De krijgsgevangenenkwestie OOST-DUITSLAND De Engelse nota aan Zuid-Korea De toestand in Korea Casielia houdt U (ris als een bloem Thans keus uit drie soorten Casteila voor IEDERE vrouw! VOOR HET RAMPENFONDS De plechtige afkondiging van de Grondwetswijziging De toestand in Tsjecho-Slowakije Mijnproductie wordt opgevoerd De conferentie van Bermuda DE ZAAK-CHRISTIE Bende veroorzaakt trein ontsporing in West-Java WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VERKLARING VAN GENE RAAL CLARK. Mukarto kabinetsformateur Indonesië in Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 23 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2374. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De opperbevelhebber der V. N., generaal Mark Clark, is Maan dag per vliegtuig uit Tokio te Seoel aangekomen voor bespre kingen met de Zuidkoreaanse president, Rhee. De generaal, die vergezeld was door zijn po litieke adviseur, Robert Murphy, deelde mee dat hij een schrijven van president Rhee had ontvan gen. Hij weigerde echter de in houd hiervan bekend te maken, zeggend dat het aan Rhee was, dit te doen. Waarnemers te Seoel vermoe den, dat het schrijven een af schrift is van een brief, die pre sident Rhee aan president Eisen hower wil zenden en waarin ge dreigd zou worden, dat Zuid- Korea zich aan het opperbevel der V. N. zal onttrekken en „het alleen zal gaan opknappen", als een bestand wordt gesloten. Volgens een mededeling van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio zijn Zondag vrijwel alle beschikbare transportvliegtui gen gebruikt om de parachutis ten van het 187ste regiment van Japan naar Korea over te bren gen. Naar verluidt zullen deze troepen de Amerikaanse wacht posten bij de krijgsgevangen kampen gaan versterken. De pa rachutisten werden vervoerd met hun volledige uitrusting, waar onder ook munitie en vele voer tuigen. Een poging van Noordkoreaan- se krijgsgevangenen om Zondag avond uit het kamp te Masan té breken werd door de kamplei ding verijdeld. Toen de gevange nen, na uit hun afdelingen te zijn gebroken, het kamp wilden verlaten, werden zij tot staan gebracht door een salvo, dat van een wachttoren voor hen in de grond werd afgevuurd. Geen der gevangenen ontsnapte en er vie len geen slachtoffers, aldus een mededeling van het opperbevel over de krijgsgevangenkampen der V. N. Voorts is bekendge maakt, dat niet-communistische Chinese gevangenen op 't eiland Tsjedjoe bij demonstraties de vrijlating van alle niet-commu nistische Chinese gevangenen omstreeks 14.500 man hebben geëist. Volgens te Seoel bekendge maakte cijfers bevinden zich nog 26.063 gevangenen op vrije voe ten. Tot dusverre zijn 1029 ge vangenen achterhaald. Het communistische persbu reau „Nieuw China" heeft giste ren de verzekering van generaal Clark, dat het opperbevel der V. N. niet de massa-ontsnapping van Noordkoreaanse gevangenen oogluikend heeft toegelaten, van de hand gewezen. Met een ver wijzing naar de verklaring van Clark, dat president Rhee in de zomer van 1950 zijn troepen on der het gezag van de V. N. heeft geplaatst, zegt het Chinese pers bureau dat Clark zich niet kan onttrekken aan „zijn ernstige verantwoordelijkheid voor de misdaden van de kliek van Syngman Rhee". De Amerikanen worden er vervolgens van be schuldigd, dat zij werkeloos heb ben toegekeken, toen de gevan genen de kampen verlieten. ZWITSERLAND, INDIA EN ZWEDEN BLIJVEN BEREID. Zwitserland, India en Zweden hebben de Ver. Staten meege deeld, dat zij bereid blijven zit ting te nemen in een neutrale commissie voor toezicht op repa triëring van krijgsgevangenen na een bestand in Korea, aldus is Zondag te Washington verno men. Voorts meent men in Washing ton te weten, aldus meldt A.F.P., dat Foster Dulles, de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, een boodschap voor pre sident Rhee van Zuid-Korea op stelt die door Walter Robertson, onder-minister van Buitenland se Zaken, zal worden overhan digd. Robertson is gisteren naar Korea vertrokken. In dit schrijven zou Dulles ver klaren, dat de Ver. Staten vast besloten blijven om de bestands onderhandelingen voort te zetten op basis van de door de commu nisten aanvaarde voorwaarden. De opperbevelhebber der V. N., generaal Mark Clark, heeft gis teren in Seoel verklaard, hoop voller gestemd te zijn over de situatie in Korea als gevolg van de besprekingen die hij met pre sident Syngman Rhee heeft ge voerd. Generaal Clark zeide, dat president Rhee hem had medege deeld, dat de tijd nog niet geko men is om te spreken over het onttrekken van Zuidkoreanen aan het geallieerde opperbevel. De opperbevelhebber der V. N. verklaarde, dat hij geen staat van beleg in Zuid-Korea een souverein land zal afkondigen. In een geheim onderhoud met Rhee hebben beide, naar van welingelichte bron is medege deeld, gesproken over verschil lende kwesties, die voortspruiten uit de vrijlating van niet-com munistische krijgsgevangenen door president Rhee. Rhee zou Clark medegedeeld hebben, dat hij de onafhankelijkheid van de Zuidkoreaanse regering en het Zuidkoreaanse leger van het op perbevel der V. N. zal proclame ren zodra generaal Clark hier mede instemt. Generaal Clark heeft verklaard, dat hij gemach tigd is de wapenstilstand te on dertekenen zonder instemming van Zuid-Korea. Op 'n persconferentie te Seoel verklaarde Clark Maandag van mening te zijn, dat de wa penstilstandsbesprekingen weer zouden beginnen „wanneer wij de brief beantwoorden, die de communisten ons het afgelopen weekeinde gezonden hebben". Dit antwoord zou waarschijn lijk spoedig overhandigd worden. Het zou mogelijk zijn, een wa penstilstandsovereenkomst te te kenen zonder de goedkeuring van president Rhee, doch het welslagen er van zou de omstan digheden afhangen, aldus gene raal Clark. Het schrijven van de commu nisten waarop generaal Clark doelde, houdt 'n protest in tegen de vrijlating van Noordkoreaan se krijgsgevangenen door presi dent Rhee en beschuldigt de V. N. er van dit oogluikend toege laten te hebben. Generaal Clark waarschuwde voor „te groot optimisme" en gaf te kennen, dat Rhee en hij het er over eens waren, dat een ern7 stig conflict tussen de geallieer de troepen en het Zuidkoreaanse leger koste wat het kost verme den moet worden. Beide partijen hadden speciale constructies in deze zin gegeven. Desgevraagd antwoordde generaal Clark van mening te zijn, dat het Zuidko reaanse leger aan zijn bevel trouw gebleven was. Na de pers conferentie had Clark een onder houd met de Zuidkoreaanse staf chef generaal Soenjoep Paik. STUDENTEN DEMONSTRE REN. Ongeveer 30.000 Zuidkoreaanse studenten hebben Maandag een demonstratie-optocht door de straten van Poesan gehouden, waarbij zij de bevolking opwek ten de door de Zuidkoreaanse re gering vrijgelaten krijgsgevange nen te beschermen. Ook zijn er demonstraties gehouden tegen 't feit, dat Amerikaanse soldaten een Koreaan, van wie zij dachten, dat hij trachtte te ontsnappen, zouden hebben doodgeschoten. Volgens de politie hadden oog getuigen gezien, hoe de Ameri kaanse militaire politie een man neerschoot, toen deze wilde ont snappen. De Amerikanen namen de neergeschotene met zich mee, aldus de politie. De krijgsgevangenencommissie van de Verenigde Naties heeft dit bericht echter ontkend. DE GEVECHTSHANDE LINGEN. Jachtbommenwerpers der V. N. hebben Maandag aanvallen ge daan op het Noordelijke verbin dingscentrum te Saktsjoe, vlak ten Z. van de Jaloe gelegen. Begeleidende Sabrestraaljagers schoten drie Migs neer. Aan het front leveren Zuid koreaanse troepen hevige ge vechten met de Chinezen om-de vorige week verloren gegane stellingen op de Vingerbergkam te heroveren. De Zuidkoreanen worden door krachtig artillerievuur gesteund. Bij een gevecht van geringe om vang sloegen Zuidkoreanen een aanval van 150 Chinezen op de Kerstmisheuvel in de oostelijke sector van het centrale front af. Wilt U voor een zéér bescheiden prijs een echte merkzeep kopen met de volle garantie van Castei la kwaliteit, neem dan de proef met Casteila Bloemenzeep, voor slechts 20 cent per stuk! U heeft dus keus uit drie soorten Casteila. Voor iedere vrouw, voor iedere huid en voor iedere beurs is er nu Casteila te kust en te keur, vooral om met de zo merdagen eens een keer méér te de heerlijke ver- Castella garan- genieten van frissing, die deert! Voor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de over vloedig schuimende Casteila Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassieke Casteila Schoonheidszeep (32 cent) be schikbaar voor haar talloze aan hangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U twee stukken Casteila Schoon heidszeep voor slechts 50 cent. Neem deze kans nog gauw waar, zolang dit bijzonder aanbod geldt. Ook de vrouw, die maar een klein bedrag wil besteden, behoeft zich thans Casteila niet te ontzeggen. Er is nu immers onverpakte Casteila Bloemenzeep voor 20 cent! Iedere vrouw kan mooi zijn! Nieuwe gift van Nw.-Zeeland voor de slachtoffers van de watersnood. De hoge ccmmissaris van Nw.- Zeeland, heeft de Nederlandse ambassadeur aldaar, mr D. U. Stikker, een cheque van 659 pond (ongeveer 6600) over handigd, bestemd voor de slachtoffers van de watersnood. Dit bedrag is bijeengebracht door de Nieuwzeelandse bevol king. De regering van dit land heeft reeds ruim 1 millioen gul den geschonken. Maandagochtend om half elf is in alle gemeenten des lands de wijziging van de grondwet met betrekking tot de buiten landse betrekkingen op plech tige wijze afgekondigd. Dit kon door de gemeenten ge schieden zowel vóór als in 't ge meentehuis. De regering heeft steeds voorkeur getoond voor de laatste methode en de meeste gemeentebesturen hadden dan ook voor deze plechtigheid een speciale vergadering belegd. Het uitvoerend comité van de Tsjechoslowaakse vakverenigin gen zal 4.000 van zijn beste leden naar de mijnen sturen om de pro ductie op te voeren, aldus meldt de „Rudo Pravo", liet vooraan staande communistische blad in Tsjecho-Slowakije. Het blad schrijft dat het niet volbrengen van het economische plan voor de mijnen de gehele economie van het lajttt bedreigt. Het noemt dit een schande voor de vakverenigingen.® De „Rudo Pravo" meldt verder, dat alle arbeiders, d* tijdens de jongste geldhervormipg in Tsje cho-Slowakije in strijd met de ar beidsdiscipline hebben gehandeld, uit de vakverenigingen zullen worden verwijderd. De Tsjechoslowaakse autoritei ten hebben toegegeven, dat er in sommige streken relletjes zijn ge weest als gevolg van de geldher- vorming. Volgens het blad was het uit voerend comité van de vakvereni gingen het eens geworden over de volgende punten: 1. De organisatie zal de volle verantwoordelijkheid op zich ne men voor het volbrengen van het Tsjechoslowaakse economische vijfjarenplan en voor de orders, die door de Sowjet-Unie en de .volksdemocratieën" zijn ge plaatst. 2. De vakverenigingen zullen zich tegen alle ongerechtvaardig de eisen om loonsverhoging ver zetten. 3. De vakverenigingen zullen al le regeringsmaatregelen onder steunen, waarbij straf wordt ge- eist voor arbeiders, die de ar- beidsdicipline verstoren, die zon der toestemming van werkkring veranderen en die producten Van slechte kwaliteit produceren. 4. Arbeiders, die sabotage heb ben gepleegd, toen de geldher- vorming werd aangekondigd, zul len worden gestraft en verwij derd worden uit de vakverenigin gen, en zullen in de toekomst niet meer mogen profiteren van de wetgeving voor sociale zekerheid. Het tijdstip van half elf gold ditmaal als plaatselijke tijd, zo dat hier en in de overzeese rijksdelen de afkondiging niet gelijktijdig geschiedde. In Nederland gebeurde de plechtige voorlezing in 'n open bare zitting van de Hoge Raad en van elk der gerechtshoven en rechtbanken, in Suriname in 'n openbare zitting van het hof van justitie, in de Ned. Antillen in een dito zitting van het hof van justitie en in Nw.-Guinea in een van de raad van justitie. Tevens werd in de overzeese rijksdelen voorlezing gedaan vóór of in het paleis van de gouverneur. De Hoge Raad kwam bijeen onder presidium van mr dr J. Donner. De leden waren in of ficieel costuum, met baret, ril- derorden en sjerpen. Na requi sitoir van de proc.-generaal, jhr mr dr L. H. K. C. van Asch van Wijck, las de griffier mr H. van Oordt, de wijzigingswet voor, waarop deze plechtigheid werd gesloten. De grondwetswijziging is thans in werking getreden. Het Wioie Huis heeft bekend gemaakt, dat als „streefdatum" 8 Juli is vastgesteld. President Eisenhower zal op 7 Juli per vliegtuig uitWashington naar de Bermuda-eilanden vertrekken. In Londen is officieel bekend gemaakt, dat premier Churchill in de nacht van 30 Juni op het slagschip „Vanguard" uit Enge land zal vertrekken. Hrj zal op De Engelse minister-president Winston Churchill heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat En geland in een nota aan de Zuid koreaanse regering heeft gepro testeerd tegen het vrijlaten van krijgsgevangenen in Zuid-Korea. In de nota wordt gezegd, dat de Engelse regering was geschokt door het vernemen van de ver klaring van president Syngman Rhee op 18 Juni, waarin deze verklaarde dat hij op eigen ver antwoordelijkheid opdracht had gegeven tot het bevrijden van bepaalde Koreaanse gevangenen. „Zij heeft met grote bezorgd heid kennis genomen van de daarop volgende ontsnapping van duizenden dezer gevangenen uit een aantal kampen, die onder het bevel staan van de Verenigde Naties", zo voegt de nota hieraan toe. Als lid van de V. N., wier strijdkrachten deel nemen aan de strijd in Korea, veroordeelt de Britse regering „deze verrader lijke schending van het gezag van het opperbevel der Verenig de Naties", waar de Zuidko reaanse regering in 1950 mee in gestemd had, ten sterkste. De Engelse regering zegt in de nota de loop der gebeurtenissen met spanning te volgen. Churchill zeide nog, dat de V.N. thans geconfronteerd worden met ernstige problemen. Hij voegde hier aan toe, dat zijn re de Verenigde Staten en met de regeringen van het gemenebest. In antwoord op vragen ant woordde de premier, dat het vraagstuk een ernstig karakter heeft en vol gevaren zit. Chur chill zei nog, dat het misschien nodig zou zijn versterkingen naar Korea te zenden om een politiek van vrede en goed ver trouwen te versterken. De leider van de oppositie, Clement Attlee, noemde het feit, dat er nog meer ontsnappingen waren geweest na de eerste grote ontsnapping, „verontrustend". Dit scheen te duiden op „een groot gebrek aan discipline" van de Zuidkoreaanse strijdkrachten, die, naar men mag aannemen, een integrerend deel vormen van de strijdkrachten van de Ver. Naties. Churchill zeide hierop: „Ik ben er niet zo zeker van, dat het een gebrek aan discipline is. Het kan een zeer bijzondere vorm van een geheime en naar ik vind verra derlijke actie zijn." Op een suggestie, dat er een commissie van onderzoek zou moeten worden ingesteld om vast te stellen, hoe „deze verrader lijke actie" tot stand was geko men, antwoordde de premier: „De Ver. Naties zullen waar schijnlijk de bijzonderheden on derzoeken van de voorzorgsmaat regelen, die waren genomen, en de doeltreffendheid daarvan". Hij zag niet in, dat Engeland zich er in moest mengen, daar er nog zoveel andere zaken zijn, die meer aandacht van de regering gering in nauw contact blijft met opeisen. De Oost-Duitse communistische leiders hebben Maandag tien nieuwe maatregelen aangekon digd, die naar zij verklaren het levenspeil van alle klassen der bevolking zullen verbeteren en zullen bijdragen om „de ver bittering jegens de regering" uit te wissen. Het centrale comité van de socialistische eenheidspartij heeft in een Maandagochtend uitgezon den verklaring toegegeven, dat vele arbeiders „bittere gevoelens koesteren tegenover de regering, van wie zij denken, dat zij hen verwaarsloosd heeft." Verder wordt nogmaals toegegeven, dat er ernstige fouten zijn gemaakt bij het bepalen van de houding tegenover de arbeiders. Beloofd wordt, dat dit gecorrigeerd zal worden met het nieuwe program. De bekendmaking van de SED deelt mede, dat alles nog niet rustig is en normaal functioneert in Oost-Duitsland na de „Juni- opstand". De SED zal de bevol king inlichten en raadplegen over verdere maatregelen. Arbeiders, die „misleid" en nog niet aan het werk gegaan waren, zijn volgens de verklaring „toch eerlijke men sen, die geholpen moeten wor den". De partij moet haar bu reaux verlaten en zich onder de massa begeven. Er moeten bij eenkomsten met de arbeiders en openhartige discussies gehouden worden, zo zegt de bekendma king. In het nieuwe program worden de volgende maatregelen voorge steld: 1. de terugkeer tot lagere arbeidsnormen en het vaststellen van lonen volgens het op 1 April 1953 van kracht zijnde stelsel. 2. verlaging van vervoers- tarieven voor arbeiders, die min der dan 500 mark per maand ver dienen. 3. hogere pensioenen voor we duwen, invaliden en gepension- neerden. 4. ziekenverlof zal niet gelden als vacantie. 5. geen verplichte staatsver zekering. 6. op de begroting zal 600 mil lioen mark meer uitgetrokken worden voor de particuliere huis vesting ten koste van de staats- woningbouw. 7. 30 millioen mark meer voor verbetering van de accomodatie in werkplaatsen van staatsonder nemingen. 8. 40 millioen mark extra voor de uitvoering van een nieuw cul tureel program. 9. vervaardiging van beter Schoeisel en kleding. 10. meer electrische stroom voor de bevolking ten koste van de zware industrie. De bekendmaking van de SED, die enkele malen is herhaald, zegt, dat als de arbeiders de par tij niet begrijpen, dit aan de partij zal liggen. De partij zal haar tegenstanders niet in de kaart spelen door in te gaan op de oor zaken van de ongeregeldheden. Het centrale comité van de SED acht het thans de tijd om op te treden. Het program is goedgekeurd in een Zondag gehouden bijeen komst van het centrale comité. Dé vergadering werd voorgeze ten door premier Grotewohl. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN heeft ook Ulbricht, secretaris-generaal van de SED, aan de besprekingen deelgeno men. In de bekendmaking wordt ook gezegd, dat „de vijand" in Oost duitse provincies „saboteurs" blijft neerlaten uit vliegtuigen, De autoriteiten hadden vracht wagens met wapens op de auto weg van Leipzig naar Berlijn in beslag genomen. De wapens wa ren bestemd voor „groepen, die nog niet zijn opgespoord". Op de last van de Oost-Berlijnse politie mogen met ingang van Maandag vluchtelingen, die naar Oost-Duitsland terug willen ke ren, aan drie controlepunten de grens met West-Berlijn passeren. Zondag zijn 684 Oost-Berlijners, die de laatste dagen in West-Ber lijn moesten blijven, weer naar huis teruggekeerd. De leider van de Westduitse sociaal-democratische partij, 01- lenhauer, verklaarde Zondag te Kopenhagen op een congres van Deense socialisten, dat bekend was, dat in Maagdenburg na on lusten twee jonge Duitse arbei ders waren terechtgesteld. De recente gebeurtenissen Sn Oost-Berlijn hadden aangetoond, zo zei hij, dat de Oostduitse volks- politie geheel machteloos staat tegenover ongewapende beto gers. Slechts de Sowjetstrijd- krachten hadden volgens hem de Oostduitse regering voor een val behoed. Ollenhauer verwachtte, dat de huidige Oostduitse leiders zou den worden vervangen door ge matigder politici. De Oostduitse plaatsvervangen de minister voor de Spoorwegen, Kramer, heeft verklaard, dat bij de ongeregeldheden in Oost- Duitsland o.a. getracht was de Duitse spoorwegen als slagader van de economie te verlammen. In Maagdenburg hadden spoor wegarbeiders het gebouw van de spoorwegdirectie bestormd en ook in Halle, Saalfeld, Gera, Stralsund en Goerlitz was het tot ongeregeldheden gekomen, zo zei hij. De Russische autoriteiten van Berlijn hebben opdracht gegeven Maandagochtend vroeg de diens ten van de bovengrondse, de S-Bahn, op vijf lijnen, die door de dichtst bevolkte gedeelten van West-Berlijn lopen, te hervatten. Het besluit om het verkeer te hervatten werd genomen na een bespreking van de Russische lei der van het vervoerswezen ^er Sowjet-hoge-commissie en de eco nomische raadsman van de Fran se sector van Berlijn. De diensten van de S-Bahn werden Woens dag, de dag van de ongeregeld heden in Oost-Berlijn gestaakt. Een 15-jarige Westberlijnse jongonj, Wolfgang Roehling, is Maandag nabij de grens tussen West- en Oost-Berlijn door scho ten uit de Russische sector ge troffen en overleden, aldus heeft de Westberlijnse politie medege deeld. Oost-Berlijn is nog steeds afge sloten door Russische troepen, tanks, kanonnen en gewapende Oostduitse politie. In de „Old Bailey", het cen trale gerechtshof te Londen, is Maandag het proces geopend tegen de 55-jarige Londense klerk John H. R. Christie, die er van wordt beschuldigd 4 vrou wen te hebben vermoord. Thans wordt hem alleen de moord op zijn vrouw Ethel ten laste gelegd, wier stoffelijke res ten onder de vloer van Christies woning op Rillington place nummer 10 in Nottinghill, een Noordelijke voorstad van Lon den, werden gevonden, kort na dat men in een kast in het sous- terrain de lijken van 3 jonge vrouwen had ontdekt. Men verwacht, dat het proces 4 dagen zal duren. Indien Chris tie van de moord op zijn echt genote wordt vrijgesproken, kan hij nog berecht worden wegens de dood van de 3 andere vrou wen. De verdachte verklaarde onschuldig te zijn aan het ten laste gelegde. De proc.-generaal verzocht de 12 leden van de jury, onder wie 3 vrouwen, zich geheel los te maken van hetgeen reeds over deze zaak is gezegd en geschre ven en zich te bepalen tot de moord, die Christie thans ten laste wordt gelegd. Hij is van oordeel, dat de jury op grond van de feiten niet anders kan doen dan Christie schuldig ver klaren aan moord met voorbe dachte rade. 7 Juli op de Bermuda-eilanden aanwezig zijn om president Eisenhower en de Franse afge vaardigden bij hun aankomst te kunnen begroeten. De Franse regering heeft zich verenigd met het vaststellen, van de datum der voorgestelde conferentie van Bermuda op 8 Juli, zo is van bevoegde zijde te Parijs medegedeeld. Frankrijk heeft de Verenigde Staten meegedeeld, dat het op de conferentie door een premier zal worden vertegenwoordigd. Indien Frankrijk op 8 Juli nog geen nieuwe premier zal hebben, zal René Mayer, de aftredende pre mier, naar de Bermuda-eilanden reizen, aldus hebben diplomatieke functionarissen te Washington meegedeeld. 11 Doden en 38 gewonden wa ren de slachtoffers, toen Zon dagmiddag de sneltrein van Djogjakarta naar Bandoeng ontspoorde. Een bende had, tussen Leles en Lebakdjero, een rail wegge broken en opende het vuur, nog voor de trein, waarvan de loco motief en een bagagewagen kantelden, ontspoorde. President Soekarno heeft Maan dagavond de demissionnaire mi nister van Buitenlandse Zaken. Mukarto, aangewezen als kabi netsformateur met de opdracht een nationaal kabinet te vormen met voldoende steun in het par lement. De formateur moet bin nen een week rapport uitbren gen. De heer Mukarto heeft de opdracht aanvaard. Mukarto heeft in antwoord op de vraag, of hij zal trachten met de linkse groeperingen tot over eenstemming te geraken, mede gedeeld dat dit van de ontwik kelingen zal afhangen. In prin cipe zal hij streven naar een sterk kabinet, waarin alle stro mingen zijn verenigd. De heer Mukarto werd in 1911 geboren. Hij studeerde aan de rechtshogeschool in Djakarta en was lange tijd werkzaam bij de zoutregie. In 1950 werd hij be noemd tot lid van de Indonesi sche delegatie bij de Verenigde Naties. Het vorige jaar aan vaardde hij een portefeuille in het thans demissionnaire kabinet- Wilopo. Volgens ooggetuigen werd Roehling door een schot in het hoofd getroffen. Zij verklaarden dat de jongen, tezamen met een groep Westberlijnse jongens, de Oostberlijnse politie aan de over zijde van een kanaal, dat ter plaatse de grens vormt, had ge plaagd met opmerkingen en ste nen naar de politie had gegooid. Hierop werd door de politie een schot gelost, waardoor Roehling werd getroffen. De andere jon gens vluchtten en rapporteerden het vooral aan de Westberlijnse politie, die daarna het slachtof fer heeft geborgen. Meer dan 1000 Oostberlijners bevonden zich Maandag nog in de noodkampen van het Roode Kruis in West-Berlijn, te bang om langs de Russische wachtpos ten naar huis te keren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Vrij warm. Verdnderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind, over het algemeen tussen noordoost en noordwest Vrij warm. WOENSDAG 24 JUNI v.m. Ti.-m. Breskens 11.25 11.49 Terneuzen 12.24 Hansweert 0.40 1.04 Walsoorden 0.50 114 ZON Juni. 23 4.20 21.04 24 4.20 21.04 25 4.21 21.04 26 4.21 21.04 27 4.22 21.04 MAAN 17.44 18.59 20.08 21.04 21.47 1.11 1.36 2.12 3.02 4.09

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1