Ir Herweijer over herstel en vergoeding van de watersnoodschade Westduitse vrije democraten vereend ter stembus De storm in de Golf van Bengalen De Rosenbergs begraven Moordaanslag in Tunis AFSCHEID VAN ADMIRAAL CARNEY Brits schip beschoten bij Chinese kust NIEUWE ARRESTATIES IN BOLIVIA KENYA Kabinetsformateurs in Indonesië geven hun mandaat terug i*ie vrcun)en««* Explosie in Engels motorschip Koning van Cambodja beëindigt vrijwillige ballingschap Vergadering Zeeuivsche Landbouwmaatschappij Het beste bed ooit gemaakt! Koninklijk bezoek aan „De Melkweg" Japanse volk over herbewapening Si De nationalistisch-Chinese soldaten in Birma Voor de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaat schappij die gisteren te Goes is gehouden, en waar ir Herweijer, directeur van de rijksdienst voor Iandbouwherstel heeft gespro ken over herstel en vergoeding van de watersnoodschade, be stond zeer grote belangstelling. Niet alleen van de zijde der land bouwers, veehouders en fruitte lers, doch ook vele hoofden van verscheidene takken van dienst, die met landbouw, veeteelt en ook met opbouw hebben te ma ken, woonden de vergadering bij. In zijn openingswoord heeft de algemeen voorzitter, ir M. A. Geuze, voorts kunnen verwelko men het Tweede Kamerlid mr W. F. E. baron van der Feltz, de waarnemende voorzitter van het college van Gedep. Staten in Zee land, de heer C. Philipse. Nadat hij de rampslachtoffers had herdacht het lag aanvan kelijk in de bedoeling deze alge mene zomervergadering in Zie- rikzee te houden heeft ir Geuze over de rampschadewet nog een enkele opmerking ge maakt. Hij drong aan op noodzakelijk verder strekkende tegemoetko mingen, zoals vergoeding van de zelf geproduceerde bedrijfsmid delen en -voorraden tegen markt waarde, tegemoetkoming voor ondernemersloon en vergoeding der naschade, die zoals spr. zei, een rampzalige omvang kan aan nemen. Ir Geuze betreurde het, dat het wetsontwerp pas na het zomer reces door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Dit betekent, aldus ir Geuze, dat wij dezelfde lijdensweg dreigen op te gaan als met de oorlogsschadevergoe ding. Uitvoerig ging spr. ook in op de herverkavelingen, waarbij hij er op aandrong uitermate voor zichtig te zijn met het doen van toezeggingen in welke vorm dan ook. Hij achtte daarbij tevens nauwere inschakeling van alle boeren vertegenwoordigers in de herverkavelingscommissie ge wenst. De huurverhoging enz. Voorts besprak ir Geuze de jongste aankondiging van de re gering inzake huurverhoging, .ooncompensatie en belastingver laging. Hij noemde de publicatie van de raad van vakcentralen hierover, waarin men van die zijde mededeelde geen verant woordelijkheid voor deze rege ringsmaatregelen te willen dra gen; zeer ongelukkig. De tegen spraak, die is gevolgd kon vol gens spr. worden verwacht. Maar tïefcmoet worden betreurd, dat de vakcentralen, die sinds 1945 in 't algemeen een prijzenwaardige zelfbeheersing hebben getoond, niet alles in 't werk te stellen de gevoeligheid van hun medebur gers- wat meer te ontzien. Wat boer en tuinder en met hgn zeker de middenstand, de amoarehtslieden en dergelijke vragen is fn de eerste plaats ver laging van enige betekenis van het lagere en middentarief der inkomstenbelasting. Daarbij is niet ongemerkt voorbijgegaan, dat jarenlang de belastingop brengst door het ministerie van Financiën te laag is geschat en dat de meer opbrengst van hon derden millïoenen toch steeds uit gegeven bleek te zijn. If Gêuze gaf tenslotte nog een overzicht van de voorlopige ra mingen van de in Nederland in 1953 met landbouwgewassen be plante arealen. Hieruit blijkt, hoe rampzalig de invloed van de stormvloed op het agrarische De- drijf is geweest. Het areaal wintertarwe is in vergelijking met 1952, met 43 dat is 32.000 ha, teruggelopen, welk verlies slechts gedeeltelijk wordt goedgemaakt door de ver bouw van 14.000 ha meer aan zo mertarwe. Weliswaar is er op de geïnundeerde gronden 32.000 ha meer gerst ingezaaid, doch deze zal tengevolge van het slechte voorjaar vrijwel geen oogst op leveren. Van Februari tot Juni viel er slechts 80 mm regen, de zelfde hoeveelheid, die er nor maal in een maand valt. De ra mingen van de gewassen, die zijn uitgezaaid, zijn als volgt, met tussen haakjes de cijfers van 1952. Wintertarwe 42.000 (74.000), zomertarwe 22.000 (8.000), gerst 102.000 (70.000), rogge 169.000 (183.000), haver 135.000 (132.000), mais 10.000 (14.000), vlas 26.900 (33.600), kleiconsumptieaardap- pelen 46.000 (53.985), zandaard- appelen 63.000 (67.000), fabrieks aardappelen 38.000 (onveran derd), koolzaad 4400 (5700) en suikerbieten 67.000 (62.000). licht het dubbele had moeten zijn. Vele gedupeerden menen, dat de vergoedingen dus gehalveerd zul len worden. Deze gedachte is on juist, omdat een raming bij een ontwerp van wet van vergoe dingsregelingen iets anders is dan een begrotingswet. De con clusie van ir Herweijer, die meent dat 50 millioen geen slechte ra ming is, is dat behoudens winst en ondernemersloon, alle kosten van het cultuurtechnische en landbouwkundig herstel, die voor het herstel van de grond nodig en verantwoord zijn, op grond van dit ontwerp- volledig zullen worden vergoed. Hij wees er ech ter wel op, dat een lagere op brengst als gevolg van een slech te verzorging van de grond niet mag resulteren in een hogere vergoeding. Hiertoe zijn in het wetsontwerp ook voorzieningen getroffen. Eveneens zullen vergoed worden de kosten, die ten behoeve van de oogst zijn gemaakt vóór de ramp- 2.000 geschenken ontvangen, zonder dat de rijksbijdrage wordt verminderd. De geschenken zul len dus worden verstrekt tot aan vulling van het verschil tussen rijksbijdrage en totale herstelkos- ten. Pas wanneer de waarde van de geschenken groter wordt dan het genoemde verschil, wordt de bijdrage verlaagd met een gelijk bedrag, als de waarde van de ge schenken groter is dan dit ver schil. Tenslotte deelde ir Herweijer mede, dat de ministers van land bouw, van financiën en van ver keer en waterstaat een uitvoerige memorie van antwoord op het wetsontwerp herverkaveling Wal cheren met een gewijzigd ont werp van wet bij de Tweede Ka mer hebben ingediend, waarin de ministers vragen de herverkave- lingswet Walcheren ook toe te passen op Schouwen en Duive- land, het eiland Tholen, de zak van Zuid Beveland ten zuiden van de lijn Borssele en 's-Gravenpol der en de polder Waarde. De rondvraag. Na de rede van ir Herwijer, kwamen zeer vele vragen los. Ir Geuze was zeer dankbaar Vice-kanselier Bluecher, na tionaal leider van de Westduitse vrije democratische partij (F. D. P.) heeft verklaard, dat de vrije democraten bij de algemene ver kiezingen dit jaar „vereend ter stembus" zullen trekken. uugsi Zijn gciuaan.1 vuui uc loniF ,,1/Wpndp hptooc nacht. Aangezien het onmogelijk met ^lt ^erheldere S, maar hij zag nog vele moeilijke is perceel voor perceel na te gaan - - - hoeveel kosten zijn gemaakt, zal punten. Ook de a^ere P volgens spr. waarschijnlijk vijf vestigden de aandac h P> normen worden toegepast, n.l. P}®* °p 1 J„ ^„hhoi op voor ongeploegd land, vóór op dit artikel kunnen de dubbel - bouwvoor geploegd land, voor troffenen hogere vergoeding k j- reeds uitgezaaide wintergranen, gen. Ir Geuze en vele an er voor lucerne en karwij en voor sprekers drongen er op aan, dat grasland dit 20 zou worden veranderd, dat Voorts wees spr. er op, dat ook de getroffenen een hogere ver voor verloren gegane boomgaar- j goeding zullen krijgen. Rede van ir Herweijer. Ir Herweijer wees er op, dat de Zeeuwse bevolking sinds 1939 nauwelijks de rust heeft gekend, die zo typerend is voor het agra rische platteland in Europa: in 1939 de inundaties, in 1940 en 1944 het oorlogsgeweld en kort geleden de watersnoodramp. Met deze factoren is in het ontwerp van wet op de watersnoodschade rekening gehouden, want in arti kel 55 van het wetsontwerp wordt bepaald, dat een gunstiger bijdra ge dan in het algemeen in de ar tikelen van het ontwerp wordt verleend, kan worden verleend voor de z.g. dubbel-getroffenen, De afwikkeling van de schade zal, aldus spreker, zodanig geschie den, dat de dubbelgetroffenen niet in moeilijker financiële om standigheden komen te verkeren dan zij, die slechts eenmaal zijn getroffen. Verder is, aldus spreker, het ar tikel over het herstel van de grond van belang. In artikel 9 wordt bepaald, dat de schade aan land- en tuinbouwgronden zoveel mogelijk van overheidswege in natura zal worden hersteld, het geen volgens spreker wil zeggen, dat alle herstelkosten worden vergoed, zowel de kosten van het geïmporteerde gips, de kosten van de heidemaatschappij en aan nemers, maar ook de kosten, die de boeren zelf maken voor het cultuurtechnisch en landbouw kundig herstel. Het landbouw kundig herstel omvat volgens spr. de bewerkingen van de grond, de inzaai van gras- en zaaizaad, de verpleging, rij- en strooikosten van het gips en de eventuele oogst, kortom alle on kosten, die de boeren en tuinders maken voor het landbouwkundig herstel, inclusief pacht, rente van niventaris en andere algemene kosten. Uiteraard wordt de ge schatte opbrengst der gewassen van deze totale kosten afgetrok ken. Zodra deze opbrengsten ho ger worden dan alle hiervoor ge noemde kosten, die de boer maakt, houdt Iandbouwherstel op met de vergoedingen van de her- stelbewerkingskosten. De vrees is geuit, zo ging spr. verder, dat 50 millioen gulden voor deze herstelbewerkingskos- ten te laag is geraamd en wel Maandagmorgen te circa kwart over negen is er een ex plosie geweest in de machine kamer van het Engelse motor schip „Swift", liggende aan de Dostelïjke handelskade te Am sterdam. Negen personen werden ge wond, waarvan volgens de eer ste berichten 4 vrij ernstig. Zij zijn naar het O. L. Vrouwegast- huis en naar het Binnengast huis vervoerd. Na de explosie ontstond een kleine brand. Het schip was met stukgoed geladen in Amsterdam aange komen. Men was Maandag bezig het schip te lossen, toen de ont ploffing geschiedde. De gewonde bemanningsleden zijn allen En gelsen. Het motorschip Swift is 693 brt. en eigendom van de Gene ral Steam Transport Company te Londen. De explosie, aldus vernemen wjj van de zijde der brandweer, is veroorzaakt door een elec- trisch apparaat in de machine kamer, een zgn. olievoorverwar- mer, die door tot dusver onbe kende oorzaak, uit elkaar is ge sprongen. De door deze explosie veroor zaakte luchtdruk was hevig. Zij plantte zich buiten de machine kamer voort naar de verblijfs- ruimten. Hier was het, dat de meeste gewonden vielen, hoewel niet de ernstigste. Deuren wer den versplinterd en vele leden der bemanning werden tegen de grond geslingerd. Intussen vatte de weglopende olie in de machinekamer vlam. Twee leden der bemanning, die in de machinekamer waren, lie pen brandwonden op. De Am sterdamse brandweer, die spoe dig met 2 motorspuiten ter plaatse was, bluste de brand met schuim. De Swift is een welbekend schip in de Amsterdamse haven Het komt iedere week uit Lon den in Amsterdam aan. De 17 jaar oude koksmaat Terry Cullen uit Dover is met zeer ernstige verbrandingen in de tweede graad opgenomen. De namen van de andere drie, die tweede graad van verbrandin gen aan hoofd en handen oplie pen zijn: de eerste machinist Ernest Gilbert Leech, Derik Pet- tit, Joseph Pirry. De levensge vaarlijk gewonde koksmaat be vond zich op het moment van de explosie niet in de machine kamer. Het schip vertoont aan de buitenkant geen enkel teken van de ontploffing. Er is geen lek in de buitenwand geslagen Op de kade was nog aanwezig Rev. D. Mossman, predikant bi. de Anglicaanse kerk te A'dam De rijkspolitie te water stelt 'n onderzoek in naar de oorzaak. den de bijdrage wordt gesteld op de waarde vóór de beschadiging. Tengevolge van het zoute water zijn of zullen nog 2000 2500 ha boomgaarden afsterven en dat in een gebied, dat volgens spr. om zijn prima boomgaarden beroemd is. Na enkele mededelingen te hebben gedaan over vergoeding van de dode inventaris, zoals het herstel van tractoren en werktui gen, wees hij er op, dat de ver goedingsregeling voor het vee be trekkelijk eenvoudig van aard is, aangezien het verloren gegane gebruiksvee zal worden vergoed tegen heraanschaffingswaarde en het verloren gegane handelsvee tegen het bedrag van de gemid delde marktprijs in Januari 1953. Ir Herweijer plaatste zich achter een opmerking van de hoofdre dacteur van het weekblad van de chr. boeren- en tuindersbond „Het Platteland", dat een redactiewijzi ging van artikel 18 noodzakelijk is voor wat betreft de vergoeding van vee en in het bijzonder van de paarden van niet-agrarische bedrijven, bijv. van melkslijters en kruideniers ten plattelande, aangezien in het wetsontwerp al leen wordt gesproken over de le vende have „dienende voor de uit oefening van een agrarisch be drijf". Spr. was het niet eens met het request van Kamers van Koophandel, die er op hebben ge wezen, dat de afschrijving voor de dode landbouwinventarisatie uitzonderlijk zwaar is in vergelij king met de levende inventaris dat is het gebruiksvee, waarop helemaal niet is afgeschreven. Deze zienswijze berust volgens spr. op een misverstand, omdat het in de landbouweconomie niet gebruikelijk is vee boekhoudkun dig af te schrijven. Het is om slachtig om voor vee een rege ling te treffen, waarbij de waar de van de op topproductie zijnde gebruikskoeien zou worden afge schreven, voorzover deze koeien de topproductie nog niet hebben bereikt of door hun ouderdom daar reeds aanzienlijk overheen zijn. Na een uiteenzetting over de vergoeding van bedrijfsvoorraden en bedrijfsmiddelen, rente en pacht en gebouwd onroerend goed, zoals die in het wetsont werp zijn geregeld, stond spreker stil bij de regeling, waardoor men geschenken van derden kan ont vangen, zonder dat deze worden afgetrokken van de bijdrage, wel ke volgens het wetsontwerp wor den verleend. Indien betrokkene een schade heeft, waarvan de herstel- en wederopbouwkosten ƒ20.000 bedragen en betrokkene krijgt uit dien hoofde van deze wet een vergoeding van ƒ18.000, dan kan hij tot een bedrag van Andere vragen gingen ook over artikel 17, dat door ir Geuze één van de knelpunten werd ge noemd. Voorts waren er vragen om meer bescherming voor de pachters, en meer gips voor zwaardere gronden. Het merendeel van de 250 vis sers, die door een storm in de Golf van Bengalen voor de 'kust van Madras ongeveer een week geleden werden verrast, is thans gered. 20 Tot 30 vissers worden naar schatting nog vermist. De Indische torpedoboot jager 'Rana" zet met 3 vliegtuigen de opsporing voort. toonde volgens Middelhauve aan dat de democratie diep genoeg wortel had geschoten om derge lijke aanvallen te kunnen over leven. Middelhauve maakte bekend, dat Doering, een leidende func tionaris van zijn afdeling, die was beschuldigd van samenwer king met Naumann, na een on derzoek door het afdelingsbe stuur van alle verdenking was gezuiverd. De stoffelijke resten van Ju lius en Ethel Rosenberg, het echtpaar, dat Vrijdag werd te rechtgesteld op beschuldiging van atoomspionnage ten behoe ve van de Sowjet-Unie, zijn op de begraafplaats van Wellwood (Long Island) bijgezet. In de redevoeringen, die bij de rouwpleehtigheden werden uit gesproken, werden aanvallen gedaan op president Eisenhower en het ministerie van Justitie. Emanuël Bloch, de voornaamste verdediger der Rosenbergs, ver klaarde de president, minister van Justitie Brownell en het hoofd van de F.B.I., Edgar Hoo ver, schuldig aan „de moord" op zijn cliënten. Hij zei dit na een conferentie over een dreigende scheuring in de partij, de tweede in grootte van de Westduitse regerings coalitie, naar aanleiding van ver klaringen van de voorzitter der partij-afdeling Noordrijn-.West- falen, dr. Middelhauve. Deze had in het openbaar dr. Achenbach verdedigd, die verleden maand wegens vermeende betrekkingen met neo-nazi's werd ontslagen als politiek raadsman van de partij. Volgens partijfunctionarissen werd Zondag op de besloten ver gadering dr. Middelhauve krach tig gesteund. Drie leden van de linkse oppositie die in het al gemeen Bluechers liberale be leid steunt werden toegevoegd aan het afdelingsbestuur. Voorts werd in een aangeno men resolutie verklaard, dat „het federale bestuur en de afdeling Noordrijn-Westfalen de F.D.P. kunnen verzekeren, dat de voor genomen ondergraving faalde in het aangezicht van de vastbe sloten houding van de afdeling en de federale partij. „De meedogenloze verwerping van alle anti-grondwettelijke po gingen verandert niets aan onze houding ten aanzien van voor malige nationaal socialisten. „Hij, die niet persoonlijk schul dig is en onvoorwaardelijk staat op de basis van democratie, dient samen te werken aan de opbouw van onze staat op basis van ge lijkheid. „Onze taak ten aanzien van diegenen, die schuldig waren aan een politieke vergissing, is het versterken van hun geloof in het doel en de toekomst van de de mocratische staat door actieve samenwerking voor het welzijn van de natie", aldus deze reso lutie. Dr. Middelhauve verklaarde na de conferentie tegenover de pers dat zijn afdeling erin was ge slaagd de liberale beginselen van de partij in de practijk te bren gen. Zijn beleid was juist geble ken en hij zou dit voortzetten, zo verklaarde hij. Het „falen van Naumann", die in Januari door de Britse auto riteiten werd aangehouden we gens pogingen om het nazisme weef aan de macht te brengen, Aaneensluiting van West duitse rechtsradicale splin terpartijen. De Westduitse rechtsradicale splinterpartijen, die totdusver in politiek opzicht niet veel te bete kenen hadden, hebben Zondag te Neurenberg, besloten gemeen schappelijk de komende verkie zingsstrijd te voeren. Onder de aanduiding „nationale oppositie" zullen zij een aantal gemeen schappelijke candidaten stellen. De partijen de „Duitse ge meenschap", de „Duitse sociale beweging", het „Duitse blok" en de „nationale rijkspartij" zijn voorlopig nog niet van plan een gemeenschappelijke partij te stichten. Maandag zijn 2 schoten afge vuurd op prins Slimane, de oudste zoon van de Tunesische troonopvolger en een neef van de bey van Tunis. Prins Slimane bleef ongedeerd. Hij werd aangevallen terwijl hij in de buurt van zijn woning wandelde. De aanvallers vlucht ten in een auto. De vader van de prins en zijn gezin zijn be kend om hun pro-Franse ge zindheid. De Amerikaanse admiraal Carney, aftredend Navo-bevel- hebber in Zuid-Europa, heeft te Napels in een afscheidsrede verklaard, dat de geest van sa menwerking onder de West- europese landen een „veel doel matiger afschrikking voor agressie zal zijn dan een enkele ontplooiing van bajonetten". Carney, die is aangewezen als chef van de Amerikaanse mari ne-operaties, prees de gedaan tewisseling, die in 2 jaren tijds in Z.-Europa had plaats gegre pen. De Italiaanse strijdkrachten hadden reusachtige vorderin gen gemaakt en Griekenland en Turkije hadden de Navo niet slechts geographisch en strate gisch versterkt, doch ook ge oefende en moedige strijders ge leverd, die „hun vastberaden heid om communistische agres sie tot staan te brengen in eigen land en Korea hebben bewezen", zo verklaarde de admiraal. Een onbekend schip heeft Zondag het Britse vrachtschip „Quing Sang" (3650 ton) ter hoogte van Soea-Teoe bescho ten. De gezagvoerder van de Quing Sang, die op weg is van Ke- Loeng (Formosa) naar Hong kong, seinde, dat zijn schip geen schade had opgelopen. De Boliviaanse regering heeft de „gewapende mobilisatie" van de arbeiders afgekondigd om haar te steunen naar aanleiding van het complot, waarvan de ontdekking 'Zondag werd be kendgemaakt. Te La Paz worden nog steeds arrestaties verricht. De dir.-generaal der politie, deelde mee, dat „tegenstanders van het huidige bewind 'n com plot hebben gesmeed om zich te verzetten tegen de agrarische hervorming en de verwezenlij king van de doelen der revolu tie". Hij voegde hieraan toe, dat het een uitgebreide beweging betrof en dat het nodig was ge weest, talrijke arrestaties te ver richten teneinde de openbare orde en veiligheid te bewaren. Verscheidene van de gearre steerden zijn na ondervraging weer vrijgelaten. Koning Norodom Sihanoek van Cambodja heeft zijn vrijwillige ballingschap in Thailand be ëindigd en is, naar verluidt op aandringen van zijn moeder naar Cambodja teruggekeerd. Men verwacht, dat hij te Bat- tambang, bij de grens van Thai land zal blijven en dat hij zijn premier zal opdragen de Fran sen tegenvoorstellen te doen met betrekking tot herziening van Cambodja's economische en militaire status. Toen hij op 13 Juni Cambodja verliet, gaf de koning als reden van zijn ballingschap, dat de Fransen zijn land, één van de 3 verbonden Indochinese staten, geen volledig zelfbestuur wilden geven. Hij wil voor Cambodja binnen de Franse unie een mate van zelfbestuur, als Pakistan binnen het Britse gemenebest bezit. Een woordvoerder van Cam bodja heeft Maandag te Bangkok verklaard, dat de Franse autori teiten haar troepen rondom de hoofdstad van Cambodja, Pnom Penh, hebben versterkt met het oog op eventuele vijandelijkheden door het weliswaar kleine en slecht uitgeruste leger van dit land. Volgens de woordvoerder is de spanning in de hoofdstad van zijn land sterk gestegen sinds koning Norodom Sihanoek op 13 Juni onverwachts naar Bangkok reisde om zijn actie voor zelfstandigheid van Cambod- 'a kracht bij te zetten. HAZËT. BEDDEN. EM SI A A l WA R E N f A 8 R1 EK EN TE ZEVENBERGEN Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de na tionale zuiveltentoonstelling „De Melkweg" in Den Haag. H. M. bleef ruim twee uur op de tentoonstelling, die de weg van de melk van koe via zuivel bedrijf en handel naar de consu ment uitbeeldt. De beide formateurs, aan wie president Soekarno de vorming van een nieuw Indonesisch ka binet had opgedragen, de heren Mch. Roem en Mangun Sarkoro, hebben hun mandaat aan de president teruggegeven. Deze hoopt ten spoedigste een andere formateur of formateurs te kunnen aanwijzen. De formateurs hebben Maan dagochtend hun mandaat te ruggegeven na een onderhoud met de beide formateurs, waar in deze verslag uitbrachten, had president Soekarno Zondag dit mandaat verlegd tot Woensdag. Uit dit verslag bleek, dat de formateurs over verschillende voor hun partijen principiële punten geen overeenstemming hadden bereikt vóór hun eerste tijdslimiet van 1 week verstre ken was. Naast de eerder ge bleken geschilpunten ontstond er een nieuw. De P.N.I wilde na melijk in de besprekingen alle in het parlement vertegenwoor digde partijen betrekken. De Masjumi ging uit van 't stand punt, dat van deze groeperingen vooruit vaststaat, dat zij noch de Masjumi noch Roem zullen aanvaarden. Bij de onoverbrug bare geschillen blijkt de kwestie van het horen van de partijen de doorslag te hebben gegeven. Mau Mau-verzetslieden heb ben in het reservaat van Fort Hall 80 hutten en woningen in brand gestoken, minstens zeven gezagstrouwe Kikoejoes gedood en 3 gewond bij aanvallen op 3 afgelegen wachtposten van de Kikoejoes. De aanvallers namen een aantal gijzelaars gevangen. Politie en militairen, die nog trachtten de aangevallen posten te bereiken, werden opgehouden door een brug, die de aanvallers tevoren hadden opgeblazen, en enige hinderlagen. Door W. KERREMANS 46) (Nadruk verboden). Daarna deed hij zijn verhaal van die grote namiddag bij de sloot, hoe hij toen even fel en even plotseling, alsof een bijl hem had getroffen, een nieuwe nooit gekende begeerte, een nooit verlangde toekomst voor zich had gezien, dat hij alleen door die korte ontmoeting met het sierlijke meisje de kracht had gekregen en behouden om zich uit het boerenleven te werken en te. streven naar 'n andere levens staat en dat het meisje hem nog onveranderlijk de weg bleef wij zen, die hij te gaan had. Geen blik had Lien van hem af tijdens zijn beschrijving, bij elk woord voelde zij haar hart meer ineenschrompelen, haar stille, blijde verwachtingen, haar biddende hoop verflauwen. Zo was Marien dus en zij was voor hem geweest als voor die andere mannen, hij had haar niet lief, een scharreltje was zij voor hem, dat hij vergat, zodra hij de deur achter zich had dichtgetrok ken. Hij zou over enkele maan den van haar weggaan en nooit meer aan haar denken of alleen zich haar herinneren als de meid, met wie hij geleefd had. Een kort ogenblik kreeg zij een brandende lust hem aan te vliegen, hem uit te schelden en de deur te wijzen, maar die fel opschietende- vlam werd onmid dellijk weggevaagd, uitgeblazen, vernietigd door de storm van haar grote en sterke liefde. Een andere vlam stak omhoog, een van edeler kleur en gloed en deze werd niet gedoofd door haar liefde, maar er door aangewak kerd. De vlam van het offer. Lien, de slet, was een vrouw, een liefhebbende vrouw, in wie lief de de overmacht heeft, in wie de liefde haar daden bestuurt, haar plannen ingeeft. In het onbe schaafde, lichtzinnig levende meisje had, dadelijk na de moke rende slag, die Marien, de gelief de, naar wie zij hunkerde, op haar had doen neerduizelen, een tere, kostelijke gedachte elk zweem van boosheid of wraak zucht doen wegkolken. Zij redeneerde niet, zij dacht niet in mooie zinnen of in geleer de filosofische of psychologische woorden en zinnen, zij overlegde niet, maar even duidelijk en hard als de woorden die ze van Ma rien had gehoord, stond eens klaps helder en lichtgevend voor haar wat zij te doen had. In dat uur, toen Lien met half gesloten ogen die gedachte zacht jes uit de vergankelijkheid naar de diepte van haar hart verplaat ste en scheiding bracht tussen reine liefde en begeerte, werd haar angstig duidelijk, wat zij doen moest. Het was een uiter lijk achteruittredend gebeuren, rondom de sterke stroom van eigen doorleving, een halve wer kelijkheid rondom het dwingend werkelijke, een warm, onbekend, inzichzelf besloten leven, dat zijn eigen vreugden heeft, aangrij pender nog: dat zijn eigen smar ten lijdt. Lien had altijd andere mensen en wezens liefgehad en getracht te ontdekken, hoe ze hun een ge noegen kon doen, haar ouders, haar zusters en broers, haar on derwijzeres, de kat, de hond van de buren, een vogeltje dat zij jong had gevonden en grootge bracht tot het vrij mocht weg vliegen. Maar dat alles was, ver geleken met de vurige straal, die nu in haar hart drong, toch heel iets anders geweest. Op dit ogen blik viel er iets als een omhul ling van Liens ogen weg, oren en hart. Het was een gevoel van pijnlijke vreugde en van blijde smart, zij genoot het in volle teugen, zoals het tot haar op steeg, haar vierde, haar omvloei de, haar liefkoosde en warm maakte. Zij kon alleen nog maar glimlachen, het in zich opdrin ken en terwijl zij in het opge laaide gewoel van haar zinnen als in een zacht zwaaiende schommel boven Marien zweefde, wist zij dat het bitter besluit ge nomen was en dat zij niet meer twijfelen kon. Zij had hem lief, zij wilde zijn geluk, het hare had daarmede immers niets te maken. Hij moest bereiken wat hij zocht, hij moest gelukkig worden op de wijze, zo als hij zich het voorstelde en daarin zou zij hem bijstaan, door het hem gemakkelijk té maken van haar weg te gaan, als hij dat verkoos. Zij zou nu niet langer hem pogen te winnen, hem trach ten vast te houden, maar zijn vertrek voorbereiden. De innerlijke verandering van Lien, die het gevolg was van zijn openbaring aan haar, viel Ma rien pas veel later op. Hij vond haar ernstiger, koeler, onver schilliger en langs de wonderlij ke slingerpaden die de liefde soms kiest om tot haar doel te komen, werd nu Mariens gevoe- len voor Lien gewijzigd. Hij be gon haar te zoeken om haar zelf, hij was jaloers, driftig nu zij zich van hem terugtrok, zij ging in hem wonen en zijn denken be heersen. (Wordt vervolgd). Volgens een door het invloed rijke blad „Asahi" georganiseerd opinie-onderzoek is 57 procent van het Japanse volk voorstan der van herbewapening. Het me rendeel van de ondervraagden verklaarde echter, dat een nieu we Japanse weermacht alleen voor verdediging mag worden gebruikt. Tien procent van de onder vraagden was van mening, dat de V.S. Japan belangeloos bij het op bouwen van zijn troepen helpen; 39 procent was echter van me ning dat de V.S. dit alleen uit eigen belang deden; 28 procent dacht dat de hulp ten voordele van beide landen werd geboden. In vergelijking met een onder zoek, dat werd ingesteld kort na dat Japan zijn onafhankelijkheid had verkregen, wensten nu twee maal zoveel personen de terug trekking der Amerikaanse troe pen, aldus „Asahi". Volgens de correspondent te Bangkok van het blad „Journal" zou de commissie, bestaande uit afgevaardigden van de Verenig de Staten, nationalistisch China, Birma en Thailand, overeenstem ming hebben bereikt over de evacuatie van de troepen van de Kwo Min Tang, die thans in Bir ma verblijven. De overeenkomst voorziet in een spoedige evacuatie der troe pen, die in Birma zullen worden ontwapend. De wapens zullen aan de Verenigde Naties worden overhandigd. Voorts wordt er in bepaald, dat de commissie zich naar de basis van de troepen der Kwo Min Tang te Monghsat bij de Thailandse grens zal begeven om het aantal soldaten, dat zal worden geëvacueerd vast te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2