Het Anglo-Egyptische drama De logger „Zuiderkruis" als te IJmuiden aangekomen De strijd in Korea Generaal Naguib houdt zijn ilveren pistool99 klaar]... WEERSVERWACHTING Nieuwe maatregelen van Gouverneur van Kenia HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Nieuw incident aan de Israëlisch-Jordaanse grens Reizigers mogen 50 gulden in het buitenland besteden Rampenfonds ZWARE CHINESE AANVAL Oceaanvlucht van een „Cornet" Waar is MacCarthy? DE K.L.M. EN DE „CHRISTCHURCH-RACE" Ver. Staten geven Z.-Korea ondubbelzinnige waar schuwing De toestand in Argentinië „z Spaak over een Verenigd Europa Nieuiv offensief tegen de Mau Mau DE FRANSE KABINETSCRISIS Terneuzen De terechtstelling van de Rosenbergs Beschuldiging van Radio-Peking Ds Scoü uit Nyassaland gewezen Koningin Elizabeth ontvangt gasten Generale repetitie van de krcningsplechiigheden -» IT ankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 NA 5 urn: 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 30 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2354. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum ytt advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centi iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Ademt Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 was Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Generaal Naguib houdt zijn vinger om de trekker van het zilveren pistool, dat generaal Eisenhower heeft laten overhan digen, Naguib zal dit pistool in de aanslag houden totdat Foster Dulles in Washington is terugge keerd. Dit bestand is niet zozeer een eerbewijs jegens de V. S. dan wel een middel om pressie uit te oefenen op Amerika, nadat de tournée van Dulles een dubbel fiasco is geworden. Vanuit Amerikaans standpunt bezien is de aangeboden mili taire en economische hulp onvol doende om het Nabije Oosten aan de zijde van Washington te brengen als niet voor de Arabi sche staten een bevredigende op lossing voor de politieke proble men is gevonden. Wat betreft het Egyptische standpunt kun nen Foster Dulles en zijn Repu blikeinse regering niet sterker de Egyptische zaak toegedaan zijn dan MacGhee, Acheson, Jo nes en Harriman indertijd Mos- sadeq waren toegedaan en dat was onvoldoende. Deze onmogelijkheid om meer te geven, welke de raadgevers van Eisenhower buitengewoon hindert, is voor een deel te wij ten aan het feit, dat men de Britse openbare mening niet wil kwetsen. Aan de andere kant wil men ook niet te openlijk werken aan het plan van de militaire fe deratie Karachi—Rabat, waarvan de anti-Israëlische tendenz het risico met zich brengt de Ameri kaanse Joodse kiezers te irrite ren. In Londen is men van me ning, dat Amerika niet in staat is ten opzichte van Suez meer te doen dan een gebaar Suez is de beste Britse basis van het Midden-Oosten. Het Britse garnizoen garandeert de vrije doorvaart en de kanaalzone vormt een onmetelijk depot. De Amerikaanse strategie kan de eerste twee van deze drie facto ren negeren, want in de kringen rond de Amerikaanse ambassa deur in Egypte pleegt men zo gaarne te zeggen, dat als de Brit ten deze ene uitstekende basis moeten verlaten, de Amerikanen en hun bondgenoten er twintig kunnen terugkrijgen tussen de Perzische Golf en Bizerta dank zij de dankbare Arabische sta ten...... Het bezoek van de Ame rikaanse ambassadeur aan Cairo, dat maar kort geweest is tenge volge van de teleurstellingen van Dulles, heeft de ambassa deur in ieder geval de verklaring ontlokt, dat in vredestijd de En gelse aanwezigheid niets veran dert aan de macht van de Com pagnie du Canal en dat in oor logstijd Suez toch met geweld gesloten zal worden Maar alle Amerikanen: mili tairen, politici en de journalisten, vrienden van Dulles, erkennen, dat de kanaalzone meer is dan een Britse basis alleen. Hier is nJ. de achterhoede gevestigd van het Gemenebest. Toegegeven, dat alle Ameri kaanse vliegvelden in Frankrijk voorzien zijn van ondergrondse medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Koud weer. Veel bewolking en tijdelijk eni ge regen. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Weinig verandering in tempera tuur. pijpleidingen en uitstekend uitge rust zijn tóch bezitten de Ame rikanen niets, dat ook maar lijkt op de tientallen en tientallen kilometers lange militaire instal laties in de Suez-kanaalzone, met de ondergrondse fabrieken, ma gazijnen, waar 19 divisies vol ledig uitgekust kunnen worden, terwijl dan nog voldoende re serve-materiaal overblijftDit alles neemt niet weg, dat het gros van het Foreign-Office niet optimistisch gestemd is. Een Arabisch Pan-Mun-Jon met patrouille-activiteit en inci denten kan niet eeuwig duren. Generaal Naguib kan op zijn be sluit niet terugkomen zonder het principe van de Egyptische souvereiniteit te verloochenen. De Britse dienst voor het Mid den-Oosten heeft daarom aanbe volen: Overbrenging van alle in stallaties, waarvan zulks moge lijk is, naar Gaza (waartoe En geland wellicht toestemming zou krijgen) en voorts: een strategi sche concentratie op Cyprus. Bij verschillende gelegenheden heeft de Egyptische regering reeds doen weten, dat men gunstig staat tegenover een Britse vesti ging in Gaza, aangezien de ka naalzone dan bevrijd zou worden. Maar op Cyprus ontmoet men zeer veel tegenstand. Het eiland wil terug bij Griekenland en Amerika doet alles om deze beweging te steunen. Men vindt, dat in Washington de beste me thode om de Britse invloed op het Griekse koninghuis, op de hofkringen en op de Griekse re gering te verzwakken. Het zal 'n beslissende factor wor den of Griekenland de partij van Amerika of van Engeland kiest en of de balans: de Amerikaanse generaal Wyman in Smyrna en de Britse admiraal Lord Mount- batten in het Middellandse Zee gebied, in evenwicht zal blijven. Vast staat echter, dat de volgen de acte van het Egyptische dra ma een Grieks-Turks karakter zal dragen! DE KONINGIN ZAL AANZIT TEN AAN KRONINGSDINER IN AMBASSADE. De vertegenwoordigers van koningin Elizabeth II in Den Haag vieren de kroning van hun koningin aan een diner, dat Dins dag in de woning van de Britse ambassadeur wordt gegeven. Koningin Juliana heeft hun uitnodiging aan het diner aan te zitten gaarne willen aanvaarden. De leider van de Belgische so cialistische partij, Paul Henri Spaak, heeft Vrijdag gezegd, dat de Europese landen „Amerikaan se satellieten" zouden worden, indien Europa niet binnen een paar jaar verenigd zou zijn. Spaak zei dit in een rede op de openingsdag van een internatio nale conferentie van de socialis tische beweging voor een ver enigd Europa. Volgens hem is een politieke gemeenschap „de enige kans op stabiliteit voor een wan kel Europa". Hij was van mening, dat deel neming van Duitsland aan de Europese defensiegemeenschap noodzakelijk was geworden door de vijandige houding van de Sow jet-Unie. Aan de conferentie wordt o.m. deelgenomen door socialistische afgevaardigden uit België, Frank rijk, Nederland, Italië en West- Duitsland. De gouverneur van Kenia heeft Vrijdag een gedeelte van het land, dat een oppervlakte van 16.000 vierkante kilometer be slaat en de Kikoejoe-reservaten in Kiamboe, Fort Hall en Nyeri, alsmede twee districten ten N. en Z. van de berg Kenya omvat, tot gesloten gebied verklaard. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN 1953 jTs32^F HAAG UTRECHT Procentuele verhouding v.h oontol a Pvd.A. b.K.V.P. c.C.KÜ. d A R e V.V.O. f:C P.N V&vS'pP -w Aantal zetel» 1949 Aantal zetels 1953 226 220 213 Overig TOTALE ZETELVERDELING IN 73 GEMEENTEN. BOVEN 20.000 INWONERS Mendes-France informa teur De leider der Franse radicale partij, Mendes-France, heeft pre sident Auriol geantwoord, dat hij zal trachten een nieuwe Franse regering samen te stellen. Mendes-France, voormalige ra dicale minister van Financiën, had aanvankelijk de opdracht geweigerd. Waarnemers geloven, dat hij weinig kans van slagen zal heb ben. Hij staat bekend als voor stander van een versoberings program en heeft verscheidene malen verklaard, dat Frankrijk niet tezelfdertijd de oorlog in In- do-China kan voeren en bijdragen aan de Europese verdediging. In een verklaring aan de pers beloofde Mendes-France meer tranen dan vrolijkheid als hij pre mier zou worden. Er zou harder moeten worden gewerkt en meer belasting betaald. ZONDAG 31 MEI. v.m. n.m. Breskens 3.18 3.47 3.53 4.22 Hansweert 4.33 5.02 Walsoorden 4.43 5.12 MAANDAG 1 JUNI. v.m. n.m. Breskens 4.09 4.29 Terneuzen 4.44 5.04 Hansweert 5.24 5.44 Walsoorden 5.34 5.54 ZON MAAN Mei 30 4.28 20.48 23.11 5.16 31 4.27 20.49 23.48 6.27 Juni. 1 4.26 20.50 7.49 2 4.25 20.51 0.15 9.14 3 4.25 20.52 0.35 10.40 4 4.24 20.53 0.52 12.05 5 4.23 20.54 1.06 13.29 6 4.23 20.55 1.21 14.53 De Schevningen II „Zuider kruis" heeft Vrijdagochtend om tien minuten vóór vijf als eerste haringjager te IJmuiden ge meerd. Het vaartuig voer omstreeks half vijf met het rood-wit-blauw Aan de Israëlisch-Jordaanse grens heeft zich opnieuw een incident voorgedaan, aldus een Israëlische woordvoerder te Tel Aviv. Volgens deze woordvoerder drong bij Hebron een Jordaanse eenheid door op Israëlisch rechtsgebied. De Israëliërs openden het vuur op de indrin gers, die tot 2 km over de grens waren doorgedrongen en brach ten hen zware verliezen toe. Het gevecht duurde 6 uur. Twee Israëlische militairen werden gewond, aldus de woord voerder. fier in top en met de zoutvlag met het oranjeherkenningsteken ten teken dat de logger niet in het buitenland is geweest, trots tussen de pieren van IJmuiden door met de eerste Hollandse nieuwe in de ruimen. De wachtende auto's reden aan om de haring zo gauw mogelijk naar Scheveningen te brengen. Van de vijf loggers die huis toe jaagden stak de Sch. 2 „Zui derkruis" van de rederij J. J. van der Toorn te Scheveningen, Vrij dagochtend om kwart voor vijf de neus binnen de pieren van IJmui den. Schipper Abraham Rog voer met zijn 240 pk Bronsmotor op volle kracht op de vissers haven aan, waar hij om tien mi nuten voor vijf tegen de kant stootte. Het was de eerste log ger die dit jaar de Hollandse nieuwe op Nederlandse bodem zette. Twee vrachtwagens één voor de Sch. 201 „Sigurda" en één voor de Sch. 2 „Zuiderkruis" stonden Donderdagnacht al om drie uur gereed. De twee sche pen hadden gelijke kansen, maar men gaf de vorige jaar gebouwde „Zuiderkruis" de beste kans. Alsof de duivel hem achterop zat rondde het schip de kop van de haven en alles wat op de kant De Staatscourant bevat een aantal bekendmakingen met be trekking tot de in- en uitvoer door reizigers van deviezen en binnenlandse betaalmiddelen. Een en ander is o.m. van bete kenis voor de uitvoering van het verdrag tot liberalisatie van het Nederlands-Belgisch kleingrens- verkeer, dat met ingang van 26 Mei van kracht is geworden. Door wijziging van een aantal bepalingen van de deviezenreis- beschikking 1949 is het voor Nederlandse ingezetenen, die in het bezit zijn van een paspoort (in het reizigersverkeer met Bel gië een bewijs van Nederlander schap), nu mogelijk ƒ50 mee op reis te nemen naar het buiten land en dit bedrag daar te beste den voor reis- en verblijfkosten. Tot voor kort mochten binnen landse betaalmiddelen alleen worden meegenomen met het oog op eventuele kosten, die na afloop van de reis bij terugkeer in Nederland moesten worden gemaakt. Dezelfde faciliteiten gelden thans ook voor een houder van een pas voor grensverkeer, die tot voor kort slechts 10 voor reis- en verblijfkosten in het bui tenland mocht gebruiken. Voorts mogen door omwisse ling van guldens in het buiten land verkregen buitenlandse be taalmiddelen voortaan tot het maximum van de tegenwaarde van 50 vrij worden in- en uitge voerd, voor wat betreft de weder uitvoer met uitzondering van in het buitenland verkregen dollars. Bij terugkeer in Nederland moe ten deze n.l. aan een door de Ned. Bank gemachtigd wissel kantoor ten verkoop worden aan geboden. Blijkens een vergunning van de Nederalndse Bank mag in- en uitvoer van het bedrag tot 50 ook buiten de doorlaatposten ge schieden. In- en uitvoer van deviezen, welke zijn verkregen op een toe- risten-deviezenboekje, zal steeds via een doorlaatpost moeten plaats vinden. stond een dertigtal personen stond te zwaaien. Om tien minuten vóór vijf vlogen de eer ste lijnen van het voorschip door de lucht en kon schipper Rog vertellen, dat hij 60 kantjes met duizend haringen in elk kantje aan boord had. Deze waren van de Sch. 250: 26 kantjes, Sch. 236: 20 kantjes, Sch. 45: 15 kantjes en de „Zuiderkruis" 3 kantjes. De „Sigurda" was onderweg een geduchte concurrent ge weest, maar de „Zuiderkruis" wist toch een half uur uit te lopen. 35 Minuten na de „Zui derkruis" viel de „Sigurda" de haven binnen. De Sch. 201 „Sigurda", die als tweede binnenkwam, behoort aan de rederij van gebrs. Van Leeuwen te Scheveningen. De Hollandse nieuwe in Vlaardingen. Vrijdagmorgen zijn in Vlaar dingen aan de afslag geweest 21 kantjes Hollandse nieuwe, aan gevoerd door de VI. 97, schipper A. van Roon van de Dogger maatschappij. Voor het kleine goed werden betaald van ƒ410 tot 420 per kantje. Twee kantjes grote haring brachten respectievelijk 251 en 254 op. De kwaliteit was uitstekend. Daar dit het eerste schip was, dat de Hollandse nieuwe in Vlaardingen aanbracht, ontving de reder, ir A. Hoogendijk, het zilveren scheepje, dat dit jaar zijn eigendom blijft. Vrijdag middag om half één werden nog 70 kantjes verwacht, aa ngevoerd door de VI. 85, schipper T. van der Plas, van de visserijmaat schappij „Vlaardingen". De ter dood veroordeelde atoomspionnen Julius en Ethel Rosenberg zullen volgens de jongste beslissing van rechter Kaufmann in de week van 15 Juni op de electrische stoel in de Sing-Sing worden terechtgesteld. Dit is de vierde maal, dat rech ter Kaufman een datum voor de terechtstelling heeft bepaald. Volgens radio-Peking hebben de Amerikaanse troepen op 25 Mei aan het Koreaanse front op nieuw gifgasgranaten gebruikt. Negen granaten, die bij Koem- song werden afgevuurd, bleken gifgas te bevatten, aldus het be richt. Alle districten, waar Mau Mau- activiteit is gesignaleerd, .vallen binnen dit gebied, dat voortaan door niemand mag worden betre den zonder speciale vergunning. Slechts de belangrijkste straat wegen en de spoorwegen, die van Nairobi uit leiden, vallen buiten de nieuwe maatregel. Volgens betrouwbare kringen luidt de order een algeheel offen sief tegen de Mau Mau in. De laatste twee dagen hebben leden van de Mau Mau in de re servaten van de Kikoejoes met name in het gebied van Fort Hall nieuwe aanvallen gedaan. Drie posten van de Kikoejoe-burger- wacht werden overvallen, waar bij 5 leden van de burgerwacht en zes aanvallers werden gedood. Vrijdag vernielden aanhangers van de Mau Mau vier bruggen, terwijl zij verder een aantal hoofdwegen versperden door er bomen over te laten vallen. Sinds Woensdag is er driehon derd duizend gulden binnenge komen bij het nationale rampen fonds. Het totaal bedrag is nu 114,6 millioen. Ds. Michael Scott, die indertijd de zaak van de Hererostammen in Z.W.-Afrika verdedigde in de Verenigde Naties, is als onge wenste immigrant uit Nyassa land gewezen en per vliegtuig op transport naar Engeland gezet. Ds. Scott was door de Portu gese autoriteiten aangetroffen in Portugees Oost-Afrika, dat aan Nyassaland grenst, en overge dragen aan de Britse districts commissaris in Nyassaland. Verleden maand sprak ds. Scott op een bijeenkomst in Nyassaland tegen de voorgeno men centraal Afrikaanse federa tie. De Chinezen hebben in de nacht van Donderdag op Vrij dag over een frontbreedte van 6 km een aanval ondernomen op geallieerde stellingen aan het Westelijke front in Korea. De aanval, die naar schatting werd uitgevoerd door 2 regi menten werd de zwaarste sedert October 1952 genoemd. De aangevallen stellingen wa ren bezet door Britse en Turkse troepen. De aanval op de door de Brit ten bezette „Haakbergrug" werd met zware -verliezen voor de aanvallers afgeslagen, aldus werd te Tokio meegedeeld. De 2000 aanvallende Chinezen le den zware verliezen. De Turken moesten de stelling Carson ontruimen. Zij schatten dat zij door ruim 2000 Chinezen zijn aangevallen. Van de rest van het front worden gevechtshandelingen van geringe omvang gemeld. Bij één van deze operaties slaagden de Noordelijken er in enkele voorposten ten Zuiden van Koemsong aan het centrale front te bezetten. Een transportvliegtuig type „Cornet" met straalaandrijving, bestemd voor de Canadese lucht macht, is gisteren in Canada ge land na een vlucht uit Londen, die vermoedelijk de snelste trans atlantische vlucht is die een transportvliegtuig ooit heeft ge maakt. Senator Joseph MacCarthy, de republikeinse voorzitter van de senaats-tsubcommissie van onderzoek, heeft meegedeeld dat hij Washington zou verla ten, zonder te vermelden waar hij heen ging. Van zekere zijde wordt ge zegd, dat hij via Parijs naar Duitsland ging. Volgens anderen zou hij nogmaals in 't zieken huis worden opgenomen, maar van geen enkele kant was een bepaalde bevestiging te verkrij gen. Het K.L.M.-vliegtuig dat op 8 October van London Airport naar Christchurch in Nieuw- Zeeland zal vertrekken in de handicapafdeling van de Christ- church-race, zal emigranten en andere passagiers meenemen. Het ligt in de bedoeling de vlucht op de gebruikelijke wijze uit te voeren; alleen zullen de vluchtduur, het oponthoud op de grond en het aantal tussen landingen zo kort en zo klem mogelijk worden gehouden. Op de grond zal niet worden overnacht en daarom zullen met deze vlucht geen kinderen wor den vervoerd. Het is nog niet bekend, met welk vliegtuig de K.L.M. aan de tocht zal deelnemen. Ook de be manning is nog niet aangewe zen. Het vliegtuig zal vermoedelijk als vrachtvliegtuig naar ons land terugkeren. In samenwer king met de desbetreffende autoriteiten is besloten, dat alle in Nieuw-Zeeland wonende Ne derlandse emigranten met de terugkerende machine een ge schenkpakketje van 1 kg voor familieleden in Nederland kun nen meezenden. De P.T.T. zal een speciale postzegel en poststempel uitge ven voor de race. De zegel heeft een frankeerwaarde van 25 ct. De K.L.M. zal ten behoeve van philatelisten bijzondere door haar ontworpen enveloppen uit geven. Voor het eerst in de geschiede nis der luchtvaart heeft thans een met vier turbine straalmoto ren uitgerust vliegtuig de over steek over het noordelijke gedeel te van de Atlantische oceaan vol bracht. Het toestel, een de Havil- land „Cornet 1 A" bestemd voor de „Royal Canadian Airforce", moet voorzien zijn geweest van extra-brandstoftanks daar een normale „Cornet" met passagiers niet in staat is een vlucht over de oceaan te maken. De in aan bouw zijnde verbeterde uitvoe ring, de „Cornet III'", zal dat wel kunnen. De voor de Royal Canadian Airforce" bestemde „Cornet" is de tweede en, voorlopig, laatste van dit type dat aan de Canadese luchtmacht wordt afgeleverd. De ze machines zullen in Canada o.m. gebruikt worden in de rol van snelle bommenwerper, niet om bommen uit te gooien, maar om de bestuurders van „Sabre"- jachtvliegtuigen de gelegenheid te geven zulke snelle, hoogvlie gende bommenwerpers op te spo ren. De vliegtijd was ongeveer 10 uur. De Ver. Staten hebben in de meest ondubbelzinnige termen laten weten, dat alle hulpverle ning aan Zuid-Korea zal wor den stopgezet, indien dit land zijn dreigementen om, ingeval van het sluiten van een wapen stilstand te Panmoendjon, de strijd alleen voort te zetten poogt uit te voeren. Volgens gezaghebbende krin gen te Seoel is aan president Syngman Rhee meegedeeld, dat in dat geval zijn leger na dat van communistisch China het grootste in het Verre Oosten niet langer dan 2 weken zal kunnen blijven bestaan. De hoogste diplomatieke en militaire kringen in Seoel heb ben zich de laatste tijd onge woon optimistisch getoond over de kans, dat binnenkort te Pan moendjon een overeenkomst wordt bereikt. Maandag a.s. komen de on derhandelaars weer bijeen, na dat de Noordelijken een week de gelegenheid hebben gehad, het jongste voorstel der V. N. inza ke het krijgsgevangenenvraag- stuk te bestuderen. Dit voorstel is officieel nog steeds geheim, doch Zuidkore- aanse politici, die zich sterk tegen het nieuwe plan verzetten, hebben in strijd met de af spraak reeds bijzonderheden er over bekendgemaakt. Een Argentijnse advocaat, die na te zijn gearresteerd in ver band met een onlangs gepleeg de bomaanslag, wist te ont vluchten en asyl had gezocht in de ambassade van Guatemala te Buenos Aires, is Vrijdag door het Argentijnse ministerie van Binnenlandse Zaken een vrij geleide toegekend. De advocaat zal zich per vliegtuig naar Guatemala be geven. De radicale candidaat voor het Argentijnse vice-president- schap in 1951, is in vrijheid ge steld. Hij werd 14 dagen gele den in hechtenis genomen. Koningin Elizabeth van Enge land heeft in de tuin van het Buckinghampaieis 7000 van haar onderdanen uit het gemenebest ontvangen. De koningin en de hertog van Edinburg begroetten daar o.a. sultans in kleurige gewaden en koloniale officieren in witte uni formen. Een koloniale heerser schreed door de tuin onder een grote groen en paars gekleurde parasol, die hem door een be diende boven het hoofd werd ge houden. Voorts heeft de koningin pro clamaties ondertekend, die haar titels in de verschillende delen van het gemenebest goedkeuren. Vrijdag is in Westminster Ab bey te Londen een generale repe titie, met costuums en al van de a.s. kroningsplechtigheid gehou den, waarbij de plaats van de koningin werd ingenomen door de hertogin van Norfolk. De ko ningin en de hertog van Edin burg waren bij deze repetitie niet aanwezig. Een der herauten, sir Thomas Innes of Learney, lord Lyon King of Arms, werd na de repe titie op een baar de kerk uitge dragen en per ziekenauto naar huis gebracht. De 59-jarige edel man is aangewezen om in de kroningsstoet in de abdijkerk voor de hertog van Edinburg uit te gaan. n. in :n in et ;n 3e id m

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1