Prins Bernhard sprak in Dordrecht „Wapenstilstand zal worden niet aanvaard Hereniging van Korea wenselijk Van het front Handelbestaansvoorwaarde voor Nederland Amerikaanse perscommentaren Bidault verslagen door vergissing van Napoleon Rede van Eisenhower voor jonge republikeinen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN VRIJDAG 12 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2365. RH EE aan EISENHOWER: n MI II nPD LIMONADESIROOP v.m. n.m. 2.53 3.16 3.28 3.51 4.08 4.31 4.18 4.41 Juni. 22.18 12 4.20 21.00 4.31 13 4.20 21.00 5.40 22.53 14 4.19 21.01 6.54 23.17 15 4.19 21.02 8.10 23.36 16 4.19 21.02 9.23 23.50 17 4.19 21.02 10.34 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur advertentie 1,80. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per Prins Bernhard heeft gisteren in de jaarvergadering van de Maatschappij voor nijverheid en handel te Dordrecht een rede uit gesproken over het onderwerp: ..Handel een bestaansvoor waarde voor Nederland". Het verheugt mij, aldus de Prins, in uw kring te zijn, omdat er een onderwerp aan de orde is, dat de belangstelling heeft van ieder, die Nederlands welvaart ter harte gaat. De titel van het onderwerp zegt het al: Handel een be staansvoorwaarde voor Neder land. De eeuwen door is dit een waarheid gebleken. Nadat Holland in de 14de en 15de eeuw het monopolie der Hanzesteden had doorbroken, was het tegen het einde der 16de eeuw de centrale stapelplaats in de wereldhandel geworden. Die ontwikkeling zette zich in de 16de en 17de eeuw voort. Zo als een geschiedschrijver uit die tijd zegt: In Holland waren er plaatsen met meer schepen dan huizen. Wij zagen het wonder, dat Holland haast geen graan had, maar toch de graanschuur van Europa was. Het verbouwde geen vlas, maar verwerkte het in massa tot lijnwaad. Het had geen schapen, maar weefde een over vloed van wol tot laken. Het had geen wijnbergen, maar bezat de stapel der Duitse en Franse wij nen. Het had geen bossen, maar timmerde meer schepen dan het overige Europa tezamen. Als ik nu, sprak de Prins, en kele woorden mag zeggen over taak en functie van de handel dan stel ik allereerst, dat de taak in één woord is samen te vatten: n.l. dienst. Dienst, die in binnen- en bui tenland in vrije concurrentie wordt bewezen. De producent kan de taak van de handel overnemen. Hetzelfde geldt voor de detaillist. En ook de Staat neemt soms de handels taak over. De funtie echter, de typische handelsfunctie, is onvervangbaar, want of het nu de zelfstandige handelaar, producent of Staat is, die handel drijft, het eigenlijke handelswerk moet worden ge daan. Een typisch kenmerk van de handel is de ver doorgevoerde specialisatie. In de klassieke Europese industrie- en export landen zoals Engeland en Duits land werken producent en ge specialiseerde handelaar nauw samen en met succes. Gaat alles voor de wind en is de afzet gemakkelijk, dan dreigt de handel als zelfstandige func tie in het gedrang te komen. Komt de nood aan de man en stokt de afzet, dan beseft men opnieuw, dat de handel nuttig en nodig is. Meer nog dan de binnenlandse groothandel is vaak de interna tionale tussenhandel verkeerd beoordeeld. Terwijl deze de Ne derlander in het bloed zit, zijn er altijd, die bij het woord alleen al koude rillingen krijgen. Het is echter niet aan mij hierop in te gaan. Ik laat dat aan de bevoeg de handen der prae-adviseurs over, aldus de Prins. DRIE HOOFDPUNTEN. In ons land met zijn groeiende bevolking zijn er de laatste jaren enkele hoofdpunten geweest, die in het centrum der belangstelling stonden en staan: industrialisatie, exportbevorde ring en emigratie. De industrialisatie, niemand zal het ontkennen, is alleen reeds om het scheppen van meer werkge legenheid geboden. Maar ook on der de rook van steeds meer fabrieksschoorstenen blijft Ne derland handelsland. Misschien heeft men in de eer ste jaren na de oorlog te weinig aan het afzetprobleem gedacht Het dient zich bij elke verdere stap op de industrialisatieweg onverbiddelijk aan en dan moet de handel weer in het geweer komen. Ook de verhoogde exportin spanning wordt steeds meer een afzetvraagstuk. Die afzet wordt lang niet altijd door de prijzen- kwestie beslissend beïnvloed. Van nog groter belang is de vraag of het buitenland de aan geboden goederen wenst toe te laten. Steeds minder kan men reke nen met vaste markten. Voortdurend moet dus nieuwe afzet worden gevonden. Daarbij komt de typische taak van de handel naar voren. Het zoeken van de markt, hetgeen soms ge heel tevergeefs is en dan een slechts tijdelijk succes brengt, is voor menige producent te kost baar. Een enkel woord over de emi gratie, al ligt het verband met het onderwerp misschien iets verder weg. Toch is het er in deze zin, dat emigratie een waardevolle steun voor de mark ten aftastende handel kan zijn. Nu weet ik wel, dat de Neder landse emigrant zich snel aan past bij de consumtiegewoonten van zijn nieuwe vaderland. Toch betekent een blijvende stroom van emigranten een niet te ver waarlozen vraag naar Nederland se producten. Belangrijker nog is de steun, die een Nederlands bruggenhoofd in den vreemde kan geven aan de handelaar, die zijn weg komt zoeken. Bij mijn bezoeken aan verschil lende landen van Zuid-Amerika ben ik onder de indruk gekomen van het feit, dat de emigranten van bepaalde nationaliteiten als het ware ontvangstcentra vormen voor de exporteur, de handelaar uit hun vroegere vaderland. Zij staan hem bij met hun locale kennis, met hun relaties. Wanneer de emigrant beseft, dat wij een band willen bewaren, zal hij niets liever doen dan de tijdelijke emigrant, de handelaar, tot een steun zijn. ZIEN WIJ DE EMIGRATIE VERKEERD Wij zien, geloof ik, de emigra tie van Nederlanders naar elders dikwijls verkeerd. Teveel wekt men de indruk, dat het hier om een surplus gaat, dat men blij is kwijt te raken. Natuurlijk is er een surplus, maar laat ons het dan zo stellen, dat het hier gaat om een waarde vol surplus, dat alleen uit de Ne derlandse gemeenschap beschik baar komt voor hulp aan landen met een bevolkingstekort, mits aan bepaalde eisen wordt vol daan. Laat ons beseffen, dat om het nuchter uit te drukken elke normale geschoolde arbeider aan de Nederlandse gemeenschap een bedrag van rond 20.000, heeft gekost. Bij het vertrek van een groep dezer arbeiders gaat een waarde vol geheel ons land verlaten ten bate van het vreemde land. Wij kunnen dus dankbaar zijn voor de verlichting van onze be volkingsdruk, maar voorop dient te staan dat het ontvangende land dubbel dankbaar mag zijn. Deze kijk op emigratie dient iedereen, die met het probleem te maken heeft, zich eigen te maken. Mijn losse opmerkingen heb ben ten doel gehad nog eens scherp te doen beseffen hoe be langrijk de handel voor ons land Handel een bestaansvoor waarde voor Nederland. Of, zoals de regeringsnota 1952 het zegt: „De handel werkt be vruchtend op alle andere be drijfstakken en is daarom één der kostbaarste onderdelen van het economisch potentieel van Nederland.'' Als men een poging doet om dit in cijfers te zeggen: een ex acte becijfering van de omzet van de Nederlandse groothandel is moeilijk. Men kan die omzet schatten tussen 10 en 15 milliard per jaar. Misschien zullen wij straks de betekenis van de handel nog ho ger moeten schatten. Het streven op internationaal terrein naar grotere markteenheden valt sa men met een typische taak van de handel. Be handel immers streeft er altijd naar de versplin tering der economische stelsels ongedaan te maken. Zijn natuur lijke taak is de ene economie met de andere te verbinden. Ik spreek de hoop uit, dat de handel in die taak moge slagen tot heil van ons land èn van de internationale gemeenschap. Van betrouwbare zijde wordt te Seoel vernomen dat de Zuid- koreaanse president, Syngman Rhee, Eisenhowers jongste schrijven aan hem heeft beant woord. President Rhee zou heb ben verklaard, dat „regering en volk van Zuid-Korea niet zullen instemmen met een wa penstilstand". De president zou opnieuw hebben meegedeeld dat „elke wapenstilstand, waarbij Korea verdeeld blijft, door Zuid-Korea zal worden verworpen".; Rhee's antwoord zou, via de Amerikaanse ambassadeur te Seoel, telegrafisch ter kennis In de Amerikaanse pers wordt het feit, dat de wapenstilstand in Korea voor de deur staat, met grote voldoening geconstateerd, inaar er wordt niettemin de na- druk op gelegd dat de totstand koming ervan niet mag beteke nen, dat de Verenigde Naties het herstel van een verenigd Korea zullen prijsgeven. De Philadelphia Inquirer schreef o.m.: „De Ver. Staten verliezen het doel om tot een hereniging van Noord en Zuid-Korea te komen niet uit 't oog. Ons standpunt ten gunste van een vrij, onafhanke lijk en verenigd Korea werd Donderdag is gebleken, dat Georges Bidault door een vergis sing van één der afgevaardigden de benodigde 314 stemmen niet heeft behaald. Een afgevaardigde van de dis sidente Gaullisten, Napoleon Co- chart, was namelijk voornemens vóór Bidault te stemmen maar volgens de notering in het huis van afgevaardigden heeft hij zich van stemming onthouden, aldus het blad „France Soir." De Franse nationale vergade ring heeft geweigerd Georges Bidault als kabinetsformateur te aanvaarden. Hij kreeg één stem te weinig. De leider der volksrepublikei nen (MRP) kreeg 313 stemmen, in plaats van de vereiste meer derheid van 314. Er werden 228 stemmen tegen hem uitgebracht de communisten, socialisten en 23 anderen. Vóór stemden de MRP, 63 Gaullisten, 32 dissidente Gaul listen, 82 gematigde conservatie ven, 14 overzeese önafhankelijken en 27 radicalen. De rest der ra dicalen stemde tegen of onthield zich. President Auriol heeft Donder dagochtend vroeg een communi qué uitgegeven, waarin hij mee deelt, dat hij besloten heeft de voorzitters van de fracties in de nationale vergadering Donder dagmiddag te ontvangen om van hen te vernemen wie zij geschikt achten als kabinetsformateur. Deze zal onmiddellijk daarna worden benoemd. De president zegt, dat een op lossing dringend noodzakelijk is wegens de economische, finan ciële en sociale toestand en de Franse vertegenwoordiging op de conferentie van Bermuda. Indien bij het overleg van Auriol met de fractieleiders over eenstemming wordt bereikt, is goedkeuring van een kabinets formateur door de nationale ver gadering vrijwel zeker. Normaal zoekt de president een candidaat aan, die de partijleiders raad pleegt. Auriol hoopt met de thans gevolgde methode sneller een resultaat te verkrijgen. ANDRE MARIE AANGE ZOCHT ALS KABINETS FORMATEUR. President Auriol heeft André Marie, de radicale minister van onderwijs in de aftredende rege- ring-Mayer, verzocht een nieuwe regering te vormen. Marie, een 55-jarige advocaat uit Honfleur in Normandië, heeft het verzoek in beraad gehouden. Hij wil eerst overleg plegen met zijn politieke geestverwanten. An dré Marie staat bekend als krach tig pro-Amerikaans gezind. Marie, die na de oorlog in drie verschillende regeringen minister van justitie is geweest, zal de president vandaag mededelen, of hij de opdracht aanvaard. Als hij slaagt, zal hij de 19e Franse pre mier sedert de oorlog worden. President Auriol ontving Ma rie, nadat hij Donderdag de ge hele middag besprekingen had gevoerd met fractie-leiders uit de nationale vergadering en ex-pre miers. Ex-premier Pinay verklaarde na zijn onderhoud met Auriol, dat de toestand dezelfde was als veer tien dagen geleden, toen hij de president had meegedeeld, geen poging te kunnen wagen om een regering te vormen. Ook Pléven, de aftredende mi nister van defensie, zou de op dracht hebben geweigerd. Vóór Marie werd ontvangen bracht nog de aftredende pre mier, Mayer, bij de president ver- slag uit over de toestand van de schatkist. De gaullistische fractie heeft Donderdagavond in een verkla ring gezegd, dat de „republiek wordt bedreigd" en gevraagd om herziening van de grondwet en van het regeringsapparaat „zon der uitsluiting van een mogelijk beroep op het land". reeds vóór de oorlog herhaalde lijk aan de wereld kenbaar ge maakt en wij hebben onze zienswijze niet gewijzigd. Evenwel zijn wij niet voorne mens het tot een oorlog te laten komen bij het zoeken naar een oplossing voor de problemen, welke ons na aan het hart liggen. „Of de unificatie van Korea met andere middelen kan wor den verkregen, valt nog te be zien. Maar de resultaten welke een wapenstilstand op Korea kunnen afwerpen, hangen voor een groot deel van ons af. In dien wij ons de les van Korea ter harte nemen, kunnen wij er voor zorgen dat de 24.000 Ame rikanen, die daar gesneuveld zijn, hun leven niet vergeefs hebben geofferd". New York Times: „President Eisenhower heeft er geen twijfel aan laten be staan, dat ons land niet van plan is de hereniging van Ko rea met geweld door te drijven de Ver. Naties hebben zich tot de verwezenlijking daarvan ook niet verplicht maar het blijft uiteindelijk ons doel. Eisenhower heeft trouwens aan Syngman Rhee de verzekering gegeven, dat voor zover het ons land betreft van een wijziging in dit standpunt geen sprake is. De unificatie zal in het brandpunt van de politieke besprekingen blijven staan. In het licht van wat er over deze kwestie in de verga deringen van de Verenigde Naties is gesproken, behoort dit ook zo te zijn". New York Herald Tribune: „De interventie van de Verenig de Naties in Korea had uitslui tend ten doel tot herstel van de toestand te komen, die door de communisten in 1950 door wa pengeweld was verstoord. Eisen howers standpunt, dat wij moch ten verwachten, is daarmede ge heel in overeenstemming. Hij heeft ook gelijk met te be weren, dat de unificatie 'n kwes tie is, die met geduld en vastbe radenheid ter hand moet worden genomen, zodra de kanonnen zwijgen. Het zou van defaitisme getuigen en in strijd zijn met alle leerstellingen van de vrije lan den, dat iets dat niet met geweld kan worden bereikt ,in het ge heel niet kan worden bereikt". Washington Star: „Met de tot standkoming van een wapenstilstand zal de Kore aanse republiek het volgende be reiken: 1. Zij zal in het onbetwist bezit blijven van een iets groter ge bied dan vóór de aanval der com munisten, drie jaar geleden, on der haar gezag stond. 2. Zij kan er op rekenen dat de Verenigde Staten „alle vreedza me middelen" zullen gebruiken om de unificatie van Korea tot stand te brengen, waarvan de verwezenlijking niet geheel en al ondenkbaar is. 3. Zij zal kunnen rekenen op grote steun van Amerikaanse zij de bij de opbouw van het door oorlogsgeweld geteisterde land. 4. Ons land is bereid een we derzijds verdedigingspact te slui ten met de republiek, waarin on ze steun wordt vastgelegd tegen elke toekomstige aanval". NIEUWE GERUCHTEN ROND PRINSES 3IARGARET. Tijdens de kroningsplechtig heid was een speciale gast van de Engelse koninklijke familie aanwezig: de predikant Simon Phipps van de St. Peters kerk in Huddersfield. Hij wordt alge meen dè speciale vriend van prinses Margaret genoemd. Rev. Simon Phipps is 31 jaar oud, ex- majoor van de Coldstream Guards; hij was ook gast op prinses Margarets 21ste verjaar dag. Phipps wordt binnenkort benoemd tot kapelaan van het Trinity-College in Cambridge, hetgeen men een zeer belangrijke benoeming mag noemen. De ge ruchten rond Margaret en Simon zijn talloos LUCHTOFFENSIEF TEGEN DE MAU MAU. Vliegtuigen van de R.A.F., uit gerust met bommen en machine geweren, hebben in een gebied van Kenia een offensief ingezet tegen verborgen schuilplaatsen van de Mau-Mau. Zolang dit ol- fensief duurt, zijn de landstrijd krachten uit het betrokken ge bied teruggetrokken. van president Eisenhower zijn gebracht. Voorts wordt nog vernomen dat president Rhee een buiten gewone zitting van het Zuidko- reaanse kabinet heeft uitge schreven, ter bespreking van de wapenstilstandskwestie. President Rhee heeft Donder dag officieel te Seoel verklaard het te betreuren dat president Eisenhower de mening is toe gedaan dat een wapenstilstand voor Zuid-Korea in vele opzich ten voordelig zal zijn. „Wij nemen een ander stand punt in', aldus Rhee „en dit is onvermijdelijk, aangezien een wapenstilstand volgens de door het Amerikaanse staatshoofd aanvaarde voorwaarden de doodsteek voor Zuid-Korea zou zijn". „Ik zou willen dat onze bond genoten de ware bedoelingen van Zuid-Korea begrijpen", ver volgde Syngman Rhee. Hij verklaarde voorts dat „de Zuidkoreaanse leiders, in dit tijdstip van nationale crisis, er op toezien dat er geen wanorde lijkheden plaats vinden, de be paalde misdadige elementen, misbruik makend van de op winding van het volk, zouden kunnen pogen uit te lokken". „Bovendien zou een onvriend schappelijke houding jegens personeel der Ver. Naties en het op heftige wijze tot uitdrukking brengen van onze klachten te genover onze bondgenoten, tot krachtige tegenmaatregelen lei den", verklaarde hij. De president vervolgde met te zeggen dat Zuid-Korea niets anders doet dan pleiten voor zijn onvervreemdbare rechten. „Ons land eist het recht tot zelfbeschikking op", verklaarde hij, hieraan toevoegend te we ten dat „de Amerikanen, on danks de thans bestaande poli tieke verschilpunten met de Zuidkoreanen, zich niet minder zorgen om de toekomst van Ko rea maken, dan de Koreanen zelf". President Syngman Rhee be sloot met het volk te wijzen op „het grote gevaar, dat de hui dige Zuidkoreaanse positie met zich brengt", hieraan toevoe gend: „Wij zullen geen enkel extreem optreden, dat vijand schap jegens Zuid-Korea zou kunnen opwekken en de toe stand slechter zou maken, toe staan". Grote anti-bestanddemon- stratie te Poesan en Seoel. 50.000 Zuidkoraanse betogers trokken Donderdag, in een de monstratie tegen de overeen komst voor de uitwisseling van krijgsgevangenen, zingend door de straten van de grote Zuid koreaanse haven Poesan. Alle winkels en kantoren waren ge durende de demonstratie geslo ten. In Seoel werd voor de derde, achtereenvolgende dag tegen de overeenkomst gedemonstreerd. Scholieren verzamelden zich weer buiten de gebouwen, waar in buitenlandse journalisten zijn ondergebracht. Zij luisterdtn naar toespraken door studen tenleiders en riepen leuzen. Later trokken ongeveer 500 leden van de Zuidkoreaanse ar- tistenbond, met muziek voorop, door de straten van Seoel. Groe pen toneelspelers gaven korte voorstellingen van een „veld tocht naar de Jaloe". Buiten de gebouwen, waarin personeel der Verbondenen is ondergebracht, stond Donderdag Zuidkoreaanse politie opgesteld. Tevoren was de bewaking van deze gebouwen in handen van Amerikaanse militaire politie. Amerikaanse militaire poli tie heeft Donderdag te Poesan een Amerikaanse soldaat ge arresteerd. De arrestant wordt er van beschuldigd een geweer te hebben afgvuurd, waardoor 4 aan de betoging deelnemende Zuidkoreanen gewond zouden zijn. „De 4 gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Hun toestand is niet ernstig", aldus de politie-mededeling. Van officiële Amerikaanse zij de wordt verklaard dat slechts 2 'Zuidkoreanen gewond zijn. Zuid-Korea wil verdrag met nationaiistisch-China. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft met 76 stem men vóór, geen tegen en 55 ont houdingen een motie aanvaard waarin een beroep op de Zuid koreaanse regering wordt ge daan een verdrag te sluiten met het Chinees-nationalistische be wind. Buitengewone bevoegdheden van Syngman Rhee. De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft president Syngman Rhee buitengewone bevoegdheden verleend. De Zuidkoreaanse volksverte genwoordiging heeft dit besluit met algemene stemmen geno men. De Zuidkoreaanse minister van Binnenlandse Zaken, heeft in een toelichting verklaard dat de aan Rhee toegekende buiten gewone bevoegdheden de presi dent het recht geven „alle maat regelen te nemen voor een al gehele mobilisatie der nationale krachten". Dit is geschied om Rhee in staat te stellen „het hoofd te bieden aan de politieke toestand, welke is ontstaan door de overeenkomst betreffende de uitwisseling van krijgsgevange nen". Verklaring van Zuidkoreaanse vice-premier. De Zuidkoreaanse vice-premier, Pioen Joeng Tai, heeft Donder dag verklaard, dat de Zuidkorea nen zullen weigefen zich terug te trekken naar een „bestandslinie,'' als deze lijn achter het huidige front loopt. De vice-premier wei gerde nadere mededelingen hier over te doen. Officiële Zweedse toezegging. Zweden heeft de Ver. Staten officieel meegedeeld, dat het be reid is deel te nemen in de vijf- landencommissie voor toezicht op de repatriëring der krijgsge vangenen na een bestand. President Eisenhower heeft Donderdag te Mount Rushmore op een bijeenkomst van het natio nale verbond van jonge republi keinen een rede gehouden, waar in hij o.m. zei, dat zijn regering een „goed begin" heeft gemaakt op de weg naar algehele veilig heid voor de vrije wereld. Hij ver klaarde dat de republikeinse partij, sedert zij in het Witte Huis en in het congres aan de macht is gekomen, een doeltref fende aanval heeft gedaan op misdadigheid en corruptie en dat zij het vraagstuk van de binnen landse veiligheid energiek heeft aangepakt. Eisenhower sprak de hoop uit, dat de verstandhouding tussen het Witte Huis en het congres steeds goed zal zijn. Hij doelde hier op zijn streven om de huidi ge belastingen niet te wijzigen en de militaire uitgaven te vermin deren. Sprekende over de resultaten van zijn bewind betreffende de buitenlandse aangelegenheden, zeide de president, dat zijn partij zich vastbesloten wijdde aan een politiek, die er op is gericht „de vriendschap en samenwerking tussen alle landen, die de vrijheid liefhebben en zich tegen tirannie verzetten, te versterken en te verzekeren". „Wij hebben militaire verdedi gingsplannen herzien om op rea listische wijze in de behoeften van het ogenblik te kunnen voor zien. Deze plannen zijn zorgvul dig en logisch opgesteld, in de hoop dat zelfs de Sowjets kunnen worden overtuigd van de dwaas heid om te rekenen op het succes van agressie of om ten aanzien van de veiligheid in feite alleen te vertrouwen op bewapening", aldus president Eisenhower. mULl/Ln G0UDMERK ft 1.85 HVULI/LIl G0UDMERK tl 1.85 HEEM VAN WAT GEWEND BENT TE GEBRUIKEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Weinig wind. Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen. Plaatselijk buien, mogelijk met onweer. Zwakke wind uit uiteenlopende richtin gen. Over het algemeen hogere temperaturen. ZATERDAG 13 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON MAAN Aanval van Chinezen. Ruim 5000 Chinezen hebben Woensdagavond aan het Ooste lijke front in Korea een aanval uitgevoerd, waarbij zij op vier plaatsen doordrongen in de li nies der Verbonden troepen, al dus een mededeling van het Amerikaanse 8e leger. De aanval werd gedaan langs een 3 km breed front ten Zuid oosten van de voorpost „Texas". De Zuidkoreaanse verdedigers in het gebied boden heftig te genstand. Aan het centrale front deden 200 Chinezen een aanval op de voorpost „Harry". De strijd is nog aan de gang. Later groeide de sterkte der Chinese aanvallers, betrokken in de strijd om de voorpost „Harry", aan tot een bataljon. Er onspon zich een heftige strijd tussen de Amerikaanse verdedigers en de Chinese aan vallers, die eindigde met een te rugdrijven der Chinezen. Chinees-communistische in fanterie ter sterkte van 2000 man heeft de door Zuidkoreanen ver dedigde buitenpost „Texas" aan gevallen. De Chinezen vielen aan in drie, opeenvolgende gol ven, telkens met een bataljons sterkte (800 man), die gesteund werden door een hevig vuur van geschut en mortieren. Op een andere plaats vergroot ten 1400 Chinese infanteristen twee eerder in een door Zuidko reanen bezet gedeelte van net front geslagen bressen. De Zuid koreanen voerden heftige tegen aanvallen uit. Ook ten Oosten van de rivier de Peokhan hebben Zuidkorea nen tegenaanvallen uitgevoerd. Het doel hiervan was een bres in hun linie, door 400 Chinezen, die de buitenpost „Christmas Hill" aanvielen, gemaakt te dichten. Geallieerde luchtaanvallen boven Korea. De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oos ten heeft meegedeeld dat 16 vliegende reuzenforten Donder dagochtend vroeg de vliegvel den van Oeidji en Sinoeidjoe, 2 nabij de Jaloe gelegen Noordko- reaanse plaatsen, hebben aan gevallen. Er werd „matige tot krachtige tegenstand" ontmoet van lucht doelartillerie en jagers der communisten.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1