Oost-Duitse regering erkent haar fouten Uit de Provincie Gemeenteraad van Vogelwaarde PUROL doei Uw huid Goed! 1 nes? B.D.D. Voor de Zondag AGENDA: Twintigduizenste aansluiting van Waterleiding Hij Zeeuwsch-Vlaanderen een leit De heer Chr. van den Heuvel over de wafersnoodschadewef Ledenvergadering Vereniging van Zeeuwse Zaaizaad- en Peotgoedhandeiaren te Axel Huid God is mijn rots FILM. De avonturen van Captain Clark. TP1 B U TERNEUZEN. AXEL. MIDDELBURG. ZAAMSLAG. uitslag De Oostduitse regering heeft Donderdag haar fouten erkend en de voorstellen van het bestuur der socialistische eenheidspartij om deze fouten te herstellen aan vaard. In een regeringsverklaring is bekendgemaakt, dat de levens standaard van de bevolking zal worden verhoogd en economi sche en andere maatregelen tegen niet-communisten zullen vervallen. Het Oostduitse persbureau A. D. N„ dat het communiqué pu bliceerde, meldde, dat volgens de ministers een van de fouten in het vijfjarenplan de verkeerde nadruk op uitbreiding van de zware industrie was. Premier Otto Grotewohl heeft nieuwe maatregelen voorgesteld om de economische moeilijk heden door achterstand bij de af levering van landbouwproducten te herstellen, aangezien vroegere maatregelen met dit doel niet het gewenste resultaat hadden opgeleverd, aldus A. D. N. Hij versteekt mij in Zijn hut ten dage des kwaads, Hfj verbergt mfj in het verbor gene Zijner tent, Hij ver hoogt mij op een rotssteen. Ps. 27 5. De Here onze God geeft zulke rijke beloften aan Zijn kinderen. De ervaring der mannen Gods was reeds in de oude bedeling, dat Hij Zijn beloften waar maakt. Dat wij niet anders kunnen dan allen, die ons dierbaar zijn, te wijzen op en te getuigen van die Heer, die niet ophoudt ons te zegenen en zulk een getrouwe Beloner is van degenen, die Hem zoeken. Immers de kwade dagen zijn vele in het menselijk leven en gevaren omringen ons overal. Gevaar voor ziekte en voor on gevallen. Gevaar voor verleiding, voor omgevoerd te worden door allerlei kwade overleggingen; gevaar voor kwaadwillige men- S6IT, Nu zegt de Here niet tot Zijn kinderen: „Gij zult nimmermeer in gevaar komen! Gij zult nooit in verzoeking gebracht worden!" Maar dit: als de kwade dagen komen, dan zult gij bij Mij schui len. Die uw toevlucht wil zijn en uw Vertrooster, ja, bij Wie gij veilig geborgen zijt. En als de strijd u te bang is en u ganselijk dreigt te ontmoedigen, dan strek Ik Mijn hand naar u uit en maak a onkwetsbaar voor de vergiftige pijlen, die 'op u worden afgezon den. Dan geef Ik u een wapen rusting tegen de strijd, die op u aanloopt. Ja, Ik breng u op de Rots, die nimmermeer wankelt, en die voor u vast en veilig is. Als gevaren mij omringen, Zal ik zingen Van genade, trouw en macht! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De regering heeft Grotewohl's voorstellen als decreten goedge keurd. Zij houden in: Levensmiddelenkaarten voor iedereen met ingang van 1 Juli, prijsverlaging van verscheidene levensmiddelen met ingang van 15 Juni. Opheffing van dwangmaatre gelen voor inning van belasting en bijdragen voor sociale ver zekering, credieten op korte ter mijn voor particuliere zakenlie den, goedkopere spoorwegtarie ven voor bepaalde bevolkings groepen, opheffing van ontberin gen op sociaal gebied, teruggave van eigendommen en burgerrech ten aan terugkerende vluchtelin gen naar het westen. Dit geldt in het bijzonder voor boeren die zijn uitgeweken „wegens moei lijkheden bij het drijven van hun boerderijen", herziening van alle straffen en verwijdering van hardheid. In het officiële verslag van de kabinetsvergadering werd geen melding gemaakt van de kwestie van vergunningen voor West- Duitsers en West-Berlijners om door Oost-Duitsland te reizen of daar te verblijven. Dit was één van de punten, die volgens de verklaring van het S.E.D.-partij- bestuur van Woensdag „moesten worden aangepast". De regering keurde de over eenkomst met de Evangelische kerk goed. Zij verklaarde voorts, dat „in de naaste toekomst" wij zigingen moesten worden aange bracht in het vijf-jarenplan, doch geen bepaalde maatregelen hier toe werden nog bekendgemaakt. De vergadering van de minis terraad werd, behalve door pre mier Grotewohl, bijgewoond door de secretaris-generaal van de S. E. D„ Ulbricht, de vice-premiers Nuschke, Scholz, Loch en Rau en de ministers Steidle (gezond heid), Feldmann (lichte indu strie) en Schmidt (staatshandel en bevoorrading). HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. De avonturen van Captain Clark. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Jong, knap en rijk. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. The African Queen. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 3 uur: Biosc. De avonturen van Captain Clark; 2 uur: Jong, knap en rijk; 4.30 uur: De avonturen van Captain Clark. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Jong, knap en rijk. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: The African Queen; 8 uur: Ellen. Terrein Watertoren, 2.30 uur: 'Voetbalwedstrijd Axel 1-Terneuzen 1. „VAN JULIANA TOT JULIANA". Rijdende tentoonstelling in Zeeland. Deze week is te Goes de rijden de tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" gearriveerd, waar van de opbrengst ten goede zal komen aan het Prins Bernhard- fonds en het Koningin Juliana- fonds. De rijdende expositie is ondergebracht in twee grote op leggers en bevat een groot aantal gegevens over het Oranjehuis in vier eeuwen van Juliana van Stolberg tot Koningin Juliana. Men kan er diverse voorwerpen bewonderen, die aan oranjetel gen hebben toebehoord of die bij bepaalde gelegenheden gebruikt zijn. Wij noemen o.m. een loop fiets van Willem III; tal van fotocopieën van belangrijke do cumenten; de onderscheidingen van prins Hendrik; een logboek van prins Bernhard, boetseer werk van prinses Beatrix; een doopjurk en voorts de japon, die de Koningin heeft gedragen bij de inhuldiging in 1948. Vooral naar deze laatste en naar de doopjurk, waarin de Koningin en de Prinsessen Bea trix en Marijke zijn gedoopt, gaat de belangstelling uit van vele bezoeksters. Bij het betreden van de eerste wagen ziet men een foto, waarop de Koningin staat afgebeeld voor een schilderij van Juliana van Stolberg. Vandaag gaat de tentoonstel ling naar Middelburg, waarna van 17 tot 20 Juni Vlissingen aan de beurt is. Vervolgens komt de expositie naar Zeeuws-Vlaande ren. In de eerste week van Juli staat Terneuzen op het program. ZEEUWSE REACTIE OP ONTWERP WATERSNOODSCHADEWET. De Provinciale Adviescommis sie voor Landbouwherstel in Zee land heeft, in samenwerking met het bestuur der Provinciale Stich ting voor de Landbouw, een schrij ven omtrent het ontwerp Waters, noodschadewet gericht tot de lan delijke herstelcommissie. In het schrijven wordt gereageerd op het bezwaarschrift der landelijke stichting tegen genoemd ontwerp. Men constateert, dat de huisraad- en gebouwenschade voor een be langrijk deel de gedupeerden be treft en dat een regeling voor de uit landbouwkundig oogpunt zo belangrijke naschade ontbreekt. Aangedrongen wordt op het op nemen van een positief recht op tie werden repetities gehouden van het geleerde. Deze hadden tot gevolg, dat verschillende zwakke leerlingen afvielen. Toch was over het geheel het resultaat gunstig, wat ook wel hieruit blijkt dat thans nog ruim 100 leerlingen de lessen geregeld volgen. Het ligt in de bedoeling na de zomervacantie met de muziek- practijk te beginnen. Wij hopen dat ook de nieuwe cursus grote belangstelling bij de jeugd zal trekken. Ledenvergadering Terneuzen". .Harmonie In z'n openingswoord op de gisteravond gehouden vergade ring van werkende leden van de „Harmonie Terneuzen" kon de voorzitter, de heer C. L. de Smidt, zijn voldoening over het verlopen verenigingsjaar uit spreken. De slotactie van het in strumentenfonds was van dien aard, dat men wat deze actie be- huisraadschade-vergoeding in de treft uit de zorgen is. Dit bete- wet, terwijl ook een zodanige re- kent echter niet dat men er nu Vrijdagmiddag rond twaalf uur werd aan de 19.999ste aansluiting der Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen" er één toegevoegd. De burgemeester van Hoofdplaat viel de eer te beurt de aansluiting té completeren door het openen van de afsluiter, aangebracht tus sen de aanvoerleiding en het per ceel. Het pand Zuidlangeweg C 10 te Hoofdplaat was netjes versierd met guirlandes, de wapens van Hoofdplaat en Zeeland en het Ne derlandse wapen, terwijl een bord de bevolking kond deed van het feit dat hier plaats greep. Voor deze voor de Waterleiding Maatschappij zo belangrijke ge beurtenis waren het bestuur van de Mij en het lid van G.S., de heer A. L. S. Lockefeer, naar het pand C 10 gekomen. Aldaar sprak de president-com missaris der Waterleiding Mij, de heer B. A. Th. M. Truffino, bur gemeester van Hulst, een kort woord, het feit mededelende waarom men was bijeengekomen. Hierop verzocht hij de burge meester van Hoofdplaat, de heer J. F. C. Temmerman, de afsluiter open te draaien en hiermee de 20.000 ste aansluiting te volbren gen, waarna de pres.-commissaris De raad van Vogelwaarde leverde een record-prestatie door de agenda binnen een half uur af te werken. Niettemin werden in dit kort tijdsbestek belangrijke besluiten genomen. De school van Ossenisse is der mate in verval geraakt, dat vol ledig herstel of nieuwbouw nood zakelijk wordt. Enige tijd geleden was een be spreking gehouden tussen B. en W. van Vogelwaarde, de heer Schout, lid van Ged. Staten, de heer Kuijpers, inspecteur van het onderwijs en de pastoor van Os senisse. Men had overwogen wat te doen stond; de oude school verbeteren of een nieuwe school bouwen. Direct resultaat lever de deze bijeenkomst niet op, maar wel werd aan bouw en wo ningtoezicht opdracht gegeven de nodige berekeningen te maken. Thans kon de voorzitter mede delen, dat de bouw van een nieu we school op 45.000 is begroot, terwijl herstel van de oude school op ƒ35.000 wordt geraamd. Het schoolbestuur voelt meer voor herstel van de oude school, om dat men dan de beschikking houdt over een gymnastieklokaal. Bij een nieuwe school zou dit komen te vervallen. B. en W. stelden voor het ver zoek in te willigen en een crediet te verlenen van 35.000. Met dit voorstel kon de raad zich ver enigen. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de katholieke Zeeuws- Vlaamse woningbouwvereniging drie woningen zal bouwen in de kom van Stoppeldijk. De hier voor benodigde bouwgrond is indertijd door de gemeente aan gekocht. De bouwkosten worden ge raamd op pl.m. 10.000 per wo ning. Van de woningbouwver eniging was een verzoek ingeko men om een bouwvoorschot. B. en W. stelden voor om een bouwvoorschot te verlenen van 40.000, met welk voorstel de raad accoord ging. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt mede gedeeld, dat verbetering van de weg StoppeldijkBoschkapelle Stoppeldijkveer (Bossestraat en Drie Gezustersdijk) nog niet mo gelijk is, omdat deze weg niet voorkomt op het urgentie-plan. Op de vraag van de heer Vink of er dan helemaal niets aan deze weg zal gedaan worden, ant woordde de voorzitter, dat met het polderbestuur in overleg zal worden getreden. Bouw- en wo ningtoezicht is reeds doende met het gereed maken van een plan. De heer De Poorter maakte van de rondvraag gebruik om te vra gen wanneer het toegewezen subsidie aan de voetbalvereni ging Vogelwaarde zal worden verleend. De voorzitter antwoordde, dat dit zal geschieden, zodra de be groting is goedgekeurd. Op de vraag van de heer De Booij hoe de stand van zaken is met de riolering te Ossenisse, antwoordde de voorzitter, dat hierin spoedig zal worden voor zien. De heer Mangnus had een klacht omtrent de verspreiding van de candidatenlijsten bij de laatste gemeenteraadsverkiezing. Het was hem gebleken, dat velen geen lijst hadden ontvangen. De voorzitter deelde hierom trent mede, dat voldoende huis- aan-huis-biljetten ter post zijn bezorgd, zodat de gemeente hier geen schuld treft. Hierna werd de vergadering gesloten. weer het woord nam. Het is de Mij gelukt tot de 20.000ste aan sluiting te komen. Nog enkele duizenden mensen wachten op aansluiting. Toch was spr. ver heugd, dat deze aansluiting een mijlpaal in het bestaan van de Mij in Hoofdplaat tot stand is gekomen, in een gemeente, die ook door de watersnood is getrof fen en nu het water van de goede kant krijgt te zien. De heer P. van Waes, die zich buitengewoon goed heeft geweerd tegen het Scheldewater, is zelf slachtoffer van de watersnood, aldus spr. Daarom is het dubbel verheugend ter viering van dit feit een gratis aansluiting te kunnen aanbieden. Hierop overhandigde spr. aan de heer Van Waes een kwitantie, waarop van de gratis-aansluiting melding wordt gemaakt, een be geleidende oorkonde, die het aan sluitingsfeit in dichtvorm weer geeft, en een foto van de water toren te Oostburg. De heer Van Waes dankte de Waterleiding Mij en het gemeen tebestuur voor de medewerking bij het totstandkomen van de aansluiting verleend. Hierna begaf het gezelschap zich naar het gemeentehuis, waar tijdens een receptie nog enkele sprekers het woord voerden. Allereerst sprak de pres.-com- missaris, die er op wees, dat het een drieledige feestdag was; ten eerste, omdat op 12 Juni 1936 de eerste aansluiting tot stand werd gebracht door de heer J. R. Bot, thans districts-opzichter der Mij; ten tweede, omdat op 12 Juni 1953 door dezelfde heer Bot de 20.000ste aansluiting werd ge maakt en tenslotte omdat op 12 Juni de heer Bot jarig is. Rede nen waarom spr. namens de com missarissen en de Maatschappij de heer Bot een foto van de wa tertoren te Oostburg aanbood. Hierna kreeg de burgemeester van Hoofdplaat het woord. Spr. noemde het groeien van de Mij verheugend en daarnaast beklem mend, beklemmend omdat de ver- het slot van zijn woorden wenste spr. de Waterleiding Mij geluk met de bereikte resultaten. Tot slot voegde de heer A. L. S. Lockefeer aan de felicitaties de zijne toe, terwijl de zinspeling van de burgemeester van Hoofdplaat op de noodzakelijkheid van de Noordweg over de afsluitdijk van de Braakman door hem werd ge pareerd. De heer Lockefeer merk te op, dat de Prov. Staten hier over wel de beslissing zullen ne men en dat Ged. Staten nog geen voorstel dienaangaande aan de Staten gereed hebben. Wanneer op het einde van deze film captain Clark (Gregory Peck- in de havenwijken bekend als de „Boston-man" zijn Russi sche vrouw uit handen van haar Russische, door de tsaar opge drongen, prins in zijn armen neemt en de wijde vrije zee op vaart, maalt hij om het bezit van Alaska, want hij heeft de wereld in zijn armen. Maar vóór het zo ver is, is zijn pad niet over rozen gegaan. Veel vuistgevechten, wat romantiek en een adembenemen de strijd tussen de „Pilgrim" (de schoener van Clark) en de „San ta Isabel" van een Portugees zijn er voor nodig geweest. In deze film is van begin tot einde spanning. Geen overdreven sentimentaliteit. Een film, waar in de bezoeker meeleeft, mee vecht en tenslotte de favoriet ziet zegevieren. (I. M.) De Joegoslavische ambassadeur te Washington, Popovic, heeft verklaard, dat zijn regering spoe dig onderhandelingen met de nieuwe Italiaanse regering zou antwoording met de groei zo on-1 voorstellen om het probleem- gekend groot is geworden. Aan I Triëst op te lossen. geling wordt gevraagd, dat de ge dupeerde landbouwers een plaats kunnen behouden en een taak kunnen blijven vervullen in het nationale geheel. Conert in het Wïlhelminaplantsoen. Bij gunstig weer zal de Terneu- zense Harmonie hedenavond om 8 uur een concert geven in het Wilhelminaplantsoen. Het te verzorgen programma biedt een aantrekkelijke verscheidenheid en zal ongetwijfeld heel wat volk naar de nieuwe buurten trekken. Uitgevoerd worden achtereen volgens: 1. Saint Triphon, 2. Zwarte Tulp, 3. De tamboer, 4. Jalousie, 5. Donauwellen, 6. Groot Amsterdam, 7. Tyroler Landler, 8. Drusus, 9. Colonel Bogey, 10. Heinzelmannchens Wachtparade, 11. Appèl aux trompets. Wij hopen dat de jeugd in het Oranjekwartier het mogelijk zal maken dit concert rustig te kun nen beluisteren. Bij de laatste concerten op de Markt was dit niet doenlijk. Moge een beroep op de ouders om hieraan mede te werken niet tevergeefs zijn. Drumband van de Nationale Reserve op bezoek. Ter gelegenheid van de door de personeelsvereniging „Excelsior" van de N.V. „De Hoop" te hou den wandeltocht komt de Vlis- singse drumband van de Natio nale Reserve hedenmiddag naar Terneuzen. De drumband zal de meer dan honderd deelnemers aan de tocht van de markt uitgeleide doen en bij de terugkomst van de 25 km lange mars weer met tromgerof fel inhalen. Hachelijk avontuur. Vrijdagochtend beleefde de schipper van het Belgische mo torschip „Pierre", liggende in het tweede dok, een hachelijk avon tuur. Om sneller vooruit te ko men, maakte hij zijn roeiboot vast aan het met vrij grote snel heid varende Nederlandse motor schip „Annie". Toen de roeiboot nauwelijks was vastgemaakt, schepte deze water en kwam de schipper in een moeilijke positie te verkeren. Tenslotte werd de man, die de zwemkunst onvol doende machtig was om zichzelf te kunnen redden, en zich aan de zijkant van zijn drijvendè boot boven water moest houden, ver lost door enkele collega's. Muziekschool opent nieuwe cursus. Per 1 September 1953 opent de volksmuziekschool weder een nieuwe klas voor beginnelingen, Het blijkt dat de animo voor deze muziekschool bij de jeugd onverminderd voortduurt. De school opende op 24 October 1952 met 115 leerlingen; in de loop van de cursus steeg dit aantal tot ruim 150. Vóór de Kerst- en Paasvacan- is, want er blijven steeds behoef ten. Daarom is het zo verheugend dat de werfactie voor donateurs zoveel succes heeft gehad. Het aantal donateurs bedraagt thans 750, terwijl velen hun bijdrage hebben verdubbeld. De in October geopende mu ziekschool bleek eveneens een succes. De vereniging telt nu 54 werkende leden. De aftredende bestuursleden, de heren C. L. de Smidt, J. F. Filius en J. Versprille, werden herkozen. Dit jaar zal worden deelgeno men aan een muziekfestival te Antwerpen. Tevens staat een fes tival te Terneuzen op het pro gramma, dat naar alle waar schijnlijkheid in samenwerking met „Klimop" wordt georgani seerd. Dit festival zal in Augus tus worden gehouden. Jeugdherbergouders benoemd. Gisteren bereikte ons 't bericht van de difinitieve benoeming tot jeugdherbergouders op de „Bleije Haghe" alhier van het echtpaar M. J. de Groot, woonachtig te Goes. De heer De Groot is een Geldersman en was te Goes o.a. actief- en vooraanstaand lid van de „Jonge Kerk". Voor de jeugd- actie dus geen onbekende. Modernisering drogisterij. Wij namen een kijkje in de ge heel gemoderniseerde zaak in drogisterij van de heer P. A. Wondergem in de Nieuwstraat alhier. Wij stonden toen wij „De Vij zel" betraden, verbaasd over de geweldige verandering die deze zaak heeft ondergaan. Door een flinke verruiming van het inte rieur komt alles nu beter tot zijn recht, mede door de overvloedige hoeveelheid licht, die bij avond het geheel nog aantrekkelijker maakt. De heer Wondergem is iemand, die met zijn tijd meegaat en dit zowel in het zaken- als in het ver enigingsleven ter plaatse toont. Een noviteit in deze moderne drogisterij is ook de verwarming, die zich in hoger sferen bevindt en om geen ruimte te verliezen in het plafond is aangebracht. Het behoeft geen betoog, dat aan deze opening het gebruikelij ke cachet werd verleend door het met bloemen te zeggen. Plaatsvervanger naar de gevangenis gestuurd. Zekere S„ afkomstig van Zuid- Beveland, is onlangs door het ge rechtshof te Den Bosch veroor deeld tot veertien dagen gevange nisstraf en getrouw meldde de man zich dezer dagen te Middel burg aan voor het ondergaan van zijn straf. Donderdag kwam men evenwel tot de onaangename ont dekking, dat niet de veroordeelde S., maar een zekere Van den B„ een plaatsgenoot van S„ zich op kosten van de staat liet verzor gen. S. had een plaatsvervanger gestuurd. Een nieuwe klant, die in het huis van bewaring werd ondergebracht, herkende Van den B. en verbaasde zich over diens aanwezigheid, waardoor de zaak aan het rollen kwam. Nog dezelfde dag is de ware schuldige aangehouden in Noord- Brabant, waar hij zijn „vacantie doorbracht". Van den B. zal zich thans moeten verantwoorden voor het behulpzaam zijn bij po gingen om aan gevangenisstraf te ontkomen en S. wegens uitlok king daartoe. Kort vóór de oorlog deed zich in ons land een soortgelijk geval voor, waarbij eveneens een Zeeuw als plaatsvervanger was betrokken. Deze werd toen ver oordeeld wegens oplichting van de staat der Nederlanden. Kinderfeestje op verjaardag Z. K. H. Prins Bernhard. Woensdagavond vergaderde het bestuur van de Oranjevereniging met de hoofden van de scholen om te komen tot het organiseren van een kinderfeestje op de ver jaardag van Z. K. H. Prins Bern hard op 29 Juni a.s. Na uitvoe rige besprekingen kon een pro gramma worden samengesteld dat uiteraard voor nadere bij zonderheden nog moet worden uitgewerkt. Des morgens zullen de kinde ren vóór het gemeentehuis samenkomen om te zingen. De burgemeester zal de kinderen toespreken. Hierna gaat het in optocht naar een speelterrein, waarvoor de heer De Klerk reeds zijn medewerking toezegde. Voor de oudere kinderen zal dan een knobbelrit per fiets gehouden worden en zullen er voetbalwed strijden zijn tussen de leerlingen van de verschillende scholen. De overige kinderen zullen onder leiding van het onderwijzend personeel spelletjes doen of als supporters optreden bij de voet balwedstrijden. 's Middags vanaf 1 uur zullen wedstrijden gehou den worden waarvoor de kinde ren in 10 groepen zijn ingedeeld. Iedere groep zal een afzonder lijke wedstrijd hebben zoals o.a. hindernislopen, hardlopen met puzzle, kussengevecht, flessen vullen, was ophangen enz. Na af loop van deze wedstrijden zal de beslissingswedstrijd worden ge speeld van het voetballen in de voormiddag. In de loop van de dag zullen de kinderen enkele malen worden getracteerd. Er is nog heel wat te regelen, doch als alles verloopt zoals is gedacht, belooft dit voor de kinderen zeker een leuke dag te worden. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN" HUIDAANDOENINGEN Onder voorzitterschap van de heer J. Balkenende uit Kapelle- Biezelinge hield bovengenoemde vereniging in restaurant „Zo- merlust" haar jaarlijkse leden vergadering, die zich in meer dan gewone belangstelling mocht ver heugen. Dit vond zijn oorzaak in bijzondere omstandigheden, het geen de voorzitter ook in zijn openingsrede liet blijken. Wel is geen van onze leden persoonlijk het slachtoffer geworden van de nationale ramp, maar hij hoopte dat geen enkele Nederlander zich straks zou behoeven te scha men over de wettelijke regeling der schadevergoeding. Spr. me moreerde nog de belangrijke prijsdaling van diverse produc ten. Daarop werd gerapporteerd door de heer Ch. P. Serrarens uit Goes omtrent de bevindingen van de financiële commissie. De kas middelen wezen een goed slot aan van 2931,75. De heer L. Duvekot bracht een verslag uit omtrent de aan de Tweede Kamer gerich te adressen betreffende de wet op de watersnoodschade. Spr meende dat de vereniging door haar initiatief in dezen ten volle haar bestaansrecht heeft bewe gen. Speciaal werd nadruk ge legd op het in de art. 12 en 13 van de noodwet bepaalde, wat als 'n onbillijkheid wordt gezien, n.l. dat bij uitkering van de vergoe ding voor de herstelkosten c.q. de bijdrage wegens onherstelbare beschadiging een degressie wordt toegepast, indien de schade een zekere omvang te boven gaat. Dit zal er toe bijdragen dat een on billijke nivellering in de hand wordt gewerkt. Voorts werd er op gewezen dat een onroerend goed in vele gevallen niet als vol ledige eigendom wordt gezien, daar dit veelal met hypotheken is bezwaard, die ook na herstel of vervanging van kracht blijven. Sp. las het request voor en licht te het nader toe. De vergadering kon zich met dit beleid verenigen. Hierna brachten verschillende heren rapporten uit. Waarschu wende woorden werden o.m. ge richt tegen de import van klaver soorten uit Denemarken. De heer v. d. Have betoogde dat de in Groningen en in de Wieringer- meer geteelde soorten van bete re kwaliteit en gehalte zijn. Daarop benoemde de voorzitter tot leden der financiële commis sie, de heren P. Kostanje te Goes en C. van Damme te Kortgene. Tot leden van het algem. be stuur werden gekozen, resp. her kozen de heren: J. Balkenende, voorz.; C. J. de Jongh, secr.; Jac. een Hamer, L. Duvekot, A. Mol, J. Bakker, H. S. Drijfhout en Ch. P. Serrarens, waarvan naar bij stemming werd uitgemaakt de 3 eerstgenoemde heren het dage lijks bestuur zullen vormen. In diverse sectiesbesturen wer den gekozen de heren: sectie A: J. Balkenende, Kapelle; L. Duve kot, Goes; C. v. Damme, Kortge ne; P. Klouwens, Terneuzen en C. N. Quist, Schoondijke; sectie B: Jac den Hamer, Terneuzen; J. Huige, Nieuwdorp; A. Mol, Oude- lande; J. de Feijter, Sluis en M. v. d. Hoek, St. Maartensdijk; sec tie C: J. Bakker, Goes; C. N. Quist, Schoondijke; C. de Jongh, Goes; A. J. Neve, Walsoorden en D. J. v. d. Have, Kapelle; sectie D: H. Drijfhout, Goes; Ch. P Serrarens, Goes; M.. A. de Roos, Sas van Gent; P. Kostanje en I. Bakker beiden uit Goes. De heer A. Constandse, adj.- directeur van de N.A.K. te Wage- ningen heeft tenslotte een inlei ding gehouden over de nieuwe keurings- en plomberingsrege- ling waaraan hij vastkoppelde 'n beschouwing over de door deze dienst in Frankrijk en in België opgedane ervaringen. De aanwezigen verenigden zich na afloop aan een welvoorziene lunch. Daarna volgde n excursie naar het hertenkamp te Groede. De heer Chr. van den Heuvel, algemeen voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, die te vens voorzitter is van de waters noodcommissie uit de Tweede Ka mer, heeft op een vergadering van de Zeeuwse C. B. T. B., die gis teren te Goes is gehouden een uitvoerige toelichting gegeven op het ontwerp watersnoodschade- wet. Hij kwam tot de conclusie, dat het ontwerp belangrijke ver beteringen behoeft. Met name had hij grote bezwaren tegen het ontbreken van regelingen tot ver goeding van huisraad en van de bedrijfsschade. Wel was hij van oordeel, in tegenstelling tot an dere sprekers, dat in het ontwerp wel degelijk het beginsel der na- schade is opgenomen en wel in artikel 3, waarin gezegd wordt dat het recht op vergoeding na een bepaald tijdstip vervalt. De heer Van den Heuvel ver klaarde bij de aanvang zijner re de het uitgangspunt der regering, waarbij wordt aangeknoopt op de wet op de materiële oorlogsscha de, niet te kunnen aanvaarden. De oorlogsschade bedroeg n.l. niet minder dan 15 milliard gul den en de rampschade naar glo bale schatting anderhalf milliard gulden. Bovendien is de finan ciële positie van ons land stukken beter dan na de oorlog. De oor logsslachtoffers zullen uit het feit, dat zij onbillijk behandeld zijn, nimmer het motief putten, dat nu ook de rampslachtoffers maar onbillijk behandeld moeten worden, aldus de heer Van den Heuvel. Aanvaarding van het be ginsel der integrale vergoeding is geboden, ook al zal de uitwer king technisch verre van gemak kelijk zijn. Scherp nam de heer Van den Heuvel stelling tegen het in het ontwerp ontbreken van recht op vergoeding van huisraadschade. De regering dient dit alsnog in te voegen en met het Rampen fonds een overeenkomst te tref fen omtrent de financiering. Nu heeft de gedupeerde geen recht van beroep, terwijl een niet min der groot bezwaar is, dat de nor men van vergoeding van bedrijfs schade ontbreken, ook al is een regeling voorlopig moeilijk uit te werken. Sprekend over het herstel der schade aan land, tuin- en bos- bouwgronden, vroeg spreker zich af of men onder herstel alleen egalisatie, ontzanding enz. moet verstaan, of dat het ook hier het in orde maken van de structuur en van de cultuurtoestand van de gronden betreft. Op dit punt is helaas geen beroep mogelijk. Er is al een regeling in werking, waarbij allerlei werkzaamheden, bijv. de inzaai van gerst, worden verricht op drooggevallen gron den. Echter alleen de werkelijke kosten worden vergoed. Als dit enkele jaren zo duurt, aldus spr., waarvan moeten de landbouwers dan leven? Want vergoeding van ondernemersloon ontbreekt. De regeling tot herbouw van huizen en bedrijfspanden acht de heer Van den Heuvel vrij bevre digend. Hij achtte het alleen een moeiijkheid, dat de betrokkene het verschil tussen bouwkosten en schade-uitkering zélf zal moe ten financieren. Dat er geen herbouwplicht zal bestaan, noemde hij een gunstige bepaling. Die niet wil herbouwen, krijgt de verkoop-waarde van zijn boerderij op 31 Januari 1953 in geld vergoed. Voor oudere boeren moge dit van belang zijn. Spr. noemde het een bezwaar, dat ook verpachters van herbouw kunnen afzien en daarmede hun pachters kunnen duperen. Er is echter een veiligheidsklep: n.l. dat de minis ter toestemming tot niet-herbou- wen moet geven. Over de regeling van de schade vergoeding ten aanzien van het vee, was spreker tevreden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2