K.L.M.-toestel op Schiphol neergestort AKKERTJE Instemming van „Prawda" met Churchills voorstel Besprekingen te Panmoendjon hervat Twee toeschouwers gedood Cholera in Noord-India Plotseling hoofdpijn KOREA Nederlands kustvaartuig gekapseisd Vijf doden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Poolse vlieger krijgt asylrecht Britse troepen in Kanaal zone tot waakzaamheid aangespoord Verklaring van Nam II De omvang van de Noor delijke troepen in Korea Rampenfonds Dulles en Stassen in Turkije GEEN MEXICAANS VEE NAAR DE VER. STATEN Hei Scheveningse Pinkster-vlaggenfeest DE STRIJD De Franse Kabinetscrisis Franker In bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactieadres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 26 MEI 1953- 8e Jaargang No. 2350. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 centj iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adr*« Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 ums Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 ust Maandagmiddag om 15.35 uur is vlak bij het vliegveld Schiphol het juist vertrokken tweemotorige convair „Paulus Potter" van de K.L.M. naar Parijs neergestort. De machine trachtte tegen de Oostenwind op te stijgen, hetgeen niet lukte. Nadat het op de weg de voorbijgangers had gegrepen gleed het het daarachter gelegen land binnen en brak in tweeën juist vóórdat het tot stilstand kwam. Het vloog niet in brand. In het toestel zaten 28 passagiers, van wie 11 ongedeerd bleven. De overigen liepen verwondingen op. Helaas zijn twee toeschouwers, die zich op de Schipholweg be vonden om het leven gekomen. Ir J. Luimes van de K.L.M. deelde mede, dat niet gezegd kan worden, dat het vliegtuig is neer gestort. De piloot heeft bewust gepoogd een noodlanding te ma ken. Het toestel is totaal verlo ren. Kort voor de staart is de ma chine doorgebroken. Omstreeks het midden van de romp liep het vliegtuig een grote scheur op. De vleugels en de motoren zijn ge heel afgerukt. Dat de hulp zo buitengewoon snel ter plaatse was, is te danken aan de mannen van de kleine auto, die voortdurend op de luchthaven rijdt en die per Wal- kie-Talkie alle hulpdiensten rechtstreeks kon waarschuwen. Op deze zonnige tweede Pink sterdag, waarop duizenden Am sterdammers per fiets, bus, auto, motor, bromfiets of te voet bui ten de stad de natuur trachtten op te zoeken, bevonden zich dui zenden mensen in het Amster damse bos, vlakbij het vliegveld. Honderden maakten een tocht naar Schiphol. Op de Schipholweg verzamel den zich onafgebroken belang stellenden aan het einde van de in Oostelijke richting aangelegde startbaan. Met kortere of lange re tussenpozen zagen zij dan de opstijgende toestellen op zich aanrollen, de lucht in gaan en laag over hun hoofden de blau we hemel tegemoet zweven. Het naar Parijs vertrekkende toestel kreeg echter tot ontzet ting van de vrij dichte menigte geen hoogte en nog voor men in paniek uiteen kon rennen was de machine door het ijzeren hek en door de heg gestormd. Met grote kracht kwam het midden in dit publiek terecht en maaide het neer, waarbij er twee gedood werden, en zeer velen ernstig ge- wond. Volgens de eerste officiële cij fers van de G.G. en G.D. te Am sterdam zijn er 2 doden en 29 gewonden. De G.G. en GD. rukte onmid dellijk na het ongeluk met groot materiaal uit: 5 ambulance-wa gens plus een grote ambulance aanhangwagen, waarin 12 ge wonden kunnen worden ver voerd. Van de gewonden werden er onmiddellijk 14 in het Wilhelmi- nagasthuis opgenomen, terwijl nog een geringer aantal aldaar verbonden werd en nader (door het nemen van röntgenfoto's) werd onderzocht. Volgens informaties zouden de twee gedoden een moeder en een kind zijn. Geen zekerheid kon worden verkregen omtrent een mogelijk derde slachtoffer, n.l. een kleine jongen, die op de Schipholweg door het aanstor mende vliegtuig zou zijn gegre pen. Personeel van. de eerste hulp heeft verklaard een derde zwaar gewonde te hebben ver voerd. Op het eerstgenoemde slacht offer, een vrouw, die tegelijk met een kind in haar nabijheid (niet vaststaat of het haar eigen kind was) werd gegrepen, is nog gepoogd een bloedtransfusie toe te passen. Nauwelijks had men hier een begin mee gemaakt toen het slachtoffer overleed. Tot degenen, die zeer snel naar de plaats der ramp, deze had naar aller mening overigens een veel ernstiger karakter kunnen heb ben, behoren burgemeester d'Ail- ly en dr. A. Plesman. De beide stuwardessen hebben zich kranig geweerd. Onmiddel lijk na het ongeluk hielpen zij de passagiers het toestel uit, stel den hen gerust en waren er voor een niet gering deel de oorzaak van, dat er in het toestel geen paniek is uitgebroken. De rijksluchtvaartdienst, zal zich onder leiding van ir Falken- hagen met het onderzoek belas ten. Eén der dodelijk verwonde slachtoffers is een 16-jarig meis je, Annie Holshuysen uit Am sterdam-W., die om 15.35 uur op de fiets over de Schipholweg de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerij str. 9 terneuzen wij adviseren u gaarne bij het 'aanschaffen van de voor u het meest geschikte toiletartikelen, schoonheidsbeh. blijvende ontha ring, hoogtezon, moderne coiffu res enz. reed en door het vliegtuig werd gegrepen. Haar stoffelijk over schot werd deerlijk verminkt in de naast de weg lopende sloot aangetroffen. Abusievelijk heeft men haar aanvankelijk aangezien als een jonge vrouw van ruim 30 jaar. Zij is geen familie van het 4-ja- rig meisje, dat het tweede dode lijk getroffen slachtoffertje van het ongeluk werd. OOGGETUIGE EN PASSA GIERS AAN 'T WOORD. Eén van de vele bezoekers van het restaurant, van waar men 'n prachtig uitzicht op het terrein en omgeving heeft, vertelde dat hij beslist vlammen uit de machi ne heeft zien schieten De ma chine vloog volgens hem slechts op een hoogte van c.a. 3 meter. Naar zijn mening moet de vrouw op de Schipholweg door deze vlam zijn geraakt. Het landingsgestel was reeds ingetrokken. „Anders zou de ramp naar alle waarschijnlijkheid veel ernstiger zijn geweest", meende hij. Hij was met zeer ve len terstond naar de plek gesneld waar het vliegtuig was neergeko men. Verscheidene bebloede men sen lagen op de weg. De politie verwijderde de menigte heel spoedig. De heer en mevrouw Olin ver telden uit Finland afkomstig en op weg naar Parijs te zijn om van daar te vliegen naar Londen, naar het kroningsfeest „Als onze bagage gered blijkt, vervolgen we morgen onze reis". Mevr. Olin heeft een voetwond en een buil op het voorhoofd. De heer Olin is ongedeerd. Het Finse echtpaar vertelde voorts: „Het vliegtuig steeg niet, zoals gewoonlijk. Toch bestond onder de passagiers geen enkel vermoeden van naderend onheil. Tot plotselingeen schok. Zit plaatsen werden weggeschoten. We dachten „dit is ons einde". Iedereen bleef echter rustig. Geen spoor van paniek. Wij heb ben de machine door de breuk verlaten". Eén van de passagiers, ir L. C. Kerckhoven geheel ongedeerd informeerde terstond hoe hij zo snel mogelijk naar Parijs kon reizen. Hij is dan ook betrekke lijk kort daarop met het eerstvol gende vliegtuig naar Parijs ge vlogen. Ten minste 58 personen zijn omgekomen als gevolg van een cholera-epidemie, die thans in delen van Noord-India heerst. In het district Lockhow zijn op 200 gevallen tenminste 48 do den te betreuren. President Auriol heeft, zoals gemeld, de leider van de Franse socialistische partij, Guy Mollet verzocht, te onderzoeken, of hij een nieuwe Franse regering zou kunnen vormenMollet heeft Zondag verklaard deze taak niet op zich te kunnen nemen. Hij was de eerste der Franse partijleiders, aan wie Auriol ver zocht het negentiende Franse kabinet van na de oorlog samen te stellen. Mollet heeft president Auriol medegedeeld, dat het hem niet mogelijk is een kabinet te vor men, daar het merendeel der leden van de Franse nationale vergadering het socialistische programma niet onderschrijft. Hij verklaarde, dat de socialis ten in de oppositie zullen blijven, totdat er een meerderheid voor hun programma is gevonden. Die tijd ligt niet meer veraf, meende Mollet. President Auriol heeft de secretaris-generaal der Gaulisti- sche fractie in de Franse natio nale vergadering, André Diet- helm verzocht te informeren naar de mogelijkheid om een nieuw kabinet samen te stellen. behoeft Uw dogeniet te bederven. J5 altijd makkelijk bij U te hebbelt, die helpen direct! De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft in een hoofdartikel Churchills denkbeeld voor een bijeenkomst met de grote mo gendheden op hoog niveau ge steund. De voorgenomen voorbereiden de besprekingen van de Westel. „grote drie" zijn echter „voortzet ting van de oude gedragslijn van het tegenover elkaar plaatsen van staten" wegens ideologie of sociaal-politieke verschillen, al dus de „Prawda". De „aanwezigheid van een nieuw complot van de Westelijke mogendheden" zou de internatio nale spanning kunnen vergroten inplaats van verkleinen. De „Prawda" acht het voor de hand liggend, dat er, ondanks verschillende sociale stelsels tus sen afzonderlijke staten, enige uiterst belangrijke punten zijn, waarop de belangen van de vol ken dezer staten samenvloeien, zoals op het punt van vrede, ont wikkeling van handel en econo mische en culturele samenwer- king. „De Sowjet-Unie is altijd bereid in alle ernst en goed vertrouwen elk voorstel te bespreken, dat ge richt is op verzekering van de vrede en mogelijke uitgebreidere economische en culturele banden tussen de staten". Het noemt Churchills voorstel voor een conferentie van de grote mogendheden op het hoogste ni veau „constructief" en zegt, dat Niet krabben. De helder .1 I I K vloeibare D. D. D. kal- VJ JU U AA meert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Toen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag om 3 uur het Ne derlandse 487 ton metende kustvaartuig „Toos" kapseisde, zijn 5 van de 9 leden der be manning verdronken, waaron der de kapitein. Het schip ver liet met een lading cellulose de haven van Trondheim op weg van Steinkjer naar Rochester. II 2P vier zeemijlen buiten de vuur- medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Koeler later op de dag. Warm en vooral aanvankelijk vrij veel zon, later op de dag ech ter een flinke afkoeling bij naar west tot noordwest draaiende winden, plaatselijk vergezeld van onweer. DINSDAG 26 MEI. v.m. n.m. Breskens 0.02 12.27 Terneuzen 0.37 1.02 Hansweert 1-17 1.42 Walsoorden 1-27 1.52 ZON MAAN Mei 2.49 26 4.32 20.43 18.48 27 4.31 20.44 20.04 3.10 28 4.30 20.45 21.17 3.39 29 4.29 20.46 22.21 4.20 30 4.28 20.48 23.11 5.16 31 4.27 20.49 23.48 6.27 De Poolse vlieger die verleden week met zijn Mig-straaljager op het Deense eiland Bornholm is geland, zal zich in het begin van deze week naar Engeland begeven. Vernomen' wordt dat de Britse minister van Binnenandse Za ken heeft besloten hem 't asyl recht te verlenen. De bevelhebbers van de Britse troepen en de luchtmacht in de Suez-kanaalzone hebben aange maand tot waakzaamheid. In een radioboodschap deelden zij verder mede, dat in de afge lopen week door Egyptenaren pogingen zijn gedaan om in Brit se legerplaatsen, vliegvelden e.d. in de zone binnen te dringen. toren van het eiland Grip aan de Noorse Westkust ging de loods van boord. Enige minuten nadien zag de bemanning van de loodsboot het schip draaien en kapseizen. Zes van de negen leden van de bemanning kon den door de ijlings te hulp snel lende loodsboot worden opge pikt. Twee hunner waren reeds dood, zodat slechts 4 overleven den in het ziekenhuis te Kris- tiansund konden worden opge- De Verbondenen hebben Maan dag bij de hervatting van de wa penstilstandsonderhandelingen te Panmoendjon geheime bespre kingen voorgesteld. Het opperbevel der V. N. heeft geen melding gemaakt van wat er besproken is. V. N.-func- tionarissen weigeren zich tegen over de journalisten uit te laten. De Noordelijke corresponden ten, die hun afgevaardigden had den gesproken, zeiden voorts, dat de Noordelijke onderhande laars om een kort reces hadden verzocht, alvorens te antwoorden op het verzoek der V. N. Nadat men echter voor de tweede maal bijeen was geweest, werden de onderhandelingen op nieuw verdaagd. James Reston, de diplomatieke medewerker van de „New York Times", schreef, dat de Verbon denen overeenstemming hebben bereikt over vijf punten, welke als basis moeten dienen voor nieuwe voorstellen voor het slui ten van een wapenstilstand in Korea. Deze punten zijn 1. De krijgsgevangenen zul len in geen geval tot terugkeer mogen worden gedwongen. 2. Er zullen geen krijgsgevan genen gedurende een na een be stand te houden conferentie voor onbepaalde tijd in gevangen schap mogen worden gehouden. 3. Aan vertegenwoordigers der Chinese en Noord-Koreaanse communisten zal worden toege staan hun krijgsgevangenen in geallieerde kampen te bezoeken, doch slechts onder toezicht om "blijkt niet onmogelijk, al- intimidatiepogingen uit te slui- dus de opvatting van Noorse deskundigen, dat de vrij straffe wind greep op de deklast heeft gekregen, waardoor de „Toos" gekapseisd is. Het schip was eerste Pinkster dag aan het begin van de mid dag nog drijvende. Uit Kristian- sund zijn schepen vertrokken om te pogen de kustvaarder te bergen. Wijlen kapitein B. Houwen was reeds 15 jaar bij zijn werk gever, de heer Groeneboom in dienst. Ongeveer een half jaar geleden nam hij het comman do van de heer Groeneboom, onder wie hij als stuurman voer, over. Behalve de „Toos", die 2 jaar geleden in de vaart kwam, heeft reder Groeneboom een tweede kustvaarder, de „Java" onder zijn vlag varen. Het bergingsvaartuig „Drau- gen" uit Aatesund heeft de „Toos", die met de kiel naar boven ronddreef, thans op sleeptouw genomen. Het Neder landse scheepje zal naar de ha ven van Christiansund worden gebracht. ten. 4. Indische militairen zullen de kampen onder toezicht van Poolse, Tsjecho-Slowaakse, Zweedse en Zwitserse waarne mers, bewaken. 5. De wijze, waarop de voor gaande punten ten uitvoer wor den gelegd, moet zodanig gespe cialiseerd zijn, dat de mogelijk heid van geschillen in de neutrale commissie wordt uitgeschakeld. Generaal Nam II, leider van de communistische bestandsdele gatie te Panmoendjon, heeft nogmaals verklaard, dat de voorstellen der Ver. Naties voor regeling van de kwestie der ge vangenen die niet gerepatrieerd wensen te worden algeheel on aanvaardbaar zijn. Hij gaf een uiteenzetting van de jongste communistische en geallieerde voorstellen en ver klaarde, dat de communisten begin April, op voorstel van de Verbondenen, een verklaring hadden opgesteld om de com munistische gevangenen die re patriëring vrezen gerust te stel len. Deze verklaring was echter niet in de krijgsgevangenkam pen van de Verbondenen ver spreid, zo verklaarde de gene raal. „De zaak is duidelijk", zo zei hij. Als de geallieerden werkelijk de beletselen op de weg naar een bestand willen wegnemen, hoeven zij slechts hun „onrede lijke voorstellen" te laten schie ten. „In dat geval zal onmiddel lijk een bestand worden be reikt", zo besloot de generaal. Een woordvoerder van het Amerikaanse 8e leger heeft te Seoel meegedeeld, dat de Noor delijken meer dan 1 millioen man in Korea hebben, te weten 18 Chinese legers met een geza menlijke sterkte van 500.000 man, 3 Noordkoreaanse corpsen, tezamen 180.000 man sterk en de rest leden van de hulpdiensten. Volgens de woordvoerder is de omvang van de Noordelijke troepen in de afgelopen twee jaar vrijwel niet gewijzigd. Ongeveer 200 man Chinese troepen hebben Zondagochtend vroeg een felle aanval uitgevoerd op een Zuidkoreaanse stelling in de centrale frontsector. De aan vallers werden, na twee uur van harde strijd, teruggeslagen. Deze aanval is de laatste van een reeks felle communistische aanvallen, welke twee weken ge leden, toen de besprekingen te Panmoendjon dreigden Vast te doen, zijn begonnen. Een aanwijzing van het heviger worden der communistische aan vallen vindt men in de verliezen, die de communisten in de week van 15 tot 21 dezer hebben ge leden. Deze waren 4294 man, waaronder 2960 gesneuvelden, 1320 gewonden en 14 krijgsge vangenen. Vliegtuigen, afkomstig van het Britse vliegdekschip „Ocean", hebben artilleriestellingen der communisten langs de West koreaanse kust aangevallen. Eén stelling is vernield en twee wer den beschadigd. Voorts zijn enige kazernes en opslagplaatsen van voorraden vernield. Amerikaanse vliegtuigen heb' ben aanvallen uitgevoerd op mi litaire installaties in het gebied van het Tsjosin-bekken in Oost- Korea. Van Japanse bases opgestegen Amerikaanse vliegende reuzen- forten hebben doelen ten N. O van de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang gebombardeerd. de Britse premier niet, „zoals be paalde andere Westelijke staats lieden", aan zijn voorstel vooraf verplichtingen voor een der par tijen verbond. Ook beperkte hij zich niet tot algemene verklarin gen over de wenselijkheid van 'n vreedzame regeling van de be staande onenigheid op interna tionaal terrein, aldus de „Praw da". Het door Churchill genoemde verdrag van Locarno noemt de Prawda een van de niet onbe langrijke factoren, die de tweede wereldoorlog voorbereidden. De geschiedenis heeft geleerd, aldus het blad, dat zolang in Duitsland militaire elementen die op revanche uit zijn, vrijheid van handelen hebben, en geen maatregelen genomen worden om de ontwikkeling van Duits land op vreedzame basis te ver zekeren, 't Duits militairisme snel wordt herboren en geen officiële garanties Duitse buurstaten de verzekering kunnen geven, dat zij niet opnieuw door Duitse agressie zullen worden bedreigd. Opgemerkt diende te worden, zo gaat het blad verder, dat van het standpunt van de Britse veiligheidsbelangen bezien, om niet te spreken van de veiligheid van andere Europese staten met in de eerste plaats Frankrijk, België, Nederland, Polen, Tsje- cho-Slowakije en andere, het plan met betrekking tot Locarno on geldig blijkt, aangezien het het verschiet zou openen voor veran derlijke en voorbijgaande inter nationale combinaties en groepe ringen van sommige landen tegen andere. Dit zou onont koombaar leiden tot toespitsing der internationale betrekkingen. De Prawda verklaarde voorts, dat de verdeling van Duitssland een gevaar betekent voor de Europese vrede. Het officiële Russische partijblad pleit voor het sluiten van een Duits vredes verdrag, waardoor „het ontstaan van een verenigd, democratisch en vredelievend Duitsland ver zekerd zou zijn". De Prawda besluit met de op merking, dat „degenen, die de vrede willen bewaren, het vredes plan, dat de Amerikaanse presi dent in zijn toespraak van zes tien April j.l. heeft uiteengezet, hebben verwelkomd". Het voegt hieraan toe: „Doch van dit vredelievende gebaar was geen spoor terug te vinden in de radiorede, welke generaal Eisenhower enkele da gen geleden tot het Amerikaanse volk heeft gehouden". REACTIES. Te Londen wordt gemeend, dat de Sowjet-Russische regering in het artikel van de Prawda de voorwaarden heeft uiteengezet, onder welke zij bereid zou zijn deel te nemen aan vier-mogend- hedenbespreking. De heftige Russische aanval op de voorgenomen Brits-Frans- Amerikaanse besprekingen, met de toevoeging, dat deze een na delige uitwerking zullen hebben op eventuele vier-mogendheden- besprekingen ziet men te Londen als een poging om de openbare mening in Frankrijk en Enge land tegen haar regeringen op te zetten. In Franse diplomatieke krin gen werd de bewering van de Prawda, dat de voorgenomen be sprekingen op de Bermuda-eilan den bedoeld zijn als een soort Westerse samenzwering tegen de Sowjet-Unie, volkomen van de hand gewezen. Men betoonde zich echter in deze kringen wel voldaan over de welwillende ontvangst in het Prawda-artikel van een bijeen komst van staatslieden der grote Westerse mogendheden en van de Sowjet-Unie. In Romeinse officiële kringen is men van mening, dat 't Praw da-artikel duidelijker dan ooit tevoren aantoont, dat de Sowjet- Unie er in de eerste plaats naar streeft het Westen te vergeten. Hf IN 1 DAG 1 MILUIOEN VOORUIT. Sinds Zaterdag is de stand van het Nationale Rampenfonds met één millioen gulden voor uit gegaan en bedraagt thans 113,9 millioen gulden. Deze grote stijging is vooral 'n gevolg van de stortingen door het „Netherlands Food Relief Londen" met een bedrag van 80.000 pond en door de „Chaine d'honneur radio diffusion et té- lévision Frangaise met een be drag van 11 millioen francs. De Amerikaanse minister van Buitenlandse iZaken, Foster Dulles en het hoofd van het bu reau voor wederzijdse beveili ging, Stassen, zijn te Instanbui aangekomen. Zij werden welkom geheten door de gouverneur van dc stad en door de Amerikaanse ambassadeur, Moghee. Dulles en Stassen vertrokker onmiddellijk naar het eiland Buyukada, een vacantiecen- trum, waar zij 24 uur zullen uit rusten, alvorens zich naar An kara te begeven. De Amerikaans-Mexicaanse grens is opnieuw door de invoer van Mexicaans vee gesloten, na dat zij hiervoor 9 maanden ge leden was heropend. De reden voor deze maatregel is een hernieuwd uitbreken van mond- en klauwzeer onder Me xicaans vee. Het bericht van de sluiting der grens heeft in de Mexi caanse hoofdstad Mexico nogal opzien gebaard. In kringen, welke in contact staan met het ministerie van Landbouw, verklaarde men dat zich inderdaad een kleine epi demie van mond- en klauwzeer heeft voorgedaan in de staat Vera Cruz, waarbij 450 dieren waren betrokken. Men meent echter in deze kringen dat het hier een onbe duidende epidemie betreft, wel ke niet de vergaande Ameri kaanse maatregel rechtvaardigt. Twee dagen lang nog ligt de Scheveningse loggervloot rijk ge- pavoiseerd in de havens. Na het middernachtelijk uur van Maandag op Dinsdag echter zal deze kleu- renrijkdom verdwenen zijn. Dan 1 weerklinkt het ietwat hees en naargeestig getoeter der uitvaren de schepen. Van dijken en haven hoofden zal dan weer het af- scheidsgejoel van familieleden en vrienden schallen, totdat de lich ten der vertrekkende loggers aan de horizont verdwijnen. Tiental len schepen hebben dan, met hoop op een „behouden teelt" de jacht op de Hollandse nieuwe ingezet. Het ziet er naar uit, dat ook dit jaar grimmig gevochten zal wor den om de eer, wie de eerste nieu we in een Nederlandse haven zal aanvoeren. Het is de gewoonte, dat een schip, dat met drijfnet aan de vangst deelneemt, vangsten van andere schepen overneemt en daarmee naar huis toe jaagt. Liefst knijpt men dan uit als een dief in de nacht, bij voorkeur zon- PRIJS LUCHTBRIEVEN VERLAAGD. Met ingang van 1 Juli a.s. wordt de prijs van de luchtbrie- ven verlaagd van 35 ct. tot 30 ct. der radioseinen, om bij verrassing de concurrentie te slaan. Vlaardingers, Scheveningers en Katwijkers houden de namen van „hun" jagers zo geheim mogelijk en de faits et gestes van hun tegenstanders in de jaagsport zo goed mogelijk in de gaten. Op de beide Pinksterdagen lagen de gepavoiseerde loggers gemeerd. De niet-Scheveningers gingen, van de vroege morgen af reeds, naar de boulevard, waar duizen den zich een rustig plaatsje onder de zon trachtten te veroveren. Ge zwommen werd er nog niet veel, gezonnebaad destemeer. En tussen die minnaars van zee lucht en zon werden de resten op geruimd van het vuurwerk, dat het bonte feest van de eerste der- drie Pinkster-vlaggetjesdagen af sloot. Voordat het vuurwerk be gon, lokten drumbands, pijper- en harmoniecorpsen enige tienduizen den naar het door maanlicht over goten strand. In de Kurzaal trok de Marinierskapel ondertussen veel publiek. Onder een met zeilen volgetuïgd vissersscheepje werd aan het slot allen, die Maandagnacht uitvaren, een „goede reis" gewenst. Het bijzonder mooie weer ver lokte velen om nadien nog enige uren in het Scheveningse amuse mentscentrum, dat alweer in vol bedrijf is, te vertoeven.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1