Amerika's handelspolitiek 't verkeerde op spoor Zet Zuid-Korea strijd voort? de KENYA <D m België verongelukt Maakt Nederland nog kans bij vestiging atoomcentrum De verkiezingen in Italië nc urcuuien Britse plannen gingen niet door Wat zal Europa doen AGENDA: Pipercup in Maak kennis mei nieuwe aanwinst! m Thans drie soorten Castella. GEEN GROTERE VRIJ HEDEN. Nog^steeds visum nodig voor Duitsland Pakistan en India willen bemiddelen bij Engeland en Egypte Het beste bed ooit gemaakt! ''«om#*®# Eisenhower-Rhee Vrijgelaten Katholiek geestelijke uit Korea in Berlijn aangekomen De Europese kolenposiiie in het derde kwartaal Vierjarenplan voor Algerië Echte Bloemenzeep 20 cent. voor Wapensmokkel van Texas naar Panama? Indonesisch toestel geland op Nieuw-Guinea NAAR DE TOP VAN DE MOUNT EVEREST g:«K-»'v Men kan wel zeggen, dat de Europese landen nooit tevoren de buitenlandse economische po litiek van de Verenigde Staten met zoveel belangstelling hebben gadegeslagen als de laatste tijd. En helaas is deze belangstelling vermengd met bezorgdheid en zelfs teleurstelling. Na de laatste presidentsverkie zingen hoopte ieder, dat de Ver enigde Staten onder een republi keins bewind sneller naar een vrijere handel zouden toegaan dan onder de democraten. Presi dent Eisenhower was het sym bool geweest van militaire sa menwerking en eenheid onder de geallieerden en het was bekend, dat hij dezelfde zaak op econo- misch gebied voorstond. De grote industriële onderne mingen, die Eisenhower gesteund hadden bij de verkiezingen en de zakenmensen, aan wie belangrij ke ambten in het nieuwe kabinet waren gegeven, stonden bekend als voorstanders van de vrije han del, zowel uit overtuiging als door de belangen, die ze er zelf bij hadden. De staal-, auto- en filmindustrieën zijn meer gebaat bij exportmarkten en dientenge volge met het verschaffen van genoeg dollars aan andere landen om Amerikaanse goederen te ko pen, dan met een bescherming van de Amerikaanse markt. Pre sident Eisenhower had zich ook in deze zin uitgelaten bij zijn inaugurale rede en bij andere ge legenheden, zodat men alle reden had goede verwachtingen te koes teren. EEN PRACHTIG PLAN... De economische conferentie van het gemenebest eind 1952 had zich eveneens op deze mening in de V S. gebaseerd. Het resultaat van deze conferentie was dat En geland en de landen van het ge menebest eindelijk besloten naar convertibiliteit en non-discrimini- natie in de internationale handel te streven. Dit was de weg, die de Verenig de Staten hen de 'laatste tijd steeds hadden aangemoedigd om in te slaan. En dienovereenkom stig werd er bij deze conferentie een prachtig plan opgesteld ten- einde het soort handels- en beta- lingssysteem te scheppen, dat het Amerikaanse economische leven zo graag zou zien, een rechtvaardige en gelijke Kans voor allen, die bij de wereldhan opheffing van de belemmeringen voor de handel van de deviezen- controle. Wanneer dit plan aangenomen was, zouden alle betrokkenen hieraan hun bijdragen leveren. De uitvoering van het plan vroeg van de Verenigde Staten niet zo zeer directe hulp, bedoeld om de internationale reserves te vergroten, als wel het soort bui tenlandse economische politiek passend bij de belangrijkste cre diteur en grootste exporterende natie van de wereld. del betrokken zijn, een Het antwoord hierop is tot dus verre teleurstellend geweest. Na tuurlijk had de nieuwe regering van de V. S. enige tijd nodig voor zij het plan had bezien. De zaak is echter naar een andere com missie verwezen en daarop is Lewis Douglas benoemd om een een onderzoek in te stellen naar de uitvoerbaarheid van de voor stellen, door Eden en Butler na de conferentie van het gemene best aan de Amerikaanse rege ring voorgesteld. Hoewel dit uitstel te begrijpen en te rechtvaardigen is, is het niet zo gemakkelijk om enige re cente handelingen te begrijpen, die een inzicht geven in de opinie van de Verenigde Staten over deze belangrijke kwestie. De ver wachte liberalisatie van de wet op de wederkerige handelsover eenkomsten, die deze zomer af loopt en vernieuwd moet worden, zal niet plaats vinden. Zoals de zaken nu staan, zal zij in het gun stigste geval voor één jaar ver lengd worden. In het ongunstig ste geval zal zij bezwaard worden met amendementen, zoals door Simpson in het congres voorge steld. Als dit zou gebeuren, zou het een terugtocht in de richting van het protectionisme beteke nen' "MiWMPi Zo zijn er nog meer teleurstel lingen, zoals een wederoplegging van strenge beperkingen op de import van bepaalde zuivelpro ducten en de toenemende eis voor meerdere protectie door speciale belanghebbenden in de V. S., va riërend van oliemaatschappijen tot fabrikanten van fietsen. GEVAARLIJKE KLOOF. Dit alles maakt het zeer moei- lijk om te geloven, dat de Ver- algemene enïgde Staten spoedig en in gun- stige zin aan de oproep voor handel in plaats van hulp" ge hoor zullen geven. Wanneer wij het vooruitzicht hebben, dat de vrije wereld voor altijd door de dollar-kloof ver deeld zal blijven, doemt er een groot gevaar op, dat de landen van West-Europa niet meer zul ke beperkingen in acht zullen ne men in hun economische betrek kingen met het Sowjetblok, voor al wanneer de belemmeringen, die de toegang tot de dollarmark- ten verhinderen, weer erger wor den. De protectionisten in het Ame rikaanse congres behoren te be grijpen, dat ze een zware slag toebrengen aan het verbond van de vrije volkeren. Zij moeten zich bewust zijn, dat er een zekere la tente anti-Amerikaanse handels tendens in Europa bestaat en dat zij deze door hun houding ver sterken. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 7.30 uur: Biosc. Don Camil- lo. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Kindersmokkel. MORGEN: TERNEUZENLuxor-Theater, 7.30 uur: „Don Camillo". Concertgebouw, 8 u.: „Kin- smokkel". Gemeentehuis, 11 u.: Aan besteding uitvoeren grond-, riolerings- en bestratingswer- ken. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Sterren stralen overal". De te volgen handelspolitiek, waarover de Verenigde Staten nu beslissen moet, is niet alleen maar van grote betekenis, zij be treft de fundamentele kwestie van de internationale relaties en van het machtsevenwicht in de wereld. Daar er nogal enige verwar ring blijkt te bestaan over de re geling betreffende visa voor Duitsland heeft het ANP zich tot de Duitse ambassade alhier ge wend. Daar deelde men ons mede, dat het wel in het voorne men ligt, de visa voor Duitsland geheel af te schaffen, maar dat er dienaangaande nog steeds geen officiële mededeling is ont vangen van de Duitse bondsrege ring. Het is dus heel goed mo gelijk, dat de aanschaffing pas op een latere datum geschiedt. Tot die tijd moet men derhalve voor reizen naar of door Duitsland nog in het bezit zijn van een visum. De Pakistaanse premier, Mo hammed Ali, heeft te Londen medegedeeld, dat hij tezamen met zijn Indische ambtgenoot, Djawaharlal Nehroe zijn invloed zal aanwenden ten behoeve van een oplossing van het Egyptisch- Britse geschil over de kanaal- zóne. De twee staatslieden van het gemenebest zullen afzonderlijk midden Juni een bezoek aan Cairo brengen. Op de conferentie van het ge menebest waren enige menings verschillen over het Brits-Egyp tische dispuut aan de dag getre den. „Ik kan niet zeggen, dat de conferentie een oplossing van het Brits-Egyptische geschil na der heeft gebracht doch zij heeft reden tot meer hoop gegeven, dat alle voorwaarden voor een rege ling aanwezig zijn". HAZET, BEODEN. EN S T A A L W A R E N F A B R I E K EN IE ZEVENBERGEN Maandagmorgen is een Piper cup neergestort bij het dorpje Le Boquet in België, toen de piloot in de mist trachtte op het vlieg veld van Temploux te landen. De piloot en zijn passagiers beiden Belgen zijn in de vlammen om gekomen. Volgens radio-New York heb ben het Zuid-Koreaanse kabinet en de nationale vergadering be sloten de strijd voort te zetten en 't op handen zijnde bestand niet te erkennen. Op een herdenkingsplechtig heid voor de duizendste dienst- dag van het Amerikaanse eerste korps zei Syngman Rhee dat voor Korea geen eervolle vrede mogelijk is zolang aan Chinese communisten toegestaan wordt op het Koreaanse schiereiland te blijven. Rhee zeide verder, dat 't hem zou spijten als de troepen der Verenigde Naties zouden ver trekken. Mochten zij echter het land verlaten, dan zou Korea alleen verder gaan te pogen het land te herenigen. De president zei met een „zwaar en ernstig gemoed" te spreken. De president heeft op een persconferentie een beroep op de bevolking gedaan, om geen ijandigheid jegens buitenlan ders in Korea te tonen. Vandaag zullen in het gehele land demonstraties worden ge houden tegen het voorgestelde bestand. Alle zaken zullen ge sloten zijn. Een parlementslid verklaarde: „Het zal 'n demon stratie van het nationale gevoel zijn, gelijkend op de grote op stand tegen de Japanners in het jaar 1919". Syngman Rhee heeft Maandag verboden, dat er demonstraties tegen het voorgestelde bestand in de buurt van ambassades en van verblijven van buitenlan ders worden gehouden. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen bestaat nog altijd de mogelijkheid, dat Nederland plaats zal mogen bieden voor het atoomcentrum, waarvoor aan vankelijk Genève werd uitgeko zen. In Zwitserland zijn n.l. be zwaren gerezen tegen het feit, dat het atoomonderzoek ook ten dienste zou staan van militaire doeleinden. Men vreest in som- Bij de algemene verkiezingen in Italië heeft Zondag als gevolg van het slechte weer met meer dan ongeveer zestig procent der kiesgerechtigden zijn stem uitge bracht. Dit wordt als een voor de regeringspartijen ongunstig teken beschouwd en deze hadden daar om voor Maandag „hulpcommis sies" gevormd, welke trage Kie zers in gehuurde auto's en bus sen naar de stembureaux brach ten. Ook hadden zij parapluis en regenjassen verzameld om zo veel mogelijk kiezers stembus te krijgen. naar de Het bestuur van Kenia heeft Maandag het 100.000 leden tel lende Afrikaanse genootschap in Kenia verboden als een on wettige vereniging volgens het wetboek van strafrecht. Dit genootschap is de enige politieke organisatie in Kenia. Het stond vroeger onder leiding van de reeds veroordeelde Mau- Mau leider Kenyatta. Alle eigendommen van het genootschap staan thans onder beheer van rechter Michael Evans, die door de gouverneur van Kenia tot beheerder van die eigendommen is benoemd. De nieuwe Britse bevelhebber in Oost-Afrika, generaal Sir George Erskine, heeft Maandag alle hoofd- en stafofficieren voor een conferentie pP zijo hoofdkwartier te Nairobi bijeen geroepen voor het bespreken van plannen voor een nieuw algeheel offensief tegen de Mau-Mau. Uit Mombaso wordt vernomen dat de politie aldaar de Britse advocaat Peter Evans heeft ge arresteerd. Deze wordt door de besturen van Kenia en Tan- ganjika als een ongewenste im migrant bechouwd. Hij had als zodanig vorige maand opdracht gekregen Ke nia te verlaten. Evans wordt, in afwachting van een definitieve opdracht tot uitwijzing in voorarrest ge houden. De rechtbank te Githoengoeri heeft Maandag 12 Kikoejoes ter dood veroordeeld. Zij hadden deelgenomen aan het bloedbad te Lari. 38 Inheemsen werden vrij gesproken. De beter georganiseerde com munisten en de met hen verbon den linkse socialisten, alsmede de neo-fascisten, kwamen in gro ten getale op. Het communistische partijblad Unita" beschuldigde de regering Maandag van knoeierijen bij de stemming. Een aantal personen, onder wie geestelijken, zou dub bel hebben gestemd. De moge lijkheid bestaat, dat de commu nisten zullen weigeren de verkie zingsuitslag te aanvaarden. Regeringsaanhangers verklaar den er van overtuigd te zijn, dat de verkiezingen eerlijk waren verlopen en zeiden dat men zich aan de uitslagen zou houden. In Gorizia werd een vrouw, die Zaterdag een drieling had gekregen, naar het stembureau gedragen. Een man van 102 jaar reed vijf km op de fiets om in Faldagno (in het noorden van het land) zijn stem uit te brengen. Een emigrante stemde, nadat zij daarvoor uit Australië was overgekomen. Arturo Toscanini, de beroemde dirigent, die voor de verkiezingen uit New York naar Milaan was overgekomen, verloor zijn stembiljet. Hij kreeg een nieuw, waarmee hij Maan dag kon stemmen. Nabij Livorno werden twee kloosterzusters op instructie van de communistische burgemeester door de politie gearresteerd, daar zij zouden hebben getracht twee maal te stemmen. Zij zijn later vrijgelaten. De subcommissie voor kolen van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft de distributie aan 19 Europese landen voor het derde kwartaal van 1953 van 9 millioen ton kolen en 2 millioen ton cokes uit Europese exportlanden goed gekeurd. De geraamde algehele kolenproductie van West-Europa in dit kwartaal geeft een vermin dering met ongeveer 2 millioen ton te zien vergeleken met die van het tweede kwrataal, ge raamd op 112.647.000 ton. De ra ming van de cokesproductie is een half millioen ton kleiner dan die van het tweede kwartaal. De vermindering van de kolen- productie is het gevolg van een verminderde productieraming voor België en de verminderde producite in het Verenigd Ko ninkrijk door de extra-vacantie- week der mijnwerkers. In Frank rijk en het Saargebied, West- Duitsland en op Spitsbegen wor den belangrijke productietoene mingen verwacht De aandacht van de commissie viel op de grote voorraden bij de mijnen in België en Frankrijk. mige kringen, dat hier de neutra liteit van Zwitserland geschon den zal worden. Aan deze vrees heeft een groep inwoners van het kanton Genève, waar het centrum gevestigd zou worden, uiting gegeven in een petitie, welke 7009 handtekeningen droeg. Deze is aangeboden aan de kantonnale regering. Door de indiening van deze petitie is het bestuur van het kanton thans verplicht een referendum over deze aangelegenheid te doen hou den. Als datum daarvoor is thans 28 Juni a.s. vastgesteld. Dan zal de gehele bevolking van het kanton dus kunnen uitmaken of het centrum al dan niet in Genève zal worden gevestigd. Volgens de zegsman is de petitie van communistische opzet. In totaal kunnen in het kanton Genève 20.000 stemmen worden uitgebracht. Spreekt de bevolking zich uit tegen vestiging van het centrum in Genève dan zouden de elf Europese landen, die deel uitma ken van het centrum, wederom een vestigingsplaats moeten zoe ken. Drs. J. H. Bannier, voorzitter van de Europese raad voor het kernphysisch onderzoek, ver klaarde desgevraagd van mening te zijn, dat de kans dat het kan ton Genève zal besluiten het cen trum niet te huisvesten, uiterma te gering is. Hij acht het derhal ve zeer voorbarig om nu reeds te spreken over wat er zou moeten gebeuren als het referendum an ders zou uitvallen dan wordt verwacht. Bovendien legde drs. Bannier er de nadruk op, dat mi litaire belangen in het geheel geen rol spelen bij de vestiging van het atoomcentrum. De gouverneur-generaal van Algeria, Roger Leonard, heeft aan de Algerijnse nationale ver gadering een plan voorgelegd volgens hetwelk gedurende de volgende vier jaar ruim 250 mil liard francs zullen worden ge bruikt voor de ontwikkeling van Algerië, een Franse kolonie in Noord-Afrika. Het blad voorziet o.m. in in vesteringen in culturele en so ciale projecten en in de industrie, in versterking van de nationale verdediging en in het verbeteren van het onderwijs. Men zal in de Sahara een onderzoek instel len naar de aanwezigheid van olie en de mogelijkheid bestuderen voor het bouwen van irrigatie dammen. De Zuidkoreaanse president, dr. Syngman Rhee, heeft ver klaard, dat hij nog geen besluit genomen heeft over het antwoord dat hij aan president Eisenhower zal zenden. Het gaat hier om de vraag of hij bereid zal zijn vóór of na een wapenstilstandsover eenkomst besprekingen over een defensieverdrag met de Verenig de Staten te voeren. President Eisenhower heeft Rhee een verdrag aangeboden in de geest van de „Anzus", het ver drag, dat Amerika met Nieuw- Zeeland en Australië" heeft ge sloten. Hij heeft voorts aangebo den de economische hulp voort te zetten en te pogen om op „vreedzame wijze" tot vereniging van Noord- en Zuid-Korea te komen. Inmiddels heeft de directeur van de Zuidkoreaanse voorlich tingsdienst, dr. Karl Hong Kee het verzoek van de hand gewe zen, om alle officiële publicaties aan het (Amerikaanse) Achtste leger te tonen, alvorens deze aan de openbaarheid prijs te geven Men neemt aan, dat het Achtste leger geen verrassingen wenst zoals die werd veroorzaakt dooi de plotselinge afkondiging van de staat van oorlog door prest dent Rhee. Kee zeide, dat hij had beloofd dat het Achtste leger gelijktijdig met de pers op de hoogte zou worden gebracht. De Katholieke geestelijke Cros by, een Australiër, die bijna drie jaar lang in Noord-Korea is ge ïnterneerd, is per vilegtuig uit Moskou te West-Berlijn aange komen. Hij zal per vliegtuig doorrei zen naar Londen. De geestelijke maakte melding van een dodenmars in November 1950. Hij was naar hij zeide, de enige die longontsteking had ge had en die er niet aan was be zweken. In het begin was er geen medi sche behandeling geweest en de voeding was slecht, aldus pater Crosby. Het laatste verbeterde iets toen de Chinezen in October .1. de voedselvoorziening op zich namen. In de gehele tijd van zijn ge vangenschap was het hem toege staan godsdienstoefeningen voor zestien Katholieke mede-geïnter neerden te houden. Na een medisch onderzoek in Moskou, was hem medegedeeld, dat hij volkomen gezond was. De geestelijke is van plan een bezoek te brengen aan Engeland en Ierland, en indien zijn kerk het hem toestaat, aan zijn missie in Zuid-Korea. Advertentie. Hebt U al kennis gemaakt met Castella's nieuwste aanwinst? Een heerlijke frisse Bloemenzeep voor slechts 20 cent! Onverpakt: U ziet de fijne pastelkleuren en geniet vol behagen van de diepe rozengeur. Meer dan ooit is het thans waar, dat IEDERE vrouw mooi kan zijn. Voor de komende warme zomerdagen, als U zich eens een keertje extra wilt verfrissen, hebt U thans zelfs keus uit drie soor ten Castella. Vraagt Uw huid om extra rijk schuim? Castella Spé cial, mild en zacht (32 cent), schuimt schier onuitputtelijk. Is Uw huid vooral gebaat bij een zeep. waarvan het gehalte aan heilzame oliën bijzonder hoog is? Dan blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 cent) aange wezen. Tijdelijk zijn 2 stukken Castella Schoonheidszeep thans verkrijg baar bij Uw winkelier voor 50 cent. Profiteer nog gauw van dit bijzonder aanbod! En wilt U een echte merkzeep voor zéér bescheiden prijs ,dan is er de onverpakte Bloemenzeep van 20 cent. Maak Uw keus! Het Amerikaanse congres stelt een geheim onderzoek in naar 't smokkelen van geweren van Texas naar Panama, zo wordt te Washington vernomen. De wa pens zouden door communisten per vliegtuig worden vervoerd en bestemd zijn voor revoluties in Latijns Amerika. Senator McCar thy zou aanwijzingen hebben ge vonden, dat het in de bedoeling lag de regeringen van Bolivia, Ecuador, Venezuela en Columbia omver te werpen en mogelijk nog enkele regeringen in centraal- Amerika. Zo wordt ook Cuba genoemd. Zoals bekend, heeft McCarthy onlangs een bezoek aan Texas en Mexico gebracht. Er zouden enkele Amerikaanse communisten bij het plan betrok ken zijn, die over verscheidene millioenen dollars zouden kunnen beschikken. door W. KERREMANS. 34) (Nadruk verboden). OP 16 JUNI BENELUX-MINIS TERSBESPREKING IN DEN HAAG. De eerste ministers en de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Nederland, België en Luxem burg zullen op 16 Juni in Den Haag bijeenkomen voor informe le vertrouwelijke besprekingen betreffende de Benelux. Aan de besprekingen zullen van Belgische zijde deelnemen de heren J. van Houtte, eerste minis ter; P. van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken en baron J. C. Snoy et d'Oppeurs, sec.-gene- raal van Economische Zaken. Luxemburg zal vertegenwoor digd zijn door minister-president P. Dupong en de minister van Buitenlandse Zaken, J. Bech. Van Nederland zullen aanwezig zijn: de minister-president dr W. Drees, de minister zonder porte feuille J. M. A. H. Luns en de se cretaris-generaal van Economi sche Zaken, prof. G. Brouwers. Het geval Venkel had evenwel zijn belangstelling en hij wilde die jongen helpen. Hij leende Venkel boeken en wees hem de weg naar de Koninklijke biblio theek, het grote deftige gebouw in het Voorhout, dat voor ieder open staat, waar Venkel echter uit zichzelf nooit zou heb ben durven binnengaan. Witsen- borg had met de bibliothecaris over Venkel gesproken en toen deze zich aanmeldde werd hij welwillend ontvangen en gehol pen. Er lag een lijstje klaar, waarop een aantal boeken ver meld stond over paarden-onder- werpen en regelmatig kwam Venkel zo'n boek te leen vragen of in het gebouw zelf bestuderen. Naast deze theoretische ont wikkeling ging zijn practische voort. Hij was afgeëxcerceerd en een goed ruiter. Nu genoot hij pas ten volle van het paardrij den. Nelly verstond haar berij der, die de hulpen, d.w.z. de druk van de benen en het gebruik van de teugels om het paard kenbaar te maken wat de ruiter verlangt, met zuiver gevoel toepaste en die de bewegingen van het paard volgde. Een goed ruiter genoot de algemene waardering, zowel van de officieren als van de on derofficieren en manschappen en Venkel kreeg nu en dan opdrach ten, waaruit bleek dat men hem waardeerde. Er was een klevend paard in zijn escadron, dat is een dier dat alleen gewillig uitrijdt als ande re paarden het vergezellen, maar dat men niet van de anderen kan wegkrijgen. Op een dag, toen Nelly een lichte verwonding had opgelopen door tegen de latier boom te slaan, werd Venkel het klevende paard toegewezen om op uit te rukken. Door de stad en ook buiten gaf het kittige dier, dat Venkel bereed, geen moeilijkheden. Het was wat kij- kerig en jolig, maar dat vond Venkel niet onplezierig en hij zag hoe het paard zich inspande om de vreemde stem te verstaan als Venkel er tegen sprak. Het peleton onder bevel van Joachim Willem was de duinen ingereden en hield halt op een lange weg. De luitenant reed op Venkel toe en zei met zijn don kere bariton: „Venkel, nu moet jij eens pro beren of je 418 het nummer van het paard dat Venkel bereed kunt afvoeren. Wij gaan deze weg in en jij gaat de andere kant opTenminste zover als je kunt", voegde hij er spottend bij. „Je blijft hier wachten tot je paard onrustig wordt en dan draai je het om en rijd de andere kant uit." „Met tweeën links marcheert af... in draf!" commandeerde de officier. Onmiddellijk begon 418 onrus tig te worden en wilde de ande ren volgen. Het dier verzette zich er tegen, toen Venkel rustig te gen het paard sprekende het dwong zich om te wenden. Ven kel was trots op de opdracht en hij wist niet hoe moeilijk het zou zijn die uit te voeren. Hij had een takje van een boom willen snijden om het zo nodig als rij zweep te kunnen gebruiken, maar het was niet mogelijk het paard een ogenblik tot stilstaan te dwingen. Eerst trippelde het, nu begon het te steigeren en zich op te gooien om de berijder af te werpen, maar Venkel bleef volkomen beheerst en wist dat dit in de eerste plaats nodig was, omdat de onrust of angst van een ruiter door het paard wordt waargenomen en het ook ner veus maakt. Rustig en gemoede lijk bleef hij praten tegen het dier, hield de stangteugel, die in gewone omstandigheden niet ge bruikt wordt, wat strakker aan en gaf door druk van zijn kuiten bevel aan het paard zich van de anderen te verwijderen. Het hielp niet en daarom liet Venkel het paard even de sporen voelen. Plotseling stoof het vooruit, hield na nog geen honderd meter te hebben gerend eensklaps op en wendde zich om. Deze dubbe le en onverhoedse beweging had Venkel bijna uit het zadel gewor pen hij werd driftig verbolgen op het paard. Hij gaf een harde ruk aan de teugels, voer nijdig uit tegen zijn rijdier en schold het voor muil ezel en kameel. De ruk aan de teugels bracht het paard even tot stilstand en nu herinnerde Venkel zich wat hij in één der boeken over paardrijden had ge lezen. Daarin was de raad gege ven om wanneer een paard op hol was geslagen, niet uitslui tend de teugels strak aan te trek ken maar voortdurende korte rukjes te geven naar links en naar rechts. Dat wilde Venkel hier proberen. Het was in zekere zin al een overwinning, dat hij het dier belet had de anderen te volgen, maar tevens besefte hij een fout te hebben gemaakt door driftig te worden en te rukken Dat verhoogde alleen maar de nervositeit van 418. Hij had het paard weer omge wend in de richting tegenoverge steld aan die, waarin de troep was vertrokken en sprak het nu weer vleiend toe, maar het bleef onwillig. Venkel zou iets anders doen, hij steeg af en ging bij het hoofd van het paard staan, bleef het geruststellend toespreken en leidde het aan de teugel mee; hij beproefde of het wilde grazen, maar het draaide voortdurend zijn hoofd naar de kant, waar het heen wilde en vrat niet. Ook aan de hand bleef het zich verzetten en steigeren, maar toch slaagde hij er in het dier een eind mee te nemen. Kon hij de aandacht van het onwillige beest maar op iets anders brengen, weg van die andere paarden waar het heen wilde, was er maar iets dat zijn gedachten tot'ietwat anders trok, maar er was niets. (Wordt vervolgd). Het vliegtuig C.P. P.K. D.P.D., dat verleden week Woensdag van Makkassar naar Ambon vloog, moest wegens slechte weersom standigheden doorvliegen naar 't dichtstbijzijnde vliegveld, n.l. dat van Sorong op Nieuw-Guinea, zo bericht het te Makassar verschij nende blad „Pedoman Rakjat". Alle goederen en het geld wer den aan de immigratie-autoritei ten in Sorong overgedragen, die een en ander later teruggaven aan de gezagvoerder van 't vlieg tuig. Twee inzittenden, Pattina- sarany van radio-Indonesia en 'n officier van de Indonesische ma rine, Sutione, werden door de Nederlandse commissaris van po litie aangehouden en op het eiland Dom in de goedang van een politieman ondergebracht tot het toestel de volgende dag weer vertrok. Poernori Mnt.Everestjf 8e,?9r% A^zuidpAs' KSJ tv 'trfP yA*\4?" 696Qm toept se CY°m W' V",,. ^'Noeptse KAMP 8 B100 M''„ W",av'"/ V MOUNT EVEREST Katmandoe-A*» •Namche! ";jslEPAL *-*%#N-*%Q2nkoeta» TIBET KAMP 7 7500 m HT VAN HUNT TOCHT KOL INDIA Patna i Na het bericht van het berei ken van de top van de Mount Everest werd van de expeditie van kolonel Hunt niets meer vernomen. De verwachting is, dat binnen enkele dagen de eerste meer volledige berichten de bewoonde wereld zullen bereiken.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2