Aan de vooravond van „Coronation Day" Eisenhower confereerde over Korea De bestandsbesprekingen Lintjesregen" in Engeland Pech voor Weense tandarts Kleurenfilm van de kroning Prins Bernhard naar Londen McCarran achter Taft Strijd om de macht over het Zuidkoreaanse leger WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Rampenfonds ©U® Russische luchtoefeningen boven Oost-Duitsland Klimatologische veranderingen in het noordelijk deel der Atlantische Oceaan Fr tinkering bij abonnement: Temeuzen IBJrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Btedactle-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NS 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 1 JUNI 1953. 8e Jaargans No. 2355. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/hr Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 cl; minimum yet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 eeatj Iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau vari dit Blad, of: Adres Bureau van dit Elad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's> namiddags 2 uttt Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uuï Ter gelegenheid van de kroning en haar verjaardag heeft konin gin Elizabeth van Engeland een groot aantal personen, van een aartsbisschop tot een jockey toe, onderscheiden. De lijst inonge veer de helft langer dan gewoon lijk, ter gelegenheid van haar verjaardag, het geval is. Bovenaan de lijst staan de le den van haar eigen familie. Prin ses Margaret wordt „Dame grand cross of the royal Victorian or der". De koningin-moeder is jsolo- nel van vele regimenten gewor- den, evenals de prins-gemaal, de hertog van Edinburgh. Ter ere van een aantal regi menten in Engeland, Canada, Afrika, Rhodesia en Malta wordt de koningin zelf hun opper-kolo- nel. De kampioen-jockey van Enge land, Gordon Richards, krijgt de titel „sir", evenals de 70-jarige Jack Hobbs, die eens uitblonk in cricket. Het is voor het eerst in de geschiedenis, dat de titel aan een beoefenaar van deze takken van sport is verleend. Ook de vrouw die de koningin kleedt voor de kroning en de man die het kroningsgewaad ontwierp zijn niet vergeten. De aartsbisschop van Canter bury, dr Geoffry Fisher, die de kroning verricht, wordt ridder grootkruis in de orde van Victo ria. Verder komen o.m. op de lijst voor politici, sportlieden, musici, mensen van de wetenschappen, piloten van straaljagers, militai ren, acteurs en actrices en een dichter. DE VERLICHTING. De illuminatie van Londen voor de kroningsfeesten zal op de avond van de kroningsdag worden ontstoken op een sein van koningin Elizabeth zelf. De koningin zal namelijk door op een knopje op het balcon van het Buckingham-paleis te druk ken de verlichting van de Mali, de met bomen afgezette oprijlaan voor het paleis, ontsteken en dit is het sein voor het in werking stellen van de overige verlich ting in de stad. Daarna zal door zoeklichten van het leger een gordel van lichtzuilen om de stad worden geschapen. Wanneer de koningin zich van het balcon heeft teruggetrokken, wordt ook de voorgevel van het paleis in het licht gezet. MAKE-UP VAN DE KONINGIN. Speciale en vakkundige zorg wordt besteed aan de make-up van de koningin, waarbij reke ning wordt gehouden met de ver schillende vereisten voor goede opnamen voor kleurenfilm en zwart-witte televisie, met de be lichting in de abdij, de speciale lichtval in de gouden koets en, naar men hoopt, met heldere zonneschijn. De koningin, die van nature een goede teint bezit en zo wei nig mogelijk kunstmiddelen ge bruikt, zal een make-up krijgen, die slechts een weinig sterker is aangezet dan gewoonlijk. Op een perzikkleurige ondergrond komt een weinig rood-blauwe lippen stift, speciaal voor deze gelegen heid bereid. Men heeft veel moei te gedaan om de tint van de lip penstift in overeenstemming te brengen met het purper van de koninklijke staatsiekleding. Voor dit alles ligt de verantwoorde lijkheid bij mevr. Thelma Hol land, die de koningin van haar 18de jaar af als schoonheidsspe cialiste heeft geadviseerd. POLITIE EN VERVOER. Een leger van 20.000 politie mannen zal de kroningsroute voor de stoet vrij moeten hou den. De politie zal voorts maat regelen moeten treffen om er voor te zorgen, dat de 8000 offi ciële gasten op tijd in Westmin ster-Abbey aanwezig kunnen zijn. De gasten zullen aankomen in vier a vijfduizend auto's. De huurders van kijkplaatsen op Parlaiment-Square tegenover Westminster Abbey is verzocht, hun plaatsen niet later dan zes uur in de morgen in te nemen. Om het vervoer der te ver wachten mensenmenigte te ver werken, zullen meer dan honderd ondergrondse treinen dat is 50 meer dan normaal rij den. Bij het aanbreken van de dag zullen ongeveer 1000 dubbel dekbussen per uur de stad bin nenkomen en in de avonduren wordt eenzelfde invasie verwacht van mensen, die de verlichting en versiering komen zien. Tussen half zeven en acht uur in de ochtend worden 20.000 kin deren per spoor en bus naar de Theems-kade gebracht. FRANSE MEDAILLE VOOR KONINGIN ELIZABETH. De Franse president, Auriol, heeft koningin Elizabeth een spe ciaal voor de kroning geslagen gouden medaille gezonden als eerbewijs van Frankrijk voor de jonge koningin. WEENSE TANDARTS ZAL DE KRONINGSFEESTEN NIET MEEMAKEN. De 24-jarige Weense tandarts Gerard Scholz, die poogde met 'n gehuurde kano van Frankrijk uit Engeland te bereiken voor het bijwonen van de kroningsfeesten, is Zondag dicht voor de Engelse kust tegen zijn wil door vissers aan boord van hun vaartuig ge nomen. Zijn kano was tengevol ge van de hoge golven reeds vrij wel geheel volgelopen, toen de vissers de Oostenrijker ontdek ten. Toen hij weigerde zijn poging op te geven, werd hij aan boord van de treiler gehesen, die hem naar Boulogne terugbracht. Tevoren had Scholz reeds ge tracht, zijn doel zwemmend te bereiken. Deze poging had hij na anderhalve kilometer moeten op geven. De onfortuinlijke tandarts is nu van plan naar Wenen terug te gaan om een vaartuig te halen, dat geschikter is om het Kanaal er mee over te steken. CRITIEK OP DE KRONINGS FEESTEN. Het socialistische parlements lid Barbara Castle heeft op een vergadering te Lowestoft ver klaard te hopen, dat het de laat ste kroning van dit soort is die het land zal meemaken. Mevr. Castle, die tot de linkse groep- Bevan behoort, voegde daaraan toe, dat de kroning niet represen tatief is voor Engeland, het Ge menebest en voor de gewone man. John Freeman, eveneens socia list, zei: „Het is zeker mogelijk, om een constitutionele monarchie te hebben zonder deze geldver- kwisting, reclamemakerij en ver heerlijking van de erfelijkheid., Een derde Labourlid, Edward Evans, was van mening dat de kroning eenvoudig moet zijn, met de nadruk op de religieuze kant. De deelnemers moesten diegenen vertegenwoordigen, die het Ge menebest hebben gemaakt tot wat het is „en niet het militaire apparaat en de „society" met een hoofdletter „S" VUURWERK TE LONDEN. Op de avond van de kronings dag zal te Londen een vuurwerk worden afgestoken, zoals nog nooit in Engeland, en waarschijn lijk waar dan ook ter wereld, is gezien. De kosten bedragen 125.000 gulden. DE EERSTE TOESCHOUW STER VAN DE KRONINGS STOET. Een 73-jarige Engelse dame heeft Zondagmorgen om 9 uur als eerste haar plaats ingenomen op de tribunes langs de route, die de kroningsstoet Dinsdag zal gaan. Zij verklaarde dat zij voldoende levensmiddelen had meegenomen en warm genoeg gekleed was om het tot Dinsdagmiddag te kunnen uithouden. Zij is er van over tuigd, dat ze „best zal kunnen slapen" op de houten planken van de tribunes. DE KLOKKEN VAN DE ABDIJ. Twee klokken, die gebruikt werden tijdens de regering van koningin Elizabeth I, zullen op kroningsdag wederom geluid worden. Het zijn 400 jaar oude klokken van Westminster Abbey die nog maar zelden hun geluid lieten horen. Één dezer klokken zou in 1588 de ondergang van de Spaanse armada verkondigd hebben. WESTMINSTER ABBEY /(//ff rltuQi In meer dan 100 bioscopen in Nederland zal reeds van 5 Juni af een uitgebreide Polygoon- Profiltireportage van de kro ningsplechtigheden te Londen te zien zijn. Bovendien zal Polygoon van 12 Juni af een kleurenfilm met een vertoningsduur van onge veer 40 minuten in omloop brengen. Óeze kleurenfilm, ge titeld „Elizabeth in Queen", zal verzorgd worden door de uit gebreide staf van de Associated British Pathe Ltd. te Londen. Niet minder dan 45 camera's zullen het gebeuren te Londen op de voet volgen, zowel langs de te rijden route als in de Westminster Abbey. Het commentaar voor de Ne derlandse versie zal worden ge sproken door de commentator van Polygoons Neerlands nieuws, de heer Philip Bloemen dal. De muziek wordt gespeeld door het London Philharmonic Orchestra onder leiding van sir Adrian Boult. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen een modern kapsel, wil zeggen in de eerste plaats.... goed ver zorgd, voor uw haar en huidver zorging geven wij u gaarne ad vies. Bij het nationale rampenfonds is sinds Vrijdag weer honderddui zend gulden binnengekomen. Het totaal bedrag is nu 114.7 mil- lioen. Si Omoro «rooft, jtnidboni ISiOUflOfl Oft O* koning m Hoogon do- Troon O Koninklijk* log* f 6i»«cftopp«n 6 •Or. koninklijk* bloed* 9 ,o vrouw*» on Ot p**r%w n Komokliik* «n onocr* buit«n ondt* «€Mtg*n»ooraig«r»_ 1? Premie» .onhn G«m,«n*bcsi i3 i_ora Mofor i« King of Asm» '5 ngcit* «n kfton* roeit» ifc G*hli,afll M f7 Htromtn tn kooi Zaterdagochtend, is Z. K. H. Prins Bernhard, in gezelschap van mr G. C. D. Baron van Har- denbroek, opperceremoniemees- ter van H. M. de Koningin en majoor W. F. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester, voor een officieel bezoek naar Londen vertrokken als verte genwoordiger van de Koningin bij de kroning van Koningin Elizabeth. Terwijl werklieden de laatste hand leggen aan tribunes en ver sieringen in de Londense straten, arriveren thans de officiële gas ten van de koningin in de Britse hoofdstad. Een stroom van be faamde persoonlijkheden uit alle delen der wereld, die tot heden zal blijven vloeien. De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van koningin Eliza beth, verwelkomde o.a kroon prins Olaf van Noorwegen, kroon prins Albert van België, prins Axel van Denemarken en negen tien andere afgevaardigingen. Met de Britse boot „Maid of Or leans" arriveerde uit Calais een hoog gezelschap, vertegenwoor digers uit Frankrijk, Luxemburg, Spanje, Oostenrijk, Bolivia, Joe goslavië, Duitsland, Venezuela, Liechtenstein, de Philippijnen, Monaco, Laos, Vietnam, Saoedi- Arabië, Cambodja, Vaticaanstad, Koeweit en de Libanon. Generaal Marshall, die presi dent Eisenhower vertegenwoor digt, kwam Zaterdagmorgen te Le Havre aan met de „America". Hij reisde per vliegtuig van het Amerikaanse leger door naar Londen. De afgelopen dagen zijn reeds grote menigten op de been ge weest om de versieringen in Lon den te bekijken, zodat het verkeer menigmaal gestagneerd werd. Steeds ook stonden grote groe pen mensen bij Buckingham-pa lace te wachten op het verschij nen van de koningin, die pas te gen het aanbreken van Zaterdag morgen terugkeerde van een bal in Hampton Court-palace. Zij droeg een rose japon van crinoli ne-model en een met diamanten bezette diadeem. Het weekeinde heeft de konin gin in rust doorgebracht in het kasteel te Windsor. De weerprofeten blijven inmid dels bij hun weinig vrolijke voor spellingen van een tamelijk kou de kroningsdag met mogelijk re gen of stortbuien. De democratische senator McCarran heeft te Los Angeles tegenover de pers meegedeeld, dat hij het eens is met de door senator Taft afgelegde verkla ring, waarin laatstgenoemde de Amerikaanse regering vroeg zich voor te bereiden voor het af zonderlijk voortzetten van de oorlog in Korea, indien men niet spoedig tot een wapenstil stand zou komen. Verder heeft McCarran de raad gegeven het atoomkanon en elk ander wapen dat de Ver. Staten bezitten, te gebruiken om een einde te maken aan de oor log in Korea. President Eisenhower heeft Zaterdag gedurende 20 minuten met de minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de minis ter van Defensie, Wilson, de staf chef van het leger, Lawton Col lins, en een aantal anderen over Korea gesproken. Eisenhower riep later de natio nale veiligheidsraad bijeen voor een speciale bijeenkomst op he den, waarop Dulles en Harold Stassen, directeur van het bu reau voor de hulpverlening aan het buitenland,verslag zullen uitbrengen over hun jongste reis naar 't Nabije en Midden-Oosten. Volgens persberichten is op de bijeenkomst van Zaterdag ge sproken over de dreigende breuk in de geallieerde eenheid als ge volg van de Zuidkoreaanse oppo sitie tegen de jongste voorstellen der Verbondenen. Amerikaanse functionarissen zeiden, dat het voornemen der Zuidkoreaanse regering om de strijd voort te zetten indien er 'n wapenstilstandsovereenkomst wordt gesloten op voor haar on aanvaardbare voorwaarden, een zeer ernstige crisis heeft gescha pen. Volgens de berichten zou Eisen hower in de afgelopen week een boodschap aan de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, hebben gezonden. De inhoud van deze boodschap was geheim gehou den, maar men gelooft, dat Eisenhower verklaarde, dat de Amerikaanse regering diep be zorgd is over de veiligheid der Amerikaanse strijdkrachten in Korea. Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken ontkenden, dat Ei senhower had gedreigd de Ame rikaanse strijdkrachten uit Korea terug te trekken, tenzij Syngman, Rhee zijn standpunt zou wijzi-; gen, aldus de berichten. A.F.P. verneemt na de bijeen komst, dat president Eisenho wer een tweede boodschap aan Syngman Rhee heeft gezonden om de crisis op te lossen. Hoewel de besprekingen zeer geheim waren, gaf men te kennen dat Eisenhower vastbesloten is zich tegenover de communisten als tegenover de Zuidkoreanen krachtig te betonen. Het gaat in beide gevallen om de veiligheid van de Amerikaan se strijdkrachten in Korea, zo zeide men. GEBRANDSCHILDERD RAAM VOOR KERK TE MIDDELBURG Mevrouw L. C. de Casembroot- Baronesse van der Feltz, Jhr. mr T. A. J. W. Schorer en ds E. Snel ler hebben namens de burgerij van Middelburg een gebrand schilderd raam van de hand van het glazeniersechtpaar Johan en Femmy Schilt-Geesink te Over- veen aanvaard. Het raam, waarin via de figuur van Job symbolisch is uitgebeeld wat het voor een stad als Middel burg betekende, in de Meidagen van 1940 het prachtige Middel eeuwse Abdijcomplex in vlam men te zien opgaan, is onder gro te erkentelijkheid aanvaard door de kerkvoogdij der Nieuwe Kerk. In October werd deze kerk, waaraan H. M. de Koningin ip Juni een bezoek hoopt te brengen officieel heropend. Het venster is bestemd voor ds consistorie der Abdijkerken te Middelburg. Russische luchtoefeningen bo ven Oost-Duitsland hebben er toe geleid, dat de „Air France" een vlucht van West-Berlijn naar Düsseldorf heeft laten vervallen. Zaterdagochtend was de toestand weer normaal, aldus de Ameri kaanse functionarissen. De Amerikanen deelden mee, dat de Sowjet-afgevaardigden bij het viermogendhedencentrum voor de veiligheid in de lucht Vrijdag hun Westelijke collega's er van op de hoogte hadden ge steld, dat de gehele Vrijdagnacht oefeningen in het blindvliegen zouden worden gehouden. Deze manoeuvres zouden plaats vin den op een hoogte van duizend meter en de drie, 32 km brede luchtcorridors tussen West-Ber lijn en West-Duitsland omvatten. Volgens de Amerikaanse func tionarissen werden de drie Wes telijke luchtvaartmaatschappijen, die diensten tussen Berlijn en het Westen onderhouden de „Air France", de „British European Airways" (B.E.A.) en de „Pan American Airways" (P.A.A.) onmiddellijk op de hoogte ge steld. Slechts de „Air France" liet één vlucht vervallen, de B.E.A. en de P.A.A. hadden van de Sowjet-maatregel niet te lij den. De Noordelijken hebben Zon dag de Verbondenen in Korea verzocht om verlenging van de schorsing van de wapenstil standsonderhandelingen te Pan- moendjon tot Donderdag 4 Juni. De Verbondenen willigden het verzoek in. Toen de jongste voorstellen van de Verenigde Naties voor een oplossing van het Koreaanse pro. bleem op 24 Mei bij de Noorde lijken waren ingediend, werd be sloten de onderhandelingen tot Maandag 1 Juni te verdagen. Het verzoek tot uitstel werd ge daan op een bijeenkomst van de verbindingsofficieren te Pan. moendjon. Deze bijeenkomst duurde slechts 2 minuten. In geallieerde kringen in Pan- moendjon gelooft men, dat de communisten het uitstel hebben gevraagd om de verdere ontwik keling van het geschil tussen de Verbondenen en president Rhee van Zuid-Korea te kunnen af wachten. De strijd aan het front. Volgens het persbureau „Nieuw China" hebben Chinese strijd krachten op 27 Mei aan het oos telijke en centrale front in Korea zes stellingen veroverd en meer dan duizend Zuidkoreanen buiten gevecht gesteld. Een Noordkoreaans communi qué maakte bekend, aldus radio- Moskou, dat Zaterdag vijf geal lieerde vliegtuigen door luchtaf weergeschut zijn neergeschoten. Drie toestellen werden bescha digd. President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft twee van zijn nauwste medewerkers in het Zuidkoreaanse leger bevorderd tot sleutelposities in het leger, volgens politieke waarnemers om zijn macht over het leger te vergroten en om in een betere onderhandelingspositie te Iko- men met het V. N.-opperbevel. Rhee bevorderde de chef dei- militaire politie, generaal-ma- joor Won Joeng Doek, tot lui tenant-generaal en kolonel Kim Tsjang Joeng, hoofd van de ge heime dienst, tot brigade-gene raal. Waarnemers menen, dat de bevordering van Won Joeng Doek bedoeld is als maatregel tegen een vermeende Ameri kaanse poging om de steun van de opperbevelhebber, luitenant- generaal Paik Soeng Joep, te winnen. Deze heeft een bezoek van 6 weken aan de Ver. Staten gebracht. De aanhangers van de presi dent willen, dat Zuid-Korea de oorlog voortzet, als de Verbon denen met de communisten tot een bestandsovereenkomst ko men op voorwaarden, waar Z. Korea het niet mee eens is. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ont kend, dat de Ver. staten ge dreigd hebben alle Amerikaan se hulp aan Zuid-Korea in te trekken als president Rhee zijn tegenstand tegen de jongste V. N.-voorstellen niet zou opge ven, zoals in persberichten was gemeld. Deskundigen op het gebied van de visserij en de oceanografie, die in de Yale-universiteit te New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut een conferentie bij wonen, waaraan door vertegen woordigers uit tien landen wordt deelgenomen, zijn van oordeel dat het noordelijke deel van de Atlantische oceaan zich in zijn warmste periode sedert eeuwen bevindt. Zij kunnen echter niet met zekerheid verklaren, of deze periode, welke omstreeks 1917 be- gon, zal aanhouden. Het hoofd van het Deense in stituut van onderzoek op het ge bied van de visserij verklaarde, dat de ijsmassa's op Groenland zo zeer verminderd zijn, dat de toe stand slechts te vergelijken is met de periode tussen 1400 en 1600. De directeur van het instituut van onderzoek der Noorse marine te Bergen deelde mede, dat de vondst van oude stenen werktui gen in streken op Groenland, waar het ijs thans verdwenen is, de verwachting wettigt, dat ar cheologen daar belangrijke ont dekkingen kunnen doen, als de warmteperiode nog vele jaren aanhoudt. De meest opzienbare gevolgen van deze gewijzigde klimatologi sche omstandigheden zijn waar schijnlijk de veranderingen in het leven van de vissen in dit gebied. Zo trekt de kabeljauw reeds naar Groenland en tot in de Barentsz- zee om kuit te schieten. Deskun digen voorspellen dat, ingeval de warmteperiode nog lange tijd aanhoudt, de verschillende vis soorten verder in aantal zullen toenemen. De conferentie besloot een pro gram op te stellen voor een inter nationaal onderzoek naar de ge dragingen van de vissoorten. Aar dit onderzoek zal worden deelge nomen door de V.S., Groot-Brit- tannië, Canada, IJsland, Noorwe gen, Denemarken, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Buiig en koud. Overwegend zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind voornamelijk tus sen west en noord. Aanhoudend koud. DINSDAG 2 JUNI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden v.m. 5.00 5.35 6.15 6.25 n.m. 5.20 5.55 6.35 6.45 ZON MAAN Juni. 2 4.25 20.51 0.15 3 4.25 20.52 0.35 4 4.24 20.53 0.52 5 4.23 20.54 1.06 6 4.23 20.55 1.21 n. in ïn m et *n de nd an 9.14 10.40 12.05 13.29 14.53

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1