KERKDIENSTEN LEZERS DIE SCHRIJVEN Voor de Zondag Gemeenteraad van Cadzand AGENDA: Protestants Christelijk Streekziekenhuis te Terneuzen in stadium van afwerking TRAAG VERVOER OVER DE SCHELDE. TERNEUZEN. AXEL. HENGSTDIJK. HULST. SAS VAN GENT. SLUISKIL. SLUIS. ZAAMSLAG. Officiële opening in Mei of Juni 1954 Ik ga bijna dagelijks voor za ken op reis en moet daarbij ge regeld gebruik maken van de provinciale boot. Het valt me ge regeld op hoe lang de auto's moe ten wachten om overgezet te wor den. Vooral op Woensdag is het meer dan erg. Dan staan er vaak meer dan dertig auto's, die niet met de kleine boot vervoerd kun nen worden. Ik begrijp bij al deze ellende niet, dat hier van de provincie niet wordt ingegrepen om met een grotere boot te varen. Aan kapiteins en personeel breng ik hulde voor alles wat ze doen om een ieder zoveel moge lijk ter wille te zijn. Meer dan eens heb ik gezien, dat ze met vereende krachten een auto op de boot zetten. Maar waar zitten onze provin ciale leden om aan deze toestand een eind te maken? De maat is vol en er moet met het drukke verkeer op de lijn Terneuzen Hoedekenskerke wat gebeuren, en wel op korte termijn. Met dank voor de plaatsingi H. J. COLSEN Sluiskil. Uit de Provincie Die Uw naam kennen, zul len op U vertrouwen, omdat Gij, Here, niet hebt verlaten degenen die U zoeken. Ps. 9 11. „Die Uw naam kennen," zegt de dichter, „die zullen op U ver trouwen," ook al voelen zij zich verlaten, bedroefd ten dode toe. Ook al loopt alles hun tegen in dè: wereld. Wat is het droevig dat die bepaling moet gemaakt worden op een aarde, die vol is van de goedertierenheid en de bewarende zowel als de schep pende hand onzes Gods! Hoe is het een, oordeel over ons hart en leven» wanneer wij die Naam boven alle namen niet kennen. Elk uur van ons leven bood ons daarvoor zo overvloedig gelegen' heid! De bedoeling is immers duidelijk: de naam onzes Gods te kennen betekent Hem te hebben arkend als onze Levenskracht en ons Heil. Als de Barmhartige en Genadige, die de mens niet doet naar zijn zonden, noch vergeldt naar zijn ongerechtigheid. Die hoog woont in de woning Zijner heerlijkheid en toch persoonlijk bemoeienis houdt met het leven, de strijd, de zorgen en moeite van elk mensenleven. Wie Hem zó hebben leren kennen, die zul len natuurlijk de handen naar Hem uitstrekken. Die zullen weten, bij al wat hen tegenkomt, met Wie zij te doen hebben. Neen, de handen, die alzo naar Hem zich uitstrekken, zullen niet vergeefs, rondtasten. Hij is nabij en eten *3Mloher dergenen, die Hem zoeken. Gij houdt naar ons Uw armen [uitgebreid, Uw almacht waakt voor ons bjj [dag en avondstonde, En ieder uur, ja, iedere seconde Getuigt, o Heer, van Uw [barmhartigheid. dOIt". „Nieuw Bijbels Dagboekje".) BENOEMINGEN ZEEUWSE WATERSCHAPPEN. Bij K. B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: Tot voorzitter van het bestuur der waterkering van de calami- teuze Borsselepolder de heer M. Nijsten te Borssele Tot dijkgraaf van de Joanna- Mariapolder de heer C. J. J. Kooijman te St. Annaland; Met ingang van 1 Augustus 1953 tot gezworene van de pol der Westeren-ban-Van-Schou- wen, de heer M. den Boer te Haamstede. MINISTER ALGERA IN ZEELAND. Tijdens een werkbezoek aan het eiland Schouwen-Duive- land heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mr J. Alge- ra, Donderdag de Vierbannen- polder en de polder Oostereind- Sirjansland bezocht. Ook heeft de minister het gat tussen Sirjansland en Stevens- sluis in ogenschouw genomen. Voorts werden besprekingen met hoofden van dienst gehou den. HERBEGRAFENIS RAMP SLACHTOFFERS STAVENISSE. Zoals reeds gemeld, zullen de slachtoffers van de watersnood uit Stavenisse op 4 Juli a.s. wor den herdacht. Van acht uur af tot zonsondergang zullen de vlag gen halfstok hangen, 's Middags zal in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde gemeente een herdenkingsdienst worden ge houden voor alle gezindten. Na afloop van deze dienst zal op de algemene begraafplaats ter ge legenheid van de herbegrafenis der rampslachtoffers een plech tigheid worden gehouden. RIJKSTUINBOUW- CONSULENTSCHAP TE GOES. De Directeur-Generaal van de Landbouw heeft, te rekenen van 1 Juni 1953, de heer Ir J. J. van Hennik belast met de leiding van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes, ter standplaats Goes. Ir van Hennik was tot dus verre werkzaam als Rijkstuin- bouwconsulent te Zutphen, uit welke functie hij met ingang van genoemde datum is ontheven. Benoeming concierge In de vacature van concierge aan de landbouwhuishoudschool werd benoemd de heer J. C. Priester alhier. Geslaagd. Aan het Chr. gymnasium A te s-Gravenhage slaagde voor het eindexamen onze stadgenoot H. J. Q. Tichelman. Fröbelonderwijs. Voor het theoretische gedeelte van het examen voor fröbelonder wijzeres, afgenomen te Rotter dam, en het practische gedeelte te Utrecht slaagden de dames E. E. Kaan te Terneuzen en C. Ver meulen te Sluiskil. „Van Juliana tot Juliana". Rijdende tentoonstelling op de Markt. Zoals wij reeds eerder hebben aangekondigd, maakt de rijden de tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" momenteel een tocht door Zeeland. Op 26, 27 en 29 Juni a.s. komt deze reizende expositie, die een groot aantal voorwerpen uit het koninklijk huisarchief bevat, in Terneuzen, waar zij zich zal in stalleren op de markt. De op brengst komt ten goede aan het .Koningin Julianafonds" en aan het „Prins Bernhardfonds". „Van Juliana tot Juliana" heeft men de tentoonstelling heel tref fend genoemd; van Juliana van Stolberg tot koningin Juliana. Deze naam vindt zijn oorsprong in een foto, gemaakt tijdens een verblijf van de koningin te Parijs, welke foto bij het betreden der tentoonstelling aanstonds de aan dacht der bezoekers trekt. De Nederlandse spoorwegen hebben voor deze rijdende exposi tie twee grote „opleggers" be schikbaar gesteld, welke door de N.V. Hypsos te Bilthoven in een keuy-ige tentoonstellingsruimte zijn omgetoverd. De toegangsprijs is zo laag mogelijk gehouden en bedraagt voor volwassenen 40 cent; voor militairen 25 cent; voor kinderen zonder geleide 15 cent; en kinde ren in schoolverband 10 cent. Op 26 Juni zal de tentoonstel ling geopend zijn van 9.30 tot 18 uur en van 19 tot 22 uur; Zater dag 27 Juni van 918 en 1922 uur en op 29 Juni, de laatste dag, van 918 en 19 tot 20 uur. SUCCESSEN OP SCHOUWEN-DUIVELAND. Aan het waterfront op het eiland. Schouwen-Duiveland zijn in de afgelopen week enkele klei nere successen behaald, voorna melijk van belang voor de droog making van de polder Ooster- land. In de Rampaertsedijk werd; behalve enkele kleinere gaten het stroomgat nabij de boerderi; van de landbouwer Deïst gedicht Er rest in de Rampaertsedijk nu nog een breed gat, waardoor het water de polder Oosterland kan binnenstromen. Aan de dichting daarvan zal thans worden ge werkt. Tevens werden deze week de eerste zinkstukken geplaatst in het gat bij Stevenssluis in de zeewering van de Veerbannen- polder langs de Grevelingen. 30ST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 21 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Vicaris I. J. Wisse. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honder's. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon- ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Cand. A. J. van Crutjningen. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 7 uur Ds. J. v. d. Graaff, van Nieuwvliet (Jeugddienst). 10 uur Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar in „Bethel" de heer A. Ruben. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 en 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZATERDAG 20 JUNI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 21 JUNI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. Y. van der Schoot, van Brugge. St. Kruis: 9 uur Ds. Y. van der Schoot, van Brugge. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Bteskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Gate:. Gtoedte: 9.30 uur Ds. C. B. Boere (Voorber. H. Avondmaal). 4.' uur Ds. L. P. W. Groenveld, van. Sluis (Regionale Jeugd dienst. Onderwerp: „Zwerver of Emigrant?"). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eggen daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff.' Oostburg: 10.30 u. Ds. W. J. Four nier. Retranabement10 uur Ds. J. B. V. Bork; 11.15 Kinderkerk. SehoonaVjke: 9.3Ó uur Ds. C. Blom- aard, van IJzendijke. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 9 uur Ds. W. J, Fournier, van Oostburg. IJzendijke: 11 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuil man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. J. M. Meyer, van Haamstede. Terneuzen: 10 uur leesdienst; 4.30 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. Njjenhuis, van Den Haag. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10.30 uur en 5 uur Ds. Krijtenburg, van Zaamslag. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Axel (Fröbelschool, Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen, van Zaamslag. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en f uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Geslaagde Roode Kruis-actie. In hotel Rotterdam waren gis teravond de dames- en heren medewerkers aan de Roode Kruis- actie 1953 bijeen in slotbijeen komst. De voorzitter van het actie-co mité, mrjF. W. Ci C. M. van Meer wijk, noemde het een prettige dag. Hoewel, zo zeide hij, vóór de aanvang van de actie een defai tistische groep op niet doorgaan van de actie aanstuurde, bleek, nu het resultaat bekend is, dit de faitisme ongegrond te zijn ge weest. De opbrengst ƒ2710 be wijst dat het niet zo gek is ge gaan. Dit resultaat danken we Vooral aan de teamgeest van de Terneuzense colonne en de grote activiteit van de overige mede werkenden. Deze opbrengst uit Terneuzen en Sluiskil, een van de hoogste uitkomsten, is hiervan wel een bewijs. Namens het actie-comité sprak de voorzitter dan ook woorden van warme dank tot allen die tot het welslagen meewerkten. Eén medewerkster wilde hij in het bij zonder danken. Op z'n vraag aan de aanwezigen, wie deze dank toe kwam, was het eenstemmige ant woord: mevr. Pels. Zij was de ziel van de actie en nu zij op het punt staat Terneuzen te verlaten zul len we haar bij onze volgende ac tie terdege missen, aldus de heer Van Meerwijk. ƒ2710 is niet het enige dat de actie opbracht: 16 donors, 2 co- lonneleden en 43 leden kunnen er bij worden gevoegd. Na de officiële overdracht van 2710 in de vorm van een giro overschrijving aan het afdelings bestuur, sprak de voorzitter van de afdeling, burgemeester Telle- gen, die het comité dank betuig de voor het werk dat zo'n pracht- resultaat had. Hiermee is bewe zen, dat het Roode Kruis een warm plaatsje heeft in de harten van de Terneuzense bevolking. De heer Hol dankte de heer Van Meerwijk als zijnde de man onder wiens leiding deze actie verliep als geen andere. Toch gaan we, zeide de heer Van Meerwijk, in zijn slotwoord, nu niet op onze lauweren rusten Blijkbaar geboren optimist, sprak hij de wens uit dat volgend jaar de ƒ3000 zullen worden overschreden, waarbij hij een be roep deed op allen die nu hadden meegewerkt en dankte hen nog maals hartelijk voor de inspan ning gedurende de dagen der zo geslaagde actie. De gespecificeerde uitslag, die ons werd meegedeeld, was als volgt: Huiscollecten 1712,53; Westsluis ƒ1; straatcollecten ƒ264,01; bridgedrive ƒ197,30; poppenkast ƒ105,36; filmvoor stelling ƒ198,40; boks- en korf balwedstrijd ƒ333,75; toneelvoor stelling ƒ457,95 en voetbalwed strijd 55,37. Gemeentepersoneel op reis. Woensdag maakte de reisver- eniging van het gemeenteperso neel een uitstapje naar Noord- Brabant. Om 5 uur startte men uit Terneuzen om via Antwer pen om 7.50 Breda te bereiken, waar de koffie reeds gereed: stond. Vervolgens reed het ge zelschap naar Tilburg, waar de dames gelegenheid kregen om te gaan winkelen, terwijl anderen een bezoek brachten aan het dierenpark. In Oisterwijk wer den de vennen bezocht en werd in het vacantieoord „Morgen rood" midden in de bossen het diner gebruikt. Vervolgens ging het terug naar Breda, waar men een bezoek bracht aan de bierbrouwerij „De drie hoefijzers". Door een lid der directie rondgeleid, kreeg men te horen en te zien, hoeveel werk er verzet moet worden alvorens het glas bier op tafel staat. Daarna bracht men nog een uurtje gezellig door in de cantine der brouwerij. Rond 11 uur kwam het gezel schap terug in Terneuzen. „Woudsprookje" en „Circus Arena". Twee Russische films, die ons een kijkje geven in de Russische filmkunst wat „Woudsprookje" betreft en in het circusleven van „Circus Arena". Woudsprookje" vertelt ons in prachtige kleuren iets over het verborgen leven der bevers. „Gircus Arena", zonder dat er een geschiedenis in is verweven, toont een aantal wereldnummers die men niet vaak ziet. De Terneuzense filmkring heeft met het vertonen van deze films een goede greep gedaan. Heden middag zijn deze films te zien voor de jeugd, hetgeen mogelijk is gemaakt door samenwerking met de Terneuzense jeugdraad. De aardappelmoeheid. Ondanks herhaalde waarschu wingen via pers en radio betref fende de bepalingen in verband met de bestaande aardappelmoe heid blijken er nog steeds aardap peltelers te zijn, die zich aan de wettelijke voorschriften niet sto ren. Tegen enkelen hunner, die op hun aan de Buthdijk gelegen per celen voor de tweede maal ach tereen aardappelen hebben ge poot, is proces-verbaal opge maakt. De aardappelen zijn op last van de bevoegde autoriteiten gerooid, evenals bij hen, die meer dan een derde van de totale op pervlakte bleken te hebben be plant. Benoemd De heer J. Seghers te Axel is benoemd tot schrijver bij 's rijks belastingen op het grenskantoor te Kapellebrug. Gevonden voorwerpen Twee hengels, 1 sleepnet en 1 schepnet, te bevragen Kanaalka de 49, Axel. - Nieuw torenuurwerk Het nieuwe torenuurwerk voor de R. K.-kerk alhier zal Maan dag a.s. arriveren. Nog dezelfde dag zal tot plaatsing worden overgegaan. De K.A.B.O. vergaderde, De afdeling Boschkapelle van de K.A.B.O. hield in het paro chiehuis een ledenvergadering Gezien de geringe belangstelling voor de laatst gehouden verga deringen bestond het plan de plaatselijke afdeling op te hef fen en de leden onder te bren gen -bij een afdeling van een na burige gemeente. Aangezien thans«practlsch al le leden ter vergadering aanwe zig waren, werd van dit plan afgezien en besloot men de af deling te doen voortbestaan. Op deze vergadering werd 't woord gevoerd door de heer Van Hest. Tentoonstelling ontwerpen torenspits basiliek. In de burgerzaal van het stad huis werd door burgemeester B. Th. A. Truffino in tegenwoordig heid van het voltallig gemeente bestuur, vele burgemeesters uit de omliggende gemeenten, de jury van de uitgeschreven prijs vraag en tal van verder genodig den de tentoonstelling geopend van de 5 bekroonde ontwerpen van de torenspits der basiliek al hier, waarvoor in totaal 40 ont werpen waren ingezonden. Het ontwerp onder het motto „Prediker", dat door de jury de eerste prijs werd toegekend, bleek na opening van de begelei dende enveloppe te zijn ingezon den door de heer J. Brouwen, ar chitect te Aalsmeer, die thans met zijn echtgenote ten stadhuize aanwezig was. Burgemeester Truffino opende de tentoonstelling op de hem zo bekende wijze met een met tal van sappigheden doorspekte rede, waarna hij een heildronk instelde op de voorspoedige afbouw van de torenspits en hoopte dat als de basiliek in al haar schoonheid zal prijken, zeer velen zal doen be sluiten Hulst, de ceritruïhgemeen- te van het mooie Zeeuws-Vlaam- se land te bezoeken. Gemeenteraad. Dinsdagavond a.s. komt de Sasse raad in vergadering bij een. Op de agenda staan de vol gende punten: Benoeming 3 leden der com missie van advies bedoeld in art. 8, le. lid, derde alinea der woon- ruimtewet 1J947, wegens het niet aannemen hunner benoeming door de heben A. Snelleman, C. L.( Hemelsoët en E. Roegiers; 'Verzoekschrift van de St. Eli sabeth Stichting te Sluiskil om subsidie in de tekorten op de explotatierekening van 't R. K.- zi ekenhuis; Aanvrage van het bestuur der bijzondere R. K.-lagere jon gensschool -om beschikbaarstel ling van gelden uit de gemeen te kas krachtens artikel 72 der O.-wet 1920 voor de aanschaf fing van 12 nieuwe banken, 3 schoolborden, 2 bordtrapjes, 1 kachel, 1 lessenaar en 1 stel gordijnen voor die school; Aanvrage van het bestuur der R. K.-lagere school St. Petrus, Zandstraat, voor het aanbren gen en inrichten van 'n spreek kamer, het -betegelen van de speelplaats en het gedeeltelijk vernieuwen van de omheining en afrastering der speelplaats van die school; Btenoeming van 2 leden van het bestuur der stichting „Het Sasse Zwembad" wegens perio dieke aftreding op 4 Juni 1953 van de heren C. A. L. Horst maan en M. D. van Binsbergen Voorstel tot opheffing van het burgerlijk armbestuur en omzetting in een gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Diplomauitreiking brand weercursus. Dinsdag en Woensdag werden te Sas van Gent de examens af genomen voor brandwacht 2e klasse. Dinsdagavond werden door een 4-tal examinatoren de vrij willige gemeentebrandweer aan de tand gevoeld. Woensdag werd examen ge daan op de bedrijven van de Stijfsel- Glucosefabriek „Sas van Gent", de Coöp. Beetwortel Suikerfabriek, de Centrale Sui kermaatschappij, de Textielfa briek „De Schelde" en op de beide afdelingen van de N.V. Nieuwe Nederl. Maatschappij tot vervaardiging van spiegel glas, glazen voorwerpen en che mische producten. 's Avonds had in hotel Rotter dam de uitreiking der getuig schriften plaats door de in specteur van het brandweerwe zen in het district Nrd.-Brabant en Zeeland. De resultaten waren uitste kend te noemen; van de ruim 80 geëxamineerden werd slechts 1 candidaat afgewezen en moes ten er een 8-tal herexamen doen. Bij de uitreiking waren diver se fabrieksdirecties tegenwoor dig alsmede de burgemeester. Namens de examen-slacht offers" werd aan de docent de heer Kortens een schilderij aangeboden. De avond werd verder onder elkaar gezellig doorgebracht. Geslaagd. Aan de rijkskweekschool te Middelburg slaagde voOr onder wijzeres onze dorpsgenote mej. J. C. Lotens. Ds. Beukenhorst 80 jaar. Vrijdag 19 Juni vierde ds M. J. Beukenhonst, emerituis predi kant van de Ned. Herv gemeente te Sluis en thans wonende te Brussel, zijn 80e geboortedag. -Ds. Beukenhorst werd 19 Ju ni 1873 te Winterswijk geboren. Nadat hij in 1895 door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de Evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk, verbond hij zich in 1897 aan de gemeente Druten. In 1902 werd hij benoemd in de gemeente Laren, welke ge meente hij diende tot December 1908, toen hij naar Sluis ver trok. Deze gemeente diende ds Beukenhorst tot 1 Februari 1942, toen hem na 45 dienstjaren emeritaat werd verleend. Tijdens znn verblijf in Sluis was ds Beukenhorst president van het provinciaal kerkbe- tuur van Zeeland en lid van de algemene Synode van de Ned. Herv. Kerk, terwijl hij een zeer groot aandeel heeft gehad in de oprichting van het protestants tehuis voor ouden van dagen Rozenoord" in Sluis. Veesmokkel. De ambtenaren van de douane zijn er wederom in geslaagd een clandestien transport van twee vaarzen, die bestemd waren voor België, aan te houden. De vaarzen waren blijkens het onderzoek geleverd door een ze kere P. uit Biervliet. Tijdens de schietpartij, die aan de inbeslag neming der dieren voorafging, wisten de twee begeleiders te ontkomen. Een dezer smokke laars schijnt bekend te zijn. Bezoek aan de Heinekens Brouwerij. Daartoe uitgenodigd door de heer K. Waüters, vertegenwoor diger der Heinekens brouwerij te Hulst, hebben de leden van de muziekvereniging „De Volhar ding" met hun dames Donderdag een bezoek gebracht aan het gro te bedrijf in Rotterdam. Na ont vangst door de directie volgde een rondvaart door de havens. Later verenigde het gezelschap zich aan een koffiemaaltijd. Veel belangstelling bestond er voor de rondgang onder deskun dige leiding door de brouwerij. Men was in de gelegenheid het proces te volgen hoe van gerst, hop en gist het bier wordt ge brouwen en wat een vernuft aan techniek er nodig is om „het bier weer best te maken". Het spreekt wel vanzelf, dat ieder een proef kon nemen van het Heinekens vocht, dat zich goed liet smaken. De heer R. J. v. d. Veke, voor zitter van „De Volharding", dank te voor de gastvrije ontvangst. Gevonden voorwerpen. Een bril, Axelsestraat 40; een ballpointpen, Polderstraat 6. Onder voorzitterschap van bur- burgemeester J. Leenhouts kwam de raad Vrijdagavond bijeen. De voorzitter deelde mede, dat met de aanleg van de waterleiding in de Zwartepolder een aanvang is gemaakt, zodat vermoedelijk nog dit seizoen de waterleiding aldaar in gebruik zal kunnen worden ge nomen. In het verkrijgen van grond in de havenzóne voor de aanleg van tennisbanen zijn B. en W. nog niet geslaagd. De minister heeft aan Cadzand 3 vergunningen verstrekt boven het voor Cadzand geldende maxi mum bouwvolume en wel ten be hoeve van de hotels A. Baas, G. J. Beun en P. Faas. B. en W. zijn met deze toewijzing zeer ingenomen en betuigen mede namens de raad hun dank aan de Commissaris der Koningin, de com missie uit G.S. en de hoofdinspec teur voor de woningbouw en volks gezondheid. Van de centrale directie voor volkshuisvesting is bericht binnen gekomen dat het verzoek van O. Vasseur om een premie uit het Terlingenfonds door haar is afge wezen. B. en W. hebben het verzoek van mej. J. Faas (café „De Wielingen") om een toelage uit het Terlingen fonds voor verbetering van haar bedrijfspand, afgewezen. Z.h.s. besloot de raad in de Zwartepolder 2 lichtmasten te plaatsen, waarvan de kosten in to taal 618 bedragen. Afgewezen werd het verzoek van I. Boone om medewerking voor het verkrijgen van een vergunning ingevolge art. 8 lid 1 der Drank wet. Bij de bespreking van de open stelling van de winkels op Zondag wenste de heer A. van Cruijningen de bepaling dat gedurende de kerk diensten de winkels gesloten moe ten blijven, terwijl de heer J. Cap- pon zich principieel tegen openstel ling op Zondag verklaarde. De overige raadsleden bleken geen bezwaren tegen openstelling op Zondag te hebben. B. en W. zullen t.z.t. een voorstel tot vaststelling ener verordening op de winkelsluiting bij de raad in dienen. Op voorstel-van B. en W. werd het verzoek van M. van de Plasse om een bijdrage van 20 pet. der reiskosten voor zijn kinderen, die de R.K. school te Oostburg bezoe ken, met 52 stemmen afgewezen. Aan de classicale gezinszorg der Ned. Herv. diaconieën te Schoon dijke werd voor 1953 een subsidie verleend van 90,98. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Houte de aandacht van B. en W. op de Mariastraat, waar nodig de bestrating met zand dient te worden aangevuld, hetgeen de voorzitter toezegde. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Een avond in Parijs. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De piraten-koningin. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. De vloot op stelten. V.V.Z.F.-Terrein, 17.30 uur: Auto-Sensation-Race en concert op de Markt. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Een avond in Parijs; 2 uur: De piratenko- ningin; 4.30 uur: Een avond in Parijs. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De piratenkoningin. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. De vloot op stel ten; 8 uur: Zwakheid.uw naam is vrouw. Als een machtige kolos van be ton, staal en steen verrijst het Prot. Chr. streekziekenhuis, ge legen tussen de oude stadsdelen en de nieuwe wijken aan de oost zijde van Terneuzen, op ongeveer 400 m afstand van de Schelde, waarover de hooggelegen verdie pingen een schitterend panorama bieden. Het enorme gebouwencomplex is thans grotendeels glas- en wa terdicht. Met het infectie-pavil joen is men het verst gevorderd. Het zusterhuis en het beddenhuis zijn nog niet zo ver gevorderd en het behandelhuis en het admini- stratieblok zijn nog lang niet ge reed. Opening in 1954. Men hoopt in Maart 1954 met de bouw gereed te zijn. Hoewel het geheel nog niet is te overzien, wordt eind Mei of begin Juni als streeftijd aangehouden voor de ingebruikneming. Gemiddeld is de bouw normaal volgens het tijdschema verlopen. De electrotechnische en warmte- technische installaties zijn ook bijna gereed. In het sousterrain hoopt men straks reeds een bazar te organiseren. Dit alles werd Vrijdagmiddag in een persconferentie medege deeld, welke door de stichting Prot. Ziekenzorg „Zeeuwsch- Vlaanderen" in de directiekeet was belegd en waarbij de archi tect, de heer J. P. Kloos uit Haar lem, een technische uiteenzetting gaf van de afwerking van het in terieur, de indeling, van belang rijke data in het verloop van de bouw. Hij gaf tevens een opsom ming van de hoeveelheden ver werkte bouwmaterialen. Op deze persconferentie waren aanwezig ds P. A. van de Vlugt, voorzitter van het stichtingsbe stuur, de geneesheer-directeur de heer H. A. Boland, de heer C. A. van Fraaijenhoven als bestuurslid en de hoofd-opzichter bij de bouw de heer Baerveldt, alhier. Een streekbehoefte voor Zeeuws-Vlaanderen. De totstandkoming van dit ul tra-moderne gebouw kan als de verwezenlijking van een dringen de behoefte worden gezien. Het oude en uit 1903 daterende ziekenhuis aan de Axelsestraat is gegroeid uit een villa en had slechts een capaciteit van 70 bed den. Tot eind 1947 werd dit ge bouw geëxploiteerd door de ver eniging tot ziekenverzorging te Terneuzen. Toen is het algemeen karakter vervallen en het beheer overge gaan aan de huidige stichting. Het nieuwe gebouw is niet alleen een hoognodige aanwinst omdat het ultra-modern in alle opzich ten zal zijn, maar ook door zijn grotere capaciteit, n.l. 146 zieken bedden, d.i. het dubbele van het oude ziekenhuis. Protestants karakter. Het ziekenhuis krijgt in ruime zin een Protestantse inslag. Het zal namelijk moeten voorzien in de ziekenhuisbehoefte voor de gehele Zeeuws-Vlaamse Protes tantse bevolking. Wanneer straks via de weg door de Braakmanpolder de Oost—West-verbinding tot een minimum zal zijn verkort, hoopt men ook West Zeeuws-Vlaande ren volledig ten dienste te kun nen zijn. Toezeggingen uit dit district zijn reeds gedaan. In het administratieblok is be halve een bestuurskamer en een leskamer ook een kerkzaal onder gebracht. Voorlopig zullen hierin geïmproviseerde kerkdiensten worden gehouden, aldus deelde ds Van de Vlugt ons mede. Na de officiële opening zullen hier iede re Zondag godsdienstoefeningen worden gehouden, die een inter kerkelijk karakter zullen dragen. Deze diensten zullen door predi kanten van alle Prot. kerkgenoot schappen worden geleid volgens een roulerings-systeem. Door middel van harmonicadeuren is het mogelijk de kerkzaal te ver groten. In de uitgebreide toelichting deelde ir Kloos o.m. nog mede, dat de personeelsbezetting in de toekomst dusdanig zal dienen te zijn, dat op alle verdiepingen een verantwoordelijke le verpleeg ster aanwezig is. Dat de inrichting van dit ge bouw aan de moderne eisen zal voldoen, moge blijken uit een spe ciaal depót voor alcohol en aether. Deze stoffen zullen met het oog op brandgevaar in een speciale bunkerachtige bouw worden ondergebracht. Voor des infectering van afvalstoffen zal worden zorg gedragen, hetgeen in dergelijke inrichtingen nog lang niet overal het geval is, zo zeide ir Kloos. Uitbreidingscapaciteit 30 Met de mogelijkheden voor eventuele uitbreiding is van meet af aan rekening gehouden. Deze mogelijkheden zijn er vooral aan de westzijde van het beddenhuis, maar ten dele ook aan de oost zijde. Ook de röntgen-afdeling e.a. zijn voor uitbreiding geschikt, al dus ir Kloos. De uitbreidingsplan nen hebben een dusdanige flexi biliteit, dat dit zonder bezwaar voor het aesthetisch aanzicht kan gebeuren. Globaal kan de uitbrei dingscapaciteit op 30 worden gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2