Pinkstergebruilcen in vreemde landen Wat gebeurde er precies aan boord van de „Duke of York"?? bSU f> Iets nieuws voor Pinksteren? SHAWLS ZOMERHANDSCHOENEN NYLONS EIGEP JAARD Wervelstorm teistert Canadees-Amerikaans grensgebied ne vrouiven««t Bloemen, een bruidgeiten en een degen De Ver. Staten en Perzië .Pakistan en het Britse gemenebest - Eerste Roode Kruistextiel- pakketten in 't Sticht uitgereikt Zwemvesten waren niet uitgereikt passagiers wisten van niets f1.75 E 1.50 Politiepatrouille in moeilijkheden op Australisch Nieuw-Guinea Doden, honderden gewon den en reusachtige schade TWEEDE BLAD Zaterdag 23 Mei 1953 8e Jaargang No. 2385 tot 25.— VRIJE ZE Het Pinksterfeestherdenking van de uitstorting van de Heilige Geest op de Apostelen en daar mede verband houdende de stich ting van de eerste christenge meente ter wereld wordt in alle christelijke kringen gevierd over de gehele wereld. Slechts in de Mohammedaanse en hei dense landen kent men dit feest niet. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat in Japan de christe nen op de Tweede Pinksterdag moesten werken, op straffe van ontslag! Eerst in 1945 is hier aan een eind gekomen, hoewel momenteel de christenen in Ja pan het nog niet gemakkelijk hebben. Vele oude Pinkstergebruiken hebben feitelijk niets met de oor sprong van het Pinksterfeest te maken. De Pinksterbruid, de Pinksterbloemen, het zijn alle maal dingen, die eigenlijk in hun diepe oorsprong van heidense betekenis zijn. Wel heeft de Ka tholieke kerk een aantal van die oude gebruiken gekerstend, om dat men inzag, dat het onmoge lijk zou zijn bepaalde gebruiken te verbieden. Op het eiland Hawaii, waar tamelijk veel Katholieken wonen, bestaat nog zo'n gebruik, dat in wezen heidens is. De kerk heeft dit feest gekerstend. Misschien is het daarom wat meer zinvol geworden. Men weet, dat het op Hawaii traditie is, dat iedere vrouw aan gekomen reiziger en toerist be hangen wordt met één of meer bloemenslingers. De aldus ge accepteerde vreemdeling is ver plicht de schone schenkster der bloemenkrans te belonen. Hij geeft wat geld en ontvangt m ruil daarvoor nog een kus. Nu is de vreemdeling tijdens zijn ver blijf op het eiland aanvaard als gelijkgezinde. Hawaii is dus het land van de bloemen. Vele oude gebruiken op dit eiland hebben dan ook be trekking op de bloemen. Zo gaan de Hawiaanse schonen op Pink stermorgen al heel vroeg bloe men plukken. Daarvan worden de mooiste slingers gemaakt en onder gezang trekt men dan naar de kerk om daar de slingers te leggen aan de voet van het Ma riabeeld. Dit gebruik houdt te vens in het slot van de Maria verering, die in de Meimaand het levendigst is. De priester zoekt uit de slingers de mooiste zon der te weten wie de slinger ge maakt heeft en deze hangt hij na de hoogmis over de schouders van Maria. De vervaardigster van deze slinger is hiermede be noemd of gekozen tot Pinkster bruid en op een vooraf door dg jongemannen gemaakte zegewa gen wordt de Pinksterbruid door het dorp en omgeving getrokken, voorafgegaan door de jongelie den, terwijl de meisjes achter de wagen volgen. Zij, de Pinkster bruid, is dan enkele uren onbe perkt heerseres en alles, wat zij gebiedt, moet geschieden. Later op de middag, tijdens het Lof, zijn alle jongelieden weer in de kerk en er wordt een korte predicatie gehouden, waarin de priester wijst op de vergankelijk heid van het leven, wijzende op de bloemenkrans om de schouder van het Mariabeeld, waarvan de bloemen al gaan verwelken. Uit de kerk vandaan, is het meisje weer Pinksterbruid af en de jon gelieden vermaken zich tot laat in de avond met zang en dans. Wie wel eens zo'n Hawaiaanse avond met guitaar en zang, dans en mooie meisjes heeft meege maakt, zal het zijn hele leven niet vergeten. Op de Canarische eilanden kent men de Pinkstergeit. Na kerktijd is er een geitenmarkt De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Henderson, is Vrijdag te Karatsji aangèkomen waar hij besprekingen zal voe ren met de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Poster Dulles, die zich thans in de Pakistaanse hoofdstad be vindt. Henderson weigerde te ant woorden op vragen van verslag gevers, of hij een boodschap van de Perzische premier Mossadeq voor minister Foster Dulles bij zich had. Hij verklaarde wel Mossadeq Donderdag, vóór zijn vertrek uit Teheran, te hebben bezocht. Hij voegde hieraan toe de toestand in Perzië met Fos ter Dulles, die als gemeld, een reis van 3 weken door het Mid den-Oosten maakt, te zullen be spreken. (ééns in het jaar) en voor die dag zijn de dieren gewassen, ge boend en zelfs gekamd; in onze ogen natuurlijk iets belachelijks. Men ziet op die markt geiten met lintjes in de staart of met ver sierde horens! Er is een jury en deze bekijkt de aangevoerde gei ten. De mooiste geit wordt be kroond met een zware koperen penning, die met een rood lint om de hals wordt gehangen. Dat is de Pinkstergeit en de eigenaar ontvangt een bedrag aan geld en een kruik wijn. Aangezien op de Canarische eilanden alleen maar de arbeidende stand geiten houdt is vooral het bedrag aan geld zeer welkom. Maar hiermede is het feest nog niet ten einde. De volgende dag, Tweede Pinksterdag, komen van alle eilanden de bekroonde gei ten naar Gran Canaria om te kampen om de hoofdprijs: 25.000 peseta's, en een oorkonde. Op die dag is het zeldzaam druk en zelfs uit Spanje komen de toe risten, die soms al dagen tevoren zijn aangekomen. Begrijpelijk zijn met de Pinksterdagen alle hotels stampvol. Op IJsland kende men vroeger de Pinksterdegen. Of dit oude gebruik thans nog plaats vindt, is ons niet bekend. Enige jaren na de eerste wereldoorlog was schrijver dezes in de gelegenheid de wedstrijden om de Pinkster degen bij te wonen. De beste schermers van het eiland (alleen IJslanders kunnen er aan deel nemen) komen bij elkander en na kerktijd beginnen de wedstrij den, die voortgezet worden op de Tweede Pinksterdag. Het is een normale competitie met dien ver stande, dat iemand, die tweemaal verliest, afvalt. Eerst laat in de avond van de Tweede Pinkster dag heeft de finale plaats, uiter aard onder grote belangstelling en de winnaar is voor een jaar eigenaar van de Pinksterdegen; een geheel van goud gemaakt zwaard, versierd met verschil lende kostbare edelstenen. Omtrent de oorsprong van dit gebruik zijn de lezingen verschil lend. De meest aannemelijke is, dat de Noormannen IJsland na derden en de bisschop van IJs land de strijdbare mannen te wapen riep. Toen de Noorman nen wilden landen, stond een haag van IJslandse jongelieden met zwaard en degen gereed om iedere landing onmogelijk te ma ken. Toen de invallers er in slaagden een bres te maken en eindelijk voet aan wal konden zetten, verscheen een lange jon geman en deze wist alleen alle indringers te verslaan. Als be loning werd deze bevrijder van IJsland met zijn eigen zwaard door de bisschop tot ridder gesla gen en zietoen dat geschied was, veranderde het zwaard opeens in goud. Natuurlijk zijn er nog tal van andere gebruiken in de wereld, die tydens de Pinksterdagen plaats vinden. We hebben slechts een greep gedaan, maar uit alles blijkt, dat de werkelijke betekenis van het Pinksterfeest langs dit alles heen gaat. In feite hebben deze gebruiken dus maar weinig met de uitstorting van de Geest Gods uit te staan. (Nadruk verboden.) Drs. C. H. v. E. Van Pakistaanse journalistie ke zijde wordt vernomen dat de mogelijkheid bestaat dat de premier van Pakistan, Moh. Ali, op de bijeenkomst te Londen van ministers-presidenten van staten van het Britse gemene best zal meedelen, dat Pakistan voornemens is zijn toekomstige betrekkingen met het -gemene best te wijzigen. Naar verluidt is Moh. Ali er voorstander van dat Pakistan, alhoewel lid van het gemene best blijvend een republiek zal worden, op dezelfde wijze als India. Hieraan wordt toege voegd dat van „bepaalde zijde" in Pakistan de eis wordt ge steld dat dit land de banden met het Britse gemenebest vol ledig zal verbreken. DE VERDEDIGING VAN DE BALKAN EN HET MIDDEN-OOSTEN Oottanfijk Sowjvt U/7/9 Hongor/jgj Kaspische Zee Poemtnii Yougo Zwarte Zee S/av/t Bot!gar ij Itaha T u r k ij t Irak Grieken/and ATO- LANSEN KRETA BALKAN -ENTENTE 1953 Middellandse Zee Izratl ARABISCHE LIGA SOWJET-U SOWJET- SATELLIETEN PELTjS 32 3 41 Na het bezoek van Foster Dulles aan het Midden-Oosten schijnt het dat de mogelijkheid om tot een gesloten front te ko men in Zuid-Oost-Europa en het Midden-Oosten aanwezig is. Het oorspronkelijke plan om de Arabische Liga bij de Nato aan te sluiten is afgesprongen op bezwaren van Arabische zij de. Nu de Balkan-entente tussen Griekenland, Turkije en Joego slavië een feit is geworden blijkt er geen bezwaar te zijn bij de Arabische Liga een mi litaire overeenkomst met deze groepering aan te gaan Daar echter Griekenland en Turkije ook Nato-landen zijn kan dus langs deze weg toch een eenheid worden gevormd tegen een even tuele agressie gericht op dit zwakke punt van Oost-Europa. De commissaris in de kring Utrecht van het Nederlandse Roode Kruis, de heer H. Burgers, heeft Donderdagavond het eerste textielpakket uitgereikt aan een in de provincie Utrecht geëva cueerde familie. Deze uitreiking geschiedde te Amersfoort in aanwezigheid van burgemeester H. Molendijk. De familie P. Lindhout te Ooltgensplaat had de primeur. De heer Burgers merkte op, dat de uitreiking van tienduizen den pakketten aan de slacht offers van de watersnood moge lijk is geworden door de bijzon dere samenwerking tussen de Roode Kruisverenigingen in ver scheidene landen. Voor dit doel werd een bedrag bijeengebracht van ƒ7.400.000. Het Roode Kruis in Den Haag is dagelijks druk bezig met het klaarmaken van de textielpakketten. Elke dag worden er 4000 door de vervoer dienst van het Roode Kruis ge transporteerd. Naar aanleiding van de scheeps ramp op de lijn Hoek van Hol land-Harwich, waarbij de „Duke of York" in botsing kwam met een Amerikaans Liberty-schip, de vrachtboot Haiti Victory, heeft een persbureau een onder houd gehad met de Nederlandse passagier, de heer J. D. Waller uit Driebergen. De heer Waller vertelde, dat hij veel met zee schepen gereisd heeft in zijn leven, zodat hij met de gang van zaken aan boord aardig ver trouwd is. „Wij mogen van ge luk spreken, zo zei hij, dat de aanvaring vóór de brug plaats vond en dat één van de voor naamste waterdichte schotten 't gehouden heeft. Een groot geluk was het verder, dat het weer kalm was en dat de „Haiti Victo- Kijkt U dan eens bij ons. Moderne GEORGETTE en ZIJDEN van De nieuwste in KANT, NYLON en GLACÉ-uitvoering respectievelijk 5.75 en 12.50 Een keur-collectie van f tot 9.45 Hebt U ook al onze nieuwste BADPAKKEN gezien? Zowel in Tweka als Lastex grote keuze. SJKsHHShs I FA. 1. YSEBAERT TEMMERMAN TERNEUZEN arsenaalstraat 5 TELEFOON 2097 I ry" niet in zinkende toestand verkeerde. Het gedrag van de hogere offi cieren en hofmeesters van de „Duke of York" heeft aanleiding gegeven tot critiek. Ik moet echter zeggen, dat de houding der matrozen, bootslieden en lagere officieren uitstekend was. Ik ben er van overtuigd, dat de enige reden, waarom er geen paniek aan boord is ontstaan, gelegen is in het feit, dat, als er al ergens een alarmbel heeft ge luid en wellicht iemand een order heeft gekregen het schip te ver laten, negentig procent van de opvarenden daar volledig onbe kend mee was! Daardoor kwa men de meeste passagiers na de aanvaring doodkalm aan dek en velen hadden geen zwemvesten. Ik sprak tal van mensen, die voor het eerst reisden op dit tra ject en die in de overtuiging verkeerden, dat de schok, die het schip had gekregen, een gevolg was geweest van een onhandig meren in Harwich „Wat was Uw persoonlijke er varing, toen de ramp plaats greep", zo luidde onze vraag. „Wel", aldus de heer Waller, „het was kwart over vier in de ochtend, dus ik was vast in slaap. De hevige schok deed mij ontwa ken. Ik stak direct het licht aan en ik bleef luisteren, of ik soms een alarmbel hoorde of meer dan zes korte stoten van de scheeps- fluit ofwel de stem van een hof meester, die de passagiers kwam waarschuwen. Toen ik niets hoorde, dacht ik dat wij een vis sersscheepje hadden overvaren en dat de toestand van onze „Duke of York" geen gevaar op leverde. Toen ik de deur van mijn hut opende, zag ik dat de gang vol stoom stond en ik dacht direct aan brand aan boord. Aan dek gekomen, zag ik de boeg van de „Haiti Victory" in de „Duke of York" zitten vlak vóór de brug tot voorbij midscheeps. Door de stoomwolken ben ik toen naar de gang gegaan, waar de meest bedreigde hutten lagen. In het halfduister hoorde ik daar de mensen, die beklemd za ten, om hulp roepen. Twee pas sagiers waren bezig met hun Een kleine politiepatrouille, die 5 dagen lang op een berg kam in het onherbergzame bergland van Australisch Nw.- Guinea door honderden leden van primitieve stammen werd belegerd, heeft haar aanvallers na verbitterde gevechten terug geslagen, aldus berichten uit Port Moresbey. De patrouille, onder leiding van 2 Australische officieren, werd aangevallen, toen zij een onderzoek instelde naar onge regeldheden tussen stammen. Tenminste een der aanvallers werd gedood en een lid van de patrouille werd door een pijl ge wond. Een wervelstorm heeft het Canadees-Amerikaanse grens gebied geteisterd, waardoor volgens tot nu toe ontvangen berichten 3 personen om 't leven zijn gekomen en honderden werden gewond, terwijl reus achtige schade werd aange richt. De plaatsen Port Huron, in de Amerikaanse staat Michigan, Sarnia (Canada) en andere Ca- door W. KERREMANS. 21) Nadruk verboden. Maar het boekje bevatte meer raadselen. Marien begon con- scienstieus van voor af aan. De voorrede en dan de inhoudsop gave. Er waren 3 afdelingen: Wetenschappelijke cursussen, Technische cursussen en Admi nistratieve cursussen. Dat ging nog wel, maar toen hij begon aan de eigenlijke inhoud, waarin elke cursus afzonderlijk werd omschreven, stuitte hij op veel begrippen en uitdrukkingen die duister voor hem bleven. Hij las evenwel met inspanning verder. Wat je toch niet kon worden met zo'n cursus: onderwijzer, leraar, notaris, meester in de rechten, bouwkundige, bouwkun dig tekenaar, politie-agent, post ambtenaar, allerlei talen kon je leren, letterkunde, filosofie, ster renkunde en nog een macht din gen meer waarvan hij de naam niet kende en nog minder wist wat ze betekenden. Wat was dat nou allemaal? Hij zou geen keus kunnen doen, om dat hij de meeste beroepen niet kende, niet begreep, wat er voor geëist werd en niet kon gissen, welke waarde en betekenis ze hadden. Meester Schippers moest hem maar weer uit de moeilijk heid helpen, die zou hem alles kunnen uitleggen, wat hem nu volkomen duister was. Weer beantwoordde de onder wijzer aan de verwachting, die Marien van hem had en na een lang onderhoud had hij Marien overtuigd dat de enige goede weg, die hij kon inslaan, was om naar Utrecht naar de SOVAB te gaan en daar de heren uiteen te zetten wat hij zocht. Marien was 't er mee eens. Dat moest dan maar gebeuren en hij zou drek de volgende Zaterdag middag gaan. Hij was weliswaar nog nooit alleen in de trein ge weest, maar de meester had hem gezegd, dat zo'n reis alleen ook een les was die hij nodig had. Hij moest leren zulke dingen te doen. Een kaartje nemen, een trein zoeken, opletten waar je moest overstappen en waar de trein verlaten, in de stad de weg zoe ken, in trams rijden en ergens eten. Een uitstekende en nood zakelijke les. Marien had plezier in de voor genomen tocht en sloeg zich er goed doorheen. De reis naar Utrecht was niet moeilijk, maar toen hij buiten het station kwam, stond hij verbijsterd. Trams, auto's, wagens, fietsen, hollende mensen, mannen met koffers be laden en allemaal bezeten van haast. Het enige rustpunt in die warrelende menigte was een po litie-agent en van hem kreeg Ma rien de verlangde inlichting, hoe hij naar de Biltstraat kon gaan. Hij dacht er niet over om een tram of een bus te nemen, want dat leek hem geld verkwisten en bovendien razend moeilijk. Met nog enige malen vragen bereikte hij de Biltstraat en het bureau van de SOVAB. Het was een heel gewoon, niet eens bijzonder groot woonhuis, waar Marien aanbelde. Een jon gen van Mariens leeftijd opende de deur en keek de bezoeker aan zonder iets te zeggen. „Ik mot jullie baas spreken", zei Marien. De jongen glimlachte en vroeg wie hij was en waarover hij de baas wilde spreken. „Ik ben Marien Venkel uit Breedam, gemeente Reekamp, as je 't weten wil en ik wil de baas spreken over een brief." De bediende liet Marien in de gang staan en ging de directeur zeggen dat er een echte boeren pummel was, die gezegd had de baas te willen spreken over een brief. De directeur, de heer Van Kes- teren, was een handig zakenman, die niet lachte, maar dadelijk be greep dat een boerenjongen, die een reis naar Utrecht er voor over had, iemand moest zijn, die wist wat hij wilde. „Laat meneer binnen", zo be val hij met een ernstig gezicht. Marien trad het kantoor bin nen, nam zijn pet af en zei: „Goeie dag meneer." Van Kesteren stond op, trad op hem toe en reikte hem de hand: „Mijn naam is Van Kesteren, met wie heb ik het genoegen?" Marien begreep de hem onge wone vraag en antwoordde: „Ik ben zo gezeid Marien Ven kel uit Breedam, gemeente Ree kamp, en ik kom vanwege een brief die ik van je gekregen heb. Ik heb 'm bij me, hier is ie. En daar wou ik je wel eens over ge sproken hebben, vanwege dat je zeit dat je ook mondeling die dingen zeit." „Zeker, zeker, heel graag zelfs. Neemt u plaats daar. Hier," ver volgde hij, Marien een kistje si garen voorhoudend, „steek een sigaar op dan kunnen we gemak kelijker praten. Neem uw gemak er van en vertel me eens wat uw plannen zijn." Er volgde een gesprek van meer dan een uur. Van Kesteren zag al spoedig wie hij voor zich had: een eenvoudige jongen maar met een helder verstand, die vooruit wilde, die iets wilde worden en er voor wilde leren. Dat was een prachtig object voor zijn instituut. Als hij er in slaag de zo'n boerenjongen op te lei den voor een of ander examen, als die Venkel iets bereikte, dan zou dat een schitterende reclame zijn voor de degelijkheid van het onderwijs der SOVAB. (Wordt vervolgd.) nadese steden zijn getroffen. De 3 doden vielen in het 64 km ten Zuidoosten van Sarnia gelegen plaatsje Springbank. Een woordvoerder van het ministerie van openbaar welzijn van de Canadese staat Ontario verklaarde dat de tornado „een der ernstigste rampen is, waardoor de provincie ooit werd getroffen". Wervelstormen waren tot dus verre op het Noord-Amerikaan se vasteland een zeldzaam ver schijnsel. Te Port Huron en Sarnia stortten gebouwen ineen en werden auto's onder tonnen puin bedolven. De verbindingen zijn verbroken en de electrici- teitsvoorziening is uitgescha keld. Zestien km ten Zuiden van Port Huron werd een trein door het geweld van de storm omver geworpen. In een bepaald ge deelte van Port Huron zijn alle gebouwen met de grond gelijk gemaakt. Alleen de in het ge bied van Sarnia aangerichte schade wordt reeds op millioe nen dollars geschat. De 2 bovenste verdiepingen van een hotel te Sarnia werden door de storm weggerukt. Van van het gebouw van de „Impe rial bank of Canada" bleef slechts de voorste muur van de eerste verdieping staan. All naar de ziekenhuizen leidende wegen zijn door omgevallen bo men versperd. Ook de buitenwijken van de Canadese plaats London, in On tario, zijn getroffen. Een nabu rige basis van de Canadese luchtmacht is beschadigd. Het is nog niet bekend, of zich passagiers in de omvergeworpen trein bevonden. De storm ging gepaard met een hagelbui, waarbij hagelste nen met een doorsnede van ruim 1 cm omlaag kwamen. 136 Nederlandse vrijwilligers die- 10 maanden in Korea zijn geweest, zijn op weg naar Ne derland in Hongkong aangeko men. De reis wordt gemaakt met het Franse passagiersschip „Marseillaise". blote handen deuren uit te ruk ken en schotten weg te breken. Ik ben gaan helpen en ik heb verbaasd gestaan, hoe licht men in zulke omstandigheden een so lide, mahoniehouten deur uit zijn posten kan rukken. Na enkele minuten voelde ik een zware stoot en begon het schip te hellen. Ik begreep, dat beide schepen van elkaar waren losgekomen en dat de „Duke of York" nu veel kans liep te zin ken. Wederom snelde ik naar 't dek en daar constateerde ik dat de boeg van de „Duke of York" er nog bijhing terwijl in de breuk tal van mensen om hulp jam merden. Het waterdichte schot van de „Duke" bleek het echter gehouden te hebben, want de lichten waren blijven branden eh ik hoorde een dynamo zoemen en er spoot water uit een gebroken zeewaterleiding. Er kon dus nog- geen water in de machine kamer staan. Ik heb haastig mijn koffer gehaald en ben naar het sloependek gegaan. Men was daar bezig de sloepen te strijken. Dit werd gedaan door leden vart de bemanning. Hierbij heb ik geen enkele hofmeester of -dék- officier gezien. Er was niet de minste leiding. Vele passagiers liepen zonder zwemvest. In één der sloepen, die op het punt stond gestreken te worden ■ez die vol mensen zat, zat ongeveer de helft van de passagiers zon der zwemvesten. Ik heb drie kisten, die aan dek stonden en waar de zwemvesten in hadden behoren te zitten, opengemaakt Deze drie waren leeg. Een vierde bleek tot de rand gevuld en de zwemvesten zijn toen op het laatste nippertje aan de mensen in de volle sloep uitgereikt. Toen alle sloepen gestreken waren, stonden nog veel mensen op het sloependek, die in de sloepen geen plaats hadden kunnen krij gen! Ik ben daarna weer naar de bedreigde hutten gegaan en ik vond er een scheepsofficier met twee leden van de bemanning bezig beknelde passagiers te be vrijden. Zij deden dit ook mee hun blote handen, aangezien zij kennelijk geen bijlen, koevoeten of hamers hadden kunnen vin denIk werd weggezonden en men zei aan dek te blijven. Toen het licht begon te wor den, hadden alle sloepen reeds lang het schip verlaten en kwa men er voortdurend meer passa giers naar boven, zonder zwem vesten. De meesten dachten, dat er wat slordig gemeerd was in Harwich, hetgeen wel een bewijs is, dat maar weinigen iets ver nomen hadden van een order om het schip te verlaten! Ongeveer een uur na de aanvaring kwam de „Haiti Victory" met zjjn hoge voorschip langszij de „Duke ot York". Het Amerikaanse schip botste door de deining steeds tegen de „Duke" op en het mag een wonder genoemd worden, dat op dit drukbezette sloepen dek geen dodelijke ongevallen ge beurd zijn, want bij iedere stoot ontstond meer schade. Spiegel ruiten en de zware davids wer den vernield. Temidden van deze ravage klommen de reste rende passagiers en een deel van de bemanning over op de „Haiti Victory". Ik heb samen met een lid van de bemanning een aantal mensen over de reling helpen trekken. Van het dek van het Amerikaanse schip konden wij in de gapende scheur kijken in de „Duke of York". Het was vrese lijk om te horen hoe een beknelde zeeman om hulp riep, maar onze woede steeg ten top, toen wij twee officieren van de „Duke" van de brug uit in deze scheur zagen kijken, terwijl ze geen hand uitstaken om te helpen. Er zijn toen Amerikaanse officieren en manschappen op de „Duke" overgestapt met een snijbrander, bijlen, hamers en koevoeten om de mensen te bevrijden. De be wuste zeeman zag kans zichzelf te bevrijden en hij viel in het wa ter. De officier van de „Duke", die de man een ladder toestak om hem te helpen, rookte in die tus sentijd een sigaret en had dus niet beide handen vrij om de man te helpen. Toen er woedend van de „Haiti" gebruld werd, gooide hij de sigaret tenslotte weg. Eerst tegen de middag kwam de eerste sleepboot bij de „Duke of York". Een poging om een zware sleepkabel van de „Haiti" op de „Duke" over te brengen, mislukte. Persoonlijk hoorde ik tevoren de kapitein van de Amerikaanse boot aan onze kapitein vragen om gebruik te maken van de sleepkabel van de „Duke of York", waarop de kapitein van de „Duke" antwoordde: „We have no cable on board, onl li- nes". De „Duke" had dus geen zware staalkabel. Het enige be langrijke, wat ik U verder nog kan mededelen", zo besloot de heer Waller, is, dat de Hollandse loods, die aan boord van de „Du ke" was, mij vertelde, dat het schip uit Hoek van Holland was weggevaren met een defecte radar installatie (Hell-Press.)

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5