Uit de Provincie Sportnieuws Binnenlands Nieuws Eric de Noorman en Bor Khan" VOETBAL DUIVENSPORT KORFBAL TERNEUZEN. AARDENBURG. GOES. GROEDE. KLOOSTERZANDE. PHILIPPINE. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL.'4 IJZENDIJKE. ZAAMSLAG. Drama in België De vissen bij de neus genomen VERKEERSONGEVAL. Overstromingen in Zicid-China ii Raadsvergadering op Vrijdag 26 Juni. De gemeenteraad van Terneu- zen is in openbare zitting bijeen geroepen tegen a.s. Vrijdagavond. Op de agenda komt allereerst voor de benoeming van een leraar-rector aan de gymnasiale afdeling van het openbaar ly ceum. De aanbeveling luidt: 1. drs. A. J. Jansen, leraar Rijks H.B.S. te Middelharnis; 2. J. van Dijk, corrector openbaar lyceum te Hoorn. Verder komt de benoeming van een onderwijzeres aan de orde, waarvoor bij het verzenden der raadsstukken nog geen voor dracht bekend was. Burg. en Weth. stellen voor op hun verzoek tegen 1 September eervol ontslag te verlenen aan de heren G. A. M .M. van der Lin den D. J. Smeenk als leraar aan het lyceum. Voorgesteld wordt aan het be stuur der vereniging voor lager onderwijs op Geref. grondslag het schoolgebouw aan de School- laan no. 14 beschikbaar te stellen en medewerking te verlenen tot het aanbrengen van de nodige verbeteringen aan dit geboyw. Voor de prijs van 15.626 stel len Burg. en Weth. voor een per ceel grond aan te kopen in de Louisapolder te Sluiskli ter grootte van 2315 m2 voor de bouw van een nieuwe Christe lijke school. Aan de heer Joh. Mosselman te Goes zal een per ceel grond worden verkocht ter grootte van 1472 m2 voor 4, per m2. Deze grond is gelegen aan de Baandijk en is bestemd voor klein-industrie. Tenslotte stellen Bugr. en Weth. voor enige stukken grond aan te kopen ter ontsluiting van het terrein voor kleinindustrie nabij de Baandijk. Van de erven J. de Feijter wordt gekocht een stuk bouwland ter grootte van 3760 m2 voor 4297,en van de heer C. Meijer enige percelen bouwland, groot 20575 m2, voor een bedrag van ƒ8230, Operette in Parochiehuis. Voor een matig bezette zaal bracht „Scheldeklanken" van Kloosterzande in het parochie-, huis een opvoering van de operet te „Tatiana" van Colin Graham, een Engels stuk, dat dank zij fa milierelaties in Kloosterzande te recht is gekomen en daar onder toezicht van de speciaal daarvoor overgekomen auteur zijn pre mière beleefde. Jammer dat de belangstelling voor deze mooie avond niet groter was. Organisa toren en spelers hadden beter verdiend. Degenen, die ondanks het slechte weer de tocht naar de zaal hebben aangedurfd, hebben genoten van deze operette, opge voerd op een door middel van een speciale verlichting en fraaie de cors in een landelijk terras her schapen toneel, waar in schitte rende costuums uitgedoste prin sessen, hofdames en edellieden 'n spel speelden, dat gezien mocht worden. Eindexamen lyceum. Bij het op 19 en 20 Juni gehou den mondeling eindexamen van de afdeling A van het openbaar lyceum te Terneuzen zijn ge slaagd: J. M. M. Blommaert, Hulst; A. J. Dieleman, Sluiskil; A. Joos- se, Terneuzen en A. M. Sampon te Sas van Gent. Hulpofficier van justitie. De hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen te Terneuzen, mr L. W. van Os, hoofd van de inspectie der I. en A., is bij be schikking van de minister van justitie aangewezen als hulpoffi cier van justitie. Jubileum-schietwedstrijden. In Aardenburg heeft de schut tersvereniging „Sint Sebastiaan" haar 520-jarig bestaan gevierd met een jubileumschietwedstrijd. Burgemeester J. van Dongen sprak tot de schutters. Onder hen bevonden zich talrijke Bel gen. Hij wees o.m. op de folklo ristische waarde van dit schut tersfeest en op de sfeer van vriendschap, onderlinge ver standhouding en samenwerking, vooral met de Belgische vereni gingen. Hij doemde dit een voor beeld van Benelux in de meest prettige sfeer, een geest zoals er in de hele Benelux zou moeten heersen. Uit alle delen van Zeeland en uit de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen waren ver enigingen aanwezig. In totaal waren er 182 schutters, die wa ren verdeeld in 40 ploegen. De verst komende vereniging kwam uit Wevelgem, twee km van de Franse grens. De blikseminslag te Heinkenszand. De landbouwschuur, behoren de bij een kapitale boerderij, is geheel afgebrand. De boerderij en de schuur zijn eigendom van het Franse Leger des Heils. De heer J. de Jonge is de pachter. De brandweren van Heinkens zand, 's-Heer Arendskerke, Bor- sele en Goes, die met 7 stralen het vuur bestreden, slaagden er in. het woonhuis te behouden. De pachter vertoeft thans in Frankrijk. Zijn huishoudster, mej. P. de Jonge, die alleen thuis was, heeft enkele brandwonden aan hals en gezicht opgelopen, toen zij poogde het vee te red den. Het vee, 3 kalveren en de landbouwwerktuigen kon zij in derdaad in veiligheid brengen. De schade wordt geraamd op 60.000, die door verzekering wordt gedekt. 20 Jaar geleden is van deze boerderij ook een groot gedeelte afgebrand. Commissie-Polak brengt werkbezoek. De werkzaamheden aan riole ring, bestrating en verlichting in Groede, welke o.l.v. het inge nieursbureau v.h. Hasselt en De Koning worden uitgevoerd, wa ren in een zodanig stadium geko men, dat afgevaardigden van het landelijk bureau voor de werkge legenheid zich persoonlijk van de vorderingen en noodzaak op de hoogte wilden stellen. De commissie, waarvan prof. dr F. L. Polak voorzitter is en waarin o.m. zitting hebben ir De Lange, mej. dr Romeijn en mej. drs De Jonge werden aan de rand van de gemeente ontvangen door burgemeester J. A. Everaars die het gezelschap naar het hotel „Het Vlaemse Duyn" begeleidde voor een lunch. Hier sprak de burgemeester een welkomstwoord tot de geno digden, waarbij zich ook de pro vinciale commissie voor de werk gelegenheid, bestaande uit de G. S.-leden C. Philipse en C. Hame link en ir H. D. Swaters, gevoegd hadden. Spr. uitte zijn dank voor de bereidwilligheid, welke door de commissie was betoond om aan het werk de zo noodzakelijke steun toe te kennen. Prof. Polak sprak zijn voldoe ning uit over het feit, dat door de uitvoering van het werk aan vele onhoudbare toestanden een einde zal komen. Na de lunch werd het gezel schap door de gemeente rondge leid en werden de werkzaamhe den aan riolering en de nieuwe zuiveringsinstallatie, welke ge bouwd zal worden, in ogen schouw genomen. Het gezelschap is via Axel, waar een soortgelijk bezoek werd gebracht, teruggereisd. Herwonnen Levenskracht jubileert. De bekende R.K. vereniging tot bestrijding tot t.b.c. „Herwonnen Levenskracht" bestaat in 1953 zestig jaar. In verband hiermede worden alom in Nederland jubi leumacties gevoerd om de nodige gelden bijeen te brengen. Ook het plaatselijk comité in onze gemeente zal niet achter blijven en zal haar actie inzetten door middel van een liefdadig- heidsschieting op Zondag a.s. Dank zij de spontane medewer king van vele milde gevers zijn er heel wat fraaie prijzen beschik baar. Nieuwe kerk. Aan de ongelukkige toestand, dat de parochie van Philippine tengevolge van de wereldoorlog geen waardig kerkgebouw rijk is, zal binnen afzienbare tijd een einde komen. In het hart van het dorp, aan de markt, ziet men reeds de hoge stellingen oprijzen, waartussen nog slechts lage mu ren het begin van de bouw aan duiden. Deze kerk zal een geheel eigen cachet hebben en afwijken van ieder ander kerkgebouw in onze streek. Het op acht pilaren rustende dak is in koepelvorm, de onderbouw in kruisvorm, de voorgevel min of meer in basi liekstijl en de toren komt vrijwel los van het eigenlijke kerkge bouw te staan. Het totaalresultaat zal zeker het bekijken waard zijn en een tamelijk Oosterse indruk maken. Met daarbij nog een drietal nieu we klokken en een nieuw uur werk zal Philippine straks een geheel bezitten, dat een beziens waardigheid zal zijn en het be wijs vormt, dat ondanks indijking van de Braakman dit aloude „mosseldorp" nog lang niet dood is! Overgeplaatst. De grenskommies W. A. Col- paert wordt met ingang van 1 Juli overgeplaatst naar Hans- weert. Bazar Ned.-Herv. kerk. De netto-opbrengst van de ba zar ten bate van de Ned.-Herv. kerk bedraagt ƒ4890, Oudercommissie. Na de bestuursverkiezing is de oudercommissie der openbare school thans als volgt samenge steld: mevr. J. de Hullude Feij ter, voorzitster; I. J. Leenhouts, secretaris; Abr. Dierkx, penning meester, mevr. E. de Meijden Hamer, Abr. Robijn. Muziekuitvoering. Het harmoniegezelschap „De Vereningde Vrienden zal Woens dag 24 Juni een oefenconcert geven op de kiosk in verband met een concert dat wordt ge geven te St. Niklaas op Zondag 28 Juni a.s. Het programma voor beide concerten is als volgt: Karl Küpfermars Th. Furtner Oberto G. Verdi Paix et Liberté A. Delhaye In 't Witte Paard R. Benatzky Baletten uit Fuast Ch. Gounod Op een Perzische markt Ketelby Dorfschwalben Strauss Sons of the Brave T. Bidgood Vergadering N.V.S. (Nederl. Vereniging van Suikerzieken) De N.V.S. voert door het ge hele land propaganda om meer bekendheid te krijgen bij de dia betici. Deze vereniging is er zich van bewust, dat het van het grootste belang is, dat alle sui kerpatiënten op de hoogte wor den gebracht met de verschillen de doelstellingen, welke de ver eniging nastreeft. Deze bestaat uitsluitend uit suikerzieken en behartigt in de ruimste zin des woords de belangen van de dia betici in Nederland. Tot haar taak behoort o.m. het geven van dieetvoorlichting, het verstrek ken van adviezen door haar me dische adviescommissie, de strijd tegen de kwakzalverij, enz. Het hoofddoel van de N.V.S. is: het bevorderen van het medisch on derzoek en de bestrijding van de suikerziekte. Wanneer men bedenkt dat slechts 25 procent van alle in ons land wonende suikerzieken lid is van de N.V.S., zal men begrijpen dat hier nog veel moet worden gedaan. De afdeling Oost Zeeuws-Vlaan- deren zal in het kader van deze acties op diverse plaatsen ver gaderingen houden, waarop zal worden gesproken over de sui kerziekte en haar problemen. Daarnaast zal een leerzame film worden vertoond, terwijl verder door een medicus een uiteenzet ting zal worden gegeven over de aard der ziekte in het algemeen. Op 27 Juni zal een dergelijke vergadering worden gehouden te Sluiskil in hotel Meert. Nadien zullen ook in andere centra van Zeeuws-Vlaanderen bijeenkomsten worden georgani seerd. Een schutterkoning. Bij de Zaterdag gehouden jaar lijkse schieting op de staande wip om de koningstitel werd voor '53 tot koning gekroond de heer A. Groosman. Hij wist de begeerde vogel in de zevende ronde te tref fen. Hij kreeg echter ook nog een andere treffer n.l. een pijl, welke van grote hoogte op zijn hoofd terechtkwam, waardoor hij een gapende wonde bekwam. On danks de pijn was hij toch zeer vereerd met zijn hoge titel. 9? Geslaagd. Onze dorpsgenoot, de heer A. de Feijter, tijdelijk ambtenaar ter secreiarie te Axel, slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma geméente-administratie. „Van Juliana tot Juliana". De bekende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana'' zal op Dinsdag 7 Juli te Zaamslag te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling bevat zo als bekend meer dan 200 voor werpen uit het koninklijk huis archief, o.a. het Axelse costuum dat in 1924 aan Prinses Juliana is aangeboden. De 33-jarige Maurice Cooryn uit Gent heeft Zondag zijn vrouw en zeven kinderen zien verdrin ken. Hij keerde' per auto terug van zee met zijn 28-jarige vrouw en hun zeven kinderen. Bij Maria- kerke maakte de wagen plotse ling een grote bocht en kwam in het kanaal Gent-Brugge terecht. Twee brugwachters, die het on geval hadden zien gebeuren, sprongen onmiddellijk in het wa ter. Cooryn kon zelf uit de auto komen en een der brugwachters slaagde erin één der kinderen te redden, doch dit is later in het ziekenhuis overleden. Men slaagde er niet in de vrouw en de zes andere kinderen uit de wagen te halen zodat deze jam merlijk verdronken. De kinderen waren resp. 13, 11, 10, 9, 8, 6 en 4 jaar oud. Een Britse firma heeft een nieuw en uniek hulpmiddel in de handel gebracht, dat hengelaars een grotere kans geeft hun vis sen te verschalken. De uitvin ding, welke „zoemende bij" is ge doopt, bestaat uit een plastic beker waarin zich een batterij en het mechanisme bevindt dat net geluid van zoemende bijen imi teert. De grootvader van de fa brikant, die een verwoed henge laar was, placht een aantal leven de bijen in een jampotje te doen en dit, na deksel er te hebben opgeschroefd, in het water te laten zakken. Het zoemen van de bijen trok de vissen blijkbaar aan want het resultaat was altijd goede vangsten. Het was dit idee dat zijn kleinzoon ertoe heeft ge bracht de zoemende bij" te ont werpen. UITSLAGEN ZONDAG 21 JUNI. ZUID I. RES. TWEEDE KLASSE C. De Zeeuwen 2Breskens 2 42. ONDERAFDELING ZEELAND. Eerste Klasse A. LuctorHansw. Boys 42 Luctor kampioen; Rapenburg 's-Heer Arendskerke 43. Res. Eerste Klasse A. Terneuzen 3Oostburg 2 103; Hulst 2Steen 2 uitg.; Ria 2 Hontenisse 2 08. Res. Eerste Klasse B. Biervliet 2Ierseke 2 uitg.; Breskens 3Goes 3 24; Clinge 2—Axel 3 uitg. Tweede Klasse A. RCS 3Biervliet 3 61. Derde Klasse A. RCS 4Hoofdplaat 2 Hoofdpl. niet opg. Derde Klasse B. Vogelwaarde 2Hontenisse 4 5—0. „De Vrede", Sas van Gent. Prijsvlucht uit Arras. Snelheid le duif 1512,9 m. Oude duiven: 1. P. van Reeth, 2. H. Marquinie, 3. G. Inghels, 4. G. Begijn, 5. A. Claeyssens, 6. H. Boutens, 7. C. Hamelink, 8. J. Heida, 9. F. Kox, 10. F. Vermoet. Jonge duiven, snelheid 1ste duif 1423 m. 1. R. Geernaerdt, 2. en 6. G. Wuffaert, 3. L. Morkus, West- dorpe, 4. J. Staelens, Westdorpe, 5. A. Remery, 7. J. van Oppen, 8. M. Rammeloo, 9. F. Mollet, Sluiskil, 10. L. Coone ScampoloZeelandia 115. De grote overwinning van Scampolo zou doen verwachten, dat Scampolo Zaterdagmiddag in Zeelandia uit Hansweert een ge makkelijke tegenstander heeft gehad, hetgeen echter geenszins het geval was, daar vooral in de eerste helft de partijen vrijwel te gen elkaar opwogen, hetgeen de ruststand 4—3 goed weergaf. Ook in de tweede helft werd fel gekampt maar het zat de be zoekers niet mee, terwijl de thuis club juist niet over pech had te klagen, met het gevolg dat Scam polo niet minder dan 7 maal de korf vond, waartegenover Zee landia 2 maal de juiste worp plaatste, zodat het een klinkende overwinning van 115 voor Scampolo werd. Voor deze ontmoeting plaats vond, werd een wedstrijd ge speeld tussen de jeugdelftallen van beide ploegen. De Scampolo- junioren wonnen met 81. VIERJARIGE SPEELDE MET LUCIFERS. Maandagmiddag omstreeks één uur is brand ontstaan in de grote boerderij van de heer R. de Jong, staande aan de Oude Singel onder Jubbega, nadat het vierjarig zoontje met lucifers had ge speeld. Direct nadat de brand was ontdekt, werden de brandweer corpsen van Heerenveen en Gor- redijk te hulp geroepen, maar toen deze arriveerden, had het vuur zijn vernielend werk reeds verricht en stonden nog slechts geblakerde muurstukken over eind. Een klein gedeelte van de inboedel heeft men weten te red- dn. Een gelukkige omstandigheid was, dat de hooioogst nog voor het grootste gedeelte op het veld stond. De boerderij was in 1938 gebouwd op de plaats, waar een vroegere eveneens in vlammen was opgegaan. WOLKBREUK TEISTERT BREDA EN OMGEVING. Een wolkbreuk heeft gister middag de stad Breda en enkele in de omgeving liggende gemeen ten geteisterd. De kelders van honderden woningen liepen onder water en hier en daar drong het water ook door in de woningen. Ip verscheidene straten vooral in de lager gelegen gedeelten van Breda -bereikte het water een stand van ongeveer een halve me ter. Vele straten zakten in. Vooral aan de te velde staande gewassen is veel schade aange richt. In Etten verdronken zes koeien, de 35 m hoge schoorsteen van de in deze gemeente staande steenfabriek „De Bremberg" werd door de bliksem getroffen en stortte met donderend geraas naar beneden. In Breda stortte het dak van een garage in. Voor zover thans bekend is zijn er ner gens persoonlijke ongelukken ge beurd. Het zware weer, dat zich con centreerde boven Breda, Ginne- ken, Princenhage, Nieuw Ginne- ken, Ulvenhout en enkele andere gemeenten in de omgeving van Breda, kondigde zich omstreeks 2 uur aan. Tot vier uur regende het pijpestelen. Om half vijf ver minderden de slagregens enigs zins en om zes uur was de riole ring weer in staat het vele water te verwerken. De straten waren toen spoedig weer watervrij. De reinigingsdienst te Breda begon direct met vijf pompinstallaties de vele ondergelopen kelders leeg te pompen. De dienst gemeente werken is bezig met het herstel van de ingezakte straten. Het noodweer heeft vooral veel schade toegebracht aan de te vel de staande aardbeien. De kwe kers vrezen dat de oogst verloren moet worden beschouwd, tenzij er vandaag geen hoge tempera turen voorkomen. Is dat wel het geval, dan zullen de aardbeien, die geruime tijd onder water heb ben gestaan, verrotten. Ook zijn op veel plaatsen hooimijten ten gevolge van de zware slagregens weggeslagen. BOERDERIJBRAND TE PERNIS. Zondagnacht tegen half twee werd het gezin van de veehou der/handelaar D. Boele te Pernis gewekt door een geweldige slag, die, zo vermoedt men, veroor zaakt werd door blikseminslag op een electrische leiding. Het gezin, man, vrouw en twee kin deren, stond op, de vrouw ging op onderzoek uit, doch daar ze niets verdachts bemerkte, begaf het gezin zich weer ter ruste. Na ongeveer een kwartier werden ze door buren of voorbijgangers opnieuw gewekt en toen bleek, dat de schuur, die naar schat ting twintig bij twintig meter meet en op enig materiaal na leeg was, in lichterlaaie stond. De vuurgloed tekende zich tegen de hemel af en kilometers ver in de omtrek was de brand te zien. Tegen de schuur aangebouwd Met zeven stralen pakte men van alle kanten de brand aan. Na ongeveer een uurtje kon de brandweer aan het nablussen be ginnen. Alleen de kale muren van de uitgebrande schuur, met daartussen verkoolde balken, stonden toen nog overeind. Het woonhuis bleef behouden. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Het pand, dat verzekerd is, is eigendom van de gemeente Rot terdam. De omvang van de scha de is niet bekend. GEVAARLIJKE MANOEUVRE. Vier gewonden. Vier personen, die betrokken waren bij een gecompliceerd ver keersongeval op de weg 's Her togenbosch—Utrecht nabij Hage- stein, moesten Zondagmorgen met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. Een gevaarlijke ma noeuvre van een chauffeur was oorzaak van het ongeval. De chauffeur is na het ongeval door gereden. Zondagmorgen reed nabij Ha- gestein een ongeveer 70-jarige bromfietser in de richting Utrecht. In dezelfde richting reed een personenauto. Deze raakte de bromfiets, waardoor de berijder op straat werd geslingerd. Een tweede auto, die ook uit de richting Den Bosch kwam, trachtte de bejaarde bromfietser te ontwijken. De bestuurder remde krachtig en gooide het stuur om, waardoor de auto met vrij hoge snelheid tegen een boom botste. Drie in zittenden werden vrij ernstig ge wond. Tezamen met de brom fietser werden zij naar Utrecht vervoerd. JEEP TE WATER. Drié inzittenden verdronken. Zondagmorgen is te Woerden een tot personenauto verbouwde jeep te water gereden, tengevolge waarvan drie van de vier inzit tenden zijn verdronken. De slachtoffers zijn de 79-jarige we duwe De JongVan Schieveen, haar zoon, de 50-jarige ongehuw de T. de Jong en haar zwager, de 76-jarige P. Hotman. Zij wa ren alle drie afkomstig uit Gou derak. Reddingspogingen van omwonenden bleven vruchteloos. Alleen de bestuurder, C. Gillen, een schoonzoon van mevrouw De Jong, kon zichzelf in veilig heid brengen. HAARLEMMER TE SCHIEDAM AANGEHOUDEN. In Schiedam heeft de politie de 29-jarige Haarlemmer J. M. aangehouden. Deze maakte er de laatste 3 jaar zijn beroep van in café's medeleven op te wek ken met zijn lichamelijke gebre ken. Hij was, zoals hij duidelijk maakte, doofstom en liep mank. Zaterdagavond kwam hij in het café van S., die zich echter her innerde de man kort tevoren in een levendig gesprek te hebben gezien op het station te Den Haag. Nadat de politie hem aan de tand had gevoeld, gaf de Haarlemmer toe gestimuleerd te hebben. Dat hij deze kunst aar dig machtig was, bleek uit het feit, dat hij bij vorige gelegen heden ook voor de politie zijn doofstom zijn aannemelijk had gemaakt. DRIE GEWONDEN BIJ Doordat Zondagavond om streeks zeven uur een twaalf jarig logéetje van de familie As- sink in Leuvenheim, gemeente Brummen, plotseling de weg overstak, terwijl uit de richting Dieren twee luxewagens nader den, heeft zich een verkeersonge val voorgedaan. Eén ernstig ge wonde en twee lichtgewonden werden naar een ziekenhuis ver voerd. De eerste wagen, een bevindt zich het woonhuis van Hillman, remde uit alle macht de familie en behulpzame buren,om het overstekende meisje te en nieuwsgierigen begonnen di rect de inboedel naar buiten te ontlopen en kwam daardoor dwars over de weg te staan. De brengen, hetgeen in een omme zien gebeurd was. De direct ge alarmeerde brandweer begon de strijd tegen de vuurzee. Na een poosje begon het rietdak te glij den en schoof aan weerszijden van de schuur naar beneden. achterop rijdende wagen reed de eerste wagen in de flank, waar door deze kantelde en met de wielen naar boven kwam te lig gen. De ene wagen die van Finse nationaliteit was, werd alleen van voren beschadigd. Van de inzittenden werd niemand ge wond. Een 22-jarige jongeman, die in de andere auto zat, werd ernstig aan de linkerhand ge wond, terwijl een inzittende dame snijwonden opliep. Er waren drie doktoren aanwezig benevens de transportcolonnen van het Rode Kruis uit Brummen. Het twaalf jarige meisje werd in ernstige toestand (gebroken been, gebro ken arm en een hersenschudding) per Roode Kruisambulance naar het algemene ziekenhuis te Zut- phen vervoerd. Het ongeval ver oorzaakte op deze drukke weg 'n grote verkeersstremming. VERDRONKEN. Zondagmiddag is de 4-jarige E. R. uit Amsterdam spelender wijs in het water van de Da Costakade te Amsterdam ge raakt. Toen het knaapje uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Het 8-jarig zoontje van de familie Meeuwsen te Helmond is Zondagmiddag in de Z.-Wil- lemsvaart gevallen en verdron ken. Het ventje was gaan vissen en heeft vermoedelijk tijdens 'n spelletje de vaste grond onder zijn voeten kwijt geraakt. Toen een schipper met een dreghaak het ventje op het droge bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. BOERDERIJ UITGEBRAND. Zondagavond is de hofstede van de landbouwer A. Spruijt te Haastrecht geheel uitgebrand. Het vuur is vermoedelijk in de achter het woonhuis gelegen hooiberg ontstaan en overge slagen naar de boerderij, die met een rieten dek was bedekt. De brandweer uit Haastrecht heeft het vuur drastisch bestre den doch kon niet verhinderen dat de hofstede geheel uitbrand de. De brandweer van Vlist be hoefde geen dienst te doen. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. 50 DIAMANTBEWERKERS NEMEN ONTSLAG. Na het afbreken van de on derhandelingen tussen werkge vers en werknemers in de dia mantindustrie is gebleken, dat bij een aantal werkgevers ta rieven worden uitbetaald, die niet in overeenstemming zijn met de tarieven, die de grond slag vormden voor de C.AjO. Bij de betrokken firma's heb ben hierop Maandagmorgen on geveer 50 diamantbewerkers om dringende reden ontslag geno men. BEROVING. In de nacht van Zondag op Maandag is een 41-jarige arbei der, tijdens een rit met een taxi te Amsterdam beroofd van 870. Maandagmorgen heeft de po litie in een café aangehouden een 28-jarige vrouw en een 23- jarige grondwerker, die beiden verdacht worden van deze be roving. >Een bedrag van circa 450, dat door de vrouw aan 'n kellner in bewaring was gege ven, kon worden achterhaald. De beide aangehoudenen zullen voor de officier van justitie worden geleid. De Zuidchinese provincie is in de tweede helft van Mei door de ergste overstromingen sedert 20 jaar getroffen, waardoor 40.000 ha land werden overspoeld en 84 personen om het leven kwamen, aldus blijkt uit de berichten in het te Hongkong ontvangen Pe- kingse Volksdagblad. Twee en veertig van de 72 dis tricten in Hoenan, een gebied met rijke rijstvelden, werden overstroomd. Meer dan 900 dijken waren bezweken. China was dit jaar reeds ge troffen door grote droogte, zwa re stromen, bosbranden en sprinkhanenplagen, waardoor ernstige schade werd toegebracht aan de oogst en hongersnood werd veroorzaakt. Deel H: HET PAD DEH VERSCHRIKKING. 120. Hoewel de vrees haar keel bijna dicht snoert slaat Chu Ghan- dra haar ogen niet neer voor Tsacha's vorsende blikken. „Ik zal mij terug trekken, heer Tsacha," mompelt zij, „opdat gij ongestoord met de Khan kunt spreken." Haastig verlaat zij het vertrek. In de schaduw van de lange gang staat zij een ogenblik stil. Zij hoort de har de bevelende stem van haar vader en zwak het geprevel van Tsa cha. Als zij iets wil ondernemen om haar blonde krij ger te redden, moet zij het nü doen, terwijl Tsacha nog met haar vader spreekt. Ergens piept een deur en vlug trekt zij zich in een sihalle zijgang terug. Het geluid van zachte voet stappen en de opgewonden schelle stem van de jonge Noorman sterft langzaam weg en 't meisje begrijpt dat men de knaap naar het ge vangenen-verblijf brengt. Roerloos blijft zij nog even staéin luisteren, doch de stilte neemt weer bezit u van de schemerige gangen en met een zucht van opluchting zet zij haar weg voort. „Wharom zo haastig, schone Chu Ghandra?" klinkt het haar tegen. Als door 'n adder gebeten wendt zij zich om en een donkere gestal te slentert achteloos op haar toe. „Tsacha," haar stem is schril, „waarom achtervolgt ge mij?" „Ik achtervol u niet, ik zoek al leen uw lieftallig gezelschap," lis pelt de nomade met een valse grijns op zijn gelaat. „Ge kunt van die uitnemende dranken bereiden en ik wil juist... vragen..., ach, ge weet wat ik vragen wil, nietwaar, lieve Chu Ghandra?" Hét meisje staart zwijgend voor zich uit. Ze begrijpt, dat Tsacha iets vermoedt. Door hem nu de toe gang tot haar vertrekken te weige ren, zal zijn argwaan nog toene men. Aan de ingang van haar ver trekken aarzelt zij een ogenblik. „Treedt binnen, heer Tsacha," zegt ze dan. „Ik zal uw lievelings drank gaarne bereiden." Loerend als een kat volgt Tsa cha in de warmte van het verblijf. Zijn spleetogen vestigen zich een ogenblik op het gordijn, dat de ruimte in tweeën verdeelt. Dan vleit hij zich behaaglijk op 't rust bed en slaat met een minzaam lachje het meisje in haar zenuw achtige bedrijvigheid gade. „Ge lijkt mij een weinig opgewon den, lieve," prevelt hij met een be zorgde frons op zijn gelaat. „Moge lijk hindert u iets..." „O nee... niets, heer Tsacha... niets...", stamelt zij. Het volgend moment verstijft zij, want met panterachtige lenigheid veert Tsacha plotseling uit zijn ge makkelijke houding overeind... en zijn stem heeft een bijtende scher pe klank al§ hij zegt: „Sedert wan neer houdt ge er een hond op na, Chu Ghandra...? Ik hoorde duide lijk achter het gordijn van uw slaapverblijf een hond grommen..."

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 3