Ongeregeldheden in Oost-Berlijn d uren voort RUSSEN GRIJPEN IN Terechtstelling van de Rosenbergs uitgesteld Kolonel Hunt STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN De bestandsbesprekingen Minister van Justitie protesteert Treinbotsing in India over het succes van zijn expeditie DONDERDAG 18 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2370. VERKLARING VAN ADENAUER. Hevige gevechten aan het front Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het onder Russische controle staande Oostberlijnse radio-sta tion te Potsdam heeft bekendgemaakt, dat de Sowjetbevelliebber in Oost-Berlijn Woensdagmiddag de staat van beleg heeft afge kondigd. Alle openbare demonstraties, bijeenkomsten en samenscholin gen van meer dan drie personen zijn verboden. Er is een uitgaansverbod van 21 uur tot 5 uur ingesteld. Over tredingen van de afgekondide bepalingen zullen worden berecht volgens oorlogsrecht. De proclamatie was door generaal-majoor Dibrova getekend. Oostduitse politiemannen en duizenden stakers waren 's mor gens buiten de Oostduitse rege ringsgebouwen slaags geraakt. De politie trok met gummi knuppels in gesloten gelid tegen de stakers op. Sowjet-militairen stonden met machinepistolen voor de Sowjet-ambassade op wacht. De relletjes braken uit in de Leipzigerstrasse. De arbei ders marcheerden gearmd naar de regeringsgebouwen onder het roepen van de leuze: ,,Wij willen vrije verkiezingen". Op de hoe ken van de straten stonden vrachtauto's met Sowjet-solda- ten, terwijl auto's met volks- politie zich naar het Alexander- plein spoedden. Duizenden voegden zich bij de stakers, die niet gewapend wa ren. Een uur lang viel een stro mende regen, zodat de stakers doorweekt in de Leipzigerstrasse, de regeringswijk, aankwamen. De kern van de betogende ar beiders bestond uit honderden jonge arbeiders en leerlingen van allerlei vakken. Jonge communisten in blauwe hemden, leden van de „Freie Deutsche Jugend" trachtten de stakers aan te vallen, toen laatst genoemden het ministerie van economische zaken en wederop bouw in de Leipzigerstrasse na derden. De stakers wierpen de politie met stenen en vernielden barri- oaden en ruiten van staatswin kels. Om negen uur 's ochtends kwamen zeven Sowjet-pantser- auto's voor de Oostduitse kanse larij aan. Op de hoek van de Friedrich strasse en de Zimmerstrasse niet ver van de regeringsgebou wen, verbranden verscheidene duizenden stakers rode vlaggen en zij staken een houten politie- barak, die enige tijd geleden was opgetrokken om dienst te doen als controlepost bij de sector grens, in brand. Een functionaris van de com munistische partij, die trachtte het woord tot de betogers te richten, werd in de Amerikaanse sector gesleept, waar hij door de Westberlijnse politie in bescher ming werd genomen. Chauffeurs van politieauto's reden met volle vaart op de sta kers in. Verscheidene stakers werden gewond. Eén man werd overreden, toen een vrachtauto recht op een groep met stenen gooiende mannen inreed. POLITIE VLUCHTTE NAAR WEST-BERLIJN. Leden van de volkspolitie heb ben om half elf de gummiknup pels weggeworpen en zijn naar West-Berlijn uitgeweken. Volgens ooggetuigen waren medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Aanhoudend wisselvallig weer. Veranderlijke bewolking met plaatselijk regen- of onweersbui en. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Sowjet-soldaten, uitgerust met automatische wapenen en stalen helmen, in de ruïnes van Oost- Berlijn bezig met het graven van loopgraven rondom de regerings wijk. Aan de Oostberlijnse zijde van de Brandenburgerpoort stonden Sowjet-soldaten met machine pistolen onder de arm, waar schijnlijk om te verhinderen, dat betogers naar West-Berlijn uit weken. Op de Potsdammerplatz ston den duizenden Westberlijnse ar beiders en huisvrouwen de beto gers aan te sporen. Affiches met afbeeldingen van werkers voor de vrede, zoals Ilja Ehrenburg, prof. Joliot-Curie en de deken van Canterbury, dr Hewlitt Johnson, werden ver nield. Een communistische functiona ris trachtte de stakers over te halen weer aan het werk te gaan. Hij riep: „Jullie vernielen alles wat de werkers hebben opge bouwd". Drie ongeschoren jonge mannen riepen hem luidkeels in het gezicht: „Wij zijn de werkers. Wat weet jij van werk af?". Tegen de middag overschreed eert groep Westberlijners de grens van Oost-Berlijn om zich bij de betogers aan te sluiten. Even na elf uur hebben twee jonge Oostberlijnse arbeiders de rode vlag van de Branderburger poort neergehaald. Het tweetal slaagde erin de vlag neer te halen onder de ogen van bijna honderd Sowjet-solda ten. Toen zij naar beneden kwa men, werden zij luide door de be togers toegejuicht. Zij kregen sigaretten en bloemen. Vervolgens klommen twee an dere arbeiders naar boven. Zij sneden de vlag los en wierpen haar naar beneden. De betogers scheurden de rode vlag in stuk ken. De menigte riep: „Wij wil len vrijheid, wij willen brood; wij slaan alle Russen dood". Een aantal Oostduitsers drong een kantoor van de ondergrondse spoorweg binnen. Zij namen een brandkast mee naar boven en legden hem op het plaveisel. Men kon de brandkast niet openen. Duizenden vrouwen zowel bejaarde huisvrouwen als jonge typistes en schoolkinderen lie pen in de stromende regen met de stakers mee. DE RUSSEN SCHIETEN. VRIJDAG 20 JUNI. v.m. n.m. Breskens 7.04 7.18 Terneuzen 7.39 7.53 Hansweert 8.19 8.33 Walsoorden 8.29 8.43 ZON MAAN Juni. 20 4.19 21.03 14.02 0.25 21 4.19 21.03 15.14 0.38 22 4.20 21.04 16.28 0.52 Sowjet-soldaten en de Oost duitse volkspolitie hebben tegen het middaguur in de Leipziger strasse met karabijnen en auto matische pistolen het vuur op be togers geopend. Verscheidene mensen werden gewond. West berlijnse Roode-Kruisauto's na men de gewonden op en brachten hen naar Westberlijnse zieken huizen. Op de Karl-Marxplatz werden twee betogers door Sowjet-tanks overreden. Zij kwamen om. Een twintigtal Sowjet-tanks van het type T.-34 heeft de me nigte op het Marx-Engelplein verspreid. Volgens een bericht van kwart over één werd getracht een sta kingscomité op te richten. Eén der punten van het door dit comi té uit te geven manifest was de eis tot onmiddellijk aftreden van de regering. In de Friedrichstrasse bij de Amerikaanse sector probeerden jeugdige demonstranten op de Sowjet-tanks te klimmen om de antennes te vernielen, nadat zij met stenen hadden geworpen, Door één der tanks werd met de mitrailleur geschoten. De afdeling van het Sowjet- leger, die zich naar de regerings gebouwen begaf, had ook enkele stukken licht veldgeschut en .anti-tankkanonnen bij zich. Volgens Reuter waren dertien Sowjet-tanks, twaalf pantserwa gens en 25 vrachtauto's met in fanterie, die mortieren meevoer den, op de Unter den Linden sa mengetrokken om de wacht te betrekken bij het hoofdbureau van politie RUSSEN BEZETTEN SLEUTELPOSITIES. Woensdagmiddag begonnen de Russische infanteristen de wacht op strategische hoeken en sleu telposities over te nemen. Lei ders van de staking hadden de menigte aangeraden zich niet met de Sow jet-troepen te be moeien. Geen enkele maal trach- te de menigte op de Unter den Linden het gebouw van de Sow jet-ambassade te beschadigen, maar nadat bekend was gewor den dat twee stakers op de Karl Marxplatz door Sowjet-tanks wa ren doodgereden, begon men een minder gereserveerde houding aan te nemen. Overal in Oost-Berlijn werden auto's omver gegooid. Ook zou er geplunderd worden. Luidsprekersauto's van de Oost berlijnse politie maakten bekend, dat de autoriteiten „meedogen loos de Westberlijnse provoca teurs" zouden bestrijden. Zij werden door de betogers uitgejouwd en uitgefloten. Boven de MarxEngelsplatz hing een grote rookwolk, veroor zaakt door in brand gestoken borden met communistische pro- pagandaleuzen Er werd op de Potsdammer platz nog verscheidene malen op de betogers geschoten. Zieken auto's reden af en aan om ge wonden op te halen. Volgens D.P.A. werd even na 14 uur door Russische soldaten het vuur geopend bij de Branden burger Tor, toen de rode vlag op de poort was neergehaald en be togers trachtten deze door een Westduitse te vervangen. Later op de middag riep de Oostduitse regering de „arbei ders en oprechte burgers" op „de provocateurs aan te houden en over te geven aan de autoritei ten". De oproep was getekend door premier Grotewohl, die de opstand beschreef als het „werk van provocateurs en fascistische agenten van vreemde mogend heden". Hij verklaarde, dat de leiders van de ongeregeldheden zwaar gestraft zouden worden. Een correspondent van Reu ter, die een autorit door Oost- Berlijn maakte, seinde dat 's mid dags een menigte van naar schat ting 30.000 betogers over de Alexanderplatz trok. Toen hij een der betogers vroeg wat het doel van de mars was, zei de man: „Dat weet ik niet. Misschien het politiebureau. Ja, laten we naar het politiebureau trekken" en tegen een man, die naast hem liep, zei hij: „Zouden we naar het politiebureau mar cheren?" Waarop deze schreeuw de: „Naar het politiebureau, ka meraden, naar 't politiebureau". Tevoren had de correspondent gezien, hoe demonstranten bij het hoofdbureau van de volkspo litie vier vrachtauto's omver wierp en in brand stak. Een sta kingsleider, die niemand der om standers bij naam kende, ver klaarde: „Wij gaan de arbeiders mobiliseren. Dit wordt een revo lutie, zoals er nog nooit een ge weest is". De kop van de lange stoet be togers kwam bij het gebouw van het politiebureau aan op 't ogen blik, dat acht vrachtauto's met Russische soldaten daar stopten. Snel sprongen de soldaten uit dg wagens en formeerden zich in rijen, de bajonet op het ge weer. Zó drongen zij langzaam de betogers achteruit. Enkele de monstranten trachtten nog inder haast een barricade te vormen met drie vrachtauto's, doch zij waren te laat. Binnen enkele mi nuten hadden de Russen de stra ten rond het politiebureau gezui verd, kalm en stelselmatig. Op de Potsdammerplatz stond Woensdagavond het Columbus- huis een voormalig gebouw van het staatswinkelbedrijf, dat 's-ochtends door de volkspolitie was ontruimd, in brand. Een uur, nadat de brand was uitgebroken was nog geen Oostberlijnse brandweer aanwezig. Even over de grens in de Britse sector ston den twee Westberlijnse brand weerauto's, die echter niet ingre pen. SOWJET-TANKS OPENEN VUUR OP W.-BERLIJNEKS Sowjet-tanks openden in de na middag het vuur op duizenden Westberlijners, die stonden sa mengedrongen in de straten die naar de Potsdamerplatz leidden. Britse militaire politie verklaar de, dat 10 a 20 mannen, vrouwen en kinderen werden getroffen, van wie enkelen ernstig werden gewond. Men acht het mogelijk, dat de salvo was bedoeld als waarschu wing voor de menigte om niet over de grens te komen, doch de salvo lag te laag. Na de salvo zwermden de West berlijners opnieuw het plein op, ondanks waarschuwingen van politie en douane. Ook bij de Brandenburger-Tor werden door Russische tanks verscheidene salvo's gelost. Rus sische soldaten, aangevoerd met vrachtauto's betrokken daar de wacht. In de regeringswijk steun den Russische tanks honderden politiemannen, die de straten van betogers zuiverden. WESTELIJKE TROEPEN GECONSIGNEERD. Een Westelijke geallieerde woordvoerder verklaarde, dat al le geallieerde troepen in West- Berlijn in de kazernes zijn gecon signeerd en in staat van paraat heid worden gehouden. Volgens een later bericht zijn alleen de Britse troepen gecon signeerd. De Amerikaanse en de Franse commandanten hebben hun troepen verboden zich op Sowjet-gebied te begeven, doch zij hebben ze niet geconsigneerd. A.F.P. tekent hierbij aan, dat de Britse sector een lange ge meenschappelijke grens heeft met de Sowjet-sector. Later heeft de Franse com mandant het voorbeeld van zijn Britse collega gevolgd en zijn troepen bevel gegeven in de ka zernes te blijven. BETOGINGEN IN GEHEEL OOST DUITSLAND. Vluchtelingen die Woensdag West-Berlijn bereikten hebben melding gemaakt van stakingen, protestoptochten en demonstra ties in geheel Oost-Duitsland. In Maagdenburg zouden de ar beiders van de grote staalfabrie ken in staking zijn gegaan en de communistische directie hebben afgezet. In Brandenburg demonstreer den arbeiders Woensdag voor 't stadhuis, zonder dat de politie ingreep. Ook in verscheidene staatsbedrijven bij Berlijn werd gestaakt. Volgens de berichten verzamelden zich grote menig ten voor de gevangenissen in Waldheim, Torgau, Halle en Bautzen om de vrijlating van po litieke gevangenen te eisen. NUSCHKE IN WEST- BERLIJN. Otto Nuschke, de Oostduitse vice-premier en voorzitter van de Oostduitse christen-democrati sche partij, heeft zijn toevlucht gezocht op een politiebureau in de Amerikaanse sector van West- Berlijn. Hij verklaarde, dat hij niet uit Vrije wil over de grens was ge komen, maar dat betogers zijn auto over de grens naar de Wes telijke sectoren hadden gedron gen. De 70-jarige Nuschke wer-a uitgejouwd door een menigte die zich voor het politiebureau had verzameld, toen hij later in de middag met onbekende bestem ming werd weggevoerd-. Bij het eerste verhoor door de Westberlijnse politie verklaarde Nuschke, dat hij zo spoedig mo gelijk naar Oost-Berlijn wilde terugkeren. Hij verklaarde, dat de Westberlijnse politie al het mogelijke had gedaan om hem te redden. Hij zei op weg te zijn geweest naar Schoenefeld, het Russische vliegveld buiten Ber lijn. Een woordvoerder van de West berlijnse politie verklaarde niet onmiddellijk te kunnen zeggen, wat met Nuschke zou geschieden. Op het hoofdkwartier van de Westberlijnse politie verklaarde Nuschke later tegenover verslag gevers, dat hij de versterking der Sowjet-troepen en de afkondiging van de staat van beleg toejuichte, omdat de bezettende mogenheid verantwoordelijk is voor veilig heid en orde in het bezette ge bied. Bondskanselier Adenauer heeft in de bondsdag verklaard, dat de regering „meevoelt met de vrouwen en mannen in Oost-Ber lijn, die hun wens om van de on derdrukking bevrijd te worden tot uitdrukking" brachten. Hij hoopte, dat de betogers zich niet zouden laten verleiden tot daden, die hun leven en vrij heid in gevaar zouden brengen De kanselier bracht opnieuw de eisen van de bondsdag onder woorden, n.l.: vrije verkiezingen in geheel Duitsland, vorming van een vrije regering, een vre desverdrag door vrije onderhan delingen met een verenigd Duits land, regeling van alle hangen de grenskwesties bij het vredes verdrag en vrijheid van handelen. De bondsregering zal zich aan deze punten houden en alles doen om het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland en de Westduit se verbindingen met Berlijn te vergemakkelijken. Een communistisch verzoek om een debat over Adenauers verklaring werd verworpen. Op socialistisch verzoek werd het debat over de buitenlandse politiek, dat vandaag zou begin nen, uitgesteld tot de volgende week. DE SLACHTOFFERS. Volgens een mededeling van de voorzitter van de West-Berlijnse Senaat, dr Suhr, was het aantal doden om 23 uur tot zeven ge stegen. Twee Oostberlijnse betogers werden op het grote MarxEn gelsplein door Russische tanks en gevechtswagens verpletterd. Het derde slachtoffer, een 21- jarige Oostberlijner, kreeg 'bij een vechtpartij voor de Oost duitse regeringsgebouwen een schot in het hoofd. Hij overleed korte tijd daarna. De vierde man die werd gedood, was een West- berlijner, die eveneens overleed aan de gevolgen van een schot in het hoofd bij een gevecht in de omgeving van Potsdammer- plein. Te Wedding in de Franse sector is Woensdagavond een 12-jarige jongen uit West-Berlijn gedood, toen leden der Oost-Duitse volks politie enige schoten losten op een menigte, die van uit de Fran se sector hen met stenen bekogel de. De onder Russische leiding staande radiozender Berlijn heeft bekendgemaakt, dat een „aantal personen dat verwondingen had opgelopen in gebouwen der Oost duitse regering naar een zieken huis is overgebracht. DE TOESTAND OP WOENS DAGAVOND. Na het ingaan van de avond klok om 21 uur werden van uit Oost-Berlijn enige schoten afge vuurd op Westberlijners, die zich bij de sectorengrens op het Pots dammer-plein en in de Strese- mannstraat ophielden. Enige per- sonen werden hierdoor gewond. In de omgeving van de Bran denburgerpoort, die door Russen wordt bewaakt, was het rustig. De rode vlag, die 's ochtends door de betogers was afgerukt, wap pert weer van het monument. Vanuit West-Berlijn kon men Russische soldaten zien zitten bij kampvuren, die in de verlaten straten van het Oostelijke stads deel waren ontstpken. Het Potsdammer-plein was hel der verlicht door het brandende café „Vaterland," een staatson derneming, die naar verluidt door demonstranten in brand was ge stoken. Volgens West-Berlijnse brandweerlieden, die het vuur be streden, zouden zich nog twee personen in het brandende ge bouw bevinden. In de loop van Woensdag heb ben enige honderden leden van de Oost-Duitse volkspolitie, voor een deel met hun volledige uitrusting en wapens, zich bij de bureaux voor vluchtelingen te West-Ber lijn gemeld. Rechter William Douglas heeft de Rosenbergs een uitstel van executie toegestaan. De 55-jarige rechter Douglas, de jongste van de negen leden van het hooggerechtshof, heeft zijn beslissing genomen na een langdurige studie die tot diep in de nacht duurde, van stukken die hem door advocaten waren over handigd. Het is verrassend, dat hij zijn besluit nam op grond van stuk ken van twee advocaten, die Maandag door een New Yorkse rechter „indringers en beunha zen" zijn genoemd, en niet op grond van stukken van de eigen advocaten van het echtbaar Ro senberg. Douglas twijfelt er ernstig aan, of rechter Kaufman inder tijd wel het recht had de Rosen bergs ter dood te veroordelen. Dit is namelijk geschied op grond van de spionnagewetten van 1947 en niet op grond van de wet, die speciaal de atoomspionnage be treft. Volgens deze laatste wet mag alleen de doodstraf worden gegeven op aanbeveling van de jury en indien de spionnage is gepleegd met de bedoeling Ame rika te benadelen. De jury heeft geen doodstraf aanbevolen en ook vermeldde de acte van be schuldiging niets over het andere punt. Als de wet betreffende atoom spionnage dus op de zaak-Rosen- berg van toepassing is, is ten onrechte de doodstraf opgelegd, zo redeneert rechter Doughs. MINISTER VAN JUSTITIE PROTESTEERT. De minister van Justitie heeft het hooggerechtshof verzocht het besluit van rechter Douglas te herroepen. De democratische afgevaardig de Wheeler, heeft in het huis van afgevaardigden aangekondigd, dat hij een wetsontwerp zou in dienen om te bereiken, dat rech ter Douglas in staat van beschul diging wordt gesteld. Bij een botsing tussen een passagiers- en 'n goederentrein, ongeveer 80 km van Monghyr in de Indische staat Bihar, zijn 5 personen om het leven gekomen en 50 gewond. Woensdagmorgen hebben vol tallige delegaties van de Noorde lijken en de geallieerden de be sprekingen over een wapenstil standsverdrag hervat. De laatste maal dat de voltal lige delegaties bijeen waren was Woensdag. Sindsdien waren de besprekingen opgeschort om de stafofficieren gelegenheid te geven de bijzonderheden voor 'n bestand nader uit te werken. Twintig minuten nadat de be sprekingen waren begonnen, werd de zitting op verzoek van de delegatie der Verenigde Na ties voor onbepaalde tijd ver daagd. De besprekingen der stafoffi cieren begonnen onmiddellijk na dat de voltallige delegaties hun besprekingen hadden afgebroken. Het opperbevel van de Ver enigde Naties in Korea heeft bekend gemaakt, dat generaal majoor bij de Amerikaanse luchtstrijdkrachten, George G. Finch, benoemd is tot lid van de geallieerde delegatie, ter vervan ging van de brigade-generaal Ed gar E. Glenn. Ook de noordelijken bleken een verandering in hun delegatie te hebben aangebracht. De schout bij-nacht Kim Won My is vervan- oog had toen het aan de Koreaan- gen door de generaal-majoor se oorlog ging deelnemen. Kim Dong Kan Hak. De opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Ko rea, generaal Mark Clark, heeft gener.-majoor Blackshear Bryan benoemd tot chef van de mili- en werd vervolgens generaal Mark Clarks plaatsvervangende stafchef in Tokio. Daarna werd hij benoemd tot bevelhebber van het 16de legercorps in Japan. OVEREENSTEMMING OVER BESTANDSLIJN. Volgens berichten uit Was hington zijn de onderhandelaars van beide partijen te Panmoend- jon het gisteren eens geworden over een bestandslijn. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de bestandslijn is vastgesteld op basis van de hui dige frontlijn. NIEUWE BRIEF VAN EISENHOWER AAN RHEE. President Eisenhower heeft verklaard, dat hij een nieuwe brief aan de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee heeft ge schreven, waarin hij het Ameri kaanse standpunt ten aanzien van het sluiten van een wapen stilstand uiteenzet. Eisenhower zegt in de brief, dat Amerika zal blijven streven naar de doelen, die het op het Zuidkoreaanse troepen zijn er taire wapenstilstandscom Woensdagmorgen in geslaagd de van de Verenigde Na Noordelijken bij de „Vinger-berg- die commissie zal worden w neer benoemd. Generaal-majoor Blackshaer Bryan is op het ogenblik com mandant van het 16e Amerikaan se legerkorps in Japan. Generaal Bryan was in 1951 bevelhebber van de Amerikaanse 24ste infanteriedivisie in Korea Kolonel Hunt, de leider van de Britse expeditie die er in is ge slaagd de top van de Mount Everest te bereiken, heeft te Kat- wandoe, de hoofdstad van Mopal aan de voet van het Himalaja- gebergte, verklaard, dat geen de finitieve waarnemingen waren verricht om de juiste hoogte van de Mount Everest te bepalen. Het succes van zijn expeditie schreef hij o.m. toe aan de goe de uitrusting en de zuurstof apparaten, alsmede aan de zorgvuldige plannen en inten sieve oefening van de klimmers. Een factor van grote betekenis was ook het werk van voorgaan de expedities geweest en kolonel Hunt zei in dit verband: „Wij klommen op de schouders van andere bergbeklimmers". In het bijzonder wees hij op het werk van de twee Zwitserse expedities van verleden jaar en 't „prach tige werk van de Sjerpa's. Kolonel Hunt sprak zich ver der uit tegen herdopen van de berg en hij zou het er zeker niet mee eens zijn, als de berg de naam van een lid van de expe ditie kreeg. Bovendien vond hij de naam Mount Everest gemakkelijk uit te spreken, tenminste in het En gels. „Tijger" Tensing, de Sjerpa die tezamen met de Nw.-Zeelan- der Hillary de top van de berg bereikte, noemde Hunt de beste bergbeklimmer, onder de Sjer pa's die hij kende. Tensing had verbazend veel moed, vastbeslo tenheid en lichamelijke eigen schappen en hij was een goed bergbeklimmer binnen de per ken van zijn ervaring en een prachtige kameraad, aldus zei kolonel Hunt. Tensing, Hillary en de andere leden van de expeditie worden op 20 Juni te Katmandoe ver wacht. kam" in het oostelijke gedeelte van het centrale front ongeveer 700 meter terug te dringen. De communistische troepen hadden de „Vinger-bergkam" Dinsdag op de Zuidelijken veroverd. In het gebied van de „Capital- heuvel" hebben Amerikaanse su perforten communistische troe pen met bommen bestookt. De grote aanval van de com munisten in het oostelijke ge deelte van het centrale front is Maandag door de fel strijdende Zuidkoreaanse infanteristen, met de krachtige steun van de ge allieerde bommenwerpers, tot staan gebracht. In hevige gevechten van man tot man wisten de zuidelijken verscheidene Chinese bataljons terug te dringen om vervolgens op de hellingen van de „Vinger bergkam" die zij Dinsdag moes ten prijsgeven, weer vaste voet aan de grond te krijgen. Volgens Amerikaanse waar nemers hebben de Chinezen Dins dagnacht 50.000 granaten afge vuurd. In latere berichten van het front wordt er voor gewaar schuwd, dat er twee nieuwe com munistische divisies onder weg waren achter het oostelijk ge deelte van het centrale front. Geallieerde officieren zeiden, dat er misschien nog een nieuw of fensief zal worden ingezet. Geallieerde transportvliegtui gen hebben Dinsdag het hoogste aantal gewonden bij de geallieer den vervoerd sinds twee en een half jaar oorlog, aldus maakte de luchtmacht bekend. De meeste gewonden waren Z.- Koreanen uit het gebied rond de „Capital-heuvel".

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1