Uit de Provincie C/d Merriekeuringen in Zeeuws-Viaanderen RECHTSZAKEN Sportnieuws VRAGEN AAN DE MINISTER. Wervelstorm teistert Canadese stad. De honderdduizend op 20862 Het geschil rond „De Ommelanden" VliegtHig vermist vas de koude grond De bestandsbesprekingen ne vreuivetii»* DUIVENSPORT WIELRENNEN MINISTER ANTWOORDT TERNEUZEN. - de AXEL. diKrchillover Korea ONRUST OVÊRrAFKIKA. GOES. EEDE. SLUIS. AARDENBURG. HANDELM'AATSCHAPFtïr VEROORDEELD TOT ÜS.J00) BOETE. Briise ambasadeur in Egypte met ziekteverlof Tramstaking in België Collecte. De alhier gehouden collecte voor de twee sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren bracht in totaal 380 op. Algemene vergadering Z.V.T.M. In de Donderdag gehouden al gemene vergadering van aandeel houders der Z.V.T.M. werden de jaarstukken over het boekjaar 1952 goedgekeurd en werd beslo ten een dividend van 5 uit te keren. De aftredende commissarissen, de heren mr K. P. van der Man- dele en graaf M. Lippens werden herkozen. Knaapje verdronken. Gistermiddag omstreeks 3 uur speelden twee knaapjes aan de Schependijk nabij de woning van de technisch ambtenaar der rijks waterstaat de heer Keur. Toen het 5-jarig zoontje van de heer CENTRALISATIE VAN ZIEKENVERVOER. Het lid van de Tweede Kamer de heer Verkerk heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende vragen gesteld: 1. Is. het de minister bekend, dat van de zijde der ziekenfond sen om het tarief zo laag moge lijk te kunnen stellen druk op de .ondernemers van. zittend en liggend vervoer wordt uitge oefend om te-geraken tot ver gaande centralisatie van het zie ken vervoer? 2. Is de minister niet van me ning, dat hierdoor een onvol doende spreiding van het wagen park ontstaat» aangezien een aantal ondernemers, vooral ten plattelande, wier omzet groten deels uit ziekenvervoer bestaat, zich hierdoor niet kan hand haven, waardoor de behandeling van. spoedgevallen in gevaar dreigt te komen? 3. Is de minister bereid te be vorderen, dat» de ziekenfondsen met behoud van de centrale mel- dingsposten een zo ruim mogelijk aantal ondernemingen inschake len, zodat door spreiding een verantwoorde voorziening van spoedgevallen wordt gewaar borgd? DE BESTEMMING VAN DE WINST DER STAATSLOTERIJ. ©p vragen van het lid dek- Tweede Kamer de heer Lucas over de bestemming van de winst der staatsloterij heeft de minister van Financiën het volgende ge antwoord: Inderdaad heeft de minister kennis genomen van de suggestie «an. het Prins Bernhard-fonds onr de winst van de staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere culturele en sociale Naar hun oordeel kan deze sug gestie niet leiden tot het in over weging nemen van bepaalde maatregelen. Deenainister meent, dat aanvragen om» subsidie voor particuliere organisaties naar ge lang van het doel, waarvoor suh sidie wordt gevraagd, geri<** moet worden tot dé ministers van Onderwijs, van Maatschappelijk- Werk of van Sociale Zaken. Het heeft geen doel daarvoor bepaal de bronnen van staatsinkomsten aan te wijzen; Wisse, wonende in de Donze-Vis serstraat, een stukje hout in het er uit halen. Bij het voorover- er uit halen. Bij het voorover buigen kreeg het jongetje over wicht en verdween in de diepte. Zijn makkertje holde hierop naar huis en vertelde het aan zijn moeder, die zich direct in gezel schap van mej. S. van der Peijl naar de Schependijk spoedde. Daar niets meer te bespeuren viel liet men het knaapje de juis te plaats van het ongeluk aan wijzen, waarop schipper H. Uil, die met zijn motorschip in de na bijheid lag, direct met dreggen aanving. Reeds met de tweede worp van de dreg mocht het hem gelukken het knaapje boven wa ter te halen. Dokter Van Breda Vriesman, die inmiddels gewaarschuwd was, ving direct aan met het toepas sen van kunstmatige ademha ling en toen eèn agent van poli tie met een zuurstofapparaat ver- scheen werd nog ruim een half uur getracht de levensgeesten bij het knaapje op te wekken, het geen helaas niet meer mocht ge lukken. De sedert onheuglijke tijden bestaande drang van hen die de Pinksterdagen voor uitgaans dagen bestemmen, zal zich ook dit jaar weer naar Axel richten. Alle voorbereidingen wijzen hier reeds op en zo zal Axel op tweede, zowel als op derde Pinksterdag een inVasie bele ven van duizenden uit de omlig gende gemeenten. De motorcross. Een sensationeel openings nummer van de Pinksterfeeste lijkheden zal zijn de grote in ternationale motorcross die op Zaterdag a.s. zal plaats hebben op de bekende sportterreinen der V.V.Z.F. De organisatoren hebben op dit uitgestrekte terrein met veel Een wervelstorm heeft Donder dag de zakenwijk van Sarnia, een stad in de Canadese provincie On tario, geteisterd. De wervelstorm kwam uit het gebied van Port Huron in de Amerikaanse staat Michigan. Te Samia werden da ken van huizen gerukt, autoi's om geworpen en ruiten ingedrukt. De politie ontruimde de getrof fen wijk uit vrees voor instortin gen. De schade wordt „geweldig" genoemd. Te Port Huron liepen verschei dene personen verwondingen op. De electrieiteitsvoorziening werd geheel gestagneerd. In de 519è Staatsloterij, vierde klasse, 8e lijst, is op no 20862 de honderdduizend gevallen. De verschillende series wer den verkocht in Amsterdam, Rotterdam, IJmuiden en Alk- mDe collecteur Joh. Roosdorp te Rotterdam verkocht serie B no. 20862 in delen en wel twee maal een: kwart lot en de rest in tientjes en twintigjes, ailes aan verschillende gegadigden. „Wij hebben dus een hoop mensen, gelukkig gemaakt zei- de hij, Hët oude bestuur van „De Om melanden", bestaande uit de he ren J. T. Wieringa en J. Akker man, zal in kort geding door de president van de rechtbank te Groningen laten uitmaken, welk bestuur rechtsgeldige besluiten kan nemen. Tevens wenst het een uitspraak van de rechtbank, waarbij het de oud-directeur, de heer F. de Boer, verboden zou worden het terrein van „De Om melanden" te betreden De voorzitter van het nieuwe bestuur, de heer Buiter, deelde mede, dat „De Ommelanden „zal vallen en staan met de heer F. de Boer. Hij alleen kan de fa- briek redden, omdat van de losse leveranciers 90 pet. achter hem staat en van de leden ongeveer 75 pet. Men zal in ieder geval, ook wanneer de heer De Boer wordt aangesteld als hoofddirec teur, de arbitrale uitspraak mi- leven", zo verzekerde de voorzit ter. Winston Churchill heeft Don derdag in hel Lagerhuis, ver klaard van mening, te zijn, dat het een grote fout van de V. N. is geweest, dal zij hebben toege stemd in een. wapenstilstand in Korea op een. ogenblik, dat gene raal Ridgway op het punt stond nieuwe grote successen te beha len. Churchill, die een verklaring aflegde over de wapenstiistands- onderhandelingen naar aanlei ding van vragen zeide». dat En geland de V. S. in Korea niet in de steek zal laten. Hij wilde er ook niet. mee instemmen, dat de Amerikanen, welke definitieve voorwaarden ook van de noor delijken moeten aanvaarden. „Ik ben er zeker van, dat als de an dere partij een regeling had ge- wenst, zij deze lang geleden had kunnen verkrijgen. Onze bond genoten doen wat zij kunnen onder het gezag van de V. N." Churchill zei tenslotte, dat het opperbevel van de V. N. waar schijnlijk nieuwe opbouwende voorstellen zal doen, als de on derhandelingen op 25 Mei wor den hervat. zorg een parcours ontworpen dat de ruim 20 deelnemers, waaronder tal van vooraan staande Hollandse en Belgische cracks, voor zware problemen zal stellen, maar dat toch voor het publiek overzichtelijk zal zijn. O.a. worden hiervoor een tweetal bruggen benut in de omgeving van „De Bleije Haghe" die in verbinding staan met het ijsclubterrein. Onder de deelnemers bevindt zich de kampioen van Ne derland, Van den Oever uit Ammerzoden, verder Van Bal- kom uit Beek en Donk, Jansen en Lamberts uit Eindhoven en Maas uit Deurne (bij Eindhoven), terwijl wij onder de Belgen favo rieten aantreffen als Koekei- bergs, De Clerck, De Groot en de hier reeds eerder opgetreden ren ners Goossens en Fitter. Al met al zal (Zaterdagnamid dag alhier een niet alledaags evenement te beleven zijn, in zonderheid voor hen die de voorkeur geven aan rij- en mo torsport en daaraan gaarne het sensationele karakter verbonden wensen te zien van een „cross". Sportfilm 1951—1952. De directie van „Het Centrum" is erin geslaagd beslag te leg gen op de sportfilm 19511952 van Polygoon-Profilti. Deze in teressante film brengt alle hoog tepunten van ons nationale sportleven, waarbij voetbal uiter aard de voornaamste plaats in neemt. Daarnaast is de wieler sport, athletiek, het zwemmen, tennis, hockey evenzeer verte genwoordigd. Op internationaal sportgebied zijn o.m. vastgelegd de Engelse bekerfinale en de wedstrijd Oos tenrijkDuitsland. Tal van be kende namen passeren de revue, onder wie Abe Lenstra» een Fan ny BlankersKoen. Deze film zal ongetwijfeld de nodige belangstelling trekken. Nieow-Zeelandse ministers bekochten rampgebied. De gift van ruim één millioen gulden, die Nieuw-Zeeland ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood heeft geschenken en die speciaal is bestemd voor de provincie Zeeland, zal ge bruikt wonden als aanvulling van het bedrag} dat krachtens- de rampschadewet zal worden uit gekeerd voer het herstel vair de boerderijen. Dit vertelde de Nieuw-Zee- landse minister van arbeid» de heer W. Sullivan, die met aijn collega de minister van landvam bosbouw, cte heer Corbett, een bezoek heeft gebracht aan Noord- Beveland en Kruisingen. Mferis- Bij de koninklijke luchtmacht bestaat ernstige ongerustheid over het lot van een Harvard- vliegtuig, dati Woensdag te onge veer tien uur van de basis Dee- len is opgestegen met bestem ming vliegv/dd Beek, doch daar niet is aangekomen. Uitgebreide opsporingsmsatregeien zijn ge troffen. Mek pipercups weiden, intensieve verkenningen ver richt, die zonder resultaat zijn, gebleven. Ook de omringende landen nemen in hun gebied", aan. de opsporing deeL De Harvard werd bestuurd door de 39-jarige kapitein-vlieger-waarnemer- X Brouwer van het 298ste squadron van de vliegbasis Deelen.. Hij; is gehuwd <33B woonachtig, iö Deq Dolder. BESTUURS MOEILIJKHEDEN larokko NOODTOESTAND AFGEKONDIGD W oedan MAU.MAU PLAN TOT ZELFBESCHIKKING VERZET TXE'! DOMINION STATUS zambiq Zuid Afrika tmK APARTHEIDS POLITIEK BRITSE INVLOED, FRANSE. INVLOED ANDERE VREEMDE INVLOED ONAFHANKELIJK GEBIED Gisteren zijn te Broek op Lan- gendijk de eerste vroege- aard appelen van de koude grond ge veild!.. Aangevoerd werden 50 kg eerstelingen middelsoort, die 87 cent per kg opbrachten, en 33 kg kleine aardappelen, die 77 cent per kg opbrachten,. ter Sullivan vertelde, dat hij met zijn collega naar Europa was ge komen om de kroningsfeesten in Engeland bij te wonen, maar hij maakte van de gelegenheid ge bruik om ook de rampgebieden in Nederland te bezoeken. Zij bezochten eerst Kortgene. Hier had men een onderhoud -Ynet de burgemeesters van Kort gene en Wissekerke. Tijdens een diner te Goes heeft ir. Krijger een en ander medegedeeld over de toestand in Kruiningen. Hij vertelde o.m. dat bij de Kruinin- gerpolder nog 45 ha grond is weggespoeld en in een kreek is veranderd. Waarschijnlijk zullen niet alle kreken worden gedicht, aldus ir. Krijger. In de middaguren heeft men Kruiningen bezocht. Tijdens het oponthoud in deze overstroomde gemeente heeft een dame uit Ca- lifornië, die in Amerika duizend kg kleren had ingezameld, deze kleren symbolisch overgedragen aan mevr. Polderman, echtgeno te van de waarnemend burge meester. Voorts werden medede lingen gedaan over het dijkher stel. Men verwacht dat half Juni de gaten in de zeedijk bij Krui ningen gedicht zullen zijn. Ontploffing; in rotery. Gisteravond te'omstreeks half negen deed zich in de coöperatie ve roterij een ontploffing voor, die betrekkelijk nog goed is afge lopen. Toen de stoker P. Minnaert de kachel, die gestookt wordt met lemen, wilde vullen, schoot plot seling een steekvlam van onge veer 3 meter uit de kachel. Hier door ontstond een gasontwikke- ling in het stooklokaal en toen nogmaals een steekvlam uit de kachel kwam, volgde een ontplof fing. Door de luchtdruk stortten beide muren in en werd Minnaert, die zieh tussen cüe kachel en een der muren bevond, tot zijn geluk als hes ware naar buiten gewor pen, zodat hij er met enkele schaafwonden van af kwam. Het bedrijf zal ongeveer 4 we ken buiten werking: gesteld- moe ten blijven en de schade wordt op ongeveer 10.000 geschat. Veefraudë. De doua.-ïe alhier constateerde op 19 Mei j!L bij het valSen van dé duisternis, dat smokkelaars pro beerden om, 2 vaarzen over de- grens te geleiden. Toen dé ambte naren ingrepen namen (ië smok kelaars de benen en wisten te ontkomen. De vaarzen, ter waarde van naar schatting ƒ1500, achterge laten op één meter afstand van die Nederlands-Belgische grens, zijn door de douane inbeslaggeno- ffign. tv By de in Zeeuws-Vlaanderen ge houden merriekeuringen uitgaan de van de koninklijke vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard," werden de volgende paarden in het Keurstamboek opgenomen Bella van St. Jan, van M. Balke nende, Aardenburg; Frida van Isa bella, van A. de Bruyckere, Aar denburg; Rita v. d. Biezen, van R. Buyck, Aardenburg; Rika, van G. M. Buijssede Bruyckere, Aarden burg; Margriet van Plantlust, van W. Dieleman, Aardenburg; Klara van Buitenlust, van H. A. A. Fer- ket, Aardenburg; Kitty van Bui tenlust, van als voren; Loekie, van F. Haak, Aardenburg; Hermanda V. d. Kleine Boompolder, van G. van Hal, Aardenburg; Dahlia v. d. Batte, van C. A, Mabesoone, Aar denburg; Metha, van Rene van Maele, Aardenburg; Bea van de Waterhoeve, van H. NoëHaver- beke, Aardenburg: Bertha v. d. Westmolen, van Kind. Quataert, Aardenbarg; Mona, van A. A. Scheppers-, Aardenburg; Jolie van St. Kruis, van A. H. Talloen, St. Kruis; Carmen d'Ahea, van A. X. Aernoudts, Sluis; Irma, van als voren; Paula d'Ahea, van Gebr. Aernoudts, Sluis; Jo van Draai brug, van M. A. Aernoudts, Sluis; Roza, van C. L. Braet, Sluis Hilda, van I. de Brrryne, Sluis; Annie, v. J. de Bruijne, Sluis; Corra, van F. A. de Kaestecker, Sluis; Siska, van als voren; Jölanda van Heille, van A. N. Quaak, Heille; Ida, van W. v. d. Slikke, Sluis. IJZENDIJKE. Annie van Nico, van W. L. de1 Blaeij, Biervliet; Rïa, van P. J. Boerjan, Biervliet; Tannie, van Gebr. Buijsse, Biervliet; Erna, van- J. de Clerk, Biervliet; Nora van Angelinapolder, van A. P. de Dob belaere, Biervliet; Fanny, van F'. D. Haak, Biervliet; Julia van St. Kruis, van J. van Hoeve; Biervliet; Lima, van H. Maas, Biervliet; Ma rie, van W. A. Verplanke, Bier vliet; Lina van Veerhoek, van A. J. E. TemmermanDaelman, Hoofdplaat; Elza van Hoofdplaat, van J. F. C. Temmerman, Hoofd plaat; Clara, van A. C. C. Tho- maes, Hoofdplaat; Vera van Bak- kersdam, van Alf. Verheffe, Hoofd plaat; Astrid van Schoondfjke, van A. J. VerhageHoste, Schoon- dijfce; Hermine van 't Kerkje, van W. de Feyter, Waterlandkerkje; Caline v. 't Kerkje, van als voren; Margriet v. d. Rijskeet, van A. Baas, IJzendyke; Jesse van Buiten rust, van A. Buijsse, IJzendijke; Gerda, van wed. J. van Damme, IJzerrdyke; Nutricia, van P. Dhont- Risseeuw, IJzendijke; Qüfna, __van Stallen De Dobbelaere, IJzendijke; Quitta-, van als voren; Bertha van Reigershoeve, van G. Doens Buijsse, IJzendijke; Olga, van C. v. d. Hauwe-Breijaert, IJzendijke; Nelly; van J. W. Leenhouts, IJzen dijke; Frida, van P. L'. dé" Meijer, Dzemdyke; Clara, van- M. P. v. -nr WEDEROM LEVEN SLANSe GEËIST" WEGENS DRIEVOUDIGE MOORDi- De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof, mr. NI Si ffisekstra, heeft; tégen de 53-jari ge landbouwer D. J. te Heeltoeg, Bij; Varsseveld wegens drievoudi ge moord op zijia buren bevesti ging gerequireerd van het von nis van de Arnhemse rechtbank, jnJL levenslange gevangenisstraf. r. heeft ojr 29 Juli 1952" een zuster en twee broers van dë- fa milie Te Lindört om het leven gebracht door gif in hun stamp pot te mengen, terwijl en- nië- mand thuis was. Als eerste ge tuige werd gehoord e^n psyahia- ter, dr. Schnitzler. -Deze: kan- merkte verdachte als iemand'; die moet wordéftY beschouwd ate een koude misdaufger. Ofschoon ar sprake is vare een psyehopatische hebzucht, is deze op andere gronden terug te voeren, dan waarvoor fièj terechtstaat Hi# moet alk toerekeningsvatbaar worden beschouwd. De psychiater zei, dlat ver dachte rrteï sluwe berekening de misdaad; heeft uitgevoerd. Hij is 's avonds aog naar het! eireus ge weest. Zijn bedoeling was de diefstal van geld voor ontdek- ,v*Tg te- vrijwaren. Indien- al'.e be woners overleden zouden zijn, was er niemand om het geld te missen. Hij heeft dus lang met dit plan rondgelopen, maar zijn tekortkomingen bij dé uitvoering vair, het plan wijzën- niet op een geestelijk defect, aldüs de spy- cKaater. "Verdachte verklaarde, dat het niet in zijn bedoeling lag om déze" mensen, te doden. rJ:T. -BESTELLER TOT EEN MAAND VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam Hareft de P.T.T.-besteller W. K. uit Blaricum, die gebruikte post*- asgpls opnieuw had gestempeld em zich op déze wijze 90 cent wederrechtelijk had toegeëigend; veroordeeld tot' éên maand ge vangenisstraf. Er was dfie maan den geëist. Het Haagge economische ge rechtshof heeft de Rotterdamse handelmij NYV.S. (Spineje) we gens ontduiking met sigaretten- accijns veroordeeld test 15.000; gulden boete. Oers, IJzend.; Hersa v. Stroopuit, van C. A. A. Plasschaert, Water landkerkje; Vera van Planken poortje, van C. M. Risseeuw, IJzen dijke; Gera van Plankenpoortje, van als voren; Gonda van Annie, van C. v. d. Vijver, IJzendijke; Hermine v. Tivolie, van Jac. Wijf fels, IJzendijke; Ria, van A. En gels, IJzendijke; Lena, van M. Desmet, IJzendijke; Ronette v. d. Zeedijk, van V. Hogerwerf, Hoofd plaat; Elfrida van Kuitaart, van J. C. Haak, Biervliet. ZAAMSLAG. Dorine van Spul van Jac. Diele man, Terneuzen; Corrie, van G. F. de Clerck, Vogelwaarde; Lobelia, van Th. Vereecken, Stoppeldijk; Carla van Vosko en Monique, bei de van Gebr. De Zeeuw, Bosohka- pelle; Erna v. Schoonoord en Lena van Schoonoord, beide van J. Die leman Wz., Zaamslag; Junon van Coegors, van P. A. P. Dieleman, Zaamslag; Ida, van P. J. Dieleman -de Klerk, Zaamslag; Connav. To- renberg, van Jac. de Klerk, Zaam slag; Irene van F. de Koeyer, Zaam slag; Flora van 't Veer, van Adr. de Putter, Zaamslag; Cantorlne v. 't Windgat, van J. de RegtDiele man, Zaamslag: Laura van Zorg vliet, van L. W. de Regt, Zaam slag; Flora, van Jac. Verpoorte, Zaamslag; Olga van Oost Hoeve, van J. der Weduwen, Kerkwerve. KLOOSTERZANDE. Alice v. d. Melo en Bertha v. d. Melo, beide van C. Steyaert Plasschaert, Graauw; Candia van Kruispolder, van C. Cornelissens, Kuïtaartr Clara van Carlo, van A. F. J. Lauwersde Waal, Kuitaart; Alma van Eeckhof, van P. J. J. v. d. Voorde, Walsoorden; Juliette van Rozenberg, van E. A. van Wa terschoot, Hontenisse; Gerda van D'orpzicht, van P. J. Wullems, Walsoorden; TïIIy van 't Hoog land, van H. van Gassen, Ossenisse; Daisy van Dorpzicht, van J. F. Hamelïnk. Stoppeldijk; Caline. van H". Schelfhout, Hengstdijk; Elza, van Jos. de Waal, Hengstdijk; Emma van Groothuis, van A. War- irens; HëngstdyR. HULST. StelTa, van Jos. de Beyn, Clinge; Lea van Grocrt-Kieldrecht, van wed! D. de Bruyne en kinderen, Nw.-Namen; Lady van Saeftinge, van J. L. d'Haens, Clinge; Elza van Alsteiir, van Eng. de Wit, Clinge; Frida van 't Jagertje, van F. H. Boogaart, Graauw; Farida, van R. O. Buijsse, Graauw: Fanny, van als voren; Lot, van F. S. J. Ferket, Nw.-Namen; M"argot van Zand berg, van F. S. d'Haens, Graauw; Blanca, van J. Mangnus, Graauw; Kitty van Graauw, van J. F. Stey aert, Graauw; Lilian van Graauw, van als voren; Flora, van gebrs. Jansen, Rustwat-Hontenisse; Liza, van Ml C; v. d. Slikke, Hontenisse; Mirza, van gebrs. Hermans, Vogel waarde; Pamela, van Ed. Serra- rens, Stoppel dijk; Son ja, van A. F. de Meijer, Stoppeldijk; Mina van de Patrijs, van M". Vermue, Stop peldijk; Mia van Meerdijk, van J. X. Vèreecken, Vogelwaarde; Corry van J; F: dë Cöck, St Jansteen; Greta van Absdal'e, van R. de Cock. St Jansteen; Lydia, van J. J. d'Höoghe, St Jansteen; Carla, van CTi. Rihgoot, St Jansteen; Flo- tra; van C: Schout, St Jansteen; 'Ida, van Jos. Val'ent, St Jansteen; 'Ilonka, van F. SUy. Absdale: Lena [van Këilfen, van Fr. Verhelst, St Jansteen; Gabby van Cambron, van F; E. Mangnus, Stoppeldijk. AXEL. Paula, van- wed. J. P. van Cad- sand Lzn. Axel-: Marianne van Ni co, van C. A. Dekker, Axel; Aida van Coegors, van gebrs. Dieleman, Axel; Betsy, van P. Dieleman, jAxel; Cërtina van Kijkuit, van W. iDieleman-d'e Jonge, Axel; Sonja, Van Doornhof; van Jan de Feijter Lzn, Axel"; Ru-da, van W. de Feij ter, Axel'; Honda van Duboishoeve, van- W; L. den Hamer, AxelGreta, ,van F. F. van Hoeve, Axel; Kalina, 'van aft voren; Selma van Dijk- zicht, van wed. S. de Klerk, Axel; Erna, van L. de Regt Mzn, Axel; Elsa, van A. L. Scheele, Axel; Hil da van Reigersftoek, Nita van Rei- gersbosch-, Diana van Reigersbosch en Erna van Melo, allen van M. L. M' Usebaert, Axel; Dora, van A. Suil; Koewacht; Willy v. d. West- sllris. van W. M. Dieleman, Sluis kil: Bertha van Zuidzande, van A. F Daelman, Westdorpe; Brista, v. XXV Govaert. Westdorpe; Carta, van Jos. F. van Haelst. Westdorpe; Vera, van als vorenVera van An nie, van Osw. Kerckhaert, West dorpe: Sonja. van J. F. de Kever, Westdorpe; Nora van Pnssluis, van wed. C. H. van Waes-» Westdorpe; Azalea, van Arth. Fermööf, Züid- dorpe; Tillie van C. C. van Haelst, Zuiddorpe; Vera v. Eversdam, van Cyr. van Overloop, Zuiddorpe; He lena van Zuiddorpe, van A. C. Puij- laert, Zuiddorpe; Hilda van Zuid dorpe, als voren; Mirny, van M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe; Mirza van Oudenpolder, van Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; Oda van Oost Hoeve, J. der Weduwen, Kerkwer ve; Gipsy, van H. E. M. van Acker, Axel, TERNEUZEN. Cora van Dijkzicht, van A. Cort- vriendt, Hoek; Lena, van P. Diele man Mzn, Hoek; Ria, van als vo ren; Clara van Kijkuit, van H. de Jonge-Dieleman, Hoek; Marie van Willemskerke, van A. Tollenaar, Hoek; Irene, van J. J. Verpoorte, Hoek; Lizette, van E. Dumoleijn, Philippine; Jenny, van J. F. van Cadsand, Sluiskil; Roza van René, van wed. A. Dees, Terneuzen; Gre- tha van Terneuzen, van J. J. Huijssen-de Bruijen, Terneuzen; Gerda van Terneuzen van als vo ren; Carla, van wed. P. F. de Nijs, Terneuzen; Clairona v. d. Zwaan, van H. M. de Regt-de Kraker, Ter neuzen; Gabie van Bea, van Jac. Walhout, Sluiskil; Carla, van Mau rice Wauters, Sas van Gent; Trees, van M. Scheele, Hoek, Dë Britse ambassadeur in: Egypte, sir Ralph Stevenson, die aan ischias lijdt, is ziekteverlof verleend en zijn functie zal tilde- lijk worden waargenomen, door Robert Han key, gezant te Boeda pest, aldüs is Donderdag te-Cairo medegedeeld. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Fawzi, verklaarde, dat Stevenson hem de verzekering had gegeven, dat er geen politieke motieven in het spel zijn. Stevenson zeide te vens, dat hij I Juni zal vertrek ken. Hankey zal in zijn afwezig heid zaakgèla-stigde zijn, maar volledige amhassadeursbevoegd- heden hebben. Hankey wag in 1941 en 1942' eerste secretaris van de Britse- ambassade'të «Cairo. Het trampersoneel in 't Döor- nikse, de Borinage en het cen trum, Heeft Donderdagochtend 'n 24-urenstaking-ihgezet als protest tegen de overplaatsing van 27" personeelsleden-met meer dan 13 jaar dienst van Doornik naar Luik. Deze staking}, die onverwachts is gekomen, heeft het Hene gouwse bedtijfsfeven ernstig ver stoord: Dewey Short, voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, heeft Woensdag tegenover verslaggevers ver klaard dat de regering, van Eisenhower ervan overtuigd raakte, dat: dé communisten in. Korea geen- -««rede wensen. Hij zei, dat leiders van het congres Dinadag bij een bespre-- ting op het Witte Huis was mee gedeeld, dat de bestandsbespre kingen waren vastgelopen. Er- werd geen aanwijzing gegeven: van moggSjke toekomstige ge allieerde stappen, zo 2ei Short: Hooggeplaatste functionarissen schenem ta geloven, dat: de com munisten, de zaak lieteti „vast lopen?;. C8S door W. KERREMANS. Een beschouwing van de poli tieke kaart van Afrika laat zien, dat nog maar weinig van dit v/erelddeel onafhankelijk is. Een groot gedeelte is nog onder Franse invloed, terwijl ook En geland veel macht in Afrika heeft. Gezien deze situatie is het begrijpelijk, dat de toestand in Afrika hand over hand onrusti ger wordt. In onze kaart geven wij een indruk van de belang rijkste wrijfpunten en uitbar stingen van onrust en terreur. 20) (Nadruk verboden). „Meester", riep Marien vex- Irukt, wat helpt u mij toch fijn! „Zo, vind je dat? Dat doet me genoegen. Och, ten slotte geef ik je alleen maar raad...." „Nou ja maar dat is nogal wat, zou ik zo zegge. Les in schrijven heb u me toch ook gegeven en allemaal Marien hield plotseling op. Hij had willen zeggen en allemaal om louw, voor niks, maar nu be dacht hij, dat hij de meester toch wel eens wat mocht betalen öf 53 233ivPELTahpm wat geven voor al zijn moeite. „Meester", ging hij een beetje benauwd door, „nou mot u toch ook eens zeggen wat of dat u rekent. „Wat bedoel je", vroeg dé meester scherp. „Hoe zal ik zeggen, voor alles wat u heb gedaan voor die les sen en zo „Oh bedoel je dat? Dat zullen we nog wel eens verrekenen als jij een grote meneer bent. Dan sigaren of ao> wat. Dat is van later zorg. Ik zal je zeggen, wat ik geloof dat je moet doen; schriftelijke lessen nemen". .Schriftelijke lessen? Zoas van die affetentie in De Boerderij?" Ja, dat denk ik wel, dat ze daar ook in staan. Ik Heb het zelf ook gedaan. Ik heb een schrifte lijke cursus gevolgd in Engels en daarop heb ik mijn acte gehaald. De uitspraak, die in 't Engels nogal moeilijk is, kreeg ik door de radio. Die schriftelijke cur sussen leiden voor alles op, wat je haast maar bedenken kunt, niet alleen voor boekhouden maar voor bijna elke betrekking Enfin al die andere dingen heb je niet nodig, want jij wilt alleen maar boekhouder worden is het niet?" Schippers stelde, deze vraag opzettelijk zo, omdat nij ver moedde dat Marien grotere plan nen had en hem nu eens uit zijn tent wilde lokken. „Neen meester", kwam er lang- .zaam en nadenkend uit, „dat nou ljuust nie. Ik weet zo geen ander stuur je mij maar eens een kistje |vak za'k maar zeggen, maar ik wil geen boekhouwer blijven. Ik wil nog, wat meer worre". „Juist, dat dacht ife wel en dat is heel góed. Je moet zo hoog moge-lijk mikken en dan kan je hij zo'n cursus terecht. Ik zie die advertenties nu en dan ook wel eens, maar ik denk dat ze elke week in De Boerderij staan. Zoek thuis eens een nummer van dat blad op en schrijf dan er op". Wat mot ik schrijven, mees ter?' Je bent nu zover, dat je dat zelf moet doen. Je neemt een briefkaart en schrijft of ze je 'n prospectus willen toezenden". Marien voorzag moeilijkheden. Het woord prospectus alleen al verontrustte hem. „Een propwat?" „Nou dan zal ik je nog eens helpen, maar voortaan doe je zulke dingen zelf. Dat moet ook geleerd worden." Schippers greep een stukje pa pier en schreef er het bedoelde verzoek op. „Ik zal je nu maar ineens af doende helpen", vervolgde hij, „hier heb je een briefkaart, schrijf er je bestelling op en ga dan bij de kantoorhouder een postzegel kopen en de kaart pos ten". Drie dagen later was er in de woning van Venkel weer verba zing over een grote enveloppe die de post had gebracht en weer met het adres: Weledele Heer. „Wat is dat nou. weer Marien?" vroeg de moeder niet zonder ont zag. „Dat ben paleren om verder te leren." ,Nog verders? Voor wat ga je nou weer leren, jongen?" „Dat week ik nog zelf nie eens. Misschien wel voor boekhouwer, maar 't kan ook best zijn voor wat anders. Ik zal eens zien." In dé enveloppe vond hij een brief en een boekje^ De brief deelde hem mee, dat ze het pros pectus ingesloten toezonden, dat ze vertrouwden dat hij zich zou opgeven voor één der cursussen waarvoor hij zich kennis kon verwerven die hij nodig had en dat juist in deze tijd het drin gend nodig was, zich te bekwa men om vooruit te kunnen ko men. De directeur zou hem gaar ne alle gewenste inlichtingen verstrekken en gaf die ook mon deling. Hij kon zich daartoe elke dag, ook des Zaterdags melden tussen 9 en 12 uur en IV2 en 5 uur aan het bureau van de S.O.V.A.B. Hij keek die vreemde letter reeks aan, maar zag toen in het briefhoofd staan: Schriftelijke Opleiding Voor Alle Beroepen. De beginletters van deze naam waren groot en vet gedrukt en brachten Marien de oplossing. (Wordt vervolgd). „Bteop" te Btervliet. Vlucht van Dourdan ®p Zon dag 17 Mei. Snelheid lsfce duif 14.18 meter. De fiets werd gewonnen door R. van Waes met de eerste serie. De uitslagen waren als volgt: 1 en 17. Th. de Boevere; 2 en 15. J. v. et Linde; 3 en 13, P. Pladdet; 4. Gebr. de Dobbelaere; 5, 6, 8, 19 en 21. B. van Waes; 7. P. v. d. Linde; 9. Cl. de Pré; 11, 14 en 24. Ch. van Vooxen; 12, 18 eri 22. P. du Puij; 16, C. van Be- lois; 20, R. Blomme; 22. A. du Puij; 23. P. Doens; 25. E. Vervaet (met, een tulband). RONDE VAN ITALIË. Negende etappe. Het klassement van de negen de etappe van Pisa naar Modena, 189 km, luidt: 1. Magni (It.) 5.10. 03; 2. Padovan (It.); 3. Albanl (It.); 4. Guidici (It.); 5. Coletto (It.)6. Pedroni (It.)7. Rossel- lo fit.) allen in dezelfde tijd als de winnaar; 8. Pasotti (It.) 5.10. 45; 9. Minardi (It.) 5.10.48. Daar na een groep van 25 renners, bij wie Wagtmans die 23e en Van Est die 24e werd, in dezelfde tijd als Minardi. Algemeen klassement na deze etappe: 1. Koblet (Zw.) 52.02.34; 2. De Santi (It.) 52.03.00; 3. For- nara (It.) 52.03.10; 4. Coppi (It.) 52.03.55; 5. Van Est 52.06.11; 6. Bartali (It.) 52.06.17; 45. Roks 52.37.07; 66. Dekkers 52.37.07; 71. Wagtmans 52.38.56; 92 Van Bree- nen 53.02.25; 97. Suykerbuyck 53. 05.19; 98. Peters 53.05.47. De Italiaan Clerici is door zijn fabriek uit de course genomen wegens het verlenen van dien sten aan Koblet.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2