Wet op de Omzetbelasting DE BENELUX VOOR DE VERENIGDE NATIES jC&z&x die> schcijveH Detailhandel vrijgesteld van de heffing AGENDA: KOFFIESMOKKELAARS IN ZUID-LIMBURG GEARRESTEERD DE STRIJD TEGEN DE MAU MAU OVERSTROMING IN DE VERENIGDE STATEN VEESMOKKEL Belgische uiteenzetting over Vliegtuigongeluk in de Ver, Staten De gevolgen van de overstromingsramp voor de fruitteelt in Zeeland De vergoeding van de watersnood schade nc urounien Drie Amerikaanse tanks in West-Duitsland vermist BIJ EXAMENS Het beste bed ooit gemaakt! Blijkens het voorlopig verslag ap het ontwerp van wet op de omzetbelasting, waarbij deze be lasting opnieuw wordt geregeld, betreurden vele leden het, dat het nog niet mogelijk is over te gaan tot definitieve regeling van de omzetbelasting in Benelux - verband. Het in dit ontwerp voorgestel de tussenstadium veroorzaakt weer wijzigingen op een gebied, waarop zowel het bedrijfsleven als de belastingadministratie in de eerste plaats rust nodig heb ben. Niettemin juichten deze leden toe, dat de regering is tege moetgekomen aan de bij herha ling geuite wens de detailhandel van de heffing vrjj te stellen. Tenslotte wezen deze leden op de wenselijkheid van een verder gaande coördinatie van de om zetbelasting in Europees verband, teneinde de economische integra tie van Europa te bevorderen. Verscheidend leden konden zich niet verenigen met hetgeen werd opgemerkt ten aanzien van het opnemen in het ontwerp van concessies aan de Benelux-part ners. Zij vroegen zich af, of Ne derland door moet gaan met het zich in belangrijke mate aan passen aan de Belgische situatie. Ons land dient zich, zolang nog geen volledige economische unie kan worden verwezenlijkt, alleen dan aan te passen, indien dit geen grote bezwaren meebrengt. Enkele leden waren van oor deel, dat bij de samenstelling van dit wetsontwerp onvoldoende is onderkend, dat de omzetbelasting een zware last vormt voor het oedrijfsleven, voor de consumptie en het levenspeil van de bevol king, voor de productie en voor de werkgelegenheid. Deze belas ting heeft de uiterste grens be reikt, wellicht reeds overschre den, en dient te worden vermin derd. Ook andere leden wezen er op, hoe groot de druk van deze be lasting is geworden. Uit het ver loop in de sigarenindustrie is ge ileken, dat een dergelijke zware belastingdruk het verbruik doet verminderen en de productie remt. VRIJSTELLING VOOR DE KLEINHANDEL. Nagenoeg algemeen kon men zich verenigen met de vrijstelling voor de levering van kleinhande laren aan particulieren. Het zou aanbeveling verdienen de regeling zo te maken, dat alle leveringen door de groothandel belast zijn, zij het dan naar een algemeen tarief van °/o en alle leveringen door de kleinhandel vrijgesteld. Andere leden waren van oor deel, dat ook de levering door de groothandel dient te worden vrij gesteld. Er zijn voorts geen reële gron den te vinden voor maken van een onderscheid tussen levering aan particulieren en aan anderen. Verschillende leden hadden er bezwaar tegen de fabrikant detaillisten in de belastingheffing te betrekken. Sommige leden waren van oor deel, dat het stelsel van eenma lige heffing bij de fabrikant het meest juiste moet worden geacht. Het huidige stelsel is ingevoerd door de bezetter om meer belas ting te kunnen heffen. HEFFINGSPERCENTAGES. Voor vele leden stond het vast, dat de bestaande progressieve werking van de omzetbelasting moet worden gehandhaafd. Andere leden waren van oor deel, dat een groot aantal per centages afbreuk doet aan de eenvoud van de regeling en dat dit de uitvoering verzwaart. Dat het noodzakelijk zou zijn voor de groothandel naast de vrije goederen nog twee catego rieën van belaste goederen te on derscheiden en die te belasten naar tarieven, welke slechts V2. 0/n verschillen, achten de hier aan het woord zijnde leden twij felachtig, terwijl voorts de on derscheiding tussen diensten, die aan particulieren worden bewe zen en andere diensten vooral in het middenstandsbedrijf tot on- overkomenlijke moeilijkheden moet leiden. Van de zijde van het bedrijfs leven zijn de meeste bezwaren ingebracht tegen de gecompli ceerdheid van de wetgeving. TIJDSTIP, WAAROP DE BE LASTING VERSCHULDIGD WORDT. Vele leden erkenden, dat de tegen het z.g. kasstelsel aange voerde bezwaren zwaar wegen, maar dit neemt niet weg, dat het voorgestelde stelsel een ver zwaring van lasten kan beteke nen. Weliswaar wordt in de me morie van toelichting gezegd, dat de liquiditeitspositie van de ondernemer niet wordt aange tast door dit stelsel, doch het betekent wel, dat eerder moet I MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De trek naar het Westen. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Je grote Polygoon Sportfilm. worden betaald dan volgens de geldende bepalingen en her haaldelijk over hogere bedra gen, nu verliezen wegens wan betaling door debiteuren niet in mindering mogen worden ge bracht. Het leek de hier aan het woord zijnde leden weinig billijk de on dernemer, op wie reeds de last wordt gelegd als onbezoldigd rijksontvanger op te treden voor in beginsel door anderen te dra gen belastingen, bovendien aan sprakelijk te stellen voor de door hem door te geven belastingen ingeval van wanbetaling van zijn opvolger in het productieproces. Andere leden begrepen niet, hoe in de memorie van toelich ting kan worden gezegd, dat de wijziging in het inningssysteem de liquiditeitspositie van de on dernemer niet zou aantasten. In vele gevallen worden rekenin gen eerst na vele maanden be taald. Men denke o.a. aan de declaraties van de beoefenaren van de talrijke vrije beroepen en aan de betalingen van de klan ten van de maatkleermakers. Bovendien komen op het platte land nog vele halfjaar- en jaar rekeningen voor. Doordat ook omzetbelasting blijft verschuldigd bij wanbeta ling of faillissement van de af nemer, wordt deze van een ver bruiksbelasting tot een bedrijfs belasting. Bij de artikelen bepleitten vele leden vrijstelling voor boeken met het oog op de daarbij be trokken culturele belangen. Zee vele leden bepleitten vrij stelling voor gas en electriciteit. Andere leden waren van oordeel dat zoal voor deze goederen geen vrijstelling kan worden verleend, het heffingspercenta ge in ieder geval tot 3 dient te worden teruggebracht. (Voorge steld wordt 5) Van meer dan een zijde werd aangedrongen op een vrijstel ling voor bad- en zweminrich tingen. Vele andere leden sloten zich hierbij aan en bepleitten voorts vrijstellingen voor volks muziekscholen, consultatiebu- reaux voor zuigelingen, kinder bewaarplaatsen, openbare lees zalen, muziek-, zang- en toneel verenigingen, het bevolkingson derzoek, kamphuizen, conferen tie-oorden ten behoeve van het jeugdwerk, jeugdherbergen en kinderverenigingen. Andere leden waren van oor deel, dat ook particuliere in richtingen voor ziekenverple ging van de betaling van om zetbelasting dienen te worden vrijgesteld. Vele leden meenden, dat het geven van alle onderwijs dient te worden vrijgesteld van om zetbelasting. Enige leden achtten het rede lijk naast het herstellen van schoenen ook het herstellen van kleding vrij te stellen. f -V t r Vele leden drongen er op aan de vrijstelling van omzetbelas ting voor het opnemen van ad vertenties in dagbladen, week bladen, tijdschriften en andere ten minste driemaal per jaar verschijnende uitgaven defini tief in de wet op te nemen. Enkele leden achtten het on billijk, dat voor de levering van boter omzetbelasting is verschul digd, terwyl de levering van margarine en bak- en braadvet is vriigetseld. Zij achtten dit in strjjd met de belangen van de Nedrelandse veehouderij. Douane-ambtenaren hebben nabij Vaals, in Zuid-Limburg, zes koffiesmokkelaars gearre steerd, die uit België per auto de Nederlandse grens waren over gestoken. Aan de arrestatie ging een achtervolging met een snel le douane-auto vooraf. Er waren in totaal acht smok kelaars. Eén hunner kon direct worden aangehouden, terwijl de vijf anderen later zijn gearre steerd. Twee smokkelaars zijn nog voortvluchtig. Het bestuur van Kenia heeft meegedeeld een voorstel der Aziatische gemeenschap in deze Britse kolonie, dat ook Aziati sche vrijwilligers aan de strijd tegen de Mau Mau zullen deel nemen, te hebben aanvaard. Tot nu toe zijn slechts blanke vrijwilligers in de burgerwach ten opgenomen. In Kenia wonen 28.000 Aziati sche mannen van 18 tot 45 jaar. Aziatische vrouwen zullen zich in kunnen laten schrijven bij hulporganisaties voor niet- strij denden. Langs de grens tussen Louisia na en Texas zijn door overstro mingen meer dan 5000 gezinnen dakloos gemaakt. Naar schatting is voor 100 millioen dollar schade aange richt. De overstroming ging met zware stormen gepaard. De Belgische douane heeft te Zaffelaere de bestuurders van twee wagens en een vrachtwa gen, die 12 kalveren clandestien van Nederland naar België had den gebracht, aangehouden. „Van de Beneluxmoeilijkheden heeft slechts een vierde van de Belgische industrieën te lijden en daarom dienen wij specifieke en geenszins algemene middelen te zoeken, om deze moeilijkheden te verhelpen", zo heeft Charles Roger, de Belgische gedelegeerde in de sociale commissie, tijdens een voordracht voor de Verenig de Naties over de ontwikkeling van het Beneluxprobleem, ver klaard. De heer Roger, die algemeen secretaris is van het Belgische centrale economische comité, werd voorgesteld door de Neder landse oud-minister van Koloniën en oud-gouverneur van Neder- lands-Indië, de heer H. van Mook. De heer H. van Mook, die thans een van de directeuren van de administratie van de technische hulpverlening van de Verenigde Naties is, was een van de acht Belgische en Nederlandse per soonlijkheden, die tijdens de oor log het accoord ondertekende waaruit de Benelux is ontstaan. De heer Roger gaf een over zicht van de Belgisch-Neder landse economische betrekkingen sedert het einde van de oorlog. Hij betoogde, dat alle fiscale, monetaire, landbouw-, crediet. en tolhinderpalen achtereenvolgens uit de weg werden geruimd en DE RODE KRUIS-ACTIE IN TERNEUZEN. Zaterdag is de Actie voor het Rode Kruis in Terneuzen begon nen en het bestuur van de plaat selijke afdeling mag niet ontevre den zijn. Het was jammer dat er de eerste Pinksterdag zo weinig toeschouwers waren bij de voet balwedstrijd die toch heus niet onderdeed voor menige wedstrijd uit de competitie, maar, gelet Óp deze omstandigheid was de op brengst bevredigend. Het bestuur heeft lang geaar zeld of het dit jaar de actie wel zou laten doorgaan. Er wordt zo veel van het publiek gevraagd; men heeft nog zo kort geleden zo ruim en mild gegeven bij de wa tersnood en nu dan alweer voor het Rode Kruis? Toch was er nu juist reden te meer. In de eerste plaats omdat juist die watersnood enorm veel heeft gevraagd van de financiën van het Rode Kruis, zodat deze nog meer dan in andere jaren een buitengewone actie voor geldin zameling en ledenwerving nodig hebben. En in de tweede plaats omdat, zo ooit, nu toch het publiek over tuigd moet zijn geworden van de noodzakelijkheid van een goed werkend Rode Kruis zoals dit bij al deze watersnoodellende goed en snel heeft gewerkt. Een D C-3 passagiersvliegtuig, dat van het vliegveld van Tete- boro, in de Amerikaanse staat New Yersey naar New York Ci ty was vertrokken, is bij een landingspoging in de buurt van St. Louis verongelukt. Vijf der 7 inzittenden zijn om het leven gekomen. De twee an deren konden levend uit het niet-brandende wrak worden gehaald. Het ongeluk geschiedde bij 'n zwaar bewolkte hemel. Daarom hier op deze plaats nog even een aanmoediging om op Donderdag 28 Mei a.s. toch vooral de toneeluitvoering te ko men bijwonen. U krijgt een bij zonder mooi toneelspel te bewon deren waarvoor ik U de groep van de heer Leroux niet behoef aan te bevelen. Terwijl dan een week later op 4 Juni de nieuwe Rode Kruisfilm wordt vertoond, die ook geen verdere aanbeveling behoeft. Bezoekt beide voorstellingen. U geniet en doet tegelijk een goed werk. P. TELLEGEN dat de enige overblijvende hin derpaal van sociale aard is. Het gaat hier om een gebrek aan evenwicht tussen de lonen in de beide landen. De heer Roger zei, dat deze moeilijkheden hofdzake- lijk voortvleien uit de reeds van kracht zijnde voorunie. Hij maakte gewag van het onlangs in de „New York Times" ver schenen artikel, warin de mening werd geopperd, dat een prijs geven van de Benelux een ern stige weerslag zou hebben, zelfs buiten Europa. „Wij denken er niet aan de Beneluxgedachte op te geven", aldus de heer Roger. „Wij, Bel gen, willen nog verder gaan, zelfs zo wij einde Juni een spe ciale quota-belasting moeten hef fen ter bescherming van onze bedreigde industrietakkn". De heer Roger sprak met klem de geruchten tegen als zou Bel gië tot een devaluatie overgaan, ten einde zich aan het Neder landse peil aan te passen. „Er mag namelijk niet uit het oog worden verloren, dat drievierde van onze industrieën in staat is het hoofd te bieden aan de Nederlandse concurrentie", zo zei hij. De heer Roger stipte voorts aan, dat reeds tal van moeilijk heden door middel van onder handelingen tussen de betrokken Belgische en Nederlandse indus- tietakken konden worden opge lost, bijvoorbeeld die betreffende sigaren en kachels. Deze moei lijkheden bestaan echter nog voor de meubel-, de schoeisel- en de confectiebedrijven. Op de vraag van een Belga- correspondent, of de ruime Ame rikaanse beleggingen in Neder land de huidige kloof niet nog dieper zullen maken, antwoordde de heer Roger. „Het is geenszins in België's belang zich te kanten tegen de industrialisatie van Nederland. Deze dollarinveste ringen zijn gerechtvaardigd door de snelle toeneming van de Nederlandse bevolking en wij verheugen ons er over". Tot besluit verklaarde de heer Roger dat de Benelux, zich in een moeilijke toestand bevindt, maar dat het gemeenschappelijk belang eist, dat de inspanning om deze moeilijkheden op te los sen, niet worden gestaakt. DUIZEND HECTARE VERLOREN. De stand van de fruitbomen in de Zeeuwse inundatiegebieden is de laatste maand zeer snel ver slechterd. Van de circa 1200 hec tare fruitteelt die werd getroffen, zal zeer weinig in zodanige staat overblijven dat een rendabele ex ploitatie mogelijk is. Zeer voorzich tig uitgedrukt, maakt honderd hec tare een redelijke kans de ramp behoorlijk te overleven. Verder mag nog circa honderd hectare op dit ogenblik niet als verloren wor den beschouwd, omdat o.a. al of niet ongunstig weer een grote rol kan spelen. Voor de overige dui zend hectare ziet het er reeds nu hopeloos uit. Aldus het samenvattend oordeel, dat voorkomt aan het slot van een beschouwing over de inundatie en de fruitteelt in het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. De somberste verwachtingen wor den in Zeeland ten aanzien van de fruitteelt bewaarheid, zo wordt in het overzicht o.a. vermeld. Gedacht werd namelijk dat ca 75 a 80 van de 1200 ha fruitteelt in het rampgebied verloren zou gaan en dit percentage zal waarschijnlijk nog belangrijker hoger uitvallen. Er zal weinig overblijven. Terwijl tot begin April nog vrij weinig schade te zien was, is de stand de laatste maand zeer snel verslechterd. Op zeer vele plaatsen ziet men het groen geheel ver dorren, nadat de bomen veelal eerst nog hadden gebloeid. Elders zijn de bladranden bruin of laten sommige takken het zitten. Mis schien blijven hier nog wel bomen in leven, doch met een halve boomgaard en onvolwaardige, door zout water beschadigde bo men, is weinig te beginnen. Slechts een klein aantal fruittuinen ver toont tot nu toe weinig zout- schade. Bfj vergelijking met vorige inun daties stemmen over het algemeen de gegevens over de gevoeligheid der fruitsoorten overeen. Kersen, pruimen en klein fruit zijn meest al reeds dood. Peren blijken ook nu weer zeer taai. Boven de wa terlijn hebben ze overal nog gróen blad. Nieuw is de sterke beschadiging door directe indringing. Bij vorige inundatie stond het water niet zo hoog (behalve te Walcheren), zo dat het vooral ging over opname van zout door de wortels. Thans speelt de opname door de bast en door wonden een grote rol. Zover de bomen in het water hebben ge staan, lopen ze meestal niet meer uit of zijn ze ernstig beschadigd. Ongesnoeide bomen staan er beter voor dan gesnoeide, omdat bij de laatste het zout kon binnen drin gen door de snoeiwonden. Jonge bomen kwamen er bij de vorige ondiepe inundatie vaak het beste af. Nu gingen ze kopje onder en zijn op de meeste plaatsen het eerst dood. De situatie in de diverse gebie den is als volgt: Schouwen-Duiveland. Geïnundeerd ca. 185 ha fruit teelt. Over de fruitbomen op het eiland behoeft men zich geen illu sies te maken. Wel kan men zich verwonderen over het feit, dat na drie maanden zout water de bomen nog bloeiden. Ongeveer 90 ha fruit van het zandgebied in de kop van Schou wen gaat ook te gronde. Dwars door deze ten dode ge doemde boomgaarden, die een lange keten vormen langs de hoge zoom van Renesse naar Haam stede, wordt thans een nooddijk gelegd. Over een brede strook worden de fruitbomen afgezaagd, waarna draglines de rest doen. Met de nooddijk hoopt men de huizen van de fruittelers langs de hoge zoom te redden. St. Philipsland. Geïnundeerd ca. 25 ha. Er is nog enige kans dat een kleine, met peren beplante oppervlakte het zal redden, doch overigens moet alles worden afgeschreven. Tholen. Geïnundeerd ca. 50 ha fruitteelt. Alleen te Poortvliet maken som mige boomgaarden een goede kans. Te Stavenisse en St. Maar tensdijk zijn de bomen reeds vrij wel dood. N oord-Beveland. Geïnundeerd ca. 60 ha fruitteelt. Een paar boomgaarden, die slechts kort in het water stonden, zullen wellicht geheel of grotendeels kunnen worden gehandhaafd. Bij de meeste andere boomgaarden ziet men alleen in de toppen van de perebomen nog wat groen blad. Het afstervingsproces is vrijwel nergens zo ver voortgeschreden als op dit eiland. Wolfaartsdijk. Geïnundeerd ca. 60 ha fruitteelt. Ondanks het feit dat de inundatie slechts vrij kort duurde, ziet het er toch somber uit. Het zoutge halte is hoog en de stand der bo men wordt zienderogen slechter. De „zak" van Zuid-Beveland. Geïnundeerd ca. 420 ha fruit teelt. Er was een grote variatie in inundatieduur en zoutcijfers en deze verschillen zijn thans uiter aard ook aan de bomen te zien. In een deel der boomgarden is alles dor en levensloos, andere boom gaarden zien er nog tamelijk goed uit. Een leek zou bij oppervlakkig kijken wellicht menen, dat er vooral in de omgeving van Oude- lande tamelijk wat in leven zal blijven, maar het geschoolde oog van de vakman ziet veel afwijkin gen. Overal is zoutschade waar te nemen en deze wordt op de meeste bedrijven geleidelijk erger. Welis waar is er nog wat hoop voor een beperkt aantal bedrijven, maar deze vertegenwoordigen slechts een fractie van het totaal. Oost Zuid-Beveland. Geïnundeerd ca. 380 ha fruit teelt. Hier staat de polder Krui- ningen nog steeds onder water. Er voltrekt zich daar een treurspel, zoals wellicht nergens anders. De telers, die hun boomgard nu voor de derde maal in 15 jaar tijds ver loren zien gaan, zullen thans soms ook nog hun woning, bedrijfsge bouw en grond verliezen. Een deel der percelen zal door kreekvor ming, verzanding en afschuring van de bovengrond straks waar schijnlijk zo goed als waardeloos blijken. Merkwardig, dat ook hier, evenals op Schouwen, de perebo men boven de vloedlijn nog met ogenschijnlijk frisgroene baderen prijken. De polder Waarde viel in de eer ste helft van Mei geleidelijk droog. De boomgaarden zijn alle dood of bijna dood. Te Rilland blijft de situatie moeilijk te overzien. En dat, on danks een inundatie van ruim twee maanden. Het water was echter in deze omgeving niet erg zout. Daardoor is de kans op chloorvorming kleiner, maar wel is er gevaar voor verstikking der wortels. De boomgaarden in de laagste gedeelten van de Reygers- bergse polder staan er slecht bij. Die op de hoogste gedeelten daardoor het eerst droog gekomen maken een betere indruk. Wel licht zal hier een deel van het areaal de lange inundatie zonder al te veel kleerscheuren overleven. Het blijft evenwel voorlopig on zeker en geheel ongeschonden zal er vrijwel niets van af komen. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met MUNHARDTs Zenuwtabletten. Verschenen is een nota betref fende de vergoeding van de wa- tersnoodschade 1953. De nota bevat het antwoord op enige vra gen van principiële aard, gesteld door het bestuur van het R. K. centrum voor staatkundige vor ming en aan de heren dr. P. de Bruin Sr. te Maastricht en drs H. ten Doeschate te 's-Gra- venhage. De nota werd ingezon den, voordat 't ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 bij de Tweede Kamer werd inge diend. Conclusies, waartoe de samen stellers van de nota komen, lui den als volgt: De overheid heeft bij het her stel van de gezonde maatschap pelijke verhoudingen in de ge troffen gebieden rekening te houden met de vroeger gevestig de rechten. Het is echter ondoelmatig hier een beginsel-vraag te stellen met als voorwerp de eis tot integrale schadeloosstelling. Een zo stren ge norm is als beginsel niet verdedigbaar. Zij kan zelfs niet als oorspronkelijk beginsel doch alleen als een nauw bij het posi tieve recht aansluitende stel regel worden begrepen. Overi gens kan een volledige schade loosstelling onder omstandig heden zeer wel de juiste oplos sing blijken van vele door de ramp gerezen moeilijkheden, te meer daar zij tevens in hoge mate dienstig zal zijn voor het herstel der maatschappelijke ver houdingen. Dit laatste kan ech ter in vele gevallen verdergaande HAZET, BEDDEN. EN S T A AIW A R E N F A B R i E K E N TE ZEVENBERGEN door W. KERREMANS. 22) Nadruk verboden. Behoedzaam hoorde hij Marien uit. Hij stelde hem zomin moge lijk vragen, maar liet de jongen vrijuit vertellen en Marien, die zich nu geheel op zijn gemak ge voelde, deelde hem meer mee dan hij voornemens was geweest. Hij sprak niet van het meisje, dat hem verschenen was en hem uit zijn verdoving had gewekt, niet van zijn begeerte burger te wor den, die met zulke meisjes kon omgaan, maar wel dat hij meer wilde zijn dan een gewone kan toorbediende, dan een boekhou der. Weer begon Marien met zijn lievelingsidee van paarden en paardrijden, maar Van Kesteren zei, dat hij dit maar uit zijn hoofd moest zetten. Dat kon al leen als hij veel geld had. Later als hij een goede betrekking had, zou het mogelijk zijn om te leren paardrijden en dan van een ma nege een paard te huren, maar dat was een vermaak dat niet tot de ernstige dingen behoorde, waarover hij Wilde spreken. Toen Van Kesteren alles wist wat hij nodig oordeelde te weten, zei hij: „Nu begrijp ik zo onge veer wat uw streven is. Ik ben heel blij, dat u de moeite hebt genomen hier naar toe te komen, want schriftelijk zou het niet mogelijk zijn geweest, mij zo vol ledig in te lichten als u nu hebt kunnen doen en ik zou u niet zo'n beslissende raad hebben kunnen verstrekken. De raad, die ik u geef, is deze. Om te bereiken, wat u beoogt is het niet voldoen de, dat u een der cursussen gaat volgen, welke opleiden voor een beroep. Het is onafwijsbaar no dig, dat u eerst een goede grond slag legt. Met alleen het onder wijs van een lagere school kunt u niet op het punt komen, dat u op het oog hebt en daarom advi seer ik u met de meeste nadruk dit: volg eerst onze cursus voor hét eindexamen U.L.O., dat is uitgebreid lager onderwijs. U leert dan talen, geschiedenis, aardrijkskunde, natuurkunde en al die schoolvakken, waar u niet buiten kunt. U hebt dat onder richt in de allereerste plaats no dig en misschien zelfs zult u, als u dat diploma verworven hebt, zeggen: ik wil verder gaan en eindexamen H.B.S. halen. Dat kunt u zien, maar U.L.O. is onge twijfeld het eerste wat u doen moet. Ik heb hier en hij haal de uit een lade een papier het programma voor zo'n cursus. Neemt u dat eens mede, bestu deer het, spreek er over met die meneer Schippers, die u zo goed heeft bijgestaan en schrijf me dan wat u besluit. Maar ik raad u uitsluitend in uw eigen belang, volg mijn raad. Ik ben er heel zeker van, dat u er dankbaar voor zult zijn." „Ja, ja", antwoordde Marien wat stug. „Dat zou best kunnen. Hoe lang duurt zo'n cursus as u zegt?" „Dat hangt er natuurlijk van af hoe hard u werkt en of u ge makkelijk leert. Gemiddeld reke nen wij voor iemand die niet te lang van school is 2 a 3 jaar." „Dan ben ik na 3 jaar nog niks verder dan nou?" „Niet verder? Maar meneer Venkel, dan hebt u het lastigste achter de rug, dan kunt u het vak kiezen wat u het meeste ligt en waarvoor u zonder die voor bereiding niet zult kunnen stu deren. Dat U.L.O.-examen is voor u even nodig als voor een boek houder om eerst te leren reke nen. Ik weet zeker dat meneer Schippers u hetzelfde zal zeg gen." „Dan ga ik maar eens op huis aan. En bedankt voor uwes hulp." „Besluit spoedig, want elke dag die u ongebruikt laat voorbij gaan, is een verloren dag voor u!" Marien vertrok, een beetje suf van het ongewone lange en nog al inspannende discours. Hij was van plan naar het station te gaan en in de wachtkamer zijn meegebrachte boterhammen te eten. Wel had Schippers hem de raad gegeven om in een lunch room te gaan en daar broodjes te bestellen, omdat, zoals hij zei, zulke dingen ook geleerd moeten worden, maar de zuinige boer in Marien kon er niet toe besluiten om misschien wel een gulden uit te geven voor eten, dat je zelf voor niks kon meenemen. Met een hoofd vol gedachten en een hart vol goede verwachting sloeg hij de weg naar het station in en toen hij de brug bij het Vreeburg over was zag hij aan de Catha- rijnesingel iets wat zijn hart deed opspringen: een troep ruiters, soldaten, elk met een handpaard naast zich. Paardenvolk, zoiets bestond, daar zag hij ze voor zich, voor de eerste maal in zijn leven, zijn vurigste begeren. (Wordt vervolgd.) hulp vergen, dat men enkel vol gens een norm van algehele schadeloosstelling zou kunnen verlenen. Vooreerst toch kunnen niet alle nadelige gevolgen van de ramp als schade voor vergoe ding in aanmerking worden ge nomen, terwijl zeker vóór de ramp reeds bestaande ongezonde verhoudingen, welke aan het her stel na de ramp in de weg staan, niet door schadevergoeding kun nen worden weggenomen. In het algemeen bindt men zich door zulk een strenge vergoedings norm onvermijdelijk ook in ster ke mate aan velerlei beperkende regelen van het stellige schade- recht. Naast schade-herstel en maatschappelijk herstel als gron den voor te treffen regelingen dient ook het onmiddellijk lands belang in overweging te worden genomen, hetwelk met name ge legen kan zijn in het herstel van 's lands economische bestaans- bronnen. Bij de vergoeding van schade geldt voor overheid en getrof fenen: a. eerlijkheid en goede trouw in het opgeven van de geleden schade; b. zorg, dat uitgetrok ken gelden zoveel en zo snel mo gelijk aan de getroffenen ten goede komen en dat zo weinig mogelijk aan administratiekos ten wordt uitgegeven, c. geen overdreven zorg, dat iemand er door de uitkeringen op vóóruit of achteruit gaat. Wel zorg, dat de getroffenen niet kleingeestig gaan rekenen of protesteren, als zij maar weer in staat worden gesteld om in de nieuwe verhou dingen een plaats in te nemen, die ongeveer gelijk staat met de plaats in de oude verhoudingen. Voor wat betreft de functie te vervullen door het nationaal rampenfonds met betrekking tot de geleden schade zijn de samen stellers van de nota van oordeel, dat principeel overheid en ram penfonds tezamen voor één taak staan. Zij achten derhalve de formule onjuist, dat het natio naal rampenfonds moet zorgen voor schade geleden in de per soonlijke sfeer. De uitkeringen van staatswege dienen immers zo te zijn, dat de getroffenen weer kan leven en werken. Het gehele herstel heeft dus 'n sterk persoonlijk karakter. Anderzijds kan men evenmin stellen, dat uit het rampenfonds geen uitkerin gen mogen plaats vinden, waar toe anders de overheid verplicht ware. Gezien zijn eigen karakter zou het rampenfonds zich vooral met maatschappelijke hulpver lening kunnen belasten, terwijl dan de overheid ten deze 'n sub sidiaire taak zou hebben. Het eigenlijke schadeherstel ware dan door de overheid te regelen, aldus de conclusies. Volgens een bericht in de New- York Daily News zijn in West- Duitsland drie Patton-tanks van het Amerikaanse leger, die 48 ton wegen, verdwenen. De mogelijkheid bestaat, aldus het blad, dat de tanks bij leger- oefeningen over de Tsjechoslo- waakse grens zijn geraakt en door de Russen in beslag geno men. Een functionaris van het Ame rikaanse ministerie van Defensie verklaarde te Washington, dat in dit stadium het bericht beves tigd, noch ontkend kon worden.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2