Buitenlandse spionnen Sowjet-Unie gearresteerd de Spoorwegstaking Frankrijk De uitwijzing van De Jonge HET JONGSTE VOORSTEL DER V. N. in in Argentijnse radicalen vrijgelaten v«e vroutveta Rampenfonds De „Edith" vlot Tweeduizendste schip in Amsterdams haven Protest van de Duitse Regering? Tweehonderd stuks vee voor getroffen Brabant WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Canadese bommenwerper vermist De eerste haring gevangen Vorig jaar 13 Poolse vliegers terechtgesteld? Kans op Roode Kruis- ziekenhuis in rampgebied Britse steun voor voorstellen der Ver. Naties Jenner eist verklaring van Eisenhower Troepen van de Franse unie ontruimen Yen Vi Taft over de bestandsbesprekingen frankering bij abonnement: Temeuzen gtoscteur-Hoofdiedacteur I. van de Sande f«daelie-adres: Noordstraat 5557 Temeuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per frunri 1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 et, DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 28 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2352. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, ïerneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum :*ss advertentie i,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centf iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Be Sowjet-Unie heeft Woens dagochtend medegedeeld dat vier personen die worden aangeduid als Amerikaanse spionnen, zijn gegrepen en terechtgesteld. De mannen waren, aldus de desbetreffende Sow jet-verklaring boven de Oekraine met parachu tes afgezet. De verklaring, uitgegeven door het ministerie van Binnenlandse Zaken, werd gepubliceerd in de bladen „Prawda'' en „Izwestia". De vier mannen zouden door een viermotorig vliegtuig in de nacht van 25 op 26 April zijn neergelaten. Volgens de verklaring werden de mannen, nadat zij hun activi teit hadden bekend, door de ka mer voor militaire zaken van het opperste gerechtshof van de Sowjet-Unie ter dood veroor deeld. De vonnissen zijn voltrok ken. De namen van de vier terecht- gestelden zijn, volgens het minis terie van Binnenlandse Zaken, Lachno, Makof, Gorboenof en Remiga. De vier agenten waren bewa pend en hadden vier korte-golf- zenders van Amerikaanse make lij bij zich, aldus de bekendma king. Ook hadden zij Sowjet- en ander geld en materiaal om anti- Sowjet-pamfletten te drukken. In de nacht van 25 op 26 April had het ministerie van Binnen landse Zaken bericht ontvangen, volgens welke het grondgebied van de Sowjet-Unie werd ge schonden door een buitenlands vliegtuig zonder herkenningste kens. Men stelde vast dat het toestel personen met parachutes neerliet, aldus de verklaring. Op 27 April werden twee van hen gearresteerd. Deze beide, Lachno en Makof, droegen valse namen, namelijk „Wasilenkof" en „Magkowski". Hun namen die zij in de spionnagedienst droegen waren „Alex" en „Pete". In de loop van de ondervra ging deelden de beide gegrepen mannen, volgens de verklaring, mede, dat nog twee spionnen wa ren afgezet, namelijk „Don" en „Dick". Ook deze beide Gorboe nof en Remiga, werden gearres teerd. Lachno en Makof hadden toe gegeven, dat zij boven de Oekrai ne werden afgezet door een 4- motorig Amerikaans vliegtuig zonder kentekenen. In de verklaring werd gezegd, dat Lachno, Makof en Gorboenof in de tweede wereldoorlog met de Duitse bezetters hebben samenge werkt. Zij verraadden de Sowjet- burgers, die vaderlandslievende activiteit ontplooiden tegen de fascistische aanvallers en namen deel aan Duitse strafexpedities tegen de verzetsstrijders. Door Lachno's toedoen zijn, volgens de verklaring, vijf Sow jet-verzetsstrij ders door de Ge stapo doodgeschoten. Makof heeft herhaaldelijk deel genomen aan wreedheden jegens Sowjet-patriotten. Na de nederlaag van Duitsland vluchtten de vier, thans terecht gestelde mannen naar het Wes ten, waar zij, aldus het Sowjet- ministerie van Binnenlandse Za ken, in de Amerikaanse geheime dienst gemakkelijk nieuwe heren en beschermers vonden. De vier spionnen werden naar een school voor spionnage gezon den in Bad Wiessle, een klein plaatsje bij München. Later kre gen zij van officieren van de Amerikaanse geheime dienst een opleiding in het organiseren, uit voeren van spionnage in de Sow jet-Unie, het hanteren van wa penen en het omgaan met zend apparaten, speciaal bestemd voor spionnen. De vier spionnen hadden, vol gens de verklaring, medegedeeld dat er behalve in Wiessle, ook te München, Frankfort aan de Main, Kaufbeuren en Bad Werishofen dergelijke scholen bestaan. De school te Kaufbeuren zou onder leiding staan van majoor Bollenbach, die in 1946 en 1947 verbonden was aan de Ameri kaanse ambassade in Moskou. Sedert de opgave van Dinsdag is door 't nationale rampenfonds weer honderdduizend gulden ontvangen. Het totaalbedrag is daardoor gestegen tot 114.3 mil- lioen. De vier spionnen hadden, al dus het Sowjet-ministerie, ge tuigd, dat de Amerikaanse gehei me dienst hen opdracht had ge geven naar Kijef en Odessa te gaan en documenten in handen te krijgen. Dit laatste zou met alle middelen moeten worden nagestreefd en men mocht niet van het vermoorden van Sowjet- burgers terugdeinzen. Van de genoemde steden uit hadden zij radiografisch contact moeten zoeken met de radio-af deling van de Amerikaanse ge heime dienst in West-Duitsland om verdere opdrachten te ont vangen voor daden van terreur en sabotage in de Sowjet-Unie. Tegen half twee Woensdag middag is het Duitse jacht „Edith", dat Dinsdag op de Maasvlakte is gestrand, vlotge- komen. Het schip is nu in Hoek van Holland gearriveerd. Het met Zweeds hout geladen 493 brt. reg. ton grote motor schip „Poseidon" is het 2000-ste schip, dat dit jaar in de hoofd stedelijke haven is aangekomen. In 1952 werd het 2000-ste schip genoteerd op 15 Juni. Tot gisteren was Amsterdam 270 schepen vóór op 1952. De terugvoering van de Bre dase vluchteling De Jonge naar Nederland door de Britse bezet- tingspolitie zal mogelijk tot een Duits protest bij de Britse hoge commissaris leiden. De Duitse bondsregering on derzoekt de vraag, of zulk een stap gewenst zou zijn met het oog op de juridische consequen ties, die het ingrijpen ^an de Britse bezetting zou kunnen heb ben. Het gaat de Duitse rege ring daarbij, zo wordt verklaard, minder om de persoon in kwestie dan wel om de rechtsvraag of een uitspraak van een Duits ge recht, die gebaseerd is op de grondwettelijke verzekering van het asylrecht, door- een geallieerd ingrijpen ongedaan kan worden gemaakt. In de Duitse pers is de rechts basis voor het Britse ingrijpen betwist. Hedenmiddag te 13.00 uur zal op de veemarkthallen te 's-Her- togenbosch een geschenkzen ding rundvee uit Kampen en 't Kampereiland arriveren, die be staat uit ruim 200 dieren en be stemd is voor de door de wa tersnood getroffenen in Noord- Brabant. De schenking is georgani seerd door een commissie van veehouders in Kampen en om geving. De Brabantse plaatselij ke rampschade-commissies zul len dadelijk beginnen met de verdeling onder de getroffen boeren, die omstreeks 5 uur het geschonken vee persoonlijk in ontvangst komen nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Opklaringen. Wisselende bewolking met nog slechts hier en daar een bui. Ma tige, later krachtige N.W. wind. Weinig verandering in tempera tuur. VRIJDAG 29 MEI. Waarnemers te Seoel geloven, dat er „een behoorlijke kans" is, dat de Noordelijken het nieuwe voorstel van de V. N. om de kwestie van de krijgsgevangenen in Korea op te lossen, zullen aan vaarden. De kern van het nieuwe voor stel is, dat het gehele vraagstuk aan de algemene vergadering der V. N. zal worden voorgelegd als zich een impasse voordoet. Naar van Zuidkoreaanse zijde verluidt wordt onderscheid gemaakt tus sen Chinese en Noordkoreaanse gevangenen, die niet gerepatri eerd willen worden. De Chinezen zouden naar een neutraal land gezonden worden en de Noordko- reanen onder de hoede van een neutraal land in Korea gesteld worden. De V. N. zouden klaar blijkelijk willen toelaten, dat de communistische autoriteiten de gevangenen trachten te overre den, evenwel zonder hierbij dwang uit te oefenen. De gevan genen zouden voor een bepaalde tijd waarschijnlijk 90 dagen onder de hoede van een neutraal land blijven. Daarna zou een commissie van neutrale landen binnen een strikt bepaalde tijd moeten uitmaken, wat er moet gebeuren met de gevangenen die in hun weigering volharden. Mochten er ook dan nog wei gerachtige gevangenen overblij ven, dan zou een bijeenkomst van de algemene vergadering der V. N. tenslotte over hun lot moeten beslissen. Naar men in Seoel meent, be vat het voorstel een clausule v.m. n.m. Breskens 1.55 2.24 Terneuzen 2.30 2.59 Hansweert 3.10 3.39 Walsoorden 3.20 3.49 ZON MAAN Mei 28 4.30 20.45 21.17 3.39 29 4.29 20.46 22.21 4.20 30 4.28 20.48 23.11 5.16 31 4.27 20.49 23.48 6.27 waarin bepaald wordt, dat een uitspraak van de V. N. bij een voudige meerderheid voldoende is. De Zuidkoreaanse regering heeft zich herhaaldelijk uitge sproken tegen een wapnestilstand langs de huidige frontlijn en aan gedrongen op hereniging van Korea met wapengeweld. Het commando van de V. N. en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zouden zich ernstig ongerust maken over het uitlekken van bijzonderheden van het geallieerde voorstel uit Zuidkoreaanse bron, daar men vreest, dat de kans op een wa penstilstand hierdoor gevaar zal lopen. Tot dusver is officieel niets van het voorstel bekend gemaakt. Van een bedreiging der veilig heid der bezettingstroepen door de vluchtelingen, die naar Duitse mening de enige steekhoudende rechtsgrond voor een uitwijzing zou vormen, kan volgens de Duit sers geen sprake zijn. De ge allieerde uitwijzingscommissie heeft zich bij haar besluit om de Bredase, vluchtelingen over de grens te zetten gebaseerd op de geallieerde wet, die haar het recht van uitwijzing geeft voor personen, die veiligheid of aan zien der bezetting in gevaar kun nen brengen. In een artikel in de „Deutsche Zeitung und Wirt- schaftszeitung" wordt de mening geuit, dat de geallieerden hun rechten aan de geallieerden zijn strekt. Dit moet volgens het blad de Duitsers voor de toekomst be zorgd maken, aangezien ook in de conventie van Bonn dezelfde rechten aa nde geallieerden zijn voorbehouden. Het blad spreekt van een „daad van willekeur" der bezet ting, die het rechtsgevoel in Duitsland zou ondermijnen. Het verwacht, dat de regering aan Nederland de teruggave van De Jonge zal vragen en dat de hoge commissaris der V. N. voor het vluchtelingenvraagstuk zich in de zaak zal mengen, aangezien ook het toezicht op het verlenen van asyl aan politieke vluchtelin gen tot diens competentie be hoort. De uitwijzing van De Jonge door de Britse bezetting is ge schied, nadat het Duitse gerecht in Oldenburg had beslist, dat hij moest worden beschouwd als po litiek delinquent en daarom recht op asyl kon doen gelden. Britse politie was in de gevan genis aanwezig om terstónd na deze uitspraak de hand op de vluchteling te leggen teneinde te voorkomen, dat deze op vrije voeten zou worden gesteld. De „Deutsche Zeitung" vraagt zich af, waarom van Duitse zijde geen maatregelen getroffen wa ren om zulk een ingrijpen te voorkomen. Het spoorwegverkeer in Zuid- Frankrijk en in enkele delen van het gebied rond Parijs is gisteren ontwricht door stakin gen, die zijn uitgebroken on danks het besluit van de vak verenigingen om de voorgeno men staking van 24 uur in het gehele land op 27 Mei af te ge lasten. De niet-communistische vakbonden zegden de staking af als gevolg van een overeenkomst met de regering betreffende loonsverhogingen. Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond, niet te vreden met deze verhogingen, verklaarde, dat het de staking niet alleen kon beginnen. Het vakverbond spoorde echter aan tot het houden van protest bijeenkomsten en korte onder brekingen van het werk. Communistische spoorweglie- aen van het belangrijke spoor wegknooppunt Clermont-Fer rand in Midden-Frankrijk heb ben het werk neergelegd. Te Ni ce besloten leden van alle vak verenigingen van spoorwegar beiders 24 uur te staken. In Toulon is de staking alge meen. In Marseille is een deel van de spoorweglieden in sta king. In Noord-JFrankrijk zijn er nog geen moeilijkheden ge meld. Het katholieke vakverbond heeft zijn leden opgeroepen aan het werk te blijven en verklaard dat de loonkwestie onberoerd blijft door de overeenkomst met de regering. Leden van niet-communistische zowel als van communistiscne vakverbonden hebben aan de sta kingen van Woensdag deelgeno men. Ook in Algiers zijn enkele Een 4-motorige Lancaster bommenwerper van de Canade se luchtmacht is als vermist opgegeven. Het toestel was op weg van zijn basis op het eiland Vancouver naar San Diego in Californië. Er zijn 10 personen aan boord. De Amerikaanse luchtmacht maakte bekend dat in de omge ving van de plaats die als de laatste positie van de bommen werper werd opgegeven, een oranjekleurig voorwerp in zee werd waargenomen. treinen opgehouden door stakin gen, maar de belangrijke spoor wegverbindingen ondervonden hiervan geen hinder. Het ministerie van Verkeer verklaarde Woensdagavond dat het spoorwegverkeer in Frank rijk voor 95 normaal was ge weest. Verder wordt nog uit Pa rijs gemeld, dat.er daar, en in sommige provincies, gedurende de ochtenduren, incidentele sta kingen zijn geweest bij het per soneel van de P.T.T. In de mid dag was het post-telegraaf- en te lefoonverkeer weer normaal. Later op de dag hebben spoor wegautoriteiten gemeld dat het verkeer overal in het land weer normaal was. Alleen de treinen die uit het Z. O. van Frankrijk kwamen hadden enige vertraging. De C.G.T. heeft de oproep tot de bij haar aangesloten spoor wegarbeiders om in staking te gaan, ingetrokken. Andere, niet bij het C.G.T. aangesloten vakverenigingen, hadden na besprekingen met de minister voor Openbare Werken en Verkeer André Morice, reeds bekendgemaakt dat zij van de staking afzagen. De C.G.T heeft wel opgeroe pen tot actie op andere wijze, hetgeen mogelijk moeilijkheden zal veroorzaken. Enkele loggers van de haring vloot hebben reeds hun geluk beproefd op ongeveer 54 graden N .B. Dit waren de schokkers Sch. 87 met 1 k.Sch. 159 met 1 mand; Sch. 39 met 1 mand; Sch. 201 met 2 k.; Sch. 2 met 3 k.; Sch. 19 met 1 mand; Sch. 236 met 1 k.; Sch. 249 met 1 mand; Sch. 310 met 1 k.; Sch. 314 met 1 mand; Sch. 7 met 1 mand; Sch. 140 met 1 k.; Sch. 72 met 2 k. en Sch. 122 met 2 k. Nadat de loggers de vleet had den gehaald, zijn zij verder Noordwaarts gestoomd. De Amerikaanse senator Taft heeft in een door zijn zoon Robert voorgelezen verklaring gezegd, dat de Verenigde Staten hun best dienen te doen om door onder handelingen tot een wapenstil stand in Korea te komen. Taft zeide, dat de Verenigde Staten de V. N. eigenlijk wel kunnen vergeten, voorzover het de Koreaanse oorlog betreft. „Ik geloof", aldus senator Taft, „dat wij even goed elke gedachte aan samenwerking met de Verenigde Naties in het Oos ten kunnen opgeven en ons vol ledige vrijheid van handelen voorbehouden". De verklaring werd voorge lezen op een diner van de natio nale conferentie van christenen en joden te Cincinnati. De correspondent van de Dai ly News te Washington schrijft, dat hij uit betrouwbare bron heeft vernomen dat vorig jaar 13 Poolse vliegers zijn terecht gesteld wegens poging tot uit wijken met een 10-tal vliegtui gen van het type Mig-15. De correspondent zou dit hebben vernomen na een verga dering van een juridische com missie die een wetsontwerp goedkeurde, waarbij aan de Poolse piloot Jarecki asyl in de Ver. Staten wordt verleend. Zes bestuursleden van de Ar gentijnse radicale (oppositie) - partij, onder wie de voorzitter, zijn vrijgelaten. Zij waren een maand geleden aangehouden na een partij - conventie, waarop zij verklaar den, dat alles in Argentinië „corruptie en anarchie" was en dat de regering het een „mis daad" achtte als men er andere denkbeelden op nahield dan generaal Peron. De politie zet het onderzoek naar oproerige organisaties voort. Op het terrein van de groot grondbezitter Juan Hasenkamp, die werd gearresteerd, zijn ge weren en revolvers en een be langrijke hoeveelheid munitie gevonden. Hasenkamp is een militante radicaal in de provin cie Parana. De politie nam eveneens een man in hechtenis, die betrek kingen onderhield met de reeds eerder gearresteerde Carranza. die één van de leiders van de samenzwering in Argentinië zou zijn. De marine is tot de ar restatie overgegaan van iemand die de vlucht van 2 politici naar Uruguay zou hebben vergemak kelijkt. Het arrestatiebevel is uitge vaardigd wegens deelneming aan de samenzwering. Er is een goede kans, dat bin nenkort het vestigen van een nieuw Roode Kruisziekenhuis met 80 bedden in het rampge bied gesticht zal kunnen wor den. Dit ziekenhuis zal dan een geschenk zijn van een later te noemen land binnen het raam van de hulpverlening der Roode Kruisverenigingen. door W. KERREMANS. Sir Winston Churchill heeft in een door zijn bureau uitgege ven verklaring meegedeeld, dat de nieuwe voorstellen van de Ver. Naties voor het bereiken van een wapenstilstand in Ko- ïea de volledige steun van de Britse regering hebben. Deze voorstellen zijn door de Amerikaanse regering opgesteld na overleg met de Britse rege ring en de regeringen van ge menebest en V. N.-landen, aldus Churchill. 24) (Nadruk verboden). De huzaar vertelde met smaak van zijn diensttijd. Ja, elke dag paardrijden, maar dat gong je gauw de keel uithangen. „Dat kan niet", riep Marien, „nooit zou 't me de keel uithan gen". „Zo doch ik eerst ook, maar as je met een doorgereje gat toch weer op zo'n knol mot klimmen en rijen dan is 't lang geen arig- heid meer. En as je afgereje bent as je kunt rijen, meen ik, dan ga je een hele dag op oefening en zo en as je dan bek-af in de kazerne komp, dan kan je niet as een stampvoeter, dat ben dan het voetvolk, op je nest gaan leggen, maar dan kan je eerst je knol oppoetsen en te vreten geven". „Ik zou 't allemaal even fijn vinden." „We spreken mekaar nog wel eens als je ook huzaar bent!" Hij huzaar, het denkbeeld bracht hem telkens weer in ver rukking, elke dag paardrijden, wat een droom van heerlijkheid. Paarden poetsen, zoals hij in Utrecht had gezien, was toch im mers geen arbeid, maar een ge noegen en hij kon zich niet voor stellen, dat iemand daar anders over zou denken. Van de huzaar ging Marien naar meester Schippers en ver telde hem het resultaat van zijn bezoek bij Van Kesteren. Schip pers was het geheel eens met die directeur, dat eindexamen U.L.O. eerste eis was voor Marien en zei dat hij, Schippers, zelf daaraan had moeten denken. „Je kunt er niet buiten, Ma rien, buiten wat de mensen noe men algemene ontwikkeling. Je zoudt als je later een betrekking hebt, je nooit op je gemak ge voelen als je niets anders kent dan je eigen vak, men zou op je neer zien en je een boerenjongen blijven noemen. Bovendien heb je zo'n examen nodig als je wat meer wilt worden dan een kan toorklerk of een boekhouder. Voor andere examens stelt men de minimumeis van U.L.O. of H.B.S. Zonder zo'n diploma kan je niet eens aan die examens deelnemen al zou je nog zo knap zijn." Marien gaf zich gewonnen en besloot de cursus te gaan volgen. Hij had de hulp van zijn moeder nodig om vader over te halen toe te stemmen in de kosten voor die opleiding en voor de boeken, hoewel Marien dat van zijn sala ris kon betalen, maar het verzet van Venkel was meer voor de vorm. Nu hij zijn zoon voor het boerenvak verloren wist, oor deelde hij, dat het zijn plicht was hem niet langer te verhinderen een andere positie te veroveren en langzamerhand begon er ook bij hem iets van trots te komen op zijn knappe zoon. Marien richtte op de zolder een soort van studeerkamer in, die uit niets anders bestond dan een tafeltje en een stoel onder het zoldervenster. Hij stond ge lijk met zijn huisgenoten op, het geen zeggen wilde 's winters om 6 uur en 's zomers om 4 uur. Hij studeerde dan tot hij naar het kantoor moest en hervatte zijn leren 's avonds na het eten. Hij werkte ingespannen en nam veel meer op dan een leerling op de school, omdat hij door zelf de moeilijkheden en problemen te moeten vinden, zich grondig in de leerstof boorde en zich moest inspannen om de grondslagen meester te worden. Niet alle vraagstukken kon hij zonder ver klaring van anderen begrijpen en hij maakte daarom een overeen komst met Schippers, die hem elke week een uur onderricht gaf tegen een matige vergoeding. Er kwamen zelfs wiskundige som men en opgaven in de natuur kunde, waarvoor Marien zich tot anderen moest wenden. Schip pers verwees hem voor de wis kunde naar een collega in Ree kamp, die acte wiskunde had en voor de natuurkunde waagde Marien het de dokter te raadple gen. Dokter Rademaker had al ge hoord van Mariens plannen en stond hem met vreugde bij. Maar na de eerste maal hem uitleg te hebben gegeven zei hij tot Ma rien: „Ik weet nog beter voor je. Ik zal mijn vrouw vragen je te hel pen. Zij heeft eindexamen H.B.S. en is nog niet zo lang uit die vak ken als ik en ik weet zeker, dat zij je graag zal bijstaan." Dat deed mevrouw Rademaker en hierdoor kreeg de jongen nog onderricht in een vak, dat hij niet uit de boeken kon leren en dat hij toch niet kon-missen. Door zijn bezoeken aan de dok tersvrouw leerde hij iets van de omgangsvormen en zijn lerares wist hem die op tactische en de licate wijze bij te brengen. (Wordt vervolgd). De republikeinse senator Jen ner heeft in de Amerikaanse senaat geëist, dat generaal Eisenhower „een definitieve verklaring" zal afleggen, hou dende dat de Ver. Staten de re gering van communistisch Chi na niet zullen erkennen en dat zij tegen haar toelating tot de Ver. Naties zijn. Jenner verklaarde zich geheel accoord met de resolutie van senator Knowland, waarin deze het congres vraagt zich uit te spreken voor onmiddellijke uit treding van Amerika uit de Ver. Naties, indien communistisch China zou worden toegelaten. Troepen van de Franse unie hebben Yen Vi, een bolwerk 50 km ten Zuiden van Hanoi, ont ruimd, aldus is door een Franse militaire woordvoerder meege deeld. Voorts werd meegedeeld, dat generaal René Cogni, bevelheb ber in Noord-Vietnam, tot de ontruiming besloten had, niet tengevolge van vijandelijke druk doch volgens een tactisch plan. De eerste leden van het gar nizoen van Moeong Khoea, die in Vientiane zijn aangekomen, hebben verteld, dat in de slag om deze Franse buitenpost in Laos honderden leden van de Vietminh zijn gesneuveld. Moe ong Khoea werd onlangs door de Vietminh veroverd. In het gebied van Paklone, ongeveer 100 km ten Noordoos ten van Vientiane, is een be langrijk munitiedepot door de Franse troepen heroverd. De op slagplaats bevindt zich 10 km ten Zuiden van Thathom. Sisavang Vong, de koning van Laos, is met zijn gemalin in Saigon aangekomen. Hij ver trekt heden naar Frankrijk. Militaire kringen in Parijs zien de ontruiming van Yen Vi als een ernstige tegenslag voor de Fran se troepen in de Tonkinese delta. Het bolwerk werd beschouwd als één van de sleutelstellingen in de verdedigingslinie om Hanoi en de delta. In het begin van deze maand werden twee aanvallen van de Vietminh tegen YenVi afgeslagen.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1