9 PERSCONFERENTIE VAN EISENHOWER DE BENOEMING VAN SEMJONOF Nederlandse werkgevers en de Europese integratie DE KOMENDE BENELUX-CONFERENTIE COMMENTAAR OP TAFTS VERKLARING Weer een bijeenkomst in Korea van verbindingsofficieren ne vrouwen Nog geen besprekingen met Rusland? Onwettige wapenproductie in West-Duitsland Vluchtelingenstroom naar W,-Berlijn neemt weer toe Nationale vergadering verwerpt Reynaud als premier WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Maaltijd als schadeloosstelling Gebouwd op bierflessen,.? Benden op Borneo actief „Vredesduif" op de fiets Pearson over de verklaring van Taft Senator Sparkman contra Tafts verklaring DE FRANSE KABINETSCRISIS MI II HFR limonadesiroop v.m. n.m. Breskens 2.37 3.08 Terneuzen 3.12 3.43 Hansweert 3.52 4.23 Walsoorden 4.02 4.33 Fr ankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJDAG 29 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2353. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrar Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags U uur Op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft president Eisenho wer verklaard, dat de conferen tie te Bermuda mogelijk zal wor den uitgesteld tengevolge van de Franse kabinetscrisis. De presi dent zeïde er niet veel voor te voelen naar Bermuda te gaan, tenzij een nieuw Frans kabinet zijn werkzaamheden zou zijn be gonnen. Volgens Eisenhower was het niet vanzelfsprekend, dat de con ferentie van de „Westelijke Drie" tot een conferentie van de „Grote Vier" met Rusland, zou leiden. Eisenhower legde er de nadruk op, dat de voorbereidingen voor de conferentie te Bermuda nog niet ver waren gevorderd. Het was zelfs nog niet bekend, hoe de accomodatie in Bermuda zou zijn. Eisenhower sprak voorts de waarschuwing uit dat „geen en kel vrij land alleen kan leven". Hij zeide het niet eens te zijn met de opvatting van senator Taft, die dezer dagen als zijn mening uitsprak, dat de Verenigde Sta ten „de Verenigde Naties maar moesten vergeten, voor zover het Korea betreft". De president zei dat de Ver. Staten niet konden kiezen op welke plaatsen in de wereld zij alleen wilden optreden en op welke zij tezamen met bondgenoten en vrienden wensen te handelen. Eisenhower verklaarde het ge voel van geprikkeldheid en de te leurstelling van mensen zoals Taft te kunnen begrijpen, wan neer zij bemerkten dat zij, terwijl De president van Frankrijk, Auriol, heeft de radicale leider Pierre Mendes-France verzocht een kabinet te vormen. Mendes-France zal Auriol van daag meedelen, of hij zal trach ten een kabinet te vormen. zij, naar hun mening, volgens fat soenlijke richtlijnen te werk gin gen, door iemand die zij als vriend beschouwden werden ge dwarsboomd. Volgens de presi dent kunnen slechts geduld, vast beslotenheid en optimisme en 'n diep vertrouwen helpen. West-Duitsland wil waar-ne mer zenden naar Bermuda. De perschef van de Westduitse bondsregering, Von Eckardt, heeft bekendgemaakt dat de Westduitse regering stappen zal ondernemen om toestemming te verkrijgen voor het zenden van een waarnemer naar de conferen tie van Bermuda. De bondsregeling wenst gaarne op de hoogte te worden gehou den van het verloop van de con ferentie. Daar het Duitse vraag stuk zeker een rol zal spelen bij de besprekingen van de „Grote Drie", is het niets buitengewoons als een Westduitse vertegenwoor diger de conferentie zou bijwo nen, aldus Von Eckardt. De politie te München heeft 2 kleine metaalbedrijven en een grotere onderneming gesloten op beschuldiging van het on wettig produceren van geweer onderdelen. De eigenaars der betrokken bedrijven zijn gearresteerd. Zij worden er van beticht, in op dracht van een midden Ameri kaanse republiek, onderdelen van een karabijn, die in de voor malige Duitse weermacht werd gebruikt, vervaardigd te hebben. De politie weigerde nadere bij zonderheden over deze zaak te verstrekken. De terugkeer van de Russische diplomaat Semjonof naar Berlijn in de functie van Russische hoge commissaris heeft in Bonn alge meen opzien gebaard, zowel in Duitse als in geallieerde kringen. Semjonof geldt als een diplo maat die een gematigde en tact volle politiek voorstaat, die erop gericht zou zijn op de lange duur de vriendschap der Duitsers te winnen. Daarom werd zijn heen gaan een maand geleden be schouwd als het begin van een periode van verscherping van het dwangregiem. Inderdaad is deze De vier werkgeversverbonden in Nederland hebben een verkla ring uitgegeven over het vraag stuk van de Europese integratie. De laatste dagen neemt het aantal vluchtelingen uit Oost- Duitsland naar West-Berlijn weer toe. Woensdag weken ruim 4600 personen uit. De Westber- lijnse autoriteiten zien 2 oorza ken, namelijk het ontnemen van rantsoenkaarten aan naar schatting 2 millioen Oostduitse burgers en de pressie die op de boeren wordt uitgeoefend. Onder de vluchtelingen van Woensdag waren 700 boerenge zinnen, een ongewoon hoog per centage. De Franse nationale vergade ring heeft in de vroege ochtend uren van Donderdag geweigerd Reynaud als eerste minister te aanvaarden. Volgens officiële gegevens stemden 276 leden van de na tionale vergadering vóór Rey naud; 235 spraken zich tegen hem uit; 89 onthielden zich van stemming. Vóór Reynaud stemden de ge matigde conservatieven, twee derde van de radicalen, de helft van de Gaullisten, de meeste radicaalgezinden en de helft van de volksrepublikeinen. CHINA Met betrekking tot China ver klaarde president Eisenhower van mening te zijn, dat commu nistisch China onder de huidige omstandigheden niet tot de Ver enigde Naties behoort te worden toegelaten. Hij voegde hier echter aan toe, dat het een zeer dras tische maatregel zou zijn, indien de Verenigde Staten hun finan ciële steun aan de Ver. Naties zouden onthouden als communis tisch China zou worden toegela ten. Op vragen betreffende de eisen van het congres, dat Europese landen moeten ophouden handel te drijven in niet-strategisch ma teriaal met China en landen ach ter het „ijzeren gordijn", ant woordde Eisenhower, dat men hem had gewezen op bepaalde gevallen waarin de communisten zouden zijn geholpen met goede ren uit westelijke landen. Maar hij voegde hier aan toe, dat het dwaas zou zijn om te zeggen dat de westelijke mogendheden de positie, die zij wilden innemen, zouden kunnen veroveren, door te weigeren handel te drijven met volkeren die hun niet sympathiek zijn. De president zei, dat de handel van zeer grote invloed was in de handen van de diplomaten die met de communistische landen te maken hadden. De besturen zijn de mening toegedaan, dat het streven naar integratie voor een land als het onze, welks economisch bestel in hoge mate afhankelijk is van het internationale gebeuren, van es sentieel belang is. De vorming van een Europese markt, waar binnen de afzet van goederen en diensten niet aan kunstmatige belemmeringen onderhevig is, zal voor ons land, dat voor zijn groeiende bevolking voldoende werkgelegenheid moet scheppen, een belangrijke bijdrage vormen om voor zijn toenemende pro ductie een voldoende afzet te vinden. De voor de vorming van een gemeenschappelijke markt ver eiste wijzigingen op economisch en politiek gebied zijn zo ver gaand, dat met incidentele sa menwerking niet kan worden vol staan. De totstandkoming van de Bel gischNederlandsLuxemburgse economische unie moet worden begroet, niet alleen omdat het voor de drie landen op zich zelf wenselijk is, maar ook omdat Benelux uitstekend als bouw steen kan dienen voor de meer omvattende Europese integratie. (HULI/LR G0UDMERK tl. 1.65 NEEM VAN WAT U GEWEND BENT TE GEBRUIKEN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdagavond. Koud weer. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen. Overwegend matige wind krimpend naar west. Aanhoudend koud weer. ZATERDAG 30 MEI. ZON MAAN Mei 29 4.29 20.46 22.21 4.20 30 4.28 20.48 23.11 5.16 31 4.27 20.49 23.48 6.27 In gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat de com missie van de voorzitters der 3 Benelux-raden, hoogste instan tie op het administratieve volk, thans bezig is met de voorbe reidende werkzaamheden voor de aanstaande conferentie van het Benelux-ministerscomité. De werkzaamheden die, zo wordt gezegd, niet worden ge hinderd door politieke moeilijk heden, verlopen vlot. Het is niet uitgesloten, zo zegt men, dat de conferentie reeds in de eerste helft van de maand Juni zal kunnen plaats hebben. Naar „La Cité" uit betrouw bare bron verneemt, zal de Be- nelux-conferentie op ministeri eel niveau, welke was voorzien vóór midden Juni, worden uit gesteld tot een later tijdstip. De oorzaak van dit uitstel zou, aldus het blad, te wijten zijn aan „de weinig welwillende houding van onze partners, die blijkbaar Het schieten van een flink wild varken door een der leden was voor de jagersvereniging te Reuser aanleiding om een feest maaltijd met wildbraad als hoofdschotel te organiseren. Tussen de jagers, die zich rond de dis hadden geschaard, bevonden zich ook enige land bouwers, die op hun landerijen veel schade van de activiteit van everzwijnen hadden opge lopen. Zij waren uitgenodigd bij wijze van schadeloosstelling. eerst willen wachten op het re sultaat van de bijeenkomst (op 9 Juni) van de Belgische en Ne derlandse werkgevers te Brus sel. Bovendien zou men van Ne derlandse zijde verlangen dat België zijn eisen nader preci seert en eveneens een nauw keurig antwoord geeft op de grieven die bij de Nederlanders bestaan ten aanzien van de Bel gisch-Luxemburgse economi sche unie met betrekking tot de politiek der landbouwprijzen en de indirecte belastingen. De besturen der verbonden on derschrijven de doelstelling van de Europese gemeenschap om „te bevorderen, dat de economische ontwikkeling, de uitbreiding van de werkgelegenheid en de verho ging van het levenspeil in de deelnemende staten, met name door de instelling in toenemende mate van een gemeenschappe lijke markt, zodanig wordt ver wezenlijkt, dat door overgangs maatregelen of door andere maatregelen fundamentele en duurzame moeilijkheden in de economie worden vermeden". Het door de Nederlandse rege ring ter bevordering van het tot stand komen van de Europese integratie bepleite gemeenschap pelijke douanegebied met een in beginsel uniform-tarief tegenover derde landen en onderlinge vrij stelling van invoerrechten wordt door de besturen der verbonden warm ondersteund. Dit belang brengt mede, dat het beoogde tarief in het bijzon der voor primaire producten een laag tarief zal zijn aangezien een land ais Nederland met een rela tief grondstoffengebrek deze pro ducten met zo min mogelijk las ten ook van buiten het douane gebied moet kunnen betrekken. Bij het voortschrijden der inte gratie zal er voor gewaakt dienen te worden, dat de overdracht van nationale bevoegdheden aan su- pra-nationale organen eerst dan geschiedt, indien waarborgen zijn geschapen tegen onverantwoorde benadeling der kleine landen, welke kunnen optreden wanneer supra-nationale beslissingen in de economische, financiële, mo- netiare, fiscale en sociale sfeer worden ingegeven door machts politieke in plaats van reële eco nomische overwegingen. Als eerste stap naar de vor ming van een geïntegreerde markt achten de besturen der verbonden de in groei zijnde Europese gemeenschap voor ko len en staal van veel gewicht. De besturen bepleiten bij rege ring en parlement om de verwe zenlijking van het streven naar de Westeuropese integratie, als mede van andere vormen van samenwerking in de Westerse wereld, die voeren in de richting van een vrijer verkeer met de wereldmarkt, met kracht te on dersteunen. verscherping onder zijn opvolger, Joedin, ingetreden. Semjonof keert nu terug als eerste hoge commissaris der Sowjet-Unie in Oost-Duitsland. In Londense diplomatieke krin gen ziet men in de reorganisatie een tegemoetkoming aan Oost duitse druk om dezelfde diploma tieke status te krijgen als West- Duitsland. Voorts wijst men er op, dat de reorganisatie een of ficiële afwijking van de inhoud van de overeenkomst van Pots dam van 1945 betekent. In deze overeenkomst werd be paald, dat tot het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland de controle in handen zou zijn van de opperbevelhebbers der Britse, Amerikaanse, Russische en Fran se bezettingstroepen. Deze bepa ling werd in 1949 door de Weste lijke mogendheden opgezegd, toen de onderhandelingen over een vredesverdrag reeds bijna twee jaar op een dood punt stonden. De Westelijken meenden, dat 't onredelijk zou zijn het Duitse volk voor onbepaalde tijd het slachtoffer te laten blijven van onenigheid onder de vier mo gendheden. President Eisenhower wilde Donderdag op zijn persconferen tie geen commentaar leveren op de reorganisatie. Hij opende de conferentie met te zeggen, dat hij de betekenis van deze maat regelen niet kende en hij ver zocht de verslaggevers op dit punt geen vragen te stellen. De centrale pilaar van het te Bonn in aanbouw zijnde mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft het begeven en bij nader onderzoek vond men complete bierflessen in het beton van de pilaar. Men weet niet, of dit aan moedwillige sabotage of louter onverantwoordelijkheid van de arbeiders te wijten is. Boven dien ontdekte men fouten in de reeds opgetrokken muren en de ze fouten zouden, wanneer de pilaar thans niet was bezweken, later zeer ernstige gevolgen ge had hebben, aldus meent de po litie. Een gewapende bende, be staande uit 30 man, heeft in Martapura in Zuidoost Borneo een rubberplantage overvallen. De bende bracht 18 mensen om het leven, waaronder 1 Neder lander. Voorts verneemt A.F.P., dat enige dagen geleden 320 gewa pende mannen een politie-pa- trouille in het gebied van Ba- rabai heeft aangevallen. Er volgde een gevecht, dat 4 uur duurde en waarbij 7 politieman nen werden gedood en 1 burger gewond. Een woordvoerder van het Witte Huis heeft geen commen taar willen leveren op de ver klaring van senator Taft. Hij zei niets mede te delen te heb ben, toen verslaggevers vroegen of Tafts standpunt duidde op een ernstig meningsverschil tussen hem en president Eisen hower. Senator Wiley, voorzitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, ver- &OODT RAT RW Hlflf doos 75 cl India militairen stuurt om krijgsgevangenen, die niet naar huis wllen, onder hun hoede te nemen. De minister beschuldigde de Ver. Staten er van, dat zij een hoogst belangrijk besluit inzake het lot van Korea hebben genomen, zonder de Koreanen zelf te raadplegen. Minister Pyoen verklaarde, dat zijn regering geen gevolg had kunnen geven aan het ver zoek der V. N. om haar nieuwe bestandsvoorstel geheim te hou den. „Als een overeenkomst om het vuren te staken wordt ge tekend, zal Zuid-Korea alleen en zo nodig met blote handen blijven strijden voor de hereni ging van het land", zo voegde hij hieraan toe. DE STRIJD. De Chinese communisten heb ben in de nacht van Woensdag cp Donderdag een zware aanval ondernomen aan het Oostelijke deel van het centrale front in Korea, aldus onvolledige, te Seoel ontvangen berichten van het front. Volgens deze berichten duurt de strijd van man tegen man nog voort. In een te Tokio uitgegeven be kendmaking van de Ver. Naties wordt melding gemaakt van 'n aanval van strijdkrachten ter sterkte van een regiment. De Chinese aanval werd on dernomen tegen 13 voorposten ever een frontbreedte van 39 km tussen Khoemsong en de ri- viei de Poekhan. Het opperbevel van de Ver Naties heeft bekendgemaakt dat Donderdag weer een korte bijeenkomst van verbindingsof ficieren van de communisten en de Ver. Naties te Panmoendjon is gehouden. Een woordvoerder van de Ver. Naties in 't kamp van de V. N.- afgevaardigden te Moensan zei- de, dat de Ver. Naties het initia tief tot de bijeenkomst hadden genomen om een administratie ve kwestie te bespreken. De woordvoerder wilde zich er niet over uitlaten of een nota was overhandigd. Te Seoel werd aangenomen dat op de bijeenkomst het ant woord op de door de communis ten afgelegde verklaring is over handigd, volgens welke verkla ring 2 Zuidkoreaanse militairen in Noordkoreaans uniform achter het neutrale gebied van Panmoendjon door de commu nisten gevangen zijn genomen. De communisten verklaarden dat de 2 mannen hadden ge poogd sabotage te plegen. Z. KOREA ZAL BESTANDS ONDERHANDELINGEN BOYCOTTEN. De regering van Zuid-Korea heeft besloten de bestandsonder handelingen te Panmoendjon te „boycotten," zo heeft de minister van Buitenlandse Zaken. Pyoen Yoeng Tae, Donderdag voor het parlement te Poesan verklaard. Hij gaf te kennen, dat de Zuidkoreaanse troepen Indische troepen zullen bestrijden, indien klaarde Tafts uiteenzetting nog niet te hebben gelezen. Hij was echter geheel bereid te verkla ren, dat de Amerikanen het nog meer dan ooit, nodig hadden begrepen te worden. Het democratische lid van de senaatscommissie voor buiten landse zaken, Tobey heeft Tafts verklaring „zeer ongelukkig-" genoemd. Hij zeide o.m.: „De actie der V. N. in Korea is de eerste |practische toepassing van het begrip collectieve veilig heid en wij moeten deze voort zetten, tot wij ons doel bereikt hebben". In regeringskringen te Bonn wordt Tafts verklaring als een ernstige waarschuwing be schouwd aan Europa om de een heid zo spoedig mogelijk te ver wezenlijken. Van socialistische zijde daar entegen, acht men de verkla ring meer voor „binnenlandse consumptie" bedoeld. Een terug tocht van de Ver. Staten uit Europa, zo betoogt men, is on denkbaar. Daar de balans daar door beslissend ten ongunste van de Ver. Staten en. ten gun ste van de Sowjet-Unie zou doorslaan. De New York Times schrijft, dat de rede van Taft, bij nader onderzoek in de grond een ver dediging van het isolationsme blijkt te zijn, „in een wereld waarin isolationisme onmogelijk is". Ook de New York Herald Tribune veroordeelt de verkla ring. De Daily News, een Ameri kaanse krant met een grote op laag, schrijft, dat Taft „de ge hele waarheid en niets dan de waarheid over de Ver. Naties heeft verteld". „Naarmate de tijd verstrijkt, wordt het plan van Herbert Hoover voor een verdediging van het Westelijke halfrond hoe langer hoe aantrekkelijker voor ons", aldus de Daily News. door W. KERREMANS. 25) (Nadruk verboden). Een zekere Stavro, een Griek, is op de fiets op weg van Athene naar Londen, een af stand van 3820 km. Stavro, die zich zelf de naam „vredesduif" heeft gegeven, wil in Londen de kroning van koningin Elisabeth bijwonen en aangezien hij geen geld heeft voor de reis, wil hij het traject op de fiets afleggen. De reis loopt via Belgrado, Triëst, Lausanne en Parijs. Stavro fietst per dag 14 uur. Zijn eerst nog stroeve herse nen begonnen leniger te worden, de regelmatige ingespannen oefe ningen elke ochtend, elke avond en elke Zaterdagmiddag maak ten zijn verstand absorberend en het leren ging hem gemakkelij ker dan in de aanvang. Vooral, omdat hij met overgave en am bitie werkte en zich nooit met tegenzin, maar met altijd frisse lust en ijver aan zijn tafeltje zet te en met moeite er toe overging de boeken te sluiten. Maar hij vergat zijn paarden niet. Dikwijls ging hij Zaterdags middags naar een boer, die paar den had en leerde er mennen van de bok, vertrouwd te gera ken met die geliefde dieren, ze te verzorgen en hun gewoonten en behoeften te kennen. In het dorp kende men zijn hartstocht voor paarden. Hij kreeg er een bij naam door. Eerst noemde men hem de paardengek, maar die naam was te lang. Toen werd 't: het paard, maar iemand vond hem te jong voor die naam en töen eenmaal de bijnaam het veulen was genoemd, bleef het daarbij. Zijn voornaam verdween uit het gebruik en hij werd niet meer anders genoemd dan „het Veulen". Op het kantoor werkte hij met dezelfde ijver als bij zijn studie en een half jaar na zijn eerste verhoging werd zijn salaris ge bracht op 30 per maand. „Dertig gulden per maand, dat is een gulden per dag", zei Ven kel tot een buurman, „dat ver dient die jongen met zo maar een paar uur op een stoel te zitten en wat te schrijven. Hèje d'r ooit van gehoord?" „Sterk is 't, maar hij mot er veul voor leren hoor ik." „Leren dat die jongen doet. Daar kannen jij en ik nie meer bij. Drie talen asjebleif: Frans en Duits en Engels.' „Wat een geleerdheid. Een boe renjongen die in drie talen kan praten." „Ik zal je nog anders vertel len. Rekenen doet Marien, maar hij rekent niet zoas ik en jij met cijfers, maar met letters." De buurman keek ongelovig. „Da ken toch nie." „Ja dat ken. Jij zeit 2 en 2 dat is 4, maar hij gaat heen en hij rekent a en b dat isnou ja dat is dan weer een andere let ter." „En wat heb ie daaraan?" „Da weet ie zelf ook nie, maar hij het 't nodig voor 't examen, voor een diploom zo gezeid." Toen Marien 18 jaar was moest de eerste klerk in dienst en Ma rien werd bij de directeur geroe pen, die hem vroeg of hij zich bekwaam gevoelde om diens plaats over te nemen. Verheugd en met zelfvertrouwen antwoord de Marien bevestigend. „Dan wil ik dat wel eens met je proberen. Ik heb van meneer Schouten goede rapporten over u gekregen en ik zal 't dus maar er op wagen. Meneer De Wit heeft een salaris van ƒ50 per maand, maar omdat u zich eerst moet in werken zal ik het uwe dan bren gen op 40. Is dat goed?" „Ja meneer, dat is heel goed en ik beloof u erg mijn best te zul len doen." „Het Veulen is weer hoger ge- worre op t febriek. Hij is nou zoveul als boekhouwer en hij heb een groot loon", vertelde men in 't dorp. Het was wel niet juist, dat hij „zoveul as boekhouwer was", maar hij had bij de vakken van de U.L.O. toch ook boekhouden geleerd en daar hij die kennis dadelijk in praktijk kon brengen en de boekhouder hem contro leerde, kwam het geleerde hem bijzonder van pas. De dag van het examen nader de en Van Kesteren had hem al 2 maanden voor die dag geschre ven, dat Marien zo goed had ge werkt, dat hij al lang voor de examendag zich gereed mocht gevoelen ,voor die proef en dat hij zonder vrees zich er aan kon onderwerpen. Rustig vertrouwend en zelfbe- heerst ging hij er heen en slaag de met goede cijfers. Dat was in het jaar dat hij 19 jaar werd en dus in dienst zou moeten. Nog altijd had hij geen voorkeur voor enig vak. Alleen paarden en paardrijden en hij had altijd weer gesprekken met de huzaar over de dienst bij de cavalerie en over zijn kansen om ook bij het paardenvolk te worden geplaatst. Marien had na zijn examen een bespreking met Van Kesteren ever een nieuwe cursus en de directeur had hem uitvoerig de vooruitzichten uiteengezet van verschillende betrekkingen, die hij voor Marien geschikt achtte, maar deze had zich geen keuze kunnen maken. (Wordt vervolgd). De Canadese minister van Buitenlandse Zaken en voorzit ter van de algemene vergade ring van de Ver. Naties, Lester Pearson, heeft uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de uitlating van Taft, volgens wel ke de Ver. Staten zich dienen terug te trekken van de vredes onderhandelingen in Korea en zelfstandig dienen op te treden. Pearson zeide dat als dit de Amerikaanse politiek zou wor den, de Ver. Naties „een jam merlijke en verschrikkelijke slag" zou worden toegebracht. Het gevaar van een wereld oorlog zou snel toenemen, in dien er grote breuken in het Westelijke bondgenootschap zouden ontstaan, aldus de Ca nadese minister. Pearson sprak op een bijeen komst van de Canadese club te Vancouver. Senator John Sparkman, de verleden jaar verslagen demo cratische candidaat voor het vice-presidentschap, heeft te genover verslaggevers verklaard, dat Taft „mogelijk de kansen op een bestand in Korea heeft getorpedeerd". Tafts redevoering kwam er op neer dat de Amerikaanse bond genoten werd meegedeeld „wij hebben jullie niet nodig en wij wensen jullie niet", zo zei Sparkman. „De Sowjet-Unie heeft ge tracht een wig te drijven tussen de geallieerden en nu schijnt senator Tafts verklaring dit voor haar te hebben gedaan", zo voegde hij hieraan toe. a. n n ;n et >n ie ld in

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1