KONINGIN SPREEKT STUDENTEN TOE De infiltratie in Nieuw-Guinea Het Zwin een ernstige bedreiging voor de West Zeeuwsch-Vlaamsche waterkering De economische toestand in België Rede verstoord door ontactisch optreden van fotografen Rede van Koningin Juliana Conferentie westelijke „grote Ine WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Franse regering verslagen De Benelux kwijnt Rampenfonds Nederlandse regering beschikt over gedetailleerde gegevens Broodgebrek in Oost-Duitsland rrankering bij abonnement: Temeuzen Crtrecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Temeuzen Telefoon 2510 N& 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal: per pwnrt 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct VRIJDAG 22 MEI 1953- 8e Jaargang No. 2348. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, leroeuzen Advertentieprijs: per nam 12 ct.; minimum pes advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 csntl iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adre* Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het effect van de rede, die Ko ningin Juliana Donderdagoch tend heeft uitgesproken in de universiteit van Kopenhagen, werd voor een deel verstoord door hinderlijk optreden van fo tografen en Deense en Neder landse filmreporters. Zó luid was soms het geloop en geschuifel en het ratelen van de camera's, dat koningin Ingrid enige malen verstoord op zü keek en koning Frederik tijdens de rede een be zwerend gebaar moest maken om het gedruis te beteugelen. De voorzitter van de studenten organisatie verklaarde 'n protest bij de Deense organisatie van fo tografen te zullen indienen en enige leden van de Nederlandse legatie, onder wier verantwoor ding de foto- en filmreporters werkten, maakten na afloop op ondubbelzinnige wijze hun me ning over dit optreden kenbaar aan de betrokkenen. Het rumoer in de grote zaal was des te hinderlijk, omdat de acoustiek er niet best is. Veel studenten, die boven op de gale rij hadden gezeten, zeiden na af loop gedeelten van de rede te hebben gemist. Op velen, die de rede goed kon den volgen, maakte zij veel in druk door de ideeën, die er de achtergrond van vormden en door de overtuigende wijze waarop zij werd uitgesproken, al was het soms even te merken, dat ook de Koningin gestoord werd door het rumoer. De rector-magnificus, prof H. M Hansen, had de gasten welkom geheten. De Koningin was ge kleed in een zwarte robe, de Prins in het uniform van admiraal. Professor Hansen wees op de culturele en vriendschapsbanden, die beide landen binden en be sloot met er op te wijzen, dat het feit, dat Koningin Juliana zelf als studente in Leiden de colle ges heeft gevolgd, aan haar rede een bijzondere betekenis verleen- de. Koningin Juliana besteeg daar na de katheder voor het uitspre ken van haar rede. Ik heb vandaag het voorrecht, jonge mensen studenten te ontmoeten van een zeer be vriende natie, nauw verbonden met de onze en verwant van geest met ons in hun gevoelens en gedachten. Zie ik mensen als u voor me, dan moet ik wel het feit erken nen, dat ik behoor tot een gene ratie, een ouder dan de uwe, wat jammer is, want het lijkt me, dat u origineel bent en vol mo gelijkheden zit. Toen de onze jong was en vaak gelijk had en vaak ook niet hadden we tenminste de speciale sensatie, na de eerste wereldoorlog, van ons te bevrijden uit veel voor oordelen van het verleden. Deze taak nam u met succes over en daarnaast deed u baanorekend werk op weer nieuwe gebieden Wat ons betreft, waren de ouderen diep geschokt, wanneer we hun onze sterke afkeuring lieten blijken en ook over de manier waarop de ideeën, voort gebracht door de meest baan brekende geesten in hun mid den, toen zo plotseling ontloken in de volle bloei der practijk. Maar de generatie, waartoe ik behoor, is nu zo oud en „arrivé" geworden, dat ze op haar beurt alweer ernstige fouten aan het maken is. Het zou dwaasheid zijn te veronderstellen, dat de uwe er geen zou begaan tegen de tijd dat u 20 jaar ouder bent, maar u kunt tenminste leren door onze fouten. Vaak is het in deze vorm, dat we waar schuwingen doorgeven van het éne op het andere. En u bent degenen, die een zo grote taak te vervullen hebt. We staan tegenwoordig te genover een wereld, die zeer snel van aspect verandert. Een grotere onderlinge afhankelijk heid van de mensheid, een ge leidelijke éénwording der we reld, is gaande. Allen hebben allen nodig om in het leven te blijven. Hoewel een grote verscheiden heid in geschiedenis en in ka rakter wezenstrekken zijn van het menselijk geslacht en dat ook altijd zullen blijven, toch wordt de samenhang van het gehele mensdom meer en meer een practische werkelijkheid, doordat wij in zo grote mate in het bereik zijn gekomen van de andere delen der wereld mede dank zij de wetenschap en haar resultaten, wat u, als academici, het beste zult weten. Ons-zelf te zijn, en toch deel van een grotere, ja, van een we reld-gemeenschap, dat is de ge dachte, die onze atmosfeer be heerst en onze geesten vervult. Indien er ook maar enige taak vlak voor de hand ligt en die door uw generatie wil worden aangepakt, dan is het wel die van het bouwen van een nieuw, verenigd, vrij Europa. Een dui delijke blauwdruk er van moge er nog niet zijn, maar het is overduidelijk, dat die opbouw een dringende zaak is. Binnen een kwart-eeuw zullen wij in Europa of allemaal in het zelfde huis wonen, of in dezefde ruïne ondergaan. Geheel afgezien van de vraag of er wel of niet van buitenaf een dreiging bestaat voor de vrije samenleving, veroorzaakt de ondoeltreffendheid van de tegenwoordige organisatie of liever het gebrek aan organisa tie van Europa, met de hui dige werking van zijn grenzen en andere slagbomen, dat er geen mogelijkheid is voor een toekomst van welvaart. Wanneer kleinzielig eigenbe lang onze mentaliteit beheerst, zowel in de particuliere als in de nationale sfeer, dan zal er in het geheel geen toekomst zijn voor ons werelddeel. Wanneer wij daarentegen de handen in een slaan en elkander helpen, dan kan Europa een overvloed van stoffelijke rijkdom gaan verwerven en een rijkdom aan culturele waarden gaan ver spreiden, gedragen door morele kracht. Wij kunnen niet met de geest van de tweede helft der 20e eeuw in gebouwen blijven wonen, die ontworpen zijn in de 19e of zelfs in de 18e eeuw. De geest gaat voort en ont plooit zich snel en men weet niet in welke vorm hij zich een volgend keer zal vertonen. Maar de vormen van vroegere stadia versperren altijd mate rieel onze weg. Zij laten ons nooit de nodige ruimte om her gebouw te stichten, dat voor vandaag nodig is en dat ons tot „stichting" zou zijn. Wij moeten voortdurend onze waardebegrippen toetsen aan de essentiële waarden in het le ven. Om zo te zeggen, moeten we ze steeds opnieuw herwaar deren. Zijn we ons wel bewust, dat er een gezindheid moet komen, die ons tot het brengen van of fers bereid maakt? Het is een keihard feit, dat een grotere eenheid van Europa en ook van de wereld, niet be reikt kan worden zonder offers. Men zou kunnen zeggen: Als we Europa opbouwen, dan moeten de bouwstoffen verbonden wor den met het cement van het offer. Dit zal moeten worden bereid met het puin van de be trekkelijk kleine huisjes, die noodzakelijk moeten worden af gebroken om plaats te maken voor het grotere gebouw. Wij moeten ons verstand en onze geest doordringen van de feiten zoals zij zijn, zodat wi; geestelijk en verstandelijk klaar zijn die problemen onder ogen te zien, die u zonder twijfel te zijner tijd in uw levensloop zult tegenkomen en waarom trent u zich een mening moet vormen en waartegenover u ook uw houding moet bepalen. Feiten en noodzakelijkheden dagen u uit. Zij eisen van u uw beste krachten in te zetten en het kan zijn, dat u hen het hoofd moet bieden met een top prestatie van uw intelligentie. Zij zullen misschien eens al uw activiteit opeisen en zelfs meer. Hun diepere en philosophische achtergrond zal volkomen be slag op u leggen als godsdien stig mens. Het leven eist ilu en in de naaste toekomst van elk verant woordelijk mens zijn uiterste te geven. Gelooft niet het door en door ondemocratische en onchriste lijke idee, dat een „gewoon mens" zonder enige belangrijke positie geen invloed kan hebben. Hoe meer iemand door de drin gende roep van feiten en nood zakelijkheden, tot in zijn ziel actief is geworden, des te meer kan hij de ziel van zijn mede mensen opwekken en inspireren, in een grote actie-radius om hem heen, in feite onbeperkt. God heeft aan ieder mens een uniek stel van mogelijkheden meegegeven en ook een uniek vermogen om opgewassen te zijn tegen de uitdaging, die die mogelijkheden hem doen. Een ieder zal zijn eigen levensbe schouwing en levenshouding moeten vinden elkeen op zijn eigen plaats, men kan zeggen vanuit zijn eigen operatiebasis. U als academici draagt uw eigen bijzondere verantwoorde lijkheid, die u aanvaard hebt toen u een intellectuele carrière koos. Dat houdt in, dat u bereid bent de denkers der maatschap pij te worden. Het is een grote en prachtige roeping, in de eerste plaats, omdat het u leert critisch te zijn. Onder andere leert u de critiek op uzelf. Dit kan iemand er van bevrijden zich zelf te veel au serieux te nemen het begin van alle wijsheid. Verstand nu, kan nooit de plaats van wijsheid in nemen. Hoe groot het ook is, het men selijk verstand behoort zijn eigen grenzen te kennen en in dien nodig plaats te ruimen voor de meer verlichte sferen van de menselijke geest, zoals de wetenschap dat terwille van haar vooruitgang al sinds de laatste decennia vereist dat wil zeggen, de nodige stratus van het genie, de inspiratie en die andere eigenschappen, die vleugels kunnen verlenen aan de geest. En het is juist een gevleugelde geest, die we in onze tijd van node hebben, indien we onszelf ooit willen bevrijden uit de in perking, gevormd door eigen kleine horizonten. Als je jong bent, is de wereld van jou. Je verwacht een hele boel geluk van het leven en te gelijkertijd wil je meestal heel veel zo'n massa goed doen, misschien wel de hele wereld ten goede veranderen. Gelukkig en goed te zijn hoe heerlijk lijkt dat. Maar zo is het leven niet. Het is, wanneer men gelukkig is, dat men zelfzuchtig en het allerminst tot offer bereid is en wanneer men ongelukkig is, begrijpt men de moeilijkheden en het leed van anderen en is geneigd zijn laatste tegoed met anderen te delen. Een ongeluk kig mens, die hard is tegen an deren, is al bijzonder weerzin wekkend, dat voelen we allen. En het andere uiterste, het meest benijde: Iemand die te gelijk gelukkig en goed is, is méér dan een heilige. Dit alles is overbekend, het wordt door een ieder geweten of instinctief gevoeld, maar ik ge loof dat het te weinig eerlijk onder de ogen wordt gezien. En hoewel het diegenen erg neer slachtig maakt, die nog niet veel geleden hebben eh nog veel van het leven verwachten, toch is er troost. Persoonlijk ondervind ik, dat er een God is, die onze le vens leidt, en die het evenwicht tussen vreugde en moeilijkhe den schept voor ieder van ons met zulk een liefde en wijsheid, als wij niet kunnen peilen. En het wordt algemeen ervaren, dat er geen vreugde zó groot is als die, die we voelen nadat we een offer voor iemand anders gebracht hebben, of voor een zaak waarin we geloven. En er zit een grote zaak in de lucht. Het is nog niet mogelijk, er veel tekening in te ontdek ken. Het lastige er van is, dat het nog zo ontastbaar is. Maar toch is de de naam er van be kend. Die is broederschap. Deze broederschap is nu juist onthuld geweest, toen een groot gedeelte van Nederland getrof fen was door een vreselijke ramp, en toen spontaan van over de hele wereld hulp bin nenkwam, in een saamhorig heid die haars gelijke nog nooit eerder heeft laten zien. Dene marken was één der eersten bij het brengen van hulp, op een overweldigende zowel als doel treffende wijze. Wat heeft deze toestand van broederschap te betekenen ge had? Ik weet het niet. Ik weet al léén dat het een feit was en ik weet, dat, als iemand bewezen heeft ergens toe in staat te zijn, als hij iets gedaan heeft en be reikt, niemand hem dat dan kan ontnemen. Er is toen dus onthuld, dat er al een levende internationale saamhorigheid bestaat. Als wij niet samenwerken, in deze grote familie, die de mensheid is, als we ons niet bewust zijn van on ze samenhang en onze saamho righeid, dan zullen wij onder gaan in een wereld, waarin ieder van ieder zo afhankelijk is, zoals nu het geval is en zoals meer en meer het geval zal zijn. Maar als we ons verheffen boven onze kleinzielige horizon- tjes van onkunde en eigenbe lang uit, zodat de kennis van het algemeen belang binnen on ze gezichtskring komt, als we, in samenwerking, de unieke eigenschappen van een ieder eerlijk hun kans geven, dan zullen wij in het geheel niet on dergaan, maar juist, integen deel, alle mogelijkheden open leggen. Zó kunnen we het win nen in de toekomst. Zij, die het het zich bewust zijn, zullen voorop moeten gaan en de pas aangeven, zodat eenmaal allen mee op zullen kunnen trekken. De strijd om de slag om de toekomst te winnen, is hard, maar het is onze strijd, van de nu-levenden, en hierbij zult u binnenkort de spits moeten afbij ten en in het heetst van het ge vecht komen. Een geweldige verantwoorde lijkheid, voor het aangezicht van de geschiedenis, rust op u: en dit feit geeft u een kans, zó groots als er nog nooit een ge weest is. Een luid applaus klonk, toen H. M. haar laatste woorden had uitgesproken. De Franse regering onder leb ding van premier Mayer is Don derdag hij de stemming in de na tionale vergadering over de ver- trouwensmotié aangaande de fi nanciële hervormingen verslagen met 328 tegen 243 stemmen. o STAKINGEN IN FRANKRIJK. De Franse brievenbestellers hebben Donderdag besloten zich aan te sluiten bij de spoorwegar beiders die een staking van 24 uur hebben aangekondigd voor Woensdag a.s. De gas- en electri- citeitsvoorziening was Donderdag in geheel Frankrijk weer nor maal, na de staking van 24 uur die Donderdagmorgen werd be ëindigd. De stakers eisen hogere lonen. tf Het Witte Huis heeft Donder dag meegedeeld, dat president Eisenhower, premier Mayer van Frankrijk en sir Winston Chur chill spoedig een bijeenkomst zullen houden, waarschijnlijk op de Bermuda-eilanden. Naar aanleiding van de uit Indonesië ontvangen berichten, waarin wordt gezegd, dat de pu blicaties over de poging tot infil tratie in Nieuw-Guinea niet lo gisch zijn en van iedere grond van waarheid zijn ontbloot, heeft het A.N.P. zich voor nadere bij zonderheden gewend tot het mi nisterie van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van dit de partement wees er op, dat het vreemd aandoet, dat een zodanige pertinente ontkenning in Dja karta wordt gegeven, alvorens een onderzoek is ingesteld. De woordvoerder verklaarde voorts, dat gedetailleerde gegevens be treffende de herkomst van de ge- infiltreerde Indonesische milf tairen bekend zijn. Uit de verhoren van de gevan genen alsmede uit de in beslag genomen bescheiden is namelijk komen vast te staan, tot welk territorium, regiment, bataljon, detachement en compagnie de in filtranten behoren. Uit de aard van het optreden van deze groep (de goed bewa pende militairen wierpen onmid dellijk na de landing een stelling op, die zij betrokken), blijkt dat men hier niet te maken had met een bende, die slechts op roof uit was. De/voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid heeft tijdens een lunch te Brussel ver klaard, dat België in zijn ge schiedenis nimmer zo'n gunstige periode heeft gekend als thans het geval is. Sedert vorig jaar overtreft het nationale inkomen de fr. 300 milliard, terwijl de productie zich stabiliseert op een niveau, dat 100 procent hoger ligt dan vóór de oorlog. In 1951 en 1952 bereikte de uitvoer record cijfers en hoewel intussen een achteruitgang intrad, is het even wicht van de betalingsbalans be waard gebleven. Een belangrijk 'aspect, aldus de heer Bekaert, is de verhoging van de Belgische productiviteit en de weliswaar onvoldoende, doch niettemin be langrijke investeringen, die se dert de oorlog door zelffinancie ring tot stand kwamen. In deze tijd van financiële avonturen is de Belgische franc een der sterk ste valuta van Europa en hoewel het budgetair evenwicht op een te hoog niveau werd bereikt, is de positie van de schatkist sterk. Dit beeld van de Belgische wel vaart is niet volledig zonder de enorme ontwikkeling van de Bel gische Congo te vermelden. Te weinigen geven zich hiervan re kenschap. De laatste maanden beginnen bepaalde industrieën zich echter te realisreen dat zij met vrij hoge kostprijzen werken en hun ver koopprijzen weinig concurrerend zijn. Het was vooral pijnlijk te bemerken, dat de Benelux, wel ke ons een eenheidsmarkt van 20 miilioen verbruikers moest ge ven, vele kwetsbare Belgische industrietakken met de onder gang bedreigde als gevolg van die uiteenlopende loonpolitiek in België en Nederland. Naast Nederland zijn ook an dere concurrenten komen opda gen. Een ongunstige zijde van de welvaart is ook de werkloosheid. Zelfs in de jaren van hoogcon junctuur telde België nog 200.000 tot 300.000 werklozen. Op het ogenblik dat er sprake is van een eenheidsmarkt, is België onvol doende gewapend en voorbereid en men moet zich afvragen, of de Belgische economische en so ciale politiek wel voldoende co hesie vertoont en geleid wordt door de diee van een gemeen schappelijke inspanning. Onder voorzitterschap van de heer C. M. van den Broecke kwa men de hoofdingelanden van het Vrije van Sluis in buitengewone algemene vergadering bijeen. Vooraf hadden de heren, ver gezeld van enkele ingenieurs van de rijkswaterstaat, een tocht gemaakt langs de zeewering om de herstelwerkzaamheden te be zichtigen. In de vergadering richtte de heer Van den Broecke dankwoor den tot de bevolking van West Zeeuws-Vlaanderen voor hun spontane hulp. Ook de techni sche staf kreeg waarderende woorden te horen. Er werd naar gestreefd het noodherstel zo te doen uitvoeren, dat nog vóór de komende win terstormen een betrekkelijke vei ligheid verkregen is. Een gelukkige omstandigheid noemde de dijkgraaf het, dat de Braakman afgesloten was door de nieuwe dijk, die Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen voor erger behoedde. Het Duivelshoekje te Breskens heeft op de plaatsen, waar de dijk door de Duitse militaire wer ken was doorgraven, veel last gehad en vormde dan ook een der bedreigde punten. In de Eli- sabethpolder vloeide water, doch ook hier bleven grote doorbra ken uit. Hier is men met man en macht bezig aan de herstelwerkzaam heden. Ook Nieuwe Sluis te Breskens heeft het zwaar te verduren ge had. De muur heeft het bege ven en moest vervangen worden door een bekisting. De Groese duinen moeten als waardeloos voor de zeewering worden aangemerkt. De Walen- dijk kreeg als zeewering ineens betekenis, doch rijkswaterstaat heeft toegezegd hier vóór de na jaarsstormen voor een vertrouw de beveiliging te zullen zorgen. De geïnundeerde Zwarte Fol der had een zomerdijk van 3% meter boven N.A.P. Ook hier zal de waterstaat voor beveiliging zorgdragen. Ernstig bezorgd maakte het bestuur zich over de duinen na- vertoonden de duinen een enor me afslag van soms 15 meter. De zwakke duinrichel zal vervan gen worden door een dijk van gewapend beton. Voorts kwam de dijkgraaf tot het cardinale punt, waarop de vergadering in spanning wacht te n.l de zeesluis te Cadzand en de wachtsluis, die al sinds de be vrijding van 1944 vernield is. Vier jaar geleden reeds besloot men een nieuwe wachtsluis te bouwen, doch dit plan kon geen subsidie verkrijgen. Wel stelde men toen voor de zeesluis zelf, die ook versleten is, te vervan gen door een nieuwe. Deze sluis nu zou in het kader van de nood wet kunnen vallen. De zeesluis is zodanig gepro jecteerd, dat de onderbouw ge schikt is om er te zijnertijd een gemaal op te plaatsen. Het Zwin oordeelde de dijk graaf als een groot gevaar. De internationale dijk is zeer zwak. terwijl de konijnenholen de dijk ondermijnen. Op Belgisch gebied is het Zwin doorgebroken, waar door op het vliegveld van Knok- ke een meter water kwam te staan. Helemaal niet denkbeeldig is het, dat bij een doorbraak het vloeiende water via Belgisch- weer op Nederlands grondgebied komt. Het was door invloeien in de Leopoldpolder noodzakelijk de kanaaldijk van het afvoerka naal te verstevigen. Daar deze Zwinkwestie op internationaal niveau ligt, heeft het bestuur een nota doen toekomen aan de minister van waterstaat, die aan deze kwestie veel aandacht be steedt. De vergadering drong er bij monde van de heer J. Becu-Ris- seeuw op aan zelf de hand aan de ploeg te slaan en door een wachtsluis in de Driekoker bevei liging te zoeken, daar de onder handelingen veel tijd vragen. Voor de binnendijken vroeg hij voorzieningen als schotten en duikers die in orde zijn. De kwestie met de Driekpker achtte spreker urgent, daar ook België hier iets dient te doen bij Hotel Beun in Cadzand. Hiervoor de algemene veiligheid. De 2e. zeeverdediging mag ech ter niet verwaarloosd worden. Van de rijkswaterstaat werd op gemerkt dat de 2e. verdediging slechts dan waarde heeft, wan neer een aaneengesloten geheel verkregen kan worden zonder coupures etc. die niet te dichten zijn. Wordt besloten om het gehele Zwin af te sluiten, dan hebben de 2e. keringen en wachtsluis geen zin meer, omdat dan de hui dige zeeweringen 2e. kering wor den. Van alle zijde drong de verga dering er op aan zelf de wacht sluis in de Driekoker te plaat sen. De heer Becu merkte op, dat in 1870 onze voorouders zelf 2 wachtsluizen hadden, één op de oude plaats en één in de Drieko ker, wat met de huidige situatie tegenover België niet eens zo gek bekeken was. Daar deze kwestie inmiddels aanhangig is gemaakt bij de mi nister, wilde het bestuur liever de beslissingen afwachten, daar het Zwin een teer punt is in de internationale besprekingen. Vervolgens kwam de autono mie van de polderbesturen ter sprake. Hoewel rijkswaterstaat thans vele werken herstelt, had het dagelijks bestuur niet het ge voel in eigen beslissingen beknot te worden. Zeewering is rijks werk, en mits het rijk deze wer ken behoorlijk subsidieert, zal het polderbestuur alle medewer king verlenen om een goede zee wering te krijgen. Ir Neteson van de rijkswater staat kreeg heel wat vragen te beantwoorden. Hij verzekerde, dat men de opdracht slechts heeft de schade aan de zeewering te herstellen. Uit de onderzoekin gen, die de commissie-Maris doet, zal moeten blijken, of het herstel goed is uitgevoerd en of de dij ken opgehoogd zullen moeten worden. Op voorstel van het bestuur zul len 2210 stuks opgaande bomen worden geplant langs de dijken en wegen tot een bedrag van 10.000. Hierin wordt een subsi die verkregen van 5000. De conferentie zal in Juni wor den gehouden. De regeringen van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hadden reeds overleg gepleegd om te komen tot een informele bijeenkomst op hoog niveau. Het voornaamste doel van de conferentie zal zijn de gemeen schappelijke standpunten nader te bespreken ten aanzien van de vele problemen, die in samen werking moeten worden opgelost opdat de zaak van de wereld vrede wordt bevorderd. De Franse premier Réné Mayer heeft eveneens meegedeeld, dat de drie landen overeen waren gekomen, dat een bijeenkomst van hun vertegenwoordigers „op hoog niveau" wenselijk is om de toestand in de wereld te bespre- ken. Premier Mayer zeide, dat het doel van de driemogendheden- conferentie zou zijn tot een ge meenschappelijke houding te ko men aangaande kwesties, die op een viermogendhedenconferentie met de Sowjet-Unie zouden wor den besproken. Volgens berichten uit betrouw bare bron moeten de mensen in honderden steden en dorpen van Oost-Duitsland weer in de rij staan om brood te krijgen. Men zou geen verbetering van de broodvoorziening voor de komen de oogst kunnen verwachten. Het tekort aan broodmeel zou in de hand gewerkt zijn door het tekort aan andere levensmiddelen. Tot Donderdagavond was bij het nationaal rampenfonds een bedrag van 112,8 miilioen gulden binnengekomen, hetgeen f 200.000 meer is dan de opgave van 19 Mei. LIMONADESIROOP G0UDMERK fU 1.65 NEEM VAN WAT U GEWEN0 8ENTTE GEBRuIkEN medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen of on weersbuien. Over het algemeen weinig verandering in tempera tuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen N. en O. ZATERDAG 23 MEI. v.m. n.m. Breskens 10.12 10.33 Terneuzen 10.47 11.08 Hansweert 11.27 11.48 Walsoorden 11.37 11.58 ZON MAAN Mei 21 4.38 20.36 12.50 1.45 22 4.37 20.37 13.59 1.56 23 4.36 20.39 15.08 2.08 24 4.34 20.40 16.19 2.19 25 4.33 20.41 17.32 2.33

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1