Sir Ondertekening bestand op 25 Juni? John Storey over Australië Nieuw-Guinea en Vraaggesprek met president Rhee HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Rampenfonds Parijs conferentie-oord voor Grote Vier? Nederlanders zijn zeer welkom Mendes-France geen kabinetsformateur WEERSVERWACHTING Thailand zal beroep op Veiligheidsraad doen De bevoegdheden van de Amerikaanse president Nederland roept zaakgelastigde 'uit Sofia terug Zondag verkiezingen in Italië Benoeming van Tsjoeikof ingetrokken De terugkeer naar Amerika van Adonis De Rosenbergs Melkpoeder voor India Viswinkels tot 7 uur open Fruit- en groentenuitvoer naar West-Duitsland Lief en leed in de dierenwereld ZATERDAG 6 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2360. HET KOREAANSE CONFICT De Franse Regeringscrisis Thans de beurt aan Bidault KRACHTSTATIONS EN .VERKIEZINGEN IN ITALIË Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5i20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Volgens te Tokio ontvangen berichten verwacht men in offi ciële Zuidkoreaanse kringen, dat een bestand in Korea op 25 Juni zal worden getekend. Voorts meldt A.F.P. uit Tokio, dat volgens persberichten pre sident Rhee van Zuid-Korea 7 Zuidkoreaanse generaals zou hebben „afgedankt", die zich zouden verzetten tegen het slui ten van een bestand. In genoemde kringen ver klaarde men, dat de leider der communistische bestandsdele gatie, generaal Nam fl, Donder dag in beginsel aceoord ging met de jongste V. N.-voorstellen. Slechts enige bijzonderheden zouden nog moeten worden ge regeld. Men verwacht, dat op de bijeenkomst van heden en op die van de volgende week de onderhandelingen, die op 10 Ju li 1951 begonnen, kunnen wor den voltooid. Men gaf te ver staan, dat het bestand, mogelijk op 25 Juni, de derde verjaardag van het uitbreken der Koreaan se oorlog, zou kunnen worden getekend. Waarnemers geloven, dat pre sident Rhee Vrijdag bij het on derhoud met generaal Clark veel kalmer was dan verleden week, toen hij zich fel tegen de V. N.-voorstellen keerde. Zij menen, dat het huidige vraagstuk niet meer is het over tuigen van de Zuidkoreaanse president dat een bestand ge grond op een compromis, nood zakelijk is, doch het vinden van een middel om een toegeven van Rhee aanvaardbaar te maken voor de politieke en militaire leiders en de bevolking van Z. Korea. Men bestudeert op het ogen blik middelen om mogelijke moeilijkheden met bepaalde po litieke en vooral militaire lei ders te voorkomen, aldus deze kringen. In dit verband ziet men het persbericht, volgens hetwelk Rhee 7 generaals, die bijzonder krachtig tegen een bestand ge kant zijn, in de reserve heeft geplaatst. Zuidkoreaanse politieke des kundigen vergelijken de huidi ge toestand in het land met die van Japan aan de vooravond van de capitulatie in 1945 en zij ogenblik nog een beroep op het H - Amerikaanse volk zal doen om te baireiken, dat er geen bestand wordt getekend, voordat geheel Korea onder zijn bestuur is. De geallieerde diplomaten in Korea maken zich, naar gemeld wordt, zorgen over het streven van Rhee en zouden machtiging proberen te krijgen om Rhee van repliek te dienen. Aan de fronten en in de lucht worden verbitterde gevechten ge leverd. COMMUNISTEN STEMMEN IN MET VRIJLATING VAN „ONWILLIGE GEVANGE NEN" NA 4 MAANDEN. Van gezaghebbende zijde is Vrijdag te Washington vernomen dat de communistische onderhan delaars te Panmoendjon hebben ingestemd met het geallieerde voorstel dat alle krijgsgevange nen, die niet naar hun gebied van herkomst teruggezonden willen worden, na verloop van vier maanden in een neutraal land op vrije voeten zullen worden ge steld. Hieraan wordt toegevoegd dat verwachten dat Rhee een rol zal spelen als indertijd keizer Hi- rohito. RHEE STEMT TOE President Syngman Rhee heeft verklaard, dat zijn regering de huidige V. N.-voorstellen voor een bestand zal tekenen, „omdat wij daartoe door de Ver. Staten zijn gedwongen". Als het jongste geallieerde plan voor een bestand werd aanvaard als basis voor een be stand, kon de communistische wereld „het toejuichen als een communistische overwinning". „De eer en het prestige" van de Ver. Staten stonden op het spel. Rhee zei dat de Zuidkoreanen het aan land zetten van commu nistische troepen onder welke laatste hij ook de Indische re kent om toezicht te houden op krijgsgevangenen, zullen trach ten te verhinderen. Welingelichte waarnemers ge loven, dat Rhee op het laatste Tot gisteren was in het natio naal rampenfonds in totaal bij eengebracht ƒ115,2 millioen. Donderdag was de stand 115,1 millioen. In Indische kringen van de ge menebest-conferentie te Londen deed Vrijdagmorgen het gerucht de ronde, volgens hetwelk de Sowjet-Unie te kennen Zou heb ben gegeven te zullen instem men met een eventuele keuze van Parijs als plaats voor een conferentie van de vier grote mogendheden. In gezaghebbende kringen heeft men geen enkel commentaar op dit bericht willen leveren. deze „aanzienlijke concessie" der Chinese en Noordkoreaanse on derhandelaars de aanleiding is tot de golf van optimisme, die nu op het Witte Huis en de Ameri kaanse ministeries van Buiten landse Zaken en Landsverdedi ging valt waar te nemen. De communistische tegenvoor stellen worden thans zorgvuldig te Washington bestudeerd. In een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP heeft president Syngman Rhee de Ver enigde Naties beschuldigd van het voeren van een sussingspoli- tïek, zo niet van capitulatie. Hij deelde niet mee, of hij met een bestand zou instemmen. Wel zei hij, dat terugtrekking van de communistische troepen uit Ko- reaans gebied voor zijn regering een kwestie van de eerste orde was, vóórdat zij een bestand zou kunnen overwegen. Rhee bevestigde, dat de Zuid koreaanse troepen zich met hand en tand zouden verzetten tegen communistische of pro-commu nistische troepen, die zouden wil len doordringen op Zuidkoreaans gebied om toezicht te houden op De Franse radicale leider Pier re Mendès-France is er niet in ge slaagd het vereiste aantal stem men voor zijn investituur te ver werven. Er waren 301 stemmen op hem uitgebracht, dat is 13 minder dan het vereiste aantal. De socialisten stemden voor, terwijl de conservatieven allen te gen stemden. De 87 man sterke gaullistische groep was verdeeld; 17 stemden voor en de anderen stemden tegen of onthielden zich. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Iets hogere temperaturen. Droog, wisselend bewolkt en weer iets hogere middagtempe- raturen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. ZONDAG 7 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.49 10.24 11.04 11.14 n.m. 10.20 10.55 11.35 11.45 MAANDAG 8 JUNI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.58 11.33 0.13 0.23 n.m. 11.25 1240 12.50 ZON MAAN Juni. 6 4.23 20.55 1.21 14.53 7 4.22 20.56 1.36 16.19 8 4.21 20.57 1.55 17.46 9 4.21 20.58 2.18 19.10 10 4.21 20.58 2.50 20.27 11 4.20 20.59 3.34 21.31 Bidault heeft in de wandelgan gen krachtig tegen de ambtsbe vestiging van de candidaat ge ageerd. Na een onderhoud met presi dent Auriol, aan wie hij verslag over het debat uitbracht, ver klaarde Mendès-France tevreden te zijn over de tweedaagse bespre kingen in de nationale vergade ring. Het debat had z.i. aangetoond, dat een meerderheid der afge vaardigden niet accoord gaat met de huidige koers van de Franse buitenlandse politiek. „Andere af gevaardigden, die om gegronde redenen niet voor mij hebben ge stemd, zullen zich wellicht bin nenkort bij deze meerderheid voe gen", aldus de radicale leider. BIDAULT KABINETS FORMATEUR. President Auriol heeft de volksrepublikein Bidault, minis ter van Buitenlandse Zaken in het aftredende kabinet-Mayer verzocht te trachten een nieuwe regering te vormen. Bidault is de vijfde candidaat voor het eerste-ministerschap sedert het kabinet van Mayer 16 dagen geleden viel. Twee candi dates de socialist Mollet en de gaullist Diethelm, weigerden de taak op zich te nemen. De benoe ming van de twee anderen, de oude politicus Reynaud en de ra dicaal Mendès-France, werd niet door de nationale vergadering goedgekeurd. In gezaghebbende kringen te Parijs wordt bevestigd, dat Thai land heeft besloten de kwestie der aanwezigheid van Vietminh- troepen in Laos, die het als een gevaar voor zijn grondgebied be schouwt, aan de veiligheidsraad voor te leggen. Thailand heeft Frankrijk evenwel doen weten, dat het zal wachten tot de rege ringscrisis in dit laatste land voorbij is. krijgsgevangenen. India was volgens hem geen democratisch, doch een pro-communistisch land. De president geloofde niet, dat hereniging van Korea zou kunnen worden bereikt door politieke on derhandelingen na een bestand. Rhee verklaarde te verwach ten, dat de Verenigde Naties de Koreanen aanvallers zouden noe men, indien deze zouden trachten zich tegen communistische uit dagingen en infiltraties na een bestand te verzetten. Het enige middel om Korea te verenigen was volgens hem de Koreanen de strijd onderling te laten beslech ten. „Als wij slagen, zal de een heid tot stand komen onder Zuid koreaans bewind, indien wij fa len, onder communistisch", zo voegde hij hieraan toe. De Koreanen moesten het recht krijgen, aldus de president, om zelf hun eigen zaken te regelen. Hij meende, dat de Zuid-Korea- nen de Chinezen uit Korea kon den verdrijven en zij waren in staat alleen te strijden, als een niet-eervol bestand zou worden getekend. „Ik weet", aldus president Rhee, „dat alle soldaten en offi cieren van de Verenigde Naties, die in Korea strijden, de strijd door een overwinning willen be slechten. Maar als de staats lieden van landen op duizenden kilometers van het slagveld die soldaten willen terugtrekken, wat kunnen wij dan doen? Wij zullen ze niet vragen hier te blij ven en hun bloed voor ons te ver gieten. Wij vragen alleen het recht om zelf te strijden". Waarnemers in Tokio menen naar aanleiding van Rhee's uit latingen in dit vraaggesprek, dat de president heeft besloten het onvermijdbare, d.w.z. een be stand, te aanvaarden, doch dat hij op het laatste ogenblik tracht te bewerken, dat de troepen der Verenigde Naties en de Chinezen uit Korea worden teruggetrok ken, zodoende tegenover elkaar op het slagveld enige Noord koreaanse en zestien Zuid- Koreaanse divisies achterlatend. Men acht het echter zeer twijfel achtig, of de verbondenen on middellijk Zuid-Korea zullen ver laten. Rhee's heftige tegenstand tegen aanwezigheid van b.v. In dische troepen voor toezicht op krijgsgevangenen zou volgens deze waarnemers kunnen wor den geneutraliseerd door de on willige gevangenen over te bren gen naar een eiland bij de Ko reaanse kust. Voorts verklaarde men te gelo ven, dat de kern van de groep Zuidkoreaanse politici, die fel tegen een bestand zijn, bestaat uit Chinees-nationalistisch gezin de personen, o.w. gener.-majoor Tsjoi Doek Spin, de minister van buitenlandse zaken Pjoeng Jeng Taj en generaal Lie Boe Moesk. Rhee zei ook dat Zuid-Korea zou tekenen omdat Amerika de enige bevriende natie was die had geholpen en ook zou blijven helpen. „Maar het tekenen van het bestand betekent niet alleen het verkopen van mijn land, maar even goed van Amerika", aldus Rhee. Sir John Storey, voorzitter van de „Australian Immigration Planning Board", vertoeft voor enkele dagen in ons land. Hij was hier drie jaar geleden bij het sluiten van de immigratie-over eenkomst tussen de Nederlandse en Australische regering en wil zich thans persoonlijk op de hoogte stellen van de mogelijk heden tot verbetering. In een bijeenkomst ten kan tore van de commissaris voor de emigratie, mr ir B. Haveman, heeft hij gesproken over de ont wikkelingsmogelijkheden van Australië, een land met 8V2 mil lioen inwoners, een land van blanken, dat zal moeten groeien tot 'n inwonertal van 15 millioen. Het land heeft vele hulpbronnen, staal, ijzer, bauxiet, grondstoffen voor atoomkracht. Er zijn 120 millioen schapen, een aantal, dat gemakkelijk tot 200 millioen kan worden opgevoerd, als er wat meer konijnen verdwijnen, zo merkte hij op. De grondslag zijn gelegd voor een uitbreiding van de water- en energie-voorzie ning. In 1960 zal men in Austra lië over driemaal zoveel energie beschikken als op het ogenblik. NIEUW-GUINEA. Sir John Storey merkte vervol gens op, dat Australië niet over olie beschikt. Nu hoopt men, dat Nieuw-Guinea olie zal opleveren. Australië zal met ons land als één team in Nieuw-Guinea dienen samen te werken. Hij bepleitte er de grootst mogelijke samen werking. In dit verband zei hij, dat hoe meer Nederlanders naar Australië emigreren, des te be ter de samenwerking van beide landen zal kunnen zijn. Sir John Storey speelt een be langrijke rol in de Australische economie als industrieel. In de oorlog was hij de grondlegger van de Australische vliegtuigin dustrie. Hij zei van mening te zijn, dat de Nederlanders zich gemakkelijk en vlug in Australië aanpassen, beter dan elke immigrant van andere nationaliteiten. Geen an der volk is ook meer welkom dan het Nederlandse, zo voegde hij er aan toe. In 1925 waren in Australië a millioen inwoners; thans zijn er 8Vz millioen. Men zal vele immi granten kunnen ontvangen, maar de immigratie moet gelijke tred houden met de economische ont wikkeling. De grootte van de ontwikkeling en de groei van de immigratie hangt af van de mate, waarin Australië over gelden zal kun nen beschikken. In dit verband merkte hij op, dat de kapitaaluit gave per immigrant op 200 pond sterling kan worden gesteld. (Bouw van scholen, wegen, zie kenhuizen en andere). In N. W-- Australië beschikt men over uit gestrekte gebieden, waar alleen de aanleg van een wegenstelsel en de watervoorziening noodza kelijk zijn om het gebied tot ver dere ontwikkeling te brengen. Hij herinnerde aan de grote irri gatie-werken in het land, die straks aan 100.000 personen werk zullen verschaffen. De bouw van huizen vordert gestadig. Sedert de oorlog werden er 350.000 wo ningen gebouwd. Jaarlijks zal men er gemakkelijk 80.000 kun nen bouwen. Voor dit jaar wordt een aantal van 70.000 verwacht. Hij noemde het land welvarend. De economische terugslag van een jaar geleden heeft nadelige gevolgen gehad. Het was een plotselinge scherpe teruggang, maar thans heeft Australië zich weer hersteld en is het land te ruggekeerd tot een periode van welvaart. Hij merkte op, dat de bevolking een bedrag van 100 millioen pond bij de spaarban ken heeft staan. Deze zijn geïn vesteerd in kapitaalwerken. De „Australian Immigration Planning Board" heeft vertegen woordigers uit de kringen van de industrie, de vakverenigingen, handel en de economie. Zij be ziet de economische facetten van de immigratie en geeft de rege ring advies, ten aanzien van het aantal op te nemen immigran ten, de soort werkers, de nationa liteiten en andere. De rechtvaardige commissie van de Amerikaanse senaat heeft in beginsel zijn goedkeuring ge hecht aan een ontwerp-amende- ment op de grondwet, dat voor ziet in een beperking van de be- voegheid van de president der Verenigde Staten om met de re geringen van andere landen over het sluiten van verdragen te. on derhandelen. Indien de senaat dit besluit van zijn commissie bekrachtigt, moet het in de eerstkomende zeven jaar nog door 36 Ameri kaanse staten worden goedge keurd. Volgens het semi-officiële Joe goslavische persbureau Joego- pres heeft Nederland besloten om de diplomatieke vertegen woordiging in Bulgarije op te hef fen. Het besluit vloeit voort uit het Bulgaarse verzoek om de heer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen als persona non grata. Hij zou volgens de Bulgaarse autori- Morgen wordt in Italië de twee de algemene verkiezing sedert de afkondiging van de republiek in 1946 gehouden. Het aantal stem gerechtigden bedraagt dertig millioen. De twee voornaamste tegenstanders in de gehouden campagne waren de leider van de christen-democraten, premier De Gasperi, en die van de twee- en-een half millioen communis ten, Palmiro Togliatti. De Gasperi heeft zich verbon den met liberalen, republikeinen en rechtse socialisten. Behalve de communisten heeft hij de links socialisten tot tegenstanders en ook de nieuw-fascistische Itali aanse sociale beweging, alsmede de nationale monarchistische partij. Er zijn achtduizend candidaten gesteld voor de 590 zetels van de kamer van afgevaardigden en de 237 zetels van de senaat. De kamer wordt gekozen vol gens de nieuwe kieswet, die door de christen-democratische rege ring werd ingediend en door het oude parlement vlak voor zijn ontbinding werd aangenomen. Volgens deze wet zal de partij of groep van verbonden partijen, welke de helft-plus-één van het totaal aantal stemmen behaalt, automatisch 380 van de 590 ka merzetels toegewezen krijgen. Men meent, dat de vier cen trum partijen, christen-democra ten, liberalen, republikeinen en rechtse socialisten, deze „premie" wel zullen behalen. De Sowjet-Unie heeft de benoe ming van gen. Wassily Tsjoeikof tot opperbevelhebber van de Scvvjet-bezettingstroepen in Duitsland ingetrokken en gene raal Andrei A. Gretsjko in zijn plaats aangewezen, aldus heeft 't Oostduitse persburea A.D.N. Vrijdag gemeld. Het persbureau voegde hieraan De raadsman van de 43-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, mr J. Roggeveen, correspondeert cp het ogenblik met de Amerikaan se advocaat van zijn cliënt, mi John Milton (democratisch sena tor) over de terugkeer van Ado nis naar de V. S. Eén van de eerste zaken, die geregeld moet worden is, dat een waarborgsom, z.g. bail, voor Adonis wordt gestort, waardoor hij bij terugkeer in Amerika ge vrijwaard wordt voor arrestatie. De voorzitter van de parlemen taire enquêtecommissie in New Jersey, die reeds verscheidene personen heeft gehoord in ver band met de gokhuizen en book makerspraktijken in Bergen County (N. J.), heeft Adonis dringend en herhaaldelijk ver zocht voor deze commissie te ver schijnen. Adonis is hiertoe be reid. Hij behoeft dit echter niet te doen, omdat er nog drie be schuldigingen tegen hem lopen. Bovendien is aangeboden zijn overtocht te betalen. Het zal ech ter van het advies van de Ameri kaanse advocaat afhangen of Adonis voor de parlementaire en quêtecommissie als getuige zal verschijnen. Zoals bekend arriveerde Adonis in April van het vorig jaar in ons land en werd op 22 November j.l. in hechtenis genomen omdat de Amerikaanse regering zijn uitle vering verzocht (hij wordt be schuldigd van het aannemen van 228.000 dollar als steekpennin gen). Het verzoek werd afgewe zen en Adonis werd op 15 Mei j.l. in vrijheid gesteld. toe, dat Tsjoeikof een andere functie zou krijgen. Generaal Tsjoeikof had reeds zijn politieke positie in Duitsland als hoofd van de Sowjet-contröle- ocmmissie verloren door de be noeming van Semjonof tot Sow jet-hoge commissaris, waardoor Tsjoeikof's gezag tot zuiver mi litaire aangelegenheden werd be perkt. V.an Westelijke zijde was niet onmiddellijk commentaar te krij gen, maar politici te West-Ber- lijn dachten, dat de maatregel deel uitmaakt van de jongste re organisatie in Oost-Duitsland, die ten doel heeft de weg te bereiden voor een vierlandenbespreking over Duitsland. KRACHTSTATION IN AANBOUW A KRACHTSTATION IN BEDRIJF TAVAZZANO A® VEN aA PIACENZA 1 URIJN 1 TA L i ECor*i ZIVITAVECQIA o noue Sardinië ALtRK/O Sicilië TUNIS teiten betrokken zijn bij spionna- ge-activiteit. Een woordvoerder van het de partement van Buitenlandse Za ken deelde ons mede, dat de Bul gaarse autoriteiten inderdaad hebben doen weten, dat de heer Brink als persona non grata wordt beschouwd, zodat de Ne derlandse regering volgens inter nationaal gebruik de heer Brink heeft doen terugroepen. De gronden door de Bulgaarse regering voor haar beslissing aangevoerd, zijn van dien aard, dat Harer Ma jest ei ts gezant in Sofia, die te .Belgrado resideert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse regering heeft ge richt. Vooralsnog kunnen verder geen mededelingen worden ge daan omtrent de nader door de Nederlandse regering te nemeD stappen. Het hof van appèl te New York heeft geweigerd de terechtstel ling van het echtpaar Rosenberg te doen uitstellen. De executie is, zoals bekend, op 18 Juni bepaald door middel van de electrische stoel in de Sing-Sing-gevangenis. Wel is aan de verdediger van de Rosenbergs door het hof van appèl meegedeeld, dat hij een verzoek om uitstel kan richten tot het hooggerechtshof. Dit hof heeft al driemaal geweigerd de zaak opnieuw in behandeling te nemen. Op 13 Juni zal de intendance van het Nederlandse Roode Kruis voor de hongerende bevol-' king van de Deccenhoogvlakte in India een partij volle melkpoe der, bestaande uit 75 dozen a 24 blikjes verzenden als geschenk van het Roode Kruis aan de „In dian Red Cross-society". Op grond van de winkelslui tingswet is bij Kon. besluit be paald, dat winkels, waar uitslui tend of in hoofdzaak vis en vis- waren plegen te worden ver kocht op werkdagen tot 's avonds 7 uur geopend mogen zijn. Dit geldt van Maandag a.s. af. De reeds enige malen verhoog de bedragen voor de invoer van groente en fruit uit Nederland zijn door de Westduitse autori teiten opnieuw verhoogd en wel met vijftien millioen mark voor fruit en met tien millioen mark voor groente. In het vooruitzicht van de ver kiezingen van a.s. Zondag in Italië heeft De Gasperi het in uitvoering zijnde, plan, dat de bouw van een aantal krachtsta tions behelst, tot een krachtig argument gemaakt in zijn strijd tegen het communisme. De ope ning van het station in Palermo is uitsluitend met het oog op de verkiezingsactie een maand ver vroegd. De Gasperi kon hierdoor in zijn openingsrede vertellen, dat deze centrale alleen tot stand kon komen, met de daadwerke lijke hulp van de Verenigde Sta ten. De behoefte hieraan was zeer groot, daar zowel in Zuid- Italië als op Sicilië het stroom verbruik na de oorlog is vervijf voudigd tengevolge van de ver hoogde industrialisatie van dit gebied. In onze kaart geven wij een overzicht van het bouwplan van krachtstations in geheel Italië, dat volgens de verwachtingen in de loop van 1954 voltooid zal zijn. In het dierenpark van Sydney (Australië) hebben 2 vrouwtjes, een berin en een chimpansee, beiden een strijd op leven en dood geleverd. De eerste om haar echtgenoot te redden van de verdrinkingsdood; de tweede om het mannetje te wurgen met een der schommeltouwen. De pogingen van de eerste misluk ten en de toeleg van de chim pansee slaagde. De beer was bezig te zwem men, toen iemand van het pu bliek hem met een steen trof, waardoor hij bewusteloos ge raakte. Het vrouwtje wist hem 2 uur met de kop boven water te houden, terwijl de bewakers, die de beesten niet konden be naderen, in spanning toezagen. Alle moeite was vergeefs. De chimpansee wierp een schommeltouw om de hals van het mannetje, sprong op de schommel en wurgde hem al schommelend. De directeur van het park verklaarde: „Dit is de afschuwelijkste moord met voorbedachte rade, welke zich hier heeft voorge daan". De chimpansee had al verscheidene malen geprobeerd het mannetje te doden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1