Het herstel van de getroffen gebieden Ex-kap. Westerling richt nieuwe groepering op Ook in 1939 wijzigden hun politiek Ir. Van Soest nam afscheid van Zeeland de Sowjets V^RIGLEY jg if Ook afsluiting van de Nieuwe Waterweg in overweging de echte kauwrr Bescherming tegen stormvloeden in Stavenisse Dit voorjaar geen nieuwe proeven met het atoom kanon Britse Everest-expeditie mislukt? Niets nieuws onder de zon Maar lang duurde dat niet Piccard binnenkort drieduizend meter onder de zeespiegel Zware storm in Chili Onenigheid over militaire parade te Kaapstad Gerestaureerde lichttoren van Wester-Schouwen in gebruik genomen TWEEDE BLAD Zaterdag 30 Mei 1953 8e Jaargang No. 2354 V0V VRIJE ZEEUW Te Utrecht heeft het instituut voor volkshuisvesting en stede- bouw een bijeenkomst gehouden, waarin dr ir F. P. Mesu, direc teur van de cultuurtechnische dienst een lezing heeft gehouden over het herstel in de door de overstroming getroffen gebieden, bezien uit een oogpunt van ruim telijke ordening. Het landbouw-economisch in stituut heeft begin Maart reeds een rapport gepubliceerd over de resultaten van een oriënterend onderzoek naar de wenselijkheid van herverkaveling in verschil lende delen van het rampgebied van Z. W. Nederland. Het aantal kleine bedrijven bleek op Goeree, Tholen en de zak van Zuid-Beveland groot te zijn; ook de verkaveling bleek in deze gebieden ongunstig. Het rapport komt tot de con clusie, dat wanneer tot herver kaveling met sanering van de te kleine gebieden tot minimaal 4 ha zou worden overgegaan, daarvoor een oppervlakte elders nodig zou zijn voor: Goeree-Overflakkee plm. 1500 ha; Tholen en Sint-Philipsland 1000 ha; Schouwen-Duiveland 500 ha; zak van Zuid-Beveland 1000 ha; totaal pl.m. 4000 ha. Bij een sanering tot 5 ha zou rond 6800 ha elders benodigd zijn. Waarschijnlijk zal de regering in verband met de hoge kosten welke aan herverkaveling zijn verbonden, de te herverkavelen gebieden tot Schouwen-Duive land, Tholen en de zak van Zuid Beveland. De kosten van deze herverka veling van rond 25.000 hectare worden geraamd op 80 millioen gulden, terwijl de uitvoering on geveer 5 jaren zou vorderen. NIEUWE WATERWEG. Wanneer niet tot afsluiting van zeegaten wordt overgegaan zal er in het rampgebied op pla nologisch gebied weinig te be leven zijn, met uitzondering van de eventuele herverkavelïngsge- bieden. U4 Dit wordt anders, wanneer zou worden besloten tot afsluiting van één of meer zeegaten. De minister heeft de delta commissie opgedragen bij haar onderzoek ook te betrekken de afsluiting van een of meer zee gaten met uitzondering van de Westerschelde en de Nieuwe Waterweg. De minister was van oordeel, dat afsluiting ook dezer laatstgenoemde onder geen voor waarde in aanmerking zou ko men. Spr. is er niet zeker van, of dit standpunt bij voorbaat juist moet worden geacht. Al behoeft men niet direct te ijveren voor een scheepvaart- sluis aan de mond van de Nieuwe Waterweg, zo zeide spr., zou het toch van belang kunnen zijn aan de mond een stormstuw te bou wen, die in geval van abnormaal hoge vloedstanden tijdelijk zou worden gesloten. Een onderzoek naar de moge lijkheid van een afsluiting van de Nieuwe Waterweg verdient daarom aanbeveling. AFSLUITING VAN ZEEGATEN. Voor afsluiting van de overige zeegaten komen in aanmerking het Haringvliet, het Brouwers- havensche Gat en de Ooster- schelde. Als afsluitingen worden ge dacht dammen met scheepvaart en uitwateringsluizen: 1. In de Oude Maas bij de Welplaat. 2. In het Haringvliet ten W. van Hellevoetsluis. 3. In het Brouwershavensche gat ter hoogte van Ouddorp. 4. In de Oosterschelde van Schouwen ten W. van de Zierik- zeese haven naar een punt op Noord-Beveland ten W. van Co- lijnsplaat. 5. Afsluiting van het Veersche Gat ten N. van Veere. Wanneer de zeegaten op boven genoemde wijze zijn afgesloten, zou na enkele jaren een zoet waterboezem zijn gevormd ter grootte van rond 70.000 ha. Landbouw en veeteelt zouden de beschikking hebben over zoet water, hetwelk vooral voor tuin bouw en ooftteelt van betekenis zoij zijn. BESPARING OP ZEEDIJKEN. Wanneer de zeegaten worden afgesloten, zou het onnodig zijn de zee- en rivierdijken binnen de afsluitdammen te verhogen en te verzwaren en zou men kunnen volstaan met deze in de oorspron kelijke gen. toestand terug te bren- VERKEERSWEGEN TE LAND. De ontwikkeling van de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden is achtergebleven door het ont breken van behoorlijke verbin dingen te land. Heeds jaren wordt geijverd voor een vaste verbinding van Overflakkee via Tiengemeten met Beijerland. De verbinding van Schouwen met het vasteland via Zijpe is duur en slecht. Ook wordt reeds geijverd voor een vaste verbin ding tussen Noord- en Zuid- Beveland. Het is niet te verwachten, dat zolang deze verbindingen niet beter zijn, de eilanden aantrek kingskracht zullen hebben voor de vestiging van industrie. VERKEERSWEGEN TE WATER. Het verkeer te water zal grote wijzigingen ondergaan. De Zeeuwse en Zuidhollandse stromen hebben bij onze schip pers geen beste naam. Door de sterke stromingen, het grote tij- verschil en de vele banken zijn zij moeilijk bevaarbaar en voor binnenschepen gevaarlijk. Bij een afgesloten boezem met een constant boezempeil zou het laden en lossen ononderbroken Voortgang kunnen vinden en zou het varen minder riskant zijn. Grote perspectieven van natio nale en zelfs internationale bete kenis zouden zich openen, wan neer het mogelijk zou zijn de met deze boezem in verbinding zijnde kanalen hetzelfde peil te geven als de boezem. Spr. heeft hier op het oog het kanaal door Zuid-Beveland, <|fet kanaal door Walcheren en het Voornsekanaal, waarvan het ka naal door Zuid-Beveland verre weg het voornaamste en drukst bevarene is. Het peil van dit kanaal is 0.26 m N.A.P., variërend tussen 0.35 m en 0.30 m N.A.P. Wanneer in de Dordtse Kil en in de Nieuwe Merwede een stuw met schutsluis worden gebouwd, is een afgesloten boezem ge vormd, waardoor kan worden voorkomen, dat water uit deze boezem via de Noord of Nieuwe Merwede naar de Nieuwe Maas afvloeit. Men kan deze boezem in het voorjaar met Rijn- en Maaswater opzetten en het kanaal door Zuid- Beveland hetzelfde peil geven. In dit geval zou de sluis bij Wemeldinge steeds open kunnen staan en behoefden de schepen van Antwerpen naar Rotterdam en de Rijn slechts te schutten te Vlake en in de Dordtse Kil of de Nieuwe Merwede. KANAAL DOOR WALCHEREN. Het kanaal door Walcheren heeft een peil van 0.90 m N.A.P., met een variatie van 20 a 30 cm naar boven en beneden. Het zou van belang zijn van de schut- en keersluizen te Vlissin- gen het kanaal aan te sluiten bij de hierboven genoemde boezem. De sluizen bij Veere zouden dan steeds open kunnen staan; het water in het kanaal zou geleide lijk verzoeten en de zoute kwel naar de polder Walcheren zou eindigen. Nagegaan moet wor den, of een dergelijke verlaging van het kanaalpeil met het oog op funderingen kan worden toe gelaten. RECRE ATIEBEL AN GEN. Hoewel de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen reeds voor de recreatie te water worden ge bruikt, blijft dit gebruik in hoofd zaak beperkt tot grotere vaar tuigen, die een stootje kunnen verdragen. Wanneer door afslui ting der zeegaten een grote boe zem zal zijn gevormd, is deze voor massa-recreatie ook met kleinere vaartuigen geschikt. De strand-recreatie zal op de eilanden tot sterker ontwikkeling kunnen komen, wanneer de ver bindingen met de overige delen des lands gemakkelijker zijn ge worden. Voor de recreatie zal het ook van belang zijn, dat de aankle ding van dijken en wegen en boe renerven goed verzorgd is. Het moet een lust zijn langs land schappelijk goed verzorgde dij ken, wegen en boerenerven door dit vruchtbare land te toeren. DE VISSERIJ. Tot nu toe zijn uitsluitend ere ditposten genoemd voor de af sluiting. De visserij zal daaren tegen een verliespost opleveren. Weliswaar zal de boezem een uitstekende gelegenheid bieden voor de ontwikkeling van de bin nenvisserij op dezelfde wijze als dit bij het IJsselmeer is gebleken, maar de oester- en mosselcultuur zal op de plaatsen waar zij nu wordt uitgeoefend bij afsluiting van de zeegaten te niet gaan. Hiermede zijn grote bedragen gemoeid en aanzienlijke investe ringen in de vorm van oester putten enz. Nagegaan zal moeten worden, of bij afsluiting van de Ooster schelde aan de buitenzijde van de afsluitdam op de daar aan wezige platen, zoals de Roggen- plaat en Neeltje Jansplaat de oester- en mosselcultuur zal kun nen worden voortgezet. Ook de garnalenvisserij in de Zuidhollandse en Zeeuwse stro men zal nadeel ondervinden van de afsluiting der zeearmen. Wanneer het niet mogelijk zou blijken buiten de afsluitdammen de oester- en mosselcultuur voort te zetten, zullen evenals bij de Zuiderzec-visserij maatregelen moeten worden getroffen voor herscholing der bij deze teelten betrokkenen en voor schadeloos stelling voor de waardeloos ge worden investeringen. Het Amerikaanse departement van Defensie en de commissie voor atoomenergie hebben mee gedeeld, dat dit voorjaar geen nieuwe proeven met het atoom kanon zullen worden gehouden. In kringen van bergbeklim mers in New Delhi nam men aan, dat de berichten over het mislukken van de expeditie slechts de eerste twee pogingen betreffen. Men acht het hoogst onwaar schijnlijk dat nu de moeson pas over 14 dagen is te verwachten, de expeditie de beraamde derde poging niet zal ondernemen. Onder vporzitterschap van ex- kapitein R. Westerling is op 5 Mei j.l. opgericht de stichting S.O.S. (Steunt ontredderde sta ten). De bedoeling van deze vereniging is, „om van de goed willende mensen in Nederland een krachtige eenheid te maken en wel een buitenparlementaire eenheid" volgens de doelstelling van de vereniging moet deze een heid druk uitoefenen op de auto riteiten, opdat men als Neder landers de morele plichten na komt. Sinds de dood van Stalin heeft niets de openbare mening zo in beroering gebracht als de vrijla ting van de doktoren, die drie maanden tevoren waren gearres teerd op beschuldiging van ver giftiging of poging tot vergifti ging van leidende figuren uit de Sowjetwereld. De vrijlating van mannen, die door de gehele communistische wereld als de verachtelijkste mis dadigers waren gebrandmerkt tezamen met dé officiële bekend making van amnestie aan grote groepen veroordeelde misdadi gers, wekt in het algemeen de indruk, dat men het harde dicta toriale systeem van Stalin wil gaan verzachten en dat er een Volgens een bericht uit Napels zou de 69-jarige Zwitserse professor Augusts Piccard midden Juni nabij de eilan den Capri en Ponza een poging ondernemen tot een duik van 3000 meter in de Middellandse Zee. De professor heeft te Castella Mare di Stadia toezicht gehouden op het verrichten van de laatste werkzaam heden aan de „Bathysphere", de duikerklok, waarmede hij de poging zou ondernemen. Vijf jaar geleden deed Piccard een poging aan de Afri kaanse Westkust om tot 4000 meter af te dalen. Nadat zijn duikerklok bij een proefduik, waarbij zij onbemand was, werd beschadigd, zag Piccard van de diepzeeduik af. Bij deze pogingen is hij niet meer dan 23 meter onder de zeespiegel geweest. Tot nu toe is de Amerikaan Beebe het diepst in zee afge daald. In 1934 bereikte deze nabij de Bermuda-eilanden een diepte van 923 meter. Prof. Piccard steeg 21 jaar geleden in een stratosfeer- balion tot een hoogte van 16.201 meter. Donderdag heeft Ir W. van Soest, rij kstuinbouwconsulent voor Zeeland en Brabant, die als opvolger van Ir J. M. Riemens, is benoemd tot directeur van het proefstation voor groenten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk en rij kstuinbouwcon sulent voor Zuid-Holland, in te genwoordigheid van talrijke of ficiële personen uit land- en tuinbouwkringen afscheid geno men van Zeeland. In de toespraken kwam naar voren dat men Ir Van Soest zeer ongaarne ziet gaan. De direc teur van de tuinbouw, Ir F. J. Honig deed echter uitkomen dat men geen andere keus had. Tot opvolger van Ir Van Soest is be noemd Ir J. J. van Hennik, reeds tuinbouwconsulent voor de LJsselstreek. Deze kan als '11 waardig opvolger voor Ir Van Soest beschouwd worden. Hij heeft zich namelijk, voordat hij in Zutphen werd benoemd, op de economisch-statistische af deling van het ministerie van Landbouw met vele Zeeuwse problemen bezig gehouden. De heer J. Q. C. Lenshoek, voorzitter van het huldigingsco mité, opende de rij van sprekers. Hij kon o.m. verwelkomen de heer C. Philipse, die namens Ged. Staten aanwezig was, dr J. G. ten Houten, directeur van het instituut voor plantenziek- tenkundig onderzoek te Wage- ningen en Ir' Honig, alsmede vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Goes en di verse landbouworganisaties. Hij vergeleek het werkgebied, dat Ir Van Soest thans gaat verla ten, met dat wat hij in het Westland zal krijgen. Ir Van Soest wordt van millionair mul- ti-millionair, zo zei hij, want van een veilingomzet van rond 20.000.000 gaat Ir Van Soest naar een gebied waar de omzet meer is dan f 100.000.000. Hij wenste hem namens de kring Zeeland der Nederlandse fruit telersorganisatie, de tuinbouw- commisssie van de Stichting voor de Landbouw, de provin ciale commissie der veilingen en de proeftuin Zeeland geluk met zijn benoeming in 't West- land. Als blijvende herinnering ont ving de heer Van Soest een fraai schilderstuk van Zeeuwse schorren. Ook mevrouw Van Soest werd in de huldiging be trokken. Verscheidene sprekers voerden hierna het woord. Van hen noe- wen wij voorts dr Ir C. W. C. van Beekom, de rij kstuinbouw consulent, die namens het col lege van consulenten sprak. De heer Van Soest vertelde dat de hechte samenwerking en vriend schap, die hij in Zeeland heeft ondervonden, de meest vrucht bare bodem vormden voor het bereiken van goede resultaten en hij wenste dan ook zijn op volger alle succes toe. De heer Van Hennik, de op volger, stelde zich met een kor te speech aan de Zeeuwse fruit telers voor. reden. In de proclamatie na Sta ling dood, waarin het volk wordt aangespoord de eenheid te bewa ren en tegen een „paniek" wordt gewaarschuwd, vindt men het be wijs, dat de regering moeilijk heden had met de grote massa van het volk. wijziging zal komen in het poli- tie-apparaat, zoals het onder Sta lin bestond. Eén punt trekt speciaal de aan dacht en draagt er toe bij deze mening te versterken, n.l. dat de Sowjet-regering heeft erkend, dat de bekentenissen van de doktoren waren afgedwongen door ontoe laatbare methoden, die onder de zijn. Het lijkt er haast op, dat dit het einde zal betekenen van de lange reeks van dergelijke „be kentenissen." Maar wij moeten niet vergeten, dat wat nu is ge beurd, ook vroeger al is voorge komen en dat het toen een tijde lijk verschijnsel betrof zonder een duurzame uitwerking op de re geringsmethode of de structuur van de Sowjet-Unie. NIET DE EERSTE MAAL. Begin 1939 werd plotseling een einde gemaakt aan de grote zui veringsprocessen van de vooraf gaande jaren. Yezhow, die deze geleid had, viel in ongenade en werd door Beria opgevolgd. Honderdduizenden gevangenen werden vrijgelaten en daaronder bevond zich ook een groep onder wijzers, die op beschuldiging van contra-revolutionnaire acties wa ren gearresteerd, „bekend" had den en veroordeeld waren. Ook van hen werd openlijk medege deeld, dat de bekentenissen waren afgedwongen geweest. Hun aan klagers werden gearresteerd. Op het 18e communistische partij congres zei Stalin, dat er een einde moest komen aan deze mas sa-processen, daar vele onschul- digen hier de dupe van waren geworden. Men dacht toen een nieuw tijdperk in te gaan. Doch het systeem werd slechts voor korte tijd verslapt om daarna weer des te strenger toegepast te worden. In 1939 werden de misdadige practijken om bekentenissen af te dwingen openlijk veroordeeld. In 1953 werden ze nog steeds toegepast. Men moet dus voor zichtig zijn met het trekken van conclusies na deze nieuwe offici ële veroordeling van oude me thoden. DE GESCHIEDENIS HER HAALT ZICH. Wat is nu de reden van deze nieuwe veroordeling in 1953? Misschien kan men die vinden in de reden, die de Sowjet-regering in 1939 had. Toen hadden de uit gebreide zuiveringsacties onrust, vrees en ontevredenheid onder het volk gezaaid. Men ging zich van het régime afwenden. Men bevond zich aan de vooravond van het derde vijfjarenplan. De internationale toestand zag er somber uit. Men moest het volk weer voor zich winnen en daar om handelde men zo. Het kan best zijn, dat men in 1953 ditzelfde doet om dezelfde Malenkow, die niet het enorme prestige van Stalin heeft, moest iets doen om zich populair te ma ken en het volk op zijn hand te krijgen. Een nieuwe regering wordt al tijd ingeluid met nieuwe belof ten, met de verzekering, dat zij beter zal zijn dan de oude. Van daar de amnestie, de veroordeling van tirannieke methoden, de be loften van constitutionele protec tie, een plotselinge prijsdaling in voedsel en verbruiksartikelen en een vreedzame buitenlandse poli tiek. Dit alles (doch zonder een verslapping in het werkelijke be stuursapparaat van de oligar chie) vormt een „populair pro gramma." En zoals gezegd is zo'n pro gramma al meer vertoond en ge bleken slechts zeer tijdelijk te zijn. Doch er is ook de mogelijk heid, dat deze concessies door nog meer concessies gevolgd zul len worden; dat zelfs zo'n kleine stap belangrijk zal blijken en dat onder de druk van de gevoelens, die onder het volk heersen, een richting zal worden ingeslagen, waarin het niet mogelijk is terug te gaan, zodat het zelfs een be gin kan zijn van grote verande ringen. Wij kunnen hier nog niet over oordelen. Want er is nog niet genoeg bewijs. Het ijzeren gor dijn maakt het ons onmogelijk er achter te komen, wat de mas sa van het Russische volk zelf voelt. En ondanks de dictatuur kon dit uiteindelijk wel eens de beslissende factor blijken te zijn. In Groningen werd van deze vereniging een bijeenkomst ge houden, waarop ex-kapitein Wes terling het woord heeft gevoerd. In zijn rede heeft hij gesproken over de ontwikkeling in Indonesië na de bevrijding en de commu nistische activiteiten achter de schermen. Na de bevrijding zou Indonesië volgens ex-kapitein Westerling in handen zijn geval len van de satellieten van de be zetter. Uiteraard kwam ook de actie in Zuid-Celebes ter sprake. Met betrekking tot deze actie verklaarde ex-kapitein Wester ling dat terreur, brandstichting en moord daar destijds aan de orde van de dag waren en dat door een zuivering in drie maan den tijd de orde zou zijn hersteld. Volgens de statistieken had de eenheid van Westerling 5000 pa tronen verschoten, maar, zo ver klaarde ex-kapitein Westerling, de beschuldiging waren 42.000 mensen vermoord. Deze beschul diging zou volgens hem uit de communistische koker zijn ge komen. Ex-kapitein Westerling verklaarde op deze bijeenkomst dat drie commissie in Zuid-Cele bes een onderzoek hadden inge steld en een rapport hadden uit gebracht aan generaal Spoor. Hij vroeg zich af, waarom dit rapport aan generaal Spoor in Nederland nimmer is gepubli ceerd. Ex-kapitein Westerling had een afschrift van dit rapport en gaf hiervan kennis aan de talrijke aanwezigen op deze bij eenkomst. In het rapport zou hebben gestaan dat generaal Spoor de mening was toegedaan, dat de toepassing van een nood- recht met verregaande bevoegd heden noodzakelijk was. In al gemene zin, aldus het rapport, was de executie van misdadige en schuldige elementen de enige mogelijkheid om de bevolking het vertrouwen te hergeven. Ex- kapitein Westerling zou volgens dit rapport op harde, maar con sequente wijze zijn opgetreden en had geenszins in het wilde weg het noodrecht toegepast. In dit rapport zou generaal Spoor kapitein Westerling als een man met uitzonderlijke kwa liteiten hebben beschreven. Toen anderen evenwel het voorbeeld van Westerling gingen volgen, konden fouten niet uitblijven. Het rapport meldt volgens spre ker verder, dat het psychologisch onjuist werd geacht te diep te wroeten in de actie omdat daar mede onrecht werd gedaan aan onderdelen, die onder moeilijke omstandigheden naar eer en ge weten hebben gehandeld. Tenminste 8 personen zijn om het leven gekomen door een zware storm, die Zuid- en Mid- den-Chili teisterde. Acht brug gen werden vernield en er de den zich uitgebreide overstro mingen voor. De stad Conistitucion, 160 mijl ten Zuiden van Santiago, is af gesneden en moet worden be voorraad door vliegtuigen. OV De gemeenteraad van Kaap stad zal de officiële parade op 2 Juni, de dag van de kroning van koningin Elizabeth van En geland, niet bijwonen, omdat de militaire autoriteiten van Zuid- Afrika hebben bepaald, dat de „Union Jack" niet zal worden meegevoerd en het „God save the Queen" niet zal worden ge speeld. De raad besloot wel de para de van oud-strijders, die later op die dag zal worden gehouden, te erkennen. Op deze parade zal wel de Britse vlag worden mee gevoerd en het Britse volkslied worden gespeeld. De militaire autoriteiten ver klaarden, dat de officiële proce dure het meevoeren van de „Union Jack" in parades, be halve in Natal, verbiedt en dat het „God save the Queen" slechts kan worden gespeeld als de gouverneur-generaal aanwe zig is. Het college van burgemeester en wethouders van Stavenisse heeft dezer dagen besloten maatregelen voor te bereiden ter bescherming van de burger bevolking tegen de gevaren van eventuele stormvloeden in de toekomst. Behalve het in het le ven roepen van 'n verantwoord alarmsysteem zal het gemeente bestuur o.a. ook maatregelen treffen voor een tijdige interne evacuatie van de burgerbevol king naar die gedeelten der ge meente, welke als „veilig" kun nen worden beschouwd. In hoe verre van een verplichte eva cuatie in geval van nood sprake zal zijn zal nader worden beke ken. Het ligt in ieder geval in de bedoeling de bewoners van be paalde gedeelten der gemeente vóór de a.s. winter een adres aan te wijzen, waarheen zij zich bij gevaar aan te geven door een nader vast te stellen alarm signaal dienen te begeven. Voorts heeft het college tegen 1 Juni a.s. een vergadering met vertegenwoordigers van de pol ders en waterschappen in de gemeente Stavenisse uitge schreven voor het houden van voorbereidende besprekingen inzake de samenwerking tussen de polders en waterschappen en de gemeente Stavenisse met be trekking tot de beveiliging van de burgerbevolking tegen de ge varen van stormvloeden. In tegenwoordigdheid van de directeur van het loodswezen te Rotterdam, de heer J. Tissot van Patot en de hoofdingenieur van de technische dienst bij de rijkskustverlichting de heer Van Diggelen, heeft het hoofd van de kustwacht, de heer M. Me- ganck, de geheel verbouwde en gerestaureerde lichttoren van Wester-Schouwen officieel weer in bedrijf gesteld. Het licht heeft nu een licht sterkte bij draaiend licht van 50.200.000 kaarsen en bij stil staand licht van niet minder dan 13.000.000 kaarsen. n. in »n m et en de nd an

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5