het ministerie van Defen sie te Taipeh mede. Chinezen slaagden er in, ver scheidene belangrijke stellingen te veroveren. De Zuidkoreanen die hier de stellingen der V. N. verdedigers doen evenwel krach tige tegenaanvallen en rukken langzaam op om, in gevechten van man tegen man, het verlo ren gegane terrein te heroveren. Volgens het 8e leger zouden de Chinezen meer dan 3700 man aan doden en gewonden hebben verloren. De Noordelijke artille rie schoot gedurende de aanval meer dan 42000 aranaten af. Het 8e leger heeft meegedeeld, dat een krachtige Chinese aan val aan het Oostelijke deel van het centrale front de Zuidko- reaanse troepen noopte „strij dend" terug te trekken. De Chi nezen vielen Donderdagavond hun stellingen ten Westen van de rivier de Poekhan aan op hetzelfde ogenblik, dat zij een divisie tegen de Zuidkoreaanse troepen in de strijd wierpen, die de traditionele invalsweg naar Seoel, ten Westen van Jontsjon, verdedigen. Bij de eerste Chinese aanvals golf werden verscheidene heu velstellingen genomen. Deze werden Vrijdagochtend na ver woede Zuidkoreaanse tegenaan vallen heroverd. De Chinezen vielen echter met hernieuwde kracht aan, namen opnieuw de heuvels in bezit en rukten weer verder op. Het Zuid-Koreaanse verzet tegen een bestand. Naar de Zuidkoreaanse politie mededeelt, heeft zij de opposi tieleider Tsjo Pyong Ok „in be scherming genomen", nadat hij critiek had geleverd op het standpunt van Syngman Rhee. Tsjo werd in verzekerde bewa ring gesteld, nadat Rhee's libe rale partij diens verbanning had geëist. (De democratische-ma- tionalistische partij van Tsjo is verdeeld ten aanzien der rege- ringspolitiek inzake een be stand.) Het communistische persbu reau Nieuw China heeft gezegd, dat de bedreiging van Rhee om de strijd alleen voort te zetten kan worden verklaard door diens eis voor het sluiten van een verdrag van wederzijdse bij stand tussen Zuid-Korea en de Ver. Staten. „Om Rhee's eigen woorden te gebruiken zullen de Ver. Staten, wanneer dit verdrag is getekend ons te hulp komen, als de oor log opnieuw uitbreekt", aldus 't persbureau. De besprekingen van Robertson met Rhee President Eisenhowers speciale afgezant Walter Robertson heeft Vrijdag een onderhoud van bijna 3 uur gehad met pre sident Rhee van Zuid-Korea, met het doel het verzet van de Zuid koreaanse leiders tegen een wa penstilstand te overwinnen. „Robertson heeft vele goede ideeën meegebracht en het we derzijds begrip is zeer verbe terd", verklaarde Rhee na af loop van het onderhoud. Nehroe wenst algemene vergadering inzake Korea. Premier Nehroe van India heeft Lester Pearson, de voor zitter van de algemene verga dering der' V. N„ een boodschap gezonden, waarin hij hem in dringende bewoordingen doet weten, dat het naar zijn mening noodzakelijk is de algemene vergadering spoedig bijeen te roepen ter bespreking van de wapenstilstandskwestie in Ko rea, alvorens de toestand nog ernstiger wordt. Dit is meege deeld door een woordvoerder van de Indische delegatie bij de Ver. Naties. Nehroe verzocht niet om bijeenroeping der algemene ver gadering, maar liet een besluit hieromtrent aan Pearson over. Ontsnappingspoging van krijgsgevangenen. Geallieerde wachten hebben Vrijdagmorgen vroeg twee anti communistische krijgsgevange nen gedood en 1 gewond, toen zij een massale uitbreekpoging uit een krijgsgevangenenkamp bij Poesan wilden beletten. Volgens een mededeling van het geallieerde commando voor de krijgsgevangenen maakten de wachten gebruik van gewe ren en traangas. In het bewuste kamp bevinden zich 400 tot 600 anti-communistiaebe' krijgsge vangenen. Kindertragedie in Korea. Bijna 40.000 verloren en ver weesde kinderen verblijven nog in de verlaten dorpen en loop graven van het Zuidkoreaanse strijdgebied. Dit is meegedeeld door briga de-generaal T. W. Boyce, alge meen secretaris van het Britse fonds tot redding van het kind, bij zijn terugkeer te Londen van een reis naar Korea. Ongeveer eenzelfde aantal is opgespoord en in tehuizen ondergebracht, zei hij. Er heersen geen epidemieën, maar door ondervoeding staan de kinderen bloot aan t.b.c. Zijn organisatie zal in Engeland een campagne beginnen om de Ko reaanse kinderen te helpen. Aan kleren en naaimachines be staat in Korea grote behoefte, aldus de generaal. In het gevoerde proces was Christie alleen beschuldigd van moord op zijn vrouw. In Britse moordzaken wordt namelijk slechts één beschuldiging tege lijk behandeld. Er zijn 37 getui gen gehoord. Drie der vermoor den, van wie de lijken in een kast van Rillington Place aaum- mer 10 waar Christie gewoond heeft door de volgende huur der werden ontdekt, stonden be kend als vrouwen van lichte zeden. Zij schijnen Christies laatste slachtoffers te zijn gfr weest. De stoffelijke resten van twee in de oorlogsjaren vemroor de vrouwen, een Oostenrijkse en een Londense, werden in .Ret ^ach tertuintje van het perceel begra ven gevonden. In 1949, aldus be kende Christie, heeft hij de vrouw van zijn (bovenbuur, Evans, om het leven gebracht, naar hij zeide op haar eigen aan dringen. De chauffeur Evans werd in 1950 opgehangen voor het doden van zijn dochtertje Geraldine en toentertijd werd hij er eveneens van verdacht zijn vrouw ver moord te hebbenChristie was de kroongetuige in zijn proces. Zijn eigen vrouw, Ethel, zou Christie naar zijn zeggen als vierde slachtoffer vermoord hebben „uit medelijden", omdat zij aan stui pen leed. Haar lijk verstopte hij onder de vloer van zijn woning. Alle zeven slachtoffers zijn ge wurgd. De verdediger, Curtis-Bennett, had onder aanvoering van de „bepalingen van MdSTaghten" van een eeuw geleden, die thans als standaardformule gelden in het Engelse recht, zijn cliënt „zo gek als een Maartse haas" (de dierenfiguur uit „Alice in won derland") genoemd. Christie wist wel wat hij deed, aldus de ver dediger, maar hij was er zich niet van bewust dat hetgeen wat hij deed verkeerd was. In Londen is officieel bekend gemaakt, dat premier sir Win ston Churchill cp zijn reis naar de Bermuda-eilanden voor het bijwonen van de conferentie van de Westelijke „Grote Drie", a.m. zal worden vergezeld door zijn echtgenote en lord Alexander, minister van Defensie en lord Cherwel, paymaster general, raadsman van de premier voor wetenschappelijke en atomische vraagstukken. Churchill zal er bij president Eisenhower op aandringen te trachten toestemming van bet Amerikaanse congres te krijgen voor een overeenkomst van 1 Brits-Amerikaanse samenwer king op het gebied van de kernphycica, aldus werd in po litieke kringen te Londen mee gedeeld. Bij 'n door het congres aange nomen wet is het de Ameri kaanse regering verboden, in lichtingen over het atoomon derzoek in de Ver. Staten aan andere landen te verschaffen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1