u;i «u s m Binnenlands nieuws Provinciale Staten van Zeeland buitengewone zitting bijeen rovincie in Wat ze van ons zeggen Voor de Zondag Kerkdiensten De Amerikaanse minister van Handel over Eisenhower en Taft Waarschuwende woorden van Chester Bowles AGENDA: De rantsoenering in Oost-Duitsland BOEKENHOEKJE TERNEUZEN. AXEL. GOES. 's-H. ARENDSKERKE. IS VEEL GEZELLIGER Wif- SCHOONDIJKE. IJZENDIJKE. Leer mij, Here, Uw weg. Verenig mijn hart tot de vreze van Uw naam! Ps. 86 11. De man, die deze bede bad en te zamen voegde, kende het men selijk hart voorzeker. Hij wist, hoe verdeeld het kon zijn in zijn wensen en begeren. Hoe men zelfs met de bede op de lip pen en ook wel enigermate in het hart: „leer mij, Here, Uw weg", tegelijkertijd kan vervuld zijn van allerlei tegenstrijdige begeerten. Hoe men kan hunke ren naar andere dan door God geheiligde wegen. Daarom voegt hij er aan toe: Verenig mijn hart, o Here! Help mij, dat ik niet anders dan het ene doel in het oog vatte. Maak dat tot mid delpunt van mijn leven. Dat ik meer en meer uw eigendom worde, en dus voor alles naar Uw wil en weg lene vragen en uw naam lere vrezen. Laten ook wij, reizigers als wij zijn op de brede levensstroom, die ons zo licht naar alle zijden meesleept, die bede schrijven boven ons levensboek. Verenig mijn hart, o Here! Bind ze te zamen, alle gaven en krachten, opdat ik ze niet misbruike, maar tot Uw eer toestede. Leid ze in Uw spoor, alle wensen en begeerten, heilig ze tot Uw eer, alle talenten en bekwaamheden. Ja, laten alle .ritgangen mijns harten uitlopen op het einddoel, waarvan de en gelen met bedekten aangezichte zingen: de eer en verheerlijking van Uw heilige naam. Geef ons een willig hart Om Uwen weg te gaan; Leer ons in vreugd en smart Uw leidingen verstaan. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 31 MEI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vicaris Wisse; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van'Zaamslag. Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10.30 uur Eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch, van Biervliet. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 3 uur Ds. J. Scholten. 10 uur Kerk voor Jongeren van 12 tot en met 15 jaar in „Bethel" (2e Verbindingsstraat)mej. M. van Strien. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansnra; 2.30 uur Ds. G. Jansma (Bed. H. Doop). WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 30 MEI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 31 MEI 1931. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom (Bed. H. Avondmaal). St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch (Bed. H. Doop). Breskens: 10 uur en 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. C. B. Boere. Hoafdplau*: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaf f. Qostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement: 9.30 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W, Schopenhauer; 7 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer (Bed. H. A.). Sluis: 11 uur Ds. J. B. van Borg, van Retranchement. St. Anna ter Muiden: 2 uur Ds. L. S. Blom, van Aardenburg. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 u. Ds. C. Blomaard Zuidzande: 9.30 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. HOEK: 10 uur en 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur en 4.30 uur Ds. G. J. van Kamp, van Amster dam. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. W. F. M. Lindeboom, van Zwijn, drecht. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Stud. D. Berghuis, van Groningen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur FRIES VEE VOOR ZUID-BEVELAND. Bijna 70 stuks vee, geschon ken door landbouwers uit Leeu warden en Leeuwarderadeel, zijn overgedragen aan gedu peerde landbouwers in Rilland, Krabbendijke, Waarde en Krui- ningen. Deze overdracht ge schiedde op de hoeve van de heer L. Boot aan de Zanddijk bij Kruiningen. Namens de Friezen droeg de heer Van der Werf uit Leeu worden het vee over aan de heer M. Kostense, die het namens de herstelcommissie van de Stich ting voor de Landbouw in Zee land in ontvangt nam. In de dankwoorden die werden ge sproken kwam tot uiting dat deze giften niet alleen een fi nanciële steun, doch vooral een morele steun voor de getroffe nen betekenen. Uiteraard is aan de Zanddijk alleen het vee voor Kruiningen overgedragen, de rest werd per vrachtauto naar de getroffen landbouwers in de andere gemeenten gevoerd. Het vee, hokkelingen en melk koeien, was van uitnemende kwaliteit. Vergadering Nieuw-Neuzen- polder. De ingelanden van de Nieuw- Neuzenpolder kwamen Donder dag in Hotel „Centraal" te Ter neuzen bijeen. De voorzitter, dijkgraaf A. Wolfert, bracht de ramp van de eerste Februari in herinnering, waarbij de Nieuw- Neuzenpolder zo zwaar werd be proefd. Spreker dankte het col lege van Burg. en Weth. te Hoek, de bewoners van het Boeregat en vooral ook de Terneuzense boots lieden voor de hulp, welke zij allen in de rampdagen hebben verleend. Teneinde de polder weer in de vroegere staat te krijgen, wordt gerekend op een flinke bijdrage van de zijde van „Landbouwher- stel". De vergadering besloot het dijkgeschot voor het binnenbe- heer te verhogen van 15 tot 20 °/o. Herkozen werden als gezwo rene de heer F. Dieleman en als leden van de dijkraad de heren A. Wolfert en J. de Putter. Uit de vergadering werd ver zocht er bij het college van Ged. Staten op aan te dringen de zee dijk te verhogen. »De blauwe steentjes." Gisternamiddag omstreeks half zeven reed een bestelwagen van de firma Van Sluis uit Middel burg, bestuurd door haar verte genwoordiger C. G„ wonende te Lewedorp, op de Provineialeweg, komende uit de richting Drie wegen. Nauwelijks had de bestelwagen het geasfalteerde gedeelte van de weg verlaten of zij begon op de nog steeds onbehandelde blauwe steentjes bij het Gulf-tankstation te slippen en nadat de wagen tot driemaal toe over de kop was ge slagen kwam zij op het twee me ter lager liggend bouwland te recht, waar de bestelwagen met de vier wielen op de grond tot stilstand kwam. Ook ditmaal liep het verkeers ongeval bijzonder goed af, want de bestuurder had slechts enkele schrammen aan gelaat en benen opgelopen, terwijl zijn echtgenote, die naast hem zat, er af kwam met gekneusde scheenbenen en een bloeduitstorting boven het linkeroog. Nadat dokter De Koek mevr. G. verbonden had, is zij per taxi naar haar familie te Axel terug gekeerd. Ondanks de acrobatische toeren werd de bestelwagen slechts licht beschadigd en werd zij door een kraanwagen van de garage Kerckhaert weggesleept. Baldadigheid of souvenir- jagerij? Langs de Scheldekade wappe ren vlaggen van verschillende nationaliteiten. Het geeft de om geving van de Scheldekade een vrolijk aanzien, hetgeen voor de indruk, die bezoekers van Ter neuzen krijgen, van belang is. Tijdens de Pinksterdagen nu is de daar wapperende Ierse vlag ontvreemd. Welke drijfveren bij hen, die zich hieraan Schuldig maakten, hebben voorgezeten, is ons niet bekend. Hoewel de dundoeken altijd een uur na zonsondergang worden ingenomen, bleven ze juist die nacht hangen. Van deze gelegenheid hebben baldadigen of souvenirs jagers gebruik ge maakt zich de vlag toe te eige nen. Wie eventueel aanwijzingen kan verstrekken, die tot opspo ring van de daders zouden kun nen leiden, gelieve kennis te geven aan de bevoegde instan ties. Opbrengst Blauwe week- collecte. De alhier voor bovenstaand doel gehouden collecte heeft een bedrag van 47,59 opgebracht. Suite van Kousemaker op gramofoonplaat. Wij vernemen dat de N.V. Pho- npgram in de loop van de maand Juni een opname zal maken van de „Petite Suite" van Adr. Kou semaker te Goes. Deze compo sitie zal voor dat doel worden uitgevoerd door de mariniers kapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland. Aardbeien van de volle grond. Deze week zijn op de veiling te Kapelle de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Het betrof een partijtje van ruim IY2 K.G. van de kweker C. van der Vliet uit Biezelinge. De aardbeien gingen voor 1,12 per kg van de hand. Grote bakkerij door brand verwoest. Vrijdagmorgen in alle vroegte heeft 'n grote uitslaande brand de stoomtoakkerij van de heer J. van der Maale aan het Kerk plein te 's-Heer Arendskerke, één van de grootste bakkerijen in Zeeland, volkomen verwoest. Het pand, dat 2 jaar geleden was verbouwd, alsmede het woonhuis werd een prooi der vlammen. De bewoners, de bak ker, zijn echtgenote en 3 kinde ren konden zich op het nipper tje redden. De echtgenote van de bakker heeft de brand ontdekt. Het ge zin sliep op de bovenverdieping. Mevrouw Van der Maale werd omstreeks half één wakker door geknetter en een rooklucht. Zij waarschuwde haar man, die on middellijk naar beneden rende en daar tot de ontdekking kwam dat de bakkerij, die twee verdie pingen telt, reeds een grote vuurzee was. Hij ging daarop snel de woning weer binnen en wist zijn geld en enkele waar depapieren nog te redden. Hij moest het brandende huis toen echter verlaten, waardoor hij zijn kleren niet meer in veilig heid kon brengen. Mevrouw Van der Maale had inmiddels met de kinderen de woning verlaten, de buurman, een manufactu- rier, gewekt en bij hem de poli- De Amerikaanse minister van Handel, heeft te New York ver klaard, dat de berichten vol gens welke er een breuk tussen president Eisenhower en sena tor Taft is ontstaan, niet ern stig moeten worden genomen. Hij zeide dit naar aanleiding van de verklaring van Eisenho wer, waarin laatstgenoemde te kennen gaf dat hij het niet eens is met Tafts voorstel om de Ver. Staten in Korea geheel naar eigen goeddunken te laten op treden, als de bestandsbespre kingen zouden mislukken. Ds. uur en H. van Leeuwen. tie gewaarschuwd. De brand weer was omstreeks kwart voor één ter plaatse en begon het vuur met 2 stralen te bestrijden. Daar het gevaar voor omliggen de panden niet denkbeeldig was, werd ook de Goese brandweer gealarmeerd, die omstreeks 10 minuten voor één aankwam en toen door middel van een zoge naamd aanjaagsysteem de strijd tegen het vuur met 5 stralen aanbond. Men wist hierdoor de omliggende panden te behou den, doch de bakkerij alsmede het woonhuis is geheel uitge brand. Het pand, alsmede de inboedel was verzekerd. De schade bedraagt ongeveer een ton. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. De bakker was des avonds nog in de bakkerij geweest, doch had niets bijzonders bemerkt. Diaconale Conferentie. Te Schoondijke is dezer dagen een diaconale conferentie gehou den van de Gereformeerde Kerk, waarop ds. A. Elshout uit Kou- dekerke heeft gesproken over diaconaal werk en sociale voor zieningen. Verder werden behandeld de taak van de vrouw op diaconaal terrein en mogelijkheid om te komen tot een tehuis voor ouden van dagen in Oost en West Zeeuws-Vlaanderen. Overplaatsing. Met ingang van 1 Juni a.s. wordt de grenskommies J. Ris- seeuw alhier overgeplaatst naar de douanedienst te Sluis. EERSTE KERSEN IN ZUID LIMBURG. Gisteren zijn te Eijsden de eer ste kersen geveild. Het waren 100 kilo „vroegste ter markt" a ƒ0,40 per kilo. Binnen acht dagen worden ker sen van betere kwalitiet ver wacht, n.l. de vroege Duitse kers. De smakelijke Meikers is dit jaar iéts later en zal waarschijn lijk over veertien dagen worden geveild. HIJ WAS EEN BEKEND CONCERTPIANIST Een bewoner uit Rotterdam, een groot muziekliefhebber, maakte vorige week Donderdag in de trein kennis met een enigs zins beschonken man, die in Delft was ingestapt en die zich voor stelde als de bekende concertpia nist zus en zo. Hij zou die mid dag nog moeten optreden in de Koninginnekerk. De Rotterdam mer nodigde hem uit in zijn wo ning een kop koffie te drinken, waarop de ander grif inging. Hij speelde nog wat op de piano en toen het tijd werd om op te stap pen was de muziekliefhebber overtuigd met een groot kunste naar te doen te hebben. Daarom leende hij hem graag 50,om boodschappen te doen. Het geld zou de pianist na zijti recital, dat 80 gulden zou opleveren, terug betalen. Hij kwam niet weerom. De recherche, geassisteerd door de Haagse poliite kwam er ach ter dat de muzikale oplichter de 56-jarige pianist L. A. J. B. uit MOTIE GERICHT AAN DE TWEEDE KAMER. De GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 u. Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H.H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Provinciale Staten van Zeeland zijn Vrijdag in buiten gewone zitting te Middelburg bijeengekomen ter behandeling van de door het provinciaal be stuur uitgebrachte nota over de gevolgen van de watersnood ramp voor Zeeland. In de eerste plaats had daar bij het verkeer over de Zeeuwse wateren de aandacht vaa de Statenleden. Een van hen, de heer P. V. M. Vercauteren (K.V.P.), vroeg of het niet mo gelijk is, een grotere boot in te leggen tussen Perkpolder en Hoedekenskerke. Namens Ged. Staten werd hierop geantwoord, dat het college verbetering van deze tijdelijke dienst, die de dienst Perkpolder-Kruiningen vervangt, overweegt. Men zal 'n proef nemen met een grotere boot, speciaal om het vracht vervoer te dienen. Naar aanleiding van opmer kingen van andere Statenleden, deelden de Gedeputeerden o.m. mede, dat een bootverbinding Perkpolder-Hansweert niet tot de mogelijkheden behoort. Men koestert de hoop, dat de verbin ding Perkpolder-Kruiningen eind 1953 weer kan functionne- ren. Ook zal worden nagegaan of er nog verbetering kan wor den gebracht in de dienst Kat- seveer-Zierikzee door een gro tere boot te laten varen. Maan dag a.s. heeft het provinciaal bestuur een bespreking met het gemeentebestuur van Zierikzee en dan zal deze kwestie ook aan de orde komen. Tussen Zijpe en Anna Jacoba komt een Moer- dijkpont. Voorts werd gesproken over de noodwet dijkherstel en alles wal) daarmee samenhangt.Daar- bij uitten diverse Statenleden hun teleurstelling, dat er geen vertegenwoordiger van de pro vinciale waterstaat in Zeeland is opgenomen in de zogenaamde Delta-commissie. Zij beschouw den dit als een gemis, omdat Zeeland zo nauw bij het Delta project is betrokken. Het college van Ged. Staten bleek dezelfde mening te zijn toegedaan en zegde toe, er op te zullen aan dringen, dat alsnog een Zeeuw se vertegenwoordiger in deze commissie zal worden opgeno men. Naar aanleiding van op merkingen over de wederop bouw verklaarde de Gedeputeer de, mr A. J. van der Weel, ver trouwen te hebben, dat de her bouw veel vlotter en beter zal verlopen dan na de bevrijding. In alle fracties werd critiek uit geoefend op dit ontwerp, dat men in vele opzichten nadelig achtte voor de belangen van de getrof fenen. Zo werd afkeurend ge sproken over het feit, dat de ver vangingswaarde der verloren of beschadigde goederen slechts ten dele wordt uitgekeerd en dat de immateriële schade in het geheel niet wordt vergoed. Men achtte de vrees gerechtvaardigd, dat de getroffen gebieden lange tijd las ten te dragen zullen krijgen, die op de economische ontwikkeling van het gewest remmend zullen werken, omdat bovendien een deel van de getroffen gebieden door de oorlog reeds meermalen is getroffen, waardoor reeds een verarming is ontstaan. De heer C. Philipse, lid van G. S., verklaarde dat de voorgestelde vergoeding voor de schade, gele den in de landbouwsector, te ge ring is. In het algemeen moet worden gevreesd, dat de gedu peerde landbouwende bevolking bijna drie jaar van haar inkom sten is beroofd. Enkele statenleden spraken met afkeuring over het feit, dat de gelden uit het rampenfonds in de eerste plaats worden ge bruikt om de kosten van een deel der vergoedingen aan de slacht offers te dekken. Het zou, naar men meende, juist zó moeten zijn dat dit door het Nederlandse volk bijeengebrachte geld gebruikt zal worden om aanvullende uitkerin gen te verlenen. Tenslotte namen de staten een motie aan, die door alle fracties werd ondersteund en die gericht zal worden aan de leden van de Tweede Kamer. In deze motie wordt een dringend beroep ge daan op de Tweede Kamer om het wetsontwerp zodanig te wijzi. gen, dat meer rekening zal wor den gehouden met de werkelijk geleden schade. Daardoor zal te gemoet worden gekomen aan het algemeen verlangen naar inte grale schadevergoeding, even tueel bestaande uit vervangings waarde min afschrijving, aan te vullen voor dit laatste door ren teloze credieten. Voorts werd ge vraagd tevens de huisraadschade in de wettelijke regeling te be trekken, opdat het rampenfonds aanvullend kan werken. Tenslotte werd nog meegedeeld, dat een regeling, in gunstige zin afwij kend van de oorlogsschadever goedingen, in Zeeland, niet als onbillijk wordt gevoeld. EMILE BUUSSE ZAG TERNEUZEN. Over zijn bezoek aan Zeeuws- Vlaanderen schrijft Emile Buijsse verder: Onder de strakke, Zon dagse lichtblauwe lucht bloeien de kerselaars zowel als de made lieven. De waterkant heeft zelfs zijn Pinksterblommen al gekre gen. Patrijzen vliegen laag over de weg. En een zwaluw scheert over een weide. In al de weiden van het kustland en van Zeeuws- Vlaanderen grazen zij, melk koeien, vaarzen en de domme kalvers, die huppelen van klein kalverplezier, ook al is de wind schraal. Wij hebben ze zien zitten, de mensen, aan tafel of bij het NEGER WINT STRIJD MET PYTHON. In het jaarverslag van het na tionale Krügerpark te Pretoria wordt gewag gemaakt van een strijd tussen een inlandse bos wachter en een vier meter lange python, een worsteling waaruit wonderlijk genoeg de neger als overwinnaar te voorschijn kwam. Joe, de boswachter, maakte met enkele collega's een inspec tietocht door het uitgestrekte park, toen hij plotseling in de verte het angstige gepiep van een z.g. honingvogel hoorde. Joe verzocht zijn vrienden een ogenblik te wachten en toog al leen op onderzoek uit. Toen hij wat al te lang weg bleef, volgde 'n andere boswach ter zijn spoor en spoedig vond hij Joe, die in een hevig gevecht ge wikkeld bleek te zijn met een enorme python. De reuzenslang had zich om het gehele lichaam van zijn slachtoffer gestrengeld. De neger had zijn handen nog vrij en hiermee greep hij vastbe raden de afschuwelijke kop van de slang en beet deze krachtig in de neus en ogen. Toen dit merkwaardige proces van „man bijt slang" een tiental minuten had geduurd, bleek de python er plotseling genoeg van te hebben en zocht zij, ernstig toegetakeld, haar heil in een overhaaste vlucht. Joe moest worden opgenomen in een nabijgelegen missiezieken huis, daar de slang bijna al zijn ribben had ingedrukt. Den Haag was. Het bleek, dat hij een straf van driemaal 2 dagen wegens overtredingen aan het opknappen was in de strafgevan genis te Scheveningen. De re cherche te Rotterdam haalde hem Donderdag, toen de straftijd om was, af en stelde hem in bewa ring- ONGELUK BIJ VELDOEFENING. Tijdens een in de buurt van Soesterberg gehouden veldoefe- ning, waarbij voor herhalings oefeningen opgekomen lucht- machtpersoneel was betrokken, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan. De 22-jarige onge huwde dienstplichtige korporaal A. H. Versteeg uit Heerlen, ver loor bij een ontploffing van springstoffen zijn linkerhand en werd bovendien in het gelaat ge wond. Levensgevaar is niet aan wezig. GEBOUW KON. MARECHAUSSEE TE GROESBEEK VERBRAND. Omstreeks half één Vrijdag middag is brand ontstaan in het gebouw van de marechaussee te Groesbeek. Het vuur ontstond in een klein gebouwtje achter de kazerne, waarin voorraden muni tie waren opgeslagen. Deze zijn dQor het vuur geëxplodeerd. De Groesbeekse brandweer tastte de vlammen met vele stralen aan, maar kon niet voorkomen, dat 't vuur oversloeg naar het met stro bedekte dak van 't hoofdgebouw, waaruit onmiddellijk de vlammen hoog oplaaiden. Het gebouw brandde in minder dan een half uur geheel uit. Het was sinds 1945 in gebruik. AARDOLIEVONDST TE RIJSWIJK (Z.H.). De Nederlandse aardolie-maat schappij bericht, dat een voorlo pige productieproef in de opspo ringsboring nabij Rijswijk (Z.H.) heeft uitgewezen, dat uit de olie- voerende laag, welke werd aan- de oneindigheid van alsmaar I getroffen op ruim 1500 m. diep groene velden en bloemen voorjte, inderdaad een economisch de huisjes. exploitabele productie kan wor- In het paradijs der Belgen is <jen verwacht. de BelgAdam en Eva. Maar f Over de omvang van de gedane er is geen slang en de appelen vondst is nog niets te zeggen, venster, met geurige thee, achter de bloemen, die op bijna iedere vensterbank staan. Dat zoeken wij in het land on der de Scheldemond; de intimi teit van het andere leven daar ginds en de stemmige, stilmaken- voor de vensters der fruitwinkels zijn niet te koop, omdat er een winkelsluiting bestaat, waaraan niet iedereen meedoet, buiten Sluis althans, maar de meesten toch, want het begrip „Zondags rust" is geen ijdel woord voor onze buren. Over slangen gesproken. Het enige serpent, dat wij hebben ge zien, was een Franse boot, die in het kanaal van Terneuzen lag en „Serpent II" heette. (De ma dame van de' schipper hebben wij niet gezien!). Aan de binnenhaven van Ter neuzen is het druk. Hollandse schippers roepen elkaar toe. Vlaggen klapperen in de wind. Bruggen gaan open en toe. Maar al dat bedrijf stoort de Zondags rust niet, en in een café-restau rant serveert een vriendelijke gargon smakelijke koffie en vleescroquetten, die Terneuzen maken tot iets heel bijzonders. Voor óns toch. Op het tafereel van koffie en croquetten, voor het venster genoten, ziet een winkelierster van de overkant neer. Zij zit boven, haar Zondag se rust door te brengen, en zij verdeelt haar tijd met het loeren in een enorm „spion" en het kij ken in een krant, waarin zij blijkbaar al het nieuws al heeft gelezen. aangezien daartoe meer boringen moeten worden gedaan. Binnen kort zal in de naaste omgeving een tweede boring worden begon nen. COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Terneuzen, 29 Mei. Per 100 stuks in guldens: Sla A II 3—8.30; id. B 2.50—3.20. Per stuk in centen: Bloemkool A 42—54; id. B 22—36; id. C 11— 25; id. D 1114; Witte komkom mers B 3536. Per bos in centen: Selderij 16 17 Peen II 38—49; Kroten 26; Uien 69; Sjalotten 513. Per kg in centen: Eerstelingen 51; Peulen 181; Savoyekolen 23 28; Aardbeien per doosje A 42 52 id. B 40—48. De eerste peulen van de koude grond werden heden aangevoerd door Jos. de Rijk te Walsoorden. Chester Bowles, tot voor kort Amerikaans ambassadeur in India, heeft op een bijeenkomst te New York gewaarschuwd, dat em oorlog met communistisch China „een bodemloze put" zou betekenen, tenzij de Ver. Staten bereid zouden zijn de gehele verdedigingslinie in Europa bloot te leggen. Slechts de Sow- jet-Unie zou hiervan profijt kunnen trekken, zo meende hij. Bowles geloofde, dat als de Koreaanse oorlog zou worden uitgebreid, communistisch Chi na binnen enkele weken Birma, Thailand en Frans Indo-China zou bezetten, zonder dat de Ver. Staten daar veel tegen zouden kunnen doen. Volgens hem was het grootste gevaar voor de Sowjet-Unie ge legen in de ontwikkeling van een onafhankelijker China. Hij meende, dat China op het ogen blik nauw met de Sowjet-Unie was verbonden, doch „elke bui tenlandse politiek die aanneemt dat dergelijke banden perma nent zijn" achtte hij „potentieel rampzalig". Bowles verklaarde voorts, dat de toekomst van Azië zou wor den bepaald door de Aziaten. De Ver. Staten zouden slechts „de positieve elementen kunnen aanmoedigen". HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De laatste grens. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Het dozijn blijft voor deliger. Markt, 18.30 en 20 uur: Korfbalwedstrijd en boks- demonstratie. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur; Biosc. De schrik van de tweede compagnie. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De laatste grens; 2 uur: Het dozijn blijft voordeliger; 4.30 uur: De laatste grens. Concertgebouw, 8 uur. Biosc. Het dozijn blijft voor deliger. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biocc. De schrik van de 2e compagnie; 8 uur: June Bride. De Oostduitse regering heeft besloten met ingang van 1 Juli weer rantsoenkaarten voor le vensmiddelen ter beschikking te stellen van een groot deel der bevolkingsgroepen, die deze vier weken geleden moesten afstaan. Met ingang van 1 Mei waren de rantsoenkaarten van alle werkgevers van meer dan vijf personen, onafhankelijke za kenlieden, advocaten en dokters, alsmede gezinnen van deze per sonen, ingetrokken. Westelijke waarnemers raamden, dat ruim 2 millioen personen door deze maatregel werden getroffen. In de afgelopen paar dagen was de stroom van vluchtelin gen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn opnieuw gestegen tot boven de 2000 per dag, voor al als gevolg van deze maatre gel. „Storm over Nederland" door Go Verburg. Uitg. Callenbach, Nijkerk. Prijs geb. 4,90. In de reeds vrij lange lijst van aan de rampzalige 1ste Februari 1953 gewijde lectuur staat van wat wij tot nu toe hebben ge lezen „Storm over Nederland" n de spits. Dit boek is geen journalistiek verslag van die da gen van nood en ellende zonder meer, maar een roman van meer blijvende waarde met als onder werp de rampbelevenissen van de bewoners van een polder op één der eilanden. De strijd van het eerste uur tegen de losgesla gen natuurkrachten, de tragiek van de ramp voor slachtoffers en redders, kortom de ramp in al haar volheid wordt niet alleen boeiend, maar ook diep-doorvoeld beschreven. Een aantal foto's van de rampgebieden maken het boek nog interessanter. „Zuid-Amerika" door Mary Pos. Uitg. Zomer en Keunig, Wa- geningen. Prijs geb. 7,90. Onderwerp van het laatst ver schenen boek van de bekende Nederlandse wereldreizigster zijn de Zuid-Amerikaanse staten Ar gentinië, Brazilië en Chili Natuurlijk heeft het boek waarde voor ieder, die om welke reden dan ook iets meer wil weten van deze landen en hun bewoners, maar de grootste waar de heeft deze uitgave voor hen, die immigratie naar Zuid-Ame rika overwegen. Vrijwel alles, wat voor een aanstaand immi grant het weten waard is, wordt uitvoerig en vlot beschreven. Een historisch overzicht van de bele venissen van een groot aantal Nederlanders,N die zich reeds vroeger in deze landen vestigden en enkele afgedrukte brieven geven een indruk van wat in doorsnee ginds te verwachten valt. Zo gezien, is „Zuid-Ame rika" niet alleen een interessant maar ook een nuttig boek. „Poirot speelt bridge" van Aga tha Christie. Uitg. Sijthoff, Lei den. Prijs geb. 2,95. Voor de liefhebbers van een boeiende, vlot geschreven detec tive-roman een boekje om van te smullen. Oude en nieuwe moord zaken worden door de voor de lezers van Agatha Christie's boe ken welbekende Poirot haarfijn opgelost, maar altijd zo, dat men tot de laatste bladzijde in span ning blijft. Griezellectuur, maar van de goede soort!

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2