Voedselvergiftiging te Schoonhoven Binnenlands Nieuws B. B. i R I Vaste arbeiders in watersnoodgebieden AGENDA Klacht van Thailand DA M PO Franse tegenaanvallen in Indo-China Communisten proberen in Korea hun gezicht te redden Samenzwering tegen Peron ontdekt t)rcsatueti««e Ook Spierpijn RUTRANEX helpt I KENYA NYLONS NOG STEEDS IN TREK. 5?, De Saarkwestie 91 Het beste bed ooit gemaakt! In Schoonhoven en omgeving zijn de laatste tijd enkele gevallen van besmettelijke maag-darm catarrh voorgekomen. De medi sche inspectie van de volksge zondheid en de veterinaire in spectie van de volksgezondheid, plaatselijke doktoren en de vlees keuringsdienst zijn diligent, en van mening, dat er geen enkele reden voor paniekstemming xs, aldus heeft de burgemeester medegedeeld. Met nadruk is de bevolking aangeraden in gevallen van maag-darm catarrh zijn huis arts direct hiervan in kennis te stellen. Een omroeper heeft deze waarschuwing Maandag bekend gemaakt. Een 40-tal personen zou door de besmettelijke ziekte reeds zijn aangetast. Slechts in één geval hleek opneming in het ziekenhuis noodzakelijk. Omtrent de oor zaak wenst men niets mede te delen. Bacteriologisch onderzoek heeft uitgewezen, dat besmette worst de oorzaak is geweest van de vergiftigingsgevallen die zich in Schoonhoven en omgeving heb ben voorgedaan. Dit is aan de directeur van de vleeskeurings dienst te Schoonhoven mr. J. Sla ger medegedeeld door het labo ratorium in Utrecht, dat de worst heeft onderzocht. Alle vlees en vleeswaren van de slager van 3. die de worst voor een groot ge deelte gratis verstrekte, zijn in beslag genomen en zullen vernie tigd worden. Tot op het ogenblik zijn twee patiënten, beide kinderen, in het Van Itersonziekenhuis te Gouda opgenomen. In het geheel heb ben tot nu toe ongeveer 70 pa tiënten zich bij de artsen gemeld. Over het algemeen treedt de ziekte op met braakneigingen en darmstoornissen gepaard met hoge koorts. De patiënten voelen zich zeer ziek. Maandagmorgen zijn er slechts weinig patiënten meer bijgekomen. De gemeentegeneesheer ,dr G. J. Bartje, heeft de opname in het ziekenhuis van twee echtparen noodzakelijk verklaard. Het be treft hier het echtpaar Deumes, beiden omstreeks 70 jaar oud en het echtpaar Steinkamp, beiden omstreeks 30 jaar oud. De oud jes zijn ernstig ziek. De twee kin deren, de meisjes Van de Bergh en Van der Wal, die in het zie kenhuis verblijven, verkeren niet in levensgevaar. De ziekte, waar aan de patiënten lijden, is para- typhus. Op het ogenblik is het aantal ziektegevallen tot 80 ge stegen. TJECHOSLOWAAKSE C.-47 WORDT TERUGGEGEVEN. Te Frankfort is officieel mede gedeeld, dat de Tsjecho-Slowaak- se C47, het toestel dat in Maart naar de Amerikaanse zóne van Duitsland was gevlogen met enige politieke vluchtelingen aan boord, aan Tsjecho-Slowakije te ruggegeven zal worden. HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur Biosc. N.V. Misdaad. Hotel Des Pays Bays, 2.30 uur: Vergadering stemb. ingelanden Vlooswijkpolder. Pro Rege, 7 uur: Open bare vergadering Staatkun dig Geref. Partij. Bethel, 7.30 uur: Evan gelisatie. SAS VAN GENT: Gemeente huis, 10 uur: Aanbesteding uitvoeren van bestratings- werken. MORGEN: TERNEUZEN: L. th. 8 uur; N.V. Misdaad. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Geen medailles voor spionnen. GOES: Hotel Korenbeurs, 8 uur: Middenstandappèl open bare vergadering regeling ma teriële Watersnoodschade. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal Thailand bij de veiligheidsraad een klacht in dienen tegen de Vietminh. Vol gens art. 34 van het handvest, aldus genoemde bron, vormt de inval van de Vietminh in Laos een daad van agressie, die de vrede en de veiligheid in Z.O. Azië in gevaar brengt. De regering zou de Thailandse vertegenwoordiger bij de .V. N. opdracht geven de zaak aanhan gig te maken. Tot het besluit was men op een kabinetszitting geko men, die gehouden werd na de terugkomst van premier Phiboen Songgram, die een reis van tien dagen langs de N.O.-verdedi- gingslinie van het land heeft ge maakt;. De Amerikaanse minister Dul les heeft onlangs verklaard, dat Amerika een gunstige houding zou aannemen tegenover een be sluit van Thailand om de zaak voor de V. N. te brengen. Hij zou liever zien. dat de Siamese rege ring de zaak voor zou dragen als een bedreiging van de vrede dan als 'n daad van agressie. Hij stel de t,oen voor, dat men zich op art, 34 zou beroepen, dat handelt over toestanden, die een gevaar vopf de vrede zouden kunnen be tekenen. g b 3 sb ATOOMPROEF WEDEROM UITGESTELD. De atoomproef, die Maandag ochtend vroeg bij Las Vegas zou worden gehouden, is wegens de weersomstandigheden tot Dins dagochtend uitgesteld. BURGEMEESTER VAN URK NAAR DENEMARKEN. De burgemeester van Urk, de heer G. Keijzer, is Maandag per vliegtuig naar Denemarken ver trokken om te trachten de mo- tnrkotter „Urk 186" van de auto riteiten vrij te krijgen. Zoals be kend is deze Urker vissersboot dezer dagen opgebracht en in een Deense haven aan de ketting gelegd. Hét schip viste binnen de driemijlszane. De bemanning heeft een hoge boete gekregen. De- mogelijkheid bestaat dat het vistuig in beslag zal worden ge nomen. Burgemeester Keijzer is er van overtuigd, dat de nog jonge schipper onverantwoorde lijk heeft gehandeld. Terwille van de vader van deze jongeman, de heer K. J. Koggeman, die zelf niet mee kon uitvaren, wil de burgemeester proberen een min; nelijke regeling te treffen. Hij zal in Kopenhagen o.m. contact opnemen met de Nederlandse ge zant. DODELIJK ONGEVAL BIJ TUNNELBOUW TE VELSEN. Maandagmiddag is in de bouw put van de tunnelbouw te Velsen een zandtrein ontspoord als ge volg van een verzakking in een „stort". Daardoor zakte de rails scheef en zes zware kipkarren kantelden van de baan. De 24-jarige arbeider C. Min uit Heiloo werd vrijwel op slag gedood. Een andere arbeider brak beide benen. BRAND IN VERFFABRIEK TE HUIZEN. Maandagmiddag werd de Hui- zer brandweer gealarmeerd voor eerr uitslaande brand in een verf- fabriëk aan de Valkemastraat te Huizen. Aangezien de vlammen spoedig uit het dak sloegen, moesten de beide woningen, die tussen de fabriek gelegen zijn, worden ontruimd. De brandweer bestreed het vuur met kracht. Na eerr half uur was gevaar voor overslaan naar de aangrenzende woningen geweken. De vlammen vonden gretig voedsel in de hoeveelheid cellu lose voor de verffabricage. De vermoedelijke oorzaak van de brand is een door een klant in een pot celluloseverf weggewor pen sigaret. Voor de eigenaar van de fa briek, die juist zijn zaak had ver- en rheumatische pijnen j wrijft U weg met bouwd, betekent de brand een grote schadepost. De werkzaam heden zijn voor onbepaalde tijd gestaakt. HET INSTELLEN VAN EEN LANDBOUWSCHAP. Nadat de S.E.R. op 17 April z'n advies nopens een ontwerpbe sluit tot het instellen van een landbouwschap vaststelde, heeft thans de wetgevingscommissie van de stichting voor de land bouw namens de 6 organisaties, waaruit deze stichting is opge bouwd, bekendgemaakt dat men met het ontwerp-besluit in stemt. Verwacht kan worden, dat de S.E.R. het spoedig naar de re gering zal zenden. NEDERLANDS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Maandagmiddag om kwart over drie is een „Meteor-straaljager" van de vliegbasis „Twente" bij het z.g. „doorstarten" veronge lukt. Het toestel kwam terecht onder de gemeente Weerselo. Het werd totaal vernield. De pi loot werd levenloos aangetroffen. Het toestel is niet in brand ge vlogen. Het slachtoffer was de 23-jari- ge sergeant-vlieger S. I. J. M. Abel uit Rotterdam. WILLEM POLAK GEVAT. Het Nedersaksische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Willem Polak, één der zeven ontsnapten uit de gevangenis van Breda, tijdens 't afgelopen weekeinde te Hanno ver is gearresteerd: Polak, aldus het ministerie, was in het bezit van valse papieren. Tegen Polak is een arrestatie bevel uitgevaardigd. DADER MELDE ZICH BIJ LEEUWARDER POLITIE. Bij de politie te Leeuwarden heeft zich Zaterdagmiddag ge meld de invalide IJmuidense technische beambte S., die wordt verdacht een moordaanslag te hebben gepleegd op de 63-jarige weduwe T.D. Hij bekende mevrouw T. Vrij dagochtend met een mes naar het leven te hebben gestaan en na de aanslag te zijn gevlucht. De man is op transport gesteld naar Velsen om aan een nader verhoor te worden onderworpen. KOUDE DOUCHE. Zaterdag j.l. is een achttien jarig meisje aangehouden, dat in een café te Amsterdam een Ame rikaanse militair met een bier glas op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waarvan verscheidene bloedende verwondingen ontston den. De militair had een glas bier omgestoten over een brief die het meisje zat te schrijven. Het meisje werd kwaad, pakte kordaat een vol glas bier en sloeg dit op zijn hoofd stuk, met het bovengenoemde gevolg. In de nacht van 15 op 16 Mei is ingebroken in een groot kleding magazijn, gelegen aan het Spui in Den Haag. Via afdaken heeft men zich naar de zolderverdie ping begeven en daar een ruit ingeslagen om zich toegang te verschaffen. Ontvreemd werden veertig do zijn paar nylons. ER STAK EEN HAND BOVEN WATER UIT. Zondagmorgen werd de politie opgebeld door iemand woonachtig in de buurt van de haringkade, dat hij een uur geleden in deze kade ter hoogte van het West- broekpark een hand boven het water had zien uitsteken. De politie stelde direct een on derzoek in met het resultaat dat een gummihandschoen uit het water werd gevist. KARDINAAL VAN ROEY TEN PALEIZE SOESTDIJK. Z. Eminentie Joseph kardinaal Van Roey die Z. H. de Paus heeft vertegenwoordigd bij de viering van het eeuwfeest van het her stel der bisschoppelijke hiërar chie, is Maandagmorgen ten pa- leize Soestdijk door H. M. de Ko ningin ontvangen. De Katholieke leden van het personeel hadden zich in een der zalen van het paleis verzameld, waar de kardinaal-legaat een kort begroetingswoord werd toege sproken. Zijne Eminentie werd vervol gens naar de ontvangzaal geleid, waar hij een onderhoud van on geveer 20 minuten met Hare Majesteit heeft gehad. Na het onderhoud, dat de kar dinaal in de Waterloozaal met H. M. de Koningin heeft gehad, zijn de leden van zijn gevolg, mgr. L. van Eynde, huisprelaat TRANSPIRERENDE VOETEN? Prijs 2,25. Vraagt Uw Drogist. De „Bescherming Burgerbe volking" kan geen rampen voor komen. Zij kan de gevolgen ervan echter tot een minimum beper ken. Maardaar zijn vrijwil ligers voor nodig! DE „ELISABETH" VLOT. De kustvaarder „Elisabeth" die sedert 1 Februari j.l. op 't strand bij Terheyden (Z.-H.) zat, is Zondagmorgen vlot gekomen. Het schip is verkocht aan de firma Vermeer in Spijkenisse, die het van het strand heeft ge sleept en naar Spijkenisse ge bracht. Vermoedelijk zal 't schip worden gesloopt. De „Elisabeth" (146 brt.) heeft bijna geheel onder het zand ge zeten. Om het schip te bergen heeft men gaten in de scheeps huid gemaakt en daar balken door gestoken. Nadat met stralen water het zand zoveel mogelijk er uit was gespoeld, is het schip uit het zand gelicht en verder in zee getrokken. De Westduitse kanselier Ade nauer heeft op een persconferen tie meegedeeld dat hij gedurende zijn verblijf te Parijs, vorige week, geen vorderingen heeft ge maakt naar een oplossing van de Saarkwestie. Frankrijk had nog geen wensen of plannen kenbaar gemaakt wat betreft de economi sche status van Saarland. In verband met enige vragen over het dienstverband van vaste arbeiders in de rampgebieden moge er op worden gewezen, dat, indien in de land- en tuinbouw vóór de contractuele datum geen opzegging van het dienstverband van vaste arbeiders heeft plaats gehad, dit dienstverband op de gebruikelijke wijze met een jaar is verlengd. Zoals bekend is de opzeggings termijn voor vaste arbeiders in de landbouw gesteld op 3 maanden vóór het verstrijken van het con tractjaar. Franse troepen ondér recht streeks bevel van generaal Salan, de Franse opperbevelhebber in Indo-China, hebben de plaats leng Khoeang, ongeveer 140 km ten Z.O. van de residentie Loeang Prabang, heroverd. leng Khoe ang werd op 19 April door de Vietminh bezet. Deze mededeling is de eerste aanduiding van een Frans tegenoffensief in Laos. De heroverde plaats is de hoofdstad van de Meo-stam. Volgens Maandag in Parijs ontvangen berichten hebben Franke troepen de eerste grote aanval van de Vietminh op de „Delattrelinie", die de Tonkinese delta en Hanoi beschermt, afge- igen Verscheidene bataljons .an dé Vietminh bestormden de militajre post Yen Vih, ongeveer van de Paus en vicaris-generaal van Mechelen, en mgr E. Leclef, geheim kamerheer van de Paus en privé-secretaris van de kardi naal, en de heer W. J. R. Drees- mann, buitengewoon geheim ka merheer met kap en degen van de Paus, aan Hare Majesteit voorgesteld. Aan het paleis was de kardi naal ontvangen door mr. J. C. baron Baud, groot-officier in spe ciale dienst, kamerheer van de Koningin, en majoor mr R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann, hof maarschalk. 50 km ten Z. van Hanoi. Yen Vih is één van de sleutelstellingen van de verdedigingslinie, die wij len maarschalk Delattre de Tas- signy om de Tonkinese delta heeft laten leggen. De betonnen muur om Yen Vih werd door vrijwilligers van de Vietminh op geblazen, waarna verscheidene steunpunten ondanks heftig ver weer van de Senegalese verdedi gers werden ingenomen. Franse vliegtuigen bestookten de aanvallers, totdat een Franse versterkingscolonne kwam opda gen, die de post ontzette. De Vietminh zou een bataljon verlo ren hebben. De Franse verliezen zouden gering zijn. In militaire kringen te Parijs is men van mening, dat generaal Ngoeyen vo Giap, de opperbevel hebber van de Vietminh, de sterkte van de verdedigingswer ken rondom Hanoi heeft willen beproeven. In deze kringen acht men het duidelijk, dat de Viet minh thans het zwaartepunt van haar offensief van Laos naar de Tonkinese delta verlegt. Men moest dit jaar dus uiter lijk op 31 Januari al hebben op gezegd, indien men het dienst verband voor het contractjaar 1953/1954 niet wilde verlengen. Voor de tuinbouw moest de op zegging uiterlijk geschieden vóór 1 April 1953 in Zeeland en vóór 1 December 1952 in westelijk Noord-Brabant en op de Zuidhol landse eilanden. Een per 1 Februari 1953 aange gaan of gecontinueerd vast dienstverband is door de waters nood niet verbroken, tenzij de ar beider zou zijn overleden. De dienstbetrekking eindigt echter niet door de dood van de werkge ver. Niettemin zal in het algemeen, ook al is het dienstverband tus sen werkgever en vaste arbeider blijven bestaan, van de werkge ver, die door de watersnood werd getroffen, over de afgelopen maanden redelijkerwijs geen be taling van loon kunnen worden gevorderd. De verplichting tot loonbetaling herleeft eerst, wanneer de werk gever de vaste arbeider, die zich na terugkeer weer bij hem heeft aangemeld, de gebruikelijke landbouwwerkzaamheden kan ia- ten verrichten. De werkgevers mogen i n dit geval hun arbeiders, die zich aan. melden, dus niet wegzenden. Om gekeerd rust op alle vaste arbei ders de verplichting naar hun oude werkgever terug te keren of met deze contact op te nemen. Opdat moeilijkheden achteraf zoveel mogelijk worden voorko men, wordt door de stichting voor de landbouw aan alle werk gevers en vaste arbeiders in de rampgebieden de raad gegeven zich vóór 1 Juni a.s. met elkaar in verbinding te stellen, voor zo ver dit tot dusver nog niet mocht zijn gebeurd, De in de stichting voor de land bouw samenwerkende werkge vers- en arbeidersorganisaties achten het redelijk, dat bij niet- aanmelding van een vaste arbei der bij zijn werkgever vóór 1 Juni a.s. door de betrokken werkge ver wordt aangenomen, dat het dienstverband met wederzijds goedvinden per 30 April 1953 was afgelopen. „Er zal in Korea eerst een wa penstilstand worden gesloten, als de communisten er in slagen een manier te vinden om hun gezicht te redden bij de oplossing van het netelige krijgsgevangenenpro- bleem", zo heeft een voormalig onderhandelaar van het opperbe vel der V.N. verklaard. EN STAALWARENFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN HAZET. BEDDEN De politie heeft een samenzwe ring ontdekt tegen het leven van de Argentijnse president, Juan Peron, aldus deelde rechter Vig- nola te Buenos Aires mee. De sa menzwering was, zo zeide de rechter, eveneens tegen de minis ters van Peron gericht. Door de onlangs door de poli tie uitgevoerde actie tegen op standige elementen is komen vast te staan dat de ontevredenen een opzienbarende aanslag op 't kabinet zouden plegen, toen dit Woensdag j.l. bijeenkwam. De opstandelingen waren, aldus de verklaring van Vignola, van plan in drie auto's naar het rege ringsgebouw te rijden. Een deel van hen zou met ontplofbare stoffen en handgranaten het ge bouw betreden, terwijl de ande ren met lichte machinegeweren de aftocht zouden dekken. De opstandelingen zouden zich vervolgens naar een niet nader aangeduid vliegveld hebben bege ven, vanwaar zij in een vliegtuig naar Uruguay .zouden uitwijken, aldus de rechter eraan toe. Hieruit blijkt de nauwe band die er bestaat tussen „plaatselij ke terroristen en buitenlandse agenten en inmenging", aldus Vignola. In de woningen van de La Sar- na en Amadeo werden, volgens de Argentijnse rechter, springstof en automatische wapenen aange troffen. Beide zijn in hechtenis genomen. Uit papieren in de woning van de La Serna was komen vast te staan dat de wapenen afkomstig waren van Argentijnse ballingen in Uruguay. Deze hadden ook geld gezonden. De 24-jarige echtgenote van de La Serna werd eveneens in hech tenis genomen. door W. KERREMANS. 17) Nadruk verboden. De volgende ochtend fietste hij eerst naar de zuivelfabriek en gaf op het kantoor zijn brief af. Misschien dacht hij, is er van avond wel al antwoord. Neen, er was die avond geen brief, en de volgende dag niet en de daarop volgende evenmin. Het was mis, begreep hij; zo lang zouden ze niet wachten. Er had toch in de advertentie gestaan voor spoe dige indiensttreding, nou dan zouden ze die paar brieven wel gauw afwerken en hadden vast al een ander benoemd. Een zwak straaltje bleef hem nog bij ge durende de dagen die kwamen, maar toen er een week verstre ken was, sinds hij de brief had bezorgd, was hij er zeker van, dat alle kans was vervlogen. Ook zijn vader was gerustgesteld en hoopte, dat Marien nu wel ver standiger zou worden. Toen kwam de brief. De post bode bracht die 's morgens, toen de drie mannen op de akker wa ren en moeder nam het schrijven aan. Den Weledelen Heer M. Venkel... 't Is me toch wat. Wel edele heer is ons Marien nou in ene. Das dus de brief van 't fa briek, waarin mot staan dat Ma rien klerk is geworre. Het kwam niet bij haar op, met het stuk naar haar zoon te gaan, ze lei de brief op 't lage kastje en ver volgde haar werk en haar ge dachten. Om twaalf uur kwamen de drie mannen gelijktijdig thuis en gingen hun handen wassen. Toen ze binnenkwamen riep de moe der: „Merien, daar leit een brief voor je van 't febriek op 't lage kastje." Hij greep op hetzelfde ogen blik de enveloppe, keek niet naar het adres, maar scheurde het omhulsel open en las: „Naar aanleiding van uw sol- lisitatieschrijven d.d. 19 deêer in zake een plaatsing tot klerk op ons kantoor, verzoeken wfl u om u zo spoedig mogelijk op een der gewone kantooruren aan ohs kan toor te vervoegen voor epn na dere bespreking omtrent een mogelijke benoeming in boven genoemde functie. Hoogachtend namens de directie..." „Wat is 't Merien", vroeg zijn moeder. „Ben je nou klerk?" Vader stond er zwijgend, een beetje verbeten bij en wachtte zijn antwoord, maar Marien bleef op de brief staan kijken. ,,'t Is toch zeker zo'n grote brief niet, dat je die nog niet heb kunnen lezen", informeerde de vhder. „Neen, zo groot is ie nie, maar ik begrijp 'm zo drek nie. Nou sr. mot je horen". Langzaam en voorzichtig op voorlezerstoon las hij het schrijven hardop. Na de laatste woorden keek hij la chend op. „Ik begrijp er van, dat ik nog mot gaan om te praten over dat klerk worre". „Geef 's op", beval de vader en ging op zijn plaats aan tafel zit ten. Hij las de brief tweemaal, lei die neer en zei: „Das zo klaar as wat. Ze zeg gen dat je bij ze mot komme om klerk te worre en dat ze dan een nadere bespreking met je zalle houwe. As je nou maar verstand genoeg in je kop heb om van die mensen weg te blijven en hier je werk te blijven doen..." „As je op een advertentie heb geschreven en ze zeggen je om te komme, dan mot je komme", verklaarde de moeder. „Motte? Motte?" vroeg Ven kel verontwaardigd, .waarom zal ie motte as ie nie wil." „Ik kan er eens heen gaan en hore, wat ze te vertellen heb ben," opperde Marien. „Net zo jongen", moedigde de moeder aan. „Ik zeg je nog eens Marien, blijf er van weg. Blijf boer en blijf een goe boer. Dat kan je worre en goe heer wor je van ze levensdagen nooit nie. Dat kan een boer nie, net zo min as een stadse heer een goe boer worre kan." „Ik kan best eens gaan horen", herhaalde Marien en begon te eten. Hij ging na het middagmaal niet slapen, maar begon zich uit voeriger te wassen en trok zijn Zondagse kleren aan. Het was nog maar even over 1 uur toen hij al op de fiets de weg insloeg naar de fabriek, de weg die hij het meisje had gewezen. Daar wachtte hem een teleurstelling. Het kantoor was tot 2 uur ge sloten, alleen één der employé's bleef daar, maar niemand van de directie. Hij moest tot 2 uur wachten en werd daartoe in de spreekkamer gelaten. Het duur de lange tijd vóór de klok 2 uur wees en toen niet dadelijk daar op iemand bij hem kwam, begon hij te vrezen, dat men hem had vergeten en dat hij daar wel de gehele verdere dag zou kunnen zitten, zonder iets te vernemen. Zou hij eens de deur openen en uitzien of hij niet iemand kon be reiken om te zeggen dat hij daar nog was? Marien durfde niet as trant zijn en besloot nog wat ge duld te hebben. Kwart over twee was er geen twijfel meer bij hem, die vent die hem hief had bin nengelaten was vergeten, dat Marien daar zat, was misschien een ander werk gaan doen bui ten 't fabriek en nou wist op het hele fabriek niemand dat hij hier zat. Ik ga eens kijken, besloot hij kloek en wilde de deur openen, maar voor hij er was gebeurde dat al en een meisje kwam bin nen: „Bent u meneer Venkel?" vroeg zij een beetje-spottend. „Jewel, juffrouw." „Wilt u dan maar volgen?" „Jewel juffrouw." (Wordt vervolgd.) In een rede ter gelegenheid van de „Week van de Strijdkrachten" gaf vice-admiraal C. Turner Joy zijn visie op de wapenstilstands onderhandelingen als volgt weer: „Ik geloof dat de communisten de besprekingen zijn begonnen met het doel tijd te winnen ten einde hun legers te kunnen her groeperen en tevens, omdat zij aan de groene tafel hoopten te bereiken wat hun generaals op het slagveld niet hadden weten af te dwingen. Daar zij wel begrepen, dat zij de V.N.-troepen niet uit Korea konden verdrijven, streefden zij naar een overeenkomst, die hen in staat zou stellen hun aanval len op een later tijdstip te hervat ten. De laatste tijd bestaan er aanwijzingen, dat zij meer begrip krijgen voor de eigenlijke stand van zaken en beseffen, dat wij hen doorzien hebben. Ik vertrouw dan ook dat de strijd in Korea binnenkort gestaakt zal worden, vooropgesteld dat de communis ten een manier ontdekken om hun gezicht te redden bij de op lossing van het krijgsgevange- nenprobleem". Joy wees er verder op, dat hij bij de onderhandelingen in Pan- moendjon tot de overtuiging was gekomen, dat de communisten alleen ontzag hebben voor mili taire kracht. Andere factoren spelen eenvoudig geen rol en wanneer men niet over voldoende divisies beschikt om zijn wil des noods met geweld door te zetten, heeft het geen enkele zin met hen te onderhandelen, zo besloot de voorganger van generaal Har rison. Een militaire patrouille heeft 10 leden van de Mau-Mau in het reservaat van fort Hall gedood. Drie verzetslieden werden ge wond. Acht geweren en twee automatische wapens zijn in öe- slag genomen. In een ander deel van het reservaat hebben leden van de burgerwacht Zaterdag avond een aanval van veertig verzetslieden afgeslagen. Na een strijd van een uur trokken de ver zetslieden zich terug met achter lating van vier doden en twee gewonden. Nog elders in het zelfde reservaat zijn twee leden van een verzetsbeweging gedood en 18 gevangen genomen door Kikoejoe-politieagenten en leden van de burgerwacht.

de Vrije Zeeuw | 1953 | | pagina 2