Syngman Rhee kondigt af staat van beleg Prof. Eyskens over de Benelux Taft wil Engels-Amerikaans verdrag in gebied van Stille Oceaan Ultimatum aan Verenigde Naties Bidault aanvaardt opdracht Commentaar op beschouwingen van prof. Van den Brink Het financieel herstel van Nederland De Mount Everest bedwongen Duitse stappen voor invrijheidstelling van De Jonge Binnenkort Westeuropees televesienet Nieuwe Russische gifgassen? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN MAANDAG 8 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2361. De kabinetscrisis in Frankrijk Auriol naar Bermuda-confereniie Onrust in Nepal Uitlokking tot moord Typhoon over Japan Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 dt.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Zuidkoreaanse president, dr Syngman Rhee, heeft Zondag de staat van beleg in Zuid-Korea afgekondigd. De verloven zijn voor alle Zuidkoreaanse troepen ingetrokken. De president heeft 15 generaals, die op het punt stonden naar de Verenigde Staten te vertrekken, opdracht gegeven hun reis te an nuleren. In een speciale bekendmaking heeft Syngman Rhee de Zuidko reaanse stafchef Paik Soen Joep, die zich op het ogenblik in de Verenigde Staten bevindt, en alle andere officieren van leger, vloot en luchtmacht, die zich in het buitenland bevinden, opdracht gegeven naar hun land terug te keren. De bekendmaking van de Zuid koreaanse president werd uitge geven, nadat het kabinet in een spoedzitting te Seoel was bijeen geweest. De kamer, waar het ka binet vergaderde, werd door ge wapende troepen bewaakt en de gangen waren alle afgezet. Alle radiostations in Zuid-Korea werd opdracht gegeven de afkon diging van de staat van beleg en het beroep van president Rhee op het volk uit te zenden. ULTIMATUM. In een radiouitzending heeft president Syngman Rhee de Ver enigde Naties een ultimatum ge steld waarin hij zei: „Indien de Verenigde Naties mijn tegenvoor stellen, die ik aan president Eisenhower heb gezonden, niet aannemen, hebben wij besloten over het lot van Korea ten goede of ten kwade te beslissen door alleen Noordwaarts te marche ren". Het bericht werd te Washing ton met verrassing ontvangen. Autoriteiten van het ministerie van Defensie wilden echter geen commentaar geven. Zij zeiden slechts dat ze nog geen officieel bericht van een dergelijke stap hadden ontvangen. Ook diplomaten bij de Verenig de Naties in New York, die hoop ten op nieuws over een wapen stilstandsverdrag, wilden geen officieel commentaar geven op de stap van president Rhee. In de verklaring van president Syngman Rhee, waarvan de tekst door alle Zuidkoreaanse radio stations is omgeroepen, wordt ook nog gezegd dat de opperbe velhebber der Verbonden strijd krachten in Korea, generaal Mark Clark, ce leider der Zuid koreaanse delegatie naar de be standsbesprekingen te Panmoen- djon, generaal Tsjoi Doek Sjin, had opgedragen niets uit te laten over het verloop der onderhan delingen. Doch generaal Tsjoi zou liever voor een krijgsraad verschijnen, dan in te stemmen met een der gelijke oneervolle gedragslijn. Hij heeft dus bekendheid gege ven aan de jongste geallieerde toestandsvoorstellen, aldus Rhee's verklaring. EISENHOWERS ANTWOORD NIET BEVREDIGEND De Zuidkoreaanse vice-premier, Pjoen Joeng Tai, heeft te Seoel tegenover journalisten verklaard dat de Zuidkoreaanse regering het schriftelijke antwoord van president Eisenhower op de door zijn collega Syngman Rhee opge worpen bezwaren tegen de jong ste wapenstilstandsvoorstellen der Verenigde Naties, „niet be vredigend" acht. In Zuidkoreaanse regerings kringen verklaart men dat Eisenhowers voorstellen vooral niet bevredigend zijn, omdat de Amerikaanse president het slui ten van een Amerikaans-Zuidko- reaans verdrag tot het verlenen van wederzijdse bijstand na het sluiten van een wapenstilstand voorstelt, terwijl president Syng man Rhee om de totstandkoming van een dergelijke overeenkomst vóór een bestand heeft verzocht. Bovendien wordt er van dezelf de zijde op gewezen dat de Zuid koreaanse president speciaal heeft verzocht dat eenheden van leger, luchtmacht en vloot der Verenigde Staten in Korea en in de Koreaanse wateren zullen blij ven. Een dergelijke bepaling staat niet in de tweezijdige ver dragen tussen de Verenigde Sta ten en Australië, Nieuw-Zeeland en de Philippijnen, die president Eisenhower noemde als voor beelden voor een verdrag met Zuid-Korea. DE STRIJD AAN HET FRONT. Het hoofdkwartier van het 8ste leger maakte Zondag bekend, dat een Griekse patrouille Zaterdag avond een Chinese compagnie ten Oosten van de „Jackson hoog ten", aan het centrale Koreaan se front, aangevallen en op de vlucht had gejaagd. Na een hevige strijd, in nie mandsland, die twee uur en 45 minuten duurde, verbraken de Grieken het contact en trokken zij naar hun linies terug. De Grieken hadden naar schatting 20 Chinezen gedood en 36 ge wond. Een woordvoerder van het leger verklaarde, dat de activiteit aan het front Zaterdagavond over het algemeen was vermin derd tengevolge van de aanhou dende regen. Zuidkoreaanse troepen van de 12de divisie hielden laat in de avond op met een tegenaanval ten O. van Dukes Castle, nadat zij meer dan de helft van het ter rein dat zij bij 'n communistische aanval hadden verloren, heroverd hadden. Zij slaagden er in de opening in de hoofdlinie van de geallieerden van ongeveer 400 meter tot ongeveer 180 meter terug te brengen. Volgens deze woordvoerder hadden de Zuidkoreanen gedu rende de laatste vijf dagen in de buurt van de „Ankerheuvel" naar schatting 707 Noordelijken gedood en 191 gewond. WAPENSTILSTAND IN KOREA BIJNA BEREIKT. Het officiële Sowjet-Russische persbureau „Tass" heeft melding gemaakt van een bericht uit Washington, luidende: „Er zijn aanwijzingen dat de te Pan- moendjon beraadslagende par tijen bijna overeenstemming heb ben bereikt over het sluiten van een wapenstilstand in Korea". „Tass" voegt hieraan toe: „Officieel wordt op het Witte Huis en op het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken het strikte stilzwijgen bewaard, maar het is duidelijk, dat men er in Amerikaanse regeringskringen zeker van is, dat bijna overeen stemming over het sluiten van een bestand is bereikt". Ook radio-Moskou, de „Fraw- da" en de „Iswestjia" brengen gelijkluidende berichten „van persbureaux in Amerika". Radio-Moskou citeert „Associa ted Press" en zegt, dat de berich ten opwinding in Wallstreet ver oorzaken en een daling van de prijzen op de beurs tengevolge hebben. DE ONDERHANDELINGEN TE PANMOENDJON. Zondagmorgen te elf uur plaat selijke tijd zijn de Noordelijke en Zuidelijke onderhandelaars te Panmoendjon bijeen gekomen. Na 13 minuten werd op verzoek van de Noordelijken de zitting voor 20 minuten onderbroken. Een woordvoerder van de geal lieerden zeide gedurende de on derbreking, dat ook Zondag de besprekingen weer geheim wa ren. De Zuidkoreaanse afgevaar digde was wederom niet aanwe zig. Kort nadat de zitting was her vat, vroegen de Noordelijken nogmaals een onderbreking, dit maal van 15 minuten. Te 12.24 uur plaatselijke tijd be sloten de onderhandelaars van beide partijen de zitting te ver dagen tot heden. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen een modern kapsel, wil zeggen in de eerste plaatsgoed ver zorgd, voor uw haar en huidver zorging geven wij u gaarne ad vies. De leider van de republikein se partij in de senaat, Robert Taft, heeft in een verklaring aangedrongen op een Engels- Amerikaans militair verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan. Taft zei in zijn verklaring, dat, indien Amerika zich van de Ver. Naties zou kunnen „losma ken',' het reeds verdragen had met Australië, Nieuw Zeeland, Japan en de Philippijnen en „een zeer definitieve verstand houding met de Fransen in In- do-China". De senator is van mening, dat de Ver. Staten vrij moeten zijn een verdrag met de Engelsen te sluiten, indien dit enigszins mo gelijk was, om een gedragslijn voor de kwesties in het Verre Oosten te bepalen. „Een verbond heeft het voor deel boven de V. N., dat elk lid zijn mening kan uiten en nie mand een veto kan uitspreken", aldus Taft, en hij vervolgde „Ik ben van mening dat we moeten proberen met Engeland samen te werken in een militair verbond in het Oosten, maar niet in een verband waarin En geland beschikt over het recht y oor handen Dubbel Georges Bidault, minister van Buitenlandse Zaken in de aftre dende Franse regering, heeft Za terdagochtend het verzoek van president Auriol om te trachten een nieuwe regering te vormen aanvaard. Bidault, een volksrepublikein, is de vijfde candidaat voor het premierschap in de huidige Fran se kabinetscrisis. Hij verklaarde Dinsdag of Woensdag te zullen trachten de instemming van de nationale vergadering met zijn premierschap te verkrijgen. Bidault verklaarde tegenover verslaggevers, dat „het land in gevaar is en het voortduren van de crisis dit gevaar vergroot". Een nieuwe regering moest „op treden en niet louter in naam hoofd zijn". „Onze voornaamste doelen zijn reorganisatie van de financiën, sociale rechtvaardig heid en handhaving van de doelen van ons buitenlands beleid", zo voegde de aspirant-premier hier aan toe. In politieke kringen gelooft men, dat Bidault tamelijk goede kansen heeft om door de nationa le vergadering te worden aan vaard. Bidault heeft medegedeeld dat hij Woensdag voor de Franse na tionale vergadering zal verschij nen. Hij zal, evenals twee zijner niet geslaagde voorgangers, om speciale volmachten verzoeken ter behandeling van de toestand op economisch en financieel ge bied, waarvoor Frankrijk zich nu ziet geplaatst. Volgens een bericht in de New York Times zal de president van Frankrijk, Vincent Auriol, zijn land misschien vertegenwoordi gen op de conferentie van de Westelijke „grote drie", te Ber muda, indien de Franse kabinets crisis voorduurt. De Londense correspondent van het blad meldt dat verwacht wordt, dat president Eisenho wer, premier Churchill en het hoofd van de Franse regering „volgens zijn laatste inlichtin gen" op 29 Juli bijeen zullen komen. In een commentaar op het arti kel van prof. dr J. R. M. van den Brink in het kwartaaloverzicht van de Amsterdamse Bank, schrijft de Belgische gewezen eer ste minister prof. G. Eyskens in „De Nieuwe Gids", dat hij diens opvatting over het al dan niet la ten voortbestaan van de Benelux volkomen kan onderschrijven. Men moet of wel de bestaande voor-unie systematisch uitbou wen tot een doelmatige economi sche unie of wel eenvoudig vast stellen, dat men naar een te hoog ideaal heeft gegrepen en dan zoe ken naar practische formules voor een economische samenwer king met beperkte doeleinden, al dus prof. Eyskens. Hoe dirigisti- scher in het economisch leven wordt opgetreden, zo merkt hij verder op, des te sterker de feite lijke coördinatie van de economi sche en sociale politiek moet zijn der landen, die toetreden tot een of andere vorm van een gemeen schappelijke markt. Men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat een land als België niet meer eigenmachtig kan beslissen aan welke graad van dirigisme het de Voorkeur geeft. In feite wordt voor een land als België dat een uitvoerhandel heeft waarvan de waarde 40 procent van het natio nale inkomen bedraagt, de econo- mische politiek in hoge mate be paald door hetgeen in de rest van de wereld en met name bij zijn handelspartners geschiedt. Prof. Eyskens blijft de overtuiging toe gedaan dat de verruiming van de markten en de organisatie van een vrij verkeer van goederen, kapitalen en personen binnen grotere geografische gebieden dan thans het geval is, een wel daad is voor de betrokken bevol kingen en tot een grotere wel vaart moet leiden. Zulks moet op de duur ook het geval zijn in Be- nelux-verband. Na de uitlating van prof. Van den Brink beaamd te hebben dat opzegging van de Benelux inderdaad nadeliger voor België en Luxemburg zou zijn, wijst de heer Eyskens erop, dat wil men thans sommige Belgi sche bedrijven voor de ondergang behoeden, het niettemin noodza kelijk is bepaalde maatregelen te nemen. Dit is een volstrekte noodzakelijkheid om de Benelux- samenwerking en de Beneluxidee te redden. Het is moeilijk te zeg gen welke economische politiek, die van België of die van Neder land, de' juiste is geweest en de beoordeling hiervan kan, aldus prof. Eyskens, beter aan de tijd worden overgelaten. Wat de in dustrialisatie van Nederland be treft, merkt de vroegere eerste minister op, dat met of zonder Benelux België in de toekomst rekening zal moeten houden met de Nederlandse concurrentie op industrieel gebied. In zijn com mentaar betoogt prof. Eyskens verder dat men zich van Belgi sche zijde niet moet voorstellen dat indien Nederland plotseling tot een vrije loonvorming zou overgaan, de lonen aanzienlijk zouden stijgen. In een land met een bevolkingsaanwas als de Ne derlandse bestaat namelijk een natuurlijke druk op het loonpeil. Tenslotte schrijft de heer Eys kens dat indien al bepaalde over gangsmaatregelen de bestaande moeilijkheden uit de weg kunnen helpen, de toekomst van de Be nelux niettemin verbonden blijft aan de oprichting van een ge meenschappelijk gezagsorgaan dat een gezamenlijke economi sche politiek kracht kan bijzetten. Het Brusselse dagblad „Le Soir" schrijft dat het gehalte aan zilver in de nieuwe Neder landse rijksdaalders en guldens op wel sprekende wijze het fi nanciële herstel van Nederland illustreert. Het blad wijst er in dit ver band op, dat waar het zilverge halte deze nieuwe zilverstukken een intrensieke waarde geeft van 50 procent der nominale waarde, deze voor de Belgische zilverstukken slechts 20 procent bedraagt. De wereld mag er zich dan al over verheugd hebben, dat het de Nieuw-Zeelander Hillary en de Sjerpagids Tensing, bijgenaamd „De Tijger", gelukt is de top van de Mount Everest te bereiken, bij de volksstam der Sjerpa's is het nieuws van dit succes met ge mengde gevoelens ontvangen. In de loop der laatste dertig jaren hebben de Sjerpa's namelijk goe de betaling, voedsel en kleding ontvangen voor hun diensten als gidsen bij de elf expedities, die achtereenvolgens van Namche Bazaar aan de voet van de Mount Everest uit pogingen hebben on dernomen om de hoogste berg ter wereld te overwinnen. En thans vrezen de Sjerpa's dat er aan deze hoog-conjunctuur een einde is gekomen. Bovendien zijn zij er niet gerust op, dat de geesten van de berg, die naar hun geloof de top van de „godin-moeder van de sneeuw" bewaren, zich niet voor het schenden van hun souvereine gebied zullen wreken door onheil over de mensen daarbeneden te brengen. In Nepalese kringen verheelt men zijn ontstemming niet over het feit, dat de koning van Ne pal, op wiens gebied en met wiens gebied en met wiens toe stemming de expeditie toch werd gemaakt, pas de dag na die, waarop de Britse ambassade de boodschap over de geslaagde top- beklimming ontving, door de am bassade hiervan op de hoogte werd gesteld, aldus meldt de „Daily Telegraph". Men wijst er op, dat aan het behaalde succes evengoed door een Nepalees, de gids Tensing, is bijgedragen. In feite bereikte het nieuws van de overwinning Nepal het eerst via Amerikaanse radiostations. De Erit Derek Wright was ge scheiden van zijn vrouw. Deze was hertrouwd en de eerste echt genoot „had iets" tegen de twee de. Dit gevoel was zo sterk, dat hij een derde uitnodigde „per on geluk" met zijn auto tegen de wagen van de tweede echtgenoot te rijden met het vooropgezette doel deze laatste om het leven te doen komen. Doch wat Wright niet wist was, dat de „derde man" het beroep uitoefende van rechercheur in dienst van Scotland Yard. Het werd hem pas duidelijk, toen hij werd gedagvaard wegens „po ging een persoon te overreden tot het plegen van moord". Het laatste woord is thans aan het Londense centrale gerechts hof voor strafzaken, dat Wrights zaak zal behandelen. van veto tegen onze politiek". De verklaring van Taft was een verduidelijking van zijn re de van 26 Mei j.l„ waarin hij o.m. zeide dat de V. S. de V. N. maar moesten vergeten wat de strijd in Korea betrof, als de be standsbesprekingen zouden mis lukken. In de verklaring ontkende Taft dat hij ooit gepleit had voor een politiek van „alleen doen". Volgens hem hadden de V. N. bewezen, dat zij niet in staat waren agressie tegen te houden. Hij voegde er aan toe, dat het „belachelijk" was zulke landen als India, „die zeggen dat zij in het geheel niet aan de zijde van de V. N. staan, maar neutraal zijn", aan bestands- en vredesonderhandelingen te la ten deelnemen. De republikeinse senator merk te op, dat de Veiligheidsraad niets meer had ondernomen ten aanzien van de oorlog in Korea sedert 31 Juli 1951 en dat de al gemene vergadering nooit „een andere macht had behalve het houden van discussies en het geven van aanbevelingen". Taft besloot zijn verklaring met te zeggen, dat de V. N. „een nuttige taak verrichten als een gemeentevergadering op de we reld, maar dat de organisatie een onmogelijk wapen is tegen krachtdadige agressie". De Duitse verdedigers van de Nederlandse politieke delinquent De Jonge, dr. Reuter, dr. Weha- ge en Schlegel te Oldenburg, hebben er bij de Westduitse re gering op aangedrongen de Ne derlandse regering om invrij heidstelling van De Jonge, één van de uit Breda ontsnapte ge vangenen, te verzoeken. De advocaten zullen binnen kort een desbetreffend verzoek bij de bondsregering indienen. Zij wijzen erop dat De Jonge, zoals uit de uitspraak van het gerechtshof te Oldenburg zou blijken, door de Nederlandse ge rechtelijke instanties uitsluitend wegens collaboratie met de vij-, and en niet wegens mishande ling of andere misdaden is ver oordeeld. Nog dit jaar zal het West- Europese televisienet, dat voor de uitzendingen uit Engeland op zulk een bijzonder verrassende wijze heeft gefunctionneerd, gro tendeels een definitieve vorm aannemen. Zodra België een aan vang maakt met televisie-uitzen dingen, hetgeen eind September zal zijn, zullen de Nederlandse toestelbezitters naast de eigen programma's ook die van Brus sel-Vlaams, Brussel Waals en de Franse programma's kunnen zien en beluisteren. Voor dit doel wordt een definitieve verbinding tot stand gebracht. Technisch zijn er geen bezwaren om ook de Duitse programma's binnen het bereik van de Nederlandse kij kers te brengen, terwijl er ge gronde verwachtingen bestaan dat de verbinding met Engeland permanent zal kunnen worden, aldus meldt Philips. Het opmerkelijke resultaat van de uitzendingen van de laatste week wordt door T.V.-deskundi- gen des te hoger aangeslagen omdat de gehele apparatuur in nauwelijks tien dagen werd opge steld en op de kroningsdag gedu rende meer dan 12 uur onafge broken heeft gewerkt. De kwali teit van de ontvangst in de ver schillende landen heeft dan ook de bevestiging gegeven, dat het technisch mogelijk is dit najaar van een permanent goed func- tionnerend Westeurbpees televi sienet reeds enkele belangrijke delen te verwezenlijken. De overbrengst en „vertaling" der Engelse kreningsplechtighe- den hebben het bewijs geleverd, dat de techniek de problemen, die een dergelijk uitgebreid net met zich meebrengt, meester is en dat er voor de verwezenlijking van dit plan geen belemmeringen van technische aard meer bestaan. De ontvangstkwaliteit in Neder land was dusdanig goed, dat de kijkers in de huiskamer hun hor loge zelfs gelijk konden zetten op de klok van de Big Ben. Het tijds verschil tussen het moment van uitzending en dat van de ont vangst is 'over deze afstand slechts 1 a 2 duizendste seconde. Uit de aard der zaak tonen zich de Philips televisie-technici zeer tevreden over het welslagen van de uitzending der Londense fees telijkheden. Onder auspiciën van en in sa menwerking met de Nederlandse P.T.T. en de Belgische omroep, het N.I.R., heeft Philips de ver binding tot stand gebracht en on derhouden van Lille via Flobecq, Brussel, Antwerpen en Breda naar Lopik en via Eindhoven naar Helenaveen, waar het pro gramma werd overgenomen door de Nordwestdeutsche Rund funk. Daarbij werd gebruik ge maakt van acht straalzenders en acht straalontvangers met de bij behorende speciale versterkers en meet- en controle-apparatuur Deze verbinding heeft in de aan gesloten landen bewezen een ho ge mate van betrouwbaarheid te bezitten, ondanks het feit, dal men zich nog moest behelpen met provisorische opstelhngen. Hoewel de electrische netten in de verschillende plaatsen niet ge koppeld waren, was de beeldkwa liteit in elk opzicht zeer bevredi gend. Volgens het Amerikaanse blad Baltimore Sun is de gepension- neerde kolonel van de Ameri kaanse luchtmacht Julius L. Amoss, die thans aan het hoofd staat van een particulier in lichtingenbureau, er in geslaagd, door middel van 'n uit de Sow- j et-Unie gevluchte Duitse ge leerde de formules te weten te komen van drie nieuwe gifgas sen, welke in de Sowjet-Unie door Duitse geleerden worden gemaakt. Deze gifgassen zouden zó krachtig zijn, dat één druppel op de huid reeds de dood tot gevolg heeft. In Maart j.l. werd kolonel Amoss genoemd als de man, die de vlucht van de Poolse piloot Jarewski met een Mig-15 naar het Deense eiland Bornholm zou hebben georganiseerd. PRINS BERNHARD TERUG UIT LONDEN Een wervelwind heeft Kijoes- joe, het meest zuidelijke Japanse eiland, getroffen. 21 Personen zijn om het leven gekomen, ter wijl er vijf worden vermist. De aangerichte schade beloopt ongeveer 7.500.000 gulden. Nader wordt gemeld dat een tweede typhoon Kijoesjoe en het Japanse eiland Honsjoe heeft ge troffen. Z. K. H. Prins Bernhard is Za terdagmiddag per vliegtuig in ons land teruggekeerd uit Lon den waar de Prins Hare Majes teit Koningin Juliana bij de kro ning van koning Elizabeth de Tweede heeft vertegenwoordigd. medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Minder zon. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in het Z. en het O. van het land enkele verspreide regen- of onweersbuien. Overwe gend matige N.O. tot N. wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. DINSDAG 9 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.56 12.31 Lil 1.21 ZON MAAN Juni. 8 4.21 9 4.21 10 4.21 11 4.20 20.57 20.58 20.58 20.59 1.55 2.18 2.50 3.34 17.46 19.10 20.27 21.31

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1