RECHTSZAKEN rcvtncic Lewus dLe> schrijve** Eric de Noorman en Bor Khan" 11 Voor de Zondag Vijf leiders van de West- Duitse rijkspartij veroordeeld AGENDA: Japanse vissersvaartuigen uit Sowjet-internering teruggekeerd Rundveekeuring te Zaamslag DE OMMELANDEN Extra-toewijzing van 200 woningen voor Zaandam Clark terug naar Tokio Eden ?.voor operatie naar Amerika vertrokken Besmettelijke ziekten Proces tegen Bonger en Verber Hij is nabij AXEL. BRESKENS. OVERSLAG. RILLAND-BATH. ZAAMSLAG. ZIERIKZEE. ei POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Op de „zwarte lijst" en toch dronken De politierechter te Middel burg veroordeelde de opperman P. de R. te Oostburg wegens her haalde dronkenschap tot twee weken gevangenisstraf. Verdach te komt voor op de z.g. zwarte lijst, maar was er blijkbaar toch in geslaagd zijn „natje" te be machtigen. Wegens het in dronken toe stand berijden van een fiets werd de arbeider J. A. T. te Schoon- dijke ƒ50 boete of 20 dagen hechtenis opgelegd. Zoekt de Here terwijl Hij te vinden is, roept Hem aan terwijl Hij nabij is. Jes. 55 6. Daar komen in ieder mensen leven bijzondere ogenblikken waarin Gods genade machtig op onze ziel tracht in te werken. „Genade-uren of -tijden" zouden wij ze kunnen noemen. Somtijds zijn het dagen van ziekte en be proeving, waarin de Here ons zeer nabij treedt en de eeuwig heidsgedachten in ons opwekt, die Hij op de bodem onzer ziel heeft gelegd. Reeds in onze jeugd komt de Here alzo tot ons. Door de ge beden ener trouwe moeder. In de ure onzer belijdenis. Later door allerlei ervaringen en teleurstel lingen. Het is een ontzaglijke verantwóórdelijkheid als de roep stem des Heren ons bereikt, maar niet tot ons hart door dringt. Hoe menige schone ge lofte is op het ziekbed uitgespro ken, die als men herstelde ver geten was. Dat komt omdat men de „genade-uren" liet voorbij gaan, zonder waarachtige inkeer tot ons zelf en een overgave van het hart aan de Here. Ook heden is Hij nabij, maar wij moeten met ons hart Hem zoeken, willen wij Zijn nabijheid ondervinden. De Here wil ge beden zijn! Hij heeft er recht op onze stem te horen! Van Paulus yan Tarsen staat geschreven: Zie, hij bidt. Zal het heden ook van ons in de hemel worden ge tuigd:- hij of zij bidt? Leer toch 't heden te besteden In de dienst van God de Heer; D' uren ijlen zonder wijlen En er keert geen enk'le weer! (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) De rechtbank te Dordtmund heeft 5 leiders van de nieuw- fascistische „rijksbeweging" als aanvoerders van een tegen de grondwet gerichte, geheime ver eniging tot gevangenisstraffen van 6 tot 14 maanden veroor deeld. Twee beklaagden werden vrij gesproken. De rechtbank -beschouwde het als bewezen, dat de rijksbewe ging streefde naar het opnieuw instellen van het nationaal-so- cïalistische regiem. - De organsator van de bewe ging, de 61-jarige schilder Kritzler, werd tot 14 maanden en de „vertegenwoordiger van 't oude regiem" en de „politieke leider" van de beweging, Vet ter, tot 11 maanden veroordeeld. De 62-jarige Vetter was onder het nazi-regiem plaatsvervan gend gouwleider van Zuid-West falen. Vetter gaf toe, _dat hij de ver spreiding vSn „anti-democrati sche, anti-semietische en anti godsdienstige pamfletten had toegestaan en dat enkele van de pamfletten de volgende zin bevatten: „De dag zal weer ko men, waarop wij, nationaal - socialisten, opnieuw de macht in handen nemen". Volgens de aanklacht bestond de groep uit mensen met een „geringe intelligentie". De landarbeider C. J. B. te IJzendijke werd wegens beledi ging bij verstek veroordeeld tot 10 boete. Eveneens bij verstek legde de politierechter aan M. A. M., echt genote van P. M. D. te Breskens, 10 of 5 dagen op wegens mis handeling van een zevenjarig knaapje. Eenzelfde boete terzake van mishandeling kreeg D. S. te IJzendijke. Hij had op een werk onder Breskens een zekere J. E. mishandeld, waardoor deze een lichte hersenschudding opliep. De landbouwer W. T. te Cad- zand had, naar hij zeide, uit zelf verdediging de hond van buren met een riek gestoken. Dit klop te echter niet geheel met de ver klaring van de dierenarts. We gens dierenmishandeling werd verdachte dan ook veroordeeld tot 10 of 5 dagen en betaling van 18 voor de kosten ener ci viele vordering. De landarbeider C. van K. te Schoondijke had de verdiensten van zijn echtgenote niet opgege ven op een formulier van de so ciale bijstandregeling, waardoor hij een toeslag ontving, die hem rechtens niet toekwam. De poli tierechter veroordeelde hem bij verstek tot twee weken gevan genisstraf. 12 JAAR VOOR MOORD. Wegens moord op de 29-jarige arbeider Van Beek veroordeelde de Bredasp rechtbank de 31-ja- rige Roosendaalse chauffeur M. M. tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek. De vrouw van het slachtoffer, de 30-jarige C. H. kreeg wegens medeplichtigheid aan deze moord 7 jaar met aftrek. Veertien dagen geleden had de officier van justitie tegen elk 15 jaar gevangenisstraf geëist. VIER MAANDEN WEGENS MEINEED. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 39-jarige smid H. C. K. uit Werkhoven wegens meineed veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf. De smid heeft tijdens een ci viele procedure te Utrecht ver klaard 125 voor een tweede hands hooischudder te hebben ontvangen, terwijl de kopers 2 landbouwers uit Driebergen, ver klaarden elk 125 te hebben be taald. De Utrechtse politierechter heeft de smid in eerste instantie eveneens tot 4 maanden veroor deeld. Vijf Japanse vissersvaartuigen, die sedert 4 November op een der Habomai-eilanden door de Sowjet-autoriteiten waren vast gehouden, zijn in de Japanse haven Nemoero teruggekeerd. Drie van de 25 bemanningsleden moesten op Sowjef-gebied achterblijven. Zij worden ver dacht van spionnage. Een ander Japans vaartuig, de Zoeiho Maroe, dat zich op 19 Mei j.l. nabij Nemoero in moei lijkheden bevond en dat door 'n Sowjet-patrouillevaartuig werd gered, is Donderdag in Nemoero teruggekeerd. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 7.30 uur: Biosc. Don Camil- lo. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Don Camillo. Zaal O. de Vries, 7 uur: Jaarvergadering uitkerings fonds bij, ziekte „Hulp in Nood". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Sterren stralen overal. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 7.30 uur: Biosc. Don Camil lo; 2 en 4.30 uur: Don Ca millo. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Don Camillo; 4.30 uur: Kindersmokkel. Terrein Westel. Bol werk, Voetbal. 12 uur: Ter- neuzen 3-Hulst 2; 2.30 uur: Terneuzen 1-MOC 1. AXEL: Het Centrum, 4.15 en 8 uur: Biosc. Sterren stralen overal. u:t s Voor de gisteren te Zaamslag gehouden rundveekeuring be stond goede belangstelling. Er werden productiekoeien van uit stekende kwaliteit aangevoerd met in de verschillende leeftijds klassen goed gebouwde kopnum- mers. De uitslagen luiden: Stieren. Willem Jan, eig. L. v. Cadzand, le pr„ 78 p.; Nico, eig. Joz. A. Dees, le pr„ 77 p.; Frida's Edu- ard, eig. J. de Kraker, eerv. ver melding, le Kalfskoeien: 1. Sjoerdje Sartina, eig. P. A. P. Dieleman, 78% p.; 2. Irma, eig.' Jac. Haak, 78 p.; 3. Sjoerdje 56, eig. P. A. P. Dieleman, 77% p.; 4. Erna, eig. J. de Regt, 77 p.; 5. Sjoerdje 54, eig. P. A. P. Diele man, 77 p.; 6. Mina, eig. C. de Regt, 76p.; 7. Sjoerdje, eig. D. Dekker, 76 p.; 8. Haske, eig. C. A. Dees, 76 p.; 9. Dirkje, eig. P. A P. Dieleman, 75 p. 2e Kalfskoeien: 1. Bertha, eig. J. de Regt, 80 p.; 2. Koosje, eig. Wed. J. de Feijter te Boschkappelle, 79 p.; 3. Sjoerd je 52, eig. P. A. P. Dieleman, 78% p.; 4. Bertha, eig. D. E. Dekker, 78% p.; 5. Elza, eig. Jac. Haak, 77 p.; 6. Jantje, eig. J. van Taten- hove, 76% p.; 7. Carolina, eig. Joh. Dekker, 76% p.; 8. Dora van Othene, eig. idem, 76 p.; 9. Annie, eig. L. Bolleman, 76 p.; 10. Dina, eig. J. van Tatenhove, 75% p. 3e Kalfskoeien: 1. Vera 2, eig. J. de Regt, 81 p.; 2. Liza, eig. J. de Koeijer, 73 p. 4e Kalfskoeien: 1. Sjoerdje 42, eig. P. A. P. Die leman, 82 p.; 2. Dahlia, eig. Jac. Haak, 79 p.; 3. Lina, Wed. J. de Feijter te Boschkapelle, 79 p. Oudere Koeien: 1. Vera, eig. J. de Regt, 85 p.; 2. Sonja, eig. Wed. J. de Feijter te Boschkapelle, 81 p.; 3. Cecilia, eig. idem, 79 p.; 4. Sjoerdje 36, eig. P. A. P. Dieleman, 79 p. Oudere Vaarzen: 1. Jennie, eig. H. M. A. de Feijter; 2. Saartje, eig. C. A. Dees; 3. Aafje, eig. M. Dieleman Mzn; 4. Sjoerdje 58, eig. P. A. P. Dieleman; 5. Elsje, eig. C. A. Dees; 6. Mina, eig. idem. 1-jarige Vaarzen: 1. Honda 20, eig. M. Dieleman Mzn; 2. Sjoerdje, eig. P. A. P. Dieleman; 3. Helena, eig. M. Die leman Mzn. Met betrekking tot de faillisse mentsaanvrage van „De Omme landen" vernemen wij nader, dat de aanvraagster van dit faillisse ment, de Semarangse admini stratiemaatschappij, bereid is' de faillissementsaanvrage in te trek ken, zodra „De Ommelanden" een bedrag van ƒ51.000,deponeert bij het te Groningen gevestigd procureurskantoor of zich een bank voor „De Ommelanden" ga rant stelt. De procedure, waarin men des tijds een bedrag van 102.000, met bijkomende kosten van „De Ommelanden" als schadevergoe ding voor een partij ontvangen ondeugdelijke condensmelk eiste, loopt reeds vele maanden. Steeds is deze zaak.getraineerd mede tengevolge van de steeds wisselende leiding van het be drijf. Inmiddels is gebleken, dat een partij van deze condensmelk toch nog verkoopbaar blijkt te zijn. Hierdoor is het bedrag van de schadeloosstelling verminderd tot 51.000,Men was niet ze ker, dat men dit bedrag zou krij gen, wanneer de rechter de vor dering toewees en heeft derhal ve vooruitlopend op het vonnis het faillissement aangevraagd. Het college van B. en W. van Zaandam heeft bericht ontvan gen, dat de minister van Weder opbouw heeft goedgevonden, dat aan de gemeente Zaandam voor dit jaar een extra toewijzing van 50 woningen zal worden ver strekt en dat bovendien 150 wo ningen extra'kunnen worden ge bouwd als verhoging van het on langs toegekende migratievoor schot. Generaal Clark, de opperbe velhebber der Ver. Naties in Ko rea, is Vrijdag na een kort be zoek aan Korea naar Tokio te ruggevlogen. Hij heeft in Korea besprekingen gevoerd met pre sident Syngman Rhee en gene raal Harrison, de leider van de V. N.-delegatie te Panmoendjon. Britse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde Vrijdag ochtend, dat „de communistische tegenvoorstellen op het eerste gezicht bemoedigend leken". De Britse regering had een verslag van de communistische voorstel len uit Washington ontvangen en dit verslag werd op het ogen blik bestudeerd. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, is Vrijdag per vliegtuig uit Londen vertrok ken naar Boston in de Verenigde Staten, waar hij zich aan een nieuwe operatie zal onderwerpen. Hij wordt vergezeld van zijn echtgenote. Eden zal voor onbepaalde tijd in de Verenigde Staten blijven. Churchill is tijdens Edens afwe zigheid belast met Buitenlandse Zaken. De eerste minister zal het re sultaat van de operatie afwach ten, alvorens hij zal besluiten of er een nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken zal worden be noemd. En politieke kringen wordt MacMillan, de huidige minister van Huisvesting, genoemd als de eventuele opvolger van Eden, De functie van plaatsvervangende eerste-minister, die eveneens door Eden wordt bekleed, zou dan toevallen aan Butler, de minister van Financiën. Een woordvoerder van het REIS OUDEN VAN DAGEN. Zoals reeds vele jaren achter een het geval is geweest, stelt het Terneuzense comité zich voor ook deze zomer een reis voor de ouden van dagen te organiseren. Telkenjare blijkt dit uitstapje een succes te zijn en verblijdend is het, hoezeer de bevolking steeds meeleeft met deze grote dag. De oudjes zelf zien natuur lijk alweer met spanning hun jaarlijkse reis tegemoet. Ditmaal hebben wij gedacht een reis te maken naar Brussel via St. Nicolaas, Dendermonde en Hekelgem, waar de oudjes een lunchpakket met koffie krij gen en waar de bekende zand- tapijten worden bezocht. De terugreis gaat over Tem- sche, waar een versnapering wordt genuttigd. Ongeveer 9 uur hopen wij dan in Terneuzen door de Harmonie verwelkomd te wor- dén. Het behoeft geen betoog, dat voor zulk een reis met meer dan 200 ouden van dagen veel geld nodig is. Ondanks de vele collec tes van de laatste tijd hopen wij, dat we niet tevergeefs een be roep op U zullen doen en dat de mooie reis, die wij op het oog hebben, doorgang zal kunnen vinden. Enkele van onze oudjes zullen in de komende dagen weer huis aan huis aankloppen om de gif ten in ontvangst te nemen. Stelt hen niet teleur. HET COMITé. In de week van 24 tot 30 Mei zijn in ons land 12 gevallen van paratyphus b aangegeven, waarvan 1 in Groningen; 2 in Drente; 3 in Gelderland; 2 in Zuid-Holland; 3 in Noord-Bra bant en 1 in Overijssel. Voorts 3 gevallen van kinder verlamming, waarvan 1 in Nrd.- Brabant (Werkendam) en 2 in Limburg (Kerkrade). TOERISME IN ZEELAND. Een der referaten tijdens de A.N.V.V.-jaarvergadering werd gehouden door mr J. Moolen- burgh, voorzitter van de provin ciale Zeeuwse V.V.V. Spr. bestreed de opvatting, dat Zeeland door de ramp voor tou risme zou zijn uitgeschakeld. De situatie is, behcudens Schou wen, het uitvallen van de veer- verbinding Kruiningen-Perk- polder en de omweg bij Krui- ningen-Zuid op Zuid-Beveland weer geheel zoals vroeger. Er wordt hard aan wegen, straten, boulevards en hotels gewerkt om alles voor het grote seizoen weer in orde te hebben. Zender overdrijving kan ge zegd worden, dat, met uitzonde ring van een hotel te Breskens en enige reserves ten aanzien van Schouwen-Duiveland, de gehele Zeeuwse hotellerie weer intact is, aldus spreker. Voor Zierikzee is thans een vrij ge makkelijk te verkrijgen bezoek- vergunning nodig. Hard wordt gewerkt aan een permanente wegverbinding van deze stad via Brouwershaven en Scharen- dijke naar de kop van Schou wen. Van Anna Jacoba (Bra bants Steenbergen) vaart thans een extra veerdienst naar Zie rikzee, vanwaar verbinding op Burghsluis is. De kop van Schouwen biedt alle vacaritiege- neugten van vroeger, behalve de „Schouwse boer" te Haamstede, welk hotel als noodziekenhuis dienst doet. Noord-Beveland, Walcheren, Westelijk en Oostelijk Zeeuws- Vlaanderen zijn thans weer op toeristisch gebied in goede staat. Zeeuws-Vlaanderen is zelfs beter te bereiken, dan vroe ger, omdat van Breda via Ant werpen naar Terneuzen een busdienst rijdt. VAN HET SMOKKELFRONT. Door listig optreden van de douane te Nieuw-Namen gelukte het deze Vrijdagmorgen bij het krieken van de dag 75 kg room boter té'^achterhalen, welke be stemd was voor België. Vlak op de grens stond een auto gereed, waarmede de boter, die uit een opslagplaatsje even eens op slechts enkele meters af stand van de grens werd ge haald, naar België moest worden vervoerd. De dragers werden verbaliseerd; de bestuurder van de auto tvist met zijn wagen op Belgisch territorium te ontko men. De douane te Clinge deed het eveneens in roomboter. Zij ach terhaalde op twee smokkelende kinderen, een broertje en een zusje, in totaal 20 kg roomboter, die gedeeltelijk verborgen was in fietstassen en onder de kleding. Een inwoner uit St. Pauwels (B.) wilde 's morgensvroeg met 10 kg boter de grens passeren. Hij kreeg „een bonnetje", deed de zaak bij schikking af, maar was z'n boter kwijt. Op onbekend gebleven smok kelaars bedroeg de buit 60 kg boter, welke vervoerd werd door een drietal personen, die de amb telijke sommatie tot halt houden negeerden, hun vracht afwierpen en zich door de vlucht aan een bekeuring wisten te onttrekken. Een inwoner uit St. Jansteen liep tegen de lamp, toen hij een partijtje chocolade ter waarde van 16 frauduleus wilde invoe ren. Eerst na betaling van een boete kon hij zijn weg vervolgen. De douane te Aardenburg be keurde een inwoner uit Aarden burg, toen deze 50 kg roomboter en 180 liter melk naar België wilde smokkelen. NOODDIJK OM SCHARENDIJKE GESLOTEN. Vrijdagmorgen is onder de ge meente Duivendijke de nooddijk gesloten om het dorp Scharen- dijke op Schouwen. Nadat in het resterende gat, waardoor nog een vrij sterke stroom ging, zandzakken waren gelegd, wierpen twee graafma chines kleizand in de opening. De dijk zal nog worden verbreed en verhoogd tot drie plus. Voorts zal een houten bekisting worden aangebracht. Gisteravond is nog met het droogmalen van de pol der begonnen. Verwacht wordt, dat het gebied a.s. Woensdag of Donderdag zal zijn leeggemalen. Ongeveer 90 woningen zijn dan aan het geweld der golven ont trokken. INWONERS VAN WAARDE KUNNEN MAANDAG TERUGKEREN. Het gemeentebestuur van Waar de deelt mee, dat de geëvacueer de inwoners dezer door de wa tersnood getroffen gemeente a.s. Maandag weer naar hun woon plaats kunnen terugkeren. Een deel van hen bevindt zich in Krabbendijke, de overigen zijn over het land verspreid. Noodlottig ongeval. Donderdag tegen de avond had alhier een ernstig ongeval plaats op de Eerste Z. VI. Vlasspinnerij. De 24-jarige chef W. B. van de spinnerijafdeling raakte tijdens de uitoefening van zijn werk zaamheden aan een breekmachi- ne met zijn rechterhand daarin bekneld met het gevolg, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden ver voerd, waar de deerlijk verminkte hand werd geamputeerd. Oefening Nationale Reserve. De nationale reserve werd de zer dagen bij een harer oefenin gen gesteld voor een opgave, die de werkelijkheid zo dicht moge lijk moest benaderen. De commandant wist alleen, dat commandotroepen uit Breda in Zaamslag waren aangekomen en vandaar zouden trachten stra tegisch belangrijke verkeerspun ten in de omgeving te bezetten. Geen dezer punten was bekend. De opgave luidde tot elke prijs te verhinderen dat deze posities zouden worden bezet. Men wist niet uit welke richting de tegen stander zou komen. Per auto werd men naar een gefingeerd punt gebracht, waar bij klaarblijkelijk de opzet aanwe zig was de commandant te tes ten. Intussen waren reeds eenheden van de tegenstanders gesigna leerd, waarna men overrompe lend snel te werk ging en nabij de hoeve van de heer K. op de viersprong te Kijkuit in stelling ging. Het kwam hier tot een tref. fen en er werd druk gevuurd met het gevolg dat een achttal manschappen van de comman dotroepen werden gevangen ge nomen. In de omgeving verkeerde men in de mening, dat er een treffen gaande was tussen douane-amb tenaren en smokkelaars. Benoeming. In de vacature mej. J. Brood man van de fröbelschool te Bres kens is benoemd mej. T. de Meijer uit Breskens. Voetbalwedstrijd. De indertijd uitgestelde voet balwedstrijd ten bate van het Oud-verpleegstersfonds, door 'n elftal van doktoren uit West Zeeuws-Vlaanderen en een elftal van ambtenaren uit Breskens is gisteren op het terrein van de v.v. Breskens gespeeld. In een aantrekkelijke wedstrijd wisten de doktoren met 51 te winnen, nadat de rust met 30 was in gegaan. Praktijkdiploma typen. Voor het praktijkdiploma typen slaagden o.m. de dames H. Bas ting, S. de Looze en H. v .d. San- de uit Breskens en M. L. Ver- straete en A. Wijffels uit Hoofd plaat. Aanbesteding. De onderhoudswerken aan het waterschap Oud- en Jong Brekens werden aanbesteed, waarvan de uitslag was als volgt: A. de Bourgraaf te Wilhelminadorp 32.100; J. M. Dekker te Brou wershaven ƒ32.000; Th. P. Cam- bier te Breskens ƒ30.310; L. v. d. Klippe te Vlissingen ƒ29.400; J. F. Warrens te Ossenisse ƒ29.100; C. v. d. Klippe te Vlissingen ƒ28.739; K. Lucasse en G. Spon- selee te Walsoorden ƒ28.550; P. J. v. d. Sande en H. den Exter te Breskens ƒ27.870. E.H.B.O.-examens. Voor het eenheidsdiploma E.H.B.O. afgenomen in het wijk- gebouw alhier door dokter De Jong uit Oostburg, slaagden: I. de Back, J. Krocké, A. de Jonge, J. Kense, A. J. Provoost, D. van Sabben, G. de Weerdt, L. Maas, P. Goossen, J. Klaassen, J. Schip horst, J. de Die, M. Barendse (herhalingscursus), G. Buijze, L. van Oostenbrugge, E. Pieters, H. Ruisen, J. v. d. Rijcke, J. Reijn- hout, F. Verduijn, H. van Melle en G. de Regt. Dames: E. Francke-Volmer, J. Bouterse-Hellendoorn, J. v. d. Heuvel, C. v. d. Sande, A. Schier, M. Wijnen-Veldhuis, L. Goossen, N. Haartsen, R. v. d. Berge, R. Gillissen, I. Maas, N. de Winde, I. Jacobs, R. Jacobs, A. de Bliek, R. Daansen, J. v. d. Hooft-Bliek, J. Ruisen-Vader, A. Leenhouts, J. Meijer en M. Provoost-De Jonge. Geslaagd. Onze dorpsgenoot de heer Achiel Maas, slaagde te Ouden bosch voor het examen onder wijzer. Kinderen met vacantie naar Zaandam. Het adoptie-comité te Zaan dam heeft besloten alle kinde ren tussen 8 en 13 jaar uit Ril- land-Bath, de gemeente, die o m. door Zaandam is geadop teerd, de eerste week van Aug. met vacantie in Zaandam te la ten doorbrengen. Voor de ongeveer 175 kinde ren, die worden ondergebracht bij Zaandamse families, staan enige uitstapjes op het pro gramma, o.a. een boottocht door de Zaanstreek, een bezoek aan Schiphol, het Gooi en Artis. De besturen van de anders gemeenten, die Rilland-Bnth hebben geadopteerd, Aalten, Valkenburg, Houthem en Dode- waard, zullen de ouden van da gen een vacantieweek aanbie den. Paratyphus. In Rilland-Bath zijn verschil lende gevallen van paratyphus geconstateerd. Naar het A.N.P. van de zijde van de inspectie voor de volks gezondheid verneemt is er geen gevaar voor het overige deel van de bevolking. De gevallen zijn namelijk niet het gevolg van in fectie door waterleiding of rio lering, die mogelijk door de ramp zou kunnen onstaan. De patiënten zijn in het ziekenhuis te Goes opgenomen. Enkele ver schijnselen moeten nog bacte riologisch worden vastgesteld. Het t.b.c.-oaderzoek. In de gemeente Zaamslag zijn 2008 personen doorgelicht voor het t.b.c.-onderzoek. Westhavendijk gesloten. Het gat in de Westhavendijk in Zierikzee is in de nacht van Donderdag op Vrijdag gesloten. In totaal zijn hier 48 caissons tot zinken gebracht. Drie compagnieën van de Vietminh hebben een aanval ge daan op een katholiek seminarie te BoeiTsjoe, 100 km ten Z.O. van Hanoi. Twee Spaanse gees telijken en enkele studenten wer den ontvoerd. Deel H: HET PAD DER VERSCHRIKKING. Maandag begint te Washington een proces tegen de 31-jarige Ot to Verber en de 29-jarige Kurt Ponger, twee voormalige soldaten van het Amerikaanse leger, die in April hebben bekend voor de Sow jet-Unie te hebben gespion- neerd. De beklaagden zijn zwa gers. Zij bezaten vroeger de Oos tenrijkse nationaliteit, maar zij verkregen later op grond van hun dienst bij het Amerikaanse leger het Amerikaanse burger schap. 107. Met saamgekne- pen lippen zwerft Er- win moedeloos door de witte wereld. De hoop, dat hij zijn vader nog ooit zal terugvinden in dit vijandige, onme telijke land, heeft hij reeds lang laten va ren. In doffe berusting dwaalt de knaap door de gierende sneeuw storm. Een Noorman versaagt nimmer... Zijn voeten, die me chanisch door de bar re sneeuw voortstap pen, lijken niet bij hem te horen... ze zijn ge heel verstijfd en ge voelloos... De bevriezingsdood na dert hem... het gaat hem scheme ren voor de ogen. Het zal niet lang meer duren of hij zal nee'rstor- ten en dromen... straks zal hij dromen en het lieve gezicht van zijn moeder naast hem zien... en Fadir!... Het luide geblaf van een hond doet hem als het ware ontwaken uit zijn versuffing. Met moeite keert hij zich om en ziet hij door de sneeuw een zwarte schaduw recht op hem toesnellen. Dan valt hij neer... Het volgende ogenblik voelt hij twee sterke armen hem optillen... „Mijn zoon..." is alles wat de i Noorman kan uiten, doch het klinkt Erwin in de oren als de mooiste melodie... „Vertel mij, wat er gebeurd is", zegt Eric zachtjes, terwijl hij de jongen snel zijn laatste stukjes ge droogd vlees toestopt. En terwijl de storm Erwin's woorden, begeleidt, luisteren de mannen eerbiedig naar het held haftige relaas van Thorkell's laat ste strijd „Er waren er negen, Fadir. Negen tegen éénmaar Thor- kell doodde er zes, vóór hij ge wond werd. Toen waren zijn pijlen -op. Thorkell nam zijrr zwaard en beval mij te vluchten, maar ik kon hem toch niet in de steek laten, hé Fadir? Toen heb ik met mijn boog Thorkell geholpen. Hij was groot en vreselijk om te zien en hij versloeg er twee; de derde vluchtte... dat was het einde van het gevecht. Toen zijn wij verder gelopen. Ik wist niet hoe erg Thorkell gewond wasHij liep nog een hele poos door en toen... viel hij opeensIk-ik ben bij hem gebleven, tot hijtot hij dood wasen toen werd ik zo bang en ben hard weggelopen dat is laf geweest van mij." De jongen zwijgt en slechts het loeien van de storm is hoorbaar. „Hij was een groot en dapper man", mompelt Eric ontroerd en buigt het hoofd. Dan glijden zijn blikken langs het schamele troepje mannen de enige, die hem geble ven zijn van de trotse schare krij gersen even maakt een doffe wanhoop zich van hem meester... Wat voor zin heeft het nog, ver der te gaan. Staat hen allen niet vroeg of laat het lot van Yark, van Thorkell, van Ketill en Egill en Harald te wachten? M^ar dan heft hij met een ruk het hoofdNeen! Hun offers mogen niet tevergeefs zijn," zegt hij. „Meer dan ooit rust nu op ons de plicht, de taak te volbren gen waarvoor zij stierven. Komt mannen! Aan het mos dat zich aan de Noordzijde op de boomstammen heeft vastgezet, kunnen zij onge veer hun richting bepalenEn even later zwoegt het kleine troep je verder naar het Oosten. Geheel achteraan strompelt Halfra. Slechts hij merkt, dat de afstand tussen hem en de anderen voort durend groter wordt. Plotseling wankelt de trouwe kerelen terwijl de gestalte van Orm zich langzaam in de witte nevels op lost, zakt Halfra zonder een geluid te geven in elkaar

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2