critiek van Ernstige op Rampschadewet Zeeuwen Koninklijk bezoek aan Rotterdam Wat Zuid-Korea wil Mendes-France voor de Nationale Vergadering WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN ARGENTINIË Ommelanden'-ruzie DE ROSENBERGS Rampenfonds Opening Groothandelsgebouw De bestandsonderhandelingen te Panmoendjon Begrotingstekort van 1000 milliard francs Het buitenland en de kroningsplechtigheden te Londen DONDERDAG 4 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2358. Ir Geuze: Teleurstellend wetsontwerp Prins Bernhard op bezoek bij mr Stikker Rijksdaalders en Guldens worden kleiner v.m. n.m. Breskens 7.39 8.02 Terneuzen 8.14 8.37 Hansweert 8.54 9.17 Walsoorden 9.04 9.27 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè. 5 uur: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J\ van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags. 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Tijdens de te Zierikzee gehou den vergadering van het hoofd bestuur der Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft ir M. A. Geu ze, algemeen voorzitter van de Z. L. M., een redevoering gehouden, waarin hij ernstige critiek heeft geuit op de rampschadewet. Hij noemde deze wet „een rekensom metje, waarvan men in Den Haag zo goedkoop mogelijk probeert af te komen." Ir Geuze begon met te zeggen dat het wetsontwerp hem zeer heeft teleurgesteld. Huisraad- schade en gebouwenschade wor den grotendeels aan de getroffe nen overgelaten en bovendien wordt hen een belangrijke achter stand in de uitkomst van het af gelopen boekjaar bezorgd door artikel 17 dezer wet. Gemiddeld was per 1 Februari nog 40 van de handels- en bedrijfsvoorra den aanwezig. Deze zullen tegen kostprijs en niet tegen de markt- Prins Bernhard heeft Woens dagavond als eregast een recep tie bijgewoond, die werd gegeven door de Nederlandse ambassa deur te Londen, mr. D. U. Stik ker. In totaal waren 250 gasten uit diplomatieke en regerings kringen aanwezig, onder wie de Britse minister van financiën, Richard Butler, en de Britse mi nister van staat Selwyn Lloyd. Randschrift gehandhaafd. In een ontwerp van wet tot wij ziging van de muntwet 1948 stelt de minister van Financiën voor, ter vervanging van de thans gangbare rijksdaalders en gul dens, muntstukken van dezelfde nominale waarde en hetzelfde ge halte maar van kleinere afmetin gen in te voeren. De middellijn van de rijksdaal der wordt van 38 op 33 mm en die van de gulden van 28 op 25 mm teruggebracht. De rijksdaalder wordt daardoor 40% lichter (25 op 15 gr.) en de gulden 35% (10 op 6% gr.). De voorgestelde gewichtsver mindering moeten wel als uiter sten worden beschouwd, omdat men wat de dikte der munten be treft, aan bepaalde minimum grenzen is gebonden met het oog op het randschrift en op de tech nische eisen, welke de aan te brengen beeltenis stelt. prijs per 31 Januari 1953 worden vergoed, terwijl dat met vee wèl gebeurt. Ir Geuze vroeg zich af, waaraan dit verschil in behande ling tussen veehouders en akker bouwers is te wijten. Dr Van Beekom, de rijksland- bouwconsulent voor Zeeland, heeft berekend, dat de herstel be- werkingskosten het dubbele van het geraamde bedrag zullen vra gen. Ook hier is een klaarblijke lijke onderschatting van de nog te lijden schaden, aldus ir Geuze. „Niet de menselijke bewogen heid met leed en ellende, niet barmhartigheid met de naaste, maar koud economische overwe gingen hebben bij de regering de overhand gehad, in tegenstelling tot het volk, dat in het Rampen fonds het goede hart heeft laten spreken." Hij vervolgde: „De monetaire gevolgen van de gevraagde hulp zijn voor Nederland niet onover- koombaar. Het is niet, dat men niet voldoende kan helpen, maar het gaat er om, óf men voldoende wil helpen. Thans krijgen wij, al dus ir Geuze, nog een trap van onvolwaardigheid mee. Laten we hopen, dat de volksvertegen woordiging dit odium zal ophef- fen." Teleurgesteld bleek ir Geuze ook door het weinig krachtige geluid, dat de Stichting voor de Landbouw over de Wet op de Rampschade aan de Kamers heeft doen horen. Zelden hebben wij, al dus de heer Geuze, een zó slap gestelde en weinig indrukmaken de nota over een zó ernstige zaak geproduceerd gezien. De nota verzuimt aan te van gen met op de herhaling van de zoutwaterschade in de meeste der getroffen gebieden de nadruk te leggen. Wij hebben nooit mee willen doen aan het voeden van de ge dachte dat Zeeland wordt achter gesteld en hebben onze Zeeuws- Vlaamse vrienden wel bestraffend .vermaand, wanneer ze tezeer met dit bijltje hakten. Thans begin nen wij tot de conclusie te komen, dat we tevergeefs verwachtingen hebben gekoesterd. De heer Geuze besloot: „Wan neer men Zeeland tot tweede' rangs-gebied wil declasseren, kan men van geen Zeeuw verwachten dat hij dat zal accepteren. Moe ten wij het accepteren, dan is er in Zeeland nog méér kapot ge maakt, dan we in Februari dach ten." In de vergadering was men het er over eens, dat zal moeten wor- den aangedrongen op integrale schadevergoeding voor hen, die nu reeds voor de tweede of derde keer zijn getroffen. Men noemde de herstelregeling ,voor gebou wen zeer onbillijk en ook de na- schade zou beter geregeld dienen te worden. Besloten werd, dat de a.s. alge mene vergadering der Z. L. M. op 22 Juni a.s. te Goes zal worden gehouden. Ir Herwijer, de direc teur van de dienst landbouwher- stel, zal dan het woord voeren. Tot gisteren is in het nationaal rampenfonds in totaal 114,9 millioen bijeengebracht. Dinsdag was de stand 114,8 millioen. WYSJINSKY NAAR HUIS. De leider van de Russische de legatie bij de Verenigde Naties, Andrei Wysjinsky, is Woensdag met de „Queen Elizabeth" uit New York naar de Sowjet-Unie vertrokken omdat, naar hij aan de pers meedeelde, zijn vrouw ernstig ziek is. Het opperbevel der V. N. deelt mee, dat op verzoek van de Noordelijken Woensdag te Pan moendjon een bijeenkomst der verbindingsofficieren is gehou den. Het opperbevel meldde later, dat de Noordelijken op de bij eenkomst welke 2 minuten heeft geduurd een mededeling had den gedaan die betrekking had medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. WEINIG WIND. Perioden met zonneschijn en nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige, verander lijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren, of iets hogere. VRIJDAG 5 JUNI. ZON MAAN Juni. 4 4.24 20.53 0.52 12.05 5 4.23 20.54 1.06 13.29 6 4.23 20.55 1.21 14.53 op de huidige bestandsbespre kingen. Er werden geen bijzonderheden verstrekt. Het hoofd van de Zuidkoreaan- se delegatie bij de wapenstil standsbesprekingen, generaal- majoor Tsjoi Doek Sjin, heeft te Moensan een onderhoud gehad met het hoofd van de geallieerde onderhandelaars bij de bestands besprekingen, luit.-generaal Har rison, zo meldt het Zuidkoreaan- se ministerie van Defensie. Bij zonderheden over de bespreking waren niet beschikbaar, aldus het ministerie. Waarnemers te Poesan zijn van mening, dat het bezoek van gene raai Tsjoi aan Moensan ten doel had van een verandering van de houding van de Verenigde Na ties bij de bestandsbesprekingen ZWARE GEVECHTEN In een communiqué van het 8e leger wordt gezegd, dat de Verbondenen in de afgelopen nacht zware aanvallen van de Noordelijken hebben afgeslagen In het gebied, waar de divisie van het Britse gemenebest is gelegerd aan het Westelijke front, was het echter rustig. In hun bunkers luisterden de mi litairen van het gemenebest naar een radio-uitzending over de kroning te Londen. Vliegtuigen der V. N. steun den de operaties van de grond strijdkrachten. Middelzware bommenwerpers bestookten de Noordelijke bevoorradingscentra in het gebied van Sinandjoe waar bij recente luchtverken- ningen een druk verkeer was waargenomen. Pierre Mendes-France, de vier de kabinetsinformateur in de hui dige Franse kabinetscrisis, is Woensdag in de nationale verga dering verschenen om te trach ten dè investituut te verkrijgen. Hij gaf een overzicht van de politieke toestand en verklaarde, dat een van de taken van de Franse afgevaardigde op de ko mende Bermuda-conferentie zou zijn het in herinnering brengen van de „verpletterende" lasten, die de oorlog in Indo-China op 't Franse volk legt. Mendes-France zei, dat het land een aanzienlijk deel van zijn mi litaire hulpbronnen aanwendt voor het Verre Oosten, hetgeen in mindering moet worden ge bracht op de inspanning voor de Europese defensie. Vele Fransen vragen zich af, zo zei hij, of men hiermede een goede keus maak te. Zij vrezen, dat op zekere dag de Duitse militaire macht op nieuw de Franse boven het hoofd zal groeien. Mendes-France verklaarde dat hij, indien hij gekozen zou wor den, speciale bevoegheden nodig zou hebben om snel een aantal maatregelen te treffen met het oog op een zuivering van de fi nanciële toestand. Als de zaken blijven verlopen als op het ogenblik, zou Frank rijk volgend jaar voor een begro tingstekort van 1.000 milliard franc komen te staan. De reser ves aan buitenlandse valuta raak ten snel uitgeput en het restant van de goudreserve werd be dreigd, zo zei hij. Alle moeilijkheden, op finan cieel economisch, diplomatiek en militair gebied, hadden volgens hem dezelfde oorzaak: n.l. onder productie. Frankrijk trachtte met zijn economische mogelijkheden teveel tegelijk te doen. Mendes- France zeide, dat zijn beleid er op gericht zou zijn de onontkoom bare keus te maken tussen wat wel en wat niet zou kunnen wor den gedaan. De informateur verklaarde zich voorstander van volledige werk gelegenheid zonder inflatie en concentratie op werkelijk pro ductieve inspanningen. Verder sprak hij zich uit voor de nauwst mogelijke samenwer king met Engeland. Beide landen moesten zoveel mogelijk overleg plegen. Tezamen konden zij niet slechts een stevige Europese ge meenschap scheppen, maar te vens zouden zij de kans hebben dit Europa te grondvesten op uitgestrekte overzeese gebieden. „Ik wens een vier-mogendhe- denconferentie, waarom sir Win ston Churchill vroeg", zo zei hij, „een zorgvuldige voorbereide conferentie, waaraan elke partij zonder stilzwijgend voorbehoud zou deelnemen". Luid applaus begroette de pas sage in zijn redevoering, waarin hij zei dat een einde moest wor den gemaakt aan de Franse eco nomische afhankelijkheid van de Verenigde Staten. Ook zijn ver klaring, dat Engeland en Frank rijk zo nauw mogelijk moesten samenwerken werd met instem ming door de vergadering ont vangen. In de afgelopen 48 uur zijn te Buènos Aires bijna 100 winkels, waarin te hoge prijzen werden berekend, op last van de politie gesleten. De eigenaars werden gearresteerd. Met een druk op een op een maquette aangebrachte knop stelde Koningin Juliana Woens dagmorgen de stoomfluit in wer king van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Statendam", welke fluit is op gesteld op het gebouw van het groothandelsgebouw te Rotter dam. Tevens gingen op het gebouw de Nederlandse en Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van de vele landen, waarmee de groothandel in dit gebouw betrekkingen onder houdt. Dit betekende dat het groot handelsgebouw, het eerste Euro pese collectieve tehuis voor de groothandel, officieel was ge opend. Het bezoek, dat de Koningin aan Rotterdam bracht, ging niet gepaard met stralend weer. Af en toe brak het zonnetje even door, maar het minder gunstige weer deed geen afbreuk aan het enthousiasme van de velen, die de Koningin bij haar intocht in de Maasstad toejuichten. In de benedenhal van het groot handelsgebouw werd H.M. door de commissie van ontvangst be groet. In de grote expositiezaal wacht ten reeds tal van genodigden het plechtige ogenblik af, terwijl de marinierskapel entre acte-mu- ziek speelde. Na een welkomstwoord van de voorzitter van de raad van be heer, de heer A. H. Vegter, begaf H.M. zich naar de maquette van het gebouw en drukte de knop in die de stoomfluit in werking stel de. De marinierskapel liet het „Wilhelmus" horen. De hoge bezoekster maakte vervolgens een rondgang door het gebouw langs diverse toon- Ook in de staten-leden van het Britse gemenebest is veel aan dacht geschonken aan de kroning van koningin Elizabeth II. De Amerikanen konden op hun televisiescherm het gebeurde vol gen. In Korea verlieten Britse troe pen, op het tijdstip van de kro ning, hun loopgraven en juichten driemaal voor de koningin. Hun Chinese tegenstanders waren zo verbaasd, dat de Britten in staat waren hun loopgraven weer te bereiken, zonder dat op hen was geschoten. Britse, Canadese en Nieuwzee- landse kanonniers van frontli nie-eenheden losten 21 saluut schoten. In Melbourne, in Australië, verdrongen zich 600.000 mensen in feeststemming in de straten. Ook Sydney liet zich niet onbe tuigd. In Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en de Britse kolo niën in Afrika is de kroningsdag opgewekt gevierd. Ook in Pakis tan en Ceylon werd er aandacht aan geschonken. De premier van het communis tische China, Tsjoe en-Lai, heeft premier Churchill, ter gelegen heid van de kroning der Britse vorstin, zijn gelukwensen aange boden, aldus meldt het Chinees- commun. persbureau „Nieuw- China". Het Sowjet-Russische persbu reau „Tass" heeft Dinsdagavond voor het eerst melding gemaakt van de Britse kroningsplechtig heden. In een uit 58 woorden be staande en voor de Sowjet-Rus- sische pers bestemde mededeling wordt gezegd: „De koningin van Groot-Brittannië is gekroond, de Sowjet-Unie was vertegenwoor- te ft Het hoofdbestuurslid van de Nederlandse agrarische bedrijfs- bond de heer S. van der Ploeg, heeft bij de Groninger recherche een aanklacht ingediend tegen de landbouwer H. te Groningen wegens poging tot zware mishan deling. De vorige nacht zou de heer H. die één der opposanten is on der de melkleveranciers van „De Ommelanden", met een slinger van een tractor de heer Van der Ploeg getracht hebben te slaan In zijn driftbui, aldus de verkla ring van de heer Van der Ploeg zou de heer H. evenwel mis heb ben beslagen en alleen de auto hebben beschadigd. Van de zijde van de heer H. wordt geklaagd, dat een auto, waarin de heer Van der Ploeg was gezeten, de auto van zijn aanstaande schoonzoon zou hebben achtervolgd. Deze schoonzoon zou toen zijn uitge stapt en op de wagen zijn toege lopen, die evenwel steeds terug reed. De heer H. zou toen op de tractor de wagen achterna zijn gegaan en wel gescholden en ge dreigd hebben, maar niet gesla gen. Hij verklaarde niet in het bezit te zijn geweest van een slinger van de tractor. De re cherche heeft de zaak in onder zoek. digd door haar ambassadeur Londen, Jacob Malik". Te Singapore werd een grootse optocht gehouden, die de aan dacht trok van 900.000 Chinezen. Door de stad Hongkong trok een reusachtige gouden draak, gevolgd door vijftien bloemen strooiende Chinese meisjes. 100.000 Chinezen gaven luid keels uiting aan hun waardering voor dit schouwspel. Naar het Russische persbureau „Tass" meedeelt, hebben de Britse ambassadeur te Moskou, sir Alvary Gascoigne, en de hoof den der diplomatieke vertegen woordigingen der andere landen van het gemenebest in de Russi sche hoofdstad op 2 Juni op de Britse ambassade ter gelegenheid van de kroning een receptie ge organiseerd, welke o.m. werd be zocht door minister van Buiten landse Zaken Molotof, admiraal Koeznetzof en door Gromyko. Een soorteglijke ontvangst door de vertegenwoordigers van het Britse gemenebest bij de V. N. in de omgeving van New York werd door 500 gasten bijgewoond, on der wie de Russische vertegen woordiger Wysjinsky, zijn Ame rikaanse en Franse collega's, Ca bot Lodge en Hoppenot, en door de dochter van de vorige presi- dént der V. S., Margaret Truman. In de Suez-kanaalzóne is de kroning o.a. gevierd door troe- pendefilé's voor de bevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden-Oosten. De feestelijkhe den in de Britse garnizoenplaat sen zullen de gehele week duren en Vrijdag haar hoogtepunt vin den in een uitgebreide oefening van de luchtmacht boven de ge hele zóne. De Indonesische regering heeft haar aftreden in de nacht van Dinsdag op Woensdag verschei dene uren uitgesteld tot half één 's nachts Java-tijd, om haar leden in staat te stellen de receptie, welke in het gebouw van de Britse ambassade te Dja karta ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth II werd gegeven, bij te wonen. DUIZENDEN GEWONDEN TE LONDEN. De 10.000 E.H.B.O.'ers, die pos ten hadden betrokken langs de route van de stoet, hebben meer dan 4000 ongevallen behandeld. De meeste gevallen betroffen flauwten, die ter plaatse konden worden behandeld, maar 174 per sonen moesten naar een zieken huis worden overgebracht. Bij de kroning van koning George VI in 1937 zijn 9583 slachtoffers be handeld door de E.H.B.O.-dienst zalen, zodat zij zich een indruk kon vormen van het imposante bouwwerk. Zij heeft zich door de heer Vegter een uiteenzetting laten geven over het nut van de groot handel en ook informeerde zij, hoe de huisvesting van deze han del in Rotterdam vóór dt oorlog en in oorlogstijd was geweest. Volgens de heer Vegter had de Koningin het jammer gevonden, dat zij niet langer kon blijven. Zij was zeer verblijd door de grote belangstelling. De heer Vegter vertelde, dat de Koningin haar bewondering had geuit voor het uitzicht, dat men van het dakterras heeft. Rond het stadhuis, waar H.M. de lunch gebruikte, stonden reeds vele Rotterdammers te wachten op de komst van Konin gin Juliana. Toen zij haar auto, waarvan aan de achterzijde de kap was neergelaten, verliet, wasset ent housiasme niet van de lucht. Omstreeks half drie werd de Koninklijke standaard, die op het Rotterdamse stadhuis wapperde, gestreken ten teken dat H.M. het gebouw had verlaten. Zij begaf zich toen onder luide toejuichin gen weer naar haar auto, die haar naar het St. Clarazieken- huis in Rotterdam-Zuid bracht. Langs de gehele route in Rot terdam-Zuid, van de tunneluit gang af tot het St. Clara-zieken- huis toe, stonden de mensen in dichte drommen langs de weg geschaard. Op en terzijde van het bordes van het ziekenhuis stonden de geestelijke en lekenzusters traps gewijze opgesteld, in blinkend witte kledij gestoken. H.M. werd met een hartelijk applaus begroet. De vijfjarige Johanna Exler, dochtertje van de voorzitter van het bestuur, bood een tuil bloe men aan. De Koningin bezichtigde het la boratorium, de sectie en de rönt- genafdeling de polikliniek en de operatieve en gynaecologische afdeling. Veel belangstelling toonde H.M. voor de in één der gangen opgestelde „alwall-kunst- nier", de enige van dit soort in Nederland, waarvan zij zich de werking liet uitleggen. In de babyzaal boog de Konin gin zich met moederlijke zorg over de verschillende wiegjes heen, waarin de kleine wereld burgers lagen. Via de bruggen over de Ko ningshaven en de Nieuwe Maas werd vervolgens naar het monu ment „Mei 1940" bij de Leuve- sluis gereden, waar H.M. met kennelijke verrassing het monu ment van Zadkine in ogenschouw nam. Daarna ging het linea recta naar de blindeninrichting. Hier hadden vele belangstel lenden reeds lang vóór de aan komst een plaatsje gevonden. In de inrichting bezocht onze vorstin allereerst de mattenma- kerij en even later, toen het ge zelschap in de mandenmakerij was gekomen, werd H.M. ver rast met een pitrieten-sleutel- mandje, haar aangeboden door de nagenoeg blinde J. P. J. Riget- ti, secretaris van de contactcom missie van de Rotterdamse blin- denorganisaties. Met hem onder hield de Koningin zich enige ogenblikken. Het gezelschap wandelde door de borstelmakerij naar de stoe- lenmakerij en hier wachtte H.M. wederom een surprise. Één der oudste blinden van de inrichting, C. Sies, liet een klein model ro tan stoel zien, bestemd voor de prinsesjes. De stoel werd na het bezoek in de bagageruimte van een volgauto gezet om mee naar Soestdijk te worden genomen. De koningin verbleef daarna enige tijd in de vrouwenzaal en een drietal blinde vrouwen, M. H. M. Valkenburg, J. M. Bras en J. A. van Herwijnen, overhandig den de landsvrouwe een zelfge maakt jurkje en enige boeken leggers. Tegen vijf uur nam H.M. af scheid. Buiten werd zij wederom met enthousiasme begroet door de wachtenden. Tot aan de grens van de gemeente werd H.M. uit geleide gedaan door loco-burge meester, wethouder J. van Til burg. Julius en Ethel Rosenberg, die op beschuldiging van atoom- spionnage op 18 Juni zullen worden terechtgesteld, hebben in een telegram aan hun verde diger opnieuw hun onschuld betuigd en verklaard, dat zij geen getuigen mogen laten ho ren, waaruit dit zcu blijken. Het comité, dat ijvert voor herziening van het doodvonnis, heeft bekendgemaakt dat in de komende 2 weken in New York en de andere grote Amerikaan se steden wagens zullen rijden, waarop bewijzen zullen zijn te zien, dat .,de belangrijkste ge- uigen-a-charge tegen de Ro- e bergs hebben belogen". Het echtpaar Rosenberg heeft Woensdag verklaard, dat het Amerikaanse ministerie van Jus titie nogmaals heeft aangeboden hun het leven te schenken in ruil voor alles wat zij zouden kunnen meedelen over het spion- nagenet in de Verenigde Staten. In een verklaring, die de twee veroordeelden aan hun advocaat hebben overhandigd en die deze aan de pers heeft medegedeeld, bevestigen zij dat zij er liever de voorkeur aan geven te sterven dan een dergelijk aanbod aan te nemen, dat voor hen gelijk staat met het bekennen van een mis daad waaraan zij onschuldig zijn. „Wanneer wij worden terecht gesteld, zal dit een moord zijn crp onschuldige mensen en de schan de zal rusten op de regering van de Verenigde Staten. De geschie denis zal uitwijzen of wij leven of niet dat wij de slachtoffers waren van het meest monster achtige machinatie in de geschie denis van ons land, aldus de ver klaring van de Rosenbergs. „Instemmen met een bestands- i linie in Korea, terwijl de Chi nees-communistische militairen neg stellingen langs het front in nemen, zou neerkomen op het aanvaarden van een uitnodiging om zelfmoord te plegen, of het zonder protest ondergaan van een doodstraf", aldus verklaarde de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, volgens een te Seoel door de Zuidkoreaanse vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, gedane mededeling. Pjoen Joeng Tai verklaarde voorts dat de berichten, volgens welke Syngman Rhee zou hebben gezegd dat Zuid-Korea „tot elke prijs de Amerikaanse politiek zal volgen", onjuist waren en dat de woorden van de president daarin verwrongen waren weer gegeven. „Wij zijn wanhopig", vervolgde de Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, „omdat wij menen dat de mogelijkheid be staat dat de communisten het nieuwe geallieerde wapenstil- standsvoorstel zullen aanvaar den. En men kan nooit van tevo ren zeggen wat wanhopige men sen zullen doen". De communistische onderhan delaars moeten op de heden te Panmoendjon te houden bijeen komst op het jongste voorstel der verbondenen antwoorden. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat Zuid- Korea slechts op de volgende voorwaarden zijn verzet tegen het sluiten van een wapenstil stand nu zal opgeven: 1. De sterkte van het Zuid koreaanse leger moet op twintig divisies worden gebracht. Zuid- Korea moet toestemming krijgen de communisten uit het gehele land te verjagen, indien het hier toe kans ziet. 2. Volledige Amerikaanse hulp indien Zuid-Korea na een wa penstilstand opnieuw zou wor den aangevallen. 3. Voortgezette Amerikaanse militaire en economische hulp aan Zuid-Korea. 4. De Zuidkoreaanse militai ren zullen, zonder ingrijpen van buitenaf, de zich nog in Zuid- Korea bevindende communisti sche verzetsstrijders mogen op ruimen. 5. Alle buitenlandse strijd krachten moeten gelijktijdig uit Korea worden teruggetrokken. Generaal Tsjoi Doek-Sjin, tot nu toe hoofd der Zuidkoreaanse onderhandelingsdelegatie, heeft zijn ontslag aangeboden. Presi dent Syngham Rhee zal de ont slagaanvrage vermoedelijk aan vaarden. De generaal heeft de jongste bijeenkomst te Panmoendjon niet bijgewoond. Vice-premier Pjone Joeng-Tai heeft, als gemeld, Vrijdag j.l. voor de commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Zuidkoreaanse Tweede Kamer verklaard dat generaal Tsjoi Doek-Sjin de wapenstilstandsbe sprekingen te Panmoendjon niet meer zou bijwonen, tenzij de V. N. hun jongste voorstel aan de communisten zouden terugne men.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1