DE VOORAVOND VAN DE KRONING ZUID-KOREA EN DE JONGSTE BESTANDSVOORSTELLEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Diademen tulbanden en leeuwenmanen Krijgt Den Haag een landings terrein voor helicopters1:? Verlenging van de werkingsduur besluit regeling in-en uitvoer 1944 Reorganisatieplannen van Eisenhower Rampenfonds ■C Atoomkanon voor Nato-strijdkrachten STRAALJAGER NEERGESTORT Televisieuitzendingen worden voortgezet ^OEICOMSTWAN-KÖRr/t Fr ankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nét 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per Staand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 2 JUNI 1953. 8e Jaargang No. 2356. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pee advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 revels 75 cent; iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uus Op de dag vóór de kroning van Elizabeth de Tweede van Groot- Brittannië leek Londen wel een enorm kampeerterrein, want dui zenden hadden reeds langs de weg „hun tenten opgeslagen" om het voorbijtrekken van de kro ningsstoet af te wachten. Met treinen en auto's zijn de menigten langs alle wegen de Britse hoofdstad binnengetrok ken, voorzien van de nodige pro viand en regenkleding. In de loop van Zondag en Maandag kwam het op verschillende plaatsen van de kroningsroute tot verkeers opstoppingen, want alle vreem delingen wilden reeds van tevo ren de versieringen bekijken. Op de Mali, de oprijlaan naar Buckingham-palace, had men overal matrassen, dekens en der gelijke onder de bomen uitge spreid om de nacht door te bren gen. Maandagochtend werden hier en daar oliekacheltjes aangesto ken voor het bereiden van het ontbijt. Een erg comfortabele nacht hebben de kampeerders echter niet kunnen doorbrengen tengevolge van de koude wind en het lawaai van de onophoudelijke verkeersstroom. Men kortte de tijd met kaarten, schaken en an dere spelen. Onderwijl heeft de politie haar waakzaamheid verscherpt. In de loop van Maandag werd de gehele kroningsroute zorgvuldig nage gaan. Zelfs riolen en kabeltun nels onder de wegen werden on derzocht. Speciaal werd het oog gehou den op de duizendjarige steen van het Lot'stone of Scone, wel ke zich in de kroningszetel in Westminster Abbey bevindt en het onderwerp is van 'n eeuwen lange twist met Schotse nationa listen. De 17.000 man gemenebest- en koloniale troepen, die bij de kro ning worden ingeschakeld, zijn ondergebracht in Kensington- gardens. Elke dag worden voor hen een 25 stuks vee en 300 scha pen geslacht. Er zijn voor hen vijf afzonderlijke keukens inge richt, n.l. voor de Pakistani, de Goerkha's, de Ceylonezen en de Mohammedanen van Oost- en West-Afrika, alsmede een keuken voor Europese kost. De 2.000 officiële gasten uit al le windstreken die vóór Zondag reeds in Londen waren aangeko men, zijn Zondag door de rege ring in de National-gallery ont vangen. Men dronk er champag ne en bekeek er de oude meester werken, wier kleuren echter over heerst werden door de kleu renweelde van de uitheemse kle derdrachten en de diademen en met juwelen bezette tulbanden, welke door de gasten werden gedragen. Een Afrikaans stam hoofd pronkte met de manen van een leeuw, die hij 35 jaar geleden eigenhandig versloeg. Er zijn thans meer dan twintig prinsen en prinsessen in Londen, maar geen koningen en slechts 1 koningin, n.l. Salote van het ei land Tonga in de Stille-Oceaan. Volgens de traditie wordt een kroning namelijk niet door rege rende souvereinen bijgewoond. Koningin Salote maakte een uit zondering, omdat zij geen souve- reine staat, maar een Brits pro tectoraat bestuurt. Enkele bevoorrechte gasten, zo als prinses Alice van Grieken land, de moeder van de hertog van Edinburgh, en drie zusters van de hertog, de markgravin van Baden, prinses Margerita van Hohenlohe-Langenburg en prin ses Sophie van Hannover en haar echtgenoten, logeren op Bucking ham-palace, evenals de Deense prins Axel en prinses Margare- the en kroonprins Olaf van Noor wegen en zijn echtgenote. Andere koninklijke gasten verblijven in de ambassades van hun land, zo als kroonprins Akihito van Ja pan en de overige zijn onderge bracht in hotels als Claridge's en Goring. Afgevaardigden van het Vati- caan zijn Aartsbisschop Fernan do Cento, apostolisch nuntius in België, mgr Pietro Veuillot van het Vaticaanse staatssecretariaat en Don Francesco Dei Marchesi Theodoli, kolonel van de edelgar- de. Koningin Elizabeth hield Maan dagochtend een ontvangst voor vertegenwoordigers van het Ge, menebest en lunchte daarna met hen. Bereden politie kon zich met moeite een weg banen door een menigte van 50.000 mensen, die in de regen de vorstelijke per soonlijkheden voor het Bucking ham palace toejuichten. Een auto, waarin koningin moeder Elizabeth en prinses Mar garet waren gezeten, werd ver scheidene keren opgehouden door de dringende mensenmassa's. Later verscheen prins Charles nog twee keer voor het publiek. Ook konden de kijkers een glimp opvangen van prinses Anne, zijn zusje. Een hevige regenbui belaagde de wachtenden. Een deel van hen nam de benen en zocht een schuilplaats, maar anderen ble ven zitten en beschermden zich met parapluies en kranten tegen de bui. De winkelruiten in Oxford- street, een van de belangrijkste winkelstraten van Londen, wer den Maandagavond met planken en golfijzer bedekt om haar te gen de grote menigte die naar men verwacht vandaag door de straat wringt, te beschermen. Om zes uur 's avonds was het plaveisel vol met zittende men sen, acht tot vijftien rijen achter elkaar. De menigte was ondanks de slechte weersomstandigheden opgewekt: zij jouwden de regen uit en juichten de zon toe, als de ze door de wolken brak. Viel er weer regen, dan verscholen zij zich onder regenjassen, dekens en zakken om droog te blijven. In de afgelopen week zijn door verkeersvliegtuigen 16.394 perso nen uit alle delen van de wereld naar Londen vervoerd. Dat is meer dan ooit te voren. Maandag omstreeks 12 uur stonden de mensen al drie rijen dik op het Trafalgar Square. Een aantal van hen had er al de ge hele voorafgaande nacht gestaan. De koninklijke stoet zal Trafal gar Square driemaal passeren. Een groot gejuich ging op toen prins Charles door de gordijnen van één van de ramen van het paleis gluurde. Hij kon even wui ven, voordat een onzichtbare hand de gordijnen weer over el kaar trok. De inwoners van Londen liepen langs de in elkaar gedoken be- Naast een bestudering van de economische aspecten van het luchtverkeer per helicopter is thans een onderzoek gaande naar de stedebouwkundige mo gelijkheden voor de inrichting van een helicopterhaven in het centrum van Den Haag en naar de uit verkeersoogpunt te stel len eisen aan een dergelijk lan dingsterrein, aldus delen B. W. van Den Haag mede in ant woord op vragen van het Haag se gemeenteraadslid, mr A. J. Dankelman. De heer Dankelman had B. W. gevraagd of het hun bekend is, dat behalve Rotterdam ook andere gemeenten plannen heb ben tot vestiging van een lucht haven voor helicopters. Het Haagse gemeenteraadslid achtte het voor Den Haag als rege ringscentrum en gelet op zijn internationale karakter, mede op het gebied van het vreemde lingenverkeer van -belang, wan neer Den Haag zou worden in geschakeld in het luchtverkeer per helicopter. Burgemeester en wethouders hebben het Haagse gemeenteraadslid geantwoord, dat het hun niet bekend is wel ke gemeenten, evenals Rotter dam, voornemens zijn binnen haar grenzen een station voor luchtverkeer per helicopter te vestigen. Zij delen echter mede, dat zij reeds geruime tijd met belangstelling aandacht beste den aan de vraagstukken, die met deze vorm van luchtverkeer verband houden. langstellenden die trachtten te slapen tegen lantaarnpalen en hekken langs de trottoirs. Koningin Elizabeth zat Maan dag een lunch voor van de eerste- ministers van de landen van het Britse gemenebest, Groot-Brit- tannië, Australië, Canada, N.- Zeeland, Zuid-Afrika, Indië, Cey lon, Pakistan en Zuid-Rhodesia. DE WESTMINSTER-ABBEY. De huidige Westminster-Abdij kerk dateert uit de dertiende eeuw. Zij werd, naar het voor beeld van de kathedralen van Reims, Amiëns en Chartres, ge bouwd op last van Hendrik de Derde ter vervanging van het in 1065, onder koning Edward, in gewijde kerkgebouw dat het eer ste voorbeeld van Normandische stijl in Engeland was, doch we gens bouwvalligheid moest wor den afgebroken. Hendrik de Der de bedoelde de kerk allereerst als kroningskerk. Verder moest zij dienen als begraafplaats voor de Engelse koningen en tenslotte was het de kloosterkerk van de door Edward heropgerichte Be nedictijnerabdij. Het normale aantal zitplaatsen in de kerk is tweeduizend. VUREN EN VUURWERK IN GROOT BRITTANNIë. Overal in Groot-Brittannië zul len op de dag van de kroning van koningin Elizabeth vuren worden aangestoken en zal vuur werk worden afgeschoten. Een keten van vuren op heu veltoppen zal steden met elkan der verbinden. Om tien uur 's avonds steekt „chief scout," lord Rowallan, het eerste vuurbaken in het Londen- se Hyde Park aan. Dan zullen padvinders op 1400 plaatsen op de Britse eilanden hun vuurba- kens aansteken. In het noorden zullen de vuren een uur later gaan branden, omdat de nacht daar later invalt. Een keten van vuren zal in een dorp in Derbyshire in Noord-En- geland beginnen. Zij zal zich zo wel naar het Noorden, als naar het Zuiden, tot in Zuid-Wales, door het land slingeren. Een vuurbaken te Brocksleby, in Noord-Oost-Engeland is opge bouwd uit boomstammen en uit zwaar timmerhout, waarover 500 liter olie en 100 liter creosoot zul len worden gegoten. Men denkt dat het een week zal blijven bran den. Een groot aantal zoeklichten zal Londen in licht doen baden en een reusachtig vuurwerk aan de zuidelijke oever van de Theems zal duizenden verbaasd doen staan. De strenge wetten op de drank vergunningen zullen worden ver zacht en millioenen zullen tot middernacht in de café's kun nen drinken. Ook veroordeelden in de ge vangenissen zullen hun deel heb ben aan de feestelijkheden. In de gevangenis van Dartmoor Zuid-West-Engeland, een inrich ting voor zware misdadigers, zul len de gevangenen bladen ont vangen en filmvoorstellingen kunnen bijwonen. Nadat de koningin een bood schap voor de gehele wereld, die zal worden ingeleid door eerste- minister Churchill, zal hebben uitgesproken, zal zij zich naar het balkon van het paleis begeven, waar zij door een druk op een knop de verlichting op het Tra falgar Square zal doen branden. Dit is het teken, waarop de ge hele feestverlichting van Londen zal gaan branden. AUTO VAN PRINS BERN- HARD KON NIET VERDER. Uitbundig toegejuicht door een zeer dichte menigte, die zich ron dom zijn auto verdrong, was Prins Bernhard gedwongen op de Mali te Londen zijn auto te verlaten en te voet verder te gaan naar „York House", waar hij logeert. Dit was een welkome gelegenheid voor amateur-foto grafen, die naast hem kwamen lopen om foto's te nemen. DE KRONING VOOR DE RADIO, VOOR DE TELE VISIE EN OP DE FILM. De radio- en televisiereporta ges van de kroning zullen door ongeveer 250 millioen mensen worden beluisterd of gezien. In de Westminster Abdij en langs de route van de stoet zijn honderd posten van waaruit een verslag zal worden gegeven. Technici van de B.B.C. hebben in de kroningszetel microfoons aangebracht die zo zijn geplaatst, dat men hen. niet kan zien. De televisie-uitzending zal in vier landen kunnen worden ge zien: Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland en delen van West- Duitsland. De Amerikanen kunnen Dins dagavond reeds in de bioscopen de plechtigheid gadeslaan. De films zullen met drie straalbom- menwerpers van het type „Can berra" over de- Oceaan worden gebracht. Vier filmcamera's voor de kleurenfilms nemen van de gale rijen van de Westminster Abdij de kroningsplechtigheid op. Meer dan 500 exemplaren van de film „A Queen is crowned" zullen naar alle delen van de wereld worden gezonden. DE „RIJNDAM" EN DE „VEENDAM" TE LONDEN. De ..Rijndam" van «le Holland- Amerikalijn is Maandag bij Til bury, niet ver van Londen, voor anker gegaan. Het schip is met 600 belang stellenden voor de kroning van koningin Elizabeth uit New York gekomen. Het is ingericht als een „drijvend hotel". De passa giers zullen tot Woensdag de hutten van de „Rijndam" als hotelkamers gebruiken. De „Veendam" is met 400 Ne derlandse belangstellenden voor de kroning ter hoogte van Gra- vesend voor anker gegaan. Volgens officiële kringen te Seoel heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea het jong ste beroep van president Eisen hower om het verzet tegen de nieuwe bestandsvoorstellen der V. N. te laten varen verworpen. In deze boodschap zou de Amerikaanse president de na druk hebben gelegd op zijn voornemen, in de eerste plaats rekening te houden met de wens van de Ver. Staten en hun bondgenoten in de V. N. om snel een wapenstilstand met de Noordelijken te sluiten. Eisenhower zou echter ook be loofd hebben, dat de militaire, economische en politieke hulp verlening aan Zuid-Korea zal worden voorgezet. Zoals gemeld, sprak het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse ïZaken ca tegorisch de berichten tegen, als zouden de Ver. Staten hebben gedreigd alle hulp stop te zet ten, als Zuid-Korea zich zou blijven verzetten tegen de on dertekening van een bestand. Inmiddels heeft de Zuidko- reaanse ambassadeur te Was hington You Tsjan Jang in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie opnieuw ver klaard, dat zijn land, ingeval van een wapenstilstand, de strijd alleen zal voortzetten. Zuid-Korea zal buitenlandse troepen bestrijden. De Zuidkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op een persconferentie ver klaard, dat buitenlandse troe pen, die na een wapenstilstand toezicht zouden willen uitoefe nen op de krijgsgevangenen, „zullen moeten vechten om Ko rea binnen te komen". De minister verklaarde, dat dit ook voor Indische troepen zou gelden. Voorstel van Syngman Rhee Naar gemeld wordt, heeft de president van Zuid-Korea, Syng man Rhee, voorgesteld dat pre sident Eisenhower een overeen komst tekent waarin sluiting van een verdrag van wederzijd se verdediging met Zuid-Korea wordt beloofd. Op die voorwaar de zou Zuid-Korea bereid zijn het verzet tegen de bestands- voorwaarden van de V. N. op te geven. Zuid-Korea zou ook mi litaire en financiële hulp van Amerika moeten krijgen. Van gezaghebbende zijde ver luidt, dat Syngman Rhee dit voorstel heeft gedaan door be middeling van de Amerikaanse ambassadeur te Seoel. Aangenomen wordt, dat het Zuidkoreaanse voorstel Maan dagmorgen is besproken op een bijzondere vergadering van de Amerikaanse nationale veilig heidsraad. Over de volgende punten zou volgens de Zuidkoreaanse presi dent van te voren overeenstem ming moeten worden bereikt: 1. Amerika belooft het slui ten van een verdrag met Zuid- Korea, op grond waarvan onmid- President Eisenhower heeft Maandag voorgesteld alle Ame rikaanse buitenlandse-hulp en voorlichtingsdiensten onder het ministerie van Buitenlandse Za ken te brengen. De president maakte in een boodschap aan het congres nieu we reorganisatieplannen bekend om de macht van het ministerie van Buitenlandse Zaken te ver sterken. De boodschap was ver gezeld van vier voorstellen tot re organisatie. Hij zei dat zij noodzakelijk wa ren om „de leidende taak in de niet-communistische wereld", die het land was opgelegd, te kunnen vervullen. „Ons land", aldus Eisenhower, „wijdt zich op het ogenblik, in samenwerking met andere lan den, aan werk op internationaal gebied door middel van de Verenigde Naties en van regiona. Ie samenwerking, om te komen tot een rechtsorde voor de gehele wereld". „Wij zijn tot de ontdekking ge komen dat nationale veiligheid wederzijdse veiligheid met andere vrije landen met zich mee brengt. En we hebben ook geleerd dat aan de andere kant hun vrijheid in sterke mate afhankelijk is van onze kracht en van de wijsheid waarmee we deze gebruiken", zo vervolgde de Amerikaanse presi dent. Volgens een van deze voorstel len zal het bureau voor weder zijdse veiligheid (M.S.A.), dat thans onder leiding staat van Ha- rold Stassen, worden opgeheven en worden vervangen door een bureau voor buitenlandse werk zaamheden met een uitgebreidere taak. Het nieuwe bureau zal ko men te ressorteren onder de mi nister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles. Een belangrijk punt van dit plan is het oprichten van een af zonderlijk bureau, dat „officiële standpunten van de Verenigde Staten zal uiteen zetten voor ge bruik in het buitenland", d.w.z. dat het het officiële Amerikaanse standpunt zal mededelen ten aan- zien van verscheidene vraagstuk ken. Dit bureau zal veel werk over nemen, van het radioprogram ma van de „Stem van Amerika", welks naam waarschijnlijk zal vervallen. Het amusement en be paalde andere programma's van de „stem" zullen bij andere af delingen van het nieuwe bureau voor voorlichting worden onder gebracht. In het nationaal rampenfonds is tot nu toe 114,8 millioen bij eengebracht. Zaterdag was de stand 114,7 mililoen. Het nationale rampenfonds heeft wederom een gift ontvan gen van de Kon. Nederlandse hoogoven- en staalfabrieken te IJmuiden, thans van ruim 78.000. Hierdoor is het totaal van de door de hoogovens aan het nationale rampenfonds afge dragen gelden uit inzamelingen onder het personeel en directie en overwerk gekomen op bijna 300.000, Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot verlenging van de werkingsduur besluit regeling in- en uitvoer 1944. Aan de toelichtende memorie is het volgende ontleend: Het besluit regeling in- en uit voer 1944 vervalt ingevolge het bepaalde in het derde lid van ar- Naar wij vernemen heeft het kabinet zich na ernstig beraad in principe uitgesproken voor voort zetting van de Nederlandse tele visie-uitzendingen, ook na de ex perimentele periode, die op 1 Oc tober a.s. zal eindigen. Tevens is de regering van oor deel, dat de zendtijd zal moeten worden uitgebreid. Over de ter zake te treffen voorzieningen, waarover nog met verschillende instanties overleg wordt gepleegd zal de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap zo spoe dig mogelijk voorstellen aan de Staten-Generaal voorleggen. DE UITWIJZING VAN DE JONGE. Het ministerie van Justitie van de West-Duitse staat Neder-Sak- sen heeft Maandag een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de uitlevering van de Nederlander De Jonge, een van de ontsnapten uit de gevan genis te Breda, is geschied op initiatief van de geallieerde be zettingsautoriteiten. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend buiïg. Half tot zwaar bewolkt en buiïg weer. Matige, nu en dan vrij krachtige wind uit westelijke richtingen. Aanhoudend koud. WOENSDAG 3 JUNI. tikel 8 met ingang van een door de kroon te bepalen datum, doch in geen geval later dan een jaar na het einde van de oorlogstoe stand voor het koninkrijk. Genoemd besluit zou derhalve vervallen met ingang van 17 Juni 1953, één jaar na de datum, waarop de oorlogstoestand met Japan werd beëindigd. Het ligt in de bedoeling van de regering eerlang de indiening van een ontwerp van wet betref fende de invoer en de uitvoer van goederen te bevorderen. Een voorontwerp van wet zal zo spoe dig mogelijk om advies aan de sociaal-economische raad wor den aangeboden. Zolang de nieuwe wettelijke re geling nog niet in werking is ge treden, kan het besluit regeling in- en uitvoer niet worden ge mist. De werkingsduur hiervan dient daarom te worden verlengd. Voorgesteld wordt tot 1 Januari 1956. DE „MOUNT EVEREST" OVERWONNEN. Volgens een te Londen ontvan gen bericht is de Britse Mount- Everest-expeditie er in geslaagd de hoogste top van de wereld te beklimmen. Dit is de eerste maal in de ge schiedenis, dat deze top door mensenvoeten is betreden. Het bericht werd Maandag avond te Londen bekend gemaakt in een extra editie van de „Times" die onder de toeschouwersmenig te te Londen werd verkocht. dellijk hulp wordt verleend als de communisten na de totstand koming van een bestand op nieuw zouden aanvallen. Deze hulp zou moeten worden verleend onafhankelijk van wat de V.N. zouden doen. 2. Amerika belooft militaire en economische hulp op grote schaal. 3. Gelijktijdige terugtrekking van alle buitenlandse troepen, de communistische en die van de V. N. inbegrepen, na totstandko ming van een bestand en wan neer de gevangenen zijn uitge wisseld. 4. Amerika belooft dat het niet zal trachten en ook de V. N. niet Zuid-Korea te verhin deren de beide landsdelen te ver enigen als men het eenmaal eens is over een bestand. Dit laatste, aldus de zegsman, betekende niet dat Zuid-Korea gebruik van militaire macht te gen Noord-Korea beoogde na een bestand, maar uitsluitend deed het zulks toch klaarblijkelijk ook niet. ZUID-KOREA WIL GEHEEL KOREA MAN DS JOERI JE TS JONG JIN NOORD AMERIKAANS PLAN OU KOREA OP HET SUAISTE PUNT TE DELtN KOREA 11 111 SINANJOE WAARSCHIJNLIJK ZAL NOORD-KOREA DE VROEGERE STA. TUS-QUO WILLEN WONS PJONGJA BESTANDS LUN PAN MO^N SEOEUjgp v rvro* t OORSPRONKE LIJKE GRENS V TUSSEN NOORD-t- EN ZUID-KOREA O'EJON KOENSAN 4 KOREA MOKPC POESAN VLIEGVELDEN A GEVANGENENKAMPEN In deze kaart geven wij een overzicht van de verschillende meningen, die de partijen in Ko rea thans hebben ten aanzien van de toekomst van dit land. VERZOEK TOT WIJZIGING VONNIS TEGEN ROSENBERGS AFGEWEZEN. De verdediger van het wegens spionnage ter dood veroordeelde echtpaar Rosenberg had bij het Amerikaanse federale hof van beroep een verzoek ingediend om het tegen de Rosenbergs gewe zen doodvonnis om te zetten in gevangenisstraf van 20 jaar, daar hij de kenschetsing „verraad" voor het optreden zijner cliënten aanvechtbaar achtte. Het hof heeft zijn oordeel nog voorbehouden. Rechter Kaufmann heeft, als gemeld, bepaald dat de terecht stelling van het echtpaar Rosen berg in de 15 Juni a.s. beginnen de week zal worden voltrokken. De verdediger, Emmanuel Bloch, had eenzelfde verzoek gericht tot rechter Kaufman, die het echter heeft afgewezen, evenals een ver zoek tot uitstel van de terecht stelling. v.m. n.m. Breskens 5.48 6.08 Terneuzen 6.23 6.43 Hansweert 7.03 7.23 Walsoorden 7.13 7.33 ZON MAAN Juni. 2 4.25 20.51 0.15 9.14 3 4.25 20.52 0.35 10.40 4 4.24 20.53 0.52 12.05 5 4.23 20.54 1.06 13.29 6 4.23 20.55 1.21 14.53 Volgens Benjamin Welles, Pa- rijse correspondent van de New York Times, zullen de strijd krachten van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie in Europa het eerst het nieuwe Amerikaanse atoomkanon krij gen. De nieuwe met atoomartillerie uitgeruste bataljons zouden eind 1953 of begin 1954 voor dienst bij de Amerikaanse troe pen van de Navo-strijdkrachten naar Europa worden gezonden. Het besluit was genomen door de Amerikaanse commissie van stafchefs. Dit is een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West-Europa nog steeds als de sleutel voor de veiligheid van de vrije we reld beschouwt, aldus Welles. Van geallieerde zijde wordt te Parijs vernomen, dat verscheide ne Amerikaanse bataljons artil lerie ingedeeld bij de Navo-strijd krachten in Europa, tegen het einde van 1953 met atoom-kanon nen zullen worden uitgerust. Het kanon, dat een kaliber heeft van 280 millimeter, kan zowel atoom-projectielen als ge wone projectielen afvuren. Volgens genoemde kringen is er op het ogenblik nog geen spra ke van uitrusting der Engelse of Franse artillerie met het nieuwe kanon. Maandagmiddag om half drie is een Thunderjetstraaljager van de vliegbasis Eindhoven in Lopi- kerkapel onder de gemeente Lo- pik (Utrecht) in een uiterwaard neergestort. De piloot, de 26-jari- ge reserve-sergeantvlieger L. G. J. Serré uit Utrecht, kwam hier bij om het leven. Om 13.40 uur was de Thunder- jet met nog een straaljager van hetzelfde type van de vliegbasis Eindhoven opgestegen voor het maken van een oefenvlucht. 2% Km ten W. van de brug nabij Vianen stortte Serré met zijn toe stel loodrecht neer. De andere Thunderjet is behouden op de basis teruggekeerd. Na het bekend worden van het ongeluk vertrok een commissie van onderzoek onmiddellijk uit Eindhoven naar Lopikerkapel. n. in an en .et en de nd an

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1