Het Koninklijk bezoek aan Denemarken de Wet op de watersnoodschade De kwestie van de krijgsgevangenen Praatje-bij-de-haard van Eisenhower Stuurt Egypt e op aan oorlog De toestand in Kanaalzone Premier Mayer stelt vertrouwenskwestie Boottocht onder stralend zomerweer Integrale vergoeding met aftrek Drijvende hotels tijdens kroningsfeesten Amerika geen „garnizoen staaf" Naguib over onajhankelijkheidsslag HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Muziek en politiek in Argentinië ACTIE VAN BIRMESE REBELLEN Noorse straaljager neergestort WEERSVERWACHTING REGEN OP KOMST? KOREA Verlaging inkomstenbelasting januari 1954 l"rankerir,g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande ïedactie-adres: Noordstraat 55—57 Temeuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 21 MEI 1953. 8e Jaargang No. 2347. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum pet advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent? iedere regel meer 15 cent Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adrat Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uuï Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het Koning inspecteren van de erewacht op het vliegveld. Links Frederik, naast hem het koninklijk paar. Tweemaal 27 kanonschoten dreunden Woensdagmorgen over de haven van Kopenhagen, de eerste keer toen Koning Frederik en Koningin Ingrid zich aan boord van het koninklijk jacht begaven, de tweede keer 20 mi nuten later om kwart over negen toen de sloep, die Koningin Ju liana en Prins Bernhard naar de „Dannebrog" bracht, van wal stak. Het was het begin van een stralende dag, die vele honder den Denen naar de haven had doen stromen om het vertrek van de gasten naar Elseneur bij te wonen. Statig voer het witte jacht de haven uit, nagewuifd door Denen en Nederlanders met vlaggetjes, die op de wallen ron dom het water het schouwspel gadesloegen. Koningin Juliana was voor deze tocht gekleed in een wit shanting complet met zwarte accessoires, waarbij zij een zwart hoedje droeg. Koningin Ingrid droeg een witte robe met zwarte nopjes. De Koning en de Prins hadden zich voor dit gebeuren in admi raalsuniform gestoken. De belangstelling bij aankomst te Elseneur was overweldigend. Buiten het afgezette deel van de kade zag het zwart van de men sen en een luid gejuich steeg op, toen het jacht meerde. Burge meester Schytz begroette Konin gin Juliana met bloemen. BEZOEK AAN HET KAS TEEL KRONBORG. Op het slot Kronborg te Else neur, aan het begin van de Sont, staat een toren, waarop de spits ontbreekt. Bit is het werk van 'n Nederlands admiraal geweest, naar men zegt Wassenaer van Obdam, die het drie eeuwen ge leden nodig achtte de Denen een lesje te lezen en daarom maar direct met gesehut begon. Een snelle auto bracht het ge zelschap naar het kasteel en de aanwezigheid van de Deense Ko ning en Koningin stond er borg voor, dat het hoge bezoek hier thans met de meest vreedzame bedoelingen kwam. Het is een imposant bouwwerk, dit eeuwen oude slot en het was dan ook met gerechtvaardigde trots, dat slot voogd Dalsager zijn gasten rond leidde door de prachtige kerk en de majestueuze zalen. In het kleine ontvangkamertje tekenden Koningin en Prins het gastenboek en voegden hun naam toe aan de lange lijst van per soonlijkheden, die er in vermeld staan. Buiten het slot en in El seneur wachtten de bewoners van het stadje de gasten weer op en temidden van honderden vlaggen reed de stoet door naar Hornbaeck, waar het instituut voor nabehandeling van kinder verlammingspatiënten werd be zocht. De regering heeft het ontwerp van wet op de watersnoodschade 1953 bij de Tweede Kamer inge diend. Hoewel in het algemeen schade tengevolge van overstromingen, stormen e.d. door de bezitters zelf wordt gedragen, heeft bij de gehele bevolking de overtuiging postgevat, dat de gevolgen van 'n ramp van zo'n ernstige omvang slechts door het gehele Neder landse volk kunnen worden ge dragen. Omtrent de hulp, die allerwe gen uit binnen- en buitenland Diplomaten en geallieerde of ficieren te Tokio achten het niet uitgesloten, dat de V. N. de noordelijken nogmaals zullen verzoeken zich te verenigen met het plan van India voor een op lossing van de krijgsgevangenen- kwestie. Een desbetreffende resolutie van India is in December door de algemene vergadering der V. N. met uitzondering van de Sow- jet-Unie en haar bondgenoten aangenomen. Zij voorziet in een commissie, bestaande uit verte genwoordigers van Tsjecho-Slo- wakije, Polen, Zweden en Zwit serland. Deze commissie zou de repatriëring tot stand moeten brengen van alle krijgsgevange nen binnen 90 dagen na de on- Een 8-tal luxe-schepen, die met meer dan 2500 toeristen uit Europa en Noord-Amerika zijn gekomen, worden tijdens de kroningsfeesten gebruikt als drijvende hotels in de Londense haven. Er zijn speciale regelin gen getroffen om het de passa giers van deze schepen moge lijk te maken, zonder moeilijk heden met douane- of immigra tie-beambten van en aan boord te gaan. Twee dezer drijvende hotels zijn Nederlandse schepen, na melijk de Veendam en de Rijn dam, 3 Zweedse, 2 Spaanse en 1 Panamees. De ruim 15.000 ton metende Veendam van de H.A.L. arri veert te middernacht op 1 Juni uit Nederland en gaat 3 Juni weer terug. Van de 600 passa giers aan boord zal minstens de helft uit Amerikaanse militai ren uit Duitsland bestaan. De 15.000 ton metende Rijn dam, ook van de H.A.L., komt nog vóór de Veendam aan en wel op terugreis uit Amerika, eveneens met een 600 passa giers. President Eisenhower heeft in een „praatje-bij-de-haard", dat via de radio en de televisie werd uitgezonden, verklaard dat „de Ver. Staten, indien zij thans tot een algehele mobilisatie zouden worden gedwongen, aan iedere militaire uitdaging van de Sow- jet-leiders het hoofd zouden bieden en de overwinning beha len". Hij waarschuwde, dat de Sow- jet-politiek niet gewijzigd is en riep op tot een voortdurende krachtsinspanning teneinde de kracht van „de vrije wereld" te vergroten. De president gaf een uiteen zetting van zijn voorstellen inza ke de belastingwetgeving. „Wij moeten ons duidelijk voor ogen houden, welk gevaar voor ons ligt. Het is meer dan alleen een militaire bedreiging", aldus Generaal Mohammed Naguib, de Egyptische minister-president, heeft te Cairo in een radio-uitzen ding verklaard, dat zijn regering de Brits-Egyptische besprekingen over een ontruiming der Suez-ka- naalzone heeft opgeschort en dat zij thans voorbereidingen treft voor een onafhankelijkheidsslag. Het Egyptische volk vraagt zich af, aldus Naguib, wat de volgen de stap zal zijn, nu deze bespre kingen zijn opgeschort. Ik kan mededelen dat wij vastbesloten zijn onze rechten te doen gelden en dat wij op het door ons en niet door de vijand te bepalen tijdstip en onder door ons ge wenste omstandigheden slag zul len leveren. De premier deed een beroep op het Egytische volk zich wanneer het zóver is, voor te bereiden op de grootst mogelijke opofferin gen, op lijden en tegenslagen. Naguib zeide dat de regering 't volk voorbereid op de „beloofde dag", wanneer de Egyptenaren, met aanwending van alle strijd wijzen hun nationale verlangens zullen bevredigen. Hij voegde hieraan toe, dat de Egyptenaren geduld moeten be oefenen, daar zij te doen hebben met „een sluwe vijand, die van elk wapen gebruik maakt". VRIJDAG 22 MEI. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.04 9.39 10.19 10.29 n.m. 9.29 10.04 10.44 10.54 ZON MAAN Mei 20 4.39 20.34 11.40 1.31 21 4.38 20.36 12.50 1.45 22 4.37 20.37 13.59 1.56 23 4.36 20.39 15.08 2.08 Eisenhower, die hierna uiteenzet te, hoe de Sowjet-leiders er op rekenen, dat de Westelijke mo gendheden niet haar huidige levensstandaard kunnen behou den en tevens grote bedragen aan haar defensie besteden. „Deze defensie moet van dien aard zijn, dat wij de kosten hier voor voor onbepaalde tijd kun nen dragen", zo voegde de presi dent hieraan toe. „Een nauwlet tend gadeslaan van het militaire front mag nooit betekenen blind te zijn op het binnenlandse front. In deze staat van voortdurende spanning en strijd kan een ver lamde industrie of een gedemo raliseerde arbeidersklasse het zelfde zijn als een verloren veld slag", aldus de president. Spr. gaf een ongunstig beeld van de financiële toestand, toen de republikeinen in Januari de macht van de democraten over namen. De regering-Truman, zo zeide hij, heeft de belastingop brengst voor het volgende fisca le jaar ongeveer 1,2 milliard dol lar te hoog geraamd. Ook zou de door Truman voorgestelde mili taire begroting niet volledig re kening hebben gehouden met de kosten van de Koreaanse oorlog en de opbouw van het Zuidko- reaanse leger. De president vroeg zich af, op welke wijze „de last van deze erfenis kan worden verminderd en tegelijkertijd de nationale veiligheid kan worden versterkt. Het was z.i. onmoge lijk, „een zo groot mogelijke veiligheid te bereiken, zonder een algehele mobilisatie van al de nationale hulpbronnen", het geen de V. S. zou maken tot een garnizoensstaat. Eisenhower gaf cijfers om aan te tonen dat „van elke in het ko mende belastingjaar voor de weermacht uitgetrokken dollar bijna 69 cents zal worden be steed voor de luchtmacht en de verdediging tegen vijandelijke luchtaanvallen. Eisenhower wees erop, dat zijn regering het door de afgetreden democratische regering aan het congres verzochte bedrag voor de staatsuitgaven reeds met onge veer 8.500.000.000 dollar heeft kunnen verminderen. Hij zegde toe, dat de republikeinse rege ring het volgende jaar tenmin ste 4.500.000.000 dollar minder zal uitgeven dan het door de rege ring-Truman noodzakelijk ge achte bedrag. De huidige Amerikaanse be lastingen zijn te hoog en zij drei gen een wezenlijk gevaar voor het particuliere initiatief te wor den, zeide hij. De president deed daarop de volgende belastingvoorstellen: Ij Bestendiging van de be staande belasting op overmatige winsten. Dit zal de schatkist een extra-bedrag van 800.000.000 dol lar opleveren. 2. De belasting op de inkom sten van bedrijven zal op het huidige peil worden gehand haafd. Aanvankelijk bestond het voornemen deze belasting per 1 April 1953 te verlagen. 3. De inkomstenbelasting zal met ingang van Januari 1954 worden verlaagd. Een desbetref fend wetsontwerp is reeds tot wet verheven. dertekening van een wapenstil stand. Geallieerde officieren hebben verklaard, dat het mogelijk is, dat de V. N. zullen afwachten, wat de noordelijken voorstellen alvorens met een nieuw voorstel voor de dag te komen. Zij zijn er zeker van, dat de V. N. er niet langer op zullen staan, dat alle Koreaanse krijgsgevangenen, die weigeren gerepatrieerd te wor den, onmiddellijk na het van kracht worden van een wapen stilstand vrijgelaten zullen wor den. Het opperbevel der V. N. heeft berichten tegengesproken dat het voornemens is de krijgs gevangenen vrij te laten, als de onderhandelingen, die op ver zoek van de V. N. tot Maandag' verdaagd zijn, mislukken. Van bevoegde zijde te Londen is verklaard, dat India en Enge land de verschillen trachten weg te werken tussen de Indische resolutie en de jongste voorstel len, die door generaal Harrisson te Panmoendjon zijn ingediend. De jongste voorstellen van Har rison, de leider der geallieerde delegatie te Panmoendjon, willen slechts niet-Koreanen onder de hoede stellen van een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van India, Zweden, Zwitserland, Polen en Tsjecho-Slowakije. In de Indische resolutie daarentegen wordt geen onderscheid gemaakt tussen Koreaanse en niet-Kore- aanse krijgsgevangenen, die wei geren gerepatrieerd te worden. De Argentijnse regering heeft het cabaret-Chantecler te Buenos Aires voor de tijd van 1 maand gesloten. De reden hiervan is, dat in deze gelegenheid op 8 Mei j.l. van 1 uur 's nachts tot 3 uur in de morgen door het orkest slechts 37 procent Argentijnse muziek is gespeeld en 63 pro cent buitenlandse muziek. De wet vereist n.l., dat de or kesten tenminste 50 procent Ar gentijnse melodieën ten gehore brengen Birmese rebellen hebben op 80 km ten Oosten van Rangoon een passagierstrein opgeblazen, waardoor 5 personen om het le ven zijn gekomen en vele andere werden gewond. Onder de do den bevinden zich 4 soldaten. Be trein ontspoorde door het tot ontploffing brengen van dy- namietladingen. Na de ontspo ring werden de passagiers be roofd. De dienst tussen Ran goon en Mandalay moest wor den stopgezet. Opstandelingen hebben ook nog gepoogd een goederentrein op te blazen, doch vergeefs. Toen de trein langzaam door een bocht reed, werd hij door opstandelingen beschoten. De bestuurder van de locomotief voerde de snelheid echter op en wist zijn trein in veiligheid te brengen. is verleend, merkt de regering op, dat zij door de gevers bij uitstek is bedoeld tot leniging van de ontstane noden en ter voorziening in de leemten, wel ke zijn ontstaan in de persoon lijke sfeer van de getroffenen. Hierbij dient te worden gedacht aan het verlies van kleding, schoeisel, ligging, dekking en huisraad en aan bijzondere voorzieningen op maatschappe lijk terrein. GRONDSLAG VAN DE WET. Afgezien van financiële over wegingen is de regering van me ning, dat het niet is te verdedi gen thans een gunstiger vergoe dingsregeling in het leven te roe pen dan die, welke voor de oor logsslachtoffers heeft gegolden. Het wetsontwerp heeft betrek king op vergoeding van de ma teriële schade. Voorzieningen met betrekking tot de im-ma- teriële schade passen niet bin nen het raam van het wetsont werp. De regering meent, dat een gelijkstelling met de oorlogs slachtoffers in vele gevallen tot integrale of nagenoeg integrale vergoeding tendeert, in het bij zonder in de sectoren waarvoor wat dat betreft belangrijke eco nomische of sociale overwegin gen gelden. GROND EN GEWASSEN. De schade aan land-, tuin- en bosbouwgronden en woeste gronden wordt zoveel mogelijk van overheidswege in natura hersteld. Voor beschadigde grond kan een bijdrage worden verleend ten bedrage van het verschil in verkoopwaarde vóór en na de beschadiging. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen wordt de kostprijs vergoed, w.o. het arbeidsloon. GEBOUWEN. Voor een herstelbaar be schadigd pand, waarvan de her stelkosten niet meer dan 1000 bedragen, wordt de bijdrage ge steld op het bedrag van de ge schatte herstelkosten. Indien deze kosten meer dan 1000, doch niet meer dan 3000 bedragen, wordt de bijdrage ge steld op 1000, vermeerderd met 75 van het resterende deel der kosten. Bedragen de herstelkos ten meer dan 3000, dan wordt de bijdrage gesteld op ƒ2500, ver meerderd met 60 van de kos ten boven 3000. Voor een onherstelbaar be schadigd pand wordt de bijdra ge gesteld op de goedgekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand van dezelfde aard en grootte als het oorspronke lijke, onder aftrek van 1 procent voor ieder jaar, dat het oor spronkelijke pand oud was en onder aftrek van de waarde van de restanten. Een belangrijke bepaling is hierbij, dat op verzoek van de rechthebbende voor één woning en één bedrijfspand de aftrek in verband met de ouderdom van het oorspronkelijke pand wordt gehalveerd. Voor de schade aan een boer derij kan de bijdrage worden gesteld op de goedgekeurde kos ten van herstel of vervanging, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de be schadigde boerderij en van de aard en de grootte van het be drijf, waartoe de boerderij be hoorde. UITRUSTING EN VOOR RADEN. Voor het verlies van en o n- herstelbare schade aan roe rende goederen, behorende tot de uitrusting van een bedrijf of die nende voor de uitoefening van 'o beroep, wordt de bijdrage gesteld op de kosten van heraanschaf- fing, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving. Voor handels- en bedrijfs voorraden wordt de op 31 Ja nuari 1953 geldende inkoopprijs of kostprijs vergoed. Voor gebruiksvee krijgt men een vergoeding van de heraan- schaffingskosten. Voor handels vee komt de vergoeding neer op de gemiddelde marktprijs in Ja nuari 1953. Voor herstelbare schade aan bovengenoemde goederen wordt de bijdrage gesteld op het be drag van de werkelijke kosten. Bij eventuele verbetering van oud tot nieuw wordt een aftrek van ten hoogste 25 procent toe gepast. Een Britse voerder heeft Premier Mayer heeft in de Franse nationale vergadering de vertrouwenskwestie verbonden aan een van de voornaamste onderdelen van zijn financiële hervormingsplannen, namelijk aan de clausule in het wetsont werp, die aan de regering spe ciale volmachten geeft om ad ministratieve hervormingen en bezuinigingen in te voeren. Vol gens de grondwet kan de stem ming nog niet gehouden wor den. Het debat zal hedenmiddag beginnen. De omstreden clausu le zegt, dat de regering tot 31 December het recht zal hebben cm bij decreet maatregelen van administratieve aard te treffen, cm de Franse begroting met 10 procent te verlagen in 4 jaar tijds. De regering zal tot 30 Septem ber het recht hebben om bij de creet tot 1 Januari 1955 de be taling te staken van subsidies en andere regeringsuitgaven ten behoeve van openbare werken. De bezuinigingen zullen tot '53 een minimum hebben van 120.000.000.000 francs, hetgeen 10.000.000.000 meer is dan tot dusverre. militaire woord- meegedeeld, dat Egyptenaren Dinsdagavond met stenen hebben gegooid naar een Britse militaire vrachtwagen, die door het dorp Fanara in de Kanaalzone reed. Een militair werd daardoor gewond. Voorts zijn Dinsdagnacht schoten gelost op een Brits koelhuis te Ataka bij Suez. Hier vielen geen slachtoffers. Elders in de zone zijn door onbekenden enkele kabels door gesneden. Brigade-generaal Goldsmith, stafchef van de Britse troepen in Egypte, verklaarde Woensdag dat de Britten „niet verlangend zijn cm moeilijkheden uit te lokken, doch als deze zouden worden opgedrongen, zou men gereed staan om er het hoofd aan te bieden". „Wij hebben volledig vertrouwen in ons ver mogen daartoe", zo zei hij. De Britse burgers in Egypte is officieel de raad gegeven het land te verlaten als hun aanwe zigheid niet „noodzakelijk" is. Er werd echter met klem aan toege voegd, dat het hier geen evacua tie van de Britse groepen betreft. Men verwacht, dat in de nabije toekomst een aantal vrouwen en kinderen per schip of vliegtuig Egypte zullen verlaten. Er zijn ongeveer 30.000 hou ders van Britse paspoorten, voor het merendeel personen van Mal ta en Cyprus, in Egypte. Britten van het Verenigd Koninkrijk be vinden zich ten getale van onge- Een Noorse straaljager van het type Vampire is Woensdag ochtend bij Stavanger neerge stort. De piloot kwam cm het leven. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. veer 4.000 in het land. Van hen zijn er 2.000 in Cairo. Het meren deel van de rest is in Alexandrië en Port Said. Door het gehele land, aldus Reuter, is het optreden der Egyp tische bevolking -tegenover de Britten normaal. Het vertoont geen tekenen van vijandigheid. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Hogere temperaturen. Geleidelijk toenemende bewol king met later op de dag kans op enkele buien in de Z.W. helft van het land. Matige en tijdelijk vrij krachtige O. tot Z.O. wind. Hogere middagtemperaturen. Als gevolg van het passeren van een storing draaide de wind in ons land deze week naar het Westen. De binnenstromende lucht van de zee veroorzaakte een aanzienlijke afkoeling. Op verschillende plaatsen daalde de temperatuur in een half uur tijds ongeveer 6 graden. In hei Noorden en Oosten van 't land ging het binnendringen van de koelere lucht gepaard met on weer. Gisteren naderde een gebied van hogere luchtdruk ons land, waardoor de bewolking weer op loste. Ten Zuidwesten van Ierland ligt een nieuwe depressie, die langzaam naar het Noordoosten trekt en waarvan de wolkenvel den vandaag ons land zullen binnendrijven. Tot het einde van de dag is de kans op regen echter gering.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 1