Minister Donker opent nieuw Kantongerecht te Oostburg AMERIKAAN WERKT IN RAMPGEBIED Uaf ale Srevincie AMERIKAANS TRANSPORTVLIEGTUIG De Franse regeringscrisis NIEUWE AARDBEVING IN TURKIJE Het konijn en de kangoeroe Zeeliedenstaking in de Ver. Staten NEERGESTORT AGENDA: WEK DE GAL IN UW LEVER OP cwofgaswem VERKLARING VAN TRUMAN Gemeenteraad van Schoondijke TERNEUZEN. AXEL. WATERLANDKERKJE. 1 27 PERSONEN GEDOOD SLUISKIL. Onder grote belangstelling werd te Oostburg Donderdagmid dag het rijkskantorengebouw of ficieel in gebruik genomen. In een speciale openbare zit ting van het Oostburgse kanton gerecht gaf mr P. W. C.-C. M. van Meerwijk een overzicht van de lijdensgeschiedenis van het kanton-Oostburg na de bevrij ding. In 1950 kreeg het kanton gerecht een eigen noodgebouw, waaruit het uiteindelijk kon verhuizen naar zijn definitieve bestemming, het rijksgebouw. In zijn rede sprak mr Van Meerwijk zijn grote erkentelijk heid aan de minister van Justitie, mr L. A. Donker, die voor deze speciale zitting was overgeko men. De kantonrechter dankte voor de grote eer en het eerbe toon voor het gerecht. Erkente lijk was spr., dat na 8 jaar ver woesting eindelijk in een gebouw recht kon worden gesproken, dat in overeenstemming is met de waardigheid van de rechtspraak. In de meest onwaardige omstan digheden moest het kanton-Oos- burg op gang gehouden worden. Het uiteindelijk resultaat van het rijksgebouw, heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Door de komst van vele autori teiten naar Zeeuws-Vlaanderen zag spr. de band tussen Zeeuws- Vlaanderen en Vorstin en Vader land verstevigd. Voorts kon mr Van Meerwijk begroeten de wrn. commissaris der Koningin, de heer A. Schout, de president van de arrondissementsrechtbank te Middelburg, majoor Ballegooye, de heer De Jong van de rijkspoli tie, de directeur-gen. van de rijks gebouwendienst ir J. J. M. Aan- genedt en het voltallige college van B. W. te Oostburg, dat hartelijk dank werd gebracht, voor de steeds aan het kantonge recht verleende gastvrijheid. Har telijke dankwoorden moest de burgemeester incasseren voor zijn nooit aflatende ijver voor de totstandkoming van dit gebouw. Voor de zonneklok, die de ge meente Oostburg heeft aangebo den voor de zittingszaal van het kantongerecht werd dank be tuigd. Met grote dank uit te spreken voor de totstandkoming van het gebouw en na alle medewerkers zijn erkentelijkheid over gebracht te hebben, bracht mr Van Meer wijk dank aan God en sprak de wens uit dat in naam der Konin gin, de Moeder des Vaderlands in dit gebouw recht zal geschie den. Hierna werd het woord gevoerd door de minister van Justitie, mr L. A. Donker. De minister releveerde de oor logshandelingen in het Zeeuwse land,, die gepaard gingen met •ireugde om de naderende bevrij ding, droefenis en rouw om de vele slachtoffers. Ook vestigde hij de aandacht op de opbouw, die energiek werd aangepakt. De wederopbouw van Zeeuws-Vlaan deren vindt mede in dit nieuwe gerechtshof haar bekroning, al dus zeide de heer Donker. In de nu verstreken 8V2 jaar moest het kantongerecht nood gedwongen genoegen nemen met onvoldoende huisvesting, vooral in den beginne, zo vervolgde spr. Jarenlang was zelfs een eigen zittingzaal niet beschikbaar. En thans kan weer een blij vende en definitieve huisvesting in gebruik genomen worden, het geen voor de rechtspraak en voor de streek van het allergrootste belang geacht moet worden. In onze rechtsbedeling toch neemt het kantongerecht een uiterst be langrijke plaats in. Het heeft zijn zo bijzondere eigen sfeer. Het is niet de sfeer van de grote pro cedure op civielrechtelijk gebied, niet van de berechting van mis drijven, zo vervolgde minister Donker. De sfeer van het kan tongerecht zou hij willen kwalifi ceren als die van het leven van alledag. Ieder onzer kan met het kantongerecht in aanraking ko men, juist door en in verband met zijn dagelijkse leven. Ook buiten het terrein van de civiele en strafprocedure vervult de kantonrechter een belangrijke taak. Het is een uitgebreid complex van werkzaamheden, alle nauw verweven met het maatschappe lijk leven van alle dag en even gevarieerd. De kantonrechter kan zijn veel omvattende taak volgens minis ter Donker slechts vervullen met volledige toewijding. Hij moet een open oog hebben voor alle facetten van de maatschappij Hij kan dit slechts goed doen, wanneer hij kantonrechter is in de zin zoals onze wetgever zich die heeft gedacht. Hij moet vrederechter zijn. Vrederechter in de traditionele, zuivere beteke nis, zoals ook onze zuiderburen de „vrederechter" nog bij name kennen. En slechts dan kan de kantonrechter inderdaad vrede rechter zijn wanneer hij resideert te midden van zijn justiciablen. Hij moet leven in dezelfde sfeer als zij. Het platteland behoeft daarom zijn eigen kantonrechter, die mensen, toestanden en ver houdingen kent en aanvoelt. Daarom heeft ook West-Zeeuws- Vlaanderen zijn eigen kantonge recht, aldus de heer Donker. Krachtens de grondwet wordt In ons gehele land recht gespro ken in naam des konings. Er is een rechterlijke organisatie voor het gehele land. Dit houdt echter niet in, dat bij de rechtspraak geen ruimte zou worden gelaten voor gewestelijke en locale ver scheidenheid. Men mag het daarom zo zien, dat mede in het kantongerecht de locale, provinciale en landelijke sferen worden gebundeld. Ook hier in Oostburg, zo besloot mi nister Donker. Namens de Provincie sprak de wnd Commissaris de heer A. Schout zijn vreugde uit, dat de wederopbouw van Oostburg door de totstandkoming van dit ge bouw weer een eindje verder in de goede richting is. Nu nog het gemeentehuis en alle officiële ge bouwen zijn weer verrezen. Het stemt tot grote dankbaarheid, dat er weer een stuk wederopbouw voltooid is, en met de totstandko ming van het gebouw feliciteerde de heer Schout de bewoners. Mr C. F. R. Rogge gebruikte in zijn felicitatiewoord het beeld van de kloek met de kuikens en was verheugd dat een van zijn kan tonnale kuikens op eigen benen kon staan. Vrouwe Justitia zetelt nu in een haar waardig gebouw en als zij even haar blinddoek kon afdoen zou deze edele dame blij zijn met haar schone zetel. Namens het openbaar ministe rie sprak mr L. T. Lebret, die aan het kantongerecht is verbonden. Deze wees op de grote maat schappelijke invloed van het kan tongerecht. De soms zeer span nende zitting wordt vaak door een stukje humor onderbroken, waardoor het zijn eigen karakter in de streek zelve kan bewaren. Namens de balie van advocaten voerde mr F. W. Adriaanse het woord. Ook deze spr. diepte eens uit het verleden en gaf enkele kostelijke stukjes van de humor en de gemoedelijkheid der West Zeeuws-Vlamingen ten beste Tenslotte sprak burgemeester mr K. Hoekzema zijn waardering uit voor dit prachtige gebouw, dat een sieraad voor Oostburg is geworden. De burgemeester bracht in her innering dat in 1906 bij de inge bruikname van het Oostburgse gemeentehuis tevens het gebouw van het kantongerecht in gebruik werd genomen, omdat beiden on der één dak waren samenge bracht. Spr. betreurde het dat nu gemeente en kantongerecht zijn gescheiden. De scheiding, als ge volg van het oorlogsgeweld, is nog niet volkomen voltrokken, want nu het gebouw gereed is ge komen, is de zittingszaal ter be schikking gesteld van de gemeen te voor het voltrekken van hu welijken. Na de wens uitgespro ken te hebben dat geen geweld een einde aan dit gebouw zal ma ken, feliciteerde de burgemeester alle bewoners met de totstandko ming van het rijkskantorenge bouw. De kantonrechter dankte alle sprekers voor hun woorden en bracht de genodigden dank voor hun komst om de officiële ope ning van het gebouw mede te ma- kenj Nadat het kantongerecht was vertrokken, verspreidden de genodigden zich voor de bezichti ging door het gebouw. Er werden verversingen aan geboden, waarna de muziek der militairen aankondigde, dat het tijd was om naar het bordes te gaan voor het afnemen van het défilé. Ruim 200 militairen van de C.O.A.K. te Middelburg, die reeds enige dagen rond Oostburg aan het oefenen waren, kwamen voor afgegaan door de drumband in keurige formatie aangemar- cheerd. Minister Donker sprak zijn er kentelijkheid uit voor het keurige défilé, dat vele Oostburgers op de been bracht. Een waardige afsluiting van een mooie zinvolle dag. Donderdag vertrok van Schip hol naar de Verenigde Staten de 19-jarige Amerikaan Harry Mor gan uit Salinas Californië) die begin Maart in ons land aan kwam om in het rampgebied te gaan werken. Morgan zat op 20 Maart in zijn woonplaats voor het ouderlijk huis toen daar werd gecollecteerd voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland. Een col lectant hield de jongeman de col lectebus onder de neus, maar Morgan had geen geld. „Ik wil er wel werken om hulp te bieden" zo riep hij de man achterna, maar deze hoorde hem niet meer. Toch liet het idee Morgan niet los. Hij besloot naar Chicago te liften en vandaar naar Nederland te gaan als werkend passagier op een schip. Bij zijn aankomst in Chica go werd hij toevalligerwijs geïn terviewd door een radioverslag gever. In dat gesprek kwam Mor gans bedoeling tot uiting en de „sponsor" van het radioprogram ma bood hem onmiddellijk een reis per K.L.M. naar Nederland aan- Met enige Engelse en Neder landse jongelui heeft de jonge Amerikaan gewerkt in 's Graven deel en Dreischor. Geen werk was hem te vuil of te zwaar. Op deze wijze heeft hij gepoogd zijn deel bij te dragen aan de verzachting van de gevolgen van de ramp. Hij heeft daar in vele gezinnen zeer veel hartelijkheid ondervonden, ook al was het voeren van een ge sprek door het taalverschil vaak moeilijk. Ook van andere zijde heeft men getracht het Morgan naar de zin te maken en zo is hij o.a. onlangs door een Nederland se familie uitgenodigd yoor een vacantiereisje naar Zwitserland en Frankrijk. De radicale leider André Ma rie, de vierde die opdracht heeft een regering te vormen in Frankrijks 19de regeringscrisis na de oorlog, heeft Donderdag in de nationale vergadering verklaard dat hij, als hij tot premier wordt gekozen, Ameri ka en Engeland op de conferen tie van Bermuda zal meedelen, dat de kosten van de oorlog in Indo-China op billijker wijze moeten worden verdeeld tussen de Atlantische deelgenoten. „De totale kosten van de mi litaire operaties in Indo-China en van de bewapening in het moederland zijn te hoog voor onze economie", zo zei hij. De bondgenoten dienden een duidelijk antwoord te geven op de vraag, of Indo-China deel uitmaakt van de gemeenschap pelijke strategie. De verklaring van André Ma rie is in de nationale vergade ring zonder geestdrift ontvan gen. Vooral de volksrepublikei nen (de katholieke M.R.P.) be tonen zich terughoudend. Wellicht zullen de antwoor den, die Marie nog op vragen zal geven, een aantal weifelaars tot zijn standpunt overhalen Men acht de uitslag van de stemming onzeker. Andere punten uit de verkla ring van Marie zijn: 1. De basis van de buiten landse politiek blijft het bond genootschap met Amerika en Engeland. 2. De 3 staten in Indo-China moeten onafhankelijkheid krij gen. 3. De kwestie van het Euro pese leger zou niet worden over wogen, vóórdat er in W.-Duits- land algemene verkiezingen (in September) zijn gehouden. 4. Hij beloofde niet te dreigen met ontbinding van het parle ment om de ratificatie van het verdrag inzake het Europese le ger er door te krijgen. 5. Hij liet uitkomen, dat Frankrijk, indien het in Indo China garanties zou krijgen, de toelating van Peking-China tot de V. N. zou steunen. 6. Frankrijk is voornemens in Marokko en Tunesië „zijn grote verantwoordelijkheid te dragen in overeenstemming met de stabiliteit en veiligheid van de vrije wereld". 7. De Franse unie zou worden gemaakt tot een grote econo mische eenheid van consumptie en productie. 8. Ten aanzien van de finan ciën stelde sij voor te trachten het grote begrotingstekort in 2 stadia op te lossen. Er zou een speciale belasting worden inge steld. Marie maakte niet de aard van deze belasting bekend. De militaire uitgaven zouden worden beperkt. 9. Er zou prioriteit worden ge- gegeven aan investeringen over zee en in de landbouw. Dit zou geschieden volgens een 4-jaren plan voor wederopbouw. De ont wikkeling van de export zou de enige remedie zijn om het te kort in de betalingsbalans te dekken. 10. Hij zou trachten verplichte arbitrage in te voeren voor de regeling van stakingen, in over eenstemming met de vertegen woordigende organisatie van kapitaal en arbeid. 11. Hij zou het parlement ver zoeken een grondwetswijziging in overweging te nemen. Door vóór hem te stemmen zou de assemblée zich verplichten een wetsontwerp over dit ontwerp in debat te nemen. Marie ver klaarde, dat hij geen speciale bevoegdheden vroeg. Hij zou ge bruik maken van de bevoegd heden, die reeds bij, de wet be staan. Hij stelde alleen voor, dat decreten, die op grond van de ze bestaande bevoegdheden worden uitgevaardigd, slechts gedurende 14 dagen door het parlement gewijzigd kunnen worden. Decreten kunnen thans gedu rende een langere periode door het parlement worden gewij zigd. BENOEMINGEN. Bij K. B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: met ingang van 11 Juli 1953 tot plaatsvervanger van de dijk graaf van de Joanna-Mariapol- der, M. J. Buijs te Poortvliet en tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Willem-Adriaan- polder, J. L. Versprille te Kort- gene. Geslaagd. Voor het examen adspirant V.E.V.-cursist 1953 slaagden o.m. M. de Feijter, P. v. d. Hooft, P. D. Kaijser, F. G. Smink te Terneu- zen; C. A. Bauwens, G. A. A. de Bruijn, J. W. Dieleman, F. E. van Doeselaar en G. P. A. de Groene te Sluiskil; A. E. A. Velleman en J. de Blaay te Hoek; D. M. Diele man, J. C. Jansen van Rosendaal en C. J. Wieland te Axel. De geslaagden ontvingen hun opleiding voor het V.E.V.-examen aan de ambachtsschool te Ter- neuzen. Naar Limburg. De Axelse reisclub „Ons Ge noegen" heeft met haar zuster vereniging uit 's-Heer Arends- kerke een uitstapje gemaakt naar Limburg, als punt van samen komst was Maastricht uitgeko zen, waar beide gezelschappen zich verenigden om de tocht door Zuid-Limburg aan te vangen. Begunstigd door fraai zomer weer genoten allen van het na tuurschoon dat ons eigen land biedt en bij het bekende „Drie landenpunt" nabij Vaals werd allergenoeglijkst gepicnict, waar- bij de Zuid-Bevelanders voor een Harry Morgan heeft zich, toen zeer gewaardeerde verrassing hij de Verenigde Staten verliet, ZOrgden in de vorm van een uit verplicht voor 1 Juli terug te zijn, verschillende vleessoorten gefor- omdat hij op die datum onder meerde taart, die het vakman- dienst moet. Door samenwerking schap van de vervaardiger alle van het nationale rampenfonds eer aandeed en zich bijzonder en de K.L.M. zal hij zich aan die <jeed smaken. Een Zuid-Beve- landse accordeon-virtuoos zorgde er voor dat er bovendien nog een bal-champêtre kon worden ge arrangeerd en te spoedig was het tijdstip van het aanvaarden van de thuisreis aangebroken. Het is een zeer geslaagde tocht geworden, die wel aanleiding zal geven om later nogmaals een ge zamenlijk uitstapje te maken. Opbrengst Roode-Kruis- collecte. De alhier gehouden huis aan huis collecte ten bate van het Roode-Kruis heeft opgebracnt 1784,52, terwijl de opbrengst van de liefdadigheidsvoetbalwed- 'strijd tussen de bakkers en sla gers 211 bedroeg, zodat in totaal 1995,52 zal kunnen worden over- geülragon. afspraak kunnen houden. De Turkse stad Edirne nabij de Bulgaarse grens is Donderdag door een aardbeving geteisterd. Er is schade aangericht aan ge- meentebureaux, scholen en an dere gebouwen. De schok werd ook in Canakkale, in het gebied van de Dardanelles gevoeld. Er zijn vermoedelijk geen men senlevens in Edirne te betreuren, de mensen blijven op straat uit vrees voor verdere bevingen. Er zijn geen bijzonderheden be kend over Canakkale, maar het centrum der aardschokken niet in dit gebied maar nabij de Bulgaarse grens in de streek van Edirne. Het gebied van de Darda- nellen was het centrum van de aardbevingen, die zich enige tijd geleden met groot verlies van mensenlevens voordeden. „Newsweek", een Ameri kaans tijdschrift met een oplage van vele millioenen exemplaren, meldt, dat het jongste verhaal, dat in Washington de ronde doet, gaat over een konijn, dat met grote snelheid door het bos rent. „Waar ren je zo vandaan, Ikonijn?", vraagt een eek hoorn. „Van senator McCarthy", zei het konijn. „Hij jaagt op kangoeroe's". „Maar jij bent toch geen kangoeroe". „Dat weet ik", riep het konijn in volle vaart, „maar ik kan het niet bewijzen". angstkreet te horen, die uit de richting van de waterleiding kwam. Met de op dienst zijnde politie agenten gingen allen op onder zoek uit, doch aan de waterlei ding gekomen kon men niets bij zonders ontdekken, terwijl ook geen enkel verdacht geluid de stilte verbrak. In de veronderstelling dat men zich vergist had en het gerucht veroorzaakt was door nog op straat vertoevende mensen, keer den de bezoekers terug naar de zaal van de heer Krijger. Nauwelijks was het gesprek hervat of men hoorde duidelijk geplons in het water van de lei ding en werd direct het onderzoek hervat. Met de politie, die zich inmiddels had voorzien van lan taarns, werd opnieuw de leiding afgezocht met als resultaat, dat midden in het water een man werd ontdekt, die zich kramp achtig vasthield aan een over de leiding hangende tak van een vlierstruik. Met behulp van het ter plaatse aanwezige reddingsmateriaal mocht het gelukken de geheel met modder besmeurde drenke ling, onze plaatsgenoot L., via de duiker op het droge te halen en hem aldus van een wisse dood te redden. Aanbesteding. In opdracht van de heer G. van de Vijver, landbouwer alhier, werd aanbesteed het wederop- bouwen van een landbouwschuur met stallingen en het herstellen van het woonhuis, een hangar en de bijgebouwen met bijbehorende werken. Het hoogst werd ingeschreven door J. Herman te Oostburg en W. Vermeulen te Waterlandkerk je voor 45.600, het laagst door de firma Iz. Bossand Zn te Oostburg voor 44.367. Alle Amerikaanse schepen in havens aan de Amerikaanse Oostkust en de Golf van Mexico zijn Woensdag opgehouden door een staking van zeelieden, die hogere lonen eisen. Joseph Cur- ran, de voorzitter van het ver bond van zeelieden, heeft ver klaard, dat de zeelieden niet eer der het werk zullen hervatten, dan wanneer een contract gete kend zal zijn. Slechts de schepen, die militai re goederen vervoeren, zullen van de staking geen hinder on dervinden. Een groot transportvliegtuig van het Amerikaanse leger is Donderdag bij Kodaika, bijna 50 km ten N. van Tokio, neerge stort. De Douglas C124a „Globe- master II" is het grootste vracht en transportvliegtuig dat in de Ver. Staten in productie is. De C124a is een sterk verbeterde uitvoering van de C—47 „Globe- master I", waarvan 14 stuks aan de Amerikaanse luchtmacht zijn afgeleverd. De „Globemaster II" is even eens een viermotorig toestel, het kan tweehonderd soldaten met hun volledige uitrusting vervoe ren. De passagiers zijn in drie dekken ondergebracht. De maxi mum snelheid is 298 mijl per uur. Het vliegbereik 6280 mijl. Het vliegtuig trachtte, voordat het neerstortte, terug te keren naar het vliegveld, waarvan het was opgestegen. Het vloog toen het op de grond kwam in brand. De Globemaster vervoerde 120 passagiers en zeven bemannings leden, die allen om het leven kwamen. Dit is de ernstigste vliegramp die ooit is voorgekomen. In De cember 1952 kwamen 87 personen om bij het neerstorten van een Globemaster in de V. S. Het toestel was op weg naar Korea. De meeste passagiers waren leden van de luchtmacht die van verlof in Japan terugkeerden. Rijdende tentoonstelling van Juliana tot Juliana. Naar wij vernemen zal de rij dende tentoonstelling „Van Julia na tot Juliana", ten behoeve van het fonds voor culturele doelein den, alhier op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Juli te bezichtigen zijn. Ontspanningsavond. In de zaal van de heer Krijger organiseerde Woensdagavond de plaatselijke afdeling H.K.W. en die van de werkmeesters en toe zichthoudend personeel een gezel lige avond, waarvan de hoofd schotel bestond in een kaartwed- strijd. Onder een gezellige en sportieve sfeer moesten 6 ronden worden gekaart. Tot de prijswin naars behoorden de volgende lief hebbers: F. Jurriens, R. de Waal, D. Jacobs, L. de Soomer, R. Pop- pe, P. van Hecke en A. Lafort. Op het nippertje gered. Na afloop van bovengemelde ontspanningsavond bleven enige bezoekers nog wat napraten. Daar de temperatuur in de zaal hoog was, had men een van de ramen opengezet. Te ongeveer half twaalf meende men een HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Een avond in Parijs. SAS VAN GENT: St. Antho- nykade 1, Algem. vergade ring van aandeelhoudrs N.V. Lintex. MIDDELBURG: Londense Kaai 13, 11 uur: Aanbeste ding verbetering van de weg GroenendijkHengstdijk Rapenburg. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Een avond in Parijs. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De piraten-koningin. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. De vloot op stelten. V.V.Z.F.-Terrein, 17.30 uur: Auto-Sensation-Race en concert op de Markt. Donderdagavond kwam de raad onder Voorzitterschap van burge meester F. A. van Rosevelt bij een. Ingekomen was een schrijven van de Commissaris der Konin gin in Zeeland houdende dankbe tuiging namens H.M. Koningin Juliana voor de door raad gezon den gelukwens ter gelegenheid van haar jaardag op 30 April j.l. Een verzoek van de congrega tie ,,'t Withof" te Etten om een subsidie van 100 wegens het be zoeken van de middelbare school U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilleties. Door W. KERREMANS Nadruk verboden. Harry Truman, die vóór Eisen hower president der V.S. was. heeft in zijn eerste politieke ver klaring sinds hij het Witte Huis verliet verklaard, dat in de afge lopen vier maanden de republi keinse partij heeft getoond „de partij der grote belangen" te zijn. Truman, die de pers in zijn werkkamer te Kansas City ont ving, voegde hieraan toe, dat de democratische partij daarentegen „de partij van het volk" blijft en dat hij bereid is het land te die nen „als eenvoudig soldaat", „Ik heb geen voorrechten, om dat ik president ben geweest", al dus Truman. „Voor mij is het hoofd van de democratische par tij Adlai Stevenson", besloot hij. De peletons ruiters stonden op gesteld en de ritmeester op vrij grote afstand voor hen. Hij liet verschiHende bewegingen uitvoe ren en toen de troep daarbij zich verder verwijderde bleef hij ach ter om de bewegingen beter te kunnen waarnemen. „Wachtmeester", zei de rit meester tot Venkel „rijd naar lui tenant Puygens en zeg hem zijn peleton in draf op deployements- afstand te brengen, achter het eerste peleton." Venkel herhaalde de order en verzadelde zijn paard, want de ongeschreven code was dat de ordonnans een order overbracht in ren. Dadelijk na het herhalen van de boodschap moest hij zijn paard als een afgeschoten kogel doen wegstuiven, er voor zorgen de officier, wie hij het bevel bracht niet voorbij te rijden, ook niet tegen hem op te rijden en evenmin al lang van te voren zijn paard inhouden. Het dier moest vlak vóór de officier plotseling stilstaan en dat mocht weer niet door een sterke ruk aan de teu gels. Venkel wist wat van hem verlangd werd. Zodra hij de laatste woorden had gesproken stoof zijn paard weg en rende over de vlakte. Toen Venkel Puygens naderde boog hij zich wat voorover en waarschuwde zijn paard, sprak het dier toe en hield daarbij de teugels iets strakker, zodat het paard begreep wat er verlangd werd. Het gewillige dier volgde het bevel nauwkeurig op. Dicht bij de luitenant plantte het de voorbenen in de grond en stond onbewegelijk. Venkel gaf de order over en wendde zijn paard om terug te keren naar de commandant, weer in volle ren. Oei, dat was rijden, dat was toch het heerlijkste wat er be staan kon, in zo'n wilde vaart voort te jagen en toch gerust en zeker te zijn van het dier dat je aroeg. Juist op dat ogenblik stortte het paard. Het was in een kuil of konijnenhol gekomen, zakte met één been daarin en viel voor over. Venkel vloog met een gro te boog over het hoofd van het paard heen en smakte tegen de grond. Hij voelde een hevige pijn in een schouder maar trachtte toch snel op te staan om zijn paard te helpen, dat niet kon opstaan en een haast menselijke schreeuw liet horen, maar hij zakte terug in zijn houding, zijn arm gaf hem geen steun bij het oprichten maar een ondragelijke pijn schoot door zijn schouder, waarlangs de arm machteloos neerhing. Op zijn'andere arm kon hij zich met zeer veel pijn en uiterst moeilijk oprichten, maar toen hij stond moest hij de gekwetste arm beetgrijpen om die te ondersteunen. De ritmeester kwam aangerend en wenkte om meer hulp. Venkel liet men voorlopig staan en on derzocht eerst wat er met het paard was gebeurd. Blijkbaar had het bij de val een been ge broken en zou dus ter plaatse afgemaakt moeten worden. Daar na keerde de ritmeester zich tot Venkel en bekeek hem, drukte hem tegen de borst, nadat de schouder, waarbij Venkel van pijn achteruitweek. „Sleutelbeen gebroken", con stateerde de ritmeetser. Er werden boden uitgezonden om hulp voor mens en dier. De paardenarts stelde vast dat het paard inderdaad een been gebro ken had en liet het doodschieten. Venkel werd voor de tweede maal in een brancard gelegd en naar het hospitaal gereden. Na de eerste pijnlijke dagen kon Marien rustig en ongestoord aan zijn toekomst denken. Dat was niet gemakkelijk, want hij had nog geen enkele voorkeur kunnen vinden voor enig ambt Alleen paarden en nog eens paar den, daarin zou hij niet slechts voldoening vinden, maar ook vreugde en genot. Er moest toch wel iets gevonden kunnen wor den in de paardenwereld. Er wa ren toch handelaars en fokkers a paarden, die een hulp als Venkel wel konden gebruiken. Hij wilde geen stalknecht wor den, zijn verlangen naar een ho gere standing was onverminderd, doch zou het mogelijk zijn, die twee nogal uiteenlopende dingen tot elkaar te brengen? Misschien als hij uitblonk. Ja, dat zou no dig zijn, hij moest meer, veel meer zijn dan een ander, 'n voor treffelijk ruiter, een goed kenner van paarden, een africhter en instructeur, een verzorger met veel vakkennis. Hij zou dus zijn studie over het paard nog moe ten voortzetten en uitbreiden en dan zijn rijkunst nog verbeteren. De Rijschool, die moest hij be zoeken en nu wilde hij niet lan ger wachten om te trachten daar geplaatst te worden. Nog vanuit het hospitaal zond hij een ver zoek aan de ritmeester om ge plaatst te mogen worden bij de Rijschool, maar hij had dat even goed kunnen nalaten, want toen hij hersteld zich weer bij zijn es- cadron meldde, lag het verzoek nog op het bureau. Pas enige dagen later liet de ritmeester hem roepen en ondervroeg hem. Venkel was blij dat de ritmeester het verzoek nog niet had behan deld, want nu kon hij het toe lichten en zijn wens uitdrukken om een bekwaam ruiter te wor den. (Wordt vervolgd). van genoemde congregatie door een meisje uit Schoondijke, werd afgewezen daar de R. K. H. B. S. te Schoondijke gelegenheid biedt middelbaar onderwijs te volgen en deze inrichting door de ge meente gesubsidieerd wordt. Aan de zuidzijde van de Julia- nastraat werd aan de heer K. de Koeijer grond toegewezen met een frontbreedte van 7 meter. Aan de stichting Gezinszorg van de Ned. Herv. diaconieën in W. Zeeuws-Vlaanderen werd, naar rato van de te Schoondijke verleende verzorgingsdagen, over 1952 een subsidie verleend van 21,96 en naar dezelfde maatstaf aan de R. K. maatschappelijke gezinszorg te IJzendijke een be drag van 10,79. In overleg met ir Rothuizen zal de rooilijn van het te bouwen ge meentehuis aan de zijde van de centrale winkel 85 cm vooruit springen en aan de zijde van het pand van de wed. Van der Plas- sche 1,25 m. Tussen de centrale winkel en het gemeentehuis zal een straat komen van 4 m. breed te en tussen het gemeentehuis en de woning van voornoemde wed. zal de muziektent geplaatst worden en zo mogelijk het nieu we postkantoor. Voor 1953 is nog bouwvolume verstrekt voor 5 woningen, zodat in totaal 6 woningen zullen kun nen worden gebouwd. De heer De Badts vroeg waar om de gemeente geen bouwvolu me beschikbaar stelde aan de woningbouwvereniging Klooster- zande, maar zelf tot bouw van woningen overgaat. De voorzitter antwoordde dat thans de woningen beschikbaar zullen komen voor de gehele ge meenschap, terwijl anders de wo ningen alleen aan R.K. zouden worden toegewezen. Op het ge voerde beleid van B. en W. is niets aan te merken. De R.K. be volking heeft zeker haar evenre dig deel, zo niet méér van het be schikbare bouwvolume gekregen. Z.h.s. werd besloten tot het aan gaan van een geldlening van 100.000 met een looptijd van 40 jaar tegen een rente van 3% voor de bouw van twee bijzonde re lagere scholen. Eveneens werd z.h.s. besloten de 15.800 door particulieren aan geboden geldlening tegen een rente van 4 te aanvaarden. Op Voorstel van B. en W. werd aan het kerkbestuur van de Ger. Kerk onderh. art. 31 voor de bouw van een noodkerk een stuk je grond verhuurd aan de hoek tussen de Weststraat O. Z. en de Nijverheidsstraat voor de tijd van 5 jaar en voor een huurprijs van 4 cent per m2. Na besloten zitting werd beslo ten tot verkoop van de woning laatst bewoond door wed. Butler aan de hoogste inschrijving, zijn de van wed. M. Huigh-Vermeulen voor een bedrag van 3800.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2