rovincic Agrarische wederopbouw in Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant De wederopbouw van het watersnoodgebied De stranding van de „Tamo" RECORDKOUDE ne urcuwen Neef van de Rajah huwt „vliegende gastvrouw" Boer bekende brand stichting De Zuidslaviscbe weermacht AGENDA: vfmifrln Zönnebruin De winterse aanval op Europa TERNEUZEN. AXEL. GOES. HULST. SLUIS. VOGELWAARDE. Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen met be trekking tot de agrarische we deropbouw en de herverkave ling van gebieden in de provin ciën Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant in verband met de watersnood in Februari 1953. Aan dit verslag is het volgen de ontleend: Enkele leden van de commis sie voor de watersnood, in wier handen dit wetsontwerp is ge steld, merkten op, dat, indien dit wetsontwep wordt aanvaard, de schaderegeling en het her stel in bepaalde gebieden niet onmiddellijk ter hand zullen worden genomen, doch zullen moeten plaats vinden in het ka der van een allesomvattend plan tot reconstructie en sane ring van die gebieden. De hier aan het woord zijnde leden vroegen, of bij de toepas sing van de herverkavelingswet Walcheren dwangmaatregelen nodig zijn gebleken. Wie zal bij een sanering de grootte van de nieuwe bedrijven bepalen? Enige leden verklaarden groot bezwaar te hebben tegen het toepasselijk verklaren van de bepalingen van de herverkave lingswet Walcheren, op grond waarvan pachters en eigenaren grondgebruikers de exploitatie van grond in het verkavelde ge bied kan worden ontzegd. Zij hadden geen bezwaar te gen vrijwillige vestiging in een ander gebied, doch wèl tegen de dwang, aangezien huns in ziens voldoende grondgebruikers van de gelegenheid-gebruik zul len maken om elders grond te pachten. Andere leden hadden de in diening van dit wetsontwerp met instemming begroet: Her verkaveling is huns inziens het enige middel naast emigratie en industrialisatie om door de druk van de agrarische be volking teweeggebrachte span ningen weg te nemen en de landbouwkundige toestand, die door versnippering en slechte verkaveling te wensen overlaat, te verbeteren. Deze leden wezen er evenwel cp, dat er naast de door de wa tersnood getroffen gebieden in Nederland ook nog tal van an dere zijn, waarin door een com binatie van agrarische overbe volking, versnippering en slech te verkaveling een doelmatige bedrijfsvoering en een zo groot mogelijke agrarische productie worden belemmerd. Huns inziens was er dan ook alle aanleiding geweest in plaats van dit wets ontwerp een ruimere strekking in te dienen, toepasselijk op al le voor herverkaveling in aan merking komende gebieden in Nederland, waarbij dan aan de noodgebieden voorrang zou worden verleend. Enige leden waren eveneens van mening, dat het wetsont werp een te beperkte strekking heeft. De op Walcheren toege paste procedure heeft algemeen instemming gevonden. Deze leden bestreden, dat zou kun nen worden volstaan met de ruilverkavelingsprocedure. Voor de nodgebieden is een stok achter de deur nodig. De blok ken zullen niet te groot moeten worden gemaakt,- teneinde de herverkaveling zo vlug mogelijk te kunnen afwerken. Hoeveel tijd zal de herverkaveling in be slag nemen? Weer andere leden achtten de indiening van een algemene herverkavelingswet, welke in geheel Nederland toepasselijk is, niet gewenst. Dit zou teveel tijd vorderen. Verschillende leden wezen er op, dat herverkaveling alleen dan goed kan verlopen, indien elders cultuurgrond ter beschik king wordt gesteld. De memorie van toelichting bevat evenwel geen enkele mededeling omtrent de wijze, waarop de regering wil voorzien in de behoefte aan grond van degenen, die zich vrijwillig of gedwongen in een andere streek zullen vestigen. Zal grond ter beschikking wor den gesteld in nieuw ingepol derde gebieden? Welke polder of deel van een polder zal hier voor in aanmerking komen? Is het juist, dat het in de bedoe ling ligt een belangrijk deel van de Noordoostpolder hiervoor te reserveren? In deze polder kun nen nagenoeg alleen nog weide- bedrijven worden uitgegeven. Twee dagen nadat haar eer ste huwelijk was ontbonden, trouwde mrs Joan Cotterell uit Londen, met Rajkumar Gautam Narain, een neef van de maha- radja van Cooch Behar, in Cal cutta. De 31-jarige mrs Cotterell, die werkzaam was als air-hostess van de Britse luchtlijn, de B.O. A.C., was eerder gehuwd met 'n voormalig piloot van de R.A.F. Haar nieuwe echtvriend, die 34 'jaar oud is, is piloot op een In dische luchtlijn. De maharadja, die momenteel in Londen ver toeft voor de kroningsplechtig heden, heeft ontkend, dat de geruchten, die uit Calcutta zijn gekomen volgens welke het hu welijk zijn familie mishaagd zou hebben, ook maar enige grond van waarheid bevatten. In de ochtend van de 20ste April brandde de boerderij, eigen aan de heer C. Hania en bewoond door de veehouder P. H. aan de Eewal onder Dokkum grotendeels af, waarbij o.m. 8 stuks vee omkwamen. Omtrent de oorzaak van deze brand tastte men destijds in het duister. Aangezien er geen aanwijzingen waren, dat de brand door moedwilligheid was ontstaan, keerde de verzeke ringsmaatschappij het verzeke ringsbedrag aan de gedupeerden uit. Thans heeft H., de bewoner uit eigen beweging bekend de brand te hebben gesticht door middel van een brandend siga rettenpeukje, dat hij in het hooi had gelegd. Hij wilde op deze manier graag tot vernieuwing van de oude en in slechte toe stand verkerende boerderij ge raken. Op zijn eigen verzoek heeft de rijkspolitie te Dantu- madeel H. voor de officier van justitie te Leeuwarden geleid. u;i «u s Bij een botsing tussen twee auto's in het dorp Voivre in het Franse departement Vogezen zijn 5 personen om het leven gekomen en 4 gewond. VI iiUAXLLl Crème en olie Verschenen is het voorlopig verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende regelen met be trekking tot de wederopbouw van het watersnoodgebied. Aan dit verslag is het volgen de ontleend: De commissie voor de waters nood kon zich in het algemeen wel met de inhoud van dit wetsontwerp verenigen. Enige van haar leden waren van oordeel, dat op verscheide ne plaatsen in het rampgebied de oude bebouwingstoestand een Zuiver en ontsmet President Tito heeft in een Maandag uitgevaardigde dagor der bepaald, dat de functie van „politieke commissaris" bij de Zuidslavische weermacht wordt afgeschaft. Hiervoor in de plaats komt een „onder-bevelhebber voor politieke en culturele ont wikkeling", die de commandant van een eenheid zal bijstaan. Tito lichtte in zijn dagorder nog toe dat de functie van „politieke commissaris" in 1941 bij de Zuid slavische verzetsstrijders werd ingesteld, „hetgeen toen noodza kelijk was om eenheid van actie op militair en politiek gebied te verzekeren". „Doch deze noodzaak bestaat P-ïll^flPXdrrvioeibareD.D.D.thans niet meer", vervolgde het jeuk bedaart, a«2uidslavische staatshoofd. „Het ilekteklemen worden gedood en de huid Zu.dslav.sche leger js thans een geneest. eenheid en het staat gereed om, ©BJEESMiddb. tegen 1| ¥1 H in geval van nood, zijn vaderland ^QlDAANDOENINGEN W» grondige vernieuwing behoeft. Het onderhavige wetsontwerp voorziet dan ook in een drin gende behoefte en verschaft de overheid een aantal bevoegd heden, welke voor een verant woorde wederopbouw onont beerlijk zijn. Deze leden spraken de hoop uit, dat de betrokken gemeente besturen van deze bevoegdheden krachtig gebruik zullen maken om de stedenbouwkundige situa tie en de volkshuisvesting in 't getroffen gebied te verbeteren en dat zij hierbij de nodige steun van de regering zullen krijgen. Intussen zullen, naar de me ning van deze leden, met de tot standkoming van het wetsont werp de moeilijkheden geens zins zijn opgelost. Een uitermate nijpend probleem vormt de huisvesting der terugkerende bevolking gedurende de tijd, dat de gewenste wederopbouw van de plaats harer inwoning zijn beslag nog niet heeft gekregen. Keren de bewoners weer in hun slechte woning terug hetgeen reeds geschiedt en gaan zij dan over tot herstel, dan ont staat het gevaar, dat de sane ring, welke het wetsontwerp be- oogt, hierdoor wordt belemmerd 'en in een aantal gevallen zelfs illusoir wordt gemaakt. Welis waar beschikken de gemeente besturen straks over wettelijke bevoegdheden om hiertegen op te treden, doch hiermede wordt geen oplossing gegeven voor de nijpende noodzakelijkheid om de bewoners onmiddellijk onder dak te brengen. Op het gereed komen van permanente wonin gen, welke uiteraard op zich zelf de beste oplossing geven, zal veelal niet kunnen worden gewacht. Daarom waren deze leden dan ook van mening, dat het terwille van een grondige sanering noodzakelijk zal blij ken te zijn tijdelijke huisves tingsmaatregelen te nemen, zo niet in de vorm van de beschik baarstelling van noodwoningen hetgeen deze leden ook niet aanlokkelijk voorkwam dan toch van noodverblijven. Ge beurt dit niet, dan loopt men de kans, dat de ontwikkeling zich op een geheel andere wijze vol trekt dan de regering voor ogen heeft gestaan. Gaarne zouden deze leden dan ook vernemen, of de regering in dit opzicht de nodige maatregelen zal willen nemen. Raad voor de Scheepvaart te verdedigen" Terwijl in de dagen vóór Pink steren het weer bepaald werd door een hogedrukgebied boven het Europese vasteland, waarbij warm weer heerste, is tijdens de Pinksterdagen op de Atlantische Oceaan een nieuw hogedrukge bied tot ontwikkeling gekomen, dat 't Europese in kracht over trof. Aan de flank van dit At lantische maximum slaagde een koude Noordwestelijke lucht stroom er in West-Europa bin nen te dringen. Na verloop van ongeveer een week was onze omgeving tot op grote hoogten van de atmosfeer overstroomd met koude lucht, waarin een lagedrukgebied tot ontwikkeling kwam, waarvan 't centrum over de Noordzee in de richting van ons land trok. Sinds Maandagavond bevindt deze, geheel met koude lucht gevulde depressie zich pal boven ons land, waarbij grote hoeveel heden neerslag vielen. De aan houdende neerslag was er oor zaak van, dat de temperatuur Dinsdag vooral in het midden van het land uitermate laag bleven. In De Bilt was de maximum temperatuur slechts 9,2 graden Celcius, waarmee een koude- record uit de meer dan 100-ja- rige waarnemingsreeks met meer dan 1 graad werd over troffen. Een dergelijke maxi mumtemperatuur is nomaal voor het midden van de maand Maart. Er verandert intussen slechts weinig aan de algemene circu latie. Hoewel de verdere aan voer van koude lucht uit de DRIE RAADSLEDEN BROERS. Bij de vorige week gehouden raadsverkiezingen zijn 3 broers tot lid van een gemeenteraad ge kozen n.l L. G. Gruintjes in de gemeente Arcen-Velden, H W. Gruintjes in de gemeente Venlo Th. Gruintjes in de gemeente Helden. Poolstreken nu is afgesneden kan de koude lucht zich in onze omgeving nog enige tijd hand haven, terwijl de depressie in onze omgeving nog wel voor enige nattigheid zal zorgen. De Franse weerkundige dienst heeft Woensdag medegedeeld, dat Dinsdag de koudste dag in Juni te Parijs sedert 1876 is ge weest. De maximumtemperatuur bedroeg 12,8 graden Celsius. Aan de Franse Rivièra was het nog 2 graden kouder. De Grossglockner-pas in Oos tenrijk en vele Alpenpassen, die naar Italië leiden, zijn door zware sneeuwval versperd. In de Povlakte kwamen Dins dag hevige hagelbuien voor. In Bolzano daalde Woensdag de tem peratuur tot het vriespunt. In de nacht van Dinsdag op Woensdag lag er een dikke sneeuwlaag in de Zwitserse Jura. In België woedden hagel- en regenstormen; in het bergachtige oostelijke deel van het land viel sneeuw. De raad voor de scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de stranding van het ruim 5300 brt. metende motorschip „Tamo" op 22 Februari nabij het Zuiderhoofd van Westkapel- le.. Als betrokkene werd gehoord de kapitein P. K. uit Katwijk aan Zee. Hij vertelde, dat hij met zijn schip op weg was van Antwerpen naar Bremen. Bij Vlissingen kreeg hij een Belgi sche loods aan boord en omdat het weer goed was, werd de tocht normaal voortgezet. In het Oostgat echter kwam een dikke mist opzetten en aan vankelijk wilde de kapitein hier voor anker gaan. Omdat de loods hem dit afraadde en bo vendien de kapitein vreesde dan toch op de kust te drijven, voe ren zij op halve kracht verder. De kapitein stond voortdurend bij de radar maar naarmate de open zee dichterbij kwam, wer den zijn waarnemingen slechter. Het schip stootte tenslotte op het Zuiderhoofd. Nadat het door een sleepboot was losgetrokken en voor anker was gegaan, is de Tamo, zoals de kapitein al eer der had gevreesd, door de heer sende wind naar de kust ge zwaaid en nogmaals vast komen te zitten. Het schip is later bi. hoog tij vlot gekomen. De inspecteur van scheepvaart achtte de kapitein mede schul dig aan de stranding en ver zocht de raad een berisping uit te spreken. De raad was het eens met de inspecteur, dat de kapitein schuld heeft aan de stranding, maar legde geen straf op. De overwegingen van de raad zul len nader bekend worden ge maakt. Openbare les in de landbouw- huishoudschool. Het is altijd prettig een bezoek te brengen aan de landbouwhuis- houdschool op de dag, dat de jaarlijkse openbare lessen en ten toonstelling worden gehouden. Lokkende geuren komen uit het domein van de toekomstige keukenprinsessen en opgewekte kleuren sieren de zalen, waar het naald- en draadwerk wordt geëx poseerd. Maar niet alleen de resultaten van kook en naaikunst trekken de aandacht. Er worden n.l. ook vakken onderwezen, waar de pen bij te pas komt. Tuinieren, alge mene ontwikkeling en kleuterver zorging worden de leerlingen bij gebracht. En dat hierbij goede resultaten worden bereikt, kon den de vele bezoekers gisteren vaststellen. Poffertjes en oliebol len kon men proeven tegen beta ling. De baten zijn voor de scho len in de door de watersnood ge troffen gebieden. De directrice deelde ons mede, dat de aangifte van nieuwe leer lingen bevredigend is. De nieuw bouw hoopt men December a.s. in gebruik te kunnen nemen, waardoor het aanzicht van de schooi niet alleen verfraaid, maar ook de lesruimte groter wordt. Indien er belangstelling voor bestaat, zal September 1954 een vormingsklasse voor meisjes met U.L.O.. en H.B.S.-opleiding wor den ingericht. De Rode Kruis-actie. Geen poppenkast. Een mankement aan de wagen, die de poppenkast, voor de aan gekondigde voorstellingen moest vervoeren, was oorzaak dat het feest geen doorgang kon vinden. Het actie-comité deelde ons mede, dat de voorstelling nu Za terdag a.s. na afloop van de de monstraties op de markt zal wor den gegeven. Vandaag kunnen de baten weer worden aangevuld door de verto ning van de bekende en beziens waardige film „Het leven van dokter Ehrlich". 375,75. Dit was de opbrengst van de sportdemonstratie van Zaterdag 1.1. Een bewijs (de toegangsprijs tot de Markt bedroeg 20 cent) dat heel wat toeschouwers bijeen wa ren om de korfbal- en bokswed strijden bij te wonen. Uitreiking diploma's slagers vakonderwijs. Gisteravond vond in lunchroom Koene de uitreiking van de diplo ma's plaats aan hen, die na het volgen van de slagersvakcursus alhier, te Utrecht het diploma vakbekwaamheid hadden verwor ven. De voorzitter van de commissie van bijstand dezer cursus, de heer J. van Es, opende deze fees telijke bijeenkomst met een kort welkomstwoord, waarin hij in 't bijzonder de heer Z. van der Zwaag, hoofdcontroleur van de vereniging tot bevordering van het slagersvakonderwijs, begroet- te, waarna hij de heer Van der Zwaag verzocht de diploma's te willen uitreiken. De heer Van der Zwaag zeide, dat de cursus te Terneuzen wel een bijzondere pluim toekomt, want van de 13 cursisten slaag den er 12, terwijl over het gehele land gemiddeld 33 van de can- didaten moest worden afgewezen, zen. Had de cursist J. van Es Jr op het examen slechts één puntje meer weten te veroveren, zo zou hij zelfs de gildepenning hebben verkregen. Het blijkt overduide lijk, dat de slagers in Zeeuws- Vlaanderen geenszins ten achter staan bij hun vakgenoten in de grote steden. Een felicitatie is hier ten zeerste op z'n plaats. Na de geslaagde cursisten, wier namen reeds eerder in ons blad werden vermeld, gewezen te heb ben dat zij nog maar aan het be gin van hun loopbaan staan en zij in de praktijk zullen moeten bewijzen, dat zij ook aan de ser vice volledige aandacht schenken, reikte de heer Van der Zwaag de behaalde diploma's en getuig schriften uit. Een der cursisten bracht de leraren de heren dr Brons, Van Meegen, Olieslager en S. Roller dank voor het genoten onderwijs, waarna namens de cursisten door de heer J. van Es Jr de leraren een blijk van waardering werd overhandigd. Nog enige tijd bleven de aan wezigen in een gezellig samenzijn bijeen. Geslaagd. Aan de R.K. kweekschool te Dongen slaagde voor het onder wijzersexamen de heer J. Eve- raert te Terneuzen. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand Mei door totaal 3664 personen bezocht tegen 3033 in de maand April. Uitreiking diploma's Chr. Lagere Landbouwschool. Dezer dagen werden aan de leerlingen der chr. lagere land bouwschool hier ter plaatse de diploma's uitgereikt aan die leer lingen, die met vrucht de twee jarige cursus hadden gevolgd. Aangezien de voorzitter, de heer C. de Putter, verhinderd was, stond deze vergadering, die door vele ouders, oud-leerlingen en autoriteiten werd bezocht, o.l.v. de heer M. de Regt Lz. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op burgemeester Trim- pe van Zaamslag, alsmede verte genwoordigers der gemeentebe sturen van Axel, Zaamslag en Terneuzen. Na de traditionele plichtplegin gen in de vorm van toespraken en gelukwensen ging de heer L. van Dijk, rijksconsulent te Schoondijke, over tot uitreiken van de diploma's aan de volgende leerlingen: G. Steendijk, P. A. Dieleman Iz. J. de Hullu en Herm. Wiemes allen te Axel; Lev. de Jonge, F. B. M. de Clerck, Sim. van Hoeve en J. J. Haak, allen te Terneuzen; P. Roose, D. J. Jansen en Joz. de Jonge, allen te Hoek, en Herm. Scheele, Overslag. Veel animo. Niet minder dan 22 sollicitan ten gaven zich op voor de dezer dagen vacant komende betrek king van jeugdherbergvader. Gevonden voorwerpen. Zwart hondje, Walstraat 15; portemonn. met inh., Weststraat 35; dameshandschoen gehaakt, Emmastraat 82; portemonn. met inhoud, Walstraat 68; gummi schoentje, Magrette N 35; broche, Nieuwendijk 14; bankbiljet, Noordstraat 20; blauw wollen tasje, Beatrixstraat 18; 1 paar nieuwe dameskousen, Sassing P 54; teddybeer, Irenestraat 28; 1 stuk mica, Wilhelminastraat 44, Tentoonstelling voor huisvrouwen. In tegenwoordigheid van tal van genodigden is door de Com missaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, te Goes, de tentoonstel- lng geopend, waarin de huis vrouwen in het rampgebied voorlichting wordt gegeven over de beste besteding van haar geld bij de aanschaffing van nieuw meubilair. Zoals bekend, is deze expositie georganiseerd door de samen werkende bonden van platte landsvrouwen en vrouwenorga nisaties. Jhr. De Casembroot noemde in zijn openingsrede de vorm van voorlichting die hier gege ven wordt, zeer belangrijk. Zij zal er toe bijdragen, dat de mensen er nog meer dan anders er toe geleid zullen worden hun woning zelf te gaan inrichten. Melkhandelaren helpen getroffen collega's. Onder het devies „collega's helpen collega's" hebben de Ne derlandse melkhandelaren, le den van de protestants christe lijke bond, de R. K. bond, de centrale besturenbond en de vereniging van melkhandela- renorganisaties besloten niet alleen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds, maar daarnaast een actie te ontkete nen om de getroffen collega's hulp in natura te verlenen. Na dat op het eiland Goeree en Overflakkee een grete zending gloednieuw materiaal was uit gedeeld, zal thans Zeeland aan de beurt komen. Degenen, die zijn getroffen, maar inmiddels weer met venten zijn begonnen, zullen eerst worden geholpen. Later komen de gebieden zoals Kruiningen en Schouwen-Dui- veland weer aan de beurt. Heden wordt te Goes de eer ste geschenkzending uitgereikt aan de getroffen melkhandela ren van Zuid-Beveland. Vrijdag 5 Juni komen Stavenisse, Sint- Philipsland, Bruinisse en Sir- jansland aan de beurt. Op Maandag 8 Juni is er te Zierik- zee een uitdeling. 40 jaar in dienst. Onder grote belangstelling mocht de heer Piet de Gucht het feit herdenken, dat hij 40 jaar in dienst was bij het schildersbe drijf Wauters te Hulst. Dat deze dag voor Piet en zijn familie niet ongemerkt voorbij is gegaan, is wel te begrijpen, daar hij zeer populair is in de stad. Voor de familie en het perso neel der firma Wauters vond het feest plaats in hotel „De Koren beurs". 's Avonds bracht de Ko ninklijke Harmonie, waarvan Piet werkend lid is, hem een se renade. In een gezellig samenzijn eindigde deze voor Piet de Gucht en zijn familie onvergetelijke dag. Priesterjubileum. Gisteren herdacht deken Plas- scnaert te Hulst zijn zilveren priesterfeest. Deken Plasschaert werd op 12 Juni 1902 te Graauw geboren en op 2 Juni 1928 tot priester gewijd. In diverse pa rochies was hij kapelaan, waarna hij moderator werd van het Lie ve Vrouw-lyceum te Breda. Op 13 November 1949 werd hij be noemd tot pastoor-deken te Hulst. In zijn parochie Hulst is er in die enkele jaren reeds veel tot stand gekomen en heeft hij veel gedaan tot verfraaiing der prachtige oude St. Willebrordus- basiliek, die de trots is van Hulst. De dag van gisteren is stil en on gemerkt voorbijgegaan, doch Zondag 7 Juni a.s. zal de paro chie Hulst zijn pastoor op groot se wijze huldigen. door W. KERREMANS. COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN. Terneuzen, 3 Juni. Per 100 stuks: Sla A II 5.70— ƒ6.10; Sla B II ƒ2.50—ƒ2.80. Per stuk: Bloemkool A 4044 ct; id B 21—34 ct; id. C 9—16 ct; id D 11 ct; Witte komkommers II30—32 ct. Per bos: Selderij 15 ct; Peen II 3942 ct; Kroten I 2125 ct; Uien II 9—10 ct; Sjalotten 7—17 cent. Per kg: Eerstelingen onges. 36 —44 ct; id. kriel 33 ct; Peulen ƒ1.55—1.59; Savoye kool 26— 34 ct. Per doosje: Aardbeien A II 33 —50 ct. - - 30) (Nadruk verboden). Onder de nieuw opgekomen huzaren was er een, Cornelisse genaamd, tot wien Marien zich aangetrokken gevoelde en die sympathie vond blijkbaar weer klank. Cornelisse was evenals Venkel een boerenzoon uit een christelijk milieu, een eenvou dige openhartige jongen, die wel niet de brandende hartstocht van Marien had voor het paard rijden, maar die evenwel de lan gere diensttijd bij de cavalerie gaarne verkozen had boven de kortere tijd bij de infanterie. Cornelisse lag met Marien op dezelfde chambree, hij was uiterst precies en doodsbang voor straf. Nadat de miliciëns alles ge kregen hadden wat zij moesten hebben, begon de opleiding. Die bestond vooreerst nog maar uit het rondleiden in de stallen en aanwijzen en noemen van wat zich daar bevond, daarna kon den zij helpen met het voederen en drenken van de paarden en eindelijk kwam de dag dat Ven kel zijn eigen paard kreeg toe gewezen. Het was nummer 135 en luisterde trouw naar zijn naam Nelly. Toen het dier hem was aangewezen ging Marien er naast staan en sprak het toe, streek het paard over de neus en hals en bleef er zolang bij, tot hij weggeroepen werd. Ook met de rij oefeningen werd een begin gemaakt. In de bin- nenmanege onder leiding van een adjudant-instructeur en een korporaal, die voor de an dere paarden moest rijden. Be gonnen werd met rijden op de deken zonder beugels, al spoe dig gevolgd door het opwerpen van met hooi gevulde linnen ballen, eerst in stap en daarna in draf. Het waren allen zeer makke en rustige paarden, waarop de recruten hun eerste lessen kregen, maar toch gleed of viel menig ruiter onder het rijden op de grond en moest dan proberen het voortlopende paard weer te beklimmen. Na het rijden kregen zij on derricht in het onderhoud der paarden, het roskammen, bor stelen en sponsen en hierbij vond Venkel gelegenheid zich meer met zijn eigen rijdier ver trouwd te maken. Dat kostte hem ook geen moeite. Nelly be greep hem en gevoelde Mariens liefde. Een paard begrijpt en verstaat veel meer dan wij ver moeden, het heeft een uitne mend fijn waarnemingsappa raat voor de gevoelens, die een mens het toedraagt. Nelly wist al van het eerste bezoek van Marien af, dat de nieuwe baas van haar zou houden en haar goed zou behandelen en zij gaf daarvoor haar genegenheid en trouw terug. Later toen hij meer geoefend was viel het de instructeur en ook de meer geoefende huzaren op, hoe gewillig Nelly luisterde naar hetgeen Venkel het dier deed begrijpen en hoe ver trouwd ruiter en paard met el kaar waren. De rijlessen bleven Mariens geestdrift opwekken. Met lust begon hij en het speet hem als ze geëindigd waren. De huzaar had hem gezegd hoe hij het doorrijden bijna geheel kon voorkomen, door het achterslip van zijn hemd op te slaan, om dat het euvel meestal ontstaat c'oor vouwen in genoemd kle dingstuk en hij had geen last van doorrijden. Zijn advies aan anderen was slechts door een enkele gevolgd, maar de overi gen moesten verscheidene ma len de rijoefeningen verzuimen, omdat zij1 niet in staat waren, op een paard te zitten. Naarmate hij vorderde in de rijkunst steeg het enthousiasme van Venkel. Na het rijden op deken kwam het kussen-zadei, eerst zonder, daarna met stijg beugels, vervolgens het zadel ook zonder en met stijgbeugels, het opwerpen van de gooibal, kleine sprongetjes en eindelijk het uitrukken voor oefeningen buiten. De peletonscommandant van Venkel was de le luitenant Ba ron Brandts van Brandtsen- burg, een man met 'n zo scherp profiel, dat het de beeldenaar van een munt geleek en met een baritonstem, die deed denken of hij zich verongelijkt gevoelde. Hij was zeer populair onder de huzaren en stond bekend on der zijn voornamen, die eens 'n huzaar onder het stuk had zien staan: Joachim Willem baron Brandts van Brandtsenburg. Hij was goedmoedig, streng, lette op het onderhoud van de paar den en verstond op dit punt geen gekheid, maar in de omgang met zijn minderen had hij een ruwe oubollige scherts en liet slechts in zeer ernstige gevallen iemand straffen. Zijn houding tegenover de soldaten had hem geliefd gemaakt en de mannen zouden alles voor hem over hebben. (Wordt vervolgd). Raadsvergadering. De gemeenteraad van Sluis komt hedenavond in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. een voorstel tot wijziging van de leges-verorde ning (aan vreemdelingen te ver lenen verblijfsvergunningen); 'n verzoek van G. Buskens om tij delijk gebruik van gemeente grond aan de Kaai; idem van Jul. Matthijs, C. M. Almekinders, C. van Laecke, om uitweg voor hun aan de Kapellestraat gebouwde of te bouwen pand; voorstel tot aankoop van grond in de Ridder straat (waarop thans de noodwo ningen staan); voorstel van B. en W. tot aankoop van een schilde rij van de heer F. Bosschaart; een verzoek van de vereniging „Frotestantsch Tehuis" (Rozen- oord) om een subsidie van ƒ250; idem van F. A. Kolijn voor ge bruik van het sportterrein voor athletiek; idem van de stichting Katholieke maatschappelijke gezinszorg" te Aardenburg, om subsidie voor 1953. -» Oorkonden voor Rijkspolitie. De algemeen inspecteur van rijkspolitie heeft aan opper wachtmeester A. Schelfaut en wachtmeester J. de Beule van de post Stoppeldijk een oorkonde uitgereikt voor bewezen diensten bij de watersnoodramp. Bevolkingsonderzoek op t.b.c. Het bevolkingsonderzoek op t.b.c. heeft in onze gemeente plaats gehad. Van de 3700 perso nen, die voor het onderzoek in anmerking kwamen, hebben er slechts 1645 deelgenomen, het geen neerkomt op een percenta ge van 45. Hoewel onder de cate gorie van weigeraars velen wa ren, die op het bedrijf of ander zins regelmatig worden doorge licht, is het aantal deelnemers ver beneden de verwachting ge bleven. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Roode Kruis-actie 1953. Biosc. Het leven van dr Ehrlich. MORGEN: ZAAMSLAG: 8 uur: Premie keuring Rundvee. OSSENISSE: 10.45 uur: Pre miekeuring Rundvee. KLOOSTERZ ANDE14.00 uur: Premiekeuring Rundvee.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2