Nieuwe terechtstellingen Waarschuwing van Rhee 1 Ve vetsnapeuna. van dems&ianfl. Ontploffing in kruitfabriek bij Ouderkerk Dezaak-Christie Zwitserse zangeres in Amsterdam gearresteerd Kroningsdankdag in Schotland Laniel aanvaardt opdracht De toestand in Oost-Duitsland Marinier door omvallende muur gedood Korea WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN KERKDIENST DONDERDAG 25 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2376. De Franse Kabinetscrisis Westelijken verwerpen Sow jet-beschuldiging Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Naar het orgaan der S. E. D. „Neues Deutschland" Woensdag heeft gemeld, zijn nog 2 perso nen in verband met de ongere geldheden van 17 Juni ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Volgens het blad werd de ar beider Alfred Dartsch als „be langrijkste raddraaier bij de on geregeldheden voor 't hoofdbu reau der volkspolitie te Maag denburg" door een Russisch hof ter dood veroordeeld en op 13 Juni terechtgesteld. Hem was ten laste gelegd, dat hij een lid van de volkspolitie had doodge schoten. Voorts werd door de Russen ter dood veroordeeld en terecht gesteld de arbeider Heinrich Strauch, omdat hij actief zou hebben deelgenomen aan „uit- tartende handelingen". Behalve berichten over verdere terechtstellingen en veroordelin gen wegens het meedoen aan de jongste oproeren in Oost-Duits- land, komen er ook mededelingen binnen over toenemend gebrek aan levensmiddelen en over zui veringen onder het politiecorps en leden van de communistische partij. Dinsdag zouden wederom hefti ge demonstraties zijn gehouden in Saksen-Anhalt en in de pro vincie Saksen, omdat de Staats winkels voor de zevende achter eenvolgende dag geen rantsoen bonnen konden honoreren. Volgens het Oost-Duitse persbu reau A. D. N. hebben leiders van de socialistische Eenheidspartij in de Leuna-fabriek bij Halle, waar meer dan 20.000 man wer ken, beloofd „alle oproerlingen en provocateurs" te zullen ont maskeren en arresteren. De S. E. D. kondigde intussen een grote zuiveringsactie in de Leunafabrieken aan, die „een zwaartepunt van de fascistische provocaties op de 17e Juni wordt genoemd". Volgens 't Oostduit- se persbureau A. D. N., dat dit meedeelde, waren de onlusten in deze fabriek een gevolg van het feit, dat de S. E. D. niet voldoen de contact had met de arbei ders. Er is thans een program opgesteld, zo wordt gezegd, om zo spoedig mogelijk de sociale voorzieningen voor de arbeiders te verbeteren. Naar vice-premier Uibricht heeft meegedeeld, worden op 't ogenblik met de Sow jet-Unie en de volksdemocraten onderhan delingen gevoerd om levensmid delen en andere producten voor de Oostduitse bevolking te ver krijgen. Volgens naar W.-Berlijn uit geweken leden van de volkspoli tie kwam het oproer der Oost- foerlijnse arbeiders als een vol komen verrassing voor de Oost duitse regering en de leiding der volkspolitie. De afdelingen der volkspolitie waren zo overhaast naar het toneel der ongeregeldheden overgebracht, dat de eerste da gen de voedselvoorziening en de \erdere voorziening in het ge heel niet georganiseerd waren. Grotewohl over de gebeur tenissen op 17 Juni. Volgens een bericht in het of ficiële orgaan der S. E. D. „Neues Deutschland", heeft premier Grotewohl in de Oost- berlijnse transformatorenfa- briek „Karl Liebknecht" ver klaard, dat de werkelijk schul digen en organisatoren van de misdadige uitspattingen op de 17e Juni geen genade te ver wachten hebben. De Oostduitse eerste minister zeide, dat een groot deel van de arrestanten na een korte on dervraging binnenkort in vrij heid zal worden gesteld. Het aantal arrestaties noemde hij echter niet. Wel deelde hij mee, dat de Oostduitse regering niet van plan is, „misleide personen voor de misdaden van Westelij ke agenten te bestraffen". Inmiddels heeft de Oostduitse staatscommissie voor kunstzaken order gegeven, de concertzalen weer te openen. In het week einde was een soortgelijk bevel gegeven aan de schouwburgen en bioscopen. Grotewohl verklaarde, dat zijn regering niet zal altreden. Hij beloofde de arbeiders, c:at spoe dig hun omstandigheden zullen worden verbeterd. Het aftreden der regering, zo zeide spreker, zou geen oplos sing betekenen. „Wij moeten "t volk tonen, dat wij de gemaakte fouten herstellen". „Het is ver keerd te denken, dat de arbei ders een nederlaag hebben ge leden. Er is geen reden om ont moedigd te zijn. Degenen, die overwonnen zijn, zijn de oor logsstokers, de binnen- en bui tenlandse vijanden van de een- de grotere moeilijkheden bij het overschrijden van de grens, 522 Oostduiters bij de vluchtelingen- dienst in West-Berlijn gemeld. heid (van Duitsland) en de vrede". „De regering van de Duitsë democratische republiek zal re kenschap afleggen van haar daden voor de Volkskamer en de verantwoordelijkheid op zich nemen", aldus Grotewohl. Grotewohl gaf toe, dat de Oostduitse regering zich vergis te toen zij economische autarkie wilde scheppen. „Wij moeten in voeren, wij kunnen niet alles zelf voortbrengen". Om de prij zen in de staatswinkels die niet- gedistribueerde goederen ver kopen, te kunnen verlagen, moet er een vrij grote voorraad zijn. Er moeten dus meer goederen v/orden voortgebracht. Daardoor is het nodig de productiviteit te blijven opvoeren. De Oostduitse premier noem de de hereniging van Duitsland het belangrijkste punt van be leid. Hij deed een beroep op de leden van de S. E. D. om de po litiek van de partij geduldig aan de arbeiders uit te leggen en in nauwe verbinding met hen te blijven. De bevolking moet onze politiek met overtuiging volgen, aldus Grotewohl. Na Grotewohl richtte de Oost duitse vice-premier, Falter Ui bricht, het woord tot de arbei ders. Hij erkende de fouten, die zijn gemaakt. Op een vraag van de talrijke arbeiders hoe een herhaling dezer fouten kan worden voorkomen, antwoordde Uibricht: „In de organisatie van de massa moet zich een waarlijk democratische sfeer ontwikke len en een vrije uitwisseling van de gedachte mogelijk worden gemaakt". De vice-premier kondigde ver der aan, dat aan bepaalde grote fabrieken kolen zullen worden onttrokken, om onder de bevol king te verdelen. Weer meer vrijheid van ver gadering in Oost-Berlijn. De Sowjet-autoriteiten in O. Berlijn hebben de beperkingen op het recht van vergadering gedeeltelijk opgeheven, aldus 't Oostduitse nieuwsbureau A.D.N. In een verklaring van de Sowjet-bevelhebber in O.-Berlijn wordt gezegd, dat bijeenkom sten en betogingen van arbei ders nu mogen plaats vinden met toestemming van het be stuur van Oost-Berlijn. Met de instelling van de uit zonderingstoestand werden sa menscholingen van meer dan 3 personen verboden. Waarnemers noemden dit een nieuwe stap op de weg naar normale toestanden in Oost- Berlijn. Vluchtelingen uit Oost- Berlijn. Van Maandagavond tot Dins dagavond zijn in totaal 449 Oostduitsers naar W.-Berlijn uitgeweken, ^ildus functionaris sen van de Westberlijnse vluch- telingendienst. Alle vluchtelingen vreesden te zullen worden gearresteerd we gens deelneming aan de ongere geldheden van vorige week. Een man die over een spoor baan W.-Berlijn trachtte te be reiken, werd door Oostberlijnse politiemannen met machine pistolen onder vuur genomen. BOODSCHAP VAN CHUR CHILL AAN ADENAUER. Sir Winston Churchill heeft in 'n boodschap aan bondskanselier Adenauer verklaard, dat de on lusten in Oost-Duitsland de „drin gende noodzaak" van hereniging van Duitsland in vrijheid hebben gedemonstreerd. De Britse premier antwoordde op een telegram van de Westduit- se kanselier, waarin deze de vol ledige steun voor Duitslands ei sen tot beëindiging van de staat van beleg in Oost-Duitsland en herstel van de Duitse eenheid had gevraagd. Churchill zei, dat de voorwaar den voor hereniging van Duits land, zoals deze op 10 Juni wa ren opgesomd in een resolutie van de Westduitse bondsdag, overeenkwamen met de voor waarden, in de Westelijke nota van September 1952 aan de Sow- jet-Unie. In deze nota waren als voorwaarden genoemd: vrije ver kiezingen, vorming van een vrije regering voor geheel Duitsland en daarna onderhandeling met die vrije regering over een vre desverdrag. „Ik geloof", aldus verklaarde Churchill, „dat deze voorstelling de enige grondslag verschaften voor het bereiken van ons ge meenschappelijk doel, een in vrij heid herenigd Duitsland". Verzet van Westberlijnse socialisten tegen voorstel van Adenauer. De Westberlijnse sociaal-de mocratische partij heeft zich verzet tegen het voorstel van Adenauer om vluchtelingen uit O.-Duitsland een raadgevende stem te geven op de zittingen van de bondsdag. Volgens de door de partij uit gegeven verklaring zou dit voor stel, ondanks de goede bedoe ling die er aan ten grondslag ligt, het verlangen naar het houden van algemene verkiezin gen in Duitsland kunnen ver minderen. Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" Woensdagmiddag kort vóór 5 uur heeft zich in de kruitfabriek aan de Amsteldijk bij Ouderkerk een ontploffing voorgedaan. Er zijn bij deze explosie één dode en verscheidene gewonden te betreuren. De explosie geschiedde in de kruitfabriek „De Oude Molen" te Nieuwer Amstel. De ontplof fing ging gepaard met een doffe dreun, die tot ver in de omtrek was te horen. Het politiebureau, dat op tame lijk grote afstand van de fabriek ligt, stond op zijn grondvesten te schudden. Omstanders ontwaar den een dikke geelbruine rook. De brandweer rukte ogenblikke lijk naar de plaats des onheils en ook de gemeentepolitie was snel ter plaatse. Op het terrein van de ramp heerst een enorme ravage. De rook, die als gevolg van de ex plosie vrijkwam, was giftig en woei over de Ouderkerkerweg, die voor alle verkeer werd afge sloten. De geneeskundige dienst te Amsterdam, die op het eerste alarm ook uitrukte, behoefde geen assistentie te verlenen. Een der slachtoffers was de 34-jarige werkbaas W. Kruijs- wijk, woonachtig in Ouderkerk. Op het moment van de ontplof fing liep hij langs de exploderen de ketel en werd door de rond vliegende scherven dodelijk ge wond. De man laat vrouw en 2 kinderen na. Een tweede lid van het personeel, de 36-jarige A. De marinier De Lange uit Soestdijk is bij werkzaamheden in het Savonetakamp op Aruba door een omvallende muur ge dood. Hij is Dinsdagmorgen begra ven. Hendrikse, eveneens uit Ouder kerk, trof men zwaar gewond in de nabijheid aan. Hij is overge bracht naar het O.L. Vrouwegast huis te Amsterdam. Hij is ge huwd. De ontploffing geschiedde bij na onmiddellijk nadat om twee minuten voor vijf met een fluit toon het voorsignaal voor het neerleggen van het werk was ge geven. De arbeiders maakten zich gereed om naar huis te gaan en Willem Kruijsdijk, die gedood werd, liep dan ook juist langs de ketel op weg naar het kleedlo kaal. Volgens ooggetuigen vlogen de brokstukken van de twee ketels tientallen meters door de lucht. Vermoed wordt, dat vóór de ex plosie van de ene ketel de ande re eveneens is ontploft. Men vond de restanten op diverse plaatsen in de omringende weilanden. Uit een derde ketel, die door de luchtdruk lek werd geslagen, ont- Bij de behandeling van de zaak van de Londense klerk Christie, die heeft toegegeven zeven vrou wen, onder wie zijn echtgenote, te hebben vermoord, is Woensdag gebleken, dat drie artsen het on eens zijn over de geestesgesteld heid van Christie tijdens het ple gen van de moorden. Twee artsen zeiden dat Chris tie niet krankzinnig, maar gees tesziek was. Christie zeide Woensdag met trillende lippen, dat hij zes vrou wen „zonder enige reden" had gedood. Zijn echtgenote had- hij het leven beroofd, omdat zij aan stuipen zou hebben geleden. snapten giftige bruine dampen, die zich over de omgeving ver spreidden. Met vijftien stralen was de brandweer van Nieuwer Amstel, alsmede die van de fa briek zelf, een kwartier lang be zig deze dampen weg te spuiten. Tot zeven uur hield de politie in verband met eventuele nieuwe ontploffingen of nadelige invloed van de dampen een deel van het terrein rondom het fabriekscom plex afgezet. De heeft Zuidkoreaanse regering meegedeeld dat president Syngman Rhee de opperbevel hebber van de V. N., generaal Mark Clark, gewaarschuwd heeft dat de Zuidkoreaanse strijd krachten aan het toezicht der Verenigde Naties zouden worden onttrokken als de voorgestelde wapenstilstand met de commu nisten zou worden getekend. Rhee zei dit in een brief aan generaal Clark van 20 Juni. Hij verklaarde dat hij de generaal niet gekend heeft in het vrijla ten van de anti-communistische krijgsgevangenen omdat dit het opperbevel der V. N. in verlegen heid zou hebben gebracht. Rhee voegde daaraan toe, dat het de enige manier was om „een bot sing tussen Koreanen en de com munistisch gezinde troepen die U in het land wil brengen" te voor komen. (Rhee doelde vermoede lijk op de troepen in de voorge stelde neutrale commissie van toezicht op de gevangenen). De brief, die „persoonlijk'' ge- Politiemannen slaagden er in de noemd wordt, bevatte geen voor man te grijpen vóór hij over dewaart^en waarop voor Zuid-Ko- grens was rea 'n wapenstilstand aanvaard- Woensdag hebben zich, ondanks baar zou zün. Woensdagmorgen is in de ka thedraal te Edinburgh in tegen woordigheid van koningin Eliza beth en haar gemaal, de hertog van Edinburgh, de sobere kro ningsdankdienst van de Schotse kerk gehouden. Er kwam geen orgel aan te pas, alleen koorzang. Bovendien waren er twee belang rijke verschillen met de kro ningsplechtigheid in Westminster Abbey. Vooreerst werd door de geeste lijken, die de dienst hielden, geen enkele maal de titel „Elizabeth de Tweede" uitgesproken en ver volgens waren de koningin en de hertog van Edinburgh op dezelfde bank gezeten vooraan in 'n soort loge, waarin ook de leden van hun gevolg plaats hadden gekre gen. De koningin was bij deze dienst slechts aanwezig als toeschouw ster. Pas op het einde nam zij er actief deel aan, toen zij naar het altaar ging om daar de zegen van de moderator van de Schotse kerk, Pitts Watson, te ontvan gen, waarna haar door de deken van de orde van de distel, Charles Warr, de drie emblemen van het Schotse koningschap werden overhandigd: het zwaard, de scepter en de kroon. De koningin, ernstig en waar dig, nam eerst het zwaard aan en hield het met twee handen enkele ogenblikken voor zich uit met de punt omhoog. Daarop kwam zij twee stappen naar voren om het over te geven aan de edelman, die het in erfelijke bewaring heeft, de graaf van Home. De scepter reikte zij over aan de graaf van Crawford en Balcarres. Ondanks de eenvoud van de plechtigheid gaven de aanwezigen blijk van ontroering, toen de Schotse kroon op een goudschar laken kussen aan de koningin werd overhandigd, die dit em bleem de hertog van Hamilton in handen gaf. Een trompetfanfare kondigde het eindd van de plechtigheid aan. BESLUIT VAN ZUIDKO REAANSE NATIONALE VERGADERING. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft Woensdag be sloten, de eerste minister, Paik toe Tsjin, en drie andere minis-, ters te verzoeken, Zondag voor de vergadering te verklaren waarom president Rhee het ge zag van de Ver. Naties heeft ge negeerd door niet-communisti- sche Noordkoreaanse krijgsge vangenen vrij te laten. 78 van de 100 aanwezige leden van de vergadering stemden vóór dit besluit, de overigen onthiel den zich. Een aanhanger van Rhee, Pae un Hue, die ook zitting heeft in de speciale commissie van de vergadering voor de wapenstil stand, sprak zijn verbazing uit over Rhee's „drastische stap". Hij was evenwel in overeenstem ming met een resolutie van de vergadering, die aangedrongen had op vrijlating van niet-com- munistische gevangenen. „Wij moeten echter weten onder wel ke omstandigheden de gevange nen werden vrijgelaten, indien zulks voorbijgaan aan het gezag van de Ver. Naties betekende", aldus de afgevaardigde. De Kamer was ook van oor deel, dat de premier en de minis ters gehoord dienen te worden over de algemene plannen voor de behandeling van krijgsgevan genen. Een woordvoerder van de commissie voor de wapenstil stand verklaarde, dat de regering van plan is de niet-communisti- sche Noordkoreaanse „ontsnap ten" naar het platteland te zen den met het oog op het tekort aan landarbeiders. (Een woord voerder van het Zuidkoreaanse ministerie van Defensie heeft on langs verklaard, dat de regering niet-communistische Noordko reaanse krijgsgevangenen bij het leger wil inlijven.) De drie ministers aan wie ver zocht zal worden met de premier voor de vergadering te verschij nen zijn de ministers van Buiten landse Zaken, Defensie en Land bouw. Woensdag kwam de vergade ring, na een reces van 10 dagen om de leden in staat te stellen in hun kiesdistricten betogingen tegens een wapenstilstand te or ganiseren, weer bijeen. FRANSE NOTA AAN ZUIB-KOREA. De Franse regering heeft Zuid- Korea een nota gezonden, waar in zij protesteert tegen het vrij laten van Noordkoreaanse krijgs gevangenen. Gezegd wordt, dat de Zuid koreaanse actie, welke de rege ring „met pijnlijke verrassing" had vernomen, in strijd is met de verplichtingen, die Zuid-Rerea op grond van de eenheid van opperbevel van de V. N. op zich had genomen. In de nota wordt voorts ge zegd, dat de Zuidkoreaanse maatregelen het herstel van de vrede in gevaar brengen, waar door nog meer bloed dreigt te vloeien. EE VRIJLATING VAN KRIJGSGEVANGENEN IN ZUIB-KOREA. De Australische minister van Buitenlandse" Zaken, Casey heeft in een schrijven aan de Zuid koreaanse president Rhee gepro testeerd tegen de vrijlating van krijgsgevangenen zonder toe stemming van de V. N. Oscar Castello de Philippijnse minister van Defensie die op weg is naar zijn land na een be zoek aan president Rhee heeft de vrijlating een schending ge noemd van de overeenkomst tussen Zuid-Korea en de V. N. Volgens Castello is het Rhee ernst met zijn dreigement om de oorlog alleen voort te zetten. ZWARE NOORDELIJKE AANVAL AAN HET CENTRALE FRONT. Het achtste leger deelt mede, dat Amerikanen en Zuid-Korea- nen een aanval van 6000 Chine zen aan weerszijden van „drie hoeksheuvel" aan het cen-trale front hebben afgeslagen. Het 50.000 ton metende Ame rikaanse slagschip „New Yersey" is Woensdag al vurend de N.O. Koreaanse haven Wonsan bin- nengestoomd. Geschutsstellingen werden vernietigd. Volgens een mededeling van de geallieerde luchtmacht hebben 17 superfor ten Dinsdagavond Noordelijke vliegvelden aangevallen. Lichte nachtbommenwerpers bestookten aanvoerwegen van de Noordelij ken achter het front. Voorzien van een paspoort, dat ze nonchalant naast zich placht neer te leggen en waar op de letters C. D. de indruk wekten, dat de houdster er van behoorde tot het corps diploma tique, heeft in de afgelopen maanden de 36-jarige Zwitserse zangeres uit Basel Verena Vogt, de echtgenote van de Zwitserse bandleider Strittmatter, zich in Amsterdam uitgegeven voor Molly Maureen McCormick, „dochter van de Amerikaanse Nato-admiraal Lynde Mc-Cor- mick". Kort geleden is zij door de Amsterdamse recherche gevan gen genomen wegens oplichting van een hotel, enige restau rants, een aantal winkels en diverse particulieren voor be dragen, die tezamen enkele dui zenden guldens vormden. Dank zij voortreffelijke talen kennis sprak zij vloeiend Ameri kaans, compleet met Amerikaans accent, en dank zij veel allures en een gedistingeerde verschij ning wist zij de rol van admi raalsdochter te spelen, zonder dat iemand argwaan kreeg. Bij een kapper, waar zij haar rood geverfde haar liet bijhouden, ontmoette zij een journaliste van een groot weekblad, die er in goed vertrouwen toe overging in geu ren en kleuren de door deze vrouw verzonnen levensloop te publiceren. Met dit artikel, dat zij telkenmale als introductie ge bruikte, wist zij nog meer ver trouwen te winnen. Ze had geen enkel inkomen in ons land, nadat ze in Maart in Amsterdam was aangekomen. Ze heeft echter luxueus in twee gro te hotels gewoond, deels op cre- diet, deels betalende met geld, dat ze van particulieren wist te „le nen." In een restaurant had ze ken nis gemaakt met een zakenman, de heer K„ die daar dineerde met zijn echtgenote. Dit echtpaar raakte geïmpo neerd door de rappe tong van de Amerikaanse dame. Ze stelde zich voor als mrs Mc Cormick, dochter van de admiraal. Dikwijls bracht zij een bezoek aan de woning van dit echtpaar. Toen de heer K. door haar werd opgebeld en vernam, dat zij in moeilijkheden verkeerde, aange zien baar geld uit Amerika on verwacht op zich liet wachten an zij de hotelrekening moest beta len, schoot hij haar 1000 voor. Hij heeft het geld nimmer terug gezien. Tenslotte kreeg de zakenman, die haar herhaaldelijk had ge vraagd de geleende 1000 terug te betalen, argwaan. Hij meende, dat mrs Mc Cormick op het puni stond ons land te verlaten en lichtte de politie in. Toen was het spel uit. Ze werd gearresteerd in een restaurant bij het Leidseplein en wacht nu in het Huis van Bewaring op haar berechting President Auriol van Frankrijk heeft Woensdag de gematigd conservatieve leider en oud-mi nister Joseph Laniel ontboden om hem te vragen of hij bereid is pogingen te doen tot het vor men van een nieuwe regering. Laniel heeft de pers meege deeld dat hij eerst met verte genwoordigers van de volksre publikeinen zal spreken om te weten te komen of hij op him steun kan rekenen. Laniel is minister van Staat geweest in het kabinet van de links-radicaal Edgar Faure, dat in het begin van het vorig jaar optrad. Voordien is hij minister van Posterijen geweest. Laniel heeft Woensdagavond president Auriol medegedeeld, dat hij de opdracht om een nieu we Franse regering te vormen, aanvaardt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Plaatselijk enkele buien. Veranderlijke bewolking met in de vroege ochtend hier en daar mist. Plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Over het alge meen weinig wind. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 26 JUNI. v.m. n.m. Breskens 0.53 1.25 Terneuzen 1.28 2.00 Hansweert 2.08 2.40 Walsoorden 2.18 2.50 ZON MAAN Juni. 25 4.21 21.04 20.08 2.12 26 4.21 21.04 21.04 3.02 27 4.22 21.04 21.47 4.09 28 4.22 21.04 22.17 5.29 29 4.23 21.04 22.40 6.56 30 4.23 21.04 22.58 8.24 De drie Westelijke geallieerde ëommandanten van Berlijn heb ben de Russische beschuldiging, dat tot het oproer in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland door Westerse agenten was opgestookt, van de hand gewezen. In een brief aan de Sowjet-commandant van Ber lijn, generaal-majoor Dibrova, verklaren de Amerikaanse, Brit se en Franse commandanten: „Gij en de rest van de wereld bent u heel goed bewust van de ware oorzaken der ongeregeld heden in Oost-Berlijn." De Westelijke commandanten herhalen de eis, dat de aan de Berlijnse bevolking opgelegde be perkingen worden opgeheven en dat de reeds van Scwjetzijde in die richting gedane stappen tot hun logische voleinding worden gebracht. Met name wordt de Russische beschuldiging, dat een Ameri kaan Heaver genaamd, in een uniform met twee sterren in structies voor het organiseren van ongëregeldheden zou hebben gegeven, verworpen. VRIJDAG 26 JUNI. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 7 uur Ds. Th. Rienks (in gebruikname nieuw kerkge bouw).

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1