Wat brengt de Radio? AKKERTJE Eric de Moorman en Bor Khan" Nieuwe Japanse regering gevormd Het invorderingsrecht voor postkwitanties Geen landbouwcrisis verwacht Na de vrijlating van Oatis WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ongevallen in Engeland VICTORIA Een kiespijn-aanval Roede Kruis-programma voor Nederland TITO LAAT HET WESTEN NIET IN DE STEEK Zuidkoreaans protest Geen reden tot klagen! AGENDA RAMP IN BENGALEN Bij landing in Normandië gebruikte caissons naar Nederland RUTRANEX helpt I De Britse gemenebestconferentie De infiltratie in Nw.-Guinea Meer doden in huis dan op de weg WATER De positie van India Verklaring van Nasser Het gemenebest en de Brits-Amerikaanse verhouding GUATEMALA Vier en een half millioen dollar 99 PRINSES MARGARET DE BENEUX TWEEDE BLAD Vrijdag 22 Mei 1953 8e Jaargang No. 2348 Üy VRIJE ZEEUW De Japanse premier Josjida heeft zijn vijfde kabinet ge vormd. De nieuwe regering telt 6 nieuwe ministers. De anderen hadden allen reeds zitting in het vierde kabinet. Enkele mi nisters uit de vorige regering- Josjida hebben evenwel nieuwe portefeuilles toegewezen gekre gen. Maarschalk Tito is niet van plan zijn Westelijke geallieerden in de steek te laten en de zijde van de Sowjet-Unie te kiezen. In een toespraak op het mili taire vliegveld Batajnica bij Belgrado sprak de maarschalk geruchten tfegen, volgens welke Zuid-Slavië onderhandelde over terugkeer in het Sowjet-blok. „Wij zullen onze geallieerden nooit in de steek laten, zolang deze correct zijn in hun betrek kingen", aldus verklaarde hij. Tito zei voorts, dat sedert Stalins overlijden het aantal in cidenten aan de Zuidslavische grenzen met staten van het communistische blok was ver dubbeld, doch hij zou blijven streven naar normale, draaglij ke betrekkingen met alle buur staten. De Zuidkoreaanse waarnemer bij de Ver. Naties, heeft gepro testeerd tegen erkenning van Polen en Tsjecho-Slowakije als „neutralen" voor de voorgestelde repatriëringscommissie, die toe zicht zou moeten houden op de terugkeer van krijgsgevangenen in Korea. „Wij kunnen de vijand»-niet toelaten als een „neutrale", om stem te hebben in de uitspraak over ons eigen lot", zo ver klaarde hij. Okasaki blijft minister van Buitenlandse Zaken. Josjida, de 74-jarige leider der Japanse liberale partij, is de eerste Japanse politicus die, na het in 1885 door Japan aanvaar den van een parlementair stel sel volgens Westerse richtlijnen, voor de vijfde maal tot minis ter-president werd gekozen. Zijn vijfde premierschap is een gevolg van het feit dat er onenigheid is uitgebroken tus sen de rechter- en linkervleugel der Japanse socialistische par tij. Josjida verloor, tengevolge van een recente splitsing in de liberale partij, zijn vroegere meerderheid in de rijksdag. De afgetreden secretaris-ge neraal der V. N„ Trygve Lie, ontvangt een slotuitkering van 20.000 dollar. Hij krijgt dit bedrag, omdat hij er recht op zou hebben ge had, indien voor hem dezelfde bepalingen hadden gegolden als voor andere leden van het alge mene secretariaat. Trygve Lie heeft gedurende zijn ambtsperiode 'n jaarsalaris van 20.000 dollar ontvangen. Bo vendien ontving hij een jaar lijkse toelage van hetzelfde be drag. Een huurtoelage van 10.000 dollar, een toelage van 5000 dollar voor bestrijding van on derhoudskosten van zijn woning en een auto met chauffeur, waarvan de kosten door de Ver. Naties werden vergoed. Hij moest zijn bedienden zelf beta len. Trygve Lie krijgt voor de rest van zijn leven een pensioen van 10.000 dollar. Het Utrechts landbouwgenoot- schap heeft Woensdag zijn jaar vergadering gehouden onder presidium van mr T. E. Graaf van Lynden van Sandenberg uit Nêerlangbroek. In zijn openingsrede zeide de ze niet te delen in de onrust, die in sommige landbouwkrin- gen heerst over de toekomst van de Nederlandse landbouw. Door de prijsdaling op de we reldmarkt heerst er een angst voor een herhaling van de land bouwcrisis, die in 1930 inzette en 3 jaar heeft geduurd. Wel ver wachtte hij voor de naaste toe komst enige teruggang, maar de constellatie van de landbouw is nu heel anders. Door zijn standsorganisaties en zijn tech nische organisaties is de boer nu beter in staat zijn na de oorlog verbeterde positie te ver dedigen. Bovendien heeft de re gering een open oog voor de moeilijkheden, waarin bepaalde bedrijfstakken dreigen te gera ken. De directeur van de nationale ZATERDAG 23 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gew. muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.50 Gr.; 11.00 Vooor de zieken; 11.45 Gr.; 12.03 Gram.; 12.30 Mededelin gen; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunch- cncert14.00 Boekbespreking; 14.30 Gram.; 14.20 Eng. les; 14.40 Koor; 15.00 Kunst; 15.35 Orkest; 15.55 Gram.; 16.00 Or gel; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Amusementsmu ziek; 18.15 Weekoverzicht; 18.25 Amusementsmuziek; 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Van het Bin nenhof; 19.30 Gram.; 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Gram.; 21.00 Gev. progr.; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.22 Orkest; 23.55 Gram. HEDEN; TERNEUZEN: Hotel Rotter dam, 2 uur: Vergadering aandeelhouders N.V. Trans port Mij. Terneuzen. TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Hongkong. MORGEN; TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur: Biosc. Hongkong. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. De ellendigen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uurBiosc. Arabische nach ten. Terrein V.V.Z.F., 5 uur: Intern. Motor-Cross. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.30 Orgel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de arbei ders; 11.15 Pianoi; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Gram.; 14.00 Weekjour- naal; 14.30 Ensemble; 14.45 Film; 15.05 Limburgs program ma; 15.30 Causerie; 15.45 Gr.; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Varia; 18.20 Orkest; 18.40 Regeringsuitzending; 19.00 Art. staalkaart; 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Weense muziek; 22.40 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekpro gramma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.30 Gram.; 15.15 Ethnische muziek; 16.00 Gram.; 16.45 Eng. les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Orgel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Grom.; 19.45 Gev. programma; 21.15 Accor deon; 22.00 Nieuws; 22.15 Gr.; deon; 22.00 Nieuws; 2215 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. landbouwcoöperatie, prof. dr H. J. Frietema, hield een causerie over de positie van de coöpera tie en wat er in critische zin kan worden opgemerkt over het coöperatiewezen in de samenle ving. Hij legde er de nadruk op, dat de landbouwcoöperaties niet zijn opgericht om princi piële wijziging te brengen in de arbeidsverdeling tussen boeren, handelaren en industriëlen. Ook de vrije concurrentie blijft gehandhaafd. De zwakke positie van de boer, speciaal de kleine boer op de markt, is door het coöperatiewezen zeer verbeterd. De standsorganisaties waren volgens spreker niet voldoende voor verbetering en daarom zijn daarna de landbouwcoöperaties opgericht. Het Witte Huis heeft meege deeld dat president Eisenhower bereid is te onderhandelen over opheffing der sancties, die door de Ver. Staten, na de gevangen zetting van de Amerikaanse journalist Oatis, tegen Tsjecho- Slowakije zijn toegepast. Oatis, die op vrije voeten werd gesteld, is inmiddels in de Ver. Staten teruggekeerd. Radio-Praag heeft gemeld, 75 Personen zijn verdronken, teen een barkas, waarmede 100 personen werden vervoerd, op de rivier de Sitalakha, ongeveer 30 km ten Zuiden van de stad Dacca, in Bengalen (Voor-In- dië), omsloeg. De 25 andere passagiers konden worden ge red. Het omslaan der boot werd veroorzaakt door een hevige storm. Caissons, die in Juni 1944 bij de Franse kust tot zinken wer den gebracht om een haven voor de geallieerde landings vaartuigen te vormen, zullen in Nederland bij het dichten en versterken van de dijken, die bij de jongste overstromingsramp werden vernield, worden ge bruikt. Na de oorlog, in 1946, waren de caissons, van de z.g. „Moer beihaven", die tezamen 7700 ton meten naar de Zuid-Engelse havenstad Portland gesleept, waar zij werden gebruikt ter be scherming van voor anker lig gende torpedoboot jagers. Van Portland zullen zij nu naar Ne- derlahd worden gesleept. De minister van verkeer en waterstaat heeft aan de voorzit ter van de Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij de voorgenomen verhoging van het z.g. invorde ringsrecht voor de postkwitan ties, in het bijzonder voor groot gebruikers, nog eens nader heeft bezien. De minister is bereid de voor grootgebruikers bestaande kor ting op dit recht te verhogen. Tevens zullen met handhaving van het bestaande minimum aantal de aantallen kwitanties, waarvoor de verschillende kor tingen tot nu toe worden toege staan, worden verlaagd. De nieuwe regeling blijkt uit het volgende: Bestaande toestand: 20 korting bij aanbieding van 5001 t/m 20.000 kwit. per jaar; 22 korting bij aanbieding van 20.001 t/m 100.000 kwit, p. j.; 25 korting bij aanbieding van meer dan 100.000 kwit. p. j. Nieuwe regeling: 22 korting bij aanbieding van 5001 t/m 10.000 kwit. per jaar; 24 korting bij aanbieding van 10.001 t/m 20.000 kwit. p. j.; 26 korting bij aanbieding van 20.001 t/m 50.000 kwit. per j.; 28 korting bij aanbieding van 50.001 t/m 100.000 kwit. p. j.; 30 korting bij aanbieding van meer dan 100.000 kwit. p. j. De verhoogde kortingen zullen ingaan op 1 Juli 1953, gelijktijdig met de invoering van het nieuwe tarief. TRANSPIRERENDE VOETEN? Prijs 2,25. Vraagt Uw Drogist. 3 Juni a.s. begint te Londen een bijeenkomst van min.-pre sidenten der Britse gemene- beststaten, die een week zal du ren. De besprekingen, die door Churchill zullen worden geleid, zullen een besloten karakter dragen. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat zal worden gesproken over de jong ste ontwikkeling van de Sowjet- russische buitenlandse politiek, West-Europa, het Midden- en Verre Oosten en Zuid-Oost- Azië. De Britse minister van Finan ciën zal ter conferentie verslag uitbrengen van de vorderingen, gemaakt met de tenuitvoerleg ging van de besluiten, genomen op de in December j.l. gehou den economische gemenebest conferentie. dat de vrijlating van de Ame rikaanse journalist William Oatis het resultaat was van een persoonlijke boodschap van pre sident Eisenhower aan de Tsje chische president Zapotocky. Op 30 Maart, aldus de radio, feliciteerde Eisenhower Zapo tocky met zijn verkiezing en voegde daaraan toe dat hij be reid was bepaalde onderwerpen met de Tsjechische regering te bespreken als Oatis in vrijheid werd gesteld. Zapotocky dankte in zijn ant woord voor de gelukwens en zei dat hij op grond van een be paald wetsartikel, dat de presi dent het recht tot het verlenen van amnestie geeft, de rest van Oatis' straf had kwijtgeschol den. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilleties. De Indonesische ambassade te Canberra heeft in een officiële verklaring meegedeeld, dat er geen bewijs bestaat, dat Indo nesische gewapende strijdkrach ten betrokken waren bij een in filtratie, die op 11 Mei in Nw.- Guinea zou zijn geschied. Uit de verklaring blijkt, dat de com mandant van de strijdkrachten in Oost-Indonesië, overste Wa- ropw, met nadruk de berichten inzake een infiltratie door be wapende Indonesiërs tegen sprak. Warouw voegde hieraan toe, dat zijn troepen strikte bevelen hebben zich te houden aan de regeringspolitiek en zich niet te mengen in de pogingen om de kwestie-Irian op vreedzame wij ze op te lossen. In de verklaring wordt nog gezegd, dat men de Nederlandse actie om hindernissen in de weg te leggen aan een oplossing van deze kwestie betreurt. Volgens de Amerikaanse luchtmacht heeft een B-47 straalbommenwerper alle re cords van straalvliegtuigen voor uithoudingsvermogen en lange afstand gebroken door meer dan 19.000 km achtereen te vliegen. Er komen meer Britten door ongevallen in hun woning, dan door ongelukken op de weg, om het leven. DRINKT GEREGELD natuurlijk bronwater A. K. Gopalan, leider van de communistische fractie in de volksvertegenwoordiging van India, die na een verblijf van' 8 maanden in de Sowjet-Unie, waar hij een geneeskundige be handeling heeft ondergaan, te New Dehli is teruggekeerd heeft verklaard dat naar de me ning van de Sowjet-Unie en communistisch China de oplos sing van de kwestie oorlog of vrede geheel van India afhangt. „Als India blijft bij enkele re devoeringen, die zijn uitgespro ken door premier Nehroe en an deren, zal er volgens die landen geen sprake van een nieuwe oorlog zijn en zal er zeer spoe dig vrede komen", zei hij. De nieuwe vice-voorzitter van de Egyptische „revolutionnaire raad", luit.-kolonel Games Ab- doel Nasser, heeft in een voor de Ver. Staten bestemde uitzen ding der Egyptische radio-om- roep onder meer verklaard dat Egyptisch bezit van de Suez- kanaalzone „vrede en veiligheid in het Midden-Oosten zal ver zekeren". „Ik kan het Amerikaanse volk verzekeren dat Egypte, meer dan welke mogendheid ook, er belang bij heeft de bases in de Suez-kanaalzone volledig be drijfsklaar te houden en deze nog te versterken, opdat het in de toekomst niet onder een nieuwe buitenlandse bezetting of overheersing zal komen", zo verklaarde hij. Het aantal kinderen onder de 15 jaar, dat het slachtoffer wordt van ongevallen thuis, is groter dan dat ten prooi valt aan welke besmettelijke ziekte ook. Dit wordt meegedeeld in het jaarrapport van een permanen te regeringscommissie, die werd ingesteld om zich speciaal met dit onderwerp bezig te houden. Uit het rapport blijkt dat van 1940 tot 1949 ruim 60.000 Britten door ongevallen in hun woning om het leven zijn gekomen. In dezelfde periode verloren ongeveer 48.000 personen het le ven tengevolge van verkeerson gelukken. Het zijn vooral de kinderen van nog geen 15 jaar en de ouderen van boven de 65, die door ongevallen thuis om het leven komen. 58 Procent dezer ongevallencategorie wordt thuis veroorzaakt door vallen. De Australische ambassadeur in de Ver. Staten, heeft in Phi ladelphia verklaard, dat, indien het de bedoeling der Sowjet- Unie is, om de niet-communisti- sche wereld te verdelen, de Sowjet-leiders in enkele weken tijds beter zijn geslaagd, dan zij zich in hun dromen hadden kunnen voorstellen. „Laat ons deze breuk zo snel mogelijk herstellen". De am bassadeur doelde hierbij op de betrekkingen tussen Amerika en Engeland „en de minder gunsti ge sfeer, die kortelings in de in ternationale wereld is ont staan". „Ik kan slechts zeggen als iemand, die een toegewijd voor stander is van een Brits-Ame rikaanse eenheid dat ik deze atmosfeer -ten diepste betreur en van harte hoop, dat zij spoe dig voorbij zal trekken, zodat wij ons haar slechts kunnen herinneren als een kwade mist, diq ons zicht vertroebeld heeft", aldus de ambassadeur. „Noch de Ver. Staten, noch Engeland willen militaire uit rusting aan Guatemala verkopen omdat zij menen dat dit een communistisch land is", ver klaarde kolonel Hubert Julian, bijgenaamd „de zwarte arend van Harlem", in de stad Guate mala, vóór hij per vliegtuig naar New York en Londen vertrok. Kolonel Julian, die zich deze bijnaam verwierf gedurende de Italiaanse inval in Ethiopië, toen hij in de lucht tegen de Italianen streed, gaat op reis om te pogen van Europese landen militaire uitrusting voor Guate mala te kopen. Hij verklaarde voorts dat „de bewering, dat Guatemala een communistisch land is, ont stond door op hoog plan ge voerde propaganda en politiek, bedreven in de wandelgangen van het Amerikaanse congres". kan Uw plannen in duigen gooien. 7 Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direcH De Liga van Roode-Kruisver- enigingen heeft aankondiging gedaan van een programma van 4.500.000 dollar voor het ver schaffen van behuizing en landbouwbenodigdheden aan slachtoffers van de watersnood in Nederland. Volgens het program zal 2.500.000 dollar worden besteed voor pasklare huizen, die aan 3000 mensen onderdak kunnen bieden. De Roode-Kruisverenigingen van Denemarken, Finland, Zwe den en Noorwegen hebben toe gezegd voor alle benodigde ma terialen met inbegrip van de huishoudelijke inrichting te zul len zorgen. Voor de 'overige 2 millioen dollar zullen landbouwbeno digdheden, van hooivorken tot dorsmachines, worden ver schaft. Deel II: HET PAD DER VERSCHRIKKING. „Die Kerkbode", het offi ciële orgaan der Zuidafri- kaanse kerken, heeft cri- tiek geoefend op de Britse prinses Margaret, omdat zij rookt. Het blad verklaarde het in een hoofdartikel te be treuren, dat „een lid der Britse koninklijke familie een dergelijk voorbeeld geeft en zich in het open baar overgeeft aan de zeer afkèurenswaardige ge woonte van het roken". 95. Een rode waas trekt voor Eric's ogen en 'n wild, onbeheerst gegrom ontsnapt uit zijn keel. „Lafhartige moorde naar," stoot hij met moeite uit. „Hiervoor zult gij boeten." De Noorman springt naar voren, doch drie, vier paar harde knuis ten grijpen hem beet en sleuren hem ach teruit. Eric verzet zich als een razende, maar tegen deze overmacht van de nomaden is de Noorman niet opge wassen. Zodra Kohor ziet, dat de Noor man weerloos is, treedt hij nader bij. „En tóch zult gij uw dood niet ontlopen, hond!" snauwt hij, met een zenuwachtige stem. „Het zelf de mes, dat uw dwaze vriend trof, zal uw hart splijten." Snel bukt hij zich naar de dolk, doch eensklaps schiet een donkere, 77-7- De levering van deze goede ren zal nog deze maand begin nen en het grootste gedeelte zal tegen het einde van dit jaar bij Nederlandse boeren in gebruik zijn. Men verwacht, dat de eerste huizen van het plan nog deze zomer voor bewoning gereed zullen zijn. grauwende vorm door de lucht en treft Kohor als een stormram in de rug. Met een gil slaat de no made voorover, terwijl hij radeloos van angst de monsterlijke wolfs hond van zich af probeert te hóu den. Een ogenblik maakt een wilde verwarring zich van de steppen- krijgers meester en hiervan maakt Eric een dankbaar gebruik. Met ware reuzenkracht schudt hij zijn bewakers van zich af. Evenals de nomaden heeft hij de trouwe Wolf herkend en de aanwezigheid van zijn trouwe viervoeter bewijst, dat de anderen niet veraf meer kun nen zijn. Een machtige zwaai van zijn vuist stelt de dichtstbijzijnde nomade buiten gevecht, terwijl hij tegelij kertijd een der anderen met een welgemikte trap achteruit doet tuimelen. Het volgende ogenblik ligt het zwaard vast in zijn hand en met grimmige voldoening springt hij op zijn tegenstanders toe. Naast hem duikt de reusachtige gestalte van Thorkell op. Woester en angstaan jagender dan ooit. En dan zijn al len daar. Halfra, Orm, Rorik, Ke- till, Harald en Erwin. Nimmer te voren vocht een troepje Noorman nen met meer vuur dan thans... „Maakt je van de paarden mees ter," schreeuwt de Noorman met een vreemde schorre stem. „Die lafaards mogen in geen geval ont komen... niet één..." Aan het einde van de te Brus sel gehouden bijeenkomst van de Katholieke vakbonden der Bene- luxlanden is een communiqué uitgegeven waarin o.a. wordt verklaard dat de moeilijkheden, die zich de laatste tijd in Benelux- verband voordoen, slechts ten- dele een gevolg zijn van de onge lijke concurrentievoorwaarden in Nederland en België. Deze moei lijkheden vloeien eveneens voort uit de door derde landen gevoer de politiek alsmede uit structu rele problemen welke samenhan gen met de werkloosheid. Uit deze overwegingen, aldus het communiqué, moet men de con clusie trekken, dat de opzegging der reeds gesloten Benelux- accoorden ten sterkste is af te raden. De huidige moeilijkheden wijzen integendeel uit dat het tot stand komen van de volledige economische unie hetgeen met zich brengt de oprichting van Benelux-organen niet lan ger mag worden uitgesteld Om tijdelijke moeilijkheden, welke zich in elk der landen met be trekking tot bepaalde bedrijfs sectoren kunnen voordoen, op te lossen, is het evenwel nodig in het definitieve verdrag van de economische unie bepalingen op te nemen, die een geleidelijke aanpassing van deze sectoren aan de Beneluxmarkt,mogelijk moeten maken. Ook een vrijere loonvorming in Nederland moet krachtig worden nagestreefd. Aan het hoofd van de Belgische afvaardiging stond de voorzitter van het Belgische algemeen Christelijke vakverbond, terwijl de Nederlandse afvaardiging werd geleid door de voorzitter van de katholieke arbeidersbe weging.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 5