Zuid-Korea en een wapenstilstand Verklaring van Grotewohl In Oost-Duitsland blijft het gisten MULDER de WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN mnmzmr Harde woorden aan Engeland Wij zijn zelf schuldig aan ongeregeldheden Arbeiders eisen meer verbeteringen Christie ter dood veroordeeld Kapitein van de Batory heeft asyl gekregen De Franse kabinetscrisis VRIJDAG 26 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2377- DE AMERIKAANSE TROE- FEN IN KOREA. BALANS VAN LUCHTOOR LOG IN KOREA Dwergrepubliek gaf voor het Rampenfonds De medeplichtige van de Rosenbergs TASS OVER HERDENKING VAN DE GEVALLENEN IN BERLIJN. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Donderdag zijn weigering om een wapen stilstand in Korea te aanvaar den, herhaald. Zijn stafchef, generaal Ioen Joep Paik, viel hem bij door te verklaren, dat indien Rhee het Zuidkoreaanse leger bevel zou geven om op te rukken, 't hier aan „met kokend" bloed gehoor zou geven. Voor een menigte van 50.000 personen, zette president Rhee op de derde verjaardag van de oorlog op Korea, de redenen uiteen van zijn bezwaren tegen een wapenstilstand. Naar de Zuidkoreaanse president ver klaarde, zou een millioen man Chinese troepen bij een wapen stilstand in Korea blijven. Bo vendien zouden „communis- tisch-gezinde" Indische troepen achter het front komen. De invloedrijke politieke leider en vice-president van de Zuid- Koreaanse nationale vergade ring, Joen Tsji Joeng, die na Rhee het woord nam, oogsste stormachtige bijval, toen hij Engeland van „mogelijke sym pathie voor het communisme" beschuldigde en opperde, dat de communistisch-Chinese krijgs gevangenen aan nationalistisch -China zouden worden uitgele verd. Terwijl Rhee in Seoel het woord voerde, werd in Poesan door 30.000 Zuidkoreanen een protestbetoging gehouden te gen een wapenstilstand. Hij noemde sir Winston Chur chill „de voornaamste samen zweerder, die Korea aan de communisten [wil verkopen". „Wij vragen ons af, of Churchill communist of anti-communist is", aldus spreker. De meeste hoge buitenlandse diplomaten hebben de bijeen komst te Seoel niet bijgewoond. De Britse gezant, Graham, was evenwel vertegenwoordigd. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat officiële Ameri kaanse vertegenwoordigers van de bijeenkomst zijn weggeble ven, daar de Amerikaanse am bassade van oc*deel is, dat in dien de manifestatie het Zuid koreaanse verzet tegen een wa penstilstand tot uitdrukking moet brengen, dit moeilijkhe den zou meebrengen voor de po sitie van de Amerikaanse rege ring. De voorlichtingsdienst van de Zuidkoreaanse regering heeft een anti-Indische campagne voorbereid, die moet beginnen als Indische troepen in Korea landen om toezicht te houden op de niet-communistische krijgsgevangenen. Er zijn leuzen opgesteld in het Engels en Ko- reaans, waarin India als een „rood" land wordt voorgesteld. Eén van deze leuzen luidt: „Blijft weg Indiërs. Gij hebt hier niets te maken". Het communistische persbureau „Nieuw-China" heeft gezegd, dat dr Rhee een uit vijf bestaand plan heeft om de vrede in Korea te voorkomen, en dat hij er nu van overtuigd is, dit te kunnen doen. Het persbureau voegde hier aan toe: „De ernst van de toe stand is gelegen in het feit, dat Rhee door zijn daden en zijn ge bluf een groeiende bedreiging is voor de vooruitzichten van een wapenstilstand, terwijl dit van Amerikaanse zijde nog steeds oogluikend wordt toegelaten". Ter gelegenheid van het feit, dat de oorlog in Korea Donder dag drie jaar geleden is begon nen, zei generaal Mark Clark in een boodschap aan de troepen: ,,Ons doel blijft hetzelfde, een eer volle wapenstilstand, gevolgd door een vreedzame hereniging van Korea." INDISCHE STAPPEN IN ZAKE WAPENSTILSTAND IN KOREA? Waarnemers te New Delhi ge loven, dat India bij de regerin gen van de Vér. Staten en Pe king-China er op aangedrongen heeft al het mogelijke te doen om spoedig een wapenstilstand te sluiten, ongeacht de vrijla ting van Noordkoreaanse krijgs gevangenen door Zuid-Korea. India zou ook hebben geop perd, dat de algemene vergade ring der V. N. spoedig bijeen wordt geroepen om de toestand in Korea te bespreken, ook al is er nog geen wapenstllstands- overeenkomst gesloten. AANTAL SLACHTOFFERS IN ZUID-KOREA TENGE VOLGE VAN OORLOG. Volgens de pers te Seoel zijn sedert het begin van de oorlog in Korea, precies 3 jaar geleden ongeveer 1 millioen Zuidkore aanse burgers als gevolg van de oorlogstoestand om het leven gekomen, onder wie ongeveer 400.000, die „door de communis ten zijn vermoord of door oor logshandelingen zijn gedood." Bovendien waren ruim 300.000 Zuidkoreaanse militairen ge sneuveld of gewond, aldus ge noemde pers, die de oorlogs schade op 10 milliard dollar schat. Volgens een mededeling van het Amerikaanse ministerie van Defensie bevinden zich 510.000 Amerikaanse militairen in Ko rea. Van de ruim 5 millioen man, die in de afgelopen 3 jaren bij de Amerikaanse strijdkrachten hebben gediend, hebben er 1.600.000, dienst gedaan in het Verre Oosten. Sedert het begin van de vijandelijkheden in Ko rea zijn ongeveer 62.000 gewon den en de stoffelijke resten van 22.600 gesneuvelden naar de Ver. Staten gebracht. In de bekendmaking wordt voorts gezegd, dat de Amerika nen vorige week 833 man, on der wie 95 man aan doden, heb ben verloren. De totale verliezen bedragen tot dusverre 132.862 man, onder wie 24.386 doden. Behalve de Amerikanen en Zuidkoreanen strijden er nog militairen van 15 andere landen aan de zijde der V. N. Hun aan tal wordt in gezaghebbende kringen op iets meer dan 40.000 man geschat. Het hoofdkwartier van de luchtmacht der V. N. heeft een balans gepubliceerd van de luchtoperaties in Korea van 1 Juni 1952 tot 31 Mei 1953. In deze periode zouden 420 Noordelijke Migs vernietigd, 75 waarschijnlijk vernietigd en 415 beschadigd zijn. De geallieerde luchtmacht verloor 26 Sabres in luchtge vechten in de periode van 25 Juni tot heden. DE CHINESE MUNISTISCHE VANGENEN ANTI-COM- KRIJGSGE- 13 Chinese nationalistische politici hebben naar verluidt president Eisenhower telegra fisch om de vrijlating van 14.000 Chinese anti-communistische krijgsgevangenen in Z.-Korea verzocht. Ook aan president Rhee van Zuid-Korea en aan generaal Clark, de opperbevelhebber der V. N., zou een dergelijk verzoek gericht zijn. ROBERTSON IN SEOEL Walter Robertson, de Ameri kaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken voor het Verre Oosten is in Seoel aangekomen. Hij heeft een boodschap bij zich van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, aan president Rhee van Zuid-Korea. Robertson werd o.m. begroet door een vertegenwoordiger van president Rhee en de Zuidko reaanse minister van Defensie. Hij zal heden een onderhoud hebben met Rhee. SENATOR STYLES BRID GES OVER KOREA. De voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten, senator Styles Bridges, heeft Donderdag tegen over de pers verklaard, dat de Verenigde Staten „het alleen moeten doen" in Korea, indien de besprekingen voor een wapen stilstand falen en „de zogenaam de bondgenoten" geen gehoor geven aan een eis tot „actiever samenwerking". De senator voegde hieraan toe Ik geloof, dat wij gerechtigd zou den zijn atoomwapens te gebrui ken bij een poging om de oorlog volledig te beëindigen. De Oostduitse eerste minister, Grotewohl, heeft in een toe spraak meegedeeld, dat zijn re gering verantwoordelijk is voor de toestand die lèidde tot de on- gereldheden van vorige week in Oost-Duitsland. In een rede voor mijnwerkers van een kolenmijn te Boehlen in Saksen zeide Grotewohl: „Wij zijn schuldig aan de toestand in Oost-Duitsland, niet alleen de Westelijke provocateurs". „De onruststokers konden nooit zoveel succes hebben ge had als er geen kiemen van on tevredenheid onder het volk wa ren". Grotewohl gaf voor de eerste maal toe, dat de „vlucht van honderdduizenden boeren naar het Westen" een ernstige voed- selcrisis heeft veroorzaakt. Een beslissende fout noemde Grotewohl de bovenmatige uit breiding van de zware industrie in Oost-Duitsland. De regering heeft over het hoofd gezien, dat een dergelijke industrie in Oost-Duitsland niet nodig is, als men zich meer Het leven in Oost-Duitsland herneemt geleidelijk zijn nor male aanzien. De staat van beleg is nog van kracht, het voedsel is schaars en uit berichten uit offi ciële Oostduitse bron blijkt, dat in grote delen van de industrie de arbeiders aandringen op ver betering van hun lot. Blijkens officiële gegevens heb ben zes Duitsers voor Russische vuurpeletons het leven gelaten. Volgens niet-officiële Westber- lijnse berichten bedraagt het aantal terechtgestelden reeds 29 en is dit aantal nog stijgende. Het Oostduitse persbureau A.D.N. verklaarde Donderdag, dat ondanks beloften van rege ring en partij om de levensvoor waarden voor alle lagen van de bevolking te verbeteren, veel ar beiders nog niet tevreden zijn en meer verbeteringen eisen. Vluchtelingen, die er in slaag den West-Berlijn te bereiken, maakten melding van groeiende verontwaardiging van de Oost duitse bevolking over het voort duren van de staat van beleg. De Oostduitse premier, Grote wohl, die evenals andere autori teiten redevoeringen houdt om de fouten van regering en partij toe te geven en verbeteringen te beloven, verklaarde Donderdag in een toespraak tot mijnwer kers, dat „al die goden in bu reaux die gefaald hebben om een nauw contact te onderhouden tussen regering en werkende massa, van hun troon zullen moeten komen." De Oostberlijnse socialistische eenheidspartij heeft de arbeiders opgeroepen om vandaag in het centrum van Oost-Berlijn een optocht te houden om uitdruk king te geven aan hun vertrou wen in de Oostduitse regering. Een groep Oostduitse vluchte lingen heeft bij het Russische rikaanse sector van Berlijn een meer dan zes meter hoog houten kruis geplaatst, dat bedoeld is als blijvend gedenkteken voor de slachtoffers van de ongeregeld heden in Oost-Duitsland Een lid van de Oostduitse volkspolitie heeft een Westduitse douanebeambte aan de grens tussen de Franse en Sowjetsec- tor met een klap van de kolf van zijn karabijn ernstig gewond. De politieman had de douanebe ambte op Oostberlijns grondge bied gelokt onder het voorwend sel, dat eerstgenoemde wilde deserteren en hulp behoefde bij het passeren van de prikkel draadversperring. Toen de doua nebeambte argeloos was gena derd, diende de Oostduitser hem de klap toe .De Westduitse be ambte slaagde er in de Franse oorlogsgedenkteken in de Ame- sector weer te bereiken. LIMONADESIROOP G0UDMERK II. 1.65 NEEM ifj VAN WAT U GEWEND BENI TE GEBRUIKEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Enkele plaatselijke buien. In de vroege ochtend hier en daar mist. Overigens verander lijke bewolking met voornamelijk in het binnenland later op de dag ennkele plaatselijke regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 27 JUNI. v.m. n.m. Breskens 1.39 2.11 Terneuzen 2.14 2.46 Hansweert 2.54 3.26 Walsoorden 3.04 3.36 ZON MAAN Juni. 26 4.21 21.04 21.04 3.02 27 4.22 21.04 21.47 4.09 28 4.22 21.04 22.17 5.29 29 4.23 21.04 22.40 6.56 30 4.23 21.04 22.58 8.24 Te Londen zijn Donderdag bij zonderheden bekendgemaakt om trent het besluit van kapitein Jan Cwilinkski, de gezagvoerder van het Poolse schip „Batory", om asyl in Groot-Brittannië te vragen. Naar aanleiding van het feit, dat reeds talrijke leden der be manning in Britse havens het De twaalfduizend inwoners van het in de Apenijnen gelegen dwergrepubliek je San Marino hebben voor de Nederlandse wa tersnoodslachtoffers 1.400.459 lire (ruim 8400) bijeengebracht. Nadat het vorig jaar de Amerikaanse luchtmacht een opdracht bij het D.A.F.-bedrijf had geplaatst voor levering van wagens, bestemd voor het voor zien van vliegtuigen met brand stof en olie, is thans opnieuw een bestelling ondergebracht van soortgelijke voertuigen. De order bedraagt 6.000.000 en wordt in dollars verrekend. Deze opdracht is in vrije con currentie met buitenlandse fa brieken verkregen. schip hadden verlaten, was de gezagvoerder niet bijzonder ge zien bij de Poolse autoriteiten. Nadat ook de scheepsarts, dr. Taklaeter, vorige week het schip verlaten had, toen het te Heb- burn in dok lag, besloot kapitein Cwiklinski, niet naar Polen terug te keren. Hij stelde de „poli tieke" officier van de „Batory" in kennis van de verdwijning van de arts en verliet het schip, z.g. om het gebeurde aan de Britse politie te melden. Hij begaf zich echter naar Gateshead, waar een vriend van hem, een voormalige kapitein bij het Poolse pantser corps, als politieke vluchteling woont. Toen de „Batory" uit voer, ging hij naar Londen, waar hij zich meldde bij Scotland Yard. Kapitein Cwiklinski is 53 jaar. Zijn vrouw bevindt zich nog in Polen. De kapitein van het Poolse pas sagiersschip „Batory", J. Cwik linski, heeft toestemming gekre gen om in Engeland te blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Binnen landse Zaken Donderdag medege deeld. Kapitein Cwiklinski heeft Don derdagmiddag de gevangenis van Brixton, waar hij werd vastge houden, verlaten. John Christie, die heeft bekend zeven vrouwen te hebben veT- moord, is Donderdag ter dood veroordeeld. De jury van negen mannen en drie vrouwen had een uur en 20 minuten nodig om tot de uit spraak te komen. Zij verwierp het verweer, dat Christie krankzinnig zou zijn. Christie gaf geen antwoord op de vraag, of hij nog iets wilde zeggen vóór hij veroordeeld werd. Daarop zette de rechter 't traditionele zwarte kapje op en veroordeelde hem om „te worden opgehangen aan de nek, tot de dood zou zijn ingetreden". Christie keerde zich, bruusk om, toen het doodvonnis werd uitge sproken. Hij weigerde de hand, die een politieman hem ter on dersteuning toestak. Hij verliet met vaste tred de zaal en weigerde ook op de trap pen, die naar zijn cel leidden, on dersteuning die de politieman nen hem boden. Curtiss Bennett, Christie's verde diger, antwoordde op de vraag van de rechter of hij voornemens was in hoger beroep te gaan„10 Seconden geleden is het vonnis uitgesproken. Wij hebben tien da gen de tijd om beroep aan te te kenen". Het „nationale comité ter ver zekering van het recht in de zaak Rosenberg" heeft op een verga dering te New York besloten middelen te zoeken om te komen tot een nieuw proces, waarbij 't vonnis van Morton Sobell zou worden herzien. Morton Sobell is indertijd als medeplichtige van de Rosenbergs tot een gevange nisstraf van dertig jaar veroor deeld. moeite had gegeven voor het herstel van de Duitse eenheid. Grotewohl deed een beroep op de vluchtelingen om hun wan trouwen te laten varen en naar Oost-Duitsland terug te keren. Over het optreden van Sowjet- militairen bij het onderdrukken van de ongeregeldheden zeide Grotewohl: „Wij alleen zouden niet in staat zijn geweest de provoca teurs de baas te worden". Grotewohl zeide: „Het zou te gemakkelijk zijn voor een minister om nu door ontslag te nemen, uit het kabi net te treden. Wij allen moeten er naar streven deze toestand te boven te komen en proberen ons opnieuw in te spannen bij de opbouw van een nieuw leven in ons land. Wij zullen lering moe ten trekken uit de fouten die wij hebben gemaakt". BRITS PROTEST BIJ SOWJET-AUTORITEITEN. Britse autoriteiten hebben bij de Russen geprotesteerd tegen het doodschieten van een 15- jarige Westberlijnse jongen door Oostberlijnse politie 2 da gen eerder, aldus een Britse woordvoerder. De nota werd door de Britse bevelhebber in Berlijn, gene- raal-majoor Coleman, gezon den aan zijn Russische collega, generaal-majoor Dibrowa. De jongen werd door een van Oostberlijns grondgebied afge schoten kogel getroffen, toen hij en andere jongens van Westber- lijns grondgebied uit stenen naar Oostberlijnse politieman nen wierpen. In een door radio-Moskou aan gehaald bericht heeft het offi ciële Russische persbureau Tass, de Westduitse regerings leiders beschuldigd, dat zij in hun „gemene praktijken" tegen ce Oostduitse republiek volhar den, „niettegenstaande het fi asco van de buitenlandse huur lingen" in Berlijn. Tass doelde hierbij op de re devoeringen, welke door bonds kanselier Adenauer, de West duitse minister voor zaken ge heel Duitsland betreffende, Kai ser, en de burgemeester van W. Berlijn, Reuter, zijn gehouden ter herdenking van hen, die bij het oproer van 17 Juni in Oost- Berlijn waren gevallen. HONGAARSE REACTIES. De eerste reacties van de of ficiële Hongaarse pers op de onrust in Oost-Duitsland en Tgj echo-Slowakije waren een zelfbeschuldiging en een belof te. De zelfbeschuldiging betrof onbevredigende arbeidersom standigheden en de belofte ver betering van deze omstandighe den. In tegenstelling tot talloze eerdere hoofdartikelen, waarin vergroting van de productie werd geëist en critiek werd ge oefend op de slechte arbeidsdis cipline, schreef het blad „Sza- bad Nep" in zijn editie van Zon dag, dat de arbeidsvoorwaarden in Hongarije onbevredigend zijn De kans dat Joseph Laniel van daag door de nationale vergade ring zal worden aanvaard als premier, werd Donderdagavond te Parijs groot geacht. De meesten der 88 volksrepubli keinen, die er de oorzaak van wa ren dat Finay zich terugtrok, zul len waarschijnlijk hun stem vóór Laniel uitbrengen. Hoewel de samenstelling van 'n eventueel kabinet van Laniel nog niet bekend is, lijkt het waar schijnlijk, dat hij zijn land als pre mier zal vertegenwoordigen bij de besprekingen op de Bermuda eilanden, terwijl Bidault als mi nister van Buitenlandse Zaken de conferentie zal bijwonen. HOOGOVENS-BREEDBAND PRODUCTIE-SCHEMA Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken HOOGOVENS 777 Breedband N.V Staaf fabriek Koudgewa/»te m jÜ dunne ploten nuw IJZER BLOKKEN -/' Koudgewa.'ete rollen BLOKWALSERIJ In oebruik 1 Aotil 1952 PLAKKEN Vertind bhk Warmbandwalserij In oebruik 1 October 1952 Walscrij West 77777 TT77777 ROLLEN Koudbandwalscrij 1 April 1953 BLIK PLAAT Vertinncrij Inaebruik 25Juni r^53 Warmgewo/ste Warmgewolste dunne ploten rollen Dikke ploten en dat de arbeiders worden uit gebuit als machines. Uit het blad, blijkt, dat de toe zeggingen van verbeteringen in de levens- en arbeidsomstan digheden voor het tweede vijf jarenplan ontevredenheid had den verwekt. „Onze partij is er van overtuigd", aldus het blad, „dat het niet juist is alleen maar een verbetering in de le vensstandaard voor de toekomst te beloven. Wij moeten nu reeds alles in het werk stellen om dit doel in Hongarije en de andere landen waar de arbeidersklasse aan de macht is, te bereiken. Het verwaarlozen van de zorg voor de arbeiders scheidt de massa van de partij". Verder schreef het hlad: „Wij moeten toegeven dat vele van de arbeiders van onze par tij, staat en economie de ge rechtvaardigde eisen van onze arbeiders zelfs niet in overwe ging nemen. De industriële lei ders vergeten niet alleen de ar beiders, maar zij negeren wel overwogen hun eisen door de productie boven alles te stellen". „Wij kunnen", zo gaat het blad voort, „niet tevreden zijn met het levenspeil, dat wij onze arbeiders vorig jaar hebben ver schaft. Maar er bestaat veel hoop dat wij na een rijke oogst dit jaar in staat zullen zijn hun omstandigheden belangrijk te verbeteren". Tot nu toe had de Hongaarse pers steeds gesproken van een hoger wordende levensstan daard. Nu maakt het Hongaarse bu reau voor de statistiek bekend, dat de wekelijkse uitgaven voor voedsel voor een gezin van vier personen sedert Januari 1949 is gestegen van 90,36 forint tot 264,15 forint. NOG STEEDS ARRESTATIES Volgens het socialistische ge oriënteerde Westberlijnse blad Telegraf, zijn in de afgelopen 4 dagen te Dresden meer dan 400 personen, te Freital (Sak sen) en te Tharandt (Saksen) 78 personen dooy de volkspolitie aangehouden op beschuldiging: actief aan de ongeregeldheden van 17 Juni te hebben deelgeno men. Voorts zijn te Dresden 2 ar beiders op beschuldiging van brandstichting ter dood veroor deeld en terechtgesteld, aldus het blad. Naar de Westberlijnse poHtie meedeelt, zijn Woensdag 46 le den der Oostduitse volkspolitie naar W.-Berlijn uitgeweken, on der wie een 20-jarige commis saris. Dit was sinds September van het vorige jaar het hoogste aantal, dat zich op 'één dag in het Westelijke stadsdeel heeft gemeld. In de maand Juni zijn tot dusverre 336 leden der volkspolitie, onder wie 19 offi cieren, uitgeweken. HET TELEFOONVERKEER NOG STEEDS VERBROKEN Volgens een mededeling van het hoofdpostkantoor te Ham burg is het telefoonverkeer tus sen O. en W.-Duitsland nog steeds verbroken. Sinds vorige week de ongere geldheden in O.-Berlijn en de rest van O.-Duitsland begon nen geeft het kantoor te Leip zig, waarover alle gesprekken lopen, geen antwoord. Donderdag werden in tegen woordigheid van het koninklijk paar de fabrieken van Breed band N.V. officieel in gebruik genomen. Wij geven in deze kaart een schematische voorstelling van de werkgang bij de Hoogovens en Breedband. Zoals bekend wordt in de hoogovens het ruwe erts tot ruw ijzer verwerkt, dat in de staalfabriek wordt ver werkt tot blokken, waarna de blokwalserij de blokken gereed maakt ter verwerking in de fa brieken van Breedband. Het schema geeft een overzicht van de verschillende verwerkings fazen en de eindproducten van deze Nederlandse zware metaal industrie. OOSTDUITSE RECHTERS AAN HUN PLICHT HER INNERD. De Oostduitse minister van Justitie heeft de rechters in O. Duitsland er aan herinnerd, dat zij de proceduregels in acht moeten nemen, vooral die welke betrekking hebben op huiszae- 1 kingen, inbeslagnemingen en arrestaties, zo deelt de voorzit ter van de Volkskamer, dr Dieckman, in „Morgen", het or gaan van de liberaal-democra tische partij, mee. De aandacht van de rechters wordt in het bijzonder geves tigd op art. 136 van de grondwet* dat inhoudt dat iedere arrestant binnen 24 uur voor een rechter moet worden gebracht, die hem de reden voor zijn arrestatie moet meedelen en voorts een door de arrestant aan te wijzen persoon op de hoogte van het gebeurde moet stellen. Dieckman doet uitkomen, dat er nog een groot aantal „kleine vraagstukken" in O.-Duitsland moet worden geregeld, zoals het verstrekken van passen aan in woners uit de omgeving van Berlijn, die voor een langdurig verblijf naar de Westelijke sec toren van de stad willen. Het vraagstuk van het zenden van postpakketten over de zone- grens en dat van de plicht der Oostduitse boeren om produc ten te leveren.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1