De toestand in Oost-Berlijn Syngman Rhee speelt hoog spel W est-Berlijner ter dood veroordeeld i\oord- Koreaanse krijgsgevangenen in vrijheid Amerikanen slaags met gevangenen Buitenlandse pers over de toestand WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De terechtstelling van de Rosenbergs uitgesteld DE STRIJD MULDER Ongeregeldheden te Tel Aviv DULLES OVER RHEE'S HOUDING. De opvolger van Grueniher Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. VRIJDAG 19 JUNI 1953 8e Jaargang No. 2371. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De arbeiders van O.-Berlijn zijn Donderdagochtend weer naar hun werk gegaan. Spoor wegarbeiders hebben de gehele nacht onder toezicht van Rus sische soldaten gewerkt aan het herstel van de S-bahn, die alle 4 de sectoren bedient. Om zes <uur Donderdagochtend was een deel van deze spoorlijn weer in bedrijf. De Oostberlijnse radio spoor de bij tussenpozen de arbeiders aan het werk te hervatten. De radio zei dat „agenten" en „vijandige elementen" hier en daar aan de fabriekspoorten stonden om de arbeiders te be wegen niet aan het werk te gaan. De „provocateurs", die schuldig waren aan de onlusten van Woensdag, zouden streng worden gestraft. Volgens radioberichten uit W.-Berlijn is de Oostduitse po litie begonnen met de opspo ring van de leiders der staking. Reizigers die in Berlijn aan kwamen, zeiden dat in Oost- Duitsland grote bewegingen van Russische troepen waren ge zien.Tientallen tanks en vracht auto's inet infanterie waren op weg naar Berlijn. De autoweg tussen W.-Berlijn en W.-Duitsland, die in de nachtelijke uren gesloten was, is weer vrijgegeven. Westduitse auto's werden snel en beleefd doorgelaten. De Oostberlijnse radio meldt dat in sommige delen van de stad de transportarbeiders het werk hebben hervat. Van een algemene werkhervatting wordt niet gesproken. Volgens de Westberlijnse poli tie is Steinstücken, Oostberlijn se enclave in het Westelijk deel van de stad, door de Oostduitse politie afgezet. Van de zijde van het Roode Kruis in W.-Berlijn is verklaard, dat zeker 16 personen zijn om gekomen als gevolg van de on lusten van Woensdag. Dit zijn mensen, die in Westberlijnse ziekenhuizen zijn overleden. Het totale aantal slachtoffers zou veel hoger zijn. Het aantal gewonden wordt op meer dan 200 geschat. De Oostelijke sector van Ber lijn werd Donderdagochtend van de rest van de stad afge sloten door Russische soldaten en politie met de bajonet op 't geweer. Radio O.-Berlijn riep om 9 uur een regeringsverklaring om, waarin de bevolking wordt op gewekt het werk te hervatten. Premier Grotewohl heeft in 'n rede gezegd, dat de administra tieve maatregelen en het ingrij pen van de politie om de pro ductie op te voeren, onjuist zijn geweest. De scheppende kracht van het volk was daardoor ver lamd. Vooral de kleinhandel en de middenstand had zeer onder de maatregelen geleden. De vlucht van boeren naar het Westen en 'n gerechtvaardigde ontevredenheid van de arbei dersklasse hadden dit bewezen. Grotewohl zei dat de regering nieuwe economische maatrege len beraamt. „Er is een andere mogelijkheid dan een nieuw hoofdstuk te beginnen", zei hij. De partij moest nauwer contact met het volk houden en meer naar de critiek van de arbeiders luisteren. De toestand in O.-Berlijn is nog onoverzichtelijk. Vooral is niet te overzien, in hoeverre 't werk is hervat. De stadsspoor wegen, aldus het Westduitse nieuwsbureau, liggen nog geheel stil. Ook de trams, de onder grondse en de bussen rijden nog niet. Bij de bloedige onlusten ston den ongeveer 100.000 betogers tegenover 10.000 man volkspoli- tie en 3000 Russische soldaten. Westberlijnse en geallieerde politie, heeft een gordel van 450 meter breedte tussen O. en W. Berlijn afgezet. Van W.-Berlijn uit bood de Oostelijke sector 'n doodse aan blik. Er waren slechts politie mannen en Russische soldaten te zien. Af en toe kon men ge weer- en machinegeweervuur horen. Het Russische leger heeft de staat van beleg uitgebreid tot gebieden rondom de stad, zo deelt de Oostduitse politie mee. De uitzonderingstoestand geldt thans ook voor Potsdam, een stad van 130.000 inwoners 15 km buiten Berlijn en voor Babels- berg, een voorstad van Potsdam met 15.000 inwoners. De politie heeft een cordon rondom Berlijn gelegd. jEen commentator van radio O.-Berlijn zei, dat Amerikaanse officieren in uniform vanuit ra diowagens in W.-Berlijn de op stand hadden geleid. De Westberlijnse politie meldt, dat er de gehele nacht door schoten zijn gevallen langs de grens tussen O.- en W.-Berlijn. De enclave Steinstücken is tegen 10 uur weer vrijgegeven. Op de Potsdammerplatz staan verscheidene Russische tanks. Russische infanterie heeft zich in de plantsoenen in de onmiddellijke nabijheid van de zonegrens ingegraven. Ooggetuigen verklaren, dat in de regeringswijk tanks, pantser- afweergeschut en veldartillerie staan opgesteld met de vuur monden in de richting van W. Berlijn. Radio O.-Berlijn meldt, dat 't werk in verscheidene grote fa brieken is hervat. Wegens ver- voersmoeilijkheden hadden nog niet alle arbeiders hun werk kunnen bereiken. Verder meldt de radio, dat in de grote electrische centrale van Klingenberg sabotage is ge pleegd „door agenten uit het Westen". Het stedelijke trein verkeer functioneert nog steeds niet. De directie stelt pogingen in het werk om stoomtreinen te laten rijden. Te Berlijn aangekomen reizi gers zeggen, dat de actie in Maagdenburg, een industriestad met 240.000 inwoners, te verge lijken is met die in Berlijn. Een 10.000-tal demonstranten had daar het stadhuis, het politie bureau en de gevangenis be stormd en bezet. De gevangenen werden vrijgelaten. In vele ge vallen was de volkspolitie op de hand van de betogers. De be weging was door Russische troepen de kop ingedrukt. Er waren 10-tallen doden en honderdtallen gewonden geval len. De reizigers zeiden deze mededelingen te hebben gekre gen van leden van de volkspo litie op de autoweg van Berlijn naar Helmstedt. De Westberlijnse politie heeft tot dusver 119 gewonden geteld. De communistische Eenheids partij heeft in de fabrieken van O.-Berlijn iedere discussie van de gebeurtenissen verboden. In W.-Berlijn zijn berichten ontvangen, dat de electrische centrale van Klingenberg slechts op 2 van de 5 generatoren werkt. Dit was niet voldoende om treinen en trams te laten rijden. De centrale is de voornaamste stroombron in O.-Berlijn. De Oostberlijnse radio meldt, dat „het grootste deel" van de stakers het werk heeft hervat. Het was de taak van de partij leden om de overigen te bewe gen dit voorbeeld te volgen. Twee verslaggevers van het Westduitse nieuwsbureau D.P.A., die naar O.-Berlijn zijn ver trokken, zijn niet teruggekeerd. Het Westberlijnse blad „Der Abend" maakt in berichten zon der bronvermelding melding van spoorwegstakingen te Hal le, Leipzig, Bitterfeld en Maag denburg. Een ander Westberlijns blad, „Der Kurier", meldt dat de bin nenvaart op de rivier de Havel en in de omgeving van Bran denburg stil ligt. Er was niets te vervoeren, blijkbaar door sta kingen elders. Diplomatieke kringen te Lon den zijn van mening, dat de anti-communistische relletjes te O.-Berlijn de Sowjet-Unie wellicht tot nadenken zullen stemmen, alvorens zij in Oost- Duitsland de „nieuwe koers" gaat volgen, die zij vorige week aankondigde. De gebeurtenissen tonen, aldus genoemde kringen, dat Rusland er niet langer ze ker van kan zijn, dat de Oost duitse communistische partij in staat is, O.-Duitland de wil van het Kremlin te laten volgen. Na een hereniging van de beide de len van Duitsland behoeven de Russen er bijgevolg in het ge heel niet op te rekenen, dat de Oostduitse communisten een regering voor het verenigde ge bied kunnen beheersen, aldus deze kringen. TWINTIG DODEN TE MAAGDENBURG. Reizigers uit Oost-Duitsland hebben te Brunswijk verklaard, dat ongeregeldheden in Maagden burg aan twintig betogers het leven hebben gekost en dat een lid van de volkspolitie door be togers is opgehangen. Zij vertelden, dat duizenden ar beiders van de staalfabriek Thal- mann de gevangenis in de Leipzi- gerstrasse hadden ingenomen en talrijke politieke gevangenen had den bevrijd. Russische tanks uit de kampen te Haldersleben en Lillersleben hadden daarop de straten rond de gevangenis afge zet en het vuur op de betogers geopend, waardoor twintig perso nen werden gedood. Het schieten hield de gehele nacht van Woens dag op Donderdag aan, zo ver klaarden de reizigers. De bevelhebber van de West duitse grenspolitie in het gebied van Brunswijk verklaarde, dat de Oostduitsers de verzachte bepa lingen voor het grensverkeer niet meer toepasten en dat de volks politie zorgvuldig het contact met de westelijke politie vermeed. ONGEREGELDHEDEN IN CHEMNITZ. Volgens A.F.P. zijn in Karl- Marx-Stadt (Chemnitz) in O. Duitsland ernstige ongeregeld heden uitgebroken en is de uit zonderingstoestand afgekon digd. WESTBERLIJNER TER DOOD VEROORDEELD. De Russische militaire auto riteiten in O.-Berlijn hebben 'n Westberlijner ter dood veroor deeld wegens deelneming aan de ongeregeldheden in O.-Berlijn. De terdoodveroordeelde is Willi Goettling. De veroordeling werd bekend gemaakt in een communiqué ;van generaal-majoor Dibrowa, militair bevelhebber van de Sowj et-sector, dat is uitgegeven door het officiële persbureau A.D.N. Goettling zal worden gefusi- leerd. Hij werd veroordeeld wegens actieve organisatie van provo caties en ongeregeldheden in O.-Berlijn namens buitenlandse propaganda-diensten, aldus het communiqué. Dit is de eerste terdoodveroor deling sedert de afkondiging van de staat van beleg in Oost- Duitsland. Volgens A.F.P. werd in het communiqué gezegd, dat het vonnis is voltrokken. WEST BERLIJNSE SOCIAAL- DEMOCRATEN MANEN TOT KALMTE. De leiding van de sociaal-de mocratische partij in W.-Berlijn heeft de arbeiders in het Ooste lijk deel van de stad tot kalmte opgeroepen. Nu de Sowjet-autoriteiten heb ben ingegrepen, hangt de ver werkelijking van uw politieke eisen niet meer af van de macht van een burgerbevolking, die onderworpen is aan de bezet tingsmacht, maar zij kan thans slechts geschieden in samen werking met de krachten der vrije wereld. Laat u dus niet ver leiden tot daden, die slechts nutteloze opofferingen kunnen veroorzaken. Spaart uw krach ten liever voor de verdere ge beurtenissen, aldus de oproep. EERBETOON IN WESTDUIT SE BONDSDAG. De leden van de Westduitse bondsdag hebben Donderdag aan het begin van de vergade ring staande de slachtoffers van de ongeregeldheden in O.-Ber lijn herdacht. Voorzitter Ehlers sprak een korte rede uit. Ter ere van de slachtoffers zijn Donderdag voorts op alle regeringsgebouwen in Bonn de vlaggen halfstok gehesen. Dit geschiedde op verzoek van kanselier Adenauer, die de re geringen van de 9 Westduitse staten verzocht eveneens de vlag halfstok te hijsen. De rouw zal 3 dagen duren. NUSCHKE WEER AAN W.- BERLIJNSE POLITIE OVER HANDIGD. De Amerikaanse autoriteiten in Berlijn hebben Otto Nuschke, de Oostduitse vice-premier die Woensdag door betogers over de grens naar West-Berlijn was ge drongen, Donderdag overgedra gen aan de Westberlijnse politie. Nuschke zal naar O.-Duits- land worden teruggezonden. Verscheidene personen zijn bij botsingen te Tel Aviv tussen communisten en anti-communis ten licht gewond. De politie nam later 35 personen in hechtenis die zullen worden beschuldigd van verzet tegen de politie en inbreuk op de openbare orde. De communisten hielden een betoging met spandoeken, waar op eisen voor meer werk en brood waren aangebracht. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft Donderdag op eigen verantwoordelijkheid de vrijlating van alle anti-commu- ristische krijgsgevangenen in Zuidkoreaanse kampen bevolen. Dit is de laatste poging om de ondertekening van een wapen stilstand tegen te houden. Troepen van de V. N. werden naar de kampen gedirigeerd zo dra het bevel van Rhee bekend v/erd, maar volgens Zuidkore aanse functionarissen waren 20.000 gevangenen op vrije voe ten vóórdat de troepen, die van traangas gebruik maakten, de ontsnapping tot staan kon brengen. De vrijgelaten Noordkoreanen, die allen de eed van trouw op de Zuidkoreaanse regering hebben afgelegd, zijn nu onder de hoede van provinciale gouverneurs en politie in Zuid-Korea. Volgens de op 8 Juni te Pan- moendjon getekende overeen komst met de Noordelijken over de krijgsgevangenen moesten alle gevangenen, die niet naar huis wilden terugkeren, worden overgegeven aan de zorg van-'n neutrale commissie. President Rhee heeft meege deeld dat hij tot vrijlating is overgegaan „ter voorkoming van ernstige gevolgen". Een woordvoerder van de V. N. heeft meegedeeld, dat naar schatting 25.000 anti-communis tische Noordkoreaanse krijgsge vangenen op vrije voeten zijn. De woordvoerder zei dat het duidelijk is, dat de vrijlating heimelijk is voorbereid door de Zuidkoreaanse regering. Negen ontsnappende gevangenen wa ren gedood en 16 gewond door geweervuur. Bijna 1000 ontsnapten waren weer gevangen gezet. De Zuid koreaanse bewakers die hun post hadden verlaten, zouden door Amerikaanse militairen worden vervangen. Een aantal gevangenen zou bij particulieren te Poesan onderdak hebben ge vonden. Het hoofd van de Zuidkore aanse militaire politie, generaal Won Yong Doek, verklaarde, dat hij van zijn militaire bevoegd heden gebruik zou maken tegen ieder militair of burger die vrijgelaten gevangenen zon- De Sowjetrussische bladen „Prawda" en „Iszvestia" hebben in hun edities melding gemaakt van de ongeregeldheden in O. Berlijn in een bericht van on geveer 600 woorden, onder de kop „Mislukking van het avon tuur van buitenlandse huurlin gen in Berlijn". De New York Times schrijft over de jongste gebeurtenissen in O.-Berlijn. „De Duitsers van O.-Berlijn hebben een gebaar gemaakt, dat hoog zal worden aangeschreven in de geschiedenis van Duits land en van de Europese civili satie". Het blad noemt de demonstra ties het mooiste geschenk voor president Adenauer, in verband met de a.s. verkiezingen in W.- Duitsland, daar de president thans kan wijzen op het feit, dat „het hart van de Oostduit sers even vrij is als dat der Westduitsers". „Wanneer er wordt gevochten onder het vaandel der vrijheid, dan vecht men en sterft men voor ons allen", aldus het blad. 1 „En dan kunnen we tot hen, die opstonden in de straten van Berlijn zeggen „goed gedaan". Je hebt niet voor niets gevoch ten". De New York Herald Tribune schrijft over de demonstraties dat het voor de eerste maal is dat er een eerlijke opstand is in het monolitische Sowjetrijk. Het blad is van mening, dat de po litiek van de Sowjet-Unie in Duitsland na deze gebeurtenis sen zal moeten worden gewij zigd. Het oppergerechtshof heeft het nemen van een beslissing over het voorlopige uitstel van rech ter Douglas uitgesteld. Het oppergerechtshof ging tot Vrijdag 17 uur (Ned. tijd) uiteen. Rechter Burton kwam alleen uit de rechterkamer om dit mede te delen. Door het besluit van het opper gerechtshof blijft het voorlopige uitstel van rechter Douglas van kracht. Hierdoor zijn de Rosenbergs niet op de vastgestelde tijd (heden ochtend 4 uur Ned. tijd) ter dood gebracht. Het is echter nog de vraag of zij niet later in deze week (vóór Zaterdag 12 uur 's nachts) ge- vonnisd zullen Worden. JULIUS EN ETHEL ROSEN BERG ZIEN ELKAAR. Julius en Ethel Rosenberg, de twee ter dood veroordeelden, hebben elkaar Donderdagavond ter gelegenheid van de veertien de verjaardag van hun huwelijk in de Sing Sing-gevangenis mo gen zien. De echtelieden onderhielden zich op gedempte toon geduren de een half uur. Zij waren op banken tegenover elkaar gezeten, gescheiden door zware tralies. Op een teken van de bewaker, die van een afstand toezag, scheidden zij. In hun cellen gebruikten zij een maal van warme worstjes, zuurkool en gekookte aardappe len, in afwachting van de uit spraak van het oppergerechtshof, dat te hunner behoeve in buiten gewone zitting bijeen was. De uitvoering van het vonnis zou op het vastgestelde uur plaats hebben, als het opperge rechtshof het uitstel der terecht stelling zou annuleren, zo ver klaarde de directeur van de Sing der zijn toestemming zou ge vangen nemen. „Burgers, die de verblijfplaats van de gevangenen aan wach ten der V. N., die naar hen zoe ken, opgeven, zullen zwaar wor den gestraft", aldus Zuidkore aanse regeringsfunctionarissen. De Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, heeft in de senaat doen verstaan, dat in dien de Zuidkoreaanse regering haar troepen aan het gezag van de Ver. Naties zou onttrekken, de Zwitserse regering haar houding ten aanzien van de neutrale vijf-landencommissie voor de krijgsgevangenen zou moeten herzien. DE VRIJGELATEN KRIJGS GEVANGENEN. Functionarissen te Poesan heb ben medegedeeld dat een aantal van de door de Zuidkoreanen vrij gelaten anti-communistische ge vangenen zich nu in Poesan be vinden, waar zij zijn onderge bracht in particuliere huizen. Wijkhoofden in Poesan hebben de bewoners medegedeeld, dat zij zich moeten voorbereiden een of twee niet-gevaarlijke vreemdelin gen onder te brengen. Hooggeplaatste functionarissen van de Zuidkoreaanse militaire politie hadden de bewakers van de kampen pas een half uur voor middernacht van het plan tot vrijlating op de hoogte gesteld. Zij gaven de kampfunctionarissen opdracht de gevangenen voor 'n appèl op te stellen. In elk kamp werd de gevange nen verteld, dat zij vrijgelaten zouden worden, indien zij trouw zwoeren aan Zuid-Korea. Bijna allen legden de eed af. Daarna openden de bewakers de poorten en vernielden versper ringen om de gevangenen naar buiten te laten. Brigade-generaal Mogarr, het hoofd van de krijgsgevangenen- dienst van de V. N., zeide dat pi loten niets zagen „behalve een buitengewoon groot aantal Kore- anen in ondergoed op de erven van de Koreaanse huizen,, NIEUWE OPROEPEN VOOR MILITAIRE DIENST IN Z. KOREA. Het Zuidkoreaanse leger is Donderdag begonnen met de ver zending van oproepen voor mili taire dienst aan alle mannen tus sen 21 en 27 jaar, teneinde het aantal Zuidkoreaanse divisies van 16 op 20 te kunnen brengen. Slechts zeer weinigen zullen vrij stelling van dienst kunnen ver krijgen. Zelfs rechters, openbare aanklagers en regeringsfunctio narissen zullen dienst moeten doen. Volgens waarnemers wil Zuid-Korea zijn leger versterken, voordat dit onder de bepalingen van een bestand gedurende de bestandsperiode verboden zal zijn. STRIJD TUSSEN GEVAN- NEN EN AMERIKANEN. Radiozenders van New York hebben Donderdag een bericht uitgezonden uit Seoel, volgens welk anti-communistische Noord koreaanse gevangenen in een ge vangenenkamp bij Intjon in ge vecht zijn met Amerikaanse ma riniers en soldaten. Volgens dit bericht zouden misschien honderd gevangenen zijn omgekomen. EISENHOWER OVERLEGT MET CONGRESLEDEN. President Eisenhower heeft Donderdag met congresleden de „ernst van de toestand" zoals se nator Styles Bridges verklaarde, besproken. CLARK ONTBIEDT HARRI SON NAAR TOKIO. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft generaal Clark, opperbevel hebber van de Verbonden strijd krachten in Korea, de voornaam ste onderhandelaar van de V. N. te Panmoendjon, luit.-generaal Harrison, Donderdag naar To kio ontboden. Hij zou Donderdag ochtend de stafchef van het op perbevel voor een spoedbijeen- komst hebben opgeroepen. CHURCHILL DIEP GESCHOKT. Sir Winston Churchill verklaar de Donderdagmiddag in 't Lager huis, dat de vrijlating hem diep heeft geschokt. Het is nog moei lijk de gevolgen ervan te over zien, doch toch bestaat er nog hoop, dat ondanks alles een be stand zal worden getekend, zo verklaarde de premier. De vrijlating achtte hij „zeer ernstig" en hij vroeg 't Huis niet aan te dringen op commentaar voor hij meer inlichtingen zou hebben ontvangen. Labourafgevaardigden hadden het optreden van president Rhee een „sabotage-daad" genoemden aangedrongen op een verklaring van de eerste-minister. Dulles, noemde de Zuidkoreaan se maatregel een „schending van de autoriteiten van het V. N.op- perbevel", een autoriteit, waar mee Zuid-Korea instemde. Hij verklaarde na de bespreking van Eisenhower met leden van het congres: „Wij hebben namens de Vere. Naties de onderhande lingen voor een bestand in goed vertrouwen gevoerd. Wij hebben gehandeld en handelen nog in goed vertrouwen". „President Eisenhower stelt zich in deze zin met president Rhee in verbinding", zo verklaar de Dulles. Sing-gevangenis, Wilfred L. Den- nox. Hij behoefde slechts twee tot drie uur vóór het vastgestel de uur een geverifieerde tele fonische opdracht te ontvangen. Het oorspronkelijke vonnis van rechter Kaufman luidde „te rechtstelling door de electrische stoel in de week ingaande 14 Juni en eindigend op 20 Juni middernacht. De dag van de voltrekking dient door de gevangenisdirecteur zelf bepaald te worden. Voor de Rosenbergs is, han gende de uitspraak van het op pergerechtshof, geen bijzondere maaltijd gereed gemaakt, zoals gebruikelijk voor een terechtstel ling. Mocht het oppergerechtshof te laat zijn met het annuleren van het uitstel, dan zou het vonnis vóór Zaterdag middernacht uit gevoerd worden. De vastgestelde datum kon op verzoek van de re gering binnen de in het vonnis gestelde termijn veranderd wor den. Naar te Washington wordt ver nomen, heeft gen. Gruenther, de opvolger van generaal Ridgway als opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten, voor be noeming in de door hem te ver laten functie van stafchef voor gedragen generaal Cortlandt van Rensselaer Schuyler. Deze laat ste is gedurende twee jaar Gruenthers directe medewerker geweest. Van Januari 1951 tot Januari 1953 was hij werkzaam bij de afdeling voor atoomwape nen van het geallieerde hoofd kwartier te Parijs. Daarna kreeg hij het bevel over de Amerikaan se 28ste divisie in West-Duits- land. Gedurende de nacht van Woensdag op Donderdag is de strijd aan 't Westelijke gedeel te van het centrale front fel opgelaaid, zo heeft het hoofd kwartier der Ver. Naties be kendgemaakt. Aan het Oostelijke gedeelte van het centrale front duren de gevechten nog steeds voort. Volgens de bekendmaking vie len 2 communistische bataljons de voorpost „Harry" aan het Westelijke gedeelte aan. Zij wer den gesteund door hevig kanon- en mortiervuur. Na twee-en-een half uur vechten verbraken zij het contact. Ten Oosten van Koemsong deed een communistisch batal jon een aanval en wist het tot in de geallieerde linies door te dringen. De communisten wer den hier echter weer terugge worpen. Op de „Kerstmis"-heuvel, waar 2 communistische bataljons strijden, duren de gevechten voort. Ter ondersteuning van de cperaties hebben transport vliegtuigen het hoogste aantal tonnen bommen van het jaar vervoerd. HOUTEN TWEE-DEKKERS BOVEN ZUID KOREA. Een Amerikaanse luchtvaart- deskundige heeft verklaard, dat de vliegtuigen, waarmee de Noordelijken hun nachtelijke vluchten boven Zuid-Korea uit voeren om doelen te bestoken, houten tweedekkers zijn, die dateren van 1927. De deskundige vertelde aan journalisten, dat deze toestellen de verdedigingsgordel der ge allieerden kunnen doorbreken, doordat de straaljagers te snel zijn om de tweedekkers, die 60 km per uur vliegen, goed te kunnen treffen. Bovendien zou den volgens hem de houten toe stellen de radargolven niet te rugkaatsen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Tijdelijke weersverbetering. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer en tijdelijke opklaringen. Matige en af en toe vrij krachti ge wind tussen Z. en Z.W. Over het algemeen iets hogere tempe raturen dan gisteren. ZATERDAG 20 JUNI. v.m. n.m. Breskens 7.52 8.12 Terneuzen 8.27 8.47 Hansweert 9.07 9.27 Walsoorden 9.17 9.37 ZON MAAN Juni. 21 4.19 21.03 15.14 0.38 22 4.20 21.04 16.28 0.52 23 4.20 21.04 17.44 1.11 24 4.20 21.04 18.59 1.36 25 4.21 21.04 20.08 2.12

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1