Zuid-Korea wil opmars de Jaloe! naar Geallieerde hoge commissie wijst Duits protest af i Bidault wil kabinet van lange duur De beperking van de in de Verenigde zuivelimport Staten Ongeregeldheden te Seoel Syngman Rhee naar Amerika? Rampenfonds Het sluiten van een wapenstilstand Verklaring van Cabot Lodge Amerikaanse militair in Korea veroordeeld ISienwe regeling minder streng Luchtmacht zwakste punt van de N.A.T.O. Incident tussen Israël en Jordanië De Italiaanse verkiezingen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN WOENSDAG 10 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2363. ZUIDKOREAANSE PREMIER OVER HET VERDRAG. HET FRONT IN KOREA NA DE WAPENSTILSTAND MIMI OTT Noord Kort a De Suez-kanaalzöne Botsingen te Teheran Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft met algemene stemmen een resolutie goedge keurd, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen maatre gelen te nemen teneinde omiddel- lijk naar de Jaloe, de rivier op de grens met communistisch-China op te rukken. Voorts wordt gezegd, dat de re gering van haar recht van zelf verdediging gebruik moet maken tegen alle buitenlandse troepen, die in Korea landen voor het ver zekeren van de naleving der overeenkomst om het vuren te staken. Ook wordt een beroep op de regering gedaan onmiddellijk alle Koreaanse gevangenen, die niet naar huis willen, vrij te laten en de Chinese gevangenen, die weigeren te repatriëren, naar Formosa te zenden. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen had de „bestands commissie" van de vergadering tevoren de bewoordingen van de resolutie „gematigd" en een op roep om India de oorlog te ver klaren als Indische troepen in Zuid-Korea zouden landen om het toezicht op de krijgsgevange nen over te nemen, geschrapt. Een wetsontwerp, waarin ge vraagd werd om een militair ver drag met nationalistisch China werd Dinsdag niet in de nat. ver gadering ingediend, omdat de op stellers ervan krachtige opposi tie tegen het wetsontwerp vrees den. SYNGMAN RHEE NAAR AMERIKA Volgens een correspondent van de Amerikaanse radio-omroep N.B.C. is president Rliee v.an plan naar de Ver. Staten te vliegen om een laatste beroep te doen op president Eisenhower om het be stand niet te ondertekenen. Óp het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is ech ter verklaard, dat men niets van een dergelijk plan weet. DE BESPREKINGEN. De wapenstilstandsonderhan delaars te Panmoendjon zijn 12 minuten bijeen geweest voor hun verdere besprekingen over een volledige wapenstilstands- overeenkomst, na de oplossing van de krijgsgevangenkwestio. Men ging tot heden uiteen. De verdaging geschiedde op ver zoek der Noordelijken. Nader wordt gemeld dat de te Panmoendjon vergaderende stafofficieren van beide par tijen Dinsdag gedurende 100 mi nuten in besloten zitting bijeen zijn geweest. RADIO-PEKING OVER HET VERDEDIGINGSVERDRAG Radio-Peking heeft gedeelten uit een hoofdartikel in het „Pe- kingse Volksdagblad" omgeroe pen. In een dezer aanhalingen wordt gezegd dat „een verdrag tot wederzijdse verdediging als door president Eisenhower aan zijn Zuidkoreaanse collega Rhee voorgesteld, hetzij een poging zou zijn om een wapenstilstand in Korea te saboteren, hetzij 'n streven om de verdeling van Korea te bestendigen." Volgens radio-Peking schrijft het blad: „Het Amerikaanse voorstel inzake een verdrag voor weder zijdse verdediging vestigt de in druk, dat het een voorgesteld plan is tot het belemmeren en sa boteren van het doel van de wa penstilstandsovereenkomst om te komen tot een politieke conferen tie en een vreedzame schikking van het Koreaanse vraagstuk". De Chinezen zijn bereid te on derhandelen op een politieke conferentie, maar wat is dan het doel van een verdrag voor weder zijdse verdediging, waarbij de troepen van Rhee onder Ameri kaanse controle zouden komen te staan, zo vraagt het blad zich af. Over de Zuidkoreaanse houding ten aanzien van het wapenstil standsverdrag schrijft het blad, dat de Zuidkoreaanse afgevaar digde te Panmoendjon had ver klaard, dat hij tegen de bepaling was, dat alle krijgsgevangenen, die niet wilden repatriëren, aan een neutrale commissie zouden worden overgedragen. De troepen van president Rhee zijn klaarblijkelijk voornemens de gevangenen met geweld vast te houden. Een regeling van het Koreaanse geschil is er dus af hankelijk van, of de Verenigde Staten in staat zijn de bepalingen van de overeenkomst vlug uit te voeren en het gevaar van een ge welddadig gevangenhouden kun nen tegengaan, aldus het artikel in het „Pekingse Volksblad". DEMONSTRATIES TE SEOEL. Dinsdag is te Seoel tegen de overeenkomst betreffende een uitwisseling van krijgsgevange nen uit de Koreaanse oorlog ge demonstreerd. In verscheidene gevallen waren deze demonstra ties tegen personeel der Ver. Naties gericht. Aan de demon straties is onder meer deelgeno men door studenten en scholie ren. Twee Koreaanse bestuurders van vrachtauto's van de Ameri kaanse ambassade, die poogden zich 'n weg te banen door voor bij trekkende demonstrerende studenten, werden van hun voertuigen getrokken en gemo lesteerd. Politie der V. N. is tus senbeide gekomen om geweld daden te voorkomen. In enkele gevallen waren de demonstraties tegen personeel der Ver. Naties gericht. Hier en daar wierp men leden van dit personeel tegen de overeen komst voor de uitwisseling van krijgsgevangenen gerichte pam fletten in het gelaat. Reuter meldt dat de Zuidko reaanse politie heeft meege deeld dat er bij de Dinsdag in de straten van Seoel gehouden demonstraties geen ernstige ge wonden zijn gevallen. Demonstranten, w.o. een aan tal Zuidkoreaanse schoolmeis jes, poogden te Seoel door het cordon van de militaire politie rondom het gebouw, waarin het hoofdkwartier van het 8e Ame rikaanse leger is gevestigd, te breken. In het gedrang kwamen ver scheidene schoolmeisjes te val len, waarbij zij door de opdrin gende menigte onder de voet werden gelopen en verwondin gen opliepen. De Zuidkoreaanse premier, Daik Djoe Tsjin, heeft Dinsdag tegen over journalisten te Parijs ver klaard, dat „de communistische leiders achter het „ijzeren gor dijn" wel zullen lachen, omdat hun agressie groot voordeel heeft opgeleverd en omdat Nrd-Korea onder hun heerschappij blijft". De Zuidkoreaanse premier ver volgde: „President Eisenhower hoopt een verenigd Korea te krij gen door politieke en andere me thoden, niet door geweld. Hij geeft ons niet de kans de meer dan een millioen Chinezen uit ons land te jagen". Volgens Paik Djoe Tsjin wordt Zuid-Korea door het wapenstil standsverdrag gedwongen een groot leger gereed te houden om een volgende invasie het hoofd te kunnen bieden. Hij voegde hier aan toe, dat millioenen Nrd- Koreanen, die verlangend had den uitgezien naar de bevrijding, thans werden gedwongen voor onbepaalde tijd het slachtoffer te blijven van het communistische regime. De Zuidkoreaanse premier is op doorreis naar de Verenigde Staten. In het nationaal rampenfonds is tot nu toe een bedrag van 115,4 millioen gestort, hetgeen 100.000 meer is dan de opgave van Maandag. MOLOTOF ZEER HOOPVOL De vrouwelijke Indische mi nister van Volksgezondheid, Radjkoemari Amrit Kaoer, heeft te Moskou verklaard, dat Molotof, de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, haar in de afgelopen week had meegedeeld, dat hij zeer hoopvol gestemd is over het sluiten van vrede in Korea en de wereld. De Indische minister zeide een onderhoud van een uur met Mo lotof gehad te hebben, waarbij over problemen van volksge zondheid en algemene vraag stukken was gesproken. Minister dr Kaoer, is voor een bezoek van 2 weken te Moskou als gast van de Indische ambas sadeur. Zij prees de Sowjet-dienst voor de volksgezondheid. De geallieerde hoge commissie in West-Duitsland heeft Dinsdag bekehdgemaakt, dat zij het pro test van de Westduitse regering tegen de uitwijzing van De Jonge heeft afgewezen. De commissie verklaarde aan de Westduitse regering, dat de uit Breda ontvluchte gevangenen geen politieke vluchtelingen, maar veroordeelde misdadigers' waren. Zij sprak er haar verwon dering over uit, dat de regering te Bonn tracht Nederlandse on derdanen, die door Nederland se gerechtshoven zijn veroordeeld op beschuldiging van ernstige misdrijven tegen het leven en de vrijheid van hun landgenoten, onder wie ook kinderen, als poli tiek vluchteling in bescherming te nemen. De Jonge is, zoals gemeld, één der zeven uit Breda ontsnapte misdadigers. Hij werd onlangs door de Britse bezettingsautori teiten in West-Duitsland aan de Nederlandse autoriteiten overge dragen, nadat een Westduitse rechtbank te Oldenburg had ge weigerd hem langs de normale kanalen uit te wijzen. De recht bank te Oldenburg was namelijk van mening, dat De Jonge als politiek vluchteling moest wor den beschouwd. De Westduitse regering had geprotesteerd tegen de uitwijzing door de Britse bezettingsautori teiten, op grond van het feit, dat laatstgenoemden haar speciale bevoegdheden ten aanzien van de verdediging van het „prestige en de veiligheid van geallieerde troepen" zouden hebben over schreden. Inmiddels is thans ook bekend geworden, dat een tweede der uit Breda ontsnapte gevangene, Po lak, Maandagmiddag is meege deeld, dat hij op grond van een bevel van de hoge commissie zal worden uitgewezen. Een vertegenwoordiger van de Britse bezettingsautoriteiten heeft Polak, die in een gevangenis te Hannover wordt vastgehouden, op de hoogte gebracht van dit bevel. 25 cent per pak Dubbel pak 45 cent De Franse politicus Bidault, die door president Auriol is aange wezen als kabinetsformateur, heeft besprekingen gevoerd met politieke leiders om steun te ver werven voor de stemming in de nationale vergadering over zijn ambtsbevestiging. Bij de stem ming, die heden gehouden zal worden, moet Bidault 314 stem men krijgen om in zijn ambt be vestigd te worden. Aan het einde van de bespre kingen deelde Bidault mede, dat hij öf een regering van lange le vensduur öf geen regering zal vormen. Ontruiming van net front over drie km KOEMSONG KOEK4SJON TSJOR- YANGOE 38c (jreedte «T >jgroad PAN MOENJ&N. Aan beide fronten via/^ vijf toegangsw«g«n.ten neutrale frontinspectie MO ENG AN Uitwisseling/van 3500O krijgsgevangenen per maand 53244 V.PELT In deze kaart geven wij een overzicht van de situatie, zoals deze zou ontstaan na het tot standkomen van de wapenstil stand in Panmoendjon. Het bevel „staakt het vuren" zal 12 uur na het sluiten van de wapenstilstand worden gegeven, terwijl de legers de sterkten zullen behouden, die zij op dat moment bezitten. Zoals bekend zal 3 maanden na de wapenstilstand in Colom bo een conferentie worden ge houden betreffende de evacua tie van alle troepen. DE BOMMEN OP SEOEL. Het blijkt, dat twee der in de nacht van Maandag op Dinsdag door communistische vliegtui gen boven Seoel uitgeworpen bommen een meisjesschool heb ben getroffen. Twee leraars aan deze school werden in hun slaap getroffen en dodelijk verwond. Twee mu ren van het schoolgebouw zijn ingestort. Leerlingen van deze school hebben deelgenomen aan een demonstratie voor fle wo ningen in Seoel, waarin buiten landse correspondenten ver blijven. RADIO PJONGJANG OVER DE KRIJGSGEVANGENEN. Het in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang gevestigde radiostation heeft onder meer verklaard dat de communisten in een geest van een compromis hebben bijgedragen aan het tot standkomen van een overeen komst voor de uitwisseling van krijggevangenen. „Het sluiten van een wapen stilstand in Korea is thans nog slechts een kwestie van tijd", aldus de radio. Radio-Pjongjang verklaarde voorts dat, „ofschoon de be standsbesprekingen in besloten zitting worden gehouden, enkele elementen, waaronder de Zuid koreaanse president Syngman Rhee, pogen de beraadslagingen te doen mislukken, door opzet telijk nieuws over het behan delde te doen uitlekken". „Doch de wens van de wereld om vre de te verkrijgen is te sterk, dan dat deze personen in staat zou den zijn een wapenstilstand te schenden", aldus het communis tische omroepstation. De Amerikaanse gedelegeerde bij de V. N., Henry Cabot Lodge, heeft in een radio-vraaggesprek te New York verklaard, dat de Ver. Staten „alles wat nodig is" zullen doen om te verhinderen, dat Peking-China in de V. N. wordt opgenomen. Hij uitte voorts de mening, dat de kwestie der toelating niet zou moeten staan op de agenda van de politieke confe rentie, die bijeen zal worden ge roepen na een wapenstilstand in Korea. Een sergeant van de Ameri kaanse luchtmacht, Giuseppe Cascio genaamd, is te Taegoe in Zuid-Korea tot een gevangenis straf van 20 jaar veroordeeld op beschuldiging van het verstrek ken van inlichtingen aan de Noordelijken en het overmaken van 47.000 dollar aan een Ko- reaan. Cascio ontkende het tenlaste- gelegde. Amerika zal beperkte invoer van boter en gedroogde afge roomde melk toestaan, (hetgeen sedert vele jaren niet het geval is geweest), op grond van invoer quota, welke door president Eisenhower zijn afgekondigd. Deze quota zullen van kracht worden, wanneer de bestaande quota uit de wet op de defensie productie op 1 Juli a.s. niet ver lengd worden. Er zou dan invoer van kaas worden toegestaan, welke weinig afwijkt van de thans toegestane invoer voor Edammer en Goudse kaas, Deen se schimmelkaas en kaassoorten van het Italiaanse type, gemaakt uit koeienmelk. De invoer van cheddarkaas zou echter drastisch beperkt worden. Ook zal volgens het besluit van de president invoer van aardno- ten, aardnoot-olie, lijnolie, vlas- zaadolie en vlaszaad worden toe gestaan. Deze invoer zou echter aan hogere invoertarieven wor den onderworpen, welke volgens ambtenaren de invoer ervan te kostbaar zou maken om aantrek kelijk te zijn. In zijn rapport aan de perma nente groep van de Navo over de periode Mei 1952-'53 zegt gene raal Ridgway, dat de organisa tie heeft getoond dat vrije landen in samenwerking met succes hun gemeenschappelijke veiligheid kunnen opbouwen. Wel consta teert hij, dat het vereiste mini mum aan verdedigingsstrijd krachten en doeltreffendheid nog niet is bereikt. Aanzienlijke toeneming van het aantal gevechtsvliegtuigen heeft de positie van de Navo verbeterd. Ook de groei der grondstrijd krachten in het verslagjaar is, of schoon niet bevredigend, wel be moedigend geweest. Noord-Euro pa heeft nog steeds te weinig troepen van zichzelf om gelijke kansen te hebben tegenover een grote aanval. Daarom zullen de landen in dat gebied nog hulp van buiten moeten ontvangen. In Centraal-Europa is vooruitgang gemaakt. Ook in Zuid-Europa worden de grondstrijdkrachten steeds beter, maar daar bestaat nog steeds een ernstig gebrek aan ondersteuningstroepen. Het zwakste punt van de Navo is de luchtmacht, aldus besluit Ridgway zijn rapport, en in het komende jaar zal op zijn minst grotere voorrang aan de opbouw der luchtstrijdkrachten moeten worden gegeven. De op 1 Juli in werking tre dende jaarquota omvatten:'boter 707.000 lbs. Op het ogenblik is de invoer verboden. Gedroogde volle melk 7000 lbs., invoer is op het ogenblik niet toegestaan, gedroogde afgeroomde melk 1.807.000 lbs., invoer is op het ogenblik niet toegestaan. Ched darkaas en vervangingsproduc ten voor kaas, bevattende of be reid uit cheddarkaas 2.780.100 lbs. (totale hoeveelheid). Het hui dige invoerquotum bedraagt 9.775.000 lbs. Edammer en Goud se kaas 4.600.200 lbs. (totale hoe veelheid). Het tegenwoordige quotum is 4.600.000 lbs. Deense schimmelkaas (uitgezonderd sil- ton) en kaas en vervangingspro ducten voor kaas, bevattende of bereid uit Deense schimmelkaas 4.167.000 lbs. (totale hoeveelheid). Het tegenwoordige quotum is 4.025.000 lbs. In het besluit van Eisenhower wordt medegedeeld, dat toekom stige invoer administratief zal zal vallen onder paragraaf 22 van de Agricutural Adjustment Act. Volgens de nieuwe regeling al dus het besluit, worden de oogst- contróle-programma's door de verschillende producten geplaatst op een logische basis en kunnen zij zodanig ontworpen worden, dat zij in overeenstemming zijn met de omstandigheden van de nieuwe oogst zoals deze zich voordoen. De nieuwe regeling is minder dwingend en maakt deze regeringsprogramma's meer in overeenstemming met de eisen welke de politiek op het gebied van de buitenlandse handel van de regering en haar economische politiek stellen en met de han delsverdragen op basis van we derkerigheid, welke de V. S. heb ben gesloten. De minister van landbouw zal een vergunningenstelsel opstel len, voor de invoer. Een derge lijk stelsel zal volgens de ambte naren in niet veel afwijken van het bestaande vergunningenstel sel van het ministerie. Zijn standpunt ten aanzien van het Europese leger is, naar hij op een persconferentie mededeel de, niet gewijzigd. De linkse radicaal Mitterand deelde na afloop van de bespre kingen mede, dat Bidault de na tionale vergadering zal verzoeken om maatregelen die de levens duur van zijn kabinet voor een tijd van achttien maanden garan deren. Bidault zelf deelde op de persconferentie niets over de duur van een dergelijke periode mede. Waarnemers te Parijs gaven Bidault een tamelijk grote kans dat hij het vereiste aantal stero men zal krijgen. De Egyptische minister van Voorlichting heeft verklaard dat Engeland in principe accoord gaat met ontruiming der Suez- kanaalzöne door de Britse strijd krachten. Hij zei dat Egypte goedvindt, dat Britse technici achterblijven om de Egyptische strijdkrachten te helpen bij het in stand houden van de Kanaalbasis. De Egyptische minister noem de het „dwaasheid" dat de tech nici na de terugtrekking der overige troepen onder Brits mi litair bevel zouden blijven, zoals de Engelsen wensen. In dat ge val zouden het bezettingstroepen worden, zei hij. De militaire attaché's van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Dinsdag het Israëlische grensplaatsje Tirath Yehoeda be zocht, nadat gemeld was, dat het plaatsje was aangevallen door „infiltrerende" troepen. Een militaire woordvoerder van Israël verklaarde, dat gewa pende mannen de grens van Jor danië hadden overschreden en dat zij een huis in het dorpje in de lucht hadden laten vliegen en een ander met geweervuur en handgranaten hadden bestookt. Een ingezetene zou hierbij om het leven zijn gekomen. Het hoofd van de Israëlische afvaardiging bij de gemengde wapenstilstandscommissie heeft tegen deze grensschending gepro testeerd bij de stafchef van de Verenigde Naties in Palestina, luitenant-generaal William Riley. Italiaanse senaat: 50.30 pet voor het centrum. De centrum-partijen (christen democraten en verbondenen) hebben een krappe meerderheid van stemmen voor de Italiaanse senaat behaald, aldus heeft een officiële woordvoerder medege deeld. Volgens de bijna volledige uitslagen hebben de centrum-par tijen in totaal iets meer dan de linkse en rechtse oppositie teza men gekregen. De minister van binnenlandse zaken, Scelba, deelde later mee, dat de meerderheid der midden partijen in de senaat verzekerd en in het huis van afgevaardig den waarschijnlijk is. Men heeft te Rome bekendge maakt dat de regeringscoalitie in de verkiezingen voor de senaat 50,30 pet van het aantal stem men heeft verworven. De verdeling van de zetels in de senaat wordt als volgt: 125 zetels voor de centrumpartijen, waar van 116 voor.de chris.-democra- ten, 86 zetels voor de linkse par tijen (waarvan 54 voor de com munisten, 28 voor de socialisten en 4 voor de lijst van communis ten en socialisten samen), 25 ze tels voor de rechtse partijen (waarvan 16 voor de monarchis ten en 9 voor de nieuwe fascis ten) en 1 zetel voor de onafhan- kelijken. Volgens de laatste statistieken telt de bevolking van het Vati- caan 1031 zielen, waarvan 750 mannen en 381 vrouwen. Deze 1031 mensen zijn afkomstig uit 15 verschillende landen. Getal len over de militaire macht van Vaticaanstad worden zorgvuldig geheim gehouden. Volgens de berichten uit Tel Aviv gebeurde het incident 12 uur nadat de overeenkomst tussen Israël en Jordanië, over het voor komen van grensincidenten was getekend. Een honderdtal aanhangers van Mossadeq heeft Dinsdagmor gen een aanval gedaan op het hoofdkwartier van de „Arya"-par- tij, een fascistisch georiënteerde groepering, waarvan ook een aantal aanhangers van de sjah deel uitmaakt. De aanvallers slaagden er in 't gebouw binnen te dringen, waar het tot gevechten kwam. Twee personen werden gewond. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Iets lagere temperaturen. Veel bewolking met plaatselijk wat regen en een kans op on weer. Matige tot krachtige noor delijke wind. Op vele plaatsen iets lagere temperaturen. DONDERDAG 11 JUNL v.m. n.m_ Breskens 1.09 1.44 Terneuzen 1.44 2.19 Hansweert 2.24 2.59 Walsoorden 2.34 3.09 ZON Juni. 10 4.21 11 4.20 12 4.20 13 4.20 MAAN 20.58 20.59 21.00 21.00 2.50 3.34 4.31 5.40 20.27 21.31 22.18 22.53

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1